Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerkni e uws. Marine en leger Kunstnieuws, Ree h t'sza k e n. tgtttragtt 'Mm0ea. duren, als bijzitters dienst te doen. Ook bij de hoven is dus de mogelijkheid om te bezuinigen niet te ontkennen. Men verkrijgt dan tevens het voordeel, dat een deel der raadsheeren niet jaren lang opgaat in de behandeling van strafzaken, maar door afwisseling allen ook aan de burger lijke rechtspraak deelnemen." Eindelijk komt het Handelsblad nog tot de gevolgtrekking, dat volgens de aanwijzingen der statistiek, het getal hoven te groot is en op twee of drie teruggebracht zou kunnen worden. Het zelfde zal de ondervinding leeren omtrent de recht banken, daar er geen tweede voorbeeld te vinden is van zooveel rechterlijke colleges op eene zoo kleine bevolking als die van ons land. Door inkrimping van het aantal, zal men kunnen komen tot het beoogde doeleen klein, maar uitgelezen en ruim bezoldigd aantal rechters, waardoor, naar onze meening, ook eene besparing op het totaal der uitgaven voor de justitie verkregen zal kunnen worden. Het Handelsblad eindigt zijn opstel aldus „Wanneer wij met groote belangstelling de invoering van een nieuw wetboek van strafrecht tegemoet zien, dan is het niet alleen omdat wij eindelijk wenschen verlost te worden van een reeds vijf en zestig jaren lang „provisioneel" gehand haafd en telkens opgelapt wetboek van vreemden bodem, maar ook omdat wij alsdan een betere rechterlijke organisatie tegemoet zien. Worden de rechtbanken dan met de berechting van de zware strafzaken belast, zoodat de crimineele zittingen der hoven vervallen, dan is de tijd tevens gekomen om het getal hoven tot twee te beperken, het getal rechtbanken op éen voor elke provincie (met enkele uitzonderingen voor de meest bevolkte) te bepalen en door uitbreiding van de rechtsmacht der kantonrechters de kosten en den omslag in vele processen te verminderen.'' Wiet den 12rn, maar den 19"n November zal de tweede kamer weder bijeenkomen. Dat beteekent: het is bijna zeker, dat de eerste kamer de begrooting voor 1879 weer in 1879 zal moeten behandelen. Dat beteekent: het is zeker, dat de Indische begrooting niet meer op tijd in Indië komt. (Fad.) Volgens de N, Rott. Ct. bevat het verwachte wetsontwerp tot regeling der financieele verhou ding tusschen Nederland en Oost-Indië de bepaling, dat jaarlijks zes millioen door Indië wordt bij gedragen aan de rijks-middelen, als vergoeding der kosten van beheer der Indische bezittingen benevens rente en aflossing voor leeningen, welke door het rijk voor Indië worden aangegaan. Andere beschikbaarstellingen uit de Indische fondsen zullen alleen bij afzonderlijke wet kunnen geschieden. Wordt deze wet aangenomen, dan krijgt de Nederlandsche schatkist dus over 1879, in plaats van 4 millioen, zooals de minister Van Bosse voor stelde, 6 millioen uit de Oost present, op het papier namelijk. De stoomboot Middelburg n0 1, heden ochtend van hier naar Rotterdam vertrokken, is met een gebrek aan de machine, dat nog vóór de schutting te Veere ontdekt werd, van daar moeten terug- keeren. De herstelling geschiedt aan de fabriek der Commercie-Compagnie alhier. De stoomboot zal waarschijnlijk op Maandag den 11C|> dezer den dienst kunnen hervatten. Z. M. de koning bevindt zich nog te Arolsen, waar voortdurend feesten worden gegeven ter eere van het aanstaande huwelijk. Zoo werden Zij zijn beide veel veranderd, sedert die oude schipper hen over de Alster roeide en hun geluk wenschte Maar Pearl's liefde heeft stand gehouden en ondanks de zware stormen, die haar bedreigd hebben, behoort zij haar echtgenoot nog geheel en al toe. De Alster is stil, even als op dien veel belo venden, gelukkigen avond. Op dezelfde bank, onder denzelfden boom waar toen de twee gelieven zaten, zitten nu ook man en vrouw. Zij zijn nog niet lang alleen, want even te voren hebben Lotta en Lina, Delroy en Bahn hen ver laten om een poosje te gaan roeien. Die vier lachten en schertsten en Pearl had hen vroolijk toegeroepen: „Auf wiedersehn!" toen zij hen van wal zag steken. Maar nu zij teruggaat naar de bank waar Hubert doodstil zit, sterft de glimlach op hare lippen weg. Zij gaat dicht naast hem zitten, neemt zijn hand in de hare en drukt er een kus op. „Voelt gij u niet wel, lieveling?" vraagt zij bezorgd. Hij keert zich zuchtend naar haar toe, brengt zijn hand aan zijn hoofd en rukt met een onge duldig gebaar aan den klep, die zijne oogen bedekt. „Ach! Pearl," roept hij uit, „zou dit nu niet eens even af kunnen, bij die duisternis, slechts voor een paar minuten?" Hoe dikwijls vraagt hij haar dit! En toch moet zij het hem altijd weigeren en zij doet dit met een onverbiddelijkheid, die haar eer aandoet. dezer dagen prachtige tableaux-vivants voorgesteld naar schilderijen uit het Zweedsche volksleven. In negen tafereelen werd de geschiedenis voorge steld van een jongen en een meisje, die ten slotte in den echt vereenigd worden. Ieder tafereel werd uitgelegd in een vierregelig gedicht, dat daarbij in 't Duitsch werd voorgedragen. Het vorstelijk paleis te Arolsen zal door den heer Eberson, bouwkundige van Z. M. den koning, gerestaureerd worden. Z. K. H. prins Alexander begeeft zich eerlang weder naar Algiers. Het door den gemeenteraad van Zalt-Bommel gegeven ontslag aan dr. Roodhuijzen, als curator van het gymnasium, wegens het schrijven van ingezonden stukken in de Arnhemsche Courant heeft aanleiding gegeven tot eene verklaring van het college van curatoren, dat zij in dit ontslag van „hun mede-curator en meest verdienstelijk lid", niet lijdelijk kunnen berusten. Het college heeft daarom verzocht, in plaats van de toege zonden eenvoudige kennisgeving zonder opgave der redenen voor het ontslag, een afschrift der notulen van den raad te mogen ontvangen. Gedurende de week van 31 October tot 6 No vember kwamen te Vlissingen aan met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 251 en vertrokken van daar naar Engeland 293 passagiers belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hedel c. a. C. J. van Kerkwijk, thans ontvanger derzelfde middelen te Hillegersberg c. a. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan jhr. M. J. de Marees van Zwinderen, als burg. van de gem. Nisse, Ovezand en Drie wegen. scherpschutterskorpsen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan H. M. Leis, als 29 luit. bij het korps kon. scherpschutters, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weer baarheid te Rotterdamen G. J. G. W. L. van Oordt, als 2e luit. a la suite bij het korps kon. scherpschutters, gevormd uit de scherpschutters- vereeniging te 's Gravenhage. leger. Benoemd bij het korps ing., min. en sapp* tot luit.-kol. den maj. J. H. Bolken, van het korps; tot maj. den kapt. I. J. H. Gijsberti Hodenpijl, van het korpstot kapt. van de 2C kl., de lc luits. G. J. Collard, C. J. Polvliet en H. F. W. Becking, allen mede van het korps. Benoemd bij het wapen der art. bij de IIIe afd. vest. art., tot kapt. 2' kl. de le luit. J. J. Fabius, adj. bij de VIe afd. vest.-art.bij de VIIP afd. vest. art. tot 1' luit. de 2e luit. A. van Seters, van het 2e reg. veld art. Een gisteren onder onze Telegraphische berich ten opgenomen bericht moet aldus verbeterd worden, dat de heer D. Stigter, leeraar aan de H. B. S. te Goes, bij de akte-examens voor middelbaar onderwijs, afdeeling Letterkunde, is toegelaten voor: Staatsinrichting yan Nederland. Vlissingen8 Nov. Door den kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier is uit het bestaande drietal van predikanten beroepen: de heer L. J. Heldring, emeritus predikant van Lien- den, tijdelijk verblijf houdende te Amsterdam. De officier van gez. 2e kl. P. A. Risch, dienende Wat is harder dan iemand dien wij lief hebben iets te moeten weigeren? en toch wanneer die weigering dient ten bestwil van den geliefden patient, wie is dan zoo volhardend als eene lief hebbende vrouw? Sedert die rampzalige worsteling met Morel heeft Carlton het gebruik zijner oogen moeten missen. Van het een is het licht geheel verwoest, blijkbaar zonder eenige hoop op herstel en het andere heeft ook zeer veel geleden, zoodat de dokter streng verboden heeft het in het minst te gebruiken en Pearl houdt zich met de grootste stiptheid aan dat verbod. Op dien treurigen dag waarop Pearl haar afscheids. brief aan haar man schreef, had zij zich tijdelijk onder de bescherming van mijnheer Delroy gesteld die beloofde haar in de gelegenheid te stellen Dora weder te zien en bij deze te blijven, tot dat mijnheer Walton, die alle dagen verwacht werd, terug zou komen om de zaken met Sibylle tot een oplossing brengen. Ten einde de bestraffing dier dame te verzekeren en al haar bedrog aan het licht te kunnen brengen, had Delroy een belofte van geheimhouding van mevrouw Carlton gevor derd, toen hij haar de ware geschiedenis van Sibylle zijne vrouw vertelde. Toen er eenige tijd overheen was gegaan had hij Pearl ook me degedeeld hoe hij zijn kind, Dora, -—het leven gered had. {Wordt mvolgd aan boord van Zr. M". wachtschip te Amsterdam, wordt met den 16™ dezer overgeplaatst aan boord van Z"1. Ms. instructiebrik Zeehond. De heeren Albregt, van Ollefen, Moor en Velt- man hebben zich vereenigd om te dingen naar de pacht van den Amsterdamschen schouwburg voor het tijdvak 18791882. Reeds hebben zij met vele tooneelspelcrs onderhandelingen aangeknoopt, om zich van hunne medewerking te verzekeren. Op eene muziek-uitvoering in het Park te Amsterdam heeft zich voor het eerst doen hooren mej. Johanna Becker, dochter van den hoog geachten eersten violist van het beroemde Floren- tijner strijk-kwartet. De zangeres werd levendig toegejuicht. De gemeenteraad van Rotterdam heeft beslo ten de verordening betreffende het Museum- Bnymans te wijzigen in dien zin, dat de directeur benoemd zal worden uit eene voordracht van 3 personen, in te dienen door de commissie voor 't museum. Hij wordt benoemd voor 4 jaren, doch is weder benoembaar; hij geniet eene vaste jaarwedde en is werkzaam volgens eene instructie, door de commissie onder goedkeuring van burg. en weth. vast te stellen. De commissie is nu uitgenoodigd, overeenkom stig dit besluit, waarin voornamelijk van belang is de bezoldiging van het directeurschap, dat vroeger een eerepost was, een nieuwe voordracht voor de benoeming in te dienen. In de terechtzitting der arrondissements-recht- bank alhier van 15 dezer zal worden behandeld de zaak van den heer J. de Decker, koopman, laatst wonende te Middelburg thans te Antwerpen, beklaagd dat hij in het begin van Januari 1877 als scheepsreeder, boekhouder van het schip de Minister Fransen van de Puttehet journaal van dat schip, destijds met avarij te Vlissingen bin- nengeloopen, van den gezagvoerder van dat schip inziende en daarin vermeld vindende, dat de op het dek van dat schip geladene stoomboot was losgeraakt, door dien gezagvoerder dat journaal heeft doen overschrijven, mot opzettelijke weglating van het vermelde omtrent dien losgeraakten deklast, omdat hij anders last kreeg met de assu rantie, wanneer er in het journaal iets van die op het dek geladene stoomboot was vermeld; dat hij vervolgens) kort na 5 Januari 1877, de beschreven bladen van het oorspronkelijke journaal op het kantoor der firma van Zeylen en de Decker te Middelburg daaruit heeft geknipt, verscheurd en eindelijk heeft doen verbranden. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 5 November 1878 zjjn de navolgende vonnissen gewezen G. v. d. L., te Zierikzee, wegens het graven van zand aan het zeestrand te Vrouwepolder binnen den afstand van 500 meters, zeewaarts ge meten uit den voet der duinen zonder daartoe vergunning te hebben bekomen, veroordeeld in eene geldboete van 10 of 2 dagen gevangenis straf K. N., 62 jaar, schipper, wonende te Colijnsplaat veroordeeld als boven B. Q., te Vlissingen, wegens het bevisschen der Schelde met een vaartuig, waarvan het nummer in het zeil niet de vereischte grootte had en pp den achtersteven onduidelijk gemaakt was: ver oordeeld in twee geldboeten van f 10 of 2 dagen gevangenisstraf voor elke boete; W. V., te Arnemuiden, L. M. en M. M., wegens het te zamen en in vereeniging visschen in een anders vischwater zonder voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning van den eigenaar of recht hebbende, onder verzachtende omstandigheid ge pleegd, wat den eersten, derden of vierden beklaagde betreft, hoewel geen zestien jaren oud met oordeel des onderscheids gepleegd veroordeeld ieder in een geldboete van f 0,50 of een dag gevangenisstraf P. S., te Vlissingen, wegens het visschen met een hengelnet, waarvan de mazen te klein zijn en de hoepel te groot is in een anders vischwater zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende veroordeeld in twee geldboeten elk van 3 of twee dagen voor elke boete met verbeurdverklaring en vernieling van het inbeslag- genomen vischtuig; A. P., te Vlissingen, wegens het visschen in een anders vischwater zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende veroordeeld in een geldboete van ƒ3 of twee dagen gevangenis straf J. E., te Serooskerke, wegens het drijven van een koe over den buitendijk, geen openbare weg zijnde onder Ritthem, veroordeeld in een geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf J. B., te Middelburg als boven; A. 0. Jz., te Zoutelande, wegens 1° het laten grazen van vee in de duinen onder Zoutelande 2° het laten grazen van vee op een buurtweg zonder toestemming van het plaatselijk bestuur, wat beide feiten betreft hoewel geen zestien jaar oud met oordeel des onderscheids gepleegd ver oordeeld wegens het eerste feit in een geldboete van /2, en wegens het tweede in een geldboete van f 2 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. W. J. Wz., te Aagtekerke, wegens het visschen in eens anders vischwater zonder schriftelijke ver gunning van den eigenaar of rechthebbende onder verzachtende omstandigheden gepleegd veroordeeld in eene geldboete van 1 of een dag gevangenis straf A. W., te Middelburg, wegens het als voerman van een rijtuig bij het uithalen op een buurtweg niet afstaan van de helft van den weg van den linker naar de rechterkant (onder Serooskerke) veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf; J. R., te Westkapelle, wegens het niet behoor lijk zorg dragen te beletten dat de hond, dien men bij zich heeft, wild opspoort en drijft, veroordeeld in een geldboete van f 10 of twee dagen gevan genisstraf C. P., zoon van Jan en, A. L., te Westkapelle, wegens diefstal van te veld staand gras, hoewel geen zestien jaar oud met oordeel des onderscheids gepleegd, veroordeeld in een gevangenisstraf van twee dagen en solidair in de kosten met bevel tot teruggaven der in judicio vertoonde overtuigings stukken aan den eigenaar of rechthebbende; W. L., te Westkapelle, wegens het buiten noodzaak kloppen aan eene woning te Westka pelle, veroordeeld in een geldboete van f 1 of een dag gevangenisstraf; L. B., te Vrouwepolder, wegens het niet be hoorlijk zorg dragen om te beletten dat een hond die men bij zich in het veld heeft wild drijft, ver oordeeld in een geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf en allen in de kosten. Te 's Gravenhage is Woensdag avond van Rotterdam overgebracht de beruchte Beekman, die te Tholen een poging tot moord heeft gedaan op den notaris W. aldaar en voor zeer gevaarlijk bekend staat. Eerstdaags zal deze beschuldigde voor het hof terecht staan. De secretaris van het armbestuur te Stoppel dijk is door het gerechtshof te 's Gravenhage, wegens valschheid in geschriften, veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf. Heden morgen is zekere W., 75 jaren oud en werkman bij v. d. P. op den Seisweg alhier, toen hij op het dak van eene broeikast aldaar eenige werkzaamheden verrichtte, gevallen, met het ongelukkig gevolg dat een zijner beenen ge broken is. Nadat hem op de plaats zelve de eerste geneeskundige hulp verleend was, is hij naar zijne woning vervoerd. De fontein, welke sedert den intocht van Z. K. H. prins Hendrik op de Plaa ts in den Haag stond, wordt thans afgebroken. Van de honderd keeren dat een petroleum lamp wordt uitgeblazen werkt de Rott. Ct. op geschied dit negen-en-negentig malen bo ven aan het glas; even zooveel malen bestaat daardoor gevaar van brand. Wanneer de olie houder (peer) niet geheel is gevuld; loopt men gevaar, dat de ledige ruimte door de warmte der olie met gas wordt gevuld, dat volkomen gelijk is aan lichtgas. Gebeurt het nu dat de pit in den brander wat te smal is en de pijp dus niet geheel gevult, dan blaast men de vlam door de open ruimte naar beneden; het gas ontvlamt en doet de peer springen, de heete olie vat vuur, verspreidt zich over kleeden, meu belen enz., en wat verder de gevolgen zijn kan men bijna dagelijks in de couranten lezen. Wil men een petroleumlamp zonder gevaar uitdooven, dan draaie men de pit gelijk met de pijp, maar ook niet lager, anders loopt men gevaar dat de vlam toch in de peer slaat en een ontplofiing ten gevolge heeftvervolgens blaze men van onderen door de luchtgaten de vlam uit. Volgens eene officieele statistiek der reizigers, die gedurende de wereldtentoonstelling hun intrek in de Parijsche hotels genomen hebben, bedraagt het aantal dier personen sedert 1 Meijl. 203,157. Daarvan waren 6632 Nederlanders. Het aantal Belgen bedroeg 28,630, dat der Zwitsers 11,980. De Engelschen hadden het hoogste cijfer58,906. De heer Ivan de Woestijn, die in het begin van den Russisch-Turkschen oorlog in het Rus sische leger was als correspondent van de Figaro, is thans naar Afghanistan vertrokken als repor ter van de Neiv-York Herald. Het heeft in Schotland een zeer treurigen indruk gemaakt, dat de directeuren der Glasgow Bank bijna allen eenige aanzienlijke betrekking bekleedden in de strenge Schotsche kerk. Het is echter thans niet de eerste maal, dat het bleek, dat de grootste schurkerij zich ten masker kiest, wat anderen het heiligste is. Lang geleden, zegt een Schotsch bladwas het een vaste grap op de beurs om, als er een verdacht faillissement was, te vragen, in welke kerk de failliet ouder ling was. En op die vraag, uit een grap gesteld, moest meestal in vollen ernst het antwoord vol gen, dat de bankroetier een schitterend licht was geweest in een of andere kerk, dat hij steeds geld beschikbaar had voor godsdienstige doelein den en altijd gereed was zijne hand in andermans zakken te steken voor de kerk en de zendings zaak. „Wij hoorden van vele mannen van zaken, gaat het blad voort, van mannen, die tot hun schade ondervinding hebben opgedaan, dat hun eerste informatie omtrent een koopman, dien ze niet kennen niet is of hij eene rekening bij zijn bankier heeft, maar of hij ouderling is, of diaken,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2