N°. 267. Dinsdag 12 November. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. AdverteDtien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G, L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Schouwing der schoorsteenen. Middelburg, 11 November. t r De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend, dat de schouwing der schoorsteenen, voorge schreven hij art. 97 der verordening van alge- meene plaatselijke policie, door het bestuur van de brandweer zal gehouden worden Dinsdag den 19 D dezer en volgende dagen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 9 November 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEE R. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De storm die Zaterdag en Zondag woedde, heeft aan de kramwerken van den dijk te Westkapelle geene schade toegebrachtde rijswerken hebben onbeduidende en de staketwerken bij dijkpaal 24 eenige schade hekomen. Aan de andere wateringen van den polder Walcheren Oost-, Zuid- en West is geene schade. Vllsslngen 11 November. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. woei in den Noordzee een noordelijke storm, die 'snachts tot drie uren toenam tot een druk van 95 K.G., dus orkaan. Toch arriveerde de Nederlandsche mail te 9 uren reeds te Vlissingen. De mail over Ostende die iets vroeger Londen verlaat, was eerst 'savonds te 6 uren te Antwerpende Harwich-boot op Antwerpen passeerde Vlissingen 10 uren te laat. ('s middags 4 uren in plaats van 's morgens 6 uren.) De Stad Middelburgdie de geheele reis in den storm en verbazend hooge zee op moest maken, arriveerde ruim te 12 uren 's middags in Queen- boro, met machine en schip in den uitstekendsten staat. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Vlissingen, waarvan wij in een volgend kommer het gewone verslag geven, werd door den heer Pot het volgende voorstel gedaan „dat de raad zich wende tot de bevoegde macht met het dringend verzoek om (zoo er mocht be sloten zijn, om de algeheele voltooiing der werken aan de voormalige marinehaven voorloopig uit te stellen) op dat besluit terug te komen, en dit zoo met het oog op den toestand te Veere, waar het binnenkomen met groote zeeschepen feitelijk onmogelijk is geworden, als op de dingen die ten opzichte van onze groote zeesluis komen kunnen, in welk geval door algeheele afsluiting alles voor het rijk en de gemeenten Vlissingen en Middelburg zoude verloren zijn." Dit voorstel is tot eene volgende vergadering aangehouden. Vlissingen 10 November. Gisteren avond passeerde hier het Engelsche stoomschip Hevelius, naar Antwerpen, aan boord hebbende de geheele bemanning van den Deenschen driemast schoener Medea, welk schip twee masten verloren had en door het volk was verlaten, in de nabijheid van het lichtschip West-Hinder. Heden morgen 11 uur werd genoemde driemast schoener door visscherlieden hier ter reede gebracht. Uit hoofde van den ontredderden staat van schip en tuig en den hevigen wind, durfde men de haven niet aandoen, en is dus het vaartuig de rivier opgesleept. Volgens rapporten van uit zee gekomen loodsen, dreef gisteren middag een mastelooze kof bezuiden het Thornton rif. Verder werd nog gerapporteerd door schipper van den Eijk, nederl. loodskotter n° 2, een onderst hoven drijvend schip, nabij de boei van Steenbank gezien te hebben. Naar wij vernemen zijn te Westkapelle twaalf lijken, alsmede veel wrakgoed aangespoeld. Breskèns 9 November. Door den noordwes ten storm van jl. nacht is de baggermachine van den heer J. van Male, in de haven alhier losge broken en op den Oosthavendam geslagen, waardoor het schip gedeeltelijk door midden is gebroken. Aanvankelijk vreesde men dat het schip volge- loopen zou zijn, doch na het aanwenden van krachtige maatregelen, is men er in geslaagd het bij den opkomenden vloed weder vlot te krijgen en op de hooge slikken te zetten, ten einde het te repareeren. Op den graanmolen van den heer Risseeuw te Groede (nabij Breskens) die bij het losbreken van den storm met de wieken naar het zuiden gekeerd stond, is de kap geheel uit het verband gerukt en dien ten gevolge de molen zwaar beschadigd. Door spoedige hulp heeft men het achtereinde der as, waarvan de beugel stuk was, alsook het geheele bovenste!, met touwen kunnen sjorren waardoor voor het oogenhlik verdere schade werd voorkomen. *Cïroede, 9 November. Door den in den nacht van 7 op 8 dezer gewoed hebbenden zwaren storm is de steenen molen nabij Breskens in gang ge bracht, doch in verkeerde richting, zoodat het binnenwerk erg beschadigd en de as gelicht is persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad, ofschoon daartoe alle kans bestond bij het doen stil houden van het werk. Behalve eenige geringe schade aan schoorsteenen en dakpannen, heeft de storm in de gemeente Groede, waarin de molen staat, geene verdere schade aangericht. Langs, het zeestrand der gemeenten Cadzand, Groede en Breskens liggen groote hoeveelheden hazelnooten, die door den vloed uit zee worden aangespoeld. Hontenlsse, 9 November. Gedurende den hevigen storm van gepasseerden nacht hebben twee met steen beladen schepen, gevoerd door schippers P. Wieland en J. Meeuse, op deWester- Schelde, voor Walsoorden, in groot gevaar ver keerd van door de golven te gronde te gaan. Schipper Wieland is het ..nog mogen gelukken behouden de haven van Walsoorden te bereiken, met eenige schade aan tuigage; doch schipper Meeuse raakte op de plaat voor die haven aan den grond, en mocht het eerst heden middag eene sleepboot gelukken het schip vlot te krijgen en in zinkenden staat te Walsoorden binnen te brengen. Ter STeuzen, 10 November. De Deensche driemastschooner Mediagevoerd geweest door den gezagvoerder Jenzen, werd heden in redde- loozen toestand door twee sleepbooten en met assistentie van eene bemande sloep van het Bel gische loodswezen te Vlissingen, hier in de haven gebracht, hebbende alleen de fokkemast staande, zijnde overigens alles van 't dek weggeslagen. Door visschers van Ostende op de hoogte aldaar in zee, zonder bemanning, ontdekt, hebben die ge tracht het schip aldaar binnen te brengen, het geen echter door den hevigen storm niet doenlijk bleek, en zijn zij toen over de ondiepten in het Vlissingsche zeegat gekomen. RillandTSatli10 Nov. Het aakschip Vrouw Maria, gezagv. Hooijdonk, van Antwerpen met guano naar Capelle a/d IJsel, sedert gisteren hier op de reede, kreeg in den storm van heden, omstreeks 5 uren, zooveel water over en stampte zoo geweldig, dat de gezagvoerder het raadzaam achtte het schip te verlaten. De noodvlag, door hem geheschen, was het sein voor de commies roeiers Bos en Fabriek om, met nog 3 andere mannen, hulp te gaan verleenen; doch nauwelijks gereed zijnde, kwam de gezagvoerder met zijn bemanning (2 knechts, vrouw en 2 kinderen) in zijn eigen boot hier behouden aan. In het wacht huis der genoemde roeiers vonden de druipnatte menschen een geschikt en warm vertrek. Men zou trachten, het schip in het Kreekrak op het slijk te zetten., Bergen ojï Zoom 10 Nov. Woensdag 27 dezer zal ten raadhuize alhier de verkiezing plaats hebben van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken te Bergen op Zoom, te voorziening in de vacaturen van de aftredende leden op 31 December a., zijnde de heerenP. C. Geijsen, J. van der Hoop en J. W. Nelissen. Pen 5rn dezer is van hier gedeserteerd de huzaar Fl F., met medeneming van zoowat zijne geheele uitrusting. Naar uit Roosendaal wordt bericht, is hij te Sprundei door den brigade-kommandant der maréchaussée gevat en zou hij, volgens zijne opgave, een deel der uitrusting te Bergen op Zoom hebben verkocht. Het bestuur der leesbibliotheek vanwege het departement der maatschappij Tot nut van 't alge meen te Steenbergen, werd dezer dagen verblijd door eene toezending van 150 boekdeelen, geschenken van den heer M. Brandt Corstius Lz., te Amsterdam, De raad der gemeente RillandBath heeft tot secretaris-ontvanger benoemd den heer Augustijn, van Bergen op Zoom. Yan den vuurtoren te Brouwershaven werd Zaterdag gemeld dat een groot driemastschip op de punt van den Banjaard zat. Te half twee des middags waren groote en bezaansmast over boord gevallen, lag het schip op zijde en stond de bemanning op het achterschip. De sleepbooten Zuidholland en Sliedrecht waren er heen geweest, doch onverrichter zake teruggekeerd. Iets later sloeg het schip om, zonder dat de in zee gesto- kene reddingboot en loodskotter het hadden kunnen bereiken, zoodat de bemanning verdronken moet zijn. Tegen het vallen van den avond was van het schip niets meer te zien. De loodskotter is den geheèlen nacht buiten gebleven, doch heeft niets kunnen ontdekken dan een onherkenbaar stuk wrak op den Wijnbol, dat niet te bereiken was. Uit Burghsluis bericht men dat op het schip een Nederlandsche vlag woei, dat een der masten wis geverfd'en de romp met poorten geschilderd was. Volgens het Handelsblad vermoedde men dat het de Alblasserdam, gezagv. Willemse, 6 Sept. jL van St. Helena vertrokken, zou zijn, welk ver moeden, door hetgeeu men ons uit Vlissingen meldt, waar een gedeelte der bemanning thuis behoort, wordt bevestigd. PoortTliet, 9 November. Schenen de ma zelen op hun tocht van Tholen naar Scherpenisse slechts een vluchtig bezoek aan Poortvliet te zullen brengen, nu vindt men ook in deze ge meente bijna op alle huizen, die met kinderen gezegend zijn, het Besmettelijke ziekte. Gelukkig dat de ziekte over 't geheel van een goedaardig karakter zich toont. Slechts hier en daar hoort men van kinderen, die „veel ziek" zijn. Wat op andere plaatsen is opgemerkt, heeft men ook hier kunnen waarnemen. Eerst hoort men slechts van zeer, zeer enkele gevallen tot men op eens verneemt, dat er bijna geen gezin is vrij gebleven. Zou de besmetting dan zoo plotse ling werken Voor de aangetaste kinderen is de ziekte na tuurlijk het ergstmaar dat ze juist nu komt is voor de gezonden ook erg genoeg. In dezen tijd toch wordt de lagere school zachtjes aan bezet door hen, die alleen in den winter hun schat van kennis kunnen garen. En die zijn nu van zelf ook van onderwijs verstoken. Het onderwijs, dat aan zulke „winterklanten" anders zoo te hooi en te gras gegeven wordt, zal dezen winter al heel weinig beteekenen. IJzendijke 10 November. Verleden jaar omstreeks dezen tijd werd de markt alhier beplant met een 48tal hoornen, geplaatst in twee vier kanten, binnen elkander. De wijze, waarop dit geschiedde, kon' zeker door niemand goedgekeurd worden. Tot het stellen der boomen werden in den zandigen grond van de markt diepe putten gegraven, en om die openingen bracht men zwaar deren grond aan, ten einde ze daarmede weder aan te vullen. Aanhoudende regen was oorzaak dat die aarde geheel doorweekt en vast werd en de putten weldra geheel met water gevuld waren. Na het laatste er zooveel mogelijk uitgeschept te hebben, werd het plantsoen in den natten grond geplaatst en wel veel te diep, met het te berekenen gevolg dat niet éen der boomen bleek te kunnen blijven leven. Thans is een nieuwe voorraad boomen aange voerd. 'tls te hopen dat de ondervinding van verleden jaar het dagelijksch bestuur een andere wijze van handelen dan de vorige zal doen volgen. Dezer dagen maakte de politie alhier proces verbaal op tegen een viertal 10 a 12 jarige jongens, die er behagen in schepten des avonds tegen de ramen van eenige huizen mortel te werpen. Het zal zeker niemand in de gedachten komen te zeggen, dat het op die wijze tegengaan der straat schenderijen van de IJzendijksche jeugd te vroeg geschied is. Het is te hopen dat dergelijke voor heelden er eens toe zullen leiden, dat ouders en onderwijzers wat meer invloed over die knapen zoeken te verkrijgen. Het oorverdoovend rumoer toch, dat heerscht bij het uitgaan der avondschool en het schoolverzuim van vele kinderen wekken de ergenis van velen. A.ardenburg 9 November. Als een bewijs hoe hevig de storm van Vrijdag op Zaterdag nacht alhier woedde dient, dat op de hofstede van den landbouwer L. de Jonge, een vóór 3 maan den nieuw gebouwde koestal bijna geheel tegen den grond is gelegd. De minister van binnenlandsche zaken heeft op een adres van directeuren van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen aan Z. M. den koning, strekkende om, in het belang eener wetenschappelijke beoefening van de statistiek, te besluiten tot de oprichting van een wei-ingericht centraal-bureau voor de statistiek, namens den koning geantwoord„dat aan hun verzoek niet kan wórden voldaan." Arme statistiek De V&reemgingtot afschaffing van sterken drank heeft tot de Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst het niet zeer practische verzoek gericht om te beslissen: „of het gedistilleerd moet gerekend worden tot de vergiften en wel tot die soort, welke allereerst 's menschen verstandelijke ver mogens ondermijnen en daarna, bij voortgezet gebruik, het gansche gestel Gelijk wel te voorzien was, heeft het hoofdbe stuur der maatschappij hierop geantwoord, dat het levendig belang stelt in de pogingen der ver- eeniging, tot bestrijding van een gewichtig maat schappelijk kwaad, doch geen uitspraak meent te mogen doen ten aanzien der gestelde vraag. Weder een voorbeeld van eene goede zaak, die door ondoordachten ijver benadeeld wordt. De minister van Dinneniandsche zaken brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebben den dat de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, eene bui tengewone zitting zal honden op Dinsdag 12 dezer, en zoo noodig den daaropvolgenden dag, te Utrecht. Blijkens bericht van den'.consul der Nederlan den te Kopenhagen, heeft de Deensche regeering buiten werking gesteld de maatregelen, welko werden toegepast op de schepen komende uit St. Petersburg, Cronstadt, Riga en Helsingfors, wegens den aldaar heerschenden typhus. Men schrijft ons uit den Haag: In afwachting dat de deuren van 's lands ver gaderzaal worden geopend voor de 86 erntfeste mannen, die daar van Noord en Zuid, van Oost tot West zullen opgaan, om de belangen van land, volk en schatkist te overwegen, te behartigen en bovenal te bepraten, openden zich drie andere deuren in de residentie. De eene verschafte het publiek den toegang tot den herbouwdenbazaar der heeren de Boer, de beide anderen tot twee verschillende schaatsen- banen. Het inwendige van den bazaar is als steeds rijk voorzien, en munten de artikelen uit door rijkdom en verscheidenheid. Men zoude hem even goed als de bekende winkel in Deventer „de gekroonde allemansgading" kunnen noemen, en zelfs bij een aankoop, die slechts een kwartje vordert, wordt de bezoeker even beleefd ontvangen als de vreem deling die honderden besteedt, en hem de gele genheid gegeven van alles een kijkje te nemen. Het uitwendige is eenvoudig en doet niet denken dat daar binnen zooveel schoons is te zien. Het publiek, dat wat oppervlakkig oordeelt, had daar

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1