N°. 242. 121® Jaargang. 1878, Maandag 14 October. Wm Mkfkl Oprichting Steenbakkerij. Dit blad verschijnt dage lij kg,'; met uitzondering van Zon- en Feestd^fin. Prijs per 3/m. franGO 3,50. y Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar at) Gent, Advertentien: 20 Gent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publioité étrangére G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 12 October, FEUILLETON. de Schrijfster van „Jennie" enz, MIDDELBIIRGSCHE De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende kennisgeving dat de heer J. Fak Brouwer Mz., vergunning heeft verzocht tot het oprichten van eene steenbakkerij met stoomvermogen in den Mortiere-polder, op de perceelen n°. 275 van sectie G, n°. 797 van sectie H en n". 160 van sectie B (allen gedeeltelijk) gelegen in de gemeenten Middelburg en Nieuw en Sint Joosland, maken bekend: dat de daartoe betrekkelijke stukken ter visie zijn gelegd ter gemeente-secretarie alhier, en dat op Maandag den 28 October a. des namiddags te half twee uur ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven, om tegen de oprichting dezer fabriek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den llra October 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOBER. De Secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. Heden is van de werf der Kon. maatschappij de Schelde, te "Vlissingen met goed gevolg te water gelaten het ijzeren oefenings-zeilvaartnig Castor, gebouwd voor rekening van het departe ment van marine. Het in een vorig nommer (M. Ct. van 10 Aug. jl.) vermelde geval van desertie der matrozen van een tot vertrek gereed liggend schip, heeft zich gisteren te Vlissingen weder voorgedaan aan boord van den Engelschen driemaster King of Algeria. Tien matrozen, te Antwerpen voor de reis naar Amerika aangemonsterd en een maand gage ontvangen hebbende, hebben bij hunne komst aan boord op de reede te Vlissingen, op hunne wijze een onderzoek gedaan naar den staat van zee waardigheid van het vaartuig en na afloop daarvan den kapitein (te kennen gegeven dat het schip rot was, en zij dus het besluit hadden genomen om het te verlaten, aan welk besluit zij gisteren morgen uitvoering hebben gegeven, zonder dat iemand er iets tegen kon doen, en natuurlijk zonder de ontvangen gelden terug te geven. Door de vereeniging Kennis is Machtte Kloos- terzande, zal in den aanstaanden winter iederen Zondag avond van 6 tot 8 uren een winter-cursus gehouden worden, waarop gedurende het eerste door HOOFDSTUK XIX. PEARL PLEIT VOOR LOTTA. „Daar die dame overmorgen trouwt is het overbodig een woord verder over haar persoonlijk heid te zeggen. Maar ik denk ik vrees mijn heer Morel dat zij veel invloed en niet ten goede op u heeft gehad. Zij heeft gemaakt dat gij meer aan een bedriegelijke vrouw, die nooit de uwe wilde worden, gedacht hebt dan aan een oprecht, trouw meisje dat niet alleen haar woord, maar ook haar geheele hart geschonken heeft. Beste mijnheer Morel, ik kom hier voor Lotta niet om voor haar te pleiten, maar om u aan uw plicht te herinneren en aan uw gegeven woord Wees wat ik u bidden mag, niet boos op mij. Ik heb inderdaad geldige reden om u te smeeken onze vriendin Lotta voor verder leed te bewaren." Hij had voor haar gestaan terwijl zij sprak en eerst het lieve, levendige gelaat gade geslagen, dat zij tot hem ophief, maar eer zij haar toe spraak geëindigd had was zijn hoofd op zijn horst gezonken en zweeg hij als een schuldige be schuldigde uur onderwerpen op het gebied van natuur- en scheikunde, en in het tweede uur de staats-, provinciale en gemeente-inrichting van Nederland, haar samenstelling' en geschiedkundige ontwikke-, ling behandeld zullen worden. Op de eerste bijeenkomst, welke morgen (Zondag) gehouden wordt, heeft men o. a. eene verklaring van de telephoon en de phonograaf te wachten. De contributie voor deze vereeniging, waarvan het bestuur bestaat uit de heeren J. A. Pateer Ez". als' voorzitter, J. F. Pieters als secretaris, en A. F. Marlet als secretaris-penningmeester, be draagt f 2,50 voor de stemhebbende leden en 1 voor de toehoorders. In de pets. geldleening van ƒ9000 ten laste der polders Ooster en Sir Jansland, is door 7 inschrijvers voor circa f 61,000 deelgenomen. De inschrijvingen van lOOf zijn aangenomen, terwijl op die van 100 jj een reductie van 33 pet. heeft plaats gehad. -r nvg fe. Door het gemeentebestuur van 's Heer Arends- kerke worden pogingen aangewend om den trein van Roosendaal, die des middags te 4.47 van Goes vertrekt, ook aan het station 's Heer Arendskerke te doen stoppen. De kiezersvereeniging de Grondwet te Amster dam heeft zich hij geen der heide keuzen van Burgerplicht, voor het candidaatpchap der provin ciale staten of voor den gemeenteraad, aangesloten. Zij heeft voor het eerste mr. P. A. Brugmaus en voor het tweede den heer C. Schöffer gekozen. In de Staats-courant zijn opgenomen de gewij zigde statuten van de naanilooze vennootschap Nederlandsche Verzekeringsbank gevestigd te Amsterdam. In de residentie zoo leest men in H Nieuws van den Dag, is omtrent het tijdstip van 's kpnings huwelijk officieel noch officieus iets zekers bekend. Z. M. vertrok naar Arolsen met het voornemen in Februari te huwen. Later schijnt hij te kennen gegeven te hebben, indien het mogelijk was, nog in November te willen huwen. Mochten geen onoverkomelijke bezwaren dit onmogelijk maken, dan zou het huwelijk in de eerste dagen van November te Arolsen worden voltrokken. In dat geval zou de jonge koningin omstreeks 10 No vember haar intocht doeii binnen Amsterdam, waar vervolgens het kerkelijk huwelijk en de plechtigheid der kroning, gevolgd door een tal van feesten ten hove, zullen plaats hebben, waarop alle aanzienlijken in den lande worden genoodigd om der vorstin te worden voorgesteld. Men Zij wachtte een oogénblik in bange spanning. Daarna stond zij op, ging naar hem toe en legde haar hand op de zijne. Hij voelde dat hij, als hij zich niet aan die hand onttrok, alle zelfbe- heersching zou verliezen, zich aan hare voeten werpen en de geheele waarheid bekennen zou. De geheele waarheid! En wat zou er dan gebeuren? Zij zou hem verontwaardigd verlaten, zij zou hem nooit kunnen vergeven dat hij het oogénblik, waarin zij hem getoond had ten volle op zijne eer te vertrouwen, misbruikt had om haar te kwetsen met een liefdesverklaring, die voor haar een be- leediging moest zijn. „Tengevolge uwer onverwachte reis heb ik veertien dagen moeten wachten, nadat ik besloten had met u te spreken," zei Pearl gejaagd en trok de hand terug, waarvan Morel scheen te huiveren, „en ik heb niet aan Lotta durven schrijven, daar ik u wilde spreken voor ik haar antwoordde. Het arme meisje; zij zal gaan ge- looven dat wij haar geheel vergetenO mijnheer Morellaat ik haar mogen zeggen dat alles goed is, dat haar vrees ongegrond was en, als gij er in toestemt, laat mij haar dan beloven dat gij weldra bij haar komt om haar te troosten over het leed dat gij haar berokkend hebt. Zeg, wilt gij dat doen?" In haar ijver ging zij weer naar hem toe en legde hare beide handen op zijn arm. De tranen stonden haar in de oogen, die zij smeekend tot hem ophief en hare ontroerde stem klonk hem als een aandoenlijk muziek in de ooren. spreekt, dat daartoe reeds een lijst van 3000 personen gereed gemaakt is. In het paleis op den Dam wordt druk gearbeid aan de vertrekken der koningin, waarin het ameubleïnent zal geplaatst worden dat thans in het koningssalon op de Parijsche tentoonstelling prijkt. Het schijnt ook 's konings voornemen voorloopig zijne residentie te vestigen te Amster dam, en in 's Gravenhage slechts zeer korten tijd te verwijlen. Men schrijft ons uit den Haag: Toen de koning in de troonrede tot de kamers sprak„Belangrijke werkzaamheden, mijne heeren wachten u," antwoordde de tweede kamer„Onze taak zal derhalve omvangrijk zijn, wij aanvaarden die met moed." Heel eigenaardig komt daarop het feit, dat Vrijdag de zitting der kamer, wegens het onvoldoend ledental, niet kon worden gehouden, Donderdag ook slechts 57 afgevaardigden opkwa men, en de kamer nu tot nadere bijeenroeping is gescheiden. Dat de moed der kamerleden groot is, wie zal er aan twijfelen; maar de lust? Nimmer wordt eene vergadering juist op het bepaalde uur ge opend; doorgaans een kwartier later, en dan komen meestal nog verschillende achterblijvers. Zoude het ook kunnen zijn dat de kamerleden hunne zakuurwerken regelen naar de wijzerplaten der groote kerk, waarvan de minuten wijzers steeds met elkander in tegenspraak zijn Voor iemand die niet steeds met nedergeslagen blikken looptheeft den Haag nog een kerk die met iets opmerkelijks prijkt en wel de Luthersche kerk. Boven op het dak staan daar vier, zegge vier, zwanen om dienst te doen als windwijzers; nu zijn er drie die zeer homogeen zijnterwijl de vierde meestentijds weinig zich bekommert uit welken hoek de wind waait en doorgaans zijn medestanders den rug toekeert, tot dat voor een korten tijd de windstroom weder overeenstemt met zijn kop. Zou dit beest ook het zinnebeeld zijn van die staatkundige richting, die haar kracht zoekt in haar isolement? Het is hier tegenwoordig om mistroostig te worden. In de platenmagazijnen zien we achter de ramen nog de beeltenissen van Stieltjes en Dunkier; telken morgen hoort men gewagen van het lijden des ministers van oorlog en voor eenige dagen leed de gemeente een groot verlies, en ontviel het gemeentebestuur een krachtige hulp, door het plotseling overlijden van den zeer geachten geneesheer-directeur van het gasthuis, terwijl de hulp-geneesheer, althans tijdelijk, door een ernstige ongesteldheid belet werd zijn be trekking waar te nemen. Zelfs de Spectator en konden ons niet doen glimlachen, „Verlangt gij dat ik mij nu naar Hamburg begeef?" vroeg hij na eenige stilte. „Natuurlijk," antwoordde zij terstond, „dat moet de wensch zijn van een ieder wien uw en haar geluk ter harte gaat." „Laat het mijne buiten spel," zei hij „maar wat het hare aangaat? .Zeg, gelooft gij dat het voor een vrouw gelukkig kan zijn met iemand te trouwen, die haar in het allerminst niet lief heeft? Antwoord mij naar waarheid. Uw woord zal voor mij een bevel zijn." Zij verborg haar gelaat en trachtte het pro bleem op te lossen, dat hij haar voorgelegd had. „Ik moet u nog éen vraag doen voor ik het kan wagen de uwe te beantwoorden, mijnheer Morel," zei zij na een poos, opziende. „Wat gij doet is welgedaan," zei hij. Hij had herhaaldelijk beproefd haar den gehaten naam van haar man te geven, maar hij kon hem niet over zijne lippen brengen, en zij was te veel vervuld van haar zending om er op te letten en ging voort: „Wat ik u te vragen heb is dit: Wilt gij, die u woord gegeven hebt aan eene vrouw, welke gij opgehouden hebt te beminnen, mij te verstaan geven dat gij uwe liefde thans aan een ander geschonken hebt „Ik zal u openhartig antwoorden," zei hij. „Ik heb Lotta nooit bemind. De omstandigheden, de overredingskracht van een vriend, en mijn eigen zwak karakter geen verschoonbare redenen, toen zij de millioenen, die het onderwerp van bespreking, van een hoofdartikel in uw blad uit maakten onder het opschrift „Sluitpost of bij dragev, tot onderwerp van hun scherts kozen. Waarlijk de toestand in Iridië is niet rooskleu rig en de handel ondervindt daar ook, evenals, of wellicht in terugwerking van ons werelddeel, de krampen en naweeën van de wrange vruchten van den Berlijnsehen schijnvrede. Toch zijn er in de hoofdstad lieden, wien de moed niet ont breekt om Nederlandsche kapitalen den weg te wijzen om in Insulinde rente-afwerpend te worden. Het gerucht wil dat er nog maar een millioen henoodigd is om dit plan tot rijpheid te doen komen. Onder meer werd ook deze zaak door het eene blad als voldongen feit vermeld, terwijl een ander het bericht tegensprak. De dagbladen doen tegenwoordig dikwijls den ken aan die twee geneesheeren uit den ouden tijd» (ze leefden lang voor dat de tweede kamer de voorwaarden tot het verkrijgen der bevoegdheid van arts enz. bij de wet regelde), die steeds met elkander in tegenspraak warende een zeide steeds ja, de ander neen. Zoo ook de couranten. De huwelijksplannen, aan vorstelijke personen toegeschreven, blijven nu buiten spel, evenals de onjuiste berichten omtrent den heer de Roo, maar zelfs over kleine zaken zijn ze in tegenspraak. De eerste opvoering van het nieuwe zangspel van Gounod besprekende, zegt een blad „d e komponist werd ten tooneele ge roepen, doch verscheen niet." Dit is ook zoo, maar een ander schrijft„de kompo nist, tentooneele geroepen, werd luide toegejuicht." Volgens de eene lezing werd de jongste zitting der kamer geopend te elf uren, volgens de andere een kwartier later. Het is er tegenwoordig om te doen, elkan der een vlieg af te vangen, en het lezend publiek het eerst een nieuwtje te vertellen, om het even of het komt uit den koker van „Jan die huilt" of „Jan die lacht", en dan waant de berichtgever in zijn ijver wel eens met de „gave van profeeije" behebt te zijn. Zoude het bericht in het Dagblad, dat de zieltogende vereeniging Eet Nederl. tooneel de gunning voor drie jaren heeft gekregen tot het bespelen van den Haagschen schouwburg, ook niet onder dien indruk geschreven zijn Vrij eenparig vond men in de bladen melding gemaakt, naar aanleiding van het stuk daarover geplaatst in den Spectator, over de sgraffito. Daar wordt bij vermeld dat deze versiering, vroeger bij de Romeinen en onder de Italiaansche renaissance zeer in zwang, thans in verschillende landen weer wordt gebruikt. We willen gereede- dat geef ik toe hebben mij totdat engagement gebracht, waar ik berouw van had zoodra het aangegaan was en sedert heb ik met bepaalden afkeer teruggedeinsd voor de verantwoordelijkheid die daardoor op mij rustte. Gij als de echte, goede, brave, vrouw die gij zijt, kunt er niet op aandringen dat ik met de gevoelens die mij be zielen, de arme Lotta zal huwen. „Gij hebt mij nog altijd niet geantwoord op mijn belangrijkste vraag, mijnheer Morel. Zeg mij houdt gij van iemand anders, houdt gij van „Sibylle Moreton!" vulde hij aan. „Gij hadt niet behoeven te aarzelen. Ik bemin haar niet en ik,zweer u plechtig dat de vrouw, die geheel onbewust mijne liefde bezit en aan wie ik mijn leven zou willen wijden, als ik slechts een vrien delijk woord van haar tot belooning kreeg, zoover hoven Sibylle verheven is als als gij. Om u nu te bewijzen hoe oprecht ik wensch u genoegen te geven in deze zaak, zal ik geheel handelen zooals gij mij verzoekt. Als gij zegt ga naar Lotta, trouw haar en tracht uw plicht te doen, jegens het arme kind dat n lief heeft zal ik gehoorzamen. Kan ik meer doen Zij wilde hem zoo gaarne vragen of zijn liefde voor die „niets vermoedende" vrouw hopeloos was, maar eene haar onverklaarbare aarzeling sloot haar den mond. Hij wachtte naar het hem toescheen heel lang, maar zij antwoordde niet. „Moet ik naar Hamburg gaan?" vroeg hij eindelijk." „Ik vind dat gij verplicht zijt Lotta de geheele

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1