N°. 246. 18783 Vrijdag 18 October. 121® Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 17 October, Onderwijs. Marine en leger, Kunstnieuws. Thermometerstand. Verkoopingen en aanbestedingen. MIDDELBURfiSCHE C0UR4IMT De eerste vergadering van het Middelbnrgsch departement der Maatschappij Tot nut van 't al gemeen, welke door een 80tal leden werd bijge woond, werd gisteren avond door den waarne- menden voorzitter, den heer Luti, geopend met een woord ter herinnering aan de leden, die door overlijden of vertrek aan het departement ontrukt waren. Mr. G. A. Fokker, de heer W. J. Zip, mr. J. W. T. Swaters van Schaumburg, m'. P. Romeijn, de heer C. H. J. van Benthem Jutting, de heer A. J. van den Broecke, zij ailen hadden zich in verschillende betrekkingen, in vroeger en later tijd, voor het departement verdienstelijk gemaakt, en bij het betreuren van hun gemis kan alleen de hoop uitgesproken worden, dat hunne plaatsvervangers zich door gelijken ijver en belangstelling voor de goede zaak, waaraan het Nut gewijd is, mogen onderscheiden. Door al deze verliezen is het ledental van het departement, ondanks enkele aanwinsten, weder achteruitgegaan en de voor zitter drong er bij de ^aanwezigen op aan dat zij, ieder in zijn kring, hun best zouden doen om in dit opzicht de belangen van het departe ment voor te staan. "Wanneer ieder in zijne omgeving zich eenige moeite wilde geven, dan zoude het licht mogelijk zijn het ledental weder uit te breiden en daardoor aan de oude, doch niet verouderde maatschappij nieuwe levenssappen, in geldelijken zoowel als in zedelijken zin, toe te voeren. Na mededeeling dat dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, wegens zijne vele werkzaamheden, als lid van het bestuur bedankt had en van enkele ingekomen stukken, werd voorlezing gedaan van het verslag van de Commissie voor den dienst baren stand, die, na het ten vorigen jare door het departement genomen besluit, werkzaam is gebleven tot het beheeren van het bijeengebrachte fonds. Tengevolge eener oproeping, tot de inge zetenen gericht, was toezegging van jaarlijksche bijdragen gekregen van f 128, behalve de toelage ad f 10 van het Departement, en eene gift in eens van f 25. Met dezen uitslag, die beter was geweest dan men zich had durven voorstellen, wenschte de waarn. voorzitter de commissie geluk, in 't vertrouwen dat zij hare nuttige werkzaamheid met gelijken voorspoed moge voortzetten. Van de Commissie voor de bewaarscholen was ingekomen, behalve haar jaarverslag, een rapport naar aanleiding van het verslag der gezondheids commissie alhier, over den staat der verschillende bewaarscholen met opzicht tot de eischen der gezondheidsleer.. In bedoeld rapport wordt erkend dat de afkeuring, door de gezondheidscommissie over lokalen en inrichting der scholen uitgespro ken, in vele opzichten gegrond isdoch dat ook niet uit het oog verloren moet worden dat de heide departements-hewaarscholen, in de Schuit- vlotstraat en de Langeviele, geenszins aanspraak maken op den naam van mode 1-scholen, maar opgericht zijn met het doel iets beters te stellen in plaats der vroegere z. g. n. maitressen-schooltjes, heter gezegd kinder-pakhuizen. Dat doel is bereikt en nu moet naar verbetering gestreefd worden, te meer dewijl de nieuwe wet op het lager onderwijs de bewaarscholen nog aan haar lot overlaat. De commissie hoopt dat daarbij van de wenken der gezondheids-commissie gebruik gemaakt zal kunnen worden en doet in dien geest eenige voorstellen. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal kinde ren op de bewaarschool in de Langeviele binnen korten tijd tot 97 gestegen is en op die in de Schuitvlotstraat 143 bedraagt, welke cijfers nog steeds toenemende zijn. Tot den aankoop van eenige schoolbanken is overgegaan moeten worden, waardoor de rekening met een nadeelig saldo van ruim f 28 sluit, terwijl voor de onver mijdelijke aanschaffing van leermiddelen eenige verhooging van het subsidie dringend noodzake lijk is. De waarn. voorzitter wenschte te doen opmerken dat de commissie in haar eerstbedoeld verslag eenige middelen aanwijst om tot verbetering te geraken. Teneinde nu over die middelen nader in overleg te treden, in verhand tot de financieele krachten van het departement, en ook tot de mogelijkheid om op andere wijze, wellicht door een beroep op de medewerking van het publiek, steun te erlan gen, dged het bestuur het voorstel om twee leden uit zijn midden aan de commissie voor de be waarscholen toe te voegen teneinde met deze ge zamenlijk op eene volgende vergadering voorstellen te doen om de als noodig erkende verbetering der bewaarscholen tot stand te brengen. De vergadering zich hij acclamatie met dit voorstel vereenigende, noodigde de voorzitter de heeren jhr. mr. D. G. van Teijlingen en Jac. de Kanter, penningmeester, uit zich met die taak te willen belasten. Na onderzoek en goedkeuring der rekening over 1877'78, werd vervolgens de begrooting over 1878'79 vastgesteld, waaruit o.a. bleek dat het aantal leden en donatrices thans 164 be draagt en de inkomsten, uit hun eontributiën voortkomende, tengevolge dergeleden verliezen met f 100 zijn afgenomen. De verschillende subsidiën worden vastgesteld als in 't vorige jaar die der bewaarscholen wordt van f 330 tot f 400 verhoogd, waaruit tevens het nadeelig saldo over 't vorige jaar bestreden zal moeten worden. Voor het winterseizoen hoopt het bestuur weder twee lezingen met dames te kunnen geven, terwijl op de eerstvolgende vergadering, door d"1. Couvée, leeraar in de scheikunde aan de hoogere burger school alhier, eene voordracht is toegezegd. Tot lid van het bestuur der spaarbank werd bij stemming benoemd, ter vervanging van wijlen den heer W. J. Zip, de heer J. A. Ziptot lid dei- commissie voor de bewaarscholen, in plaats van mr. P. Romeijn, de heer W. M. Morren, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzerstot lid van het bestuur van het departement, als opvolger van dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, mr. W. A. van Hoektot voorzitter van het departementsbestuur, tengevolge van het vertrek van wijlen mr J. W. T. Swaters van Schaumburg, de beer J. J. L. Luti. De heeren Morren en Luti verklaarden hun benoeming aan te nemen; aan de andere heeren zal daarvan kennis gegeven worden. Nadat door den afgevaardigde ter jongste al- gemeene vergadering, mr. E. Fokker, daarover verslag was uitgebracht en over eenige der daar bij door dien afgevaardigde gemaakte opmerkingen nog kortelijk van gedachten gewisseld was, werd deze bijeenkomst gesloten. Het in Het Vaderland van heden voorkomende bericht dat de luitenant-kolonel E. F. Jéhu, van het 3e regiment infanterie, in garnizoen alhier, zijn pensioen aangevraagd zou hebbeu, kunnen wij op goede gronden voor onjuist verklaren. Aan bet departement van binnenlandsche zaken wordt reeds een aanvang gemaakt met het voor bereidende werk voor de in 1879 te houden algemeene volkstelling. Naar wij vernemen zullen de heeren Crans Co. te 's Hage zich ook tot de gemeente-besturen van Middelburg en Vlissingen wenden om conces sie te vragen voor de levering van electrisch licht in die gemeenten. Omtrent de staatscommissie voor den Rotter- damsc-hen waterweg wordt eindelijk iets vernomen. Haar rapport kan, zegt Het Vaderland, spoedig verwacht worden. Maar 't zal een „voorloopig" rapport zijn. Aan verschillende kamers van koophandel en fabrieken waaronder die te Middelburg en Vlis singen, is gezonden een exemplaar van het „overzicht van den handel en de scheepvaart van Hamburg gedurende het jaar 1877." B. en W. van Haarlem hebben aan den raad dier gemeente, op een adres van de Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, om afschaffing der kermis, gerapporteerd, dat er h. i. geen vol doende termen zijn om in dat verzoek te treden. Benoemd tot leerares iu het Fransch aan de H. B. S. voor meisjes te Groningen, mej. F. J. van Uildriks aldaartot leeraar in de gymnastiek aan de burgerschool te Amsterdam, F. C. Grothe. Aan dr. E. v. d. Yen, directeur-leeraar aan op H. B. S. te Haarlem, is óp zijn verzoek eervol bntaiag verleend. De officieren van gezondheid le kl. G. A. M. van Ewijk en J. O. Harthoorn, behoord hebbende tot liet eskader in Oost-Indië, en in Nederland teruggekeerd, zijn op nonactiviteit gesteld. De heer Ullman, de bekende reizende kondigt dit jaar eene kunstreis door Nederland aan, waarhij Amsterdam, den Haag, Botterdam, Leiden, Utrecht, Arnhem, den Bosch, Dordrecht, Groningen en Leeuwarden bezocht zullen worden. De „sterren" die hij ditmaal vertoont, zijn de zangeressen Zaré Thalberg en Laira Harris-Zagury, van de Londensche en Parijsche opera, Thekla Friedlander, die als Ueder-zungeïos wordt aange kondigd, benevens de violist Paul Viardot. De heer Ullman kondigt aan dat hij zijne uitvoeringen duurder moet maken dan vroeger, omdat mej. Thalberg o. a. 2500 franken per avond van hem ontvangt, doch dat hij niettemin „billijk" hoopt te zijn en in geen geval de prijzen hooger dan f 3 voor den eersten rang zal stellen. Nadat gisteren avond de 22e buitengewone vergadering der rederijkers-vereeniging Ons Ge noegeni in de groote zaal van het Schuttershof alhier, - door den voorzitter met een flinke toe spraak geopend was, werden achtereenvolgens De Blinde, gedicht van J. van Beers, het blijspel De Bloedzuigers en het blijspel De Vaas van Titus ten gehoore gebracht. De werkende leden deden hun best hunne taak naar behooren ten einde te brengen en vooral bij de opvoering van De Bloedzuigers vonden zij in de herhaalde bijvalsbetuigingen van het publiek een blijk van waardeering en aanmoediging. Daar geen introductie was toegelaten, was het publiek niet zeer talrijk, hetgeen echter niet belette dat een geanimeerd bal deze eerste na jaarsbijeenkomst besloot. Met den trein van 2 u. 7 m. is heden mid dag alhier gevankelijk binnengebracht zekere J.. J. R. van Amsterdam, vroeger ladingmeester te Vlissingen. Een man, die onlangs zijn zoon te Yelp doodstak, heeft in de gevangenis te Arnhem door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Den 13en October is een lijk aangespoeld op den hoek van den Onrustpolder (Noordbeve- land). Het was in vergevorderden staat van ontbinding en is om die reden daar hegraven. De lange laarzen, waarvan de zolen met spijkers met groote koppen bezet waren, doen vermoeden, dat het een zeeman was. De eerste trein, die Dinsdag van Leiden zou vertrekken langs de lijn LeidenWoerden, is ont spoord. De draaischijf was niet zuiver gesteld en sloot daardoor niet aan de rails aan; dientenge volge liep de locomotief een paar meters in het zand. Het déraillement liep daarmede af, want er vloeide zelfs geen oponthoud uit voort. Zaterdag, den 19en October wordt de kweek school voor machinisten, te Amsterdam geopend. De cursus is verdeeld over twee jaren. De leerlingen leeren uit de hand smeden, het herstellen van machinerie-deelen, het in en uit elkander nemen der werktuigen; verder de noodige kennis der stoom-werktuiglcunde, wiskunde, teekenen, het bank- en vuurwerken, alle noodzakelijke factoren voor den degelijk gevormden machinist. Het hoofddoel is te voorzien in de behoefte aan bekwame machinisten, niet het opleiden tot theoretici in de werktuigkunde. De cursus vangt aan met 22 leerlingen van het eerste en 16 van het tweede opleidingsjaar Omstreeks de helft dezer leerlingen zijn „internen' en worden onder toezicht vanwege de school gehuisvest en gevoed in het zeemanshuis op het Kadijkspiein.. Directeur der inrichting is de heer J. W. Visser, oud-officier der marine, tevens belast met het onderwijs in stoomwerktuigkunde en teekenen. Verder bestaat het onderwijzend personeel uit de hhS. Mesch, voor 't onderwijs in natuur- en werktuigkunde; G. J. Broekhuizen, voor Wiskunde; C. M. Robert, voor de talen; J. Hofland, al assistent bij het teekenonderwijs. Tevens zijn aan de school verbonden een machinist, hoofd der ambachten, een vuurwerker, een bankwerker en een draaier. Als commissarissen zijn opgetreden de hh. mr. C. H. Bosch Reitz, te Nieuwediep, J: Croli, F. A. T. Delprat, J. J. Glinderman, P. H. Holtz- man, H. J. Koper, J. D. van der Made, W. Spakler, P. Tegelberg A. de Zur Muhlen, allen te Amsterdam, H. J. P. van Meurs, te Zwolle, G. A, A. Middel- berg, te Haarlem, J. Peelen, te Naarden A. J. H. v. d. Toorn en J. G. C. A. de Vogel, beiden te 's Gravenhage. Bij Pamrapo in de Vereenigde Staten wordt een nieuw zeemonster gebouwd, waartegen geen. marine ter wereld bestemd kan zijn. Deze „zee duivel" moet geheel van ijzer gebouwd worden, zal 21ï voet lang zijn, 15 Eng. duim in diameter en in het midden bijna vier voet in omtrek hebben. Van dit punt wordt hij smaller tot den boeg, die den vorm heeft van de punt van een sigaar. In den boeg is een torpedo geschroefd, die geladen is met honderd pond dynamiet, genoeg om net grootste schip van de wereld in stukken te doen vliegen, ja misschien om eene geheele vloot te vernielen. Achter de torpedo is een cylinder met gas voor de beweegkracht. Aan wal wordt het gas in den cylinder gebracht. In het midden van het vaartuigje is de machine, daarachter de stuur- toestel. Het heeft een roer in de kiel, waarachter een tweebladige schroef zich om eene holle as beweegt. In die holle as liggen de electrische geleidraden, waarmede men he.t scheepje stuurt en tegen den vijand laat vechten van den wal af. Met electriciteit beheerseht men op grooten af stand de machine en het roer. Achter in het scheepje is een groote klos, waarom verscheidene mijlen dun koperdraad gewonden zijn, met gutta percha bekleed. Het koperdraad is aan eene sterke batterij aan den wal bevestigd en wordt afgewonden, naarmate het scheepje zich naar zijne bestemming voortbeweegtkeert het terug, dan wordt het op den wal op eene dergelijke klos opgewonden. Bij een gevecht echter komt de „zeeduivel" niet terug; want dan vliegt hij met zijn vijand in de lucht. Het interessante monster loopt 15 mijlen in het uur en kan vier mijlen uit den wal gezonden wordenterwijl men na tuurlijk de beweegkracht en het koperdaad ook voor grooter afstand kan vermeerderen. Hierbij is geen levensgevaar, zooals hij andere torpedo booten, behalve voor den vijand. 16 Oct. 's av. 11 u. 49 gr. 17 's morg. 8 u. 51 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. 's av. 6 u. 52 gr. Bij de gisteren aan het departement van marine gehoudene aanbesteding voor het lossen, ineen zetten en in gebruik brengen van een ijzeren droog dok in Oost-Indië, voor den dienst dei- marine, was de eenige inschrijving van de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, voor f 660.000. Heden namiddag werd door het polderbestuur van Walcheren in zijn locaal alhier aanbesteed 1° het maken van 7201 Mls glooiing van zui- lenbazalt tusschen de dijkpalen 7 eu 10 op den Westkapelschen zeedijk met alle daartoe gevor derde arbeidsloonen en de levering der vereischte bouwstoffen. Ingekomen waren 6 biljetten, door A. van Popering te Bruinisse voor 62,389 H. Hage alhier voor I 62,300 J. Kraaijeveld te Hansweert voor f 62,000Iz. van Male Dz. te Breskens voor f 57,878P. J. Visser te Hans- weert voor 63,200 en J. Verkuyl Quakkelaar te Vlissingen voor 55,897 2°. Het zeewaarts verlengen der hoofden n''9.25 en 28 op het noorderstrand der Noordwatering. Ingekomen waren 3 biljetten, door Iz. van Male Dz. te Breskens, voor f 3178door H. Hage alhier, voor f 3387, en door J. Verkuyl Quakkelaar te Vlissingen, voor 3237. 3°. Het maken van 1674 M! glooiing van Door- nikschen steen aan deNoordwatering. Ingekomen waren 2 biljetten, door Iz. van Male Dz. te Bres kens voor f 8478, en door J. Verkuyl Quakke laar te Vlissingen voor f 8790.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1