Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Kunst nieuws. Rechtszaken, Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. vaak een glimlaeb zullen doen rijzen bij ben, die gewoon zijn van het lezen onzer politieke stukken in hun gebruikelijken vormgansch andere aandoeningen te ondervinden. Wie de schrijver is, weten we niet. Het is mis schien eene onbescheidenheid, wanneer wij hem van verslaafdheid aan den plat-Haagschen tongval verdenken, op grond van deze rijm-vrijheid in zijn Adres van Antwoord „Dat de veeziekten na de enquête Blijkbaar terstond begonnen te slijten Vernamen we met dankbaarheid" zeemacht. Bevorderd tot officier van gezoDdh. le kl. de officier van gezondheid 2e kl. hij de zeemacht A. Pieters. entrepots. Op nieuw benoemd, voor vier jaren, tot directeur van het entrepotdok te Am sterdam H. van Eeghen aldaar. belastingen. Benoemd tot ontvanger dei- directe belastingen en accijnsen te El burg c. a. jhr. C. W. van Weiier, thans ontvanger der zelfde middelen te IJsselstein c. a. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie bij de IIIe afdeeling vestingartillerie, tot P luit. de 2e luit. E. M. Hoogenveen, van die af daling bij de Ve afdeeling vestingartillerie, tot kapit. 2« kl. (a la suite van het corps), de le luit. H. F. P. Hajenius, van de 1° afdeeling vesting artillerie. In zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf de majoor W. Goudriaan, van het 5'' reg. inf. ministerieels departementen. Eervol Ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van aan spraak op pensioen, aan den commies bij het departement van koloniën H. W. Stieler. Tengevolge van een adres van ouders en voogden aan burg. en weth. van Amsterdam, strekkende om, in het belang van het godsdienstonderwijs, des Woensdagsmiddags na éen uur geen lessen meer te doen geven aan de verschillende inrich tingen voor middelbaar onderwijs daar ter stede, is alsnu bepaald 1° Dat de lessen aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens, welke nu, volgens het vastgesteld programma, aan de leer lingen der derde klasse des Woensdagsnamiddags van 2§ tot 4£ uur worden gegeven, te beginnen met de eerste volle week in November 1878, zullen gegeven worden des Zaterdags, van 2 j tot 4§ uur. 2° Dat voor het oogenblik in de regeling der lesuren aan de openbare handelsschool geen ver andering zal worden gebracht, maar dat, bij het opmaken van het programma voor den cursus 1879/80, zoo mogelijk, aan den wensch zal worden voldaan om den Woensdag namiddag na 1 uur, vrij te houden. Voorts is door B. en W. aan den directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor jongens verzocht, voortaan de leerlingen van de vijlde klasse zijner school, die des Woensdags na éen uur catechisatie wenschen bij te wonen, daar toe in de gelegenheid te stellen. De practische oefeningen in de scheikunde zullen dan voor die jongelieden op Zaterdag van 2 tot 4 uren, kunnen gesteld worden. Eindelijk heeft de raad besloten, gedurende den loopenden cursus in de regeling der lesuren aan het gymnasium geen verandering te brengen, Ik hield van u. Ik wilde u in mijne armen zien, hernam Eva. In uwe armenriep Dolgopolski uit. Gij 1 wildet mij aan uwe voeten zien en dat is u ge lukt. Heb ik niet om uw gunst gebedeld, even als een arme om brood smeekt? Goed, goed! riep zij. En toen Heb ik u van geluk bedwelmd, niet waar? Toen mijn man toen Akensy heb ik Toen die dwaas zich veroorloofde mij te dreigen! Heb ik hem toen geen vergif gegeven Heb ik het niet ook aan mijne kinderen gegeven aan mijne kinderen! omdat zij u hinderden? vroeg zij, altijd kalm zonder zich te verroeren. Heb ik zulk een offer van u geëischt, ver- foeielijk schepsel? brulde hij. Zij hoorde niet naar hem en vervolgde: Maar gij, gij hebt op zekeren dag kennis gemaakt met eene rijke dame. Zij was blank; zij had blonde lokken; zij droeg fluweel, zijde en sabelbont. En gjj hebt mij bedrogen, gij hebt mij voor den gek gehouden, gij hebt mij door uwe honden laten wegjagenDat jonge meisje hebt gij tot uwe vrouw gemaakt! Is het niet zoo? Ja ik vergis mij niet. En nu zal ik u vermoorden. Gekkingilde hij. Neen ik ben niet gek, antwoordde zij. Zij stond op, haalde hooi en stroo en stak het aan. Wat doet gij waagde hij te zeggen. Hij was bleek geworden en zijne tanden klapperden. Ik steek mijn hut in brand, antwoordde zij doch het verzoek der adressanten bij de aan staande reorganisatie in overweging te nemen. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Oudewater, de heer J. van den Bergen, predikant te Oostkapelle. Tusschen de „broeders" d>'. A. Kuyper en dr. A. Bronsvelt gaat het in den laatsten tijd lang niet malsch toe. „Broeder" Bronsvelt schreef onlangs, in de Stemmen voor Waarheid cn Vrede, over „zekeren dr. K.", het volgende „Dien du Kweet ge, kan men moeilijk meer als een broeder beschouwen"; die du K. „had geen piëteit"; die du K. leefde van „miskenning en verdachtmaking"die dr. K. nam den schijn aan, als streed hij voor eene betere theologie, terwijl er wel bezien niets achter school dan het plannetje om zelf „professor te spelen." De bewuste du K. antwoordt nu in De Heraut „dat hij niet zoo boos is, of hij vergeeft van harte aan du B. wat in deze, noch liefelijke, noch wel luidende, woorden er wel niet op aangelegd was hem te grieven, maar ook zóo toch bitter zeer deed. Het heeft hem wel weer een paar droeve dagen gekost, te moeten merken dat broeders zich zóóver vergeten kunnen, maar dat is geleden, en het: „die als Hij gescholden werd niet weder schold", zal ook den schrijver van deze kroniek te stade komen." Voorts wordt nog in het Wageningsch Weekblad, aan het slot van een stukje ter verdediging van „broeder" Toorenenbergen tegen de aanvallen van „broeder" Kuyper gezegd „We zullen de mishandeling, hier onzen geachten en geleerden Van Toorenenbergen aangedaan, laten voor rekening van den beleediger, slechts constateerend, dat wie V an T. van onvastheid van beginsel beschuldigt, daarmee niet hem, maar zich zelf op een beden, elijke wijze compromitteert. Du K. zal in den grooten dag des gerichts heel wat te verantwoorden hebben. God rekene hem echter ook deze zonde niet toe. We hopen nog altijd op den tijd, dat zijne oogen zullen opengaan voor d walingen, in onwetendheid, door partijdrift misleid, begaan." Naar wij vernemen, zal het driedaagsch muziek feest ter viering van het öOjarig bestaan der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst waar schijnlijk 23, 24 en 25 Mei 1879 te Amsterdam plaats hebben. Ten gekoore zal worden gebracht: op den len avond Josuavan Handel; den 2en avond Mis van Verhulst, Vliegende Hollander, van Hol, en het 3e deel van Nicolai's Bonifactusden 3en dag matinee, vocale- en instrumentale-solo's. De koorleden der afdeelingen zijn tot mede werking uitgenoodigd, terwijl men het orkest hoopt samen te stellen uit de voornaamste toon kunstenaars van ons land. ZutfCt.) Vlissingen, 19 November. Het Vlissingsch Mannenkoor heeft gisteren zijn eerste winterconcert gegeven in de zaal van den heer Kuijpers alhier. Het bestuur had zich daartoe de medewerking verzekerd van het strijkorkest der stafmuziek van het 3S regiment infanterie, in garnizoen te Bergen op Zoom, en door die keuze en samen voeging getoond dat het blijft streven, voor zoover bereikbaar, om wat goeds en aangenaams voort te brengen. Nu, het publiek heeft deze poging dan ook goed gesteund, getuige de met toehoorders gevulde zaal. Deze opkomst heeft ook dit bemoedigende voor het bestuur, dat daaruit blijkt dat men in Vlissingen toch ook wel belangstelling kan vinden, mits men slechts wat aanbiedt dat belangstelling waardig is. De kennismaking met het strijkorkest der staf met haar boozen glimlach. Wij zullen samen in de vlammen omkomen. Ik wilde het vertrek binnenstormen, ofschoon ik waarlijk niet weet wat ik zou hebben kunnen uitrichten, ik arm zwak kind! Ik trachtte de deur te openenmaar zij was gegrendeld en ge barricadeerd. Ik riep Eva Kwirinowa, ik riep om hulpAlleen het geknetter der vlammen beant woordde mij en de noordewind, die over de vlakte woei, gierde klagend door de hut. Een onuit sprekelijke angst overviel mij. Ik kon zelfs geen gebed opzeggen. Ik verwijderde mij bevende en vluchtte als een waanzinnige de steppe in. Op dat oogenblik keken wij allen in de rich ting der woning van Eva Kwirinowa. De brand was uit. De rook steeg langzaam ten hemel op en slingerde zijne bruine krullen dooreen. De vlakte was eenzaam en verlaten. Wij waren geheel alleen. Boven onze hoofden schitterde de nacht der steppe, die stikdonkere, plechtige nacht, met zijn geurigen geheimzinnigen adem, met zijne sterren, zoo rood als vurige kolen. EINDE, muziek was van dien aard, dat zekerlijk de wensch naar blijvende relatie, is opgewekt. De orkestnommers werden flink en met kracht uit gevoerd. Behalve het trio voor fluit, hautbois en clarinette, behoort ook de fantaisie uit Robert le diable, en vooral die uit de Faust, in het bijzonder, als goed geslaagd vermeld te worden. Ook het Mannenkoor heeft zich weer dapper gekweten. De begeleiding van den zang met orkest deed dezen meer gevuld en krachtiger voorkomen dan anders; trouwens sommige stukken, zooals dezen avond zijn voorgedragen, kunnen niet alleen zulk accompagnement verdragen, maar het hoort er bij. Om nu toch niet te eindigen zonder ook wat critiek uit te oefenen willen wij de opmerking maken, dat het tempo van het Wilhelmus van Nassauen in het feestlied Piet Hein o. i. rijkelijk snel genomen werd. Het soldatenkoor uit de Heiligerlee-cantate, op verzoek op het programma gebracht, verwieif zooveel bijval, dat het herhaald moest worden. Door den te Hansweert gestationeerden rijks veldwachter J. Aerts, is opgespoord en overge bracht naar het huis van arrest te Middelburg N. P., van Vlissingen, thans wonende (als zooge naamde keetmeid) in den nieuw ingedijkten polder onder de gemeente Yerseke. Zij wordt verdacht misbruik van vertrouwen te hebben gemaakt jegens den persoon, waarbij zij in dienst was. (G. Ct.) I Vlissingen 19 November. Gisteren zijn met de mailboot alhier aangekomen een veertig tal Amerikaansche negers en negerinnen, uitma kende een tooneelgezelsehap, dat in Londen .een stuk, getiteld Ü7iele Tom, heeft opgevoerd en thans op weg was naar Berlijn om daar hetzelfde stuk te vertoonen. Door eenige ingezetenen van Amsterdam worden pogingen aangewend tot het verkrijgen van een of meer kinderspeelplaatsen, zoogenaamde volkstuinen, gelijk op sommige plaatsen in het buitenland aangetroffen worden. Uit Soerakarta schrijft men: Op 14, 15 en 16 September jl.1 vertoonden zieh in zee, op korten afstand van de Zuidkust, rook kolommen, die uit het water opstegen, aanvankelijk wit waren en later donkerrood werden, terwijl de zee zelfs een bloedroode kleur had. Langzamerhand nam het verschijnsel in sterkte af, totdat het op laatstvermelden datum geheel ophield. Opmerkelijk is het, dat dit verschijnsel aan onderzeesche vulkanische werkingen schijnt te moeten worden toegeschreven, daar kort te voren aaa de Zuidkust een aard- en zeebeving had plaats gehad, en het vorige jaar omstreeks denzelfden tijd en ook gedurende een felle hitte en buitengewoon lang aanhoudende droogte, eveneens werd waargenomen. Het duurde toen langer, terwijl duizenden visschen dood op het water dreven en op de kust werden gespoeld. Men meldt uit Parijs, dat er, ondanks de groote drukte die gedurende de tentoonstelling op het Champ de Mars he erschte, maar éen voorwerp zoek geraakt of gestolen is, nl. een gedamasceerd zilveren pistool, ingezonden door Z. M. den koning der Nederlanden. Een liefhebber schijnt zich daar van meester gemaakt te hebben. {DM.) Ook het groote ijzeren kruis op den toren van de Bovenkerk te Kampen, waarvan de wee r- haan reeds afgewaaid is, staat zoo scheef dat men ieder oogenblik vreest het naar beneden, misschien door het dak van de kerk heen te zullen zien komen. Voorzichtigheidshalve wordt in 't gebouw geen godsdienstoefening gehouden. Aan de spoorwegbrug te Buggenum (Lim burg) waren Woensdag jl. vier personen in een roeiboot bezig met het ophalen van een anker, toen plotseling de boot omsloeg en alle vier te water geraakten. Slechts twee dér opva- arenden wisten zich te redden, terwijl de beide anderen, met name Jan Bichei en Jacobus Simon, schippersknechts, verdronken. De laatste laat eene weduwe met twee kinderen achter. Eergisteren is te Gotha het nieuwe kerkhof met den daarop gebouwden lijkoven, ingewijd. De lijkoven is nu ter beschikking van het publiek gesteld, maar het is nog niet bepaald, wanneer de eerste lijkverbranding zal plaats hebben. Te Chicago heeft zich een zonderling geval voorgedaan. Eene zekere juffrouw beweerde geëngageerd te zijn en trouwbelofte te hebben ontvangen van mijnheer David Swengel. Zij drong er dus bij dien heer sterk op aan om te trouwen, wat hij weigerde op grond, dat hij niet eens met haar geëngageerd was. Beiden hielden hunne bewering stokstijf vol, en dejuffrouw wier innige liefde zoover ging, dat zij Swengel ook wel tegen zijn zin wilde trouwen, raadpleegde haren zieleherder. Deze bepaalde eene samen komst met beide partijen cn raadde daar den. man sterk aan om te trouwen. Swengel echter bleef weigeren en eene scène vol zenuwen en tranen volgde, totdat de juffrouw, die Swengel stond, op eens flauw viel. De wehwijt trouwlustige maar toch ridderlijke man viüg haar in zijne armen op, en van dat oogenblik maakte de behendige dominé gebruik, legde hunne rech terhanden ineen en sprak de huwelijksformule uit. Van dit oogenblik af beweert de verliefde juffrouw Mrs. Swengel te zijn; terwijl Swengel volhoudt, dat men hem niet tegen zijn zin kan laten trouwen, en dat hij dus nog vrijgezel is. BINNENLAND. Tweede kamer. De heereD van Gennep en van der Linden werden, na onderzoek hunner ge loofsbrieven, als leden toegelaten. Door eerstge noemde werd zitting genomen. Geen nieuwe wetsontwerpen zijn ingekomen buite de tijdens het reces gedrukte. Door de sectien werd de centrale afdeeling samengesteld uit de heeren Idzerda, van de Putte, Wintgens en Cremers. BUITENLAND. Geilt. E. Martens, beschuldigd van moord op den persoon van Houttier en diens huishoud ster Anna Vandenbulcke, te IJzendijke, gevolgd door diefstal, is heden door het assisenhof van Oost-Vlaiinderen schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Berlijn. De troonrede, uitgesproken bij de opening van den landdag, kondigt verschillende maatregelen aan tot uitvoering van openbare werken. Vonden. De Times deelt de benoeming mede van Karatheodori tot gouverneur van Creta; een gevolg van de overeenkomst met de Cre- tensers. 18 Nov.'s av. 11 u. 38 gr. 19 's morg. 8 u. 34 gr. 's midd. 1 n. 42 gr. 's av. 6 u. 39 gr. Zitting van Maandag 18 November. Voorzitter de heer Borsius. Afwezig de heeren Tak en van Burg. Het secretariaat wordt, daar de secretaris we gens huisselijke omstandigheden afwezig is, waar genomen door den heer de Kanter. De voorzitter doet vervolgeus mededeeling dat zijn ingekomen verschillende gedrukte stukken en verslagen, die gedeeltelijk ter visie worden ge legd en gedeeltelijk aan de leden zullen worden rondgezonden. Voorts is ingekomen eene missive van de heeren F. H. van Leeuwen e°. alhier, waaraan wij het volgende ontleenen. Bij aanbesteding tot levering van steenen aan het departement van koloniën, ter verzending naar Indië, wordt aan den leverancier tot voorwaarde gesteld die steenen ter keuring te brengen naar Amsterdam of Botterdam, waar dan tevens de levering plaats heeftbovendien is hij verplich t ze op de plaats der levering voor zijne rekening over te laden en te stuwen in het zeeschip. Contracteeren elders liggende zeeschepen met Koloniën voor den overvoer naar Indië van stee nen, dan blijven toch de voorwaarden en bedingen van keuring en levering te Amsterdam of Bot terdam van kracht en de leverancier is dan na tuurlijk ontheven van zijne verplichting tot over laden en stuwen in het elders liggend zeeschip. Bovendien is dan het verder transport voor rekening van den vervrachter (de reederij).- A oor Middelburg is f 1.50 vracht en 1 voor overladen en stuwen niet te ruim genomen f 20 per last is eene hooge vracht, en er wordt dus direct minstens 12j°/° verlies geleden op de bruto vracht, vergeleken met Amsterdam of Rotterdam Onze suikermarkt is verloopen, zeggen adres santen verder,— en het wordt voor onze reederijen moeilijk retourvrachten uit Indië naar Nederland te bekomen. Bij gebrek aan zwaar vrachtgoed kan ook het lichtere bezwaarlijk genomen worden. Uitvrachten beginnen meer dan te huisvrachten hoofdzaak der ondernemingen te worden, maar ook onder gemengde ladingen moet eerst zwaar goed gestuwd worden. Zonder een gedeelte zwaar goed vervalt vaak de geheele onderneming en bij particulieren is het niet altijd te bekomen, zoodat men zich dan veelal zeer lage vracht ge troost om steenen van het gouvernement te bekomen. Zij verzoeken de kamer al haren invloed aan te wenden tot wijziging dezer voorwaarden van aanbesteding, derwijze dat de keuring en levering voortaan ook direct te Middelburg kunne plaats hebben, indien alhier liggende schepen voor den

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2