Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunst nieuws. Rechtszaken. Thermometerstand. Gemeenteraad van Vlissingen, Gemeenteraad van Zierikzee. t Roland te Roncevaal was, voor dien Earpagon de groote couponnenschaarwaarmede hij in éen knip de verschenen Russische coupon afsneed Vroeger hadden die een anderen vorm dan thans. Dat soort van lieden nam geen deel in 1848 in de leening van 127 millioen, schreef niet in in de leening voor het Noordzeekanaal; dat legt de plannen van Crans c. s. stilletjes naast zich neder kortom Men weet: de man vergadert schatten, maar Men ziet er het algemeen nooit iets van ten goedakomen en M e n vraagt: „Wat doet hij er meê?" De tweede vraag is: „Hoe komt hij er aan?" of „Waar doet hij het van?" Deze kunnen gericht worden tot dezulken die steeds over groote sommen beschikken om, naar mate de stroom des tijds hen medevoert, reederijen op te richten, groote assurantie-maatschappijen, banken, credietins tellingen, nieuwe stads vrij ken en wat niet al in het leven te roepen. En ook tot den man die op grooten voet leeft, in alles wil doen en hebben wat een ander beter kan doen en rustiger kan bezitten, rijtuigen en paarden huurt om te schitteren en aan zijn dienstbaren voedsel en brand schaars toemeet om te bezuini gen penny-wise pound-foolish. Deze twee vragen zullen door allen, die eenig belang stellen in den gang van zaken, eenigszins gewijzigd in de eerstvolgende maand vaak worden gedaan en reikhalzend zullen ze uitzien naar het oogenblik dat de begrootingen onder handen worden genomen. Het geldt toch een cardinaal punt, dat alle richtingen belang inboezemtde dubbeltjes-quaestie. De tijden zijn voorbij, de tegenwoordige minister van koloniën heeft ze ook gekend, dat als de minister de mil- lioenen-sjpeMft had afgestoken en zich voor het gevulde laadje plaatste, het publiek vroeg„Wat doet hij er mee of zoo als de titel van Bulwers roman luidt: „wat zal hij er mêe doen?' Dertig jaren geleden was het antwoord „schuld- delgen." Nu zal,wanneer we in de troonrede lezen: „de staat onzer financiën wijstaandat het oogenblik is gekomen om op ver sterking der rijksmiddelen bedacht te zij n" en bij de wetenschap wat er bij ieder departement geldelijk gewenscht, zoo niet geëischt wordt, de vraag, den minister van financiën aangaande, worden „Hoe komt hij er aan Het antwoord kan op al die aanvragen toch niet, zooals zeker weekblad het aangeeft, zijn, om doodleuk het voorbeeld van den bekenden organist aan te halen? Van den minister van koloniën verwacht men het antwoord op de vraag: Hoe zal hij er meê doen? Die quaestie van sluitpost of bijdrage doet denken, niet zoozeer zooals de groote geld mannen het noemen aan l'art de grouper les clnffres, maar meer aan de wetenschap uit het Fransche keukenboek: Vart d'accomoder les restes. Eens aan het vragen zou men van geen uit scheiden weten. Wanneer trouwt Z. M. en waar? Koopt of verkoopt prins Alexander huizen en waar Hoe is de toestand van den minister van oorlog? Sloot ons dagelij ksch bestuur een overeenkomst met eene vereeniging (Het Nederlandsch Tooneel), die rechtens ontbonden was? Wie zullen de hofhouding der nieuwe vorstin uitmaken Wie zal de opvolger zijn van Dunkier èn als kapelmeester der grenadiers en jagers èn als in specteur der militaire muziekkorpsen Die het weet moet het zeggen, maar iedere dag leert hoe gevaarlijk het is te vlug met zijn ant woord te zijn. eereteeiïenen. Bij koninklijk besluit is bepaald dat het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen, als bijsonder bewijs van Z. M. hooge tevre denheid over de houding van zee en landmacht bij de expeditie tegen Samalangan van 8 Aug. tot 20 October 1877, wordt toegekend aan hen, die deelnamen aan die expeditie de hun deswege uit te reiken gesp draagt het opschriptSamalangan 1877. hoogèk onderwijs. Toestemming verleend aan A. C. Vreede, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, tot het bekleeden van het ambt van leeraar in het Madoereesch aan de gemeente-in stelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden. ridderorden. Zijne majesteit heeft goedge vonden: wegens de operatiën tegen Analaboe in Mei 1877 a te benoemen tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, den machinist 38 kl. der K. N. marine J. Klay, en b bij afzonderlijke dagorder, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den luit. ter zee 28 kl. J. L. M. van Gorkum, sedert bevorderd tot luit. ter zee le kl. wegens de expeditie tegen Samalangan, van 8 Aug. tot 20 Oct. 1877: a te benoemen tot ridder 4* kl. der Militaire Willemsorde: den luit. ter zee 1 kl. P. J. Zaal, den matroos le kl. B. D. Terlou en den vuur- stoker le kl. C. W. Reit, beiden van de K. N. marine b te benoemen tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, den kapit.-luit. ter zee J. D. J. van der Hegge Spies, sedert bevorderd ot kapitter zee e bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den luit. ter zee le kl. C. E. Uhlenbeckden luit. ter zee 2e kl. W. Allirol, den off. van gezondh. le kl. J. J. Dekkers, en de officieren van gezondh. 2e kl. dr. C. Alers en dr. J. D. de Boer, allen van de K. N. marine, en d hoogstderzelver bijzondere tevredenheid te betuigen aan: den kapit.-luit. ter zee K. W. E. von Leschen, de luit», ter zee le C. A. Bosch, A. baron Collot d'Escury, J. M. H. Bervoets, K. A. Stakman Bosse, D. J. Weys, C. A. le Bron de Vexela, A. P. Hooghwinkel, H. Quispel, B. M. van der Weide, J. H. de Bruyn en A. J. Krabbe, eerstgenoemde sedert bevorderd tot kapit.-luit. ter zee, den luit. ter zee 2e kl. J. J. Poortman; en den adelborst le kl. P. S. R. Wolterbeek, sedert bevorderd tot luit. ter zee 28 kl. wegens de krijgsverrichtingen tegen Analaboe in Juni en Juli 1877 a te benoemen tot ridder der Militaire Willems orde 4e kl. den korporaal der inf. R. Cremer, sedert gegageerd; en b bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indie als in Nederland, eervol te doen vermelden des majoor der inf. P. W. H. du Pon; wegens de expeditie tegen Samalangan, van 8 Augustus tot 20 October 1877 a te benoemen tot ridder 4= kl. der Militaire Willemsorde: den 'majoor der inf. F. W. Meijer, de kapiteins der inf. A. M. Ph. Krijger en A. H. van de Pol, eerstgenoemde sedert bevorderd tot majoor, de le luitenants der inf. P. L. A. Collard, L. F. A. Winckel, N. H. J. Richelle en J. M. le Bron de Vexela, eerstgenoemde sedert bevorderd tot kapitein, den 1" luit. der art. P. C. van Bockom Maas, den 2™ luit. der inf. J. M. Hen- ning, de fuseliers J. Schuller en H. Wuliman, den kanonnier 2e kl. G. L. Vermeiren, den zie kenoppasser F. D. Schenk, den Amboeneeschen sergeant der inf. W. T. Adriaansz, den Amboe neeschen korporaal der inf. L. Meeskita, den Afrikaanschen fuselier J. de Leeuw, den Amboe neeschen fuselier E. Pattiasina, sedert gegageerd, en den Inlandschen fuselier Borra; b te benoemen tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwden dirigeerenden off. van gez. le kl. A. L.C. Stödtke, sedert gepensioneerd, den luitenant-kolonel ingenieur A. J. H. van Kappen en den onder-intendant l8 kl. P. F. Kraal; c bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den luit.-kolonel der inf. W. J. J. Docters van Leeu wen, den kapitein der inf. P. G. Bode, de l8 luit', der inf. A. E. Albrecht, A. J. D. Pool en E. P. C. Sol, eerstgenoemde sedert bevorderd tot kapitein, den 1™ luit. der int. E. de Man, gedetacheerd van het Nederlandsehe leger, den 1™ luit.-kwartierm. N. J. van der Bent, den 2™ luit. der inf. G. P. Wijnmalen, den 2'" luit.-kwartierm. J. E. van Schaik, den sergeant-majoor der inf. A. Kooy, den sergeant der inf. P. Masséus, den korporaal der inf. G. de Koning, den fuselier P. den Broeder, den hoornblazer der inf. P. Hoofs en den kanon nier 2" kl. L. Voyeux, sedert bevorderd tot ka nonnier le kl.; en d te bepalen, dat in de registers der Militaire Willemsorde zal worden ingeschreven de le luit. A. H. Kalis, den 19en Juni 1878 gesneuveld bij de bestorming van kampong Blaag-Pria, in het landschap Gedoeng (Atjeh); en wegens de vermeestering van kampong Darat (Analaboe) den 14™ Februari 1878: a te benoemen tot ridder der Militaire Willems orde 4e kl. den 1'» luit. der inf. P. J. C. van Mourik en den 2™ luit. der inf. A. H. Colen brander en b bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den korporaal der inf. P. A. Ileyman. Voorts heeft Z. M. goedgevonden te bepalen, dat alsnog bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol zal worden ver meld de 28 luit.-kwartierm. G. J. Smith, van het leger in Nederlandsch-Indië, en dat wel ter zake zijner houding in Atjeh gedurende het tijdperk van December 1875 tot October 1876. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Overschie c. a. C. C. Exalte d'Almaras, thans ontvanger derzelfde middelen te Ameide c. a. Op het daartoe gedaan verzoek is ingetrokken de benoeming van D. Toe Water, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Grave- sande c. a., en hij bevestigd in zijne tegenwoor dige betrekking van ontvanger derzelfde middelen te St. Maartensdijk c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravesande c. a. W. D. van Hemert, thans ontvanger derzelfde middelen te den Bommel c. a. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den kapitein J. K. Kempees, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurswerkzaam bij het departement van oorlog. In rang en betrekking verplaatst van Does- borgh naar Zwolle de le luit. F. A. la Rose, magazijnmeester der artillerie van de 2" kl. Akte-examens in Zeeland. Gisteren werden geëxamineerd 4 vrouwelijke candidate» voor de akte voor het Fransch, waar van twee werden toegelatenmej. E. A. de Nood van Middelburg, mej. M. C. E. C. Sterk van Tholen1 heeft zich onder het examen terugge trokken. Heden werden 10 candidaten voor de akte voor het Fransch geëxamineerd en twee toegelaten, de heeren: M. A. Huijsmans, van Middelburg, P. Nieuwdorp, van Ouwerkerk. Voor de akte als onderwijzeres hadden zich drie candidaten aangemeld die alle zijn toegelaten: mej. E. M. Schootman mej. A. Risseeuw, beide van Goes, mej. C. A. Sterk van Middelb. Voor de vrouwelijke handwerken zijn van de 12 candidaten 11 toegelaten, te weten de dames W. G. A. van der Bent, (voor nuttige en fraaie) van BrouwershavenJ. de Graaf, (voor nuttige en fraaie) van Zierikzee; C. F. Timmer, (voor nuttige en fraaie) van Middelburg; E. Callenfels, (voor fraaie) van VlissingenJ. E. van de Visse, (voor fraaie) van GoesC. J. de Both, (voor nuttige, van Middelburg M. C. van Rijn, (voor nuttige) van Middelburg. A. P. van Zaaien, (voor nuttige) van Zierikzee, M. C. Dickhoff, (voor nuttige), H. C. Faber, (voor nuttige), J. W. Ou- wens, (voor nuttige) deze luatste alle drie van Vlissingen. Z. M. de koning heeft tot hofprediker benoemd dr. C. E. van Koetsveld, predikant te 's Graven- hage. De voorgedragene voor de betrekking van directeur van het museum Boymans te Rotterdam is niet, zooals in ons nommer van gisteren te lezen stondde heer P. A. Schippersmaar de bekende schilder en teekenaar P. A. Schipperus. De rechtbank heeft te Haarlem in de zaak tegen de commissie van toezicht over het gesticht Meer en-Berg het vonnis bekrachtigd van den kantonrechter, strekkende tot ontslag van rechts vervolging Donderdag avond passeerde te Vlissingen de Duitsche stoomboot Alexandragezagv. Albrecht, van Koningsbergen naar Antwerpen bestemd. De stoomboot ontmoette des avonds van den 15 October in de Noordzee een jol met kapitein Peder Jensen en drie man der equipage van het Noórdsch brikschip Patientia, welk vaartuig door hen in zinkenden staat verlaten was. Door den gezagvoerder van het stoomschip werden zij aan boord genomen en naar Antwerpen gebracht. De heer J. Duyvis, fabrikant te Utrecht, is op de wereldtentoonstelling te Parijs, met de zilveren medaille bekroond voor zijne inzending van stijfsel, de firma T. Duyvis Jzn,, te Koog aan de Zaan, met eene gouden medaille voor boter-olie, en de heer P. C. Amiabel jr., te 's Gravenhage, met een bronzen medaille voor een meubel in oud-Hollandschen stijl. In het Dagblad voegde de corrector, in de levensbeschrijving van de beroemde merrie Prin ses, de woorden N. regel (om met een nieuwen regel te doen beginnen). De zetter las er echter Niegel uit, de merrie werd in Prinses Niegel her doopt en onder dien naam doet zij de rondte in het ütr. Dagblad en misschien in tal van andere bladen De heer mr. G. J. Rive, gewezen commies redacteur ter stedelijke secretarie te Amsterdam, heeft eene benoeming aangenomen tot mede redacteur van de te Weenen verschijnende Neue frcie Presse De Amsterdamsche commissie voor de Ex peditie naar het Noorden en het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap hebben het plan ge vormd Woensdag 23 e. k. een maaltijd aan te bieden aan de officieren van de Willem Barents. Volgens een gerucht zouden drie militairen, te Helder in garnizoen, eenïge nachten geleden, het kustlicht te Callantsoog hebben uitgedraaid. Hoe hun dit zoo gemakkelijk gelukt kan zijn, vatten wij niet; maar als het zoo is, dan is dit eene gevaarlijke „aardigheid," die zeker niet on gestraft zal blijven. De rijksveldwachter Bastings, vergezeld van den gemeenteveldwachter De Lietde, van Vollen - hove, hadden zich Woensdag middag op surveil lance begeven. Toen zij beiden Donderdag morgen niet terug waren, kreeg men kwade vermoedens, welke spoedig bleken gegrond te zijn. Beider lijken werden gevonden in een putgat (moerassige kuil), waar ze als het ware in het water en onder den modder getrapt waren. Bastings is door een kogel getroffen, De Liefde heeft men den hals afgesneden. Drie personen, zijnde G. en K. Nieuwenhuis en A. Jongman, zijn gearresteerd, nadat het bekend was geworden, dat genoemde beambten reeds meerdere nachten en ook in den nacht van Woensdag op Donderdag er op uit waren gegaan om hen te betrappen. De justitie heett zich naar Vollenhove begeven om een nader onderzoek in te stellen. [In een particulier bericht wordt nog me degedeeld dat Bastings een weduwe en zes kinderen nalaat en- De Liefde ongehuwd was. Men verzekerde, dat de gearresteerden verdacht worden van overtreding der jachtwet. Zij zouden gisteren middag naar Zwolle worden getranspor teerd.] Zwolsche Ct.) Nabij 's Bosch is gisteren morgen een trein in aanraking gekomen met een os de trein stopte onmiddelijk; het beest, dat zich onder den tender bevond, werd na veel moeite verwijderd. De volgende trein ondervond nog 37 minuten ver traging. De cholera woedt nog fel in Marokko. Er wordt dan ook niet veel gedaan om de versprei ding der ziekte tegen te houden. De kleederen der gestorven Mooren worden niet verbrand, maar in het openbaar verkocht, terwijl de lijken slechts anderhalven voet beneden den grond wor den begraven. De uitwerking van het laatste laat zich begrijpen. De Engelsche vereeniging van Israëlieten Anglo-Jeivish Association) heeft reeds vroeger bij de regeering aangedrongen op het aanwenden van haren invloed bij Rumenië, om te bewerken, dat de gelijkstelling der Joden met andere burgers aldaar spoedig een feit moge worden. De mar kies van Salisbury heeft de vereeniging doen weten, dat Rumenië beloofd had, naar zijn beste vermogen alle bepalingen van het Berlijnsche verdrag, ook die betreffende de Joden te zullen uitvoeren. De vereeniging heeft nu de aandacht van lord Salisbury gevestigd op hare vrees, dat die uitdrukking „naar zijn beste vermogen" zoo weinig waarborgen geeft voor eene spoedige uitvoering. binnenland, 's Gravenhage. Onder de bekroonden ter wereldtentoonstelling te Parijs komen de vol gende inzenders uit Zeeland voor: Simon, hoofd ingenieur van den waterstaat (vroeger) te Vlissingen, gouden medaille kamers van koophandel te Mid delburgen Vlissingen, eervolle vermeldingVan den Bosch, te Goes, gouden medaille voor gerst-soorten J. C. Kakebeeke, te Goes, bronzen medaille voor gerstA. de Jager, te Kapelle, eervolle vermel ding voor zomergerstVan den Bosch, te Goes, idem voor snijboonen; J. J. Bal, te Middelburg, zilveren medaille, voor aalbessenwijn. Voorts zijn talrijke bekroningen verleend voor de openbare werken, de inzendingen uit Indië en aan schilders. 's Gravenhage. Blijkens het afdeelings-ver- slag der eerste kamer over de artsen-wet werd ernstig tegengesproken dat het practisch gevolg dezer wet zal zijn eene vermeerdering van ge neeskundige hulp, omdat de gelegenheid tot behoorlijke opleiding op de voorgestelde wijze ontbreken en het peil der artsen verlaagd worden zal. Een ander hoofdbezwaar betrof het behoud der algemeene bevoegdheid en dat der* staats examens. Van de andere zijde werd de aanneming yan het ontwerp aanbevolen, uithoofde van het maatschappelijk belang, waarvoor het belang van het universitair onderwijs moet wijken. Uit het verslag blijkt echter niet of de bestrijding of de verdediging van de meerderheid of de minderheid uitgaat. buitenland. Londen. Uit Weenen wordt aan de Times geseind dat de bewegingen der Russen in de om geving van Konstantinopel zeer raadselachtig zijn. De Russen houden de liniën van Tchataldja bezet. Zoo deze toestand voortduurt is de terug keer der Engelsche vloot naar Konstantinopel niet onwaarschijnlijk. Berlijn. De eindstemming over de socialis tenwet geschiedt heden in de middagzitting van den rijksdag. Brussel. Zesduizend arbeiders in de steen groeven van Ecaussines (Henegouwen) hebben gisteren het werk gestaakt. De gendarmerie is aldaar versterkt. 18 Oct. 's av. 11 u. 50 gr. 19 's morg. 8 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 6 u. 55 gr. verbetering. In het verslag der zitting van 16 dezer (M. Ct. van 18 Oct.) werd ten onrechte gezegd dat door den heer Callenfels het woord gevoerd was over de jaarwedde van den commissaris van politie. Het daar medegedeelde, als door genoemd raads lid gesproken, werd door den heer Kleijnfcens gezegd. Zitting van Vrijdag IS October. Afwezig is de heer Schneiders van Greijffenswerth Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van eenige ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen, wordt gunstig beschikt op de ver zoekschriften van P. A. Exel, H. M. J. van Asch, van Wijck en de wed. van Maenen om remissie van hoofdelijken omslag wegens vertrek naar elders. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt benoemd de heer de Jonge, met 5 stemmen. Met

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2