Telegraphische berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger Kunstnieuws, Land b ouw. Thermometerstand. Provinciale staten van Zeeland. Algemeen Overzicht. eten van daag geen schellevisch, de vischkooper durfde maar eventjes een gulden voor een mooien vragen"; niettegenstaande dat al waren de ge meentenaren gerust en tevreden. Gerust omdat de gemeentebegrooting met alge- meene stemmen is aangenomen, gerust omdat de debatten, bij het grootste verschil van opinie, zich hier kenmerken door bezadigdheid en wel willendheid en men geen getuige is van dat gehaneveer als in Amsterdam, waar weinig par lementaire uitdrukkingen burgerrecht beginnen te krijgen. Tevreden was men, omdat men, de uitgaven vaststellendeeen voorzichtige spaarzaamheid betrachtte en zelfs het raadslid de Vries, de vurige ij veraar voor uitbreiding en verbetering van het onderwijs, waarschuwde tegen te hooge opdrijving der kosten op dat gebiedvooral tevreden om dat slechts een kleine verhooging van belasting in het verschiet ligt. De herstemming voor een lid van den Amster- damschen gemeenteraad op Dinsdag jl., deed de Haagsche kiezers weder medelijdend de schouders ophalen. Wat! de hoofdstad, met hare vier kiezers- vereenigingen, met hare meer dan 7000 tot deze stemming geroepenen, moest kiezen tusschen een goed bekend, wakker koopman en een rentenier, die voor tijdverdrijf zoowat op het terrein van onder- wjjtf liefhebberten slechts 958 kiezers kwamen opDe gekozene werd ter raadzaal afgevaardigd met 602 stemmen, en dat in een tijd dat de grootste gemeente van ons land groote dingen zal baren, maar nog lijdende is onder de voor afgaande barensweëenNeen, dan is de residentie met een derde minder zielenaantal ijveriger dan de hoofdstad. In 1877 bij de periodieke verkiezingen voor den gemeenteraad werden bij de vrije stemming 1639 en bij de herstemming 1805 stemmen uitgebracht. In het begin van dit jaar werd de gewezen minister van oorlog, de heer Klerck, gekozen met 431 stem men; toen was dus de opkomst niet zoo talrijk; men achtte zijne verkiezing bij voorbaat verzekerd; dit is echter een vertrouwen dat dikwijls te onbedacht wordt geschonken. Op 9 Juli 11. echter, bij de herstemming voor een raadslid in plaats van mr. de Pinto, kwamen 1453 kiezers op en werd de heer Eose gekozen met 980 stemmen. Zoo de kiezers bij de verkiezingen gaarne van hunne belangstelling doen blijken, is het niet te verwonderen dat men ook belang stelt in het doen en laten van hunne uitverkorenen, en niet minder van het dagelijksch bestuur en dan komt er wel eens een nadeelig postje op de balans. Op Allerheiligen herdenken de vroegere bewo ners der Lange Pooten het eenjarig jubilé van hun verdrijving uit dat Eden der winkeliers. Nu na een jaar staat een gedeelte van het oude minis terie nog daar. De zaak van den „blauwen gang" is nog niet beslist, gemeente en rijk betwisten elkaar nog de vrijgekomen gronden, de groote onteigeningssom werd voldaan, en de kas der ge meente moest de rente derven. Zes maanden later zit het dagelijksch bestuur met de handen in het haar over de villa Duinoord later herdoopt in Hotel Victoriadoch die zaak werd spoedig geschikt. De koopprijs werd vol daan, maar of de kooper ook niet met de handen in 't haar zat en zich daarbij nog achter de ooren krabde, is bijna als zeker aan te nemen. De kleine fouten in de optelsommen zien we door de vingers, maar o jee! weder na zes maanden stooft het dagelijksch bestuur den Haag, en mis schien andere plaatsen in ons land, een leelijke kool. Immers in de zitting van 23 October, op de vraag van het raadslid Godon of werkelijk de concessie aan de vereenigiog Het Nederlandseh Tooneel was verleend en of het burgemeester en wethouders bekend was, dat die vereeniging op dat tijdstip in liquidatie was, antwoordt de bur gemeester „het is volkomen waar, dat de conces sie opnieuw aan die vereeniging is verleend" en de wethouder Vaillant voegt erbij: „deconcessie is verleend onder voorwaarde, dat de vereeniging zou bewijzen dat zij zich werkelijk bad gerecon strueerd". Men had dus een overeenkomst ge sloten zonder te weten met wien. De ruimte is hier te beperkt om over de quaes- tie zelve, evenals over het ontslag van de com missie van toezicht uit te weidenmen leze daaromtrent het goed geschreven artikel van den heer Loffelt in het Vaderland van 31 October in het feuilleton. Dat deze zaak in de vergadering van de Haag sche afdceling van het Tooneelverbond op 26 Oc tober op het tapijt kwam is duidelijkminder goed te verklaren is het dat dr. Jan ten Brink dreigde met ontslag te nemen als lid van het bestuur, wanneer men tot een maatregel overging die wellicht zijn troetelkind een booze bui kon bezorgen. Men zweeg ootmoedig voor die wijze taal, men boog even diep als de hovelingen in Offenbach's Barbe bleue, en men besloot niets te doen in deze. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot kapitein van de 2e kl. de 1* luit. F. de Groof, van het wapen, thans op nonactiviteit; bij het 2e regiment, tot majoor, de kapitein P. van Hille, van het 3* regiment; bij het 3e regiment, tot kapitein van de 2« kl., de 1" luit. H. C. Smallen- bach, van het 41 en J. C. T. Bouman, van het 2e regiment; bij het 4e regiment, tot ln Hut., de 2' luit. B. W. Mensing, van het 8e-regiment. Teere, 2 November. Naar wij vernemen is de hulponderwijzer J. Visser met 1'- November alhier werkzaam gesteld aan de openbare school. Te Hoedekenskerke had Woensdag in de openbare school de uitreiking plaats van de getuigschriften en premiën wegens getrouw schoolbezoek. Aan die uitreiking was een school feest verbonden. Te Ter Neuzen had Dinsdag jl. de uitreiking plaats der belooningen voor getrouw schoolbezoek op de openbare school in de kom der gemeente, na afloop waarvan de kinderen, ten getale van ongeveer 400, op eenige versnaperingen onthaald werden Het cijfer dezer belooningen wijst eenigen voo'r- uitgaug aan, niettegenstaande aan bet geregeld schoolbezoek nog veel blijft ontbreken. Donderdag jl. werd te Axel het gedeeltelijk herbouwde schoolgebouw met groote feestelijkheid ingewijd. De kinderen werden des namiddags in optocht naar de nieuwe lokalen geleid, die met bloemen en vlaggen versierd waren, en daar door den burgemeester, jhr. mr. L. Sehorer, met eene toespraak welkom geheeten. De hoofdonderwijzer, de heer II. van Wijngaarden, beantwoordde die op hartelijke wijze, waarna de kinderen getrak teerd werden. Des namiddags had op het raad huis een feestmaal plaats, waaraan het gemeente bestuur, de onderwijzers, de aannemers en de opzichter der nieuwe school met eenige andere genoodigden deel namen. Op de markt werd des avonds vuurwerk afgestoken en werden door het muziekgezelschap eenige nummers uitgevoerd. De ontwerp-verordening voor het gymnasium te 's Hertogenbosch, door B. en W. den raad aan geboden, is aan het dagelijksch bestuur terugge zonden, omdat zij was gebaseerd op de veronder stelling dat eenige leeraren twee of meer vakken zouden doceeren. De inspecteur der gymnasia echter heeft verklaard, dat er, althans in den eersten tijd, geen leeraren te vinden zullen wezen, die daartoe bevoegd zijn. Op nonactiviteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de majoor W. C. Margadant, van het 2- regiment infanterie. Voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, de 2" luitenants C. J. van Dort, van het 3« en R. A. Jacksonvan het 7e regiment infanterie. In een ingezonden stuk in het blad de Reporter wordt het plan geopperd om den gevierden komiek Judels, bij zijn aftreden als tooneelspeler, namens zijne vele vrienden in 't geheele land een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Door Z. M. den koning is eene bijdrage van f 1000 beschikbaar gesteld voor het fonds tot aankoop van Dunkler's nagelaten werken voor militaire muziek. Maandag 11 November a. zal de vereeniging Landbouw en Veeteelt te Wolfaartsdijk hare gewone driemaandelijksche vergadering houden, waarin de op het proefveld geteelde vruchten onderling verkocht zullen worden. Een plan tot het oprichten van een koeienfonds zal bij die gelegenheid besproken worden. Naar wij vernemen is heden nacht te Vlissingen een diefstal gepleegd van ongeveer 250 kilogram paling, ten nadeele van een visscher aldaar. Oostbur» 2 Nov. Gisteren morgen heeft eene alhier in de Buitenwijk wonende 55jarige arbeidersvrouw, zich op den zolder van haar woning met een broodmes den strot en de slagaderen der keel afgesneden terwijl haar man naar zijn werk en zij alleen te huis was met haar onnoozelen (idioten) zoon. Eene buurvrouw, die een bood schap bij haar kwam doen, vond haar liggen en meenende dat zij eene bloedspuwing had gekregen, stuurde zij dadelijk om den man. Bij nader onderzoek bleek spoedig haar zelfmoord. Wat die vrouw tot zelfmoord heeft gedreven is onbekend, doch men vermoedt dat bezorgdheid tegen den naderenden winter, en vlagen van ver standsverbijstering, die sinds eenigen tijd bij haar waren opgemerkt, de oorzaken zijn van hare wanhopige daad. - Op het kruispunt der spoorwegen Aken Maastricht en MaastrichtVenlo is thans het blockstelsel ingevoerd. Daardoor is niet alleen een bijna zekere veiligheid verkregen, maar wordt bovendien de zg. loodsdienst onnoodig, waardoor bijna voortdurend het leven van een arbeider in gevaar verkeerde. Het onlangs medegedeelde bericht, dat mr. G. J. Rive, gewezen commies-redacteur ter gemeente-secretarie te Amsterdam, mede-redacteur van een te Weenen verschijnend blad zou worden, blijkt eene vergissing te zijn geweest. De heer Rive vertrekt naar Weenen als vertegenwoordiger en correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. De Delftsche coöperatieve winkelvereeniging heeft over het 3e kwartaal jl. voor f 10.022 ver kocht en daarop 11 pet. bruto-winst behaald. De sedert 1 Sept. jl. opgerichte spaarbank der Vereeniging ontving op 53 boekjes f 549, waar onder 500 door de leden met de coöperatie' overgewonnen. Eergisteren viel in de Heerengracht te Amster dam een schuitenvoerdersknecht van het vaartuig, waarmede hij petroleum vervoerde. Toen kort daarop de sleepboot Vooruitgang langs die plaats voer, begreep de bemanning uit het onbestuurde vaartuig en den drij venden vaarboom in de gracht, dat er een ongeluk gebeurd was. Spoedig werd op een plaats, waar luchtbellen in het water borrelden, gevischt met haken, en werkelijk gelukte het den drenkeling, in bewusteloozen toestand, uit het water te krijgen, waarna de mannen van de Vooruitgang' spoedig slaagden in het opwekken van de levensgeesten van den man, die ter ver dere verpleging naar het gasthuis vervoerd werd. Naar men verneemt is Dinsdag, door den brigade-commandant der maréchaussée, proces verbaal opgemaakt tegen den kruidenier L., in de Korte-Meestraat te Bergen op Zoom, wegens den verkoop van samengestelde geneesmiddelen, be staande in „Urbanus pillen". De heer H. L. Smits, hoofd eener bekende boekdrukkersfirma te 's Gravenhage, vierde giste ren het 25jarig bestaan zijner zaak, hetgeen samenviel met den 25jarigen dienst van vier zijner werklieden, waarvan éen reeds sedert 50 jaren in het vak werkzaam was. De heer Smits schonk bij deze gelegenheid aan zijne vier gezellen ieder een gouden cilinder-horloge, terwijl hemzelveu behalve verschillende andere blijken van belang stelling, door zijne werklieden eene fraaie pendule met coupes werd aangeboden en de dag door het geheele personeel op feestelijke wijze doorgebracht werd. De heer P. A. Daum, sinds geruimen tijd aan de redactie van Het Vaderland verbonden, vertrekt binnenkort naar Indië, als mede-redacteur van de Locomotief. De heeren Goeman Borgesius en J. D. Veegens zullen o. a. dezen winter in de Rotter damsche afdeeling van het Ned. Werhliedenverbond als sprekers optreden. Uit Kopenhagen worden nadere bijzonder heden gemeld omtrent den opstand der negers op het Deensche eiland Sainte Croix in West-Indië. De toestand van het eiland is tengevolge van den opstand wanhopig, en men vreest, dat het eiland er nooit van herstelt. Het blijkt, dat de negers volkomen gelijk hadden tegenover de autoriteiten. Gedurende de slechte jaren hadden de negers voor de planters gewerkt tegen een loon, dat nauwelijks voldoende was om in het leven te blijven, en n'u er een goede oogst te wachten was, hoopten ze natuurlijk op eenige vferbetering in hunne omstan digheden. Doch in plaats daarvan werden de loonen nog verlaagd. Toen tengevolge dezer verlaging de negers weigerden te werken en het eiland wilden verlaten om elders werk te zoeken, weigerden de autoriteiten de paspoorten uit te reiken, zonder welke geen neger het eiland mag verlaten, noch in eenige andere kolonie aan wal stappen. Was het te verwonderen, dat zij toen naar de wapenen grepen? De directie van eene suikerfabriek te Zugen- dorf maakte dezer dagen bekend, dat zij voor iedere muis, die men op hare eigendommen zou vangen 1 Pfennig betalen zou. In 10 dagen werden haar 84,000 muizen geleverd. De ongelukkige Portugees, die door den koning van Dahomey is gevangen genomen, was geen kommandant, maar de Portugeesche consul in eigen persoon. Acht Portugeesche soldaten deelen zijn lot en moeten met hem dagelijks mili taire exercitiën maken tot vermaak van den wreeden vorst, die allen wellicht eerstdaags offert aan dezen of genen god. Ook een Portugeesch koopman, Magathaes, bevindt zich in zijne macht. binnenland. 's Cl ra ven Jia ge. Het havenplan enz. der heeren Crans en C° is, blijkens het afdeelingsver slag, bij de meerderheid van den gemeenteraad niet ongunstig ontvangen. De gevraagde bijdrage van twee millioen wil men toestaan, mits o. a. vooraf het grondgebied der gemeente uitgebreid worde tot nabij de binnenhaven, de staat en de provincie medewerken, de voltooiing van het werk door den staat gewaarborgd, of anders na 7 jaren de gestorte som aan de gemeente teruggegeven worde, en eindelijk de verbetering van den waterweg naar de Maas door het nieuwe kanaal verzekerd zij buitenland. Pesth. De minister Tisza heeft aan de kamer een afschrift van het tractaat van Berlijn over gelegd'. Athene. Een nieuw ministerie is tot stand gekomen. Bombay. De onderkoning van Britsch-lndië protesteert tegen het zenden van een ultimatum aan Sjier Ali. 1 Nov. 's av. 11 u. 40 gr. 2 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 40 gr. In de aanstaande wintervergadering van de staten onzer provincie zal wellicht voor de laatste maal aan de orde zijn het adviseeren aan den koning omtrent de toepassing van art. 36 der nog vigeerende wet op het lager onderwijs. Vier Zeeuwsche gemeenten hebben zich tot den koning gericht met het verzoek om subsidie voor het lager onderwijs voor 1879. In alle vier gevallen raden gedeputeerde staten de vergadering aan om den koning tot inwilliging der aanvrage te advi seeren; betrekkelijk de gemeenten Nisse, St. Anna ter Muiden en Westkapelle tot het volle bedrag, dat aangevraagd is en betrekkelijk de gemeente Koewacht, die f 1500 vroeg, tot het toestaan van f 1050. Voor de vijfde maal in tien jaren heeft de ge meenteraad van Hoofdplaat zich tot de staten gewend met het verzoek ook zijne gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den pro vincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. De raad beveelt den staten nogmaals „de belan gen" aan „zijner gemeente, die toch van alle communicatie zijn verstoken", en zal wellicht door dien zonderlingen stijl de vergadering gunstig stemmen voor bovengenoemde aanvrage ten be hoeve van het lager onderwijs. Zijn doel echter zal hij waarschijnlijk weer niet bereiken, indien althans de staten zich vereenigen met het oordeel van de commissie van toezicht op den stoom bootdienst, die om financieele en door den inspecteur van het loodswezen te Vlissingen gedeelde tech nische bezwaren de inwilliging van het verzoek ontraadt. Even weinig rooskleurig ziet bet er uit voor de gemeente Philippine. Deze gemeente sloot in 1874 eene leening van f 13,600, zooals zij in haar verzoekschrift zegt met uitzicht op teruggave van wege de provincie en bet rijk". Dat uitzicht laat Philippine echter in den steek. Het rijk schijnt wel tot onderstand genegen, als de pro vincie voorgaat; doch deze hield reeds in 1874 en 1876 de koorden der beurs gesloten en vond geene andere hulp voor Philippine dan eene ondersteuning bij den minister, die echter niet baatte. Ook nu adviseeren gedeputeerde staten tot afwijzing van het verzoek, en zal dus waar schijnlijk de gemeente in denzelfden bedenkelijken toestand blijven tegenover den „creancier", zooals zij in haar adres den man noemt, die met een waarschuwingstermijn van drie maanden het ge leende geld kan opeischen. In de zomervergadering hebben gedeputeerde staten een reglement voorgesteld op de gemeen schappelijke uitwatering van de polders 's Heer Arendskerke en Ankervere en de waterschappen St. Pieter en Heinkenszand door de sluis te Eindewege. Het ontwerp-reglement kwam echter niet in behandeling door het aannemen van een voorstel van den heer Kakebeeke, waarbij gede puteerde staten werden uitgenoodigd eene regeling te ontwerpen, waardoor die polders en waterschap pen tot éen waterschap vereenigd zouden worden. Gedeputeerde staten hebben aan die uitnoodiging voldaan en een ontwerp-reglement ingediend, waarbij eene nota van opmerkingen en bedenkin gen is gevoegd, door polderbesturen of ingelanden der betrokken polders en waterschappen medege deeld. In die nota vindt men bijna geene be denkingen tegen de onderdeelen van de voorge stelde regeling; alleen wil Heinkenszand zijn naam luister bijzetten door dien in plaats van 's Heer Arendskerke aan het waterschap te ver binden. Des te meer oppositie vindt echter de regeling in haar geheel, dat wil zeggen het beginsel der vereeniging dat reeds is uitgemaakt met overgroote meerderheid (22 tegen 10 stemmen) door het aannemen van het voorstel-Kakebeeke. Ook in het oosten van Zuid-Beveland willen gedeputeerde staten het beheer der gemeenschap pelijke uitwateringswerken van acht polders wettelijk regelen door ze te vereenigen tot een waterschap, dat den naam de Valkenissegeul zal dragen. Een ontwerp-reglement op dat water schap zal worden in behandeling gebracht. Het laatste punt van de agenda is het voorstel van gedeputeerde staten om het verzoek der polders Thoorn en Sophia en van het waterschap de Nol van Ouwelek tot opheffing van dat water schap van de hand te wijzen. De geschiedenis dezer zaak is uit de laatste statenvergaderingen bekend. In eene buitengewone vergadering in Mei werd het verzoek der polders Thoorn en Sophia om calamiteusverklaring geweigerd. Spoedig daarop nog vóór de zomervergadering werd het verzoek ingediend, dat thans behan deld zal worden. De zaak bleek echter in de zomervergadering nog niet rijp te zijn voor de beraadslaging, zoodat zij in de buitengewone vergadering van 22 October werd ter tafel ge bracht, doch toen op voorstel van een der leden tot de gewone wintervergadering uitgesteld, omdat de groote urgentie vervallen was door het intrekken van het bevel van gedeputeerde staten tot ondeizeesche verdediging van de Nol. Thans zal die zaak, die reeds vele hoofden warm maakte, worden afgedaan, waarbij men wellicht de hervatting te wachten heeft van een persoonlijk incident, den 22n October door de vergadering als buiten de orde op zijde gezet. De beslissing van het Eugelsche kabinet om door het zenden van een ultimatum nogmaals in onderhandelingen met den emir van Kaboel te treden, schijnt in Indië groote ontevredenheid gewekt te hebben, zoowel onder de Eugelsche onderdanen aldaar als bij de regeering van den onderkoning. Deze heeft de uitvoering van het bevel niet op zich genomen dan na bij herhaling bezwaren tegen die politiek geopperd te hebben, waarbij, volgens den correspondent van Daily News te Simla, de onderkoning zooveel mogelijk zijn persoonlijk gewicht in de schaal heeft, gelegd. De bezwaren werden echter niet geteld, en de regeering van het moederland bleef bij haar besluit. Dezelfde correspondent, de bekende Archibald

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2