Telegraphische berichten. BUITENLAND. Veere 9 November. De stormschade alhier van den afgeloopen nacht is aanmerkelijk. Bijna geen huis, dat ongedeerd is gebleven. Gelukkig heeft de stelling rondom den torenspits gehouden. Aan het strand drijft ontzettend veel wrakgoed. Met den vloed verwachten wij een gedeelte er van in het Veersche gat. De molen te Vrouwen polder staat onttakeld. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. K unstnieuws. Marine en leger Thermometerstand. Algemeen Overzicht. waarheid," welke andere feilbare mensehenop hoogen toon verzekeren in hun bezit te hebben. En wanneer wij de „rechtvaardigheid, orde en welvaart," welke de door ons gekozen vrijheid over de wereld verspreid heeft, vergelijken met de vruchten van het stelsel van gezag, waar voor mij zich buigendan vinden wij geen reden om over onze keus berouw te voelen. Onze herhaaldelijk aangeheven klacht over de barbaarsche namen, meest aan de Noordsche fa belleer ontleend, welke aan onze oorlogschepen gegeven worden, heeft in de tweede kamer weer klank geworden. Bij de algemeene beschouwing over de begrooting van marine vroegen eenige leden naar de reden daarvan en opperden tevens het denkbeeld, dat er wel passende, Nederlandsche namen te vinden zouden zijn. De Amsterdamsche bladen behelzen het vol gende De commissie door den burgemeester van Amsterdam uitgenoodigd, om de regeling op zich te nemen der feestviering bij het bezoek van HH. MM. den koning en de koningin aan de hoofdstad, houdt zich ijverig bezig met de vervulling van haar mandaat. Hoewel de commissie en de subcommissié'n eiken dag vergaderen, zijn er nog geen bepaalde plannen vastgesteld. Een punt staat echter vastde zaak wordt met warmen ijver behartigd, en Amsterdam zal gewis ook nu weder toonen, dat het 's konings bezoek, en. vooral te dezer gelegenheid, op prijs weet te stellen. Eerstdaags zal een beroep op de financieele medewerking der ingezetenen worden gedaan. Van die medewerking toch hangt de vaststelling der plannen, welke in overweging zijn, af. De commissie wenscht eene zooveel mogelijk alge meene feestviering, waaraan alle rangen en standen kunnen deelnemen. Daartoe echter wordt bijna algemeene geldelijke ondersteuning vereischt, en vooral in het winter seizoen, dat eigenaardige bezwaren oplevert. Wij vertrouwen echter, dat de algemeene geldelijke hulp niet ontbreken zal, waar zij gevraagd wordt voor een algemeen doel, en dat vooral bij eene gelegenheid als deze, Amsterdam zich toonen zal. Aan het Bott. Nbl. wordt uit den Haag ge schreven, dat de mededeelingen, in het Utr.Dagbl. over onbehoorlijke praktijken bij den bouw van het rijksmuseum te Amsterdam gedaan en door andere bladen overgenomen en deels bevestigd, afkomstig zijn van een ontslagen opzichter, die zijn klachten ook aan het ministerie van binnen- landsche zaken had ingezonden, waarop ze onder zocht en ongegrond bevonden waren. De „goede trouw" van den klager zou o.a. hieruit zijn op te maken, dat hij zelf mede belast is geweest met het toezicht op het heiwerk, waarop hij zooveel had aan te merken! Bovenstaand resumé ontleenen wij aan het Vaderland. Daar de mededeelingen in het ütr. Dag blad geen onderteekening droegen, kan niemand weten of de gissingen omtrent den persoon van weder naar haar geboorteland, dat zij drie dagen te voren voor altijd meende verlaten te hebben. Met hoeveel liefde zij haar man gedurende die lange maand, die hij in volslagen duisternis moest doorbrengen, verpleegde, kunnen alleen zij be seffen, die gevoelen hoe oprecht en hoe onzelf zuchtig haar liefde voor Hubert was. En toen hij eindelijk weer eens over zaken mocht spreken, hoe voorzichtig deelde zij hem toen de treurige tijding mede van al de verliezen die hij bijna dagelijks leed, zoowel bij de wedrennen als in zijne stoeterijen. Op aanraden van mijnheer Walton haalde zij haar man over om alle verdere pogingen op te geven om zijne financiën te ver beteren, door „goed geld naar kwaad geld" te gooien. Dus werden de enkele overgebleven paarden van de hand gedaan en alle verbintenis sen afgebroken en daarvan hield Carlton nog een zeer klein sommetje over, om opnieuw mede te beginnen. Hij hechtte zich nu met een onder werping aan Pearl, die bijna pijnlijk was om aan te zien, en toen zij hem verzocht Engeland een tijd lang te verlaten en met haar naar Hamburg te gaan, stemde hij daar onmiddellijk in toe, blijkbaar gelukkig dat bij haar in iets kon be lieven. In éen opzicht echter handelde hij geheel in tegenspraak met den wensch zijner vrouw. Hij drong er op aan dat Morel bij hem geroepen werd, wien Pearl een diepge voelden wrok toe droeg, voor den slag dien hij haar man had toegebracht. Claud, door Delroy geroepen, kwam en Pearl bracht hem op verzoek van Hubert in de donkere kamer, vatte hem bij den mouw van zijn jas en zijn correspondent al dan niet juist zijn. De noodzakelijkheid eener opheldering blijft dus even groot als vóór dat het Bott. Nieuivsblad gesproken had. Daar de zaak in de tweede kamer ter sprake gebracht is, zal deze opheldering niet kunnen uitblijven. Het ütr. Dagblad zelf verzekert in zijn nommer van heden dat zijn berichtgever geen „ontslagen opzichter" is, en merkt op dat men zich met der gelijke praatjes over den persoon des bericht gevers niet afmaakt van de door hem medege deelde feiten, terwijl eindelijk, zelfs indien de oorspronkelijke bron mocht blijken te zijn een opzichter, die met een hoofdopzichter overhoop gelegen heeft, dan nog de waarheid van het rijmpje zou kunnen blijken: Als kok en bottelier te zamen kijven, Dan hoort men waar de stukken blijven. burgemees tees. Benoemd tot burgemeester van Warnsveld E. J. Gelderman. De heer S. de Graaf, die onlangs het zeldzame voorrecht genoot zijn 60jarig jubilé als onder wijzer te Bruinisse te vieren, had den 6en dezer weder een gedenkdag. 25 jaren geleden werd hij benoemd tot voor zitter der onderwijzers-afdeeling Duiveland, welke betrekking hij met ijver en toewijding waarnam. De leden van zijn gezelschap gaven den waar- digen grijsaard door een fraai geschenk de bewijzen van hunne genegenheid en achting. {Zier. courant Bij koninklijk besluit is machtiging aan kerk voogden der N. H. gemeente te Arnhem verleend tot aanvaarding der schenking, aan die gemeente aangeboden door den heef R. Ie Chevallier te Amsterdam, bestaande uit een gebouw en erve te Arnhem, waarin een bewaarschool, benevens een kapitaal nominaal groot 20,000 Nederl. Werk. Schuld, rentende 2J pet. s'jaars, welke renten strekken tot instandhouding dier school. Te Witmaarsum worden pogingen aange wend tot het oprichten van een gedenkteeken voor Menno Simons, den aldaar in 1496 geboren en in 1561 te Oldesloe(Holstein) overleden stichter der Doopsgezinde gemeente; van de daartoe be- noodigde gelden is reeds een gedeelte bijeen. Met leedwezen zal ieder uit het Vaderland vernemen, dat de pogingen tot het bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal voor den aankoop der nagelaten werken van den kapelmeester Dunkier, zijn afgestuit op veel te geringe deelneming in de residentie. Commissarissen der Witte Sociëteit hebben van het doen van verdere pogingen afge zien en hun dank betuigd aan Z. M. den koning, H. K. H. prinses Marianne en aan de weinige andere personen, die hunne bemoeiingen rijkelijk hebben willen ondersteunen. De officier van gezondheid der 2e klasse J. J. Hendriksz, behoorende tot de rol van Zr M\ wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 15en dezer op non-activiteit gesteld. geleidde hem naar de plaats waar de zieke zat. „Geef mij uwe hand Morel," zei Carlton „gij verlangdet mij te toonen dat gij de vriend van mijn vrouw en mijn vijand waart. Ik verdiende alles wat gij mij aangedaan hebt en ben u dank baar. Gij hebt mij van het gezicht beroofd, dat is waar in éen opzicht, maar in een ander opzicht heb ik door u! leeren zien. Ik was mijn eigen vijand en gij hebt mij geleerd ware liefde te waardeeren; mag ik er bij voegen ook ware vriendschap?" De beide mannen zwegen en drukten elkaar de hand. „Pearl kan u nog niet danken, maar als ik het haar vraag zal zij u vergeven, geheel vergeven," zei Hubert met nadruk. Maar Pearl sprak geen woord en kon ook niet de hand aanraken, die Claud haar toestak toen zij weder met hem in het daglicht kwam. „Moeten wij aldus scheiden vroeg hij „zonder éen vriendelijk woord tot afscheid? Zeg mij om Godswil dat gij het mij vergeeft „Vergiffenis te schenken, komt den beleedigde toe," sprak Pearl zacht. „Maar gij moet hen vergeven die geen kwaad gedaan hebben," vulde hij aan, „Ik wensch u vrede en voorspoed vaar wel!" zei Pearl en liet hare vingers koel in zijn hand rusten. „God zegene en behoede u en de uwen ten allen tijde!' riep hij, kuste haar hartstochtelijk de hand en verliet haar diep ontroerd. Voor hun vertrek naar Hamburg wist Pearl Uit de fabriek van den heer J. J. Beynes, te Haarlem is aan het station van de Rijnspoor wegmaatschappij te 's Hage, een tramwagen aan gevoerd, van het model dat genoemde Maat schappij op den stoomtramweg naar Scheveningen in gebruik zal stellen. Deze wagen bestaat uit éen benedencomparti- ment met rood trijp bekleed, waarin 18 personen kunnen plaats nemen. Voor een gelijk aantal passagiers is plaats boven op den wagen, waar zij onder een houten kap tegen regen en wind beveiligd zijn. Beneden en boven op de balcons zijn bovendien nog een aantal staanplaatsen, zoo dat in het geheel een 50tal passagiers met eiken wagen zal kunnen worden vervoerd. Voor het vervoer van bagage zal men platte goederen wagens bezigen. In een vergadering van aandeelhouders in de Arnhemsche melkinrichting zijn de ontwerp statuten goedgekeurd en is het bestuur gekozen. Op voorstel van het bestuur is besloten tot aankoop van een huis met daarachter gelegen grooten tuin, voor de in het aanstaande voorjaar te openen melkinrichting. Voor de verbouwing der groote koopmans beurs te Amsterdam wordt, zoowel door Burg. en Weth. als door de beursbezoekers, het denk beeld eener jaarlijksche bijdrage van allen die eene vaste standplaats op de beurs hebben, een parig goedgekeurd. Het voornemen is het groote beurslokaal behoorlijk te verwarmen en van lucht- verversching te voorzien, en voorts een algemeen kantoorlokaal, eenige beurslokalen, een restau ratie en eene rechtstreeksche verbinding per telegraaf met andere groote beurzen te openen. Woensdag avond is nabij Ooltgensplaat op het vaarwater De Krammer over boord geslagen en verdronken de knecht van schipper Sigmond, van Zierikzee. Woensdag avond ontstond te Nieuwveen brand in eene kamer, waar vier jonge kinderen van 18 maanden tot 4 jaren sliepen, terwijl de moeder alleen thuis was. Toen de moeder aan het bed der kleinen kwam, vond zij de vier kinderen reeds gestikt. Voor het burger-ziekenhuis te Amsterdam, dat in een huis op de Keizersgracht gevestigd zal worden, is ruim f 72.000 bijeengebracht, terwijl 60,000 voldoende werd geacht. Er zullen nu ruim 50 zieken in verpleegd kunnen worden, in plaats van 30 waarop men aanvankelijk gerekend had. De Belgische liberalen zullen de overwinning bij de gemeenteraadsverkiezingen, evenals zij in Juni deden, weder vieren met eene „betooging" en zich thans van heinde en ver naar Mechelen begeven, om de bisschoppsstad geluk te wenschen met de behaalde zege. De Univers, het bekende clericale dagblad te Parijs, beging dezer dagen eene grappige ver gissing. Het blad had te spreken van eene courant uit de provinciën, den Patriote de l'Ar- dêche. Op den naam afgaande noemde de Univers zijn confrère radicaal. Later bleek echter, dat de Patriote even clericaal was als het Parijsche blad. Dit voert tot zijne verschooning aan, dat de radicalen, zeker om hun gebrek aan vaderlands liefde te doen vergeten, zulk een misbruik van den naam patriot maken, dat men bij dien klank reeds aan een radicaal denkt. Vaderlandsliefde is een gevaarlijk onderwerp voor een ultramontaan spreekt hij er te veel over dan brandt hij zich licht de handen. een verzoening te bewerken tusschen Hubert en zijn moeder, die er zelfs in toestemde eenige honderden te steken in de nieuwe zaak, die Hubert zou beginnen (en dat was voor haar een groote daad van zelfverloochening). „Altijd onder voorwaarde dat hij een solieden borgtocht kon stellen," bedong zij er bij. Daar zorgde mijnheer Steinmann voor, toen hij een paar maanden later den „jongen Carlton" voor stelde in zijn handelsclub, als deelgenoot van het huis Steinmann, waarin „die Engelschman zou blijken van veel nut te zijn voor den export- handel." Mijnheer Walton zit nog altijd druk te werken op zijne sombere kamers en draagt zonder veel ophef het zijne er toe bij om het evenwicht tus schen goed en kwaad in de wereld te handhaven. Lady Basilisk fladdert nog altijd als een oude vlinder om het verleidelijke licht der Londensche groote wereld en lady Carolina bestuurt, met minder uiterlijk vertoon en met een scherp oog op de drie percent, de firma der ondernemende dames, die zoo schitterend in de Parklaan begonnen was. Men kan zich slechts éen droevige dwaling herinneren in het oordeel dier voorname dames en dat is dat zij zich hadden laten inpakken en om den tuin leiden door Sibylle, de gelukzoekster. Delroy heeft zich voor goed gevestigd in Ham burg ondanks de choucrou" en maakt daar een reeks van schetsen, ten behoeve van zijn ouden patroon sir Hardley. Hij heeft ook de toezeg ging dat hij het portret van mylady zal maken (levensgroot), waarvoor hij drie honderd guinea's zal ontvangen. Met die som hoopt hij een klein BITOERLARD. 's Cravenhage. In het afdeelingsverslag der tweede kamer betreffende de begrooting van Waterstaat enz. komen de volgende opmerkingen betreffende Zeeland voor. Men vroeg opnieuw inlichtingen omtrent het adres van gedep. staten van Zeeland nopens gelden geheven voor werken aan een der calamiteuze polders. De calamiteusverklaring van de Suzanna- en Anna Priso-polders zal jaren lang de staatsbe- grooting met een aanzienlijk bedrag bezwaren. Het kwam daarom vreemd voor, dat de minister de goedkeuring der regeering voor deze calami teusverklaring geheel ongemotiveerd heeft gelaten. Tevens werd den minister inlichting gevraagd nopens den Thoornpolder. Men vroeg of het vroeger besproken gevaar voor de dubbele sluis te Vlissingen en te Yeere reeds geweken is. Opheldering werd ook gevraagd over de be weerde ontheffing van de maatschappij Zeeland, wegens de aanvaring te Vlissingen en dat wel omdat een bankje in de buitenhaven zou zjjn ontdekt, waardoor het schip uit het roer zou zijn geloopen. Een aantal leden was van oordeel, dat eindelijk eflhs de uitgaven voor de havenwerken te Vlis singen behooren op te houden. 's Gravenliage. Bij de akte-examens voor het middelbaar onderwijs is heden toegelaten de heer A. J- G. Paardenkooper, leeraar aan de H. B. S. te Middelburg, voor: Staatsinrichting van Nederland. Amsterdam. Heden werd alhier de 9- alge meene vergadering gehouden van het Nederlandsch Tooneelverbond. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen, in plaats van de heeren II. J. Schimmel en mr. G. van Tienhoven, die bedankt hadden, de heeren Jacobson te Rotterdam en A. Pierson te Amsterdam, terwijl de aftredende leden dr. J. Stokvis en mr. A. Bloemberg Ez. werden herkozen. 's Gravenliagc. De minister van binnenl. zaken mT. J. Kappeijne van de Óoppello is be noemd tot kommandeur der orde van den Neder- landschen Leeuw. 8Nov.'s av. 11 u. 43 gr. 9 's morg. 8 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 42 gr. Vóór een paar dagen hebben wij gewezen op de houding van een Italiaansch blad van ultra- montaansche richting, de te Turijn uitkomende Unita Cattulicadie op de wenschelijkheid wees, dat bij de uitbreiding van het stemrecht in Italië de den paus getrouwe kiezers niet meer de leuze zouden volgen, die tot heden gold, van „noch kiezer, noch gekozene" te willen zijn. In een volgend nommer wijst het blad er weder op, dat men zich moet voorbereiden om het clericale element in de volksvertegenwoordiging tot zijn recht te laten komen. Een Romeinsch confrère komt daar thans zijne stem bij voegen. De Voce delta Verith, bekend als officieus orgaan van het Vatikaan, constateert het feit, dat de huisje te meubelen in de nabijheid van Uhlenhorst en vlak naast de Carltons, die daar zeer naar hun zin wonen. En Pearl heeft sterke vermoe dens dat, als dat huisje goed ingericht zal zijn, Lotta er haar intrek zal nemen als mevrouw Del roy. Maar Dora blijft altijd bij Pearl, Felix is naar Giessen gegaan om te studeeren en zal daar waarschijnlijk wel een sterker neiging leeren ken nen dan zijn jongensliefde voor „Isidora." Pearl, met haar liefhebbend hart, is gelukkig in haar huis en in de liefde van haar man en leert zachtjes aan Claud te vergevenzeker zal eenmaal de dag aanbreken waarop hij, als een welkomen gast, den drempel van Carlton's huis zal overschrijden. Er zijn twee vrienden bij haar, die hem altijd prijzen, altijd aan hem denken, altijd voor hem pleiten. Delroy en zijn dochter, die beiden zoo veel van Claud houden. De oude professor houdt ook van hem, maar hij kan nu nog geen woord van lof voor hem vinden, en hij koestert weinig verwachting van den man, die de „ware kunst" verwaarloosd heeft, „om valsche vrouwen" na te loopen. En Pearl is misschien wijzer geworden, maar nog altijd even rein en goed. Zij heeft den eersten harden strijd haars levens moedig gestreden, sterk in haar oprechte trouw en verdient ten volle den vrede en het geluk dat zij zich verworven heeft door haar Ware Liefde BIN DE.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2