BïïlfllLAlDr Telegraphische berichten. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand, Staten-Generaal, Gemeenteraad van Middelburg, Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz, Prijzen van Effecten. den kerel niet wurgen kan, die mij aan u verra den heeft." Een paar weken geleden trouwde te Parijs een mooi meisje met een schrikkelijk leelijken man. Wat de zaak echter dragelijk maakte was een geschenk van fr. 300,000, dat de bruidegom aan de bruid gaf, een paar dagen voor het hu welijk. C'est le présent qui fait oublier le f-utur zeide een grappenmaker. binnenland, 's Cri'avenliage. De eerste kamer is tegen Woensdag den 16™ dezer tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen. 's Crravenlfcfege. De opziener der vissche- xijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, Wesdorp, is ingedeeld in de tweede klasse dezer opzieners. Tot opzieners der derde klasse zijn aangesteld de tijdelijke opzichters, Mijnsbergen en Voerman. Gisteren avond is door het bestuur der Bouw maatschappij Eendracht maakt macht alhier in het openbaar aanbesteed: het afbreken van een pakhuis en stalling, staande op den hoek der Lambrechtstraat en Penninghoeksingel en het daar ter plaatse bouwen van vijf woonhuizen. Ingekomen waren zeven biljetten, door L. J. van Pagé voor 12,300door W. van Uije zonen voor 9797; door H. P. van de Bee voor 9930; door P. J. Janse voor f 9576door J. F. M. van der Heil voor 8929door P. J. Fiegen voor f 8605, en door J. Holm voor f 8575. Aan den laagsten inschrijver is de besteding gegund. Gisteren is alhier te koop aangeboden Eeu winkelhuis en erf op de Dwarskade alhier, wijk G n° 110. Verkocht voor 2322 Een huis en erf op de Hoogstraat alhier, wijk I n° 136. Verkocht voor 679. Een huis, erf en pakhuis, naast het vorige perceel, wijk I n° 37. Verkocht voor f 750. Een huis en erf op de Kalvermarkt alhier, wijk K n"302. Verkocht voor f 582. Een huis en erf in den Bleek alhier, wijk E n° 97. Verkocht voor f 500. Een huis en erf naast het vorige perceel, wijk E n° 98. Verkocht voor ƒ790. Een huis en erf in de Krommeweele alhier, wijk L n° 30. Verkocht voor f 1000. Heden middag is door burgemeester en wethouders alhier in het openbaar aanbesteed: het leveren van 635 hectoliters (mudden) Kuhr kachelkolen, ten dienste van het gemeentebestuur. Ingekomen waren vijf biljetten, door A. Jobse voor 0.67idoor Willems en van der Burght voor 0.66 710een ongeteekend biljet voor /0.66; door H. J. Dronkers voor /0.64§, en door D. C. van der Harst voor 0.574 per hectoliter. Aan den laagsten inschrijver is de besteding, onder nadere goedkeuring van burgemeester en wethouders, voorloopig gegund. 10 Oct. 's av. 11 u. 56 gr. 11 's morg. 8 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 57 gr. Staatsbegrooting 1878. Hoofdstuk III. Voorloopig ver slag. In alle afdeelingen werd op meer be zuiniging aangedrongen, meer bepaald wat de verhooging van traktementen betreft en de toe kenning van bezoldigingen aan consuls. Omtrent talrijke punten van internationaal regeeringsbeleid werden inlichtingen gevraagd van de regeering, alsde verhouding van Neder land tot Venezuelade quaestie der Luxemburg- sche schuld; de hervorming van het rechtswezen in Egypte, in verband met de indertijd ingediende adressen van de heeren de Stoppelaar en Haak man de plannen tot neutraliseering van het Suez-kanaalde Egyptische financiën den toe stand in de Transvaalhet handelstractaat met Frankrijkden toestand van Bumeniëde inder tijd in de eerste kamer besproken handelingen van de republiek Liberiade internationale rege ling van de executie van vonnissende interna tionale regeling van het wisselrecht en de averij- gros, enz. In eene afdeeling werd de groote wenschelijkheid betoogd van uitleveringstractaten met Brazilië en de Vereenigde Staten. Ten aanzien van Bumenië kwam het velen wenschelijk voor, dat ook door Nederland, even als door Duitschland, geen overeenkomsten met Bumenië worden gesloten vóórdat die staat zal hebben voldaan aan de internationale verplichting, hem bij het Berlijnsch vredestractaat opgelegd, betrekkelijk de gelijkstelling van al zijn inwoners voor de wet. Zitting van heden "Vrijdag 11 October. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Snijders, Jeras en Fokker, uit de stad, en de heer Tak verhinderd wegens ambtsbezigheden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat van gedeputeerde staten van Zeeland zijn ingekomen drie brieven, te weten ahoudende toezending van een afschrift van Zr. M8. besluit van 14 Aug. 11. waarbij tot 1 Januari wordt verlengd de concessie tot tolheffing op den weg tusschen Middelburg en Vlissingen. Tot goedkeuring van het raadsbesluit tot nadere bepaling der jaarwedde van den eersten hulponderwijzer aan de openbare lagere school G. c Tot goedkeuring van het raadsbesluit tot het beschikken over eene som van f 80 uit den post voor onvoorziene uitgaven. Van den commissaris des konings in Zeeland is ingekomen een schrijven, houdende mededeeling dat de heeren D. Jeras, J. J. v. d. Harst en P. A. Verhulst zijn benoemd tot zetter voor's rijks directe belastingen voor 18791882. Al welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Vervolgens komt in behandeling het voorstel van burg. en weth. tot het opdragen aan den gemeente-bouwmeester om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling te Parijs. Burg. en weth. stellen voor met het oog op de vele voorwerpen betrekkelijk de burgerlijke bouwkunde die zich op de tentoonstelling te Parijs bevinden, den gemeente-bouwmeester daar heen te zenden, speciaal om te bezichtigen en te onderzoeken hetgeen tentoongesteld wordt dp het gebied van uitvindingen die voor straten, bruggen, wegen, riolen en verschillende gebouwen, vooral schoolgebouwen, belangrijk zijn, en verzoe ken machtiging voor dit doel eene som van hoogstens 150 beschikbaar te stellen. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. Daarna wordt ter tafel gebracht het voorstel van B. en W. omtrent de ligplaats van het lig gerschip van D. C. v. d. Harst. Onder mededeeling dat in der tijd aan D. G. van der Harst alleen vergunning verleend is om bij wijze van proefneming een zoogenaamd ligger schip, bestemd tot magazijn en het verkoopen van brandstoffen, te leggen aan de Londensche kaai bij de Koningsbrug en aangezien dit schip aldaar voortdurend blijft liggen, stellen burg. en weth. voor: aan D. C. v. d. Harst tot wederopzeggens te vergunnen, bedoeld schip op de tegenwoordige plaats te laten liggen, tegen vergoeding eener som van f 10 'sjaars, ingaande 15 October 1878. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten; bij het nemen van dit be sluit wordt de heer van der Harst geacht niet te zijn tegenwoordig geweest. Alsnu komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot aanbieding van eenige gildepenningen aan het koninklijk oudheidkundig genootschap te Amsterdam. De heer van Hoek wenscht op te merken, dat hoewel hij de quaestie niet kent, hij toch meent wel eens gehoord te hebben dat er quaestie be staat of de gemeentebesturen het recht hebben over de gildegoederen te beschikken, omdat die goederen slechts gedeponeerd zijn. Na de mededeeling des voorzitters dat de goederen der voormalige gilden in beheer en onderhoud aan de gemeentebesturen zijn over gedragen en dat, hoewel rechtens alleen de staat daarover zou mogen beschikken in de praktijk algemeen over die goederen, meestal toch van geringe waarde, door de gemeentebe sturen wordt beschikt, wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Door burgemeester en wethouders wordt nu het volgende voorstel gedaan tot opheffing van school E. Nadat, volgens besluit van den raad van 28 Augustus jl., door burg. en weth. aan den inspec teur van het lager onderwijs in Zeeland kennis was gegeven dat de gemeente bereid is school E met den 1™ Januari 1879 aan het rijk voor den tijd van een jaar af te staan om daar voorloopig aan te vangen met een cursus van de leerschool bij 's rijks kweekschool, is door burg. en weth. het bericht ontvangen van den inspecteur, namens den minister van binnenlandsche zaken, dat de directeur van 's rijks kweekschool gemachtigd is, de lokalen van school E met den len Januari e. k. tot voorschreven doel van de gemeente over te nemen. Thans zal echter door den raad het besluit moeten worden genomen tot opheffing van school E en tot wijziging der verordening op het lager onderwijs in deze gemeente. Bovendien behooren voorzieningen genomen te worden betreffende het lot der onderwijzers aan die school, zijnde de heeren W. G. van Swers, hoofdonderwijzer, A. F. Wisse en H. Jongepier, hulponderwijzers. Wat deze laatsten betreft, zou het te bejamme ren zijn, indien zij, beide zeer geschikte onderwij zers, naar elders vertrokken, terwijl zij aan de scholen F en G, waar bij de invoering der nieuwe wet toch eene vermeerdering van onderwijzersperso neel noodig zal zijn, zeer goed kunnen geplaatst worden. Zoowel de titularissen zelve, als de hoofdonderwijzers der betrokken scholen nemen gaarne genoegen met een eventueele verplaatsing. Met den heer van Swers is dit echter een ander geval. Sedert bijna 40 jaren onderwijzer in deze ge meente en van 1857 hoofdonderwijzer aan eene openbare school, kan hem met geene mogelijk heid eene hulponderwijzersplaats aangeboden worden, en is het billijkerwijze ook van hem niet te vorderen, noch te verwachten, dat hij zich op 63jarigen leeftijd nog zal onderwerpen aan de kansen aan eene plaatsing als hoofdonder wijzer elders verbonden. De pogingen van burg. en weth, om art. 39 der nieuwe wet op hem van toepassing te ver klaren, of hem eene plaatsing op eene der rijks kweekscholen te bezorgen konden niet gelukken. Het is dus alleszins billijk, dat in het lot van den verdienstelijken hoofdonderwijzer worde voor zien. De verordening op het pensioneeren en op wachtgeld stellen van gemeenteambtenaren en bedienden, geeft B. en W. een leiddraad tot vast stelling van een wachtgeld voor den heer van Swers, tot den tijd, dat hij in de termen zal vallen om pensioen te bekomen. Dit wachtgeld kan echter nimmer hooger zijn dan het bedrag van 2/3 der door hem genoten jaarwedde, zijnde f 1100, met f 200, wegens de door hem genoten zijnde vrije woning, zoodat zijn wachtgeld f 866.67 zou moeten bedragen. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben burg. en weth. de eer voor te stellen te besluiten 1° Tot opheffing van school E met 1 Januari 1879. 2° De verschillende verordeningen betrekkelijk het lager onderwijs in den zin van dit besluit te wijzigen. 3° Den hoofdonderwijzer W. G. van Swers met Januari 1879 eervol te ontheffen van zijne betrekking en hem toe te kennen een wachtgeld ten bedrage van 866.67 'sjaars, ten laste dei- gemeente. 4° De hulponderwijzers A. F. Wisse en H. Jongepier eveneens eervol te ontheffen van hunne betrekking aan school E en hen voorloopig over te plaatsen den eersten op school G, den tweeden op school F. Wordt vervolgd) De verdienstelijke Belgische minister van justitie, de heer Jules Bara, heeft een maatregel genomen, die zeker bij ieder sympathie zal vinden, die heil ziet in een opgewekt politiek volksleven. Hij heeft de gouverneurs dor provinciën aangeschreven om door het bekendmaken der voorwaarden van abonnement op de An-nales parlementair es en op de Documents -parlementaires (ons Bijblad en Bijlagen) de lezing der beraadslagingen en van de gewisselde stukken door het volk te bevorderen. De voor waarden zijn dan ook zoo gesteld, dat dit doel bereikbaar is. De Annates kosten drie francs per jaargang; de Annates met de Documents vijf francs. De prijzen zijn, zooal niet voor ieder, dan toch voor zeer velen toegankelijk en steken zeer gunstig af onder anderen bij Nederland, waar hetzijmet het oog op den spreekwoorde lijken rijkdom des volks, hetzij wegens het bij zonder belangrijke en vermakelijke van den inhoud der debatten die prijzen op zes en vijftien guldens gesteld zijn. De heer Bara heeft het zeker zeer juist ingezien, dat men eerst dan het ideaal kan naderen, om van het parlement de juiste verte genwoordiging van het volk te maken, wanneer het volk dagelijks zijne vertegenwoordigers kan volgen en eene strenge controle op hen uitoefenen. Daarbij moet echter nog een ander vereisehte worden in acht genomen dan goedkoopte, en wel vlugheid. Wij stemmen het de Indépendance volkomen toe, dat kamerverslagen alleen dan eene levendige belangstelling kunnen opwekken, als zij dadelijk na de zitting in haar geheel onder de oogen van het publiek komen. Den dag na eene belangrijke zitting moet het gansche land kunnen lezen wat er gezegd is. Daartoe moeten de sprekers medewerken door zich op ieder uur beschikbaar te stellen voor het corrigeeren hunner proeven. Het spreekt van zelf, dat zij dan ook afstand moeten doen van de verfraaiingen, hun après coup door de ijdelheid ingegeven, die maken dat officieele verslagen dikwijls minder wederge ven wat gezegd is, dan wat men gaarne had willen zeggen. Eene dergelijke vlugheid behoort niet tot de onmogelijkheden. Het bewijs er van wordt gele verd in Frankrijk. lederen morgen na eene zitting verschijnt in bet Journal officiel een woordelijk, door de redenaars herzien verslag van betgeen den vorigen dag gesproken is. Mannen als Thiers, Dufaure, de Broglie, Gambetta vonden hoe ze ook overkropt waren met bezigheden den tijd om 's avonds de uitvoerigste redevoeringen te corrigeeren, zoodat zij 's nachts konden afgedrukt worden. Niet minder als zij het hun plicht achtten in de vergadering der volksvertegenwoordiging hun meening te verdedigen, niet minder waren zij doordrongen vau het besef, dat zij daar spraken tot het geheelé volk, en dat alle middelen moesten aangewend worden om zoo spoedig mogelijk hunne taal het oor des volks te doen bereikèn. Ieder half uur uitstel in die zaken sluit schuld in zich, en een Franschman zou dan ook vreemd opkijken, als hij zooals elders gebeurt eerst drie of vier dagen na eene zitting het officieele verslag te lezen kreeg. De Kölnisohe Zeitung bracht ons gisteren avond de redevoering van Bismarcken na nauwlet tende lezing van de drie en een halve kolom compressen druks behoeven wij niets te wijzigen van hetgeen wij gisteren naar aanleiding van een kort telegrafisch bericht over diezelfde redevoering opmerkten. Hoeveel gewicht zij moge hebben als bijdrage tot de kennis van graaf Otto von Bis marck, van zijn godsdienstig gevoel en zijne vaderlandsliefde, van zijne gehechtheid aan den keizer en van zijne diepe minachting voor de Fortschritts-partijeene volledige behandeling van de quaestie, die aan de orde is, bevat zij niet, en eene wederlegging van hetgeen tegen de socialistenwet is aangevoerd nog veel minder. De kanselier begon met te wijzen op de negatieve strekking van het socialisme. Steeds heeft het beweerddat het bestaande moest vernietigd worden, nimmer heeft het een ander plan voor de toekomst opgeworpen. Zoo sterk als hij dit „evangelie der negatie" bestrijdt, met evenveel vreugde zou hij positieve voorstellen begroeten tot verbetering van het lot van den arbeiderzulke voorstellen zou hij gaarne aan een welwillend on derzoek onderwerpen, ja hij zou niet af keerig zijn van het verleenen van staatshulp aan lieden, die bewezen hebben zich zelve te willen helpen. Niet kwaad gezegd voorwaar, en. oppervlakkig beschouwd goed bedoeld. Waar blijft echter die goede bedoeling, als dezelfde redenaar, wellicht niet meer dan een kwartier later een scherp oor deel over de Fortschritts-party uitspreekt en het voorstel van Hanel, onlangs naar aanleiding van de behandeling van deze wet gedaan, het eenige positieve noemt, dat ooit uit den boezem dier partij is voortgekomen De rijkskanselier, die zoo gaarne de arbeiders zou willen bijstaan, die toonen zich zeiven te willen helpen, past met die woorden de qualifieatie van negatief streven toe op het rechtstreeks uit de Fortschritts-partij voortgekomen werk van - Schulze-Delitsch, den stichter en grooten bevorderaar van zelfstandig samenwerken der arbeiders in Duitschland, die de eenige oprechte poging heeft in het werk ge steld, die nit parlementaire kringen voortgekomen, ooit eenige werkelijke verbetering heeft gebracht in den toestand van den Duitschen werkman. Eene redevoering op welke zulk eene vlek rust vau inconsequentie, die zich zoo groóte vrijheid neemt in de keuze der wapenen, mits zij hare vijanden slechts gevoelig treffe, hetzij dan in den rug ot in het aangezicht, kan niet op sympathie, niet op achting aanspraak maken. Frankrijk, zegt de kanselier, heeft in 1871 dooi den kogel of door deportatie schoon schip ge maakt en het socialisme in zijn land uitgeroeid, dat toen door de gutmüthigJeeit der Duitsche rechters eu door de vrijgevigheid der wetgeving op de drukpers in Duitschland zijn land van be lofte vond. Het socialisme oefent thans een druk uit op handel en industrie, die niet welig tieren kunnen onder de voortdurende bedreiging van eene georganiseerde vereeniging, wie alle eigendom een doorn in het oog is, en juist daardoor is het socialisme in openlijke tegenspraak met de belangen der arbeiders zelve. Men wordt thans socialistisch agitator, zooals men vroeger smid of timmerman werd, en tegen die drij vers bevindt de maatschappij zich in staat van noodweer. Daarom moeten thans de 4/7 van den rijksdag, die zich niet geheel en al van alle medewerking met de regeering uitsluiten, helpen een dam tegen het dreigend gevaar op te werpen. Dien dam ziet de kanselier in de voorgestelde wetdoch aan eene wederlegging van hen, die de wet eer gevaarlijk achten voor den gespannen zenuwtoe stand van het Duitsche staatsleven, dan zij er eene remedie voor de ziekte in zien, waagt hij zich niet. En die verdediging heeft de wet toch noodig. Om eene uitzonderingswet te rechtvaar digen, die ingrijpt in zoovele individueele belangen als de voorgestelde, is het niet genoeg er op te wijzen, dat er een maatschappelijk gevaar bestaat men mag dan ook niet terugdeinzen voor het bewijs, dat de voordracht er op berekend is om het gewilde doel te bereiken. Zulk een duren prijs wil men alleen besteden voor werkelijk nuttige waar. Van hier vertrokken het barkschip Stad Middel burg, gezagvoerder de Vries, met stukgoederen naar Indië. Gent, 11 October. Boode en witte tarwe fr. 27.— a fr. 28.—rogge fr. 19.— a fr. 20.— gerst fr. 23.— haver fr. 22.— boekweit fr. 15.paardenboonen fr. 19.50kool zaad fr. 43.— lijnzaad fr. 33.— lijnkoeken fr, 24.50; koolzaadkoeken fr. 20.50boter fr. 3.10 per kilogram; eieren fr. 3.30 per 26 stuks. Vlissingen 11 October. Boter per kilogram f 1,15 a f 1.08. Eieren 6.20 per 104 stuks. Amsterdam, 11 October. Baapolie op zes weken 36$. Lijnolie 334- Amsterdam, 10 Oct. 11 Oct. STAATSLEENINGEN. Ufederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 62f 624

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3