BUITENLAND. Telegraphische berichten. Gemeenteraad van Vlissingen, Algemeen Overzicht. 4s Het maken van twee nieuwe paalhoofden voor den Westkaplschen zeedijk. Ingekomen waren twee biljetten door Iz. van Male Dz. te Breskens voor 45,48 en door J. Verkuyl Quak- kelaar voor 4153. 5° Het maken van 1958 M"- glooiing van Door- nikschen steen aan de Westwatering met alle daartoe gevorderde arbeidsloonen en de levering der vereischte bouwstoffen. Ingekomen waren 5 biljetten, door Iz. van Male Dz. te Breskens voor f 11447; door P. J. Visser te Hansweert voor 11580; door Victor de Clercq te Selzaete voor f 11096; doorl. van den Hoek alhier voor 11279 en door H. Hage alhier voor 11207. 6n Het leveren van: a Kond en beslagen eikenhout. Ingekomen waren 8 biljetten door F. Clercx te Boxtel, voor f 2695door B. H. Clercx aldaar, voor 2448 door P. van der Plas te Udenhout, voor 2993 door W. Giesen te Doesburg, voor f 2777door G. Kemperman te Silvolde, door f 2809door Johs. Hoek te Oud Gastel, voor 3395door J. H. van Hoogerwon te Boxtel, voor 2540 en door M. J. Vreeburg te Leiden, voor f 4953. 6 Wormnagels. Ingekomen waren 7 biljetten door B. Janssen te Vlissingen, voor 5125; door Gebs. Boudewijnse alhier, voor f 4907door Geb3. Polak te Vlissingen, voor 4400, door Agelinck van Renterghem en Co. alhier, voor f 5163dooi de wed. C. J. Massee en Zoon te Goes, voor ƒ4470; door R. S. Stokvis en Zonen te Rotter dam, voor 4559.38 en door van den Broecke en Jutting alhier voor ƒ4640. c Staaf- en plaatijzer. Ingekomen waren 5 biljetten door Agelinck van Renterghem en C". alhier voor ƒ306.70; door Gebr". Polak te Vlis singen voor 289; door Gebr5: Boudewijnse alhier voor 336door de wed. C. J. Massee en Zoon te Goes voor /290 en door R. S. Stokvis en. Zonen te Rotterdam voor 319.93. 7°. Het leveren en verdeelen van afval van Doornikschen of Lessineeschen steen aan de Zuidwatering. Ingekomen waren 5 biljetten door J. Ceulemans te Niel (prov. Antwerpen) voor 2295; door P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor ƒ2300; door Iz. van Male Dz. te Breskens voor 1988; doorl C. van de Velde te Borselen voor 2330 en door Victor De Clercq te Selzaete voor 2187. BINHESLAXD. Eerste kamer. Morgen zijn het wetsont werp betreffende het huwelijk van Z, M. den koning en alle andere ontwerpen, behalve dat omtrent de toelating van artsen enz., aan de orde ge steld. 's Gravenhagc. Jhr. mr. Heldewier, gezant te Konstantinopel, is overgeplaatst naar Madrid, terwijl baron van Ittersum, gezant te Madrid, naar Konstantinopel is overgeplaatst. Van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië is het volgende telegram ontvangen. Habieb Abdul Rachman heeft zich den 13™ dezer te Kotta Radja aan ons gezag onderworpen, hij heeft daar in het openbaar vergiffenis gevraagd en den eed afgelegd. BTJITEKLAHD. Konstantinopel. De opstandelingen te Creta hebben de conventie geteekend. De Russen hebben in de omstreken van Tschorla hunne terugtrekkende bewegingen hervat. Simla. Te Khijber is eene opeenhooping van Afghanende garnizoenen te Peshawar en Kohat zijn versterkthet gerucht loopt dat aanzienlijke Versterkingen te Alismushid in de provincie Kan dahar zijn aangekomen. Zitting van Woensdag 16 October. (Vervolg.) Na de voorlezing van het rapport der financieele commissie wordt overgegaan tot de behandeling der begrooting, beginnende (daar niemand alge- meene beschouwingen wenscht te voeren) met de Uitgaven. Hoofdstuk I: jaarwedden, collecteloonen, schrijf- loonen 44,551.01. Afdeeling 1 art. 5: presentiegeld van de leden van den raad 400, in omvraag gebracht, wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Laernoes en Mortier. Afd. 2 art. 1: jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter secretarie 3532. De heer Pot stelt voor dien post alsnog met 25 voor ieder ambtenaar te verhoogen, terwijl ook de heer Hector de verhooging gaarne op een hooger cijfer dan door B. en W. is voorgesteld, zou zien» aangenomen; hij merkt hierbij ook op dat door een dit jaar vrijgevallen post, de finan ciën der gemeente bij aanneming van zijn voorstel niet lijden zouden. De voorzitter is van een tegenovergesteld ge voelen en meent dat de toestand der gemeente- financiën eene meerdere verhooging niet wettigt. De heer Kleijnhens acht het voorzichtig in deze zich aan te sluiten bij het voorstel van B. en W.; hij wenscht tevens ook te doen uitkomen dat het niet aangaat om wanneer een post vrij valt, die dadelijk weer te verdeelen of over te brengen op een ander artikel. De heer Mortier zegt met het voorstel van den heer Pot te kunnen medegaan, aangezien, naar het hem voorkomt, de hier bedoelde ambtenaren geen voldoend traktement hebben. De heer Wibaut verklaart zich met het gevoe len van den vorigen spreker te vereenigen. In stemming gebracht wordt het artikel zooals het door B. en W. is voorgesteld, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Hector, Mortier, Wi baut en Verkuyl Quakkelaar. Bij de behandeling van art. 4 van diezelfde afdeeling, jaarwedde van de vroedvrouw tevens lavementzetster 150, zegt de heer Mortier dat hij gelooft dat de heer Callenfels, die op het oogenblik niet ter vergadering tegenwoordig is, hieromtrent een voorstel wenscht te doen. Op voorstel des voorzitters wordt besloten de be handeling van dit artikel aan te houden. Art. 11: jaarwedde van de ambtenaren belast met het toezicht op de invordering _der plaatse lijke belastingen 4360. De heer Laernoes vraagt inlichtingen of hij de voorgestelde verhooging ook voor den chef van dienst een hoogere belooning dan voor de andere ambtenaren is uitgetrokken. De voorzitter deelt mede dat die betrekking is gesupprimeerd en dat de ambtenaren beurtelings als chef fungeeren. Het artikel in stemming gebracht zijnde wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. De heeren Pot, Verkuyl Quakkelaar en Mortier stemden tegen. Art. 12: jaarwedde van de leeraars en onder wijzers enz. aan de scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs 15.050. De voorzitter deelt mede dat B. en W. zich met het voorstel van de financieele commissie vereenigen en stelt voor in te trekken het raadsbe sluit van 4 Juli 1877 en het artikel met 550 te verminderen, waartoe zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming besloten wordt. Daarna geschiedt voorlezing van het door den heer G. J. Endhoven ingediend adres. Burge meester en wethouders stellen voor dit verzoek af te wijzen. De heer Hector zegt het verzoek van den hulp onderwijzer Endhoven niet alleen billijk te vinden maar ook noodzakelijk; hij is de meening toege daan dat hij eene eventueele vacature, het zeer moeielijk zou zijn iemand van zoodanige bekwaam heden te vinden, eene verhooging der jaarwedde acht spreker eene zeer wenschelijke aanmoedi ging. Hiermede verklaart de heer Laernoes zich te vereenigen. Het verzoek van den heer Endhoven in stem ming gebracht wordt atgewezen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Laernoes, Wibaut, de Kruijff, Ruighart en Hector. Het artikel wordt alzoo 14,500. Art. 14: jaarwedde van den muziek-en dans meester 200. De heer de Kruijff zal niet behoeven te zeggen dat hij een voorstander is van het onderwijs in muziek en dans. Hij zal voor den post stemmen doch wenscht eene opmer king te maken; het traktement bedraagt ƒ150, waarbij ƒ50 gevoegd is voor een geschikt locaal door den onderwijzer beschikbaar te stellen. Aan die verplichting echter is, volgens hem, nooit voldaan, de onderwijzer heeft zich eerst beholpen met eene achterkamer die veel te klein was, de tegenwoordig in gebruik zijnde lokalen, hoewel iets grooter, moeten toch nog te klein worden geacht en missen de volgens de wet Tereischte ruimte. Daarom zou spreker de voormalige school voor de gymnastiek, tot dans- en muziek school willen bestemmen daar dit, met eenige onkosten: het leggen van een vloer, maken van een zolder en aanbrengen van een schoorsteen, een zeer geschikt lokaal mag geacht worden. Deze post zou dan met 50 kunnen vermin deren. De heer Pieterse, eveneens voorstander zijnde van hetonderwijs in de muziek, kan echter het gevoelen van den vorigen spreker niet deelen door het leggen van den vloer enz. zou het locaal door den heer de Kruijff bedoeld, van bestemming veranderen en dat acht hij ook met het oog op het door de Maatschappij lot nut van 'f alge meen in der tijd verleend belangrijk subsidie niet wenschelijk. Hij gelooft ook niet dat het op den weg van het gemeentebestuur ligt om hierin verandering te brengen, en acht het beter den bestaanden toestand te laten zooals die is. De heer de Kruijff verklaart zijn voorstel in te trekken. Na discussie waaraan de heeren Pieterse, Laer noes en de voorzitter deelnemen, zegt de heer Pot, met den heer de -Kruijff niet in te stemmen, hij verzekert dat het locaal voldoende mag geacht worden. De post wordt onveranderd behouden. De heer Callenfels is intusschen ter vergadering gekomen. Art. 17jaarwedde van den commissaris van politie 1200. Hierbij geschiedt voorlezing van het door dezen ambtenaar ingediend adres tot bekoming van vermeerdering zijner jaarwedde. B. en W. zijn dezelfde meening toegedaan als de commissie van financiën en stellen voor in den zin van het advies dier commissie te hesluiten. De heer Callenfels, ofschoon niet ongenegen de positie van den commissaris te verbeteren, vindt de verhooging tot 1600 nog al ingrijpend. Wel zijn de werkzaamheden aan de betrekking van commissaris van politie verbonden vermeerderd, maar eigenaardig vinden deze hare belooning in de betrekking van waterschout, die toch ook op 300 geschat kan worden. Kort geleden zijn de jaarwedden van den burgemeester en van den secretaris met 100 verhoogd en spreker acht het niet wenschelijk om een ambtenaar, wiens positie niet gelijk is, b. v. aan die van secretaris, ruimer dan deze te bezoldigen. Hij geeft in overweging de jaarwedde op 1500 te brengen. De heer Verkuyl Quakkelaar is wel geneigd tot verhooging mede te werken doch huivert om de kosten voor bureaubehoeften onder het tractement te berekenen. Veel kans toch bestaat er, zoo hij meent, dat na verloop van korter of langer tijd', die bureaubehoeften die dan in den ge ijkten term buitengewoon bezwarend genoemd worden toch weder ten laste der gemeente komen spreker stelt dus voor het zuiver traktement te bepalen. De heer Pieterse wenscht op te merken dat het bezwaar van den vorigen spreker vervaltdaar de verhooging wordt verleend onder de uit drukkelijke bepaling dat de bureaubehoeften door den titularis moeten worden aangeschaft. Er is echter nog eene reden waarom de aanne ming van het voorstel van B. en W. voor den adressant het wenschelijkst is, daar, zoo de 200 als jaarwedde wordt verleend, dit op het later te verleenen pensioen van invloed is. Na discussie trekt de heer Quakkelaar zijn voorstel in en brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. in omvraag, dat met 10 tegen 2 stemmen aangenomen wordt. Tegen stemden de heeren Kleynhens en Laer noes. Tengevolge van dit besluit zal, daar het trak tement van den commissaris van politie door den koning behoort te worden bepaald, het verzoek daartoe tot Z. M. gericht worden. Art. 21: jaarwedde van torenwachters en klokluiders ƒ390. Van deze beambten is ingekomen een adres, waarbij zij verzoeken hunne belooning, thans 35 cent per nacht bedragende, met 10 cent per nacht te verhoogen. Met algemeene stemmen wordt op voorstel van den heer Callenfels besloten het verzoek toe te staan, waardoor deze post is gebracht op ƒ462. Nu komt in behandeling het vroeger aangehou den art. 4 van de 2e afdeeling: jaarwedde van de vroedvrouw. De heer Callenfels acht de jaarwedde van 150 wel wat weinig, hij zoude wenschen die op ƒ200 te brengen. Na discussie wordt de verhooging van 50 met algemeene' stemmen goedgekeurd. Hoofdst. II: kosten van onderhoud, schoon houden en meubeleeren van de openbare voor den gemeentedienst bestemde gebouwen, benevens van licht, brand en bureaubehoeften, ƒ4476. De heer Callenfels wenscht eene inlichting te vragen en wel wat hij moet verstaan onder de benaming gewoon onderhoud. De voorzitter geeft daarop inlichtingen. De heer Kleynhens vindt het zeer natuurlijk dat het den heer Callenfels opgevallen is dat de sommen voor het onderhoud zoo hoog zijn, reeds lang is het voornemen van spreker geweest om hierop de aandacht van den raad te vestigen. Verschillende gebouwen, waar hij het toezicht over heeft, kosten in vergelijking de helft minder aan onderhoud. Naar zijne meening zijn dehooge sommen die de gemeente betaalt, een gevolg van het aanbesteden van dergelijke wisselvallige wer ken; jaarlijks stijgt die post. Spreker zal geen voorstel doen tot vermindering, hij wenscht alleen op te merken dat de som hem te hoog voorkomt. Naar aanleiding van het in het rapport der financieele commissie vermelde wordt daarop door den voorzitter het al of niet behouden van den post voor de muziek-estrade in behandeling gebracht. B. en W. stellen voor den post te behouden. Na beraadslaging wordt de post met 8 tegen 4 stemmen gehandhaafd. Tegen stemden de heeren Pot, de Kruijff, Hector en Ockers. Hoofdst. III: kosten van onderhoud en aanleg of vernieuwing van de openbare gebouwen, enz. tot gemeenen dienst van allen bestemd. Afd. 1 art. 1. a gewoon onderhoud van open bare gebouwen enz 945. In het rapport geeft de commissie in overweging een onderdeel van dit artikel 1, de zeehondenwerf, te verhuren. Burgemeester en wethouders hebben geen gronden gevonden om zich met het gevoelen der commissie te vereenigen. De beraadslaging hierover geopend zijnde wordt door de heeren Verkuijl Quakkelaar en Hector het voorstel der financieele commissie bestreden, beiden achten het niet in het belang der gemeente om de eenige werf die er is aan een persoon in huur af te staan, die dan de prijzen geheel naar zijn goedvinden kan stellen. De heer Kleijnhens wenscht tot de verhuring besloten te zien; zooals de werf nu ligt is die van geen belang, en niet alleen dat bij verhuring de gemeente geldelijk voordeel er van zon trekken, maar het is bovendien te verwachten dat door een aldaar gevestigde particuliere onderneming het verkeer zeer zou vooruitgaan. Wat het argument betreft door vorige sprekers aangevoerd als zou een industrieel door te hoogen prijs van het ge bruik afschrikken, dit is niet aan te nemen. Na eene opmerking van den heer Pieterse, dat een deskundig persoon hem had medegedeeld dat al werd tot de verhuring beslotenhet zeer waarschijnlijk mag geacht worden dat er door niemand een bod zou gedaan worden, bespreken nog de heeren Callenfels, Kleijnhens en Wibaut het al ot niet wenschelijke der verhuring. De beraadslaging gesloten zijnde wordt met 7 tegen 5 stemmen het besluit genomen de werf niet te verhuren. Tegen stemden de heeren Quakkelaar, Callenfelsde KruijfRuighart, Pieterse, Hector en Laernoes. Wat de opmerkingen der financieele commissie bij letter 5 van hetzelfde artikel, haven en kanaalwerken f 4143, aangaat, deelt de voorzitter mede dat B. en W. zich met den wensch dei- commissie vereenigen. De heer Verkuijl Quakkelaar gelooft niet dat de voorgestelde 5000 M1 zullen behoeven ver werkt te worden; volgens zijn gevoelen zal on geveer 4000 Mr voldoende zijn, echter wil hij zijne stem aan hef voorstel geven. De post in omvraag gebracht blijft onveranderd. Tegen stemden de heeren Pot, Ockers en Mortier. bij letter c wegen, voetpaden, straten, enz. ƒ3310, maakt de heer Verkuyl Quakkelaar de opmerking dat hij in de memorie van toelichting, waar deze post gespecificeerd wordt, vergeefs heeft gezocht naar een post, uitgetrokken voor den aankoop van straatklinkers. Wèl heeft hij gevonden eene som voor straatkeien en plaatzand, doch hij meent dat hier aan een abuis te denken is hetgeen te meer aannemelijk is daar het plaat- zand is behouden, hij stelt dus voor dit artikel te verhoogen met een post voor den aankoop van 10000 straatklinkers, waarvan hij de kosten op 200 raamt. De heer Pieterse doet de vraag of de gemeente- bouwmeester niet opzettelijk dezen post heeft weggelaten, wetende dat er geen reparatie te verwachten was. De heer Quakkelaar merkt echter op dat hieraan niet te denken is, want dat zich alle jaren die herstellingen voordoen. Het voorstel van den heer Verkuyl Quakkelaar wordt in omvraag gebracht en aangenomen. Hoofdstuk IV. Onderhoud van gemeente-eigen dommen en de daarvoor verschuldigde lasten 609.26. Afd. 1 art. 1 voor het stads-koffiehuis de Beurs f 327. De behandeling van het voorstel der financieele commissie geopend zijnde zegt de heer Kleijnhens zijne stem niet aan het voorstel der commissie te zullen geven, hij acht herstelling van den vloer daar waar het noodig is voldoende. Na discussie, waarbij de heeren Laernoes en Verkuyl Quakkelaar het voorstel der commissie verdedigen en de heer Kleijnhens nogmaals zijn gevoelen toelicht, wordt de post zooals die op de begrooting is gebracht in stemming gebracht en met 10 tegen 2 stemmen verworpen. Voor het behoud van den post stemden de heeren Kleijn hens en Hector. Het voorstel der financieele commissie alsnu geacht aangenomen te zijn, wordt dit artikel met 80 verhoogd en alzoo gebracht op 407. De heer Kleijnhens vraagt verlof nog even terug te mogen komen op een reeds behandeld punt en wel van hootdstuk II, afdeeling 1, het 3C artikel, waar voor het schilderen der vloeren van het kantoor en de spreekkamer van den ontvanger 22 is uitgetrokkenhij acht dit onnoodig en stelt voor dien post met dat bedrag te verminderen. De voorzitter dit voorstel in omvraag brengende wordt het met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Laernoes, Mortier, Pot, Quakkelaar en Callenfels. Hoofdstuk VIII. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen, 63,790.11j; bij art. la van de 1« afdeeling, voor herstelling enz. van schoolgebouwen en onderwijzerswoningen, wordt door den heer Callenfels de opmerking ge maakt, dat bij de splitsing van dien post, voor de bewaarschool eene som van 90 is uitgetrok ken, doch dat volgens zijne meening die kosten niet ten laste der gemeente behooren te worden gebracht, daar het onderwijs aldaar niet van wege de gemeente, maar door de zorg van het depar tement tot Nut van 't Algemeen wordt gegeven daar voor het gebruik van het lokaal geen huur betaald wordt, stelt hij de vraag of niet het onderhoud ten minste voor rekening der gebrui kers behoorde te zijn? Na beraadslaging, waarbij door de heeren Kleijnhens en Pieterse op het groote nut dier inrichting wordt gewezen, brengt de voorzitter dezen post in omvraag die met 10 tegen 2 stem men behouden wordt. Tegen stemden de heeren Callenfels en Laernoes. Bij de verdere behandeling van dit artikel merkt de heer Kleijnhens op dat het de aandacht der financieele commissie heeft getrokken dat voor het onderhoud van kachels meer dan ten vorigen jare uitgetrokken is; tot inlichting kan hij mededeelen dat die verhooging een gevolg is van de vermeerdering van het aantal kachels dat vroeger 17 was en thans 20 bedraagt. Zonder hoofdelijke stemming wordt ook dit onderdeel goedgekeurd. Onder hetzelfde artikel acht de commissie on noodig de aanschaffing van een nieuwe kast op de burgeravondschool. De beraadslaging hieromtrent geopend zijnde verdedigt de heer Hector dezen post die, in stemming gebracht, met 9 tegen 3 stemmen wordt geschrapt. Voor stemden de heeren Verkuyl Quakkelaar, de Kruijff en Hector. De werkzaamheden worden gedurende een half uur geschorst. De werkzaamheden hervat zijnde, bleek dat de heeren Kleijnhens en Callenfels de vergadering hadden verlaten. Door den voorzitter worden aan den heer Verkuyl Quakkelaar eenige door hem gevraagde inlichtingen omtrent de beplantingen, waarvoor op deze begrooting eene som is gebracht, gegeven. Daarna wordt voortgegaan met de verdere behandeling der gemeentebegrooting. Inkomsten Hoofdstuk I: ontvangsten wegens vroegere diensten. Nihil. Hoofdstuk II: baten uit eigendommen en be zittingen 39,554.25 Art. 6: opbrengst van de gasfabriek 33,150. Hoofdst. IIIbelastingen en heffingen 92,327.85§. Afd. 1opcenten op 's rijks belastingen 8350. Afd. 2: hoofdelijke omslag ƒ21,000, wordt als sluitpost aangehouden. Afd. 3belasting op voorwerpen van verbruik ƒ51,700. Afd. 5heffingen voor het gebruik van gemeen tenwegen, werken en inrichtingen 11,106. Hoofdst IV: inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 27,096. Art. 1opbrengst van haardasch en mestspeciën 3945. Hoofdst. V buitengewone ontvangsten. Nihil. Al deze posten zonder beraadslaging of hoof delijke stemming goedgekeurd zijnde, wordt de hoofdelijke omslag op bovengenoemde som van ƒ21,000 vastgesteld. De begrooting in ontvang en uitgaaf 158,978.10J bedragende, in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen op dat bedrag vastgesteld. (Wordt vervolgd). Al wat men hoort uit het Oosten spreekt van strijd en onrust. Het zooal niet dood- dan toch zeker ontijdig geboren kind der Berlijnsche vre- deraakers heeft heel wat moeite om zijne levens vatbaarheid te toonen, en ervaren deskundigen twijfelen of het die wel bezit. De Grieksche regeering, die in het troebel water van het con gres een visch heeft aan den haak geslagen, dien het nog zeer twijfelachtig is of ze wel zal kunnen ophalen, heeft in het parlement iets van hare plannen losgelaten. De heer Coumoundouros zeide, dat Griekenland geen deel genomen had aan den oorlog, niet uit vrees, maar tengevolge van de verzekering, door Engeland gegeven, dat de Grieksche belangen hij eene regeling der zaken zouden worden in acht genomen. Het congres had dan ook een voor Griekenland gunstig be sluit genomen, en zoo daaraan nog geen uitvoe ring is gegeven, hoopt men toch op eene vriend schappelijke oplossing, die de belangen noch van Turkije, noch van Griekenland uit het oog zal verliezen. Dat is weer een van die uitdrukkingen, die de diplomatie heeft uitgevonden om de goê gemeente zand in de oogen te strooien, en die bij het blijkbaar leugenachtige van den inhoud iets zoetsappigs in den vorm bezitten, dat meestal dienen moet tot inleiding van eenig boos plan. Zoo ook hier. „Evenwel, gaat Coumoundouros voort, indien de Porte weigert zich te schikken in de be slissingen van het congres, indien Europa ons in den steek laat, dan zal Griekenland sterk en gewa pend, eene gebeurtenis in het leven roepen, die de mogendheden zal dwingen zich met de zaak te bemoeien." "Na die lieve verzekering dus in het begin, onmiddellijk een bedreiging met oorlog, aan welke kracht bijgezet wordt door eene aan vrage van 35 millioen voor liet budget van oorlog.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2