N°. 244. 121® Jaargang. 1878. W oensdag 16 October. *@31 are Jiïffdf Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangfere G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. GEMEENTE-BELASTINGEN. GEMEENTE-BELASTINGEN. Middelburg, 15 October. FEUILLET017. de Schrijfster van „Jennie" enz. Suppletoir kohier n° 1 voor de plaatse lijke directe belasting op de inkom sten over 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat het suppletoir kohier n° 1 voor de plaatse lijke directe belasting op de inkomsten, over het jaar 1878, waarvan de heffing is goedgekeurd bi] koninklijke besluiten van den 23 December 1871, n° 31, van den 10 December 1875, n 28 en van den 7 December 1876, n° 16, ingevolge art, 261 der gemeentewet, voorloopig door hen is vastgesteld en gedurende veertien dagen, aanvan gende Woensdag den 16 October a,, voor een ieder op de gemeente-secretarie zal zijn ter lezing nedergelegd en aldaar in druk verkrijgbaar gesteld, tegen betaling van 10 cent per exemplaar. Hiervan is op heden af kondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 14 October 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOREK. De secretaris, G. N. DE STOPPEL AAR. Suppletoir kohier n° 1 voor de plaat selijke directe belasting op de honden over 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg- maken bekend: dat het suppletoir kohier n° 1, voor de plaat selijke directe belasting op de honden over het jaar 1878, waarvan de heffing is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 8 Maart 1873, n° 17, ingevolge art. 264 der gemeentewet, voorloopig door hen is vastgesteld en gedurende veertien dagen, aanvangende Woensdag den 16 October a. voor een ieder op de gemeente-secretarie ter lezing zal zijn nedergelegd dat ieder, die meent daartoe reden te hebben, gedurende bovenvermelden tijd, volgens art. 265 der gemeentewet, tegen zijn aanslag bezwaren bij den gemeenteraad kan inbrengen. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 14 October 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOREE. Het gisteren door ons aan het Haagsche Dag blad ontleende bericht van de „heropening'' der onderhandelingen over de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, bevat eigen- 96 door HOOFDSTUK XX. tak tie k. De luiken en gordijnen waren zorgvuldig ge sloten om alle licht uit de slaapkamer te weren, maar de zon spotte met die voorzorgen en drong hier en daar door een onmerkbare reet, zoodat Sibylle zooveel licht had als zij behoefde. Zij had haar moeder vriendelijk verzocht dien avond haar deur niet at te sluiten. „Het kan zijn dat mij iets belangrijks invalt, waarover ik u terstond wil raadplegen en ik zou u niet gaarne opkloppen uit vrees van de anderen ook te wekken," had zij gezegd. En daar haar iets „inviel", ofschoon niet van dien aard om het mede te deelen, was ze dankbaar dat zij in de kamer kon gaan, zonder gevaar van de slapende te storen. Zij naderde zeer behoedzaam het bed en durfde bijna geen adem te halen. Zij stak haar hand voorzichtig onder het kussen, zocht en vond sleutels, die zij in haar hand klemde, en terwijl zij wegsloop bleef ze weer een oogenblik «taan om te luisteren. De zware, geregelde jidemhaling ven een diepen slaap was het eenige lijk niets nieuws, daar de Belgische minister van openbare werken, de heer Beernaert, te Gent in Maart en op den 24'"° Mei jl. in de kamer van afgevaardigden, verklaarde dat de onderhande lingen over deze altijd hangende zaak nog niet afgebroken waren. Sedert dien tijd heeft echter in België de ver wisseling van ministerie plaats gehad en het nu weder opwerpen van dit bericht zou de beteeke- nis kunnen hebben, alsof door de optreding van een liberaal ministerie in België, de inzichten der Nederlandsche regeering wijziging ondergaan zouden hebben. Het komt ons niet wenschelijk voor dat deze onderstelling hetzij aan dezen of aan genen kant der Schelde wortel schiete. De verhouding van onze regeering tot deze quaestie wordt naar onze meehing. volkomen juist geteekend door een Brusselschen correspondent van het Handelsblad, die heden schrijft: „Zeer zeker is het niet onmogelijk, dat de op treding van den heer Frére eenige verandering brengen kan in de voorwaarden welke nu laat stelijk door uw land gesteld waren, doch ik kan geen oogenblik aannemen, dat het tegenwoordige kabinet van 's Gravenhage, ter wille van de eene of andere partij, die het roer van den staat in handen heeft, minder nog om een persoon, haar eenmaal ingenomen uitmuntend standpunt zou prijs geven, of ook maar een haarbreed zou afwijken van eischen, naar recht en billijkheid en overeenkomstig met de waardigheid en het wel begrepen belang des lands door de zich bij u te lande opgevolgd hebbende regeeringen gesteld en gehandhaafd. „Men verlieze niet uit het oog, dat de kanaal- quaestie in Nederland volstrekt geene politieke quaestie is, afhankelijk van de inzichten of inte resten van de een of andere staatspartijdat zij daar steeds was, behoort te blijven en wijselijk blijven zal een vraagstuk van zuiver stoffelijk belang, dat opgelost moet worden tot heil en voordeel van de bij de zaak betrokken streken en niet om de een of andere richting in het bui tenland, welke geestverwantschap ook met dezelve moge bestaan, te bevredigen of bij te staan." Z. K. H. prins Christiaan van Sleeswijk-Hol- stein en zijne gemalin prinses Helene, dochter van de koningin van Engeland, zullen morgen avond van Darmstadt te Vlissingen aankomen, om per mailboot de reis naar Engeland voort te zetten. Het aanhoudend gebruik, dat dergelijke hoogge plaatste personen van deze reisgelegenheid maken, pleit bij voortduring voor de goede inrichting van dezen dienst. geluid dat zij vernam. Zij kroop naar het andere einde van de kamer, en kreeg van een kram aan den muur een vierkant mahonyhoutcn kistje. Het was zwaar en raakte met een doffen slag den grond aan. Sibylle schrikte en luisterde. Alles bleef stilEen klein zonnestraaltje viel juist op een koper plaatje dat in het deksel van de kist ingelegd was en waarop gegraveerd stond „Chirurgijn-majoor Moreton" „3008 regiment." Dat kistje had aan haar vader toebehoord en was een complete medicijnkist. Sibylle boog zich er overheen en stak zonder moeite een ver guld sleuteltje in het slot. Zij nam er het eene fieschje na het andere uit en bekeek zorgvuldig de etiquetten. Wat zij zocht kwam haar niet ter stond in de hand, maar eindelijk vond ze een helder wit vocht. Dat was wat zij noodig had. Het had een gedrukt etiquet „oplossing van Morphine." Zij stond van den grond op en bracht dit fieschje naar haar kamer, waar zij den inhoud voorzichtig in een zilveren flacon, die in haar reistasch hoorde, liet loopen, vulde het fieschje met water en keerde schielijk naar de kamer barer moeder terug. Op den drempel bleef zij andermaal staan, hield haar adem in en luisterde. Voldaan over de geregelde ademhaling van de slaapster, ging zij binnen, sloot het deksel, hing het kistje weer aan de kram op en stopte de sleutels weer onder het kussendat alles was het Naar aanleiding van eene opmerking indertijd !Q Gene raadsvergadering te Vlissingen gemaakt, betreffende de hoedanigheid van het tarwebrood, .niaat- verkocht wordende, zijn eenigen tijd ge leden, van sommige bakkers brooden opgezonden naar het bureau voor scheikundige en mikrosko- pische onderzoekingen alhier, om deze te onder zoeken. Naar wij vernemen heeft het onderzoek tot uitslag gehad, dat geen voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen in de onderzochte brooden zijn aangetroffen. De rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het koninklijk besluit van 5 Mei 1877 Staats blad n" 98), zal, aanvangende den 5™ November a., te 9§ uur, voor de laatste maal in den loop van dit jaar zitting houden te Amsterdam, in het Oude Mannenhuis aldaar. Zij, die tot een der examens wenschen toege laten te worden, moeten hiervan vóór Dinsdag 29 October schriftelijk en vrachtvrij aan den voor zitter der commissie kennis geven, met overleg- ging van geboorte-akte en opgave der tegenwoor dige woonplaats. Bij die kennisgeving moet tevens vermeld worden, of de eandidaat al dan niet bewijzen wensebt te leveren van zijne kennis omtrent bet stoomwerk tuig. Omtrent verdere bepalingen verwijzen wij naai de Staats-courant. De Staats-courant bevat de statuten der Chris telijke Jongelingsvereeniging Obadja, gevestigd ■te Rotterdam. Door den heer W. J. Wisse, onderdirecteur bij de rijkstelegraaf en posterijen te 's Gravenhage is bij eenige gemeentebesturen, aanvraag gedaan voor concessie tot den aanleg en exploitatie eener openbare electrische verlichting, ter vervanging van het voor bet meerendeel in ons land in ge bruik zijnde koolgaslicht, volgens een procédé, dat sedert eenigen tijd vooral in Frankrijk, voor ver schillende doeleinden, met goed gevolg in toe passing is. Door den gemeenteraad van Leiden is, op voor stel van B. en W., besloten hun college te mach tigen, om, ten gevolge van de opening van den spoorweg Leiden—Woerden, met de directie van die spoorweg-maatschappij in overleg te treden over de uitkeering van het, ingevolge de raads besluiten van 22 April en 26 Juni 1875 door de gemeente toegezegd subsidie van f 100,000. werk van een oogenblik, Overmoedig geworden door het welslagen van haar plan, sloot ze de deur zonder de voorzichtigheid, die tot nu toe hare bewegingen geleid had en mevrouw Moreton sprong verschrikt overeind. Een vaag gevoel van iets vreeselijks dat haar te wachten stond, overviel haar. Was het een nachtmerrie? Wat was er gebeurd? Wat had zij getracht te vergeten O die arme Sibylle, Dora, de Carltons aan wie zij verantwoording schuldig was, alles keerde terug en maakte haar te klaar wakker om verder aan slapen te denken. Zij stond met loome schreden op, deed haar pantoffels aan, en ging naar de deur van Sibylle; zij hield haar oor aan het sleutelgat. Alles was stil. Zij trachtte de kruk om te draaien; maar de deur was op slot. Het moest nu bijna vijf uur zijn en die depêche, die zij overeengekomen waren te zenden, kon wel terstond opgegeven worden, dan kon hij met den eersten in plaats van met den tweeden trein komen en misschien kon zij Sibylle dan nog weg krijgen voordat de arme mevrouw Carlton kwam, die beklaagd en gecalmeerd zou moeten worden. Zonder verdere aarzeling besloot de flinke vrouw te handelen. Zij kleedde zich en ging kalm haar huis uit naar het telegraafkantoor. Daar wekte zij een weinig dienstwilligen klerk, wachtte om te zien of haar depêche afgezonden werd en keerde huiswaarts, vast besloten om den schok der aanstaande beproevingen alleen te dragen. En Sibylle? Toen zij zag dat geen rustige slaap haar geest kwam verlossen van dien koortsachtigen De heer J. G. Jager te Amsterdam, stichter der Internationale Vereeniging voor het Drinkwater, welke dezen 'zomer te Parijs tot stand gekomen is, heeft van prins Bismarck en van lord Beacons- field brieven ontvangen, waarin deze staatslieden van hun hooge ingenomenheid met deze zaak doen blijken. De rijkskanselier heeft de vier vraagpunten, welke de Vereeniging van en voor Industrieelen aan onze regeering tot onderzoek heeft aangeboden, in handen doen stellen van den Gezondheidsraad van het Duitsche rijk en de voorzitter van dezen raad heeft zich, tot het bekomen van nadere inlichtingen, tot den heer Jager gewend. Volgens het Haagsche Dagblad is de onlangs in de Standaard medegedeelde opgaaf van de dames, welke de hofhouding van H. M. koningin Emma zullen uitmaken, geheel ongegrond. Om trent deze benoemingen is nog niets bekend. In de Arnhemsche Courant geeft een inzender zijne verontwaardiging lucht over de toenemende mishandelingwelke onze moedertaal steeds ondervindt van velen, die ten onzent de pen voeren. Zijn opstel eindigt aldus: „Germanismen zijn fouten van onverschillige, onwetende of slordige penvoerders, en dit is reeds erg genoeg. Maar het zou nog erger komen en is erger en ergerlijker gekomen. Nederlanders beginnen zich, na het Hollandsch met germanis men beoefend te hebben, toe te leggen op het Duitsch met Hollandismen. Of het is om meer gelezen te worden, dan wel om hooger honorarium te kunnen bedingen, gaan zij boeken in het Duitsch schrijven. Binnen weinige dagen ziet men daarvan drie voorbeelden. „De heer H. ten Cate Hoedemaker, geboren te Noordbroek, (een echte telg dus uit het land der „fiere en stoere" mannen van het Noorden), is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met eene dissertatie overMultiple Herzcleross in Kindesalter „Prof. A. Heynsius te Leiden (ook eeu Neder lander) geeft een werk uit: üeber die Ursachen der Tone und Gerausche im Gefasssystem. Dr. H. Isèbree Moens (insgelijks een Nederlan der) geeft een werk uit over die Pulscurve. „Ziedaar, om te beginnen, drie staaltjes van Nederlandsch nationaliteits-gevoel. Wanneer dit zoo voortgaat, behoeven wij ons niet meer onge rust te maken over eene gewelddadige militaire inlijving door Pruissen, waarover, eenige jaren geleden, zulk een paniek ontstond. Onze annexatie zal zeer vreedzaam en rustig plaats hebbenonze nationaliteit zal niet vermoord worden; zij zal zich zelf moorden. De geïmporteerde Duitsche geleerden, welke onze nationale universiteiten en angst, ging ze naar haar reistasch en goot uit den flacon dien ze zoo even gevuld had, zorgvuldig een paar droppels ia een glas water en dacht, terwijl zij dit langzaam aan hare lippen bracht, „nu kan ik mij ten minste een paar uur slaap verschaffen als ik het noodig heb, en als het leven al te ondraaglijk wordt kan dit mij de eeuwig durende rust bezorgen. Kostbaar fieschje, gij zijt mij meer waard dan al de schatten van mijn bruidegom." Had de „bruidegom" den trek van diepe minachting kunnen zien die er op haar gelaat kwam bij de herinnering aan hem, dan zou hij misschien nu nog geaarzeld hebben om de toe komst tegemoet te gaan met zulk eeu afkeerige bruid. Sibylle sloot de taseh, die haar schat bevatte en wierp zich op haar bed, met het ge laat in de kussens. De droppels hadden de ge- wenschte uitwerking en zij viel in een zwaren slaap. Haar moeder, die om negen uur aan haar deur kwam, klopte te vergeefs. Met klimmenden angst klopte zij al harder en havder totdat Sibylle, nog slechts half wakker, naar de deur waggelde, den grendel wegschoot en zich weer op haar bed wierp. Het gelukte haar moeder slechts met heel veel moeite haar aan te kleeden voor het bezoek van majoor Alckenzie, die geen uur later verscheen. Toen de ontmoeting tusschen do „gelieven" naar wensch was afgeloopen en de majoor doordrongen was van het lijden en den kommer zijner geliefde, voelde mevrouw Moreton dat nu de tijd gekomen was om het overhaaste vertrek voor te stellen

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1