N°. 259. 121e Jaargs t X Zaterdag 2 November. UB are Itfkl Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/in, franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentieni 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. öroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daiibe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 1 November. de Schrijfster van „Jennie" enz. na eenigen tijd. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Marine en leger De intocht van Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin te Luxemburg, is niet door beter weder begunstigd dan zulks te 's Gravenhage 't geval was. Bij stroomen viel aanhoudend de regen neder. Dit nam niet weg dat de optocht en de andere feestelijkheden, volgens het vastgestelde programma, plaats hadden en groote geestdrift heerschte. De prinses droeg een kleed van rozen kleurige zijde, een hoed van dezelfde kleur, ver sierd met rozen, en een licht grijzen mantel. Over eenkomstig de gewoonte der Duitsche vorstinnen, droeg zij de decoratie van het IJzeren Kruis benevens de medaille voor niet-strijdenden. Prins Hendrik was in zijne gewone admiraals-uniform, met het grootkruis der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. Voor .de aanbieding van den kostbaren ruiker drager, het geschenk der Luxemburgsche vrouwen, was de toegang tot het paleis opengesteld voor ieder die maa> een zwart pak en een hoogen hoed bezat, zoodat bijna alle standen er vertegen woordigd waren. Ha de ontvangst van het ge schenk, werd dit door de prinses dadelijk in gebruik genomen, door er een der vele prachtige ruikers, die haar aangeboden waren, in te steken. Des middags klaarde het weder op, zooüat de optocht bij fakkellicht en de illuminatie des avonds uitnemend gelukten. Den volgenden dag hadden geen andere feeste lijkheden plaats dan eene buitengewone uitdeeling aan de armen en des avonds een groot bal op het raadhuiswaar een 1200tal genoodigden verschenen. Bij deze gelegenheid droeg de prinses een eenvoudig kleed van witte tulle met kant, versierd met drie kransen van roode rozen. Haar kapsel bestond uit een kostbaren diadeem van diamanten en roode rozen. Ook nu deed de ruiker-drager der Luxemburgsche vrouwen dienst. Een eigenaardig staaltje van de hartelijkheid, met eenvoudigheid gepaard, welke de Luxem burgsche bevolking tegenover den prins-stadhouder aan den dag legt, is het volgende, dat door den verslaggever der N. Rott. Ct., den éenigen verte genwoordiger der Ned. pers, wordt medegedeeld. In een der volksliederen in de landtaal, heeft men sedert eenige jaren, sinds men voor de onafhan kelijkheid des lands at en toe wel eens bezorgd is geweest, den versregel opgenomen: Mir wellen jo keng Preise sin („Wij willen toch geen Pruisen zijn")- Niettegenstaande het nu misschien meer „hoofsch" geweest ware, eene dochter van prins m dook HOOFDSTUK XXVIII. Sibylle voelde dat zij het toppunt bereikt had van hetgeen zij geluk noemde. Zij had een prachtig huis en een fatsoenlijke positie, waarnaar ze haar geheele leven verlangd had. Zij had nog slechts êen onvervnlden wensch in haar hart verborgen maar zij twijfelde niet oi het zou haar toch eenmaal gelukken den naam en de liefde van den man, voor wien ze steeds een overweldigenden hartstocht koesterde, te winnen. Tijd, geduld, volharding en waakzaamheid, alles stond haar ten dienst; want ze was rijk, vrij, onafhankelijk en volkomen meesteres over haar positie en hare handelingen. De eerste stap, dien zij deed nadat hare zaken geregeld waren (en die waren niet omslachtig, daar zij gezorgd had dat bij haar huwelijk alles geregeld werd) was mevrouw Moreton te bewegen, tegen het einde van het jaar het etablissement Glenville House op te breken. Daarop stelde zij haar moeder voor, zich voorgoed in haar huis in de stad te vestigen en een jaarlijksche toelage van 500 p. st. van haar aan te nemen. Karei van Pruisen deze woorden te hesparen, klonk het den ganschen avond, nit de duizenden kelen der dicht opeengepakte menigte vóór het paleisMir wellen jo keng Preise sin Misschien was het wel om aan dit volksgevoel te beantwoorden, dat de prins en de prinses zich in alle gesprekken, welke zij gedurende de feeste lijkheden voerd en, uitsluitend van de Fransehe taal bedienden. De begrooting der gemeente Veere beloopt over het jaar 1879 in ontvangst en uitgaaf ƒ9578.73. De ontvangsten splitsen zich in Baten uit gemeente-eigendommen f 1887.60 40 opcenten grondbelasting gebouwd. 319. 10 ongebouwd170.32 30 personeel599.33 Hoofdelijke omslag1700. Accijns gedistilleerd. 454. gemaal 2060. Hondenbelasting80.— Schoolgelden 250. Begrafenisrechten75. Eijks-uitkeering 4/5 personeel 1845.68 Andere ontvangsten.137.80 t 9578.73 De uitgaven zijn te verdeelen als volgt: Jaarwedden gemeentebestuur. f 1500. Presentiegeld raadsleden125. Jaarwedden secretarie-beambten 400.— geneeskundigen 400.— klok-opwinder en doodgrav. 135. ambtenaren voor 't invorde ren der plaats, belastingen, marktgelden enz. 540.— onderwijzers 1350. politie-dienaars450.— Licht, brand en bureau-behoeften enz. 397.50 Onderhoud gehouwen, wegen enz. 580. Herbestrating over 200 M. 300. Onderhoud en belasting gemeente-eigen dommen 427. Eenten van geldleeningen. 59. Aflossing van id. 652.50 Uitgaven door bijzondere wetten aan de gemeente opgelegd 228.15 Lager onderwijs 260. Burgerl. armbestuur. 400.— Straatverlichting 150. Uitkeering aan Yrouwepolder voor het onderhoud van twee grintwegen 600. Nadeelig saldo over 1876. 308.79 Onvoorziene uitgaven128.29 Andere uitgaven (hier niet gespecificeerd.) 187.50 f 9578.73 „Wij zullen ons natuurlijk nooit met elkaar bemoeien," sprak zij toen ze haar moeder hare plannen voor de toekomst mededeelde; „maarhet zal toch zeker aangenamer voor u zijn in een goed hnis in de stad te wonen, en uit te kunnen gaan, dan altijd te sjouwen voor die leerlingen. Bovendien zou het zeer onaangenaam voor mij zijn altijd over u te hooren spreken als een school-maitresse." Mevrouw Moreton vroeg eenigen bedenktijd en nam ten slotte het voorstel harer dochter aan. Zij vertelde aan hare leerlingen en hare vrienden dat zij „met diepen weemoed hare aangename plichten opgaf." Het kostte haar vooral veel moeite om van de dames Marsden te scheiden, daar zij voelde dat daardoor de band tusschen haar en den galanten kolonel verbroken werd. En zoo was het ook. De oude krijgsman was te zeer bevreesd voor de despotieke kleine mevrouw Winter, om zich te Londen te durven vestigen en zijn vertrouwelijken omgang met mevrouw Moreton voort te zetten. Hij besloot dus te Hastings te blijven en weer vrede te maken met zijn zuster Sophie, en zond zijne meisjes terug naar haar landelijk verblijf, niet veel wijzer, maar wel veel pretentieuzer geworden, door haar kort verblijf in het fatsoenlijk etablissement te Glenville House. Het was nu juist drie maanden geleden sedert mevrouw Alckenzie bezit genomen had van haar nieuw huis, waar ze nu nog slechts een beperkt aantal vrienden ontving. Onder deze was Hubert Gedurende de week van 24 October tot 1 No vember kwamen te Ylissingen aan met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 248 en vertrokken van daar naai'Engeland 329 passagiers. De gemeenteraad van Sluis heeft besloten met 1 Januari a. de broodzetting af te schaffen, ïn westelijk Zeeuwsch Ylaanderen komen weder meer en meer Belgische 2 centimes stukken in omloop. Tot leden van den gemeenteraad zijn gekozen te St. Anna ter Muiden de heer L. J. Sprenger te Hulst inr F. J. F. M. Walter en te Heille de heer E. Dhondt. De Staats-courant bevat de wetten tot bekrach tiging van credieten, door den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië geopend boven de be grooting van Nederlandsch-Indië voor de dienst jaren 1876 en 1877. In de Staats-courant is opgenomen het verslag van het examen tot toelating als kadet aan de Koninklijke Militaire Academie in het jaar 1878. De Staats-courant bevat de statuten der 's Gra- venhaagsche Broodbakkers-Vereeniging, onder de zinspreuk: Bijstand zij ons doel, gevestigd te 's Gravenhage. Te Amsterdam is een naamlooze vennootschap gevormd, die den naam zal dragen van Handels- vereeniging Amsterdam en ten doel hebben, het drijven van handel in het algemeen, zoo voor eigen rekening als in commissie. Zij zal zich bij voorkeur bepalen tot den handel met onze O. I. bezittingen. Zij heeft een kapitaal van 21 millioen in aandeelen van f 500, waarvan de eerste serie van lj millioen reeds geheel is geplaatst. Direc teuren zijn de hh. J. L. Kuinders en H. Eeineke commissarissen de hh. J. Ankersmit Jr., E. E. Haighton en L. T. Damalvy Molière. Bij den tegenwoordigen slappen toestand van den handel, is het zeker een heuglijk verschijnsel, dat van ondernemingsgeest aldus weder blijk wordt gege ven, en dat tot uitbreiding der betrekkingen met O. Indië kapitaal beschikbaar wordt gesteld. {Hbl.) O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending: Via Brindisi 8 November. 22 November Marseille 15 De booten van Marseille vertrekkende doen Eiouw, Banka en Palembang niet aan. Stoombootmaatschappij Nederland.Eerst vol Carlton de trouwste. Er ging bijna geen dag voorbij zonder dat hij zich bij de weduwe aan meldde; maar gelijk een moderne Peri, kwam hij vaak voor een gesloten poort en moest trooste loos omkeeren. Van daar zijne groote blijdschap toen hij op dien guren dag in Maart zoo terstond werd toegelaten en in het boudoir van mevrouw Alckenzie gevoerd. Dit boudoir was met kanapés, stoelen en kussens van licht satijn, gestoffeerd en een paar Yenetiaansche spiegels verhoogden zeer het bevallige van het vertrek. Sibylle zat in een zeer elegant rouwgewaad, met doffe witte zijde gegarneerd, in haar gelief koosde houding bij het vuur, met hare voeten op het haardijzer en haar hoofd achterover. Zij verroerde zich bijna niet toen Carlt on aangediend werd en stak hem toen hij binnenkwam een paar vingers toe. „Dank u dat gij van daag geen belet geeft," zei hij, ging naast haar zitten en hield haar hand vast. „Gij zoudt zeker niet zoo dikwijls zoo wreed zijn als gij wist hoeveel verdriet gij er mij mede doet." „Wees toch niet belachelijk," zei ze, en trok haar hand terug. „Vertel mij van de voorjaars meeting, Loopt u daar ook alles tegen?" „De duivel steekt er achter," zei Bij en bromde een vloek tusschen zijn tanden. „Sedert nieuw jaar loopt mij alles wat ik begin tegen. Van morgen hoorde ik dat Sibylla kreupel is en in geen maanden te gebruiken zal zijn. Die val onder het galopeeren op de heide was het gevolg gende expeditie van Nieuwediep naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaija: 16 Nov. Prinses Amaliakapt. E. W. Eabritius 7 Dec. Prins van Oranje, kapt. E. Berkelbaoh v. d. Sprenkel. Ned. Mail -naar Ned. Oost-Indië via Napels, per Stoomvaart-maatschappij Nederland. De verzending heeft plaats des Maandags om de drie weken. Eerstvolgende verzending 4 Nov. Rotterdam.iclie Lloyd. Van Botterdam zal 29 November vertrekken, naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaija, via Suez-kanaal, het stoomschip Wyberton, kapt. W. R. M' Moutrey. onderwijs. Vergunning verleend aan mejuf frouw M. A. Hickel, geboren te Niederbronn (Elsas), tot het geven van lager onderwijs hier te lande. belastingen. Eervol ontslag verleend aan L. Wolvers, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ezinge c. behoudens aanspraak op pensioen. posterijen. Ingetrokken, op verzoek, de be noeming van den directeur van het postkantoor te Breda J. J. Pan, als zoodanig te Haarlem. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Smilde, L. Schouten, thans assistent ten postkan tore te Doesborgh. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren H. G. Berghuis van Wöortman, thans telegrafist 2e klasse bij den rijks telegraaf. De gemeenteraden van Marum en Leek (Gro ningen) zijn door de afdeelmg „Zuidelijk Wester kwartier" van Volksonderwijs bij adres uitgenoodigd vóór de invoering der nieuwe schoolwet eene verordening gereed te maken, waarbij alle veld arbeid op de schooldagen voor kinderen beneden de 12 jaren verboden wordt. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de onderofficieren, korporaals en verdere manschap pen, van 1 Januari a. s., weder evenals vroeger aan korting op hunne soldijen ten behoeve van het kleeding- en reparatiefonds, zullen worden onderworpen, wanneer zij daartoe volgens de be staande bepalingen in de termen vallen. Hierin i3 voor velen eene belangrijke soldij -vermindering gelegen. van het springen van een bloedvat wat zegt gij daarvan? Natuurlijk hebben al degenen die haar steunden hun vertrouwen verloren, zoodat ik haar uit alle aanhangige zaken moet schrappen." „Gij schijnt sedert verleden zomer niets gedaan te hebben dan verliezen," zei Sibylle op mee- warigen toon. „Inderdaad, gij zoudt verbaasd staan als gij wist hoeveel ik verloren heb." „Vertel bet mij asjeblieft niet," zei zij „gij weet hoe ik tegen onaangename bijzonderheden ben. Ik heb u zelve iets onaangenaams te zeg gen. Ik zal mij verder van alle risico onthouden daar de fortuin zoo tegen ons schijnt te zijn. Waarom volgt gij mijn voorbeeld niet en houdt u er een poos buiten? Het moet een lange weg zijn, waar niet eenmaal een wending in komt. En ook uw geluk kan weder keeren." „Ik zit er voor dit geheele jaar te diep in om nu aan terugkeeren te kunnen denken," zei hij „en bovendien, wanneer de zaken niet erger kunnen worden, dan is er juist kans dat ze beter worden. Al het geld van lady Carolina is haar nu uitbetaald en dat ontheft mij van een lastige verantwoordelijkheidmaar het ontlast mij natuur lijk ook van een groote som gelds." „Ja op de een of andere manier zal uw geldkist weldra weer gevuld moeten worden, denk ik. A propos, ik hoop toch dat gij eindelijk weer een poging tot verzoening met mevrouw uw moeder gedaan hebt? Zulke familietwisten zijn hoogst burgerlijk." 4A- i

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1