N°. 271. Zaterdag 16 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent, Advertenties! 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. iddelburg, 15 November. Een dag en een nacht in de Steppe. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. r In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Middelburg werd mededeeling gedaan van een schrijven van den luitenant ter zee A. de Bruijne, houdende dankbetuiging voor de hem in de vorige vergadering van den raad gebrachte hulde. Een adres van den heer W. Gr. van Swers, hoofdonderwijzer aan de school E alhier, houdende verzoek om tot het tijdstip waarop hem pensioen zal worden toegekend, boven zijn wachtgeld eene toelage van 366.67 fe mogen ontvangen, werd aangehouden. Vastgesteld werden de suppletoire kohieren n° 1 der belasting op de inkomsten en op de honden over 1878; bij eerstgemeld kohier werd behandeld een verzoek van de wed. Zip, geb. Snijders, om vermindering van haren aanslag, die daarop van de 13e naar de 12e klasse werd ge bracht. Aan mej. C. E. Koest werd, met ingang van 1 Januari a., eervol ontslag verleend uit hare be trekking van hulponderwijzeres op school B, en burg. en weth. gemachtigd tot het oproepen van sollicitanten voor die betrekking. Afwijzend werd beschikt op het in de vorige vergadering aangehouden adres van den heer P. A. Janssen. Het verzoek van K. J. van de Poll tot aankoop van een stukje gemeentegrond in de Bogardstraat werd toegestaan. Hog werd besloten tot oprichting van twee herhalingsscholen en de verordening op die scholen vastgesteld. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Naar ons van verschillende zijden bericht wordt, is het driemastsehip Alblasserdam gisteren onder de Fransche kust gezien, ter hoogte van St. Nazaire. Het vermoeden, dat dit schip op de Banjaard vèrongelukt zou zijn, blijkt dus slechts op een los, en op onverantwoordelijke wijze verspreid gerucht gegrond te zijn geweest. Men meldt van hier aan het Handelsblad: Bij de leden der afdeeling Middelburg, van de te Amsterdam gevestigde, kunst en wetenschap be vorderende maatschappij V. W., bestaat het voor nemen om Dinsdag 19 dezer het 60jarig bestaan FBTTXLIjIBTOIïT. dook Sacher-Masoeh. DE DAG. Ik vertrok naar de Steppe in de hoop van eenige trapganzen te schieten. Die jacht heeft een zeer groote bekoorlijkheid, want de trapgans is geen gevogelte waar de jagers weinig om geven; het is zeker de grootste van al onze vogels. Hij is vier voet lang en met uitgespreide vleugels heeft hij een vlucht van zeven voet; zijn ver waande gang en lange witte haard geven aan zijn uiterlijk iets bijzonder opmerkelijks. Hij is niet gemakkelijk te vangen en men moet allerlei soort van listen te baat nemen om hem den pas af te snijden. De trapganzen vallen wel is waar bij groote Zwermen neder op de akkers der hoeren en leggen bijzonder veel smaak aan den dag voor het zaad van kool en wortelen, maar er bestaan geen schuwer beesten dan zij. Zoodra er een jager of eenig ander verdacht persoon nadert, vliegen zij op tot een hoogte van vijf honderd ellen. Zij gchijnen zich van hun zwakheid bewust te zijn; en dier afdeeling feestelijk te vieren. Die feestvie ring zal onder anderen worden opgeluisterd door een strijkorkest van het muziekkorps van het 36 reg. infanterie uit Bergen op Zoom, onder leiding van den heer Bournan. Vlissingen, 15 Nov. 1878. De Engelsche barge Reindeer is met zware schade alhier in het dok gebracht, zijnde tusschen Ter Neuzen en Vllssingen door het afkomende Belgische stoom schip Vaderland aangevaren. Gisteren avond rapporteerde een uit zee ko mende Belgische loods, dat hij op de hoogte van Westkapelle vuurpijlen en blauw licht had gezien en veronderstelde dat zich daar in de buurt een schip in nood bevond. Dezen nacht vertrokken daarom vier stoomsleepers naar buiten, doch keerden heden morgen terug met de tijding dat men te Westkapelle feest vierde ter eere van den nieuwbenoemden burgemeester. Zulk eene ver gissing is te meer mogelijk, dewijl men van West kapelle dergelijke excentriciteiten niet gewoon is, vooral des winters niet. Gedurende de week van 7 tot 13 November kwamen te Ylissingen aan met de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 199 en vertrokken van daar naar Engeland 276 passagiers. De heeren H. C. F. Eerstens, voorzitter en G. Kij perman, secretaris-directeur der Noord-Bra- bantsch-Duitsche spoorwegmaatschappijhebben in verschillende bladen een stuk ingezonden, gericht aan de hypotheek-, obligatie- en aandeelhouders dier maatschappij, dat wij hier laten volgen, dewijl het, naar het ons voorkomt, niet uitsluitend het belang van dien spoorweg, maar een toestand betrett, bij welken ons geheele spoorwegverkeer, niet het minst dat over Vlissingen, van nabij betrokken is. „Van verschillende kanten, schrijft de direc tie, werd in den laatsten tijd de productieve kracht der lijn BoxtelWesel geheel ten onrechte naar de tegenwoordige opbrengst beoordeeld. „Tegen die opvatting, uit onbekendheid met de bijzondere omstandigheden, waarin de Maatschappij verkeert, ontsproten, achten wij ons verplicht op te komen. „Het ontbreekt den spoorweg Boxtel—Wesel, uit aard en strekking een transito-lijn, tot dusverre te eenenmale aan transito-tarieven, zelfs tusschen de CoinMindener Bahn en de Nederl. staatsspoorwegen, waar zij 20 kilometer afkort, zoodat geen goederen, zelfs geen enkele wagen steenkool, transito via WeselBoxtel kan Ver voerd worden. „De toestemming van de CoinMindener Bahn het is geen kleinigheid Voor hen om van den grond op te komendat kost hun een geduchte inspanning. Hun vlucht is zwaar en moeielijk. Er zijn verschillende manieren om hen te van gen. De trapgans kent den hoer en wantrouwt hem volstrekt niet. Terwijl deze zaait of maait waggelt hij, zonder iets van zijne gewone deftig heid te verliezen, voor hem uit, achter of naast hem. Daarom trekt de jager heel dikwijls boerenkleeren aan en slentert met de pijp in den mond voort, tot dat hij den vogel onder zijn schot heeft. Het is ook zeer moeielijk om de wapens aan zijn oog te onttrekken; want hij weet zeer goed de haan van een geweer van het lemmer van een seis of een sikkel te onderscheiden. Het is nog het best dat men zich op een boe renwagen uitstrekt en zijn geweer onder het hooi, stroo of maïs, waarmede die beladen is, verbergt. Bovendien is het van het grootste gewicht dat die wagen niet met paarden bespannen zij. Hij moet door ossen getrokken worden en zoo langzaam mogelijk voortgaan, terwijl de landman die hem bestuurt er naast loopt met de zweep in de hand. Dit was de manier die ik koos. Ik stond voor het aanbreken van den dag op, kleedde mij als een boer, stapte met het geweer onder den arm de deur uit en vond mijn tochtgenoot, den landoouwer Jan-Walko, die mij wachtte. Hij had een kleinen wagen met hooi beladen, erd reeds voor. de opening tot Wesel verkregen, uoch de Maatschappij tot exploitatie -van staats spoorwegen blijft uitstellen. „Dagelijks worden transporten aangeboden, die, wegens gebrek aan transito-tarievenmoeten geweigerd worden. „Wij, meer dan iemand, zijn teleurgesteld, dat der maatschappij, tegen alle recht en billijkheid in, de middelen worden onthouden om het vervoer en daardoor de opbrengst der lijn te ontwikkelen. De weg, die met Nederlandsch kapitaal, zonder staatshulp, is gebouwd, wordt ten schade van zoovele belanghebbenden en ten nadeele van handel en industrie braak gelegd. „Het is om dien onnatuurlijken toestand te doen eindigen, dat wij ons tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid hebben gewend met verzoek, krachtens art. 32 der wet van April 1875, zijn tusschenkomst te willen ver- leenen. „Ook verder zullen wij niet rusten, geen midde len ongebruikt laten, om te verkrijgen wat der lijn rechtmatig toekomt, meer dan immer over tuigd van hare productieve kracht." Utrecht 14 Nov. Met den aanleg van den tramweg van hier naar Zeist begint men thans goed te vorderen. Op het laatst der volgende week zal hij door de stad geheel gereed zijn. De gansche weg zal tegen het midden der volgende maand klaar komen. Men is nu nog ongeveer 3 kilo meters van Zeist verwijderd. De aannemers van den weg zijn ook bezig met een tramweg te Calais te leggen, die deze week gereed is gekomen; zoodoende hebben zij thans over meer werkkrachten te beschikken. Maandag a. zal rëeds een nieuwe ploeg aankomen, welke te Zeist aan het werk zal gaan, zoodat men elkander tegemoet zal werken. De kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft zich tot de directie der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gericht, verzoe kende bij de locomotief, welke te 7 uren 's na middags van Rotterdam vertrekt, eenige wagens te voegen, om daardoor gelegenheid te hebben vroeger uit Botterdam te kunnen gaan. Nu rijden in de richting Breda des namiddags slechts twee treinen, en wel de eerste om 3 u. 9 m. en de laatste om 8 uren. Nederlandsche en Engelsche liefda digheid. Men leze en overdenke de volgende advertentie uit een Engelsch blad: „Maatschappij tot redding van drenkelingen. Schipbreuken. Het bestuur van de Nationale Maatschappij doet een beroep op het publiek, omdat men in het hooi het gemakkelijkst zit Twee groote witte ossen met liervormig gebogen horens waren er voorgespannen. Ik strekte mij behagelijk in het voeder uit en het voertuig zette zich in beweging. Ik had al den tijd om op mijn gemak het landschap in oogenschouw te nemen. Nadat wij het dorp doorgereden waren begaven wij ons onder het doorzichtig lommer van een herkenbosch; vervolgens kwamen wij tusschen hoog graan, waarvan de zware gouden halmen nedergebogen waren; daarna trok de wagen al hotsend over een oude brug, met waggelende bogen en zakte toen diep in een tapijt van zacht, welig gras. Vóór ons strekte zich thans de steppe uit. Zij bleef echter slechts een kort oogenblik vóór onswant twee minuten later waren wij er in. Toen de zon hoog aan den horizont stond, omringde zij ons aan alle kanten. In 'teerst ontmoetten wij op onzen weg niets dan lange rijen groote hooischelven, een boer die zijn zeis aanzette, of een boerinnetje met een rooden doek om het hoofd gebonden, die planten zocht en die als zij zoo tusschen het lange gras dook, veel overeenkomst had met een reusachtige klaproos. Af en toe, wanneer de nevel langzaam optrok, zag men aan den horizont het Grieksche kruis eener kerk glinsteren of de omtrekken van een put of van een schapenstal, die op de eenzame vlakte verrees. Kleine heuveltjes, overdekt met dicht weigras teneinde de groote en steeds stijgende uitgaven te kunnen bestrijden voor de instandhouding van hare 269 reddingsbooten en de ruime bezol diging van de gevorderde bemanning. Gedu rende de stormen in het vorige en in het loo- pende jaar heeft de Maatschappij 1,475 schipbreu kelingen gered en 45 schepen voor verlies bewaard. Contributiën zullen in dank worden aangenomen hij al de bankierskantoren te Londen en elders en bij den secretaris Richard Lewis, aan het bureau der Maatschappij, 14 John-street, Adelphi, Londen." BottNbl.) politie. Benoemd tot commissaris van politie te Tiel W. P. Knufman, thans commissaris van politie te Zaltbommeltot commissaris van politie te Zaltbommel A. A. J. C. Cremer, thans com missaris van politie te Maastricht. belastingen; Benoemd tot ontvanger te On- derdendam c. H. J.W. Costing, thans ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Kollum c. a., tot ontvanger te Zierikzee c. P. C. L. Swaan, thans ontvanger der dii^ecte belastingen en aecijnsen te Ridderkerk c. a. legee. Benoemd bij het wapen der infanterie tot kapitein 2e klasse, de 1? luitenant A. E. Mooijaart, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in N.-I., tot len luit., de 2e iuit. C. J. L. Schuller en F. Tonnet, beiden mede van het wapen en bij gemeld leger gedetacheerd; bij het le reg., tot 1™ luit., de 2b luit. W. R. H. Wakker, van het 6" reg.: bij het 2e reg., tot kapit. 2e klasse, de le luit. K. W. P. Seeuwen, van het reg. gre nadiers èn jagers"bij het 3« reg., tot len Tuit. de 2e luit. S. A. N. van Overveldt en J. H. Kok, heiden van het 8e reg.; bij het 7e reg., tot kap it. 2" klasse, de le luit.-adjudant P. L. Halderiet, van het korps. In de jongste vergadering van den gemeente raad van Delft werd door den voorzitter medege deeld dat aan het gymnasium aldaar van rijkswege wordt toegekend een jaarlijksek subsidie van ruim f 6000, ingegaan 1 October 1878. De raad besloot in te trekken het bestaande reglement voor het stedelijk gymnasium en de tegenwoordige curatoren eervol te ontslaan uit hun betrekking. In de eerstvolgende zitting zal worden overge gaan tot de benoeming van nieuwe curatoren. 4- Bij koninklijk besluit vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, aanmejuffrouw A. Russer, geboren te Coudre (Zwitserland); mejuffrouw H. M. W- en in groepen bijeen gedrongen, gelijk een ver zameling van graven, welke het, volk houdt voor praalgraven of monumenten, door de Tartaren of Kozakken opgericht ter herinnering aan de een ot andere gruwelijke slachting, teekenden zich tegen den grijzen hemel af. IJle boomgroepen stonden op uitgestrekte grasperken verspreid; Leeuwerikken stegen op uit den glinsterenden dauw, waarvan de tallooze parelen de vlakte in een onmetelijken spiegel herschiepen. Gaandeweg werden die heuvels kleiner en eindelijk verdwenen zij geheel. Het gezang van geen enkelen vogel verbrak de stilte. Nevelen trokken langs den vochtigen grond. Wij hadden het midden der steppe bereikt. De morgenstond was schitterend en betooverend, tintelende van jeugd en levenskracht. Om ons heen zag ik niets dan lang smaragd- kleurig gras, bezaaid met groote planten en bloemen met levendige kleuren, die gele, roode, witte of blauwe vakken vormden, doch meeren- deels gele en die kleurenmengelingen waren zóo levendig, dat men meende een regenboog over het gras uitgestrekt te zien. Uit al die kelken steeg een sterke geur op die op de zachte vleugelen van den wind bleef hangen, een ver giftige, scherpe en bedwelmende reuk, gelijkaan de oo3tersche geuren welke de dartele odalisken onder het dansen in den benauwden atmosfeer der serails verspreiden. Roestkleurige trapganzen stappen statig over het gras voert, en spreiden om het hardst hunne

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1