N°. 265. 121e Jaargang.' 1878"; Zaterdag 9 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Qent. Ad verten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL Middelburg, 8 November. FETJILLETOIT. de Schrijfster van „Jennie" enz, c. i. I V v t I Reeds kondigden wij in ons nommer van 10 October jl. de toekomstige uitgaaf aan van „een blad van katholieke richting voor de provincie Zeeland", dat bij den uitgever Bevin te IJzendijke verschijnen zou. Aan dit plan is thans gevolg gegeven. De twee eerste nommers van Zelandia liggen voor ons. Nu echter is de naam van den uitgever uit het hoofd verdwenen en zien wij alleen aange duid als bureau van het blad, het adresGroen markt B 27, te Middelburg, waar de firma geves tigd is, bij welke vroeger zeker scheld- en laster- blaadje gedrukt werd, dat zich in een fatsoenlijk gezelschap niet noemen laat. Doet deze geheimzinnigheid reeds niet veel goeds verwachten, de lezing der twee exemplaren heeft ons de overtuiging geschonken dat wij hier te doen hebben met een der slechte vruchten van het ultramontanisme, welke, hij ons te lande tot dusverre beperkt tot die streken, waar de katho lieke kerk bijna uitsluitend heerscht en tot enkele zeer weinige organen daarbuiten, op het platte land van België schier onbeperkt heerschappij voeren. Op welke wijze die Belgische blaadjes te werk gaan, is bekend genoeg. Bijna uitsluitend tot de wéinig ontwikkelde plattelandsbevolking, of tot de onderste lagen der stadsbewoners beperkt, bij deze door pastoor en kapelaan aanbevolen en beschermd, komt bet voor hen niet veel op juist heid of onpartijdigheid in de voorstelling der gebeurtenissen van den dag aan. Om echter nog zekerder te gaan, wordt de lectuur van bladen van andere richting door de geestelijkheid aan hunne lezers op hun zieleheil verboden. Veilig kan men dan ook zeggen dat in sommige streken van België geen enkel blad van vrijzinnige, of ook maar onpartijdige richting doordringt. Achter dien dubbelen muur van onkunde en uitsluiting, voelen deze „volksverlichtere" zich volkomen veilig. Zeker dat aan hunne lezers niets onder de oogen zal gebracht worden, wat in strijd is met hetgeen hun door het kerkelijk goedgekeurde orgaan wordt wijs gemaakt, liegen zij er op los dat het een aard heeft. Wat hun niet aanstaat wordt eenvoudig verzwegen, of zoo verdraaid en onkenbaar voorgesteld, dat niemand er de waarheid in kan terugvinden. DOOS HOOFDSTUK XXX. CRISIS. Mijnheer Walton wees op den pink van Claud's linker hand. Daar droeg hij een zwaren zegelring aan. „Hiermede hebt gij hem blind gemaakt, daar valt niet aan te twijfelen!" zei mijnheer Walton en voegde er bij, „Mac Gregor ga terstond een heelmeester halen." „De dame heeft zich uit de voeten gemaakt," zei Mac Gregor en wees naar de deur die in de laan uitkwam. Die stond open en Sibylle had van de opschud ding gebruik gemaakt om te ontsnappen. „Laat haar gaan waarheen zij wil. Daar zal ze ongetwijfeld schielijk genoeg komen," zei Del- roy met een schamperen lach. „De wegen der gerechtigheid mogen niet aldus ontweken worden," zei mijnheer Walton, nog met den patient bezig, die hoewel bewustloos, nu en dan kreunde. „Verschoon mij van de taak om mijn vrouw en haar slechtheid zelf aan de kaak te stellen. Een enkel voorbeeld, aan het eerste nommer van Zelandia ontleend, is voldoende om te bewijzen dat dit „katholiek orgaan onzer provincie" ge heel denzelfden weg opgaat als zijne broeders in België. Onze lezers kennen den uitslag der Belgische gemeenteraadsverkiezingen op den 29=" October jl- In bijna alle steden van eenig belang werden de liberale candidaten met grooter of kleiner meer derheid verkozen. Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Charleroi, Hasselt, Leuven, Bergen, Nieuw- poort, Ostende, Verviers voor het grootste gedeelte, Arlon, Chimay, zelfs bisschopssteden als Doornik, Namen en Mechelen behielden of verkregen een liberalen gemeenteraad. Met moeite treft men onder de lange namenlijst er enkele aan van eenige beteekenis waar het clericalisme eene meerderheid, te Kortrijk van 40 stemmen op de 2000, te Brugge van 150, wist te veroveren. In België, waaraan den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen meer dan ten onzent eene politieke beteekenis gehecht wordt, was de 29e October de datum eener beslissende overwinning voor het liberale ministerie. Men mocht dit feit betreuren of toejuichen, als feit stond het vast. Ziehier nu op welke wijze deze gebeurtenis aan de lezers van Zelandia bekend wordt gemaakt. «Uitslag der gemeenteraads-Mezingen: »In de groote steden heeft eene ontzagwekkende en aangroeiende minderheid aan de liberalen den zege betwist, en op vele plaatsen zelfs met zooveel succes, dat de herkiezing van 't liberaal bestuur, alleen aan de valsche patenten van kantoorklerkjes en dergelijken is te wijten: adres Antwerpen. "De katholieken hebben het z. g. geuzenbestuur te Brugge en Audenaarde en in vele platteland-ge- meenten aan de deur gezet, en te Thourout, Ver viers, Binche, Chatelet, Bastogne en Maaseyk eene gedeeltelijke overwinning behaald; daarentegen ge lukte het den liberalen het katholiek bestuur te Mevrin, Lokeren, Hasselt, Tongeren, Bouillon en Marche te verdringen. »De katholieken veroverden de meerderheid in den gemeenteraad in 2 steden en verloren die in 4 andere. Daarentegen verkregen zij in 4 steden eene ontzag-inboezemende minderheid en uit 3 raden verwijderden zij het laatste liberale element." En weinige regels lager nog eens: »1 Nov. Uitslag der verkiezingen in onze grens gemeenten (België). "Eecloo, de katholieken hebben eene meerderheid van 100 stemmenWaarschoot, katholieken winnen met 50 stemmen Adeghem katholieken winnen Maldeghem, de burgemeester katholiek is herkozen. De heeren Sturm en Meijer oud-leden komen in herstemming met Niewenhuizen en Vis; Middel burg, katholieken gewonnen, Lapscheure, katho- zeide Delroy. „Zij zal vroeg of laat haar straf toch ondergaan. Ik wil haar sparen terwille van mijn kind. Men mag niet op mijn dochter wijzen en zeggen dat haar moeder getracht heeft haar te vermoorden. Madame Delroy zal ons in 't vervolg niet meer lastig vallen. Zij heeft hoog spel gespeeld en alles verloren. Geen cent van het geld van Alckenzie behoort haar toe, daar dat huwelijk op zichzelf reeds een misdaad was." „Ik zal zorgen dat zij vervolgd wordt," herhaalde Walton," op grond der publieke moraliteit. Zij is een te gevaarlijk persoon om langer haar eigen meesteres te zijn." Het zal het best zijn hier terstond te vermelden dat Sibylle's pogingen om aan de vervolging der justitie te ontkomen spoedig verijdeld werden. Het gelukte haar, dank zij den weerzin van Delroy om haar te vervolgen, om dienzelfden avond Londen te verlaten en regelrecht naar Monaco te gaan, met zooveel geld en kostbaar heden als zij machtig kon worden bij haar plot- selingen inval in haar eigen huis, waar zij, zonder haar moeder met een enkel woord te waarschu wen, mevrouw Moreton achterliet om de gebeur tenissen het hoofd te bieden. Onderwijl stak de oude David Alckenzie, wien een gerechtelijk schrijven was toegezonden over den geheimzinni- gen dood van zijn zoon, na veel aarzeling en uitstel den oceaan over en gaf de leiding van het voorgestelden „onderzoek" in handen van den heer Walton, door wien mevrouw Carlton ver beken gewonnen. Brugge katholieken gewonnen Boyaval is gevallen, de onlangs bedankte gouver- nenr van West-Vlaanderen Ruzette gekozenSt. -Ni'eolaas, zegepraal der katholieken met 332 stem men; Selsaetè: katholieken hoven." Wij hebbeD ons .verplicht geacht, bij het op treden van Zelandiaonze lezers, van katholieke geloofsbelijdenis vooral, te doen zien met welk soort van orgaan zij hier te doen hebben. Wij kunnen niet gelooven dat zij, zooals in hetproef- nommer gezegd werd, daarin hun „vaandel" zullen erkennen. Men zal dan ook niet van ons verwachten dat wij dikwijls ter bestrijding van deze „ij veraars voor volksverlichting en volksscholen" zullen optreden. Eenmaal echter met de beide eerste nommers van Zelandia begonnen zijnde, zullen wij, ten einde den schijn niet op ons te laden van den strijd over beginselen te ontwijken, de ultra- montaansche stellingen welke in die nommers verkondigd worden, bij eene volgende ge! egenheid behandelen. Het Handelsblad is door het bestudeeren van het afdeelings-verslag der tweede kamer over de begrooting van Justitie tot eene slotsom gekomen welke tot ons genoegen bewijst dat zij niet geheel ongelijk gehad hebben, die de bekende poging van den heer Van de Werk toejuichten, om bij het vervullen eener open plaats in den Hoogen Raad den wensch naar bezuiniging tot eene daad te doen worden. Wanneer men toch erkent dat er bezuinigd moet worden, en wie erkent dat op het oogenblik niet? dan is het noodzake lijk ergens te beginnen. Indien echter iedere poging om daartoe te geraken bejegend wordt met de exceptie, dat nu juist het voorgestelde onderwerp geen bezuiniging velen kan, of dat het eene économie de bouts de chandelle is Om die juist daarin te zoeken, dan komt men nooit tot de beoogde besparing. Nu ligt het voor de hand dat, terwijl bezuiniging onmogelijk is op het eenmaal in dieust zijnde ambtenaars-personeel, bij het openvallen eener betrekking het geschikte oogenblik gekomen is om te onderzoeken, of aan vulling der vacature voor den goeden gang van den dienst al of niet onontbeerlijk is. Ziehier nu het betoog van het Handelsblad ten opzichte der opengevallen raadsheersplaats. „De statistiek der behandelde zaken leert dat de burgerlijke kamer van den Hoogen Raad in het rechterlijk jaar 1 September 18771 Septem ber 1878 heeft behandeld, gedurende de tien eerste maanden (Juli en Augustus zijn vacantie- maanden) 65 zaken of li per week, de kamer van strafzaken 54 of If per weekin den vacan- tietijd kwamen nog 11 zaken voor. Al waren nam wat Sibylle boven het hoofd hing. Maar Pearl, gedreven door een volslagen gebrek aan die rechtvaardigheid (m. a. w. liefdeloosheid) welke vrouwen gewoonlijk jegens elkaar in prak tijk brengen, in plaats van zich te verheugen in dat onderzoek, dat den ondergang en de be schaming van mevrouw Moreton en van haar dochter na zich moest sleepen, besloot tot een zeer zonderlinge gedragslijn. Nadat zij met eenige moeite er achter was gekomen waar Sibylle zich bevond, zond zij haar een uitvoerig, met zorg samengesteld telegram, om haar te waarschuwen voor het gevaar dat haar dreigde en haar te smeeken haar best te doen om er aan te ontkomen. Sibylle, die natuurlijk eenigszins achterdochtig was ten opzichte dier edelmoedigheid van den kant eener vrouw, die zij van al haar geluk be roofd had, nam evenwel een enkelen maatregel, nadat zij die waarschuwing ontvangen had. Zij verliet Monaco niet; maar naaide een klein fleschje in haar japon „om op alles voorbe reid te zijn en toen het onderzoek met allen ernst werd ingesteld en er een zeker beambte verscheen, met een dagvaarding tot inhechtenis neming eener dame, genaamd „Sibylle Delroy," voelde die dame eensklaps dat ze in onmacht viel, vroeg een glas water, dronk het gretig uit en op weg van de speelzaal naar het station viel de genoemde dame Sibylle flauw, of liever in een soort van bedwelming, waaruit het onmogelijk bleek haar op te wekken. Zoo nam het onderzoek naar den vermeenden moord op zelfs al de werkzaamheden in heide kamers aan dezelfde raadsheeren opgedragen, dan zouden drie, hoogstens vier zittingen wekelijks voldoende zijn tot afdoening van alle zaken, en er bleef nog tijd voor de bijeenkomsten in raadkamer tot vast stelling der arresten en beschikkingen. Iedere kamer heeft echter een ander personeel, zoodat elk lid niet eens iedere week twee zittingen heeft bij te wonen. De redeneering in het verslag schijnt dus niet onjuist te zijn, dat voor een berechting van de voorkomende zaken, telkens door 7 leden geenszins de noodzakelijkheid is gebleken om een personeel van 16 in plaats van 14 te hebben. Wordt een der leden ziek, of ontvalt hij aan de rechterlijke macht, dan is het niet te veel gevergd van de leden der andere kamer, dat elk op zijn beurt de open plaats tijdelijk inneemt. Bij den Hoogen Raad is het wel gewoonte geworden, dat steeds een achtste lid in de zittingen als bijzitter dienst doet, om stoornis te voorkomen indien een der andere leden overlijdt of ziek wordt, maar ook die taak kan door de leden der andere kamer om beurten worden waargenomen, indien slechts gezorgd wordt, wat natuurlijk bij het ge ring getal zittingen zeer goed geschieden kan, dat de kamers niet op dezelfde dagen bijeenkomen. Nu de Hooge Raad niet meer grootendeels uit hoogbejaarde leden bestaat, is de aanwezigheid dier bijzitters veel minder dan vroeger. Over weegt men deze motieven, dan moet men erken nen, dat de motie van den heer Van de Werk, om de voordracht voor een veertienden raadsheer aan te houden, op goede gronden steunt, en dat eigenlijk de dertiende reeds overbodig te achten is." Ook wat de gerechtshoven betreft komt bet Handelsblad tot dezelfde slotsom. „Terwijl het hof te Amsterdam gemiddeld 7 zaken 's weeks had te berechten, werden in den Haag nog geen 5, in Arnhem en Leeuwarden nog geen 4, in 's Bosch nog geen 3's weeks behandeld, of als men de vacantiemaanden er aftrekt, vindt men voor Amsterdam 9, voor 's Hage 6, voor Arnhem en Leeuwarden 5, voor's Bosch nog geen 4 zaken 's weeks. Uit deze cijfers blijkt vrij duidelijk, dat althans in de laatstgenoemde hoven éen advocaat-generaal en éen substituut-griffier overbodig is. De gevolgtrekking schijnt evenzeer gewettigd, dat behalve te Amsterdam, ook de leden der hoven zonder eenigen bovenmatigen last èn de straf- èn de burgerlijke zaken kunnen be rechten en dat derhalve het minimum van 7 raads heeren, dus 9 met den president en den vice- president, ruimschoots voldoende zou zijn om alle zittingen waar te nemen, waarvoor hoogstens zes tegelijk bijeen behoeven te zijn. Dan blijven er nog drie over om hun ambtgenooten af te wis selen, of om bij processen, die dagen achtereen Gabriël Alckenzie een even onverwacht einde als het leven van den majoor zelf, ten gevolge van den plotselingen dood der persoon, die van de misdaad verdacht werd. En mevrouw Moreton Haar broodwinning was weg, haar geld was op, de beloofde 500 p. st. 'sjaars keerden weer terug in het bezit van David Alckenzie; waarlijk hare vooruitzichten waren ver van schitterend. Maar zij was een merkwaardige vrouw en dat is zij nog; met de overblijfselen van haar vroegeren roem als school meesteres heeft zij zich onlangs opnieuw geves tigd, op de fatsoenlijkste badplaats aan de zuid kust van Engeland, waar ze op zich neemt om „voor een matigen prijs" de opvoeding te vol tooien van de dochters van dames en heeren die „zich moeten verminderen." Dat was haar laatste toevlucht, nadat zij te vergeefs allerlei andere ondernemingen beproefd en eenigen tijd hij haar verstandige dochter Rhoda gewoond had, die met dien leelijken rijken Joodsehen wijnhandelaar gehuwd was. HOOFDSTUK XXXI. BESLUIT. Het is, wederom zomer en het is van daar juist twee jaar geleden, dat Pearl bij een heldere volle maan luisterde naar de muziek van Carl ton's smeekende stem en hem haar hand en haag onwankelbare liefde beloofde.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1