BUITENLAND. Een vriend, die mij mijn feilen toont enz. Réclames. Parijs - Tentoonstelling. Zeetijdingen. Handelsberichten 1 il Gemeenteraad van Vlissingen, Thermometerstand, Algemeen Overzicht Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. BUITENLAND. Rome. De oorspronkelijke grondslagen voor de onderhandeling tusschen het Vatikaan en Berlijn zijn vervallen wegens de houding van het centrum. De wederzijdsche verhouding zal thans een minder radicalen grondslag hebben. Londen. Men verzekert dat de onderkoning verlangt dat Shere Ali naar Peshawur komt; eene eenvoudige betuiging van leedgevoel zou voldoende worden geacht. Konsfaniinopel. Een Turksch blad zegt dat Shere Ali oorlog voerende tegen Engeland, den eenigen bondgenoot van den Islam, het mis noegen van eiken muzelman zou wekken. Zitting van Woensdag 16 October. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Schraver en Callenfels; laatstgenoemde komt later. De voorzitter deelt mede dat van den heer Schraver bericht is ontvangen dat hij door ziekte verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Op voorstel van den voorzitter wordt de lezing der notulen van de vorige vergadering aange- gehouden tot het einde van deze of tot eene volgende vergadering, en het laatste punt dei- agenda, de behandeling der gemeente-begrooting voor 1879, het eerste aan de orde gesteld. Dientengevolge wordt voorlezing gedaan van het rapport der financieele commissie waaruit in hoofdzaak het volgende blijkt: Wat de uitgaven betreft Hoofdstuk I, afdeeling 1, art. 5: presentiegeld van de leden van den raad. Om de bekende redenen waren twee leden tegen het behoud van dezen post. Zij kunnen niet aannemen dat de leden van den raad, alleen om presentiegeld, de zittingen getrouw zouden waarnemen. Afd. 2. art. 1jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der secretarie. De voorgestelde verhooging werd met ingenomenheid vernomen. Art. 4. jaarwedde van de vroedvrouw tevens lavementzetster. Bij de behandeliug van dit art. werd ook behandeld het in handen der com missie gestelde adres van M. M. Kielin geb. Florisse, houdende verzoek om verhooging harer jaarwedde. Algemeen was men van oordeel dat deze wedde behoort te worden verhoogd. Het bedrag der verhooging wenscht men aan het oor deel van den raad over 'te laten. Art. 11jaarwedde van de ambtenaren belast met het toezicht op de invordering der plaatse lijke belastingen. - Ook met de hier voorgestelde verhooging is de commissie ingenomen. Een lid wenscht om de meerdere werkzaamheden, die aan deze ambtenaren zijn opgedragen, de wedde- in stede van met f 25 met f 50 per hoofd opte- voeren. Art. 12: jaarwedden van leeraars en onderwijzers enz. aan de scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Op het door den heer G. J. Endhoven ingezonden adres om verzoek tot ver hooging zijner jaarwedde, op grond der wan verhouding die er bestaat tusschen zijn salaris en dat der hulponderwijzers aan de scholen voor gewoon lager onderwijs alhier en de aanmerke lijke verhooging aan het traktement, verbonden aan de thans vacerende betrekking van le hulp onderwijzer aan school C te Middelburg, vindt de commissie geene termen om gunstig op dit verzoek te adviseeren, Voorts is de commissie Van oordeel dat, aangezien geene uitvoering gege ven is aan het raadsbesluit van 4 Juli 1877, waarbij is bepaald dat 7 hulponderwijzers aan de school voor on- en minvermogenden zullen werk zaam zijn, behoort te worden besloten gezegd besluit in te trekken en het artikel met f 550 te verminderen. Art. 17jaarwedde van den commissaris van politie. De commissie is ten aanzien van het door dien ambtenaar ingediende adres van oordeel dat de aan die betrekking verbonden wedde, ook uit aanmerking dat de wedden van het overig personeel in de laatste jaren zijn verhoogd, waardoor de verhouding tot de wedde van den commissaris is verbroken, behoort te worden verhoogd en stelt voor 1° te doen vervallen art. 11 afd. 2 van het 11' hoofdstuk. „Bureaukosten van den commis saris van politie 2° de wedde van den commissaris van politie Vast te stellen op f1600 per jaar, onder bepaling dat de titularis verplicht zal zijn te zorgen voor de bureaubehoeften bij de politie benoodigd. Hoofdst. IIe afd. 1 art. 1onderhoud en schoon houden der gebouwen en der zich daarin bevindende meubelen op bladzijde 16 van de memorie van toelichting komt voor „onderhoud van de muziek estrade. Algemeen is de commissie van oordeel dat het gedurig verplaatsen van dit voorwerp niet goed is; zij wenscht dat de estrade te behouden waar die nu staat en het onderdeel van dit artikel 6 te verminderen met 20. Een lid verklaarde zich tegen den ganschen post en wenscht dus de ƒ64 te doen vervallen Hoofdst. Ill afd. 1 art. 1 agewoon onderhoud van openbare gebouwen enz. Onder dit artikel is, blijkens de memorie (bladzijde 22) uitgetrokken voor de zeehonden werf een bedrag in uitgaaf van 230, ter wij 1 op bladzijde 8 der memorie, de inkomst van die inrichting wordt geraamd op 214; de gemeente zal dus aan de inrichting ten koste moeten leggen f 16. De commissie is van oordeel dat het meer in het belang der gemeente zoude zijn als de gemeenteraad kon besluiten de zeehondenwerf, bij voorbeeld voor een zevental achtereenvolgende jaren, in het openbaar te verhuren en meent te weten dat ingezetenen wel geneigd zouden zijn daartoe een aannemelijk bod te doen. ad letter b is 2000 M3 meer baggerwerk uitge trokken. Blijkens bekomen inlichtingen van den wethouder voorzitter der commissie zou het doel van dit werk zijn, vermindering van stank, voort komende uit de spuiingen der riolen in de Potten- kaai. De vraag werd gedaan, waarom bij voor keur de Pottenkaai en niet de Beer- en Schar- dijnkaai, waar de bewoners aanhoudend last van stank hebben Buitendien is men van oordeel dat zoolang de kaden droogvallen, de stank niet kan worden weggenomen en dat de meer uitge trokken som zeer gevoegelijk dus kan wegvallen. Blijft echter het voorgestelde getal M3 behouden, dan wenscht de commissie het uitbaggeren ook over de andere kaaien uit te strekken. Hoofdst. IV, afd. 1, art. 1voor het stadskof- fiehuis de Beurs. De commissie, voorgelicht door haar deskundig lid, is van oordeel dat de voor gestelde verandering van den vloer tot geen be vredigende uitkomsten leiden zal en stelt dus voor: 1° de herstelling ad f 50 te doen vervallen en 2° daarvoor in de plaats te stellen verdubbeling van den vloer met vuren delen, zwaar 0.028 M. ad ƒ2 f 130. Hoofdst. YIII, afd. 1 art. 1kosten van het middelbaar en lager onderwijs. Het trok de -aandacht der commissie dat voor het onderhoud van kachels op de burgerschool en de school voor min- en onvermogenden hooger bedragen dan bij de vorige begrootingen zijn uitgetrokken. Het aanschaffen van een kast op de burgeravondschool ad f 140 acht de commissie niet volstrekt noodig. afd. 4, art. 3, kleeding en wapening van dienaars der politie zal blijkens de memorie met f 80 bekooren te worden verminderd. Wat de inkomsten betreft kwamen geene aanmerkingen voor. {Wordt vervolgd.) 15 Oct. 's av. 11 u. 52 gr. 16 's morg. 8 u. 52 gr. 's midd. 1 u. 57 gr. 's av. 6 u. 55 gr. Het zesde artikel van het socialisten-ontwerp, zooals het door de commissie van éen en twintig was veranderd en in de tweede lezing der wet eergisteren in discussie kwam, luidde als volgt. „Drukwerken waarin zich op voor de openbare rust gevaarlijke wijze een sociaaldemocratisch, socialistisch of communistisch streven zal laten waarnemen, dat op het oog heeft de omverwerping van de bestaande orde in staat en maatschappij, zullen verboden worden. „Waar het periodiek uitkomende geschriften geldt, zal het verbod zich tot het verder ver schijnen kunnen uitstrekken, zoodra krachtens deze wet een nommer verboden is." De heer Ackermann, een Saksisch conservatief, had op dat artikel twee amendementen voorge steld. Het eerste strekte om in den eersten zin de woorden te voegen„op eene wijze, die de goede verstandhouding tusschen de verschillende klassen der maatschappij in gevaar brengt." Dit werd met eene aanzienlijke meerderheid aange nomen. Met zijn tweede amendement was hij echter minder gelukkig. Dit wilde de laatste woorden van den tweeden volzin van het artikel weglaten en dus aan de politie de macht geven om dadelijk bij het eerste vergrijp eene courant of een tijdschrift geheel en al op te heffen. De commissie had hieraan de voorwaarde verbonden, dat het verbieden van een nommer moest vooraf gaan, hetgeen eenigszins als eene waarschuwing kon beschouwd worden. Ook die zeer lichte wapenrusting gunde de heer Ackermann niet aan de socialistische pers, waarbij hij gereede onder steuning vond hij de regeering. Hij had echter buiten den waard gerekend, of liever buiten het beetje liberaliteit, dat hier en daar nog hij de nationaalliberalen te vinden is: het amendement werd verworpen. Toen hadden achtereenvQlgens twee stemmingen plaats met negatief resultaat, de eerste over het artikel zooals de commissie het wilde, dat alleen de stemmen der nationaal liberalen kon behalen, de tweede over het artikel, zooals het oorspronkelijk door de regeering was voorgesteld. Dit laatste was van ongeveer gelijke strekking als het tweede amendement,Ackermann en viel tegen dezelfde meerderheid: alleen de beide conservatieve partijen waren er voor. Zoo hadden de tegenstanders der geheele wet, door Verdeeldheid in het tegenovergestelde kamp, deels de conservatieven en deels de nationaalliberalen, de nieuw aangeworven en naar het schijnt nog niet volkomen gedisciplineerde afdeeling der regeeringsmeerderheid, tot hulp om iets van de bedreigde burgerschapsrechten uit den brand te redden. Het feit maakt een verrassenden indruk, daar men reeds verzekerd meende te mogen zijn, dat liet geheele ontwerp door het pas bezegelde verbond van nationaalliberalen en conservatieven, artikel voor artikel, zon worden aangenomen. Prins Bismarck zal boos wezen en zeker eerstdaags den heeren de les komen lezen. De artikelen 7 tot 10 moesten, als in het nauwste verband staande tot en voortvloeiende uit art. 6, buiten behandeling blijven, en men ging dus ook voort met art. 11, dat met de volgenden tot 15 toe nog eergisteren werd aan genomen. Gisteren ochtend begon men aan art. 16, waarbij aan sociaaldemocratische agitators het verblijf buiten hunne woonplaats kan worden ontzegd, en hun het verblijf in bepaalde districten kan verboden worden. Bij dit artikel herhaalde zich de gang van zaken, die art. 6 den vorigen dag had doen vallen. De verscherpende amende menten van Ackermann en Schmid werden ver worpen, evenals het voorstel der commissie en de oorspronkelijke regeeringsvoordracht. In derde lezing zal men thans die gapingen moeten trachten aan te vullen, en de regeering zal haar best moeten doen om vóór dien tijd de nationaalliberalen wat meer meegaande te stemmen. De beide verworpen bepalingen zijn toch bij uitstek die, welke prins Bismarck het lemmet van het mes noemde, waarmede hij het socialisme wil om hals brengende tweede lezing van het ontwerp laat hem dus alleen het heft. De laatste moeilijkheden, die het voltallig maken van het Egyptische ministerie verhinder den, schijnen uit den weg te zijn geruimd. Men herinnert zich, dat Frankrijk er op aandrong om aan den te benoemen Franschen miaister, den heer de Blignicres, evenveel invloed te geven, als de heer Bivers Wilson, de Engelschman, uit den aard der zaak zou hebben door het bestuur van het departement van financiën. De Blignières zal nu minister van openbare werken worden, en onder zijne administratie zullen vallen alle spoor wegen en havens, behalve die van Alexandrië, alle kanalen en besproeiingswerken. De door den khedive afgestane domeinen zullen beheerd wor den door eene commissie, bestaande uit de beide Europeesche ministers en een Egyptenaar. Frank rijk had wel aanspraak om in de samenstelling van het ministerie, dat aan Egypte's ongelukkigen financieolen toestand een einde moet maken, een woordje mede te sprekende Engelsche bladen erkennen dit zelve op den grond, dat in geen enkel land zooveel Egyptische schuld onder de bevolking verspreid is als in Frankrijk. Het is in alle geval te hopen, dat geen politieke naijver tusschen beide landen de poging in den weg zal staan om het rijke Egypte financieel en moreel te doen herleven. Nimmer was de gelegenheid daartoe zoo gunstig als thans. Het feitelijk bewijs van goeden wil, dat de khedive gaf door den afstand der onrechtmatig verkregen domeinen en door de benoeming van Nubar pacha en de beide Europeanen, is wel geschikt om den houders van Egyptische fondsen moed in te boezemen. Men onthoude echter, dat hervormingen in het Oosten nog steeds zeer moeilijk gebleken zijn. In de laatste dagen heeft de keizer van Oos tenrijk aan menigeen raad gevraagd, wat hij doen moest in de dubbele ministerieele crisis, o.a. ook aan den heer Simonyi, een zeer invloedrijk lid van de oppositie in het Hongaarsche parlement. De Keue Freie Presse deelt het advies van dezen staatsman aan zijn vorst mede. Het geeft eene beschouwing van Oostenrijks toestand van ver- schillende zijden, die voor velen in geheel Europa groot belang heeft, waarom wij er de hoofdpun ten van weergeven. Simonyi zeide tot den keizer, dat de algemeene toestand van het rijk slecht is, en dat met name de materieele welvaart van Hongarije sterk ach teruit gaat. Eene der oorzaken van de kwijning van handel en nijverheid is de lange duur van de crisis in het Oosten; eene tweede oorzaak is, dat Oostenrijk met vreemde landen geene duur zame handelstractateu heeft gesloten, en dat het algemeentarief van inkomende rechten het land nog lang zal beletten zulke overeenkomsten te sluiten. In de algemeene financiën eindelijk van het rijk is eene groote bres geschoten door de bezetting van Bosnië, en indien deze bezetting nog lang mocht voortduren, zou eene groote financieele ramp onvermijdelijk zijn. Uit een militair oogpunt is de bezetting even verderfelijk voor het rijk als uit een financieel oogpunt. Vooreerst was zij niet noodig tot ver meerdering van het prestige van het rijk. Nie mand twijfelde, noch kon twijfelen, of men zou, als men met genoegzame legermacht Bosnië binnentrok, het land in enkele weken onderwer pen. Daarenboven kan de bezetting een groote last worden en de treurigste gevolgen hebben bij nieuwe Europeesche verwikkelingen. „Indien wij in een oorlog met eene andere mogendheid komen, zeide de heer Simonyi, znllen wij óf onze troepen uit Bosnië moeten terugtrekken, of onze iriacht verspreid houden door een deel van ons jeger daar te laten. Hoe belangrijker de buiten- andsche oorlog is, des te meer troepen zullen wij in Bosnië moeten laten om het in bedwang te houden en te verhinderen, dat het een welkom bondgenoot voor onze vijanden worde. Eindelijk moet men nimmer vergeten, dat wij Servië en Montenegro in onze buurt hebben, en dat wij bij een Europeeschen strijd immer een deel onzer macht zullen moeten gebruiken om die beide buren in het oog te houden". Wat de financieele voordeelen van de bezetting betreft, zijn Simonyi en zijne vrienden van meening, dat die voordeelen zoo ver in verschiet liggen, dat men ze niet eens noemen mag. De bezetting zal jaarlijks millioenen verslinden, en zeker zal deze eeuw Bosnië niet beschaafd en ontwikkeld genoeg meer zien om Oostenrijk eenige compen satie te kunnen bieden voor zijne velerlei uitga ven, ten behoeve der bezetting gedaan. Eindelijk is de bezetting ook eene fout uit het oogpunt van binnenlandsche politiek. Hongarije meent, dat het dualisme de eenige vorm is, die waarborgen geeft voor het bestaan der monarchie. Het Duitsche element moet bovendrijven in Oos tenrijk, het Magyaarsche element in Hongarije. Wil men daarbij een derde element in de mo narchie halen, dan gaat zij een tijd te gemoet van onberekenbare binnenlandsche onlusten en burgertwist. (Prijs per plaatsing 30 Cent per regel) Met het oog op de uitreiking der medailles welke den 21 dezer zal plaats hebben, en bij welke gelegenheid geen mindere feesten te voor zien zijn als den 30 Juni hebben plaats gehad, en voorts naar aanleiding van het sluiten der Ten toonstelling, hetwelk tegen den 10eu November ofïïciel en definitief bepaald is, neemt de heer SE16NAED, eigenaar van het fflètel da Melder, de vrijheid de aandacht van het fflol- lanrïsck publiek op zijn Hotel te vestigen voor een eventueel bezoek, hetzij tijdens de fees ten, hetzij gedurende de laatste dagen dat de Tentoonstelling zal geopend zijn. Zijn Hotel, bestaande uit 3 huizen, ligt in de rue du Helder, op weinige passen van de groote Boulevards; men vindt er een uitstekende table d'hóte, goeden wijn en Hollandsche bedienden en couranten. Tot 15 November slechts, pension per dag3e en 4e étage frs. 20, le en 2e frs. 25. Gisteren avond te Vlissingen binnengekomen en heden naar hier opgevaren de Ned. schooner Francois, gezagv. de Eijke, van Riga. Van Vlissingen naar zee vertrokken na geëindigde reparatie de Engelsche bark Autocrat kapt. Kenealy naar Philadelphia, en bet Eng. 3/m schip King of Algeria kapt. Curry naar New-York. jzascrassascEïiDs^iBmacen: Amsterdam, 16 October. Raapolie op zes weken f 36 Lijnolie f 33$. Amsterdam, 15 Oct. 16 Oct. STAATSLEER INGE N. Mederl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 61f 61$ dito dito dito. 3 74$ 73$ dito dito dito. 4 96$ 97$ België. Certificaten2$ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Mongarije. Obl. Goudleen. 5 53$ 53$ Etalië. Cert. Adm. Amsterd. 5 - Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 5050$ dito Febr.-Aug. 5 50$ 50^% dito Jan.-Juli. 5 52-^ 52$ dito April-Oet.5 52 yk 52 dito dito Goud 4 Molen. Obl. Schatkist 1844. 4 75$ Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49 48$ dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 57 dito dito 6e 1855. 5 72$ 72$ Ohligatiën 18625 76$ dito 1864 ƒ1000 5 87$ dito 1864 £1005 83 82$ dito 1877 dito5 79-ft 79$ dito 1872 gecons. dito. 5 77$ 77$ dito 1873 gecons. dito. 5 78$$ 78$ dito 1850 le Leening dito. 4$ 79$ dito 1860 2S Leening dito. 4$ 77$ 77$ dito 1875 gecons. dito 4$ 71$ 70$ Cert. Hope C° 1840 4 dito 2e, 3" 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 70$ 70 dito dito 1859 3 62$ Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14A 14$ dito dito 1876 2 32$ 32 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 14 13$$ dito dito 1876 2 30$ 30kk Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 9rk 9$ dito dito 1869 6 12$ 12$ Egypte. Obl. Leening 1876 6 53s 52$ Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4$ Brazilië. Obl. Londen 1865 5 22$ dito Leening 1875 5 87$ 87$

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3