BUITENLAND. Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten, n d e r w ij s. Kerkni e uws, fvlarine en leger, Koloniën, Burgerlijke stand. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. lende soorten, waarvan vele nooit te pas komen. Het leergeld, met de leermiddelen daaronder begrepen, bedraagt in éen maand f 58, in twee maanden f 74in drie maanden f 95. Fatsoen lijke burgerkosthuizen worden verstrekt a 5 of 6 gulden per week. De Staats-courant bevat de statuten der Ver- eeniging tot bevordering van christelijk nationaal schoolonderwijs te Ee. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandseh Indië van 17 dezer, eerst Zaterdag bij het departement van koloniën ontvangen, heeft ook Toekoe-Moeda Bait zich den 13 te Kotta-Radja openlijk onderworpen. Uit Parijs wordt aan de N. Bott. ct. gemeld Prins Alexander der Nederlanden, sedert twee dagen te Parijs in het Continental Hotel gelogeerd, om aan den prins van Oranje een bezoek te brengen, is lichtelijk ongesteld geworden en heeft zijn kamer niet verlaten. Morgen vertrekt de prins echter weder naar 'sHage. Het bericht, als zoude de prins zich metter woon te Stuttgart gaan vestigen, is van allen grond ontbloot. Prins Hendrik komt niet te Parijs, om de prijsuitdeeliug bij te wonen. Nauwelijks is het bekend dat de heer W. J. Wisse te 's Ha ge aan verschillende gemeentebesturen aanvraag heeft gedaan om concessie tot het aan leggen eener electrische verlichting in plaats van gasverlichting, of er doet zich een concurrent op, die het geheim der verdeeling en der tempering van dat licht evengoed schijnt te kennen, in de firma Crans en c°. mede te 'sHage, die zich tot de gemeentebesturen van Middelburg en Ylissingen met aanvraag om gelijke concessie hebben gericht. Hoe het echter met het toestaan dier concessie gaan zal? Te Zutfen is in een bui van onpartijdigheid het adres van den heer Wisse verzonden naar B. en W. en naar de commissievoor de gasfabriek. Hierbij niet te vergeten dat B. en W. zelf leden der gascommissie zijn. Gaat het elders evenzoo, waar een stedelijke gasfabriek is, dan voorspellen we den concessieaanvragers van hun aanvraag weinig heil. (ZutJ. ct.) Den llen dezer heeft een bijeenkomst plaats gehad van leden der kamers van koophandel te Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Dordrecht en Groningen, om te overleggen over het denkbeeld van den minister van waterstaat enz., om, evenals in Duitsehlaud, door vrijwillige samenwerking dei- verschillende kamers meer eenheid in het geven van. adviezen te brengen, hetgeen in Frankrijk door een conseil supérieur bereikt wordt. Een besluit is nog niet genomen. {Rbl.) Gisteren werd te Amsterdam weder eene ver gadering der vereeniging Het algemeen stemrecht gehouden, welke door een lOOtal personen bijge woond werd. De voorzitter, Schroder en de secretaris, de bekende volksleider Ris, hielden opgewonden toespraken, die nu en dan door dave rende toejuichingen werden afgebroken. Op de be kende gronden verlangde men dat het onderwijs, overeenkomstig de Grondwet, gegeven en niet verkocht zou worden. Voorts wilde men, mede krachtens de grondwet, dat de staten-goneraal werkelijk het geheele Nederlandsche volk zouden vertegenwoordigen en niet de bezittende klasse alleen, welke het staatsbestuur tot eigen voordeel exploiteert. Teen door een der aanwezigen gezegd werd dat vele werklieden niet onafhankelijk zijn, dat zij door hun patroons of door de geestelijkheid beheerscht worden en dat men het land te gronde „Meent gij dat gij- mijnheer Morel verbiedt ons voortaan te bezoeken, Hubert?" vroeg zij en stond met saamgeknepen lippen zijn antwoord af te wachten. „Ik meen dat zoo lang ik een stem heb om te spreken of een hand om te slaan, hij nimmer meer over mijn drempel zal komen, zonder met een vloek of een slag van mij ontvangen to worden." „Hugh! man! is dat mogelijk?' riep Pearl uit en naderde hem met een ontsteld gelaat. „Deze vreeselijke nachtmerrie moet ophouden. „Wat is er tusschen ons gekomen? Waarvan verdenkt gij mij? Wat heb ik gedaan waarmede ik dien boozen blik, die dreigende woorden ver diend heb „Ik sprak niet van u maar van hem, Morel zijn lot schijnt u al zeer na ter harte te gaan „Ik voel dat gij hem straft, ik weet niet hoe of waarom maar ter wille van mij." Zij had deze laatste woorden bedeesd en aarzelend uitgesproken. „Zooverwaardigt gij u d a t te erkennen, of schoon blozende cn stamelende? Ik ben blij dat gij mij zoo goed begrijpt. Nu behoeft er niets meer over dit onderwerp gezegd te worden. Laat het uit zijn en ais het mogelijk is nooit weer aangeroerd worden." Zij hief het hoofd op en zag haar man vlak in de oogen, zonder eenigen schroom, met zulk een vastberadenheid dat hij met verwondering af wachtte wat er nu komen zou. „Het onderwerp moet aangeroerd worden," zou richten door hun het stemrecht toe te ver trouwen, antwoordde de voorzitter dat daar geen nood voor is. In Duitsehland en Frankrijk kan men zien dat de werklieden zich niet door de patroons of de geestelijkheid laten beheerschen. In elk geval, zeide een ander, kan het algemeen stemrecht alleen de positie der tegen woordige machthebbenden bedervende werklieden hebben daarbij niets te verliezen dan hun tegen woordige ellende. Door een Duitscher werd eene toespraak in zijne taal gehouden, dat eenig gemor verwekte. Men eindigde, onder tamelijke verwarring, met eene motie aan te nemen, waarin andermaal het vonnis over de tegenwoordige volksvertegen woordiging geveld, en hare vervanging door een lichaam, samengesteld door het algemeen stemrecht, als noodzakelijk voorgesteld werd. Onder de incidenten der vergadering verdient vermelding, dat bij herhaling afkeuring uitge sproken werd zoowel over het aanstaande huwelijk van Z. M. den koning, als over het door den burgemeester, zonder voorkennis van den ge meenteraad, aangeboden adres van gelukwen- sching. Voorts dat een schoenpoetser zich ver zette tegen het „Mijneheerenwaarmede de re denaars de vergadering toespraken. „Burgers" moest men zeggen. De Staats-Courant bevat de ofiicieele opgaaf van alle op de wereldtentoonstelling te Parijs aan Nederlanders toegekende belooningen. In ons vorig nommer deelden wij reeds de daaronder voorkomende Zeeuwen mede. Voor opname van de geheele lijst hebben wij geen plaats. Wij be palen ons daarom tot de vermelding van eenige der hoogste onderscheidingen. Aan de schilders Israels, Bisschop, vanHaanen (te Venetië), Mesdag en Maris, alsmede aan den beeldhouwer Van Hove en den bouwkundige Cuypers zijn medailles of eervolle vermeldingen toegekend. Gouden medailles ontvingen de koninklijke commissie voor de tentoonstelling de heer D, J. Steijn Parvé, als medewerker dier commissiede heer dr. P. A. Bergsma, directeur van het ob servatorium te Batavia en chef van den aardrijks kundigen diensthet ministerie van koloniëndat van binnenlandsche zaken; de Hollandsche maat schappij van wetenschappen Teijler's stichting de uitgever E. J. Brill; de gezamenlijke inzen ding van koloniale voortbrengselen uit Ned. Indie; het ministerie van oorlog de koninklijke tapjjt- fabriek te Deventer de goud- en zilverfabrikanten J. M. van Kempen zoonde diamantslijpers Daniels en zoon te Amsterdam en v. d. Lingen te Parijs; de Billiton tin-maatschappij; Z. K. H. prins Hendrik wegens het nemen van het initia tief voor de exploitatie der tinmijnen volgens het Billiton-stelsel; T. Duijvis, voor oliën; Van Gor- kurn, in Oost-Indie, voor kina-cultuurde Ver eeniging tot aanmoediging der Vlasteeltde Ko ninklijke kaarsenfabriek te Amsterdam; de ven nootschap Apollovoor bougies, stearine enz. Gebr. Stork C0., voor werktuigenH. J. Jon ker en Zn. voor een papiervouw- en innaai-ma- chinede hoofd-ingenieurs Rose te 's Hage en de Gelder te Bataviade ingenieurs van den water staat Caland, G. van Diesen, voor de brug over de Lek bij Kuilenburg, van den Berg, Michaëlis, Dirks, Simon, van HeukelomKalff, directeur der publieke werken te Amsterdamde Botter - damsche HandèlsoereenigingE. v. d. Bosch, te Goes, voor gerstsoorten v. d. Klucht, voor winterkoren; Bieebaart voor tarwe en gerst; van Vliet, voor Goudsche kaas Empting, te Batavia- voor specerijen de Sturier voor koffie de erven Lucas Bols en de firma Wijnand Fockink, voor likeuren; J. Jurissen en zoon, tuinbouwkundigen, voor tulpen. zei zij. „Het kan niet blijven rusten voor dat gij rekenschap gegeven hebt van smaadwoorden van uitdrukkingen die een vrouw zich van niemand mag laten welgevallen en het allerminst van haar echtgenoot. Gij verlaat u op mijn geduld op mijn liefde voor u, Hubert maar weet wel dat gij ook te ver kunt gaan. Gij hebt mijnheer Morel, beleedigd, een vriend van mii den man dien Lotta liefheeft, wiens vrouw zij hoopt te worden; en dientengevolge hebt gij ook mij beleedigd. Wij zullen hierover niet twisten en ik zal er niet meer over spreken, totdat gij inziet, 't geen gij zeker doen zult, dat gij mijn heer Morel en mij verschooning moet vragen voor uwe wreedc, onbillijke woorden." Nadat zij dit met een ongewone flinkheid ge zegd had, verliet Pearl de kamer en liet Hubert verbaasd alleen staan. Zijn eerste opwelling was haar na te loopen en haar toe te roepen, dat hij liever zijn tong zou afsnijden dan zich tegenover dien ellendigen schilder verontschuldigen. Maar gelukkig was zij reeds te ver weg en ont kwam dus de beschimping die haar achterna geschreeuwd werd. Toen zij elkaar aan het ontbijt weer ontmoetten waren de gasten tegenwoordig. „Uw man heeft aangeboden van daag met ons naar de stad te gaan, mevrouw Carlton, om ons het een en ander te laten zien," zei Steinmann. „Tenzij gij liever hebt dat ik bij u blijf, Pearl" bracht Lotta in 't midden. {Wordt vei vol d.) consuls. Verleend de persoonlijke titel van consul der Nederlanden, onder dankbetuiging voor zijne langdurige diensten aan den heer R. B. Tönnies, eervol op verzoek ontslagen vice-consul der Nederlanden te Cuxhaven. De heer H. Tönnies, door den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden te Hamburg tot vice consul der Nederlanden te Cuxhaven aange steld, is in die hoedanigheid erkend. leger. Op verzoek eervol ontslagen de le luitenant der mariniers H. B. van Iihijn en hij benoemd tot le luitenant der infanterie van het leger in Nederlandseh Indië. Wij vernemen dat de door ongeveer tachtig leerlingen bezochte openbare school te Veere sedert eenige dagen gesloten is, tengevolge van de ziekte des hoofdonderwijzers, lteeds onge veer een jaar bestaat aan die school een vacature voor hulponderwijzer. Door curatoren der Latijnsche school te Zierikzee is besloten, voorloopig af te zien van het ernstig overwogen plan tot oprichting van een pro-gymnasium. Men wil beproeven het geven van onderwijs in Latijn en Grieksch in verband te brengen met de hoogere burgerschool, en hoopt, dat men althans op die wijs slagen zal in het behouden van eene gelegenheid tot het ontvangen van voorbereidend hooger onderwijs, die de eenige is voor de bewoners van Schouwen en Duiveland. Aan de inrichting van een voliedig gymnasium kan wegens de daaraan verbonden kosten niet worden gedacht. (N. B. ct.) Door den predikant der Doopsgezinde gemeente te Aardenburg is aan burgemeester en wethouders vergunning gevraagd om na bet eindigen der schooluren op een bepaalden dag der week in het schoollokaal godsdienstonderwijs te geven aan eenige zijner leerlingen. Dit verzoek is toege staan. Wil. v. Z. VI.) De onlangs bij hot 3e reg. inf. nieuw benoemde kapitein A. S. de Ronde Bresser is ingedeeld bij het depót-bataljon, te Middelburg. {Dbl.) Aan de mailberichten, loopende tot den 9™ Sept. jl, is het volgende ontleend. Bij het eind-examen der hoogere burgerschool te Batavia zijn, van de 24 candidaten, 19 ge slaagd. Te SamaraDg is een Javaan overleden Tassimin genaamd, die voor den rijksten zijner landgenooten aldaar gehouden werd. Zijn vermogen, de vrucht van handei en goed beheer, wordt op f 150,000 geschat. Een stoet van 1200 personen volgde bij de begrafenis het lijk en 500 priesters baden voor het heil zijner ziel, al deze lieden ontvingen geschenken in geld en katoen, terwijl de geheele weg met kleingeld bestrooid was. De resident der Preanger Regentschappen, de heer Pahud de Montanges, vertrekt weldra met verlof naar Europa. Zoo lang als zijn voorganger, de heer van der Moore, de Nestor der Indische residenten, heeft hij bet dus in de te schoone en groote gewesten niet uitgehouden. Ook de secretaris der residentie, de heer Walbeehm, legt weldra zijn betrekking neer. Niet de merrie Prinsesmaar Haar Ed. grootmoeder is indertijd diligencepaard geweest en den 3en Maart 1864 in die hoedanigheid te Rijsoordt verkocht. Dit verklaart het Handelsblad. Nu hopen wij dan toch dat we van 't interessante beest af zullen zijn! Naar men verneemt, zal de beproeving van de Willemsbrug over de Maas te Rotterdam in de volgende week plaats hebben, door middel van bespannen, zwaar geladen sleeperswagens. Prinses Thyra van Denemarken, die men vóór een paar maanden de vrouw wilde maken van den zoon van Napoleon III, schijnt thans verloofd te zijn met een anderen vorst zonder kroon, den hertog van Cumberland, zoon van den kortelings overleden ex-koning van Hanover. Als de hertog in zijn huishouden gaat, geeft hij er wellicht zijne pretensies op den troon wel aan om het Welfen- fonds machtig te worden. De ex-keizerin der Franschen is te Dover bij het aan wal stappen gevallen en heeft zich vrij ernstig bezeerd. In Frankrijk zal spoedig bij den telegraaf eene uiterst practischo verbetering worden inge voerd, die men in Enge and reeds lang kent. De vellen papier, die in de bureelen liggen om de telegrammen op te schrijven zullen in vierkante vakjes verdeeld worden, zoodat wanneer men de kleine moeite neemt om in ieder vakje een woord te schrijven, de telling met een oogopslag kan gebeuren. binnenland. 's CJraveisïsage. De heer Richard Hol is, in zijne hoedanigheid van directeur der zangver- eeniging Caecilia, door den Franschen minister van onderwijs tot officier d''academie benoemd. buitenland. JftomstantSBsopel. De sultan heeft aan Layard verklaard, dat hij geen verhond met Rus land zal aangaan. De Russen verraden het voor nemen om te Adrianopel te blijven. liOistlen. De Indische regeering heeft het plan van een winterveldtocht geheel opgegeven. De terugkeer van den Britschen afgezant wordt beschouwd als een teeken, dat de emir wil transigeeren. Madrid. Pi y Margal is gearresteerd. Hij wordt verdacht van deelneming aan een republi- keinsch complot. (Van 1320 October.) Middelburg. Ondertrouwd: P. H. Hak, jm. 29 j., met M. P. Pieters, jd. 29 j. M. A. Bosdijk, jm. 22 j., met W. van Liere, jd. 20 j. A. G. de Ruij- ter, jm. 26 j., met P. J. Kuzee, jd. 24 j. W. W J. Kuipers, jm. 40 j., met W. E. Rojer, wed®. 25 j. M. C. W. Akkermans, jm. 24 j., met C. M. de Leeuwen, jd. 26 j. P. C. Mitteudorf, jm. 33 j., met M. K. Oppen, jd. 26 j. A. Janse, jm. 29 j met M. Smit, jd. 25 j. Bevallen: T. van der Meijden, geb. van den Ende, d. M. J. Kalle, geb. Krijger, z. C. van Woerkens, geb. Welder of Welter, d. E. P. A. Hendrikse, geb. Janse, z. J. L. Hanegraaf, ge.b. Hendrikse, d. S. A. van Ouwerkerk, geb. Huijs- man, d. O. Kraak, geb. Henderikse, d. M. S. M. Arnoldus, geb. Boon, z. F. Bakker, geb. Remijn, d. J. J. Landman, geb. Contant, z. G. H. Tin bergen, geb. Schippers, d. (levenl.) M. A. Botting, geb. Elipse, z. (levenl.) Overleden: M. J. Hollebrands, jm. 19 j. E. A. Schrier, d. 3 j. P. J. van Aartsen, vrouw van P. G. Calliber, 62 j. B. Koks, jm. 25 j. J. Bom- melje, wed. van C. de Rijcke, 80 j. (Van 12—19 October.) Vlissingen. Gehuwd: J. Spaeter, jm. 26 j., met T. Rouw, jd. 27 j. J. B. Backelmans, jm. 27 j., met J. Klaassen, jd. 22 j. Bevallen: P. Geldhof, geb. Adriaanse, z. R. Bollen, geb. Siepgens, z. OverledenJ. C. Baljeu, wedc. van J. van Maasbommel, 48 j. J. C. Aller, d. 6 w. L. Fritz, wed1, van C. Damman, 73 j. E. S. Smagge, d. 5 m. J. A. J. Pichal, z. 8 m. M. E. Krüg, d. 7 w. L. H. Sterzenbach, man van A. van den Berg, 52 j. Goes. Bevallen: P. Kramer, geb. Rriekaard, z. M. J. Verbeemen, geb. Bookelaar, d. H. Remijn, geb. Didischer, d. Overleden: T. P. de Muuck, wede. van G. H. Ossel, 76 j C. Sandijck, 70 j. A. van de Visse, wedr. van F. A. van Es, 76 j. Zierikzee. Gehuwd: L. Koreman, jm. 23 j., met J. Lokker, jd. 23 j. A. J. de Neef, jm. 26 j., met S. Trijselaar, jd. 46 j. Bevallen: J. W. van Dishoeck, geb. Wilten- burg, z, 19 Oct. 's av. 11 u. gr. 20 's morg. 8 n. 52 gr. 's rnidd. 1 u. 55 gr. 's av. 6 u. 52 gr. 's av. 11 u 53 gr. 21 's morg. 8 u. 52 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 58 gr. De teerling is geworpen. De Duitsche rijksdag nam Zaterdag middag de socialisten-wet aan met 221 tegen 149 stemmen. Eene plaats in den rijks dag is vacant, en 26 leden waren afwezig, van welke men er 20 tot de tegenstanders der wet kan rekenen. De discussie in de derde lezing gaf geene nieuwe gezichtspunten, en bet tusschen de regeering en de nationaal-liberalen gesloten com promis werd stuk voor stuk aangenomen. Na de stemming nam prins Bismarck het woord om de keizerlijke boodschap voor te lezen, waarbij hem opgedragen werd in naam des keizers den rijks dag te sluiten. Vóór hij zich van dien last kweet, sprak hij nog enkele woorden tot den rijksdag. Hij begon met zijne tevredenheid te kennen te gevendat de wet tot stand was gebracht en deelde daarbij mede, dat de bonds raad haar in baren tegenwoordigen vorm ook zou goedkeuren. „Ik wil daarmede niet zeggen, ging de kanselier voort, dat al de verbonden regeeringen in gelijke mate overtuigd zijn, dat de wet, zooals die zich in uwe handen bevindt, krachtig genoeg zal zijn om het doel te bereiken, dat wij bij het voorstellen van het ontwerp op het oog hadden, maar alleen dat alle regeeringen besloten zijn eene ernstige poging te doen om met de middelen, die deze wet hun in handen geeft, de ziekte te genezen, waaraan onze maatschappij lijdt." Blijkt de wet echter niet krachtig genoeg om dat doel te bereiken, dan verklaart de kan selier, dat de regeering zich weder tot den rijks dag zal wenden om hulp, en dit zal zeker het geval zijn omtrent den vastgestelden duur der wet, daar niemand verwachten kan, dat in derde half jaar het socialisme in Duitsehland zal zijn uitgeroeid. „De verbonden regeeringen putten echter uit het verloop dezèr zitting het vertrou wen, dat haar, als zij door loyale uitvoering dei- wet het vertrouwen van den rijksdag gerecht vaardigd hebben, de verdere steun en medewerking van dezen niet zullen ontbreken." De thans aan genomen wet is dus nog maar een begin, en het rekbare politieke geweten der nationaal-liberalen zal nog voor verdere inquisitoriale maatregelen plaats moeten maken. Licht geeft dan nog deze zaak aanleiding tot eene scheuring in deze partij, die werkelijk zeer uiteenloopende richtingen in haren boezem bevat. Meer en meer treedt bij haar het verschil op den voorgrond tusschen eene rechter- en eene linkerzijde, van welke de eerste het overwicht in aantal heeft. Het heeft ook de aandacht getrokken, dat Lasker, die bij vroegere gelegenheden meestal uit naam zijner partij sprak, in deze discussie, vooral in zijue rede bij de derde lezing, een veel meer persoonlijk standpunt heeft ingenomen. Het wir heeft plaats gemaakt voor ich, en men meent daaruit te kunnen afleiden, dat de leiding der partij niet meer bij Lasker en de zijnen berust, maar bij de rechterzijde van de nationaal-liberalen. Bij eene latere verscherping van deze wet zal waarschijnlijk het meer geavan ceerde deel der partij niet verder met de regee-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2