258.1 Yrijdag 1 November. O Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Ad verten tien; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. k Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 31 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger Kunstnieuws. Verkoopingen en aanbestedingen, Gemeenteraad van Middelburg, IDDELBIIRGSEHE Over het voorstel van burg. en weth. van Zie- rikzee om afwijzend te beschikken op het verzoek van drie predikanten (de heeren van Manen, Snellen en Bax) om een lokaal van de meisjes school voor het geven van godsdienst-onderwijs te gebruiken, hebben in de raadsvergadering van gisteren de stemmen gestaakt, zoodat de beslissing tot eene volgende vergadering is uitge teld. Het voorstel werd verdedigd door den weihouder m1 Fokker en bestreden door m» Moolenburgh. Men verneemt, dat in de vergadering van inge landen van het waterschap Heinkenszand, met overgroote meerderheid van stemmen besloten is te adviseeren tegen het voorstel tot oprichting van éen waterschap uit de verschillende polders, die door de Piet sueeren. (G. Ct.) In de Werkmansbode komt een ingezonden stuk voor van den heer Schroder, den man van het algemeene stemrecht, dat de aandacht verdient. Hij komt op tegen het verwijt van verschillende bladen, dat de vergadering van het Algemeen Stemrecht zoo slecht werd geleid. Hij wijst er op hoeveel moeilijkheden het meebrengt een verga dering goed te leiden en dat daarom velen van het voorzitterschap terugschrikken. „Daarbij staat de leider aan alle critiek bloot, waar ieder zich juist niet aan durft wagen, getuige o. a. de weigering van dr. Zanders om als leider der openbare vergaderingen op te treden. Wij zouden dan ook gaarne zien, dat er wat meer mannen met de noodige capaciteiten toegerust in ons midden kwamen. Ambtenaren en kleine winkeliers zagen wij liefst met de werklieden naast elkander voor hun staatsburgerlijke rechten optreden." „Wij zijn, voegt het Vaderland hier bij, geen voorstanders van het algemeen stemrecht, maar bij deze woorden moeten wij den heer Schroder volkomen gelijk geven. Het is inderdaad bekend genoeg, dat er behalve werklieden ver scheiden aanhangers van het algemeen stemrecht in ons land te vinden zijn, waarom zoeken zij geen aansluiting? Ook zijn er hooggeplaatste en zeer ontwikkelde personen genoeg, die de beweging voorstaan en moesten leiden. Waarom houden zij zich, naar het schijnt, achter de schermen Waarom laten zij de werklieden, die natuurlijk, waar zij alleen staan, op verschillende bezwaren stuiten bij het leiden van vergaderingen, geheel aan hun lot over? Geven die hoogergeplaatsten zoo niet zelf aanleiding dat de draak wordt ge stoken met de dwaasheden, waartoe de minder ontwikkelden vervallen en dat daardoor de be weging zelf, misschien ten onrechte, belachelijk wordt gemaakt? Heeft de heer Schroder gelijk, als hij zegt dat zij zich niet aan critiek durven blootstellen De gemeenteraad van Roermond wilde onlangs een onderwijzer schorsen wegens het misdrijf van courantenschrijverijde raad van Zalt-Bommel is nog strenger. Deze ontslaat een curator van het gymnasium, (een eerepost alzoo) omdat hij ingezonden stukken schrijft en onderteekent, welke de eer niet hebben den gemeenteraad te behagen. Ziehier het verhaal, dat de Arnhemsche courant bevat van deze gebeurtenis, welke als getuigenis voor de bevoegd- en bekwaamheid van sommige Nederlandsche gemeente-bestuurders, verdient be waard te blijven. „Het voorstel van den heer de O. om dr. H. R. te ontslaan als curator der Latijnsche school, kwam aan de orde. In gespannen verwachting was een talrijk publiek, aauwezig De beschuldi ging, in dit voorstel vervat, was bekend; leugen en laster had de heer R. onder dén naam „bur german" in de Arnh. Ct. neergeschreven, betref fende eenige raadsleden en hunne handelingen, Het publiek verwachtte hiervoor natuurlijk de bewijzen te hooren. Hoe groote teleurstelling! Teleurstelling omdat ieder gaarne klaarheid en waarheid wilde, zij het dan ook ten nadeele van den betichte. De heer de O. verklaarde nogmaals en nu op papier, dat hij de schrijverij van dr. R. juin vond, als zijnde leugen, laster, speculatie op de hartstochten, opruiing tegen de magistraat. Hij vreest geen critiek, maar wel verdachtmaking. Hij meent dat aan iemand, die zulk geschrijf in de wereld zond, geen stedelijke betrekking kon wor den toevertrouwd. De heer d. O. was overtuigd de tolk te zijn van allen door zoo te "spreken. Het publiek luisterde geduldig, maar hoorde niets dan deze en dergelijke groote woorden. Feiten? Bewijzen? Geen enkel! Het was immers bewijs genoeg voor alle anderen, dat de heer de t). het zoo vond, er zoo over dacht. Gelukkig kwam er nog een zeer flink, zeer krachtig protest tegen het tolkschap. De stemming volgdemet 7 tegen 2 stemmen werd dr. R. als curator ontslagen." Als herfstvruchten van dit jaar zijn onge twijfeld eenige geschiedkundige studiën te ver wachten over de Unie van Utrecht, die den 23™ Januari haar 300en gedenkdag viert. De eerste dier vruchten is een geschrift van den heer E. J. Veenendaal, De Unie van Utrecht en haar hoofd bewerker Graaf Johan van Nassau, bij den uitge ver C. van Bentum te Utrecht verschenen, tegelijk 'met eene gedenkplaat in steen-gravure, versierd met allegorische voorstellingen en met de beelte nissen van prins Willem I, graat Johan van Nassau, en Z. K. H. prins Hendrik, als voorzitter der hoofdcommissie voor het gedenkfeest. Beide, het boekje en de plaat, beoogen, zoo verzekert de uitgever, „voor de huiskamer een nationaal monument te hebben voor het 300- jarig herdenken der Unie". Wij twijfelen' niet of ze zullen voor vele huiskamers aan dit doel kunnen beantwoorden. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Charlois, mr. J. D. /E. van Blom- mestein, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Strijenen tot bur gemeester der gemeente Strijen, E. D. de Meester. Den hoogleeraar dr. Matthias de Vries, te Leiden, zijn Dinsdag bij gelegenheid van zijn 25jarig professoraat talrijke blijken vam belangstelling en vereering ten deel gevallen. Tot leeraar in de natuurlijke historie bij het middelbaar onderwijs te Dordrecht is benoemd d<". J. G. Boerlage, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam. Aan de hoogeschool te Leiden is bevorderd tot doctor in het hedendaagsch en Romeinsch recht de heer C. C. N. Krom, geboren te Biervliet, met een academisch proefschrift, getiteld: Eet oud-Nederlandsch erfhuisrecht. Beroepen naar de gemeente Hereld (classis Nijmegen) de heer J. W. Unger, predikant te Koudekerke. Brouwershaven, 29 Oct. Heden is uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten door het kiescollege der Herv. gemeente een drie- t al geformeerd zijnde de heerenJungius te Poortu- gael, Stenfert Kroese te Nieuw-Hellevoet en Venker te Koedijk. De luit. ter zee 2" ld. H. van Assendelft de Coningh, dienende aan boord van Zr. M". wacht schip te Hellevoetsluis, wordt op nonactiviteit ge steld. Mejuffrouw J. J. C. Sablairolles, de eerste leerling der Tooneelschool welke in 't openbaar optreedt, zal den 2cn November op den Amstei- damschen schouwburg, met toestemming van het bestuur der school, voor 't eerst de rol van Anna in het tooneelstuk Juffrouw Bos vervullen. Binnen eenige dagen zal te 's Hage een schilderij van Alma Tadema, op haar terugreis van de Berlijnscbe tentoonstelling naar Engeland, woeden tentoongesteld. Het onderwerp is aan de oud-Fransche geschiedenis ontleend, en het voorval bij Gregorius van Tours geboekt. De titel is: Eene morgengave aan Galesivintha. Door de zorg der rijks-adviseurs voor de gedenkteekenen van geschiedenis en kunst zijn in het raadhuis van Nijmegen, dat in de 16e eeuw in renaissancestijl gebouwd is, belangrijke her stellingen met het beste gevolg voltooid. Schil derijen 'van waarde zijn verdoekt, bet hout- en snijwerk van de verf ontdaan en de gevel, voor rekening der gemeente, geheel gerestaureerd. Het belangrijkste is echter de herstelling van de sierlijk gebeeldhouwde „vierschaar." Deze is thans ge heel van de verf ontbloot en vertoont aan het oog een prachtig inlegwerk van eiken-, palisander en ebbenheut, hetwelk niemand vroeger vermoed had. Dit kunstwerk van timmer- en beeldhouw kunst is een waar sieraad voor het portaal van het stadhuis geworden. Heden morgen is de stelling gebroken voor een in aanbouw zijnde woning op den nieuwen Vlissingschen weg, onder de gemeente Koudekerke tengevolge waarvan de daarop staande werkman W. L., oud 71 jaar en wonende alhier, gevallen, en zwaar aan den linkerbovenarm gekneusd, -naar het gasthuis alhier vervoerd is. Zekere W. W. te Groningen, heeft onlangs geschreven op een Duitsche advententie, in de N. li. C. voorkomende; waarin eine Wittwe, oud 30 jaar, 600,000 mark bezittende, aanbiedt te trouwen, en wel in Nederland. Hij kreeg een antwoord, waarin allerlei bijzonderheden omtrent de weduwe werden medegedeeld en waarbij zij zich bereid verklaarde een onderhoud met den schrijver te hebben. Om echter behoed te zijn voor beetneming, wenschte de weduwe dat de aspirant-echtgenoot 100 francs overzond, 't geen hij natuurlijk, als de samenkomst niet tot een resultaat leidt, terug zou ontvangen. W. W. maakt dit antwoord publiek, om alle trouwlustige heeren voor deze Wittive te waar schuwen. Te Colijnsplaat werd Maandag jl. het feest gevierd der 50jarige werkzaamheid van den heer B. Birckenfeld als geneesheer in die gemeente. Namens de burgerij werd hem door den heer G. H. Eekman, met eene gepaste toespraak, een armstoel benevens een met zilver gemonteerd inktstel aangeboden. Yan tal van huizen wapperde de vlag, des avonds was de woning van den jubilaris geïllumineerd en werd hem door de mu- ziekvereeniging Concordia eene serenade gebracht- Zaterdag jl. geraakten twee voor een wagen gespannen paarden van den landbouwer M. v. d. W. midden in de gemeente Sint Maartensdijk op hol. Door het breken der leidsels van het eene paard, het trekken van den voerman aan het andere en het afloopen van een der voorwielen, nam het voorthollende span een schuinsche rich ting aan en kwam daardoor een der paarden, dat blind was, door het raam terecht in de woon kamer van de wed. C. N. De bewoonster was juist in de kamer, toen haar dit onverwacht bezoek gebracht werd, doch kwam met den schrik vrij. Behulpzame handen verwijderden daarop den ongenooden gast, die met het achterdeel de woning nog niet betreden had, weder door het raam. [G. Ct.) Herkwerve 30 October. In den afgeloopen nacht omstreeks half twee uur ontstond alhier brand in de schuur van C. v. d. W. staande in de kom der gemeente, naast zijn woonhuis. Door de spoedige hulp en het beleid der brand weer mocht men er in slagen het woonhuis en andere belendende gebouwen te redden. De schuur met hetgeen er zich in bevond, (veldoogst, twee paarden en twee koeien) is geheel in de asch gelegd. Woonhuis en schuur waren nieuw- De gebouwen zijn verzekerd bij de brandwaarborg maatschappij van de Jong en C° te Amsterdam en de roerende goederen bij de Brusselsche Maatschappij. De oorzaak is onbekend. Het proces van Juan Oliva Moncasi, die op den koning van Spanje heeft geschoten, is be gonnen, en reeds is gebleken, dat de moordenaar geene medeplichtigen heeft. Men verwacht, dat de doodstraf zal worden uitgesproken, en dat de koning dan die straf in levenslange gevangenis zal veranderen. De koning wordt natuurlijk vau alle zijden gefeliciteerd met het gelukkig ontkomen aan het gevaardoch voor het overige wordt de zaak niet hooger geschat dan dat zij verdient, als de op zichzelf staande daad van een geweten- loozen schurk of van een krankzinnige. Zij wordt nog niet geëxploiteerd tot politieke doeleinden, zooals men aanstonds deed, toen Hödel keizer Wilhelm had misgeschoten. De Portugeesche kommandant, die, zooals wij gisteren onder Telegraphische berichten meldden, door den koning van Dahomey is gevangen genomen is naar de hoofdstad vervoerd en heeft daar voor den koning moeten paradeeren. Zijne majesteit heeft zijne oude gewoonten weer opgevat en heeft in de laatste maand niet minder dan 500 inboorlingen laten slachten ter eere van eenig godsdienstig feest. Dezer dagen zal de OrphJe aicx Enfers van Offenbach te Parijs voor de duizendste maal worden opgevoerd. De componist zal daar zelf zijn werk dirigeeren en de voorstelling zal door een feestmaal gevolgd worden. Aan de scheepswerven van John Elder &C° aan de Clyde zullen wegens den druk, waaronder de handel ligt, eerstdaags 1200 wérklieden ont slagen worden. De tentoonstelling van schoone kunsten te Brussel wordt den derden November a. s. gesloten. Yoor de loterij, die na afloop van de tentoon stelling zal plaats hebben, gaf de rogeering een subsidie van fr. 20,000. Te Essen in Duitschland heeft men onlangs weder eene belangrijke Vulkanische werking be speurd. In de Beuststrasse is met donderend geweld een stuk grond van ongeveer 8 voet dia meter in de diepte verzonken. De buizen der waterleiding knapten af, en het water stroomde in den afgrond. Zal Essen evenals Rome een Curtius vinden om dien put te dempen? De Engelsche wetgeving stelt de Edinburg- sche schoolcommissie in staat te publiceeren, dat zij van 1 November af eene vervolging zal in stellen tegen de ouders van alle kinderen beneden de negen jaren, die op straat couranten of andere artikelen verkoopen, en van alle kinderen tusschen negen en veertien jaren, die dat vak uitoefenen 's avonds na zeven uren, tenzij deze laatsten bewijs kunnen leveren, dat zij kunnen lezen en schrijven en de beginselen der rekenkunde geleerd hebben. Heden heeft alhier de verpachting plaats gehad van de tollen op den straatweg tusschen Middel burg en Vlissingen gedurende het jaar 1879. Het hoogst werd ingeschreven voor den tol te Mid delburg door C. v. d. Putte voor f 581 en voor den tol te Vlissingen door denzelfden voor ƒ536. Beide tollen te zamen opgeroepen, werden door den hoogsten inschrijver gemijnd op 1180. Zitting van Woensdag 30 October. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Dronkers, wegens ambts bezigheden, en van Berlekom, wegens familie omstandigheden. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt door den heer Nagtglas het woord gevraagd en de in ons noinmer van giste ren medegedeelde motie voorgesteld, waarmede de raad zich bij acclamatie vereenigt. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een adres van den heer W. J. Wisse, onder directeur bij den rijkstelegraaf en de posterijen te 's Gravenhage, houdende verzoek hem ouder nader te bepalen voorwaarden, concessie te verleenen tot den aanleg en de exploitatie eener elcetriscbe verlichting binnen deze gemeente, voor een tijdvak van twintig achtereenvolgende jaren. De voorzitter deelt mede dat, daar het contract met de gasfabriek nog loopende is, geen contract met andere personen kan gesloten worden en stelt voor den adressant mede te deelen, dat dienten gevolge het gemeentebestuur niet met hem in overleg kan treden. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. Van den heer P. A. Janssen, directeur van het

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1