N°. 280. jL21e Jaargang. 1878: Woensdag 21 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte» Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. RIJKS-BELASTINGEN. RIJKS-BELASTINGEN. Schouwing van voetpaden, Middelburg, 26 November. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn verzon den de door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 16en en 22e- November 1878, invorderbaar verklaarde kohieren der personeele belasting n" 7 en 8 voor het dienstjaar 1878/79, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden belmo ren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9 April 1869 (Stbl. n" 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 25™ November 1878. De burgemeester voornoemd, SCHOEEE. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 22™ November 1878, invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht, over het 2" kwartaal voor het dienstjaar 1878/79, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behoo- ren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 25™ November 1878. De burgemeester voornoemd, SCHOEEE. De burgemeester en wethouders van Middelburg,- maken bekend: dat op Woensdag den 4™ December a. en zoo noodig de volgende dagen, eene schouwing zal plaats hebben van de voetpaden in deze gemeente gelegen wordende de belanghebbenden gewaarschuwd zorg te dragen, dat vóór dien tijd de voetpaden inden toestand worden gebracht, voorgeschreven bij het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zeeland. Middelburg den 26 November 1878. De burgemeester eu wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, G. N. DE STOPPEL A AE. De minister van waterstaat heeft op eenige in het afdeelingsverslag over zijne begrooting gemaakte opmerkingen, het volgende geantwoord. De op art. 11 van de spoorwegbegrooting aangevraagde gelden strekken tot betaling van termijnen voor de onderhanden werken der nieuwe sluis in de marinehaven te Vlissingen, tot welker aanbouw in 1873 werd besloten. Yoor de vol tooiing daarvan is echter het nu gestelde cijfer nog lang niet voldoende. Met deze sluis zullen de havenwerken re Vlissingen zijn voltooid. Spoedig zullen de inlichtingen van de regeering op het aanhangig adres van gedeputeerde staten van Zeeland worden openbaar gemaakt. De minister van waterstaat heeft aan de kamer overgelegd de stukken, op welke de calamiteus- verklaring van de Snzanna- en Anna Friso-polder berust. Uit de inlichtingen die over de Thoornpolder worden gegeven, blijkt, dat de verhooging en verzwaring van den inlaagdijk over vier maanden moet voltooid zjn. Omtrent de onderloopsheid der sluizen te Veere en te Vlissingen, deelt de minister het vol gende mede. Te Veere is de lek niet geheel verdwenen, maar wordt die, bij zorgvuldig perio diek onderzoek, door zandstorting bedwongen. Te Vlissingen, waar hetzelfde kwaad zich openbaarde, is men er in geslaagd den ovs-vang te beperken, en wordt steeds gezorgd voorkomende lekkages te stoppen. Daar de aanvaring van de Prinses Marie (op 17 Mei 76) tegen den ponton (den aanlegsteiger te Vlissingen) het gevolg was van de vroeger niet bekende ondiepte in de haven bij lage ebben, zijn de kosten van herstel (ad f 1059) door den staat gedragen. De ondiepte is door baggering opgeruimd. Den 22™ November is aan de Oostwatering van den polder Walcheren, tusschen de dijkpalen 6 en 7 (voor den Ooster-Nieuwland polder), eene oever- afschuiving ontstaan ter lengte van ongeveer 50 M. en ter breedte van 60 M. tot in het buiten beloop des zeedijks. Bij de verkiezing van een lid van de gemeen teraad te Borssele zjn 55 geldige stemmen uitgebracht. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren G. Minderhoud die 22 en J. van Wjngen die 17 stemmen verkreeg. Men schrijft ons uit het kanton Oostburg. dd. 24 November: Dank zij den ingevallen Oosten wind raken wij langzamerhand het overtollige polderwater kwijt. Wanneer ik den term langzaam gebruik, is dit ten volle van toepassing op de wijze, waarop sommige polders „sueeren" zooals het 'spraak gebruik hier zegt. Wie acht dagen geleden ons gewest bezocht, stond verbaasd over den hoogen waterstand, die op sommige plaatsen, o. a. in den Groe'schen polder nabij den Grooten Rijksweg) aan Noord-Brabant deed denken. Nu is het wel waar dat tegen zulke aanhoudende regens geen uitwateringsmiddelen onmiddellijk helpen, maar uit verschillende gegevens is het toch gebleken dat waren die middelen in de bedoelde polders beter geweest, er heel wat minder land voor den volgenden oogst bedorven zou zijn; de besturen der betrokken waterschappen huldigen te veel het laissez faireen de inge landen durven de besturen te weinig aan; dit is het groote gebrek. Intnsschen schijnen veler oogen te zjn opengegaan, en staan enkele besturen op de aanstaande „voorjaarsrekeningen" minder nangename interpellatien te wachten. Zooals het met de uitwateringen hier en daar gesteld is, gaat het ook met de regeling der torenuurwerken in sommige dorpen: wie zou 't kunnen gelooven dat in eene groote gemeente de torenklok zeldzaam gelijk is met den middel baren tijd, omdat het uurwerk op den zonnewijzer geregeld wordt Wee dan de dorpelingen in de sombere Novemberdagen, als de zon verstop pertje speelt; dan gebeurt het dat de klok bijna een half uur voor of na den middelbaren tijd is; maar men heeft dan ook den waren tijd, zegt de klokkenist. Zou dat niet te verhelpen zijn door den postbode van de plaats, die dagelijks een post- en telegraafkantoor bezoekt, een goed horloge te koopen en dit iederen dag met den telegraaftijd gelijk te doen stellen Die uitgave zou er, in dezen tijd van bezuinigingswoede, voor de gemeenten toch nog wel door kunnen. Zooals 'tnu is kan het toch moeiljk blijven, want als men drie dorpen neemt, gelegen op eene ljn van nog geen twee uren gaans, en men vindt in 't eerste dorp de klok op 5 uur, als die in het tweede halt 5 en die in het derde kwart na 5 aanwijst, dan zou men haast aan zijn eigen waarnemings- organen gaan twijfelen. Nu ik daar over drie dorpen schrijf, komt mj in eens het gerucht voor den geest dat drie ge meenten in dit kanton, Sluis, Heille en Sint Anna ter Muiden, eerlang zouden vereenigd worden tot èene gemeente; ik kan dit slechts als een on dit beschouwen, misschien voortgesproten uit het brein van een Sluizenaar, die aan annexatie woede lijdt. Wie toch die drie gemeenten kent, met hare gansch van elkaar verschillende bevolkingen, behoeften en eigenaardigheden, kan moeilijk ge looven dat zoo'n plan ernst zou zijn. Evenwel, 'tis mogeijk dat het bestaat en dan kunnen wj den minister van binnenlandsche zaken niet beter raden dan een onderzoek in loco. En nu, voor heden genoeg klaagliederen; 'tbe gint weer te regenen: arme landbouwers wier polders aan waterzucht laboreeren Eimtlioven, 26 November. Gisteren is alhier het lijk van den overleden hoofd-conduc- teur ter aarde besteld. Nog twee conducteurs verkeeren in gevaarlijken toestand, men hoopt hen echter in het leven te behouden. De machinist H., die men beweert tot de bewering bestaat alle grond dat het ongeval heeft veroorzaakt, is nog niet door de bevoegde autoriteiten kunnen gehoord worden; althans aan zijne verklaringen kan geen waarde gehecht worden, omdat de man, nog altjd bevangen door den schrik, de zonder lingste antwoorden geeft. Men gelooft aan krank zinnigheid. De jury van beoordeeling, benoemd door Z. K. H. prins Hendrik, tot het doen eener voor dracht uit de 52 ontwerpen voor de monumentale fonteinen op Soestdijk, is ten deele met haar taak gereed. Zj heeft een beredeneeerde voordracht ingediend omtrent èen drietal ontwerpen,ingezonden onder de zinspreuken Bes DubiaConstantia en Ars Longa Vita brevis. Het comité van uitvoe ring zal de ontwerpers dezer teekeningen oproepen om zich bekend te maken en uitnoodigen daar van een model in pleister in te leveren. Voor dit- model wordt den ontwerper, ingevolge art. VII; van het programma, eene vergoeding van f 400 geschonken. Voorts zullen de teekeningen op de prjsvraag ingezonden, van Woensdag 27 Nov. tot en met Zaterdag 7 December, kosteloos te bezichtigen zijn in het Museum van der Hoop te Amsterdam. Over den toestand van den heer De Roo van Alderwerelt schrjft de Haagsche correspondent der Oron, Ct., het volgende „De heer De Eoo van Alderwerelt leeft nog, doch helaas! men heeft alle hoop op zijn behoud opgegeven; de minister heeft van zijne kinderen afscheid genomen, omdat hij zich ten volle bewust is van het naderend einde; hij verlangt naar het oogenblik, waarop hij uit zijn smartelijk lij den zal worden verlost; kalm en gelaten ziet hij den onverbiddelijken dood in het aangezicht, die hem aan een lieihebbende gade en lieve kinderen, aan een nuttigen en door hem zoo hoog gewaardeer- den werkkring zal ontrukken; zelfs nu nog ver laat hem zijn geestkracht geen oogenbliktoch heeft hij in de laatste dagen niet meer over „zaken" gesproken. Toen de laatste stukken van het departement, ter beoordeeling hem voor gelegd, werden teruggehaald, gaf hij den hoofd ambtenaar, die hem van tijd tot tijd bezocht, den wensch te kennen hem niets meer te zenden. „Ziedaar," moet hij gezegd hebben, „het laatste waar ik mij mee bemoeien kan;, nu wil ik er niets meer van ziende weinige dagen, die mij nog resten, zijn voor mijn vrouw en kinderen." Volgens de N. Rott. Ct. is sedert Zaterdag jl. in den toestand van den zieke eenige beterschap waar te nemen en gebruikt hij sinds dien dag weder wat voedsel. Aanstaanden Zaterdag zal in den Haag eene bijeenkomst worden gehouden, ter bespreking van de wenschelijkheid van regeeringsmaatregelen tegen het misbruik van sterken drank. Deze bijeenkomst gaat niet uit van eenig be paald genootschap of eene bepaalde richting. De achttien heeren, welke de oproeping onder teekenen, bebooren tot verschillende richtingen, de meesten zelfs tot de vrijzinnige en niet tot degenen die men gewoon is de „afschaffers" te noemen. Met belangstelling zien wij te gemoet wat uit deze meeting zal geboren worden; in elk geyaj is zij een bewijs te meer, dat men in Nederland wakker wordt en den noodlottigen invloed van het drankmisbruik krachtig te keer gaat, niet langer dit overlatende aan de altijd zwakke krachten van eene philanthropische vereeniging. Arnhct.) Voor de algemeene vergadering der Neder - landsehe Juristen-vereenigingin Augustus 1879 te Amsterdam te houden, zijn behalve het laatstelijk onafgedaan gebleven onderwerp van strafrecht de navolgende onderwerpen aan de orde gesteld 1° Moet in het burgerlijk proces de vrije bewijstheorie worden gehuldigd? 2° Welke veranderingen in ons zeerecht zijn noodzakelijk of wenschelijk geworden tengevolge van de toe nemende stoomvaart? Zooals men zich herinnert zijn de gelden, die voor een huldeblijk ter nagedachtenis van Thorbecke ingezameld werden, ruimer gevloeid dan voor het oprichten van het standbeeld en de versiering van het graf noodig was. De bestem ming van het overblijvende werd aan latere be slissing overgelaten en heeft onlangs plaats gehad. Namens het hoofdcomité is door de heeren mr. W. H. Dullert, W. J. Knoop en H. M. de Vries, voor zitter, secretaris en penningmeester, bij authen tieke akte, verleden voor den notaris W. J. Eiken dal te 's Gravenhage, het volgende vastgesteld: Er wordt opgericht een Thorbecke- Stichting ter blijvende gedachtenis aan den edelen burger, staatsman en geleerde, aan wien het vaderland en de wetenschap evenzeer ten duurste verplicht zijn en bestemd om die gedachtenis ook bij latere geslachten levendig te houden, door het aanmoe digen en bevorderen van degelijke studiën op dat gebied der wetenschap, waarop hij zelf met woord en schrift en daad zoo vruchtbaar en schitterend gearbeid heeft, de rechts- en staatswetenschap in haren ganschen omvang. In een der Grootboeken der Nederlandsche Staatsschuld wordt door de zorg van het hoofd comité ingeschreven'op het hoofd Thorbecke-Stich- tingeen kapitale som van zoodanig bedrag als zal blijken daartoe beschikbaar te zijn. Met het beheer van dit kapitaal en de ontvangst en besteding der renten is belast bet bieronder aan te wijzen curatorium der ThorbecJce-Stichting. Het curatorium is bevoegd het kapitaal tever- grooten door bijschrijving van ongebruikte inkom sten en van andere daartoe bestemde gelden. De Thorbecke-Stichting wordt verbonden aan de rijksuniversiteit te Leiden. Zij heeft in deze ge meente haren zetel en haar archief; het curato rium houdt daar zijne vergaderingen. Bij plech tige openbare handelingen wordt de rector mag nificus der universiteit uitgenoodigd als eere-voor zitter op te treden. Het curatorium der Thorbecke-Stichting is samengesteld als volgt vier doctoren in de rechten of in de staatswe tenschap, te benoemen door de faculteit van rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden éen doctor in de rechten of in de staatsweten schap, te benoemen door de rechtsgeleerde facul teit aan de rijksuniversiteit te Utrecht; éen doctor in de rechten of in de staatsweten schap, te benoemen door de rechtsgeleerde facul teit aan de rijksuniversiteit te Groningen éen doctor in de rechten of in de staatsweten schap, te benoemen door de rechtsgeleerde faculteit aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam éen lid te benoemen door den raad van bestuur der polytechnische school te Delft. De heer mr. Willem Thorbecke, zoon van wijlen mr. J. R. Thorbecke, is van rechtswege eerelid van het curatorium en heeft als zoodanig zitting en stem in zijne vergadering. Het curatorium regelt zijne werkzaamheden door een huishoudelijk reglement. Het benoemt uit zijn midden een voorzitter, een secretaris en een penningmeester. De buiten Leiden wonende leden van het cura torium kunnen vergoeding voor reis en verblijf kosten ontvangen en aan den secretaris kan eéne toelage van f 100 'sjaars worden verstrekt. Telken jare in de maand Mei doet het curatorium rekening van zijn geldelijk beheer aan de verga dering van rector en assessoren der universiteit te Leiden. Bij verschil over de goedkeuring dezer reke ning worden curatoren der universiteit verzocht uitspraak te doen. Hunne uitspraak geldt als beslissing in bet hoogste ressort. De jaarlijksche renten van het ingeschreven kapitaal, na aftrek van de kosten van beheer en andere noodzakelijke uitgaven, zijn bestemd om ge bruikt te worden tot eer ep rij zen, die vanwege en ten name der Thorbecke-Stichting zullen worden

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1