Telegraphische berichten. Kerknieuws. Marine en leger, De door den gemeenteraad aangenomen be grooting der gemeente Ter Neuzen voor 1879 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 28,719.36. Bij koninklijk besluit van 8 October is de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroor deelden, de Kruisberg, bij Doetinchem, tevens be stemd tot hulphuis van verbetering en opvoeding voor jongens, die volgens art. 66 van het wet boek van strafrecht zijn vrijgesproken, doch gedurende een bepaalden tijd in een huis van verbetering moeten worden opgevoed en in hech tenis gehouden. Eerstdaags zullen, naar men verneemt50 knapen uit het huis van verbetering te Alkmaar naar de Kruisberg worden overgebracht. Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin worden Zondag avond op het slot Walferdange te Luxem burg verwacht. De intocht in de hoofdstad ge schiedt Dinsdag middag te 1 uur en denzelfden middag, na de officieele receptie, wordt door de Luxemburgsche dames aan de prinses een geschenk aangeboden. In het Amstel-hotel te Amsterdam werd gisteren avond, onder voorzitterschap van den burgemees ter Den Tex, een feestmaal gegeven ter eere der bemanning van de Willem Barents. Aan den disch waren 82 personen vereenigd. Onder de uitgebrachte feestdronken verdient vermelding die van den kapitein ter zee Jansen, lid van den raad van state, namens het comité voor deze expeditie. Hij bracht den wakkeren zeelieden een woord van dank voor hetgeen zij hebben nagelaten, van hulde voor hetgeen zij hebben gedaan. De dank betrof hun thuiskomst en hun niet-overwinteren, de hulde de waarlijk uitstekende resultaten van hun tocht, die niet slechts hier te lande, maar ook in het buitenland goedkeuring zullen verwer ven. Zij toch overtreffen de stoutste verwach tingen. Er is meer gedaan dan door eenig zeil of stoomschip ooit op eene eerste expeditie is verkregen. Het is een meesterstuk de la haute écóle de la navigation. Den kommandant De Bruyne komt de eer der hoofdleiding toe. Door zijn kalmte, wijs overleg en beleid bracht hij alles tot een goed einde, terwijl op gezette tijden de voornaamste eilanden en plaatsen zijn bezocht en de dierbare Nederlandsehe vlag op Spitsbergen en Nova-Zembla heeft gewapperd. Aan zijne zijde stond Koolemans Beynen, een toovenaar inder daad, die, leerling van den Engelschman Young, op jeugdigen leeftijd geestdrift aan degelijkheid wist te pareu. Hij, de man, die, sterk door de onder Young opgedane ondervinding, door zijn bezielend woord deze expeditie in het leven riep, gaf door de daad aan het woord te paren, een schoone les aan alle jeugdige Nederlanders. Als zij toch een goed denkbeeld hebben, mag men hun toeroepen: „denk aan Beynen." Ook de overige officieren verdienen warmen dank; zij vormden een stafschool en steunden den kommandant. Zij zijn een afschrikkend voorbeeld voor alle „lam melingen". Deze geestdriftvolle taal wekte een algemeen enthousiasme en onder langdurige bravo's werd deze dronk staande gedronken, waarna een vader- landsch lied volgde. Bij dit aan de N, Rott. Ct. ontleend bericht kunnen wij nog voegen, dat ook in het bijzonder werd gedronken op de Vlaardinger-zeelieden en Urker visschers en daarbij medegedeeld, dat hun voor de bewezen diensten een zilveren tabaks doos met toepasselijk inschrift was vereerd. Yan den burgemeester van Middelburg jhr. Schorer was een telegram 'oij den voorzitter jh". den Tex, ingekomen, waarin verzocht werd hulde en dank te brengen namens vele belangstellenden in lukzoeksters in Engeland aanIk zal u niet met het verhaal van al mijne wederwaar digheden kwellen, maar ik moet u omeengroote gunst verzoeken. Het zal u niet moeilijk vallen mij die te bewijzen. Wilt gij het mij beloven?" Zij greep zijn hand en hield die vast in de hare geklemd. Hij trachtte haar op te heffen maar zij wilde niet. „Zeg mij eerst wat het is," zei hij. „Gij hebt tot nu toe niet gemerkt dat ik onedelmoedig ben hoop ik?" „Onedelmoedig?" herhaalde zij, met een glimlach naar hem opziende. „Laten we daar niet over spreken. Ik wil dat gij mij belooft nooit, om welke reden of onder welke omstandig heden ook, mijn naam of iets wat betrekking op mij heeft tegen uw vriend Delroy te noemen. Hoort gij dat? Als hij in uw atelier komt, wijs hem dan mijn portret niet en geef het denkbeeld op om het ooit ten toon te stellen. Dat is een zaak van zooveel gewicht voor mij dat ik u moet verzoeken het mij te zweren( omdat ik anders niet zeker ben dat gij zwijgt." „Wilt gij mij de reden van dit dringend verzoek niet zeggen „Ja. Ik heb u de waarheid niet gezegd. Ik kende Louis Delroy en het moet het doel van mijn leven zijn hem in het vervolg te vermijden. Als gij wist hoe leelijk hij mij behandeld heeft zoudt gij stellig mijn voorbeeld volgen. Gij als fatsoenlijk man zoudt hem laten loopen." „Wilt gij niet zeggen waarom?" Middelburg aan de kloeke bemanning van de Willem Barents. Men verwacht een onderzoek van staatswege, naar aanleiding van de beschuldigingen, die door een berichtgever van het Utr. Dbl. gericht worden tegen den heer Cuypers, bouwmeester van het nationaal museum te Amsterdam. De kwade praktijken, welke daarin nauwkeurig medegedeeld worden, zijn van zeer ernstigen aard. Te midden van het algemeen verzet, dat in ieder stuk, wat in Oost-Indië gedrukt wordt, tegen de nieuwe belastingen opgezet wordt, doet zich nu en dan eene enkele stem in anderen zin hooren. Zoo, vóór eenigen tijd, de Soerabaija- Courant. Zoo, nu weder, een inzender in de Locomotief. In zijn als hoofdartikel geplaatst stuk, zegt hij o. a. het volgende: „Over het billijke of onbillijke der nieuwe be lastingen kan men rekenen, dat allen het eenpa rig eens zijn; maar wat het bedrag aangaat, zijn wij van meening, dat het zonder eenig bezwaar betaald kan worden, en dat ieder huisgepn^ slechts het hoofdstuk zijner weeldebegrooting heeft na te zien, om tot de overtuiging te komen, dat de druk niet verpletterend is, en dat een goed Hollander nooit belasting betaalt, zonder eerst eens ferm te mopperen." Bergen op Zoom 23 Oct. In de openbare raadsvergadering alhier is voorgedragen een defi nitief plan tot verbetering en bevaarbaarmaking van het riviertje „de Zoom", van af deze ge meente tot de Belgische grenzen. De daarop betrekking hebbende stukken zijn vervaardigd door den civiel-ingenieur, den heer P. van Hoogstra ten te Stratum bij Eindhoven. De begrooting van kosten voor dit werk bedraagt f 150,244.36. Eenparig is besloten deze stukken te zenden aan gedeputeerde staten, met verzoek, om voor de uitvoering van dit belangrijke werk, in de aanstaande najaarszitting der staten, een ruime provinciale subsidie te willen voordragen. De Staats-courant bevat een koninklijk besluit tot vernietiging der besluiten van de gemeenteraden van Utrecht ew Leiden, van 21 Juni en 27 Sep tember 1877, betrekkelijk de opheffing eener overeenkomst tot het maken en voortdurend onderhouden van een jaagpad langs den Rijn tusschen genoemde gemeenten, en een besluit tot onteigening van eenige perceelen in de gemeente Maasbree. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt in de St. Ct. ter kennis van belang hebbenden dat, wegens het verrichten van herstel lingen, de scheepvaart door de draaibrug over het Hollandsch Diep den 5en, 6™ en 7en November a. zal zijn gestremd. Bij beschikking van den minister van koloniën, is de heer G. van Nouhuys, genees-, heel- en verloskundige te Lobith, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, ter vervulling van eene der beschikbare plaatsen van burgerlijk geneeskundige in Neder landsch Indië. In de St. Ct. is opgenomen het verslag nopens de eind-examens van de landbouwscholen in de provincie Gelderland. In de Staats courant worden vermeld de statuten van de Nederlandsehe jachtvereeniging „Nimrod", gevestigd te Amsterdam. „Neen, maar ik geef mijne belangen in uwe hand, overtuigd dat gij mij niet met opzet zult benadeelen, of anderen aanmoedigen het te doen." „Daar kunt ge gerust op zijn." „En zult gij mijn naam nooit tegen Delroy noemen? Hem nooit bekennen dat gij mij kent, als hij van mij mocht spreken „Daar hij dit tot nogtoe niet gedaan heeft is het niet waarschijnlijk dat hij het ooit doen zal. Maar ik geef u mijn woord er op. Kniel nu niet langer, wat ik u bidden mag. Het hindert mij u zoo te zien." Terwijl hij trachtte haar op te helpen sloeg zij hare armen om zijn hals. „Zweer mij, eeuwig stilzwijgen," riep zij uit „en zweer het met een kus." HOOFDSTUK XXV. EEK PLOTSELING EIKDE. Aan het begin der Champs Elysées verzocht Sibylle aan Morel den koetsier te laten ophouden. „Ik moet natuurlijk Alckenzie bewegen om van avond Parijs te verlaten," zei zij. „Ik durf het gevaar niet te loopen om uw vriend mijn vijand, aan tafel of in het salon te ontmoeten. Als ik denk hoe weinig het gescheeld had! Vaar wel Claud! vergeet mij niet en denk niet on vriendelijk aan mij want ik heb u lief. Zij drukte zijn hand hartstochtelijk en zei: „Ganu; mijn hart gaat met u!" Hij verliet de fiacre die haar naar het hotel bracht, waar de majoor voor De Standaard meldt, dat in eene vergadering van „broederen" te Amsterdam het besluit „ge vallen" is, om eene vereeniging op te richten voor hooger onderwijs. Deze vereeniging wordt ge plaatst op den grondslag der gereformeerde beginselen, „en met name voor zooveel het onderwijs in de Heilige Godgeleerdheid betreft, op de drie formulieren van eenigheid, gelijk die in den jare 1619 door de synode nationaal van Dordrecht voor de gereformeerde kerken dezer landen zijn vastgesteld, in maniere als door gemelde synode nationaal, blijkens haar eigen handelwijze en haar acte, het gezag van deze formulieren is bedoeld." De luitenant ter zee 20 kl. J. C. van Wessem, behoorende tot de rol van Zr. M8. wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld. Op het terrein van den verbouw van het diaconie armengestickt te Zierikzee werden eenigen tijd geleden gedurig oude planken gemist. De politie van de zaak onderrichtbetrapte des morgens vroeg den dief op heeterdaad. Enkel hebzucht had den schuldige tot de misdaad geleid, want hij is een welgesteld man, die de planken in overvloed kon koopen. Het medelijden met vrouw en kinderen was algemeenmaar het recht moest zijn loop hebben. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot twintig dagen celstraf. (Fad.) Een paar Utivchtsche studenten hebben gisteren in het Cirque Corty aldaar proeven van hunne rijkunst afgelegd. Ze hadden met den directeur een wedstrijd aangegaan om even goed als al zijne rijders alle hindernissen in de Hon- gaarsche parforcejacht te overwinnen. Het D. zegt dat zij er goed in slaagden met de bekwaamste artisten gelijken tred te houden; vooral een der studenten behoefde voor niemand hunner onder te doen. De strijd had een talrijk publiek gelokt. Gisteren middag had de beproeving van de brug over de Maas te Rotterdam met goed gevolg plaats. Reeds in de vorige week waren herhaalde malen proeven genomen met een keien-belasting van 500,000 kilo's, waarbij de doorbuiging van de groote overspanningen 30, 32 en 34 millimeters bedroegen. De kleine overspanning aan de zijde van Feijenoord had een doorbuiging van 6 millim. die aan de zijde van Rotterdam van 12 millim. Het gemiddelde van de proeve van gisteren met 8 wagens, ieder met 4000 K. belast, genomen, toonde een doorbuiging van circa 5 millim., waarbij eeD onderscheid was op te merken tus schen langzaam en snel rijden. Het gewicht van den bovenbouw bedroeg 980,009 K. RNbl.) Volgens het Handelsblad is de luitenant kolonel der genie van het O.-I. leger, vanZuijlen, met verlof hier te lande, naar Parijs vertrokken met eene opdracht van den minister van koloniën, om na te gaan welke de nieuwste verbeteringen zijn op het gebied van electrische verlichting, watervoorziening, troepenlogies, telephons enz., en om te zien, of een en ander zou kunnen worden gebruikt bij de militaire geniewerken in N.-I., hoofdzakelijk te Atjeh. Aan den gemeenteraad van Deventer is door bestuurders van het St. Jnrriens gasthuis een adres ingediend, houdende bezwaren tegen de voorstellen van het burgerlijk armbestuur, om alle instellingen van weldadigheid in die gemeente, die vallen onder letter a van art. 2 der armen wet, onder éen bestuur te brengen. de deur op en neder liep, warmer en bewegelijker dan ooit, maar niet minzaam. „Bij mijn ziel! Dat is een mooie manier van doen!" riep hij uit en greep haar bij den arm. „Zeg wie heeft uw koetsier betaald, mevrouw Dat wil zeggen als hij betaald is, of mag ik die eer hebben en waar, als ik vragen mag, is mevrouw heen geweest?" „De koetsier is betaald. Uwe overige vragen zal ik beantwoorden als wij boven zijn ik houd niet van scènes in 't publiek." Zij ging met haar gewonen sleependen tred vooruit en had haar man nog in 't'geheel niet aangezien. Hij uitte allerlei toornige woorden, maar zij sloeg er geen acht op, voordat zij in haar kamer waren. Toen sloot hij de deur en ging tegenover den stoel staan, waarop zij neergevallen was. Wordt vervolgd.) Naar men verneemt, bestaat het voornemen aldaar eene Bijeenkomst te houden, om het voorstel van het burgerlijk armbestuur te bespreken. Aan de heeren Jan Zuurdeeg en Zoon, fabrikanten van wollen dekens te Leidenis, behalve de zilveren medaille voor hunne firma, de bronzen medaille voor den oudsten knecht der firma (54 jaren dienst) en eene eervolle vermelding voor den meesterknecht hunner fabriek (30 jaren dienst), op de wereldtentoonstelling te Parijs toe gekend, alsook nog het lidmaatschap de VAcadémie nationale agricole manufacturière et cotnmerciale te Parijs aangeboden. De New-York Herald bericht, dat een storm vermoedelijk de Britsche en Fransche kusten op 26 dezer zal bereiken. Hij zal van hevige regens vergezeld zijn. De wind van Z. O. tot N. W. Een cycloon, komende van West-Indië, heeft de richting naar het noorden van den Atlantischen Oceaan. Gedurende deze week zal hevige wind heerschen boven 35 gr. N. B. Met het stoomschip Prinses Amalia zullen naar Oost-Indië vertrekken 100 mariniers met 2 onderofficieren en 18 korporaals, onder bevel van den 2en luit. der mariniers Timmers. Met die gelegenheid vertrekken ook een aantal schepelingen der marine. Bij het nederlaten eener chiffoniere uit de vierde verdieping van een huis in de Boomstraat te Amsterdam, is Dinsdag avond de gevel met hijschtoestel en al naar beneden gekomen, waarbij twee-werklieden zwaar gewond werden. Te Leiden is eergisteren nacht een mout wijnstokerij, waarin een aanzienlijke partij graan aanwezig was, verbrand. Alles is verzekerd, doch, naar men verneemt, tegen een te laag bedrag. Zaterdag werd in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht de gewone huishou delijke vergadering der Nederlandsehe dierkundige vereeniging, onder leiding van den heer A. van Bemmelen van Rotterdam, gehouden. Onder het twintigtal leden dat aanwezig was, bevond zich ook dr. C. P. Sluiter, die den tocht met de Willem Barents heeft medegemaakt, en wiens wetenschappelijke mededeelingen met de meeste belangstelling werden gevolgd. Na afloop der vergadering werd dr. Sluiter door de leden een diner aangeboden. Te Leiden is gisteren een persoon, die wegens diefstal voorloopig in bewaring gesteld was, uit zijne bewaarplaats ontsnapt. De minder goede inrichting der arrestantenkamers stelde hem daar toe in de gelegenheid. Uit Nijmegen wordt gemeld dat in de groote viaduct van den nieuw gelegden spoorweg, ten tweeden male een scheur ontstaan is. Deskundi gen zien er echter geen groot gevaar in, De Schotsche bladen deelen dagelijks bijzon derheden mede' omtrent den levensloop en het karakter van de zes of zeven heeren, die als directeuren van de Glasgoio Bank hun best gedaan hebben om eene som van bijna zeven millioen pond sterling onder elkander te verdeelen en op andere wijze weg te maken, en het is zeer leerzaam om te lezen hoe braaf en rein van handel en wandel die heeren te boek stonden. Een, die het meest op den voorgrond treedt door zijne voor beeldige moraliteit en door de mate waarin hij gebruik maakte van de gelegenheid tot stelen, was Lewis Potter. Deze leefde op grooten voet op een buiten bij Edinburgh en „nam steeds een werkzaam deel aan alles, wat het zedelijk en gods dienstig welzijn van het district betrof", terwijl hij een warm aanhanger was van de vrije kerk van Schotland. Inderdaad was hij zoozeer aan die instelling gehecht, dat hij vijf jaren geleden een kerkgebouw hielp stichten, waarvoor hij het grootste deel der kosten betaalde. Het blijkt echter nu dat het geld niet uit den zak van den heer Potter zeiven kwam, zoodat hij ook onder de lieden kan geteld worden, waarvan Swift zegt There' was a man, who of Lis great bounty, Built a church at the expense of the county. Potter was echter een ware Schot in het trouw waarnemen van den Sabbath. Gedurende de vele jaren, dat hij zooals nu gebleken is, ijverig de boeken vervalschte en de kas hielp verteren, dat hij aandeelhouders en publiek bedroog en bestal, zou hij nooit 's Maandags eene courant hebben gelezen, die 's Zondags met Sabbathschennende hand gezet en gedrukt was. Een der andere directeuren maakte zich in den tijd, die hem over schoot van het plegen van val3chheden, zeer ver dienstelijk als voorzitter van de Glasgowsche Christelijke jongelingsvereeniging. BINNENLAND 's Gravenhage. Op verzoek eervol ontslag verleend aan M. H. Telchuijs, kapitein bij het 5C bataljon der rustende schutterij in Zeeland, Benoemdbij het 3e bataljon tot 2,n luitenant Kakebeeke en van Citters, bij het 6e bataljon tot kapitein van Vessem, tot lf" luitenant Ver dunnen en tot 2on luitenant Kolff. 's Gravenhage. Eene memorie van ant woord is verschenen op bet verslag der tweede kamer betrekkelijk de kanalenwet, waarbij eene nota van wijzigingen gevoegd is, alleen strek kende om ondér de van staatswege uit te voeren werken op te nemen de voltooiing der Noorder- vaart van Nederweert tot Venlo, waarvoor f 25000 wordt uitgetrokken.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2