Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s- Kerkni e uws, Marine en leger Kunst nieuws. Landbouw. De meekrap en de kunst-alizarine in Duitsehland. bevorderen van beschaving en het aankweeken van goede zeden onder de werklieden. „V. Het Verbond is Nederlandsch en beweegt zich binnen de perken der Nederlandsche wet. Dit nationaal karakter belet het Verbond evenwel niet voor bijzondere of algemeene doeleinden met Werklieden-vereenigingen in 't buitenland betrek kingen aan te knoopen, mits die doeleinden niet strijden met de beginselen des Verbonds. „VI. Het Verbond geeft een orgaan uit en naar gelang de middelen zulks toelaten, ook andere geschriften." „Meermalen, schrijft de Haagschebriefschrijver der Zutfensche Courant, is In den laatsten tijd van conservatieve zijde beweerd geworden, dat dit ministerie in de tweede kamer over een slaafsche meerderheid beschikt, die alles goed keurt wat van regeeringswege wordt gedaan of voorgesteld. Het welsprekendste démenti op die bewering geven de thans verschenen begrootings- verslagen. Het zijn, blijkens de onderteekeningen meerendeels vrienden, die in die stukken aan 't woord zijn, maar dan toch vrienden, die niet ophouden den ministers telkens en telkens hun feilen te toonen." De correspondent loopt daarna de verschillende begrootingsverslagen door om deze bewering te staven en zegt dan, over het Xe hoofdstuk: „Het hardst van allen heeft nog wel de minister van waterstaat het te verduren. Dit verslag is geteekend door vijf vrienden (de heeren Schepel v. Kerkwijk, Sandberg, Rutgers en Gevers Deynoot); maar aan overmaat van vriendschappelijkheid lijdt het stuk niet. Moest ik in weinige woorden den hoofdinhoud van dit verslag teruggeven, ik zou het doen in deze woorden: Gij, minister Tak, hoofd van het nieuwgeschapen departement, zijt een dure minister, die veel voorstelt wat niet noodig is en niet doet, wat gij volgens uw ante cedenten als kamerlid had behooren te doen die bovendien uw begrootingsposten slechter toe licht dan vroegere ministers, die er nog een ander departement bij hadden en last not least zelfs nu en dan toelicht op een wijze, die den schijn doet ontstaan dat het u te doen is om de geheele waarheid te verbergen „Ik erken gaarne, dat dit alles op zeer gema tigden toon en in zeer parlementaire vormen wordt gezegd, maar gezegd wordt het en dat is het voornaamste. „Indien het begrootingsdebat in denzelfden geest gevoerd wordt, zal het begin van dit zittingjaar er zeker niet toe bijdragen om den band tusschen de meerderheid en het kabinet nauwer toe te halen. Zelfs een schriftelijke gedachtenwisseling, zooals die thans plaats vindt, zet reeds kwaad bleed, want al gelukt het ook aan de ministers tal van beschuldigingen te ontzenuwen, wat nu is voorgevallen is reeds een bewijs, dat vele liberalen over den gang van zaken onder het ministerie Kappeijne niet bijzonder tevreden zijn. „Met het oog op de werkelijke partijverhou dingen zou dus het begrootingsdebat wel eens belangrijk kunnen worden. Heel lang zal het echter niet kunnen durenwant, de tweede kamer komt eerst den 19" terug en vóór nieuwjaar behooren toch alle begrootingswetten in de fractien der staten-generaal reeds de revue gepasseerd te hebben. Ik weet wel dat in de laatste,jaren daarvan dikwijls is afgeweken; maar m. i. heeft de eerste kamer recht zich te beklagenindien de tweede kamer haar niet in staat stelt bij tijds aan haren constitutioneelen plicht te voldoen." Amsterdam, 11 November. Als een bewijs van de stijgende prijzen van bouwterrein in onze gemeente mag vermeld worden, dat de grond en de opstallen van het voormalig schouwburglokaal, tot amotie, van den heer Grader, aan de Wete ringschans, van achteren uitkomende aan de Zieseniskade, heden in publieke veiling verkocht is voor f 69,701, dat is ongeveer f 70 per rierk- meter, terwijl de gewone prijs tusschen 40 a ƒ50 afwisselt. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht: ter standplaats Wijk bij Duurstede, J. W. van Wieringen, candidaat-notaris te Zwijndrechtter standplaats Maartensdijk, J. Bos J, Az., candidaat-notaris te Alblasserdam. schutterijen. Benoemd tot majoor-kornman- dant der dienstdoende schutterij te Delft H. P. Kleyn van Willigen, thans kapitein bij die schutterij. pensioenen. Pensioen verleend aan M. M. von Hoff, gewezen opzichter bij 's rijks kust verlichting te Westkapelle, ten bedrage van f 120 's jaars. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsente Diever c. a., J. F. Mirandollen thans ontvanger derzelfde middelen te Beilen c. a.; te Beilen c. a., B. Rib- bink, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Amsterdam. landmacht. Bij koninklijk besluit is de kapitein der infanterie E. P. A. van Heekeren, thans op nonactiviteit, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen, bepaald op f 1300 's jaars. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot officier van ge zondheid 3* klasse, de student voor den genoemden dienst (arts) L.W. van der Sluys en tot offi, van gez. 2® kl. de offi. van gez. 3® kl. C. G. Boekelman, van dat personeel. polderbesturen. Op zijn verzoek eervol ont slagen J. H. Bijbau, al3 dijkgraaf van den polder Nieuw Noord-Beveland, provincie Zeeland. n. i. leger. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan den met verlof, buiten bezwaar van den lande, in Europa aanwezigen le luitenant der infanterie van het leger in N. I., J. B. H. A. van den Bossche. Bij koninklijk besluit is aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, ver gunning verleend tot het geven van lager onder wijs hier te lande, als aan de juffrouwenL Ghijsels, geboren te Brussel (België)A. G. Koek, geboren te Coblenz (Pruisen)M. von Baal, geboren te Wijier (Pruisen)en M. A. E. Lefrancq, geboren Charleroi (België). Tot leeraar in de Nederlandsche taal en de oude talen aan het gymnasium te Deventer, is benoemd dr. A. J. Kronenberg. De gemeenteraad van Groningen heeft de jaarwedden der hulponderwijzers en hulpohtfer- wijzeressen aan de openbare lagere scholen in de gemeente, welke den rang van hoofdonderwijzers bezitten, vastgesteld op f 800. Voorts zijnde jaarwedden van de hulponderwijzers aan de jon gensschool der 4® klasse en van de hulponderwij zeressen aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, voor zoover die titularissen belast zijn met het geven van onderwijs in het Fransch, vastgesteld op 950, zoo zij den rang van hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres, en op /800, zoo zij dien niet bezitten. Een ingezeten van Amsterdam heeft f 50,000 geschonken als bijdrage voor den bouw van een kerkgebouw voor de hervormde gemeente, in het nieuwe gedeelte der stad. Bij de inwijding op Zondag avond jl. van het nieuwe kerkgebouw der N. H. gemeente, dat te Den Helder is opgericht in plaats van het voor anderhalf jaar verbrande, werden de Luthersche, oud-Roomsche, Remonstrantsche, Doopsgezinde en Israëlietische kerkgenootschappen door leden uit hunne kerkeraden vertegenwoordigd. De predikant Bron hield de feestrede. Oosterland, 10 Nov. Heden middag hield de heer F. W. Stutterheim, predikant alhier, beroepen naar Austerlitz, zijne afscheidsrede naar aanleiding van Openb. 22: 12 en 13. De gemeente zong hem bij het einde der godsdienstoefening Psalm 134: vers 3 toe. De Vrije Gemeente te Amsterdam hield Vrijdagavond harejaarlijksche bijeenkomst, welke door 900 personen werd bijgewoond en waarbij uit de mededeelingen van 't bestuur bleek, dat hare school voor godsdienstonderwijs 154 leer lingen telt en de vrouwen-cursus over de begin selen der zedeleer door 70 vrouwen bezocht wordt. Voor het oprichten van een gebouw voor de godsdienstoefeningen hebben 22 personen f 80,000 bijeengebracht, een terrein van 280 vier kante meter is daarvoor aangekocht en tegen het einde van het jaar worden de ontwerpen voor dat gebouw te gemoet gezien. De officier van gezondheid der 2a klasse A. Pieters, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt, met den 20®n dezer, op nonactiviteit gesteld. Naar wij vernemen bestaat bij genoegzame deelneming het plan, weder eene Middelburgsche koraalvereeniging tot stand te brengen. Een dertigtal dames en heeren hebben zich bereids aangesloten, en men verzekert ons dat al spoedig de eerste bijeenkomst zal gehouden worden, teneinde de zaak te regelen. Tijd en plaats zul len nader aangeduid worden. {Door onzen Schouiven Duicelandschen medewerker) (Vervolg.) 6° Welke zijn de oorzaken der groote verlie zen, door eenige fabrieken van kunst-alizarine in Duitsehland geleden? Als deze oorzaken kunnen worden aangegeven: a Verkeerde en onvolkomen wijze van berei den. De bereiding moet verschillend zijn naar mate van het doel, waarvoor de verfstof dienen zal. De chemische bewerking om het anthraceen in alizarine om te zetten, is niet gemakkelijk en vereischt vooral eene zeer zorgvuldige behande ling. Tengevolge van het leveren van slecht product zijn drie fabrieken op aandeelen in Duitseh land teniet gegaan; b Achterblijven in de toepassing der gewichtige verbeteringen en vereenvoudigingen der bereidings wijze. Gedurende den korten tijd van bestaan der alizarine-industrie (immers in 'tjaar 1878 hebben Graube en Liebermann het eerst de natuurlijke alizarine uit den meekrapwortel ge reduceerd, en zoodoende eene methode ontdekt om uit anthraceen alizarine langs zuiver chemi- schen weg te bereiden) zijn die verbeteringen elkander zeer spoedig opgevolgd. Zij waren zoo belangrijk, dat thans 4 a 5 maal meer verfstof uit dezelfde hoeveelheid grondstoffen kan ver kregen worden dan in den aanvang, en deze reeds 90 pet. bedraagt van de, volgens de theore tische berekeningen, in de grondstoffen voorhanden hoeveelheid. Het in den handel verkrijgbaar anthraceen, dat aanvankelijk slechts 15 pet. bruikbaar product opleverde, geeft thans 60 a 75 pet. Die verhouding kan zich nog verbeteren e Aaukoopen van grondstof onder ongunstige omstandigheden. Kort na het in 't leven treden der industrie is de prijs van het anthraceen ge stegen, later daalden de prijzen weder d De sterke daling der alizarine-prijzen e Verkeerde leiding. De fabriek van Holiday C° te Elberfeld", moet thans in bloeienden toestand verkeeren; zij kwijnde echter onder de leiding der vorige eigenaars f Te groote onkosten, veroorzaakt door het bijeenbrengen van het kapitaal bij het oprichten van fabrieken op aandeelen, zooal3 gedurende de zoogenaamde Grander periode" veelal placht voor te komen. Hieraan wordt het teniet gaan der Elberfelder Alizarine und Anilinefabrik toe geschreven g De slechte toestand, waarin de katoenindu strie verkeert. Het verbruik van alizarine nam dientengevolge af en veroorzaakt tevens overpro ductie. 7° Welke zijn de voornaamste oorzaken van de voortdurende belangrijke daling der prijzen van de kunst-alizarine? De prijzen der kunst-alizarine zijn voortdurend gedaald a Door het goedkooper worden van de grond stoffen, voornamelijk van het anthraceen, dat in 1873, 12 M. per KG., zuivere waar, kostte en in 1876 slechts 5 M. gold. Bij dien laatsten prijs zouden de koolteerdistillateurs nog steeds met winst werken. Tot de prijsvermindering van het anthraceen hebben niet het minst bijgedragen de groote verbeteringen, achtereenvolgens aangebracht in de bewerking, noodig om het uit de koolteer te winnen. Het steeds ruimer wordende aanbod werkte natuurlijk in dezelfde richting. Anthraceen zou thans schier in alle landen gewonnen worden b Door de verbeteringen in de bereidingswijze van de alizerine zelf (zie de beantwoording van vraag 6); c Door de toenemende onderlinge mededinging der alizarine fabrieken; d Door het drijven van sommige dier fabrieken op zeer groote schaal met overvloedige geldmid delen, waardoor de kosten van voortbrenging natuurlijk verminderen; e Door de steeds toenemende productie, waar op het oogenblik tegenover staat de algeyneene ongunstige toestand van nijverheid, handel en verkeer. Van daar vooral van de zijde der groote producenten ruim aanbod onder zeer coulante voorwaarden; f Door de noodzakelijkheid, wilde men de nieuwe verfstof overal ingang doen vinden, om de prijzen zoo te stellen, dat de ververijen bij haar gebruik voordeel vinden, niettegenstaande de steeds lager wordende prijzen van meekrap en meekrap-derivaten. 8° Is het te verwachten dat de grondstof voor de kunst-alizarine (het anthraceen) steeds in vol doende hoeveelheid verkregen zal worden? Gevaar voor gebrek aan anthraceen kan eerst ontstaan, wanneer de behoefte aan anthraceen der alizarine-fabrieken grooter mocht worden dan de hoeveelheid anthraceen, die uit de steen- kolenteer der gasfabrieken bereid kan worden. Dit is een bijna niet aan te nemen geval, vooral omdat de alizarine-producent op het oogenblik ten minste nog de eenige verbruiker is van dit speciale koolteer-distillatie-product. Eerder schijnt het dus juist te beweren, dat de voortbrenging van anthraceen zich voorloopig in het oneindige vermeerderen kan, daar elke gasfabriek dagelijks de grondstof in groote hoeveelheden levert. Die te Londen alleen bereiden jaarlijks 67,000 ton koolteer. Engeland, Hanover en Brunswij k zouden op het oogenblik de voornaamste fabrieken van anthraceen bezitten, doch ook elders breidt deze industrie zich uit, zoo ook, naar hier beweerd wordt, in Nederland. Van deze toenemende productie is de reeds onder vraag 6 vermelde daling der anthraceen-prijzen het beste bewijs. Die daling ligt zoo in 't wezen der dingen, dat ten vorigen jare pogingen op groote schaal om ze tegen te houden, aan een Engelsch handelshuis een vermogen hebben gekost. Doch ook de verbeterde bereidingsmethode heeft krachtig er toe bijgedragen, dat het anthraceen niet alleen goed kooper is geworden, maar zeer in hoedanigheid verbeterde. De bereiding blijft echier nog eene moeilijke zaak, die veel zorg vereischt en nog een ruim veld voor verbeteringen openstelt. Dat deze op den duur uit zullen blijven, is niet zeer waarschijnlijk. Daarentegen een nog meer terug- loopen der anthraceen-prijzen eerder wel. Pogin gen om uit aardpik anthraceen te bereiden, gaven tot nu toe geen resultaat. 9° Wordt bij u meekrap en garancine voort gebracht en hoeveel? Waarheen worden die artikelen vervoerd Meekrap is nimmer in zeer groote hoeveelheden in Duitsehland verbouwd, doch aanzienlijke velden met meekrap kwamen toch vroeger voor in Sile- zië, Pruisisch-Saksen, de Rijnpaltz en Wurtemberg. - Thans heeft de aanplant van dat gewas aldaar zoo goed als niets meer te beduiden. In Wur temberg is in de twee laatste jaren in 't geheel geen meekrap meer verbouwd. Deskundigen beweren, dat de meekrap-cultuur in haar geheel reeds op een derde van vóór het ontstaan der kunstalizarine-industrie is verminderd. Garancine-fabrieken zouden in Duitsehland niet bestaan. Er werd in Duitsehland aan garancine en meekrap ingevoerd en uitgevoerd in: Invoer: Jaar. Garancine en mee- Meekrap, krap-derivaten. 1872 29,500 centenaren 44,900 centenaren. 1873 16,900 35,200 1874 14,400 29,300 1875 9,400 16,800 1876 7,495 19,277 Uitvoer. Jaar. Garancine en mee- Meekrap, krap-derivaten. 1872 10,100 centenaren 7,470 centenaren. 1873 8,410 7,300 1874 10,700 10800 1875 8,790 12,800 1876 5,960 23,704 In deze cijfers is de rechtstreeksche doorvoer niet begrepen. In 1875 richtte zich de uit- en doorvoer naar de verschillende grenzen als volgt: Garancine- en mee- krap-derivaten. MeekraP- naar Denemarken centenaars. 141 centen. de Oostzee 1224 170 Oostenrijk 4917 5269 Rusland 930 2347 5422 6 Nederland 1344 183 Bremen 706 2 Hamburg 121 15 Frankrijk 2715 In 1875 verdeelde zich de invoer, met inbegrip van den doorvoer, over de verschillende grenzen als volgt uit de Oostzee 5 centenaars. 830 centen. Oostenrijk 2286 994 Zwitserland 4699 627 Frankrijk 750 3891 België 2995 1531 Zwitserland 1491 België 3 Nederland 475 de Noordzee Bremen 14 Hamburg 299 Oldenburg Postverkeer 9240 70 116 1747 30 22 Latere statistieké gegevens zijn nog niet voor handen. De aangevoerde cijfers kunnen tot op zekere hoogte een denkbeeld geven van het sterk afnemen van het meekrap- en garancineverbruik in Duitsehland. Immers de invoer neemt zicht baar af, de uitvoer bij de garancine daarentegen, naar verhouding bij de meekrap, feitelijk aanzièn- lijk toe, zoo zelfs, dat in 1876, 4427 centenaars meekrap meer uitgevoerd dan ingevoerd zouden zijn. Zulks schijnt slechts begrijpelijk, wanneer men aanneemt dat Duitsehland zich van voorraden meekrap van vorige jaren heeft ontdaan. Intus- schen zijn deze opgaven alles behalve te vertrou wen. Meekrap en hare derivaten zijn vrij van rechten, zoodat een groot aantal bezendingen aan de aandacht der douanen ontsnappen. Daarbij komt nu nog dat in het officieele IV aar en- Ver- zeichniss de alizarine omschreven wordt als een Krap-pigment, zoodat onder den post garancine zeer wel mogelijk partijen kunstalizarine zijn verborgen. Over Lubeck werden naar Rusland, Finland, Denemarken en Zweden de navolgende hoeveel heden meekrap en meekrap-derivaten (garancine) vervoerd, die uit Nederland, Frankrijk of Italië grootendeels afkomstig waren 743 centenaars van 50 kilogram, 1869 328 1870 155 \1871 376 1872 325 1873 336 1874 1335 1875 589 1876. Bremen zelf voerde de laatste jaren 6 a 7000 kilo meekrap en meekrap-derivaten (garancine) in, grootendeels uit Nederland. Het voerde daar entegen ongeveer 6300 kilo weder uit. Voor het ontstaan der kunst-alizarine-nijverheid, was het verbruik van meekrap en garancine binnen het ressort van het consulaat te Keulen zeer beduidend. Daar in die streken nimmer meekrap is verbouwd, noch garancine daaruit bereid, werd in de behoefte voorzien door invoeren uit Neder land, Frankrijk en Italië. De invoer van bedoelde verfstoffen uit Nederland was aanvankelijk zeer i) de centenaar 50 kilogram.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2