Dinsdag 26 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a Cent. Advertentien! 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6, L. Daube en Cie'. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 25 November. Benoemingen mi besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieu ws. Landbouw. Marine en leger Rechtszaken. j^IO 'f.:0 y. A - De minister van justitie heeft een gewijzigd ontwerp ingediend tot herziening der wet op de tucht op koopvaardijschepen. Daarin is nu het onderzoek naar de oorzaken van zeerampen opge nomen, en met dat disciplinair onderzoek de raad van tucht belast, ingeval van vermoeden dat een zware zeeramp aan eene daad of nalatigheid van schipper, stuurman of machinist te wijten is. Het administratief onderzoek naar de oorzaken van zeerampen in het algemeen is reeds geregeld bij besluit van 5 Aug. jl. Verbetering en ruimere verkrijgbaarstelling van zeevaartkundig onderwijs zal de regeering niet in gebreke blijven voor te dragen. De raad van tucht wordt samengesteld uit een rechtsgeleerde als voorzitter, twee zeeofficieren, drie koopvaardijschippers en éen reeder. Nader wordt gemeld dat ook de burgemeester van Groningen, ofschoon verhinderd om bij de vergadering van burgemeesters te Amsterdam tegenwoordig te zijn, zijne medewerking heeft toegezegd tot het verzamelen van bijdragen voor de aanbieding van een nationaal geschenk aan H. M. de toekomstige koningin. De heer van Lijnden van Sandenburg, oud minister van justitie, is door Z. M. den koning belast met het opstellen van het huwelijkscontract en zal eerstdaags te Arolsen met den vorst van Waldeck de huwelijksvoorwaarden regelen. Eede, 23 November. Onlangs meldden wij, dat de raad onzer gemeente niet heeft willen goedkeuren de aan hem door B. en W. aangeboden begrooting voor 1879, omdat daarop gebracht waren de verhoogde jaarwedden van burgemeester en secretaris, zooals die zijn geregeld bij konink lijk besluit van 2 Maart jl. Aangezien evenwel bij gemeld koninklijk besluit bepaald is, dat die verhooging ingaat met 1 Juli 1878, werd den raad in zijne zitting van 25 Oct. jl. een besluit aangeboden tot wijziging der be grooting voor 1878, voor zooveel betreft de pos ten, waaruit bedoelde jaarwedden moeten betaald worden. Met 6 tegen 1 stem (die van den burgemeester) werd dat besluit niet goedgekeurd en door de heeren geweigerd eenige wijziging in de begrooting voor 1878 te brengen. Dientengevolge werd in de raadsvergadering van 22 dezer eene aan B. en W. gerichte missive van gedeputeerde staten médêgedeeld, houdende kennisgeving dat door hen, krachtens art. 212 der gemeentewet, de posten voor jaarwedden van burgemeester en secretaris waren verhoogd en de raad alsnu middelen tot dekking dier verhooging zal moeten aanwijzen, tevens met verzoek den raad mede te deelen, dat, indien de middelen niet mochten worden aangewezen, zij, ged. staten, genoodzaakt zullen zijn, daarin te voorzien. En de heeren raadsleden (waaronder der- halve ook de beide wethouders) besloten, geene middelen aan te wijzen. Zooals wij verwacht hadden, wordt het betoog van den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen (M. Ct. van 20 dezer) door de directie der Noordbrabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij wederlegd in de N. Rott. Ct. van heden, waarnaar wij onze lezers verwijzen. De directie handhaaft hare bewering dat voor de lijn BoxtelWesel (niet BoxtelGoch) tot dusverre nog geen enkel transito-tarief geldt. De stelling van den heer 's Jacob, dat de lijn Boxtel—Wesel, in stede van verkorting, eene verlenging van het traject tengevolge zou hebben wederlegt de directie met de o. i. juiste opmer king, dat indien dit zoo ware, de Expl. maat schappij geen reden zou hebben om zich zoo fel tegen de transito-tarieven te verzetten. Het pu bliek zou dan wel van zelf de kortere lijn boven de langere verkiezen. Overigens toont de directie, het onrechtmatige aan van den tegenstand, dien zij ondervindt van de zijde der Expl. maatschappij, welke ook zelve hare moeilijke dagen gehad en bij vroegere gelegenheden geheel andere beginselen verkondigd heeft. Schipper Johannes van Beveren, die Vrijdag jï. op de strandingsplaats op den Banjaard was, rapporteert, dat door hem gezien werden uit het zand stekende gedeelten van ra's en boegspriet, de ra's geel geverfd met witte nokken, en door hem werd gevonden een blok met kleine stukjes steenkool er in, en medegebracht een stuk van een monkey-gaffel. Van het schip zelf was overi gens niets te bespeuren. Te oordeelen naar het rondhout moet het een groot fregatschip geweest zijn, met ijzeren tuig. Van de romp was niets te zien. {N. R. Ct.) Een in ons vorig nommer reeds opgenomen telegram wordt nader als volgt bevestigd. De sneltrein die Vrijdag middag ten 4.59 van Venlo te Eindhoven aankwam, stoomde, in plaats van te stoppen, in volle vaart het station Eind hoven voorbij. Op hetzelfde oogenblik kwam de personentrein uit Boxtel en op ongeveer 300 meter afstand van het station reden beide treinen in elkander. De schok was hevig, de sneltrein werd op zijde geworpen en de tender van den sneltrein drong in zijne geheele lengte in dea daaropvolgenden goederenwagen. De hoofdcon ducteur van den sneltrein (Van Wassenaar) werd zóo zwaar aan het hoofd gewond dat hij terstond dood bleef. Van een beambte werd de hiel geheel verbrij zeld; twee anderen moeten deerlijk aan hét onderlijf zijn verminkt. De reizigers bekwamen geen letsel, wat daaraan moet worden toegeschreven, dat de passagiers bij. dezen trein steeds in de achterste wagens worden geplaatst. Het personeel was gezeten in de onmiddellijk achter de tenders geplaatste bagage wagens, die beide verbrijzeld zijn. De machinist Harmse, door wiens schuld, naar men zegt, het ongeluk is gebeurd, is krankzinnig geworden. De dienst was gisteren namiddag weder geheel hersteld. Het Handelsblad meldt nog, dat de machinist niettegenstaande hij zelf ernstig gewond is, ge arresteerd zou zijn. In de maand Mei of Juni aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspi ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posteryen, waartoe twaalf plaatsen tér vervulling worden opengesteld. De aspiranten behooren zich voor den len Mei aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot den minister van waterstaat, handel en nijver heid te wenden. Na dien tijd inkomende ver zoeken worden buiten aanmerking gelaten. De bij bedoeld request over te leggen stukken, benevens de vereischten tot toelating zijn vermeld in de Staats-courant van heden. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de standplaats van het ijk- kantoor van den ijkkring Haarlem, met ingang van 1 Februari 1879, wordt gevestigd te Alkmaar. De verzending der brievenmalen naar Monte video en Buenos-Ayres door middel van de pakketbooten, welke den 9en en den 24en van elke maand van Southampton vertrekken, is tijdelijk gestaakt. Daarentegen is een nieuwe maandelijksche dienst van pakketbooten in werking gekomen, vertrekkende van Southampton den 27eD van elke maand, waarmede de verzending der hierboven bedoelde brievenmalen plaats vindt. De Staats-courant bevat het verslag aan den koning van de verrichtingen der Permanente Militaire Spoorweg-Commissie over het tijdvak van 1 Januari tot 1 Juli 1878. De St. Ct. n°. 277 Tevat het programma voor het in den loop van het volgend jaar te houden toelatings-examen voor jongelieden, die in aan merking wenschen te komen voor eene plaatsing als kadet aan de koninklijke militaire academie. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut- ïer bij bet gerechtshof te Amsterdam mr. C. M. Blankenheym, vroeger substituut-griffier bij het provinciaal gerechtshof in Utrecht. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gouda E. W. van Eaab van Canstein, thans ontvanger derzelfde middelen te Sneek c. a. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Ezinge c. a., zoo als het thans bestaat, en de gemeenten Ezinge en Oldehove toegevoegd aan het ontvangkantoor derzelfde middelen te Zuidhorn c. a., onder voort durend beheer van den tegenwoordigen titularis W. F. van Nouhuys. veterinaire dienst. Benoemd bij den veteri- nairen dienst van het leger hier te lande, tot paardenarts 2e kb, de paardenarts 3e kl. J. N. Ballangée, van het le reg. veld-art. leger. Benoemd bij den generalen staftot luitenant-kolonel, de majoor W. K. L. van Helden, van dien staf; tot majoor, de kapitein H. F. C. Hardenberg mede van dien staf; tot kapitein 2e kl., de le luitenant W. G. F. Snijders, van het 6* reg infanterie; en in zijnen rang overgeplaatst bij den generalen staf, de majoor F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, van het 4e reg. inf. pensioenen. Bij koninklijk besluit van den 21eB November is, met wijziging van Zr. M5. besluit van 21 Maart jl., bepaald, dat het daarbij aan den kapitein-directeur van het garnizoens-hospitaal te 's Gravenhage W. F. K. R. Weber toegelegd pensioen, geacht moet worden te zijn verleend krachtens art. 42 2c van de wet van 28 Aug. '1851 {Staatsblad'n° 128), en voorts met toepassing van de artt. 14ê en 19 der wet van dezelfde dag- teekening {Staatsblad n° 129), laatstelijk gewijzigd bij die van 29 Mei 1877 {Staatsblad n° 114), tot een bedrag van f 1524 'sjaars. Voor de vaceerende betrekking van hoofdonder wijzer te Noordgouwe hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Bij koninklijk besluit is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs aanmej. L. M. Sutton, geboren te Norwich (Engeland)I. F. W. Seiwert, geb. te Merzig (Pruisen); J. M. von Eije, geb. te Nürnberg (Beijeren); A. L. F. Weindl, geb. te Oldenburg (Oldenburg); J. M. L. Busch, geb. te Parijs (Frankrijk); A. R. D. Marie, geb. te Meslay (Frankrijk); C. Th. Munk en M. Du- commun, beide geb. te Chaux de Fonds (Zwitser land); de heeren: A. Ducroux, geb. te Follon (Frankrijk); N. E. Béguin, geb. te Rochefort (Zwitserland); A. ,Viret, geb. te Carouge (Zwit serland). De regeering heeft een staat openbaar gemaakt van de lessen, die aan de rijksuniversiteiten niet worden gegeven bij gebreke aan toehoorders, en die welke door minder dan 10 studenten worden gevolgd. Daaraan zijn de volgende cijfers ontleend. Te Leiden hebben 12 lessen geen enkelen toe hoorder, waarvan 10 bij de litterarische faculteit (o, a. Grieksche oudheden, logica en zielkunde), te Utrecht 6 lessen (waaronder philosophie van het recht, internationaal privaatrecht, integraalre kening, metaphysica en aesthetica)te Groningen ge" rechtelijke geneeskunde, analytische meetkunde, me teorologie, Oostersche geschiedenis, logica, geschie denis der letterkunde enz. (Een zeer groot aantal lessen hebben minder dan 10 hoordersvan negen hoogleeraren geldt dit bij al hun lessen. De les uren door de hoogleeraren gegeven loopen uiteen van (prof. van der Burg te Leiden, die geen laboratorium voor de pharmacie heeft,) tot 16. Op de voordracht voor hulponderwijzeres te Gouda komt voor mej. L. G. E. Logeman te Middelburg. Axel, 24 Nov. Heden namiddag hield de heer D. H. Teljer, predikant bij de N H. gemeente alhier, zijne afscheidsrede naar aanleiding van openbaring 3 vers 3 l' ged. Bij het einde dei- godsdienstoefening zong de gemeente haren leeraar toe: Psalm 121 vers 4. Eene aanzienlijke schare zoo van hier als elders woonde deze plechtigheid bij. Te Kerkwerve hield gisteren de heer H. F. Reijnvaanpredikant aldaar, beroepen naar Nieuw Vosmeer, zijne afscheidsrede naar aanlei ding van Philipp. 48. Bij het einde der gods dienstoefening zong de gemeente hem toe Psalm 121 vers 4. Vlissingen, 25 Nov. De heer L. J. Hel dring, emeritus predikant van Lienden, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de herv. gemeente te Vlissingen bedankt. Met het oog op de voorstelling, welke aan staanden Donderdag in den schouwburg alhier gegeven zal worden, nemen wij het volgende uit het Handelsblad over „De bekende comedie van Francois Ponsard, VHonneur et Vargent, werd gisterenavond in het Grand-Theater voortreffelijk ten gehoore gebracht. Vooral de heeren Laty en Roméal en de dames Lebrun en Leclerc vonden herhaaldelijk welver dienden bijval. Ook de andere rollen waren in zeer goede handen en men had een bevredigend ensemble. De zaal was redelijk goed bezet, maar wij hadden ze voller gewenscht. Het gezelschap toch van de heeren René en Chamonin geeft zich zooveel moeite en dit met zoo goed gevolg, dat wij het zeer zouden betreuren, wanneer deze pogingen niet door ons publiek werden gewaar deerd. „Men moest het, dunkt ons, meer op prijs stellen, dat hier eene zoo goede gelegenheid was, om de beste Fransche stukken op zoo degelijke wijze te zien vertolken." Op eene vergadering der leden van de afdeeling Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is heden, naar aan leiding van een in de vergadering van 16 Sept. jl. door de heeren Gerlach en Voorbeijtel gedaan voor stel, besloten tot den aankoop van twee stieren, een van Groningsch en een van Noord-Hollandsch ras, ter verbetering van den veestapel. De heer Gerlach heeft aangeboden den Groningschen en de heer A. M. Tak den Noord-Hollaudschen stier kosteloos te stallen en te voederen. Beide dieren zullen voor de leden der afdeeling Walcheren kosteloos en voor niet-leden tegen betaling van f 1 beschikbaar worden gesteld. De luit. ter zee 2e kl. N. W. van Ammers, dienende aan boord van Zr. M8. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2« kl. J. P. Lubbe Bakker. Zooals reeds in 'tkort in een vorig nommer. werd medegedeeld, stonden Vrijdag jl. voor de ar- rondissements-rechtbank alhier terecht W. A. van Malse, oud 14 jaren, eu hare moeder C. W. van Malse, vrouw van C. Roug, beide zonder beroep en laatst wonende te Kruiningen, Een serie van twee en twintig getuigen werd in deze zaak gehoord. Uit de verklaringen dier getuigen bleek dat de meesten hunner waren afzenders of geadresseerden van collis, die langs de staatsspoorwegen' vervoerd, korter of langer tijd in het magazijn nabij het station Kruiningen waren geborgen geweest en waarvan gebleken was dat ze bij ontvangst minder goederen inhiel den dan factuur of rekening aanwees en, volgens verklaring der afzenders, ook aanwezig geweest was. Deze goederen, yoor zoover ze ter terechtzitting aanwezig waren door de afzenders herkend, be stonden uit de meest verschillende artikelen, zooals manufacturen, koek, wol, sajet, blik en ijzerwaren, witte en groene zeep, koffieboo'nen, appelen,1 visch, enz., waarvan de gezamenlijke waarde ongeveer f 35 a f 40 zal bedragen hebben. Plaatsgebrek belette ons dit verslag op te nemen.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1