'WtmfyUn. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kunst nieuws» Kerknieuv/s, Land bouw, Rechtszaken. O.-I. IAIL®IEHSTElf. Dagen van verzending. Yia Brindisi 11 Oct. 25 Oct. Marseille 18 1 Nov. De booten, van Marseille vertrekkende, doen Kiouw, Banka en Palembang niet aan. Stoombootmaatschappij Nederland. Eerst volgende expeditie van Nieuwediep naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaije26 Oct. Koning der Nederlandengezagv. A. G. M. Bruijns. Rotterdamsehe Lloycl, Het stoomschip Overijscel gezagv. W. S. Kramers, vertrekt. 23 Oct. van Botterdam naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaija. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. C, A. J. A. Oudemans, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. examen commissien. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende éen jaar, ingegaan 1 Augustus 1878, belast zal zijn met het afnemen van de geneeskundige examens en die van tandmeester, dT. A. E. Simon Thomas, hoog leeraar te Leiden, thans lid en vice-president, tot vice-president dier commissie (P. D. Doyer, hoog leeraar te Leiden, thans lid, tot lid dr. W. M. Wurfbain, hoogleeraar te Amsterdamthans plaatsvervangend lid en tot plaatsvervangend lid dr. J. E. van Iterson, te Leiden. schutterij. Benoemd bij de schutterij te Goes tot 2e® luitenant a la suite D. Stigter, thans sergeant. Door burg. en weth. van Deventer wordt voor gesteld bij de oprichting van het gymnasium met 6jarigen cursus de jaarwedden te bepalen als volgtvoor den rector op j 3000, conrector f 2400, derden leeraar in de oude talen f 2000, vierden leeraar in de oude talen f 1800, den leeraar in de Pransche taal 900, Hoogd. f 750, Eng. 700, geschiedenis f 950, aardrijkskunde 700, wiskunde f 2000, natuurkunde, f 100, scheikunde f 100, natuurlijke historie f 600, Ned. taal- en letter kunde 400. Het schoolgeld te bepalen op 70 's jaars. Behalve de thans in functie zijnde leeraren, die bij de nieuwe inrichting overgaan, wordt nog voorgesteld de benoeming tot leeraren: in de natuurkunde dr. Sirks, scheikunde de heer Brou wer, natuurlijke historie dr. Burgersdijk en Ned. taal- en letterkunde dr. Kronenberg. Ook aan de H. B. S. worden door B. en W. eenige wijzigingen in de leeraars-betrekkingen en bezoldigingen voorgesteld. Na afloop van de godsdienstoefening op Maan dagavond, zal aan alle armen der Herv. ge meente een extra bedeeling worden uitgereikt. Eene muziekuitvoering te Arnhem gegeven ten voordeele van den gewezen kapelmeester A.Grund, waartoe een aantal kunstenaars en liefhebbers geheel belangeloos hebben medegewerkt, heeft het aanzienlijk zuiver bedrag opgebracht van f 1493. Deze som zal door de heeren Meyroos, Verschoor en Hompe ten meesten bate van den bevoordeelde beheerd worden. Ook te Botterdam heeft men gisteren eene liefdadigheids-voorstelling in den grooten schouw burg gegeven ten voordeele der nagelaten be trekkingen van den overleden tooneelspeler Wijn stok. Hiertoe werkten de beste kunstenaars van de opera en het tooneel mede. Kosten werden in 't geheel niet in rekening gebracht. De opbrengst was ƒ1026.50 aan toegangkaarten, en ƒ273.38 aan programma's, die door de dames de Vries en Beersmans te koop geboden werden. De muziekvereeniging Apollo te Sluis, is na een 20jarigen doodslaap in 't leven teruggeroepen en heeft daarvan het bewijs gegeven door bij het afhalen van. haar vaandel, dat al dien tijd berust had, eerst bij wijlen den heer J. C. Hen- nequin en later bij den heer D. Croin, eenige stukken uit te voeren. Zoowel ten huize van den heer Croin, als bij den burgemeester, wien men vervolgens eene serenade bracht en bij den heer mr. P. C. J. Hennequin, den tegenwoordigen voorzitter, werden bij deze gelegenheid hartelijke toespraken gehouden. De vereeniging Het Nederlandsch Tooneel heeft volgens het Dagblad opnieuw voor den tijd van drie jaren van burg. en weth. concessie ge kregen tot het bespelen van den Kon. Holl. Schouwburg te 's Gravenhage. Het Dagblad, dat door zijn commissaris Nierstrasz van Tienhoven, die tevens lid is van den raad van beheer der Vereeniging Het Ned. Tooneelzeker goed op de hoogte kan worden gehouden, zou het publiek ongetwijfeld verplichten, indien het tevens meldde, welke vereeniging die concessie heeft verkregen. Immers de nu bestaande moet liquideeren volgens de statyten, en omtrent de oprichting van eene nieuwe heeft men hier nog niets vernomen. {Amst. Ct.) Den 25™ dezer, daags voor de algemeene vergadering van het Tooneelverbond, zal te Am sterdam de officieele inwijding plaats hebben van het gebouw der Tooneelschool. Door de Botterdamsche Schouwbui'gver- eenïging zal in de laatste dagen van Oct., ter benefice van mej. Beersmans, Maria Stuart worden opgevoerd, met mej. Beersmans als Maria en mevr. de Vries als Elisabeth. voor ons zal buigen, dan is bet voornamelijk omdat zijne strijders gebrek lijden en op den duur niet opgewassen zijn tegen onze geregelde vecht- wijze en onze moderne vuurwapenen. De Atjeh- neezen bezitten meer persoonlijken moed en toonen oneindig grooter doodsverachting dan het gros van onze soldatenmaar hun ontbreken een goede bewapening, de noodige orde, samenhang en een behoorlijke leiding." De heer Borel gelooft echter niet dat Atjek, na de onderwerping, een lastpost zal blijven. „Dit land bezit een zeer vruchtbaren bodem en rijke natuurvoortbrengselenhet heeft eene talrijke, krachtige en arbeidzame bevolking en een uitge strekte klisthet ligt gunstig voor den handel goede afvoerkanalen zouden met weinig moeite te verkrijgen zijn. Waarom zon dat land dan geen schoone toekomst te gemoet kunnen gaan Veel komt er op aan, hoe het later bestuurd wordt, Wan neer het ons eenmaal mocht gelukken door ver standige maatregelen het vertrouwen en de vriend schap der bevolking te winnen en ook de hoofden op onze liand te krijgen, dan kan Atjeb in toekom- stigen tijd wellicht groote voordeelen voor ons opleveren, daargelaten nog dat wij er flinke soldaten voor het Indische leger uit kunnen putten. Wij moeten dat land niet beschouwen als een veroverd gewest, maar wij moeten trachten van de Atjehneezen onze bondgenooten te maken; zij zijn als zoodanig geenszins te versmaden." De kroonprins van Denemarken en zijne gemalin prinses Louisa van Zweden, dochter van wijlen prinses Louisa der Nederlanden, zijn gisteren middag te 1 uur per Ehijnspoorweg in de resi dentie aangekomen en aan het station ontvangen door hun grootvader prins Frederik en de prins en prinses von Wied. Twee inzenders, J. Fagel en W. N. van der Zwalm, geven in het Rott. Nieuwsblad het volgende verhaal van de wijze, waarop zij eene clairvoyante of z. g. n. „helderziende" heelmeesteres van aller lei kwalen, te Botterdam hebben beet gehad. „Wij gingen naar de slaapster, mej. de wed. F. C. v. d. E.met een schoone slaapmuts in een zijden doek, die 5 dagen in het nest van een kat gelegen had, voorgevende dat ze van een zwager was die in het loodwit gewerkt had. „De clairvoyante (helderziende) merkte niets van onze list en zeide dat de lijder eene ophooping van slijm onder de borst en slijm in de maag had, dat van tijd tot tijd loslaat, slechten stoelgang, de lever erg gezwollen, en 4 wormen tusschen buikholte en borst. Wat een kat al schelen kan „Na een recept tegen de kwaal opgegeven te hebben, zeide ze nog dat bij geen azijn en peper (twee artikelen daar geen kat van snoepen zal) en vooral geen gekookte visch mocht gebruiken. „Na slaapmuts en doek terug ontvangen en een gulden in den magnetiseur zijn hand gestopt te hebben, zeide een van ons, dat hij nu niet meer aan de kunst twijfelde, want dat de juffrouw voor een kat geslapen had. „Wat!" zeide de magnetiseur woedend, „voor een kat?" „Ja mynheer en wij hebben de eer u te groeten." „Wij waren voldaan en hopen dat velen dit met ons mogen zijn." De Amst. Courant bevestigt het bericht dat te Amsterdam eene tweede Indische Handelsbank zal opgericht worden; dat die zal heeten: Ran- delsvereeniging Amsterdamdat haar kapitaal zal bedragen twee en een half millioen gulden; dat zij op 1 Jan. a. s. in werking zal treden en voorloopig voor 50 jaren wordt opgericht; dat zij te Amsterdam zal worden gevestigd en bij kantoren zal openen te Batavia, Soerabaja en Samarang. Als ik mij, jaren geleden veel erger verdrietelijk heden, dan gij ooit gekend hebt, zoo had willen aantrekken, zou ik nu reeds lang in mijn graf liggen. Maar ik ben al sedert geruimen tijd tot de ontdekking gekomen dat men als men in vrede wil leven, nergens aan moet denken dan aan zijn eigen genoegen, vermaak en geluk, anders niet. Zorg daarvoor, dan volgt de rest van zelf. Als het noodzakelijk is dat gij, om dat te bereiken, uwe buren vleit of behaagt doe het dan. Maar voel nooit voor anderen! Ziedaar de ware wijs begeerte en ik spreek bij ondervinding!" „Op mijn woord Delroy," zei Claud, lachende over de geestdrift waarmede zijn vriend sprak' „men moet u uw leer benijden en ook de kracht om haar toe te passen. Mocht ik eenmaal de hoogte van die wijsbegeerte hereiken, waarop gij het altaar uwer zelfopoffering geplaatst hebt Zij hadden nu op éen na de laatste punt voor Castle Hill bereikt en bleven, vol bewondering over die gloeiende tinten van zee en lucht, stilstaan. „Wat zou dat een fraaie schilderij zijn," zei Morel met de verrukking van een kunstenaar. „Die vrouw in het zwart en dat kind met den stroohoed, op den voorgrond en die donkere gol vende vlakte op den achtergrond. Ik zou er terstond een schets van willen maken." „Gij komt te laat aan den trein als ge nog langer draalt. Kom nu Morel!" Zij volgden nog een poos het smalle pad dat hen van de punt van de klip afbracht en toen Zij om de rota heen gegaan waren en weer vlak Het kiescollege der hervormde gemeente van Benesse en Noordwelle .heeft uit het vroeger opgemaakte zestal van predikanten dit drie tal samengesteld: de Jongh, te Heinenoord; Visser, te Sehoondijke, en Geytenbeek, te Steen- wijk, en daaruit beroepen den heer de Jongh, te Heinenoord. Bij gelegenheid van het feest van het SOOjarig bestaan der N. II. gemeente te Sluis, zal aanstaanden Zondag ds. Hogerzeil, van Amsterdam, de ochtendbeurt en ds. Verhoeff, van Utrecht, de namiddagpredikbeurt vervullen. Behalve deze heeren hoopt ook ds. Moquette, van Sneek, Maandagavond bij de feestviering tegenwoordig te zijn. Ds. Looijen, van Doesburg, wordt verhinderd te komen. aan zee kwamen zocht Morel naar de vrouw in 't zwart, die hij op den voorgrond zijner denkbeel dige schilderij geplaatst had. Maar de vrouw en het kind waren verdwenen Het was middernacht toen Claud zijn atelier bereikte en zijne brieven vond. Hij schreef natuurlijk terstond, met bevende band, aan mevrouw Carlton „Ik heb uw briefje eerst heden ontvangen, daar ik zoo even teruggekeerd ben. Vergeef mij dit oponthoud. Ik zal morgen den heelen dag in het atelier blijven, om uwe bevelen af te wachten." Toen die brief op de post was voelde Claud zich voorloopig met het noodlot en met Londen verzoend. Zij verlangde hem te spreken! Het kon hem niet schelen waaroverhij zou haar zien, haar stem hooren en zich een half uur lang gelukkig voelen. Hij verkleedde zich, stak een pijp op en begon op zijn gemak zijn andere brieven na te zien. Bij het lezen van Sibylle's brief vroeg hij zich af of zij dan misschien die vrouw in 't zwart op de klip kon geweest zijn en besloot haar morgen te antwoorden. Tenslotte las hij twee droevige, ofschoon niet klagende briefjes van Lotta en verwenschte zichzelf en zijn zwakheid. Maar luider dan de stem van verwensching of zelfverwijt klonk in ziju hart de belofte van Pearl „wij zullen elkaar morgen zien." En heel vroeg in den morgen kwam zij. Hij vatte haar bij de hand en geleidde haar naar het atelier voelende dat, al was haar boodschap In de maand April dezes jaars ontving de regeering van den commissaris des konings in Noordbrabant het bericht, dat de erwten-kever zich in de omstreken van Eindhoven vertoonde, met bijvoeging van eenige erwten, waarin de levende kevers aanwezig waren. Deze werden in handen gesteld van den direc teur der rijkslandbouwschool, ten einde een onder zoek in te stellen, dat wellicht tot de aanbe veling van vooi'behoedsmaatregelen zou kunnen leiden. Dientengevolge zijn, door tusschenkomst van dien directeur, rapporten van de heeren dr. J. Bitzema Bos en prof. A. Mayer ontvangen, waarin eenige wenken, omtrent het voorkomen van de plaag en haar uitroeiing worden gegeven. treurig, gelijk hij uit haar ernstig gelaat kon op maken, dat leed ruimschoots vergoed zou worden door het geluk van haar hier onder zijn dak te hebben, en alleen. Hare eerste woorden bevestigden zijn vermoe den aangaande de reden van haar komst. „Ik verlangde zoo om u te spreken, mijnheer Morel, terwille van Lotta." Op zijn verzoek nam zij plaats op de ouder- wetsche canapé en de zachte tint van haar kleed was in volmaakte overeenstemming met de groepen die daarop afgebeeld waren. „Gij zult mij hoop ik vergeven dat ik, dat geef ik toe, mij een vrijheid veroorloof, die alleen te verontschuldigen is in iemand, die een ware vrien din van Lotta is en ook de uvro. Mag ik heel openhartig spreken, mijnheer Morel?" „Gij zult mij zeer veel eer aandoen, als gij dat doet," zei hij. „Er is hier een dame bij ons geweest die zeer betooverend, zeer knap en misschien een weinig lichtvaardig was." Zij aarzelde even omdat zij dit laatste woord gebruikte, daar zij vond dat het niet juist uitdrukte wat zij meende. Maar mis schien zou hij baar wel begrijpen. En dat deed hij ongetwijfeld, en ziende dat hij zijn hoofd toestemmend hoog, vervolgde zij Wordt vervolgd.) In de St. Ct. van heden zijn die rapporten opge nomen. De arrondissements rechtbank te 's Gravenhage heeft zekere jufvrouw S. schuldig verklaard aan het bevorderen der onzedelijkheid van meisjes beneden de 21 jaren, en haar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden en geldboete van f 9, met ontzetting uit de voogdij rechten voor den tijd van 2 jaren. Een der drie knapen, die den in ons nommer van eergisteren medegedeelden diefstal gepleegd hebben en die voorloopig op vrije voeten gesteld zijn, is reeds gisteren weder met de politie in aanra king gekomen, en wel omdat hij zich in een winkel hier ter stede onder de toonbank had verscholen en, toen de gelegenheid zich daartoe leende, uit de winkellade eenig geld had ontvreemd. Dewijl de contributie voor het hoofdbestuur van Eigen hulp op slechts f 0.50 is bepaald en het bestuur van het district Utrecht niet meer dan f 1 behoeft, ds met 1 Jan. a. de contributie voor de leden van dat district van f 2,59 tot f 1.50 verminderd. Het paardenspel van deu heer Corty gaat, volgens het Vtr. Dagblad, na nog een dag of 12 te Utrecht vertoefd te hebben, van daar naar Leiden eii Botterdam en zal den winter te Am sterdam doorbrengen. Met den stoom-baggermolen heeft men uit de Schie onder de gemeente Delft o. a. opgehaald twee degens, va» welke de een, met gedamas- ceerden kling, 't jaartal 1414 draagt. Op die hoogte moet volgens de overlevering vroeger hevig gevochten zijn tusschen de inwoners van Schiedam en Delft. De heer F. Smits van Waesberghe, te Breda, is voor zijne op de Panjsche wereldtentoonstelling ingezonden bieren met de zilveren medaille be kroond, de hoogste bekroning voor de inzen ders van dit artikel uit Nederland. Zondag laatstleden overleed te Sprang de gepensioneerde kapitein der artillerie P. v. d. Boon, een der oud-strijders van 1813, in den ouderdom van bijna 90 jaren. De overledene trad in 1804 op nog jeugdigen leeftijd als volontair in dienst, doorliep achtereenvolgens alle rangen, tot hij door keizer Napoleon benoemd werd tot officier. Hij was versierd met het zilveren kruis, het metalen kruis en de medaille voor 25 jarigen officiersdienst. Bij allen die hem kenden stond de grijsaard, wegens zijn welwillend karakter en zijn verlichten geest, in hooge achting. Op den spoorweg LeidenWoerden, die eerstdaags geopend en door de Bijnspoorweg- maatschappij geëxploiteerd zal worden, zijn de volgende ambtenaren als stationschefs geplaatst Te Alphen, E. C. Ho liman; te Bodegraven, W. C. Slijbooru; te Zwammei'dam, G. J..-Molenkamp; te HazerswoudeKoudekerk, J. H. Schuddeboom. Vervolgens zijn als stationschef nog geplaatst: te Maarssen, W. van der Wolk; te Westervoort, B. M. de Jong en te Wolfhezen (halte) D. van Barneveld. De spoorweghalte te Oosterbeek wordt opge heven en door een station vervangen, ingaande 15 Oct. a.s,, in verband met het besluit betreffende het station te Wolfhezen. Een 7 jarig knaapje, dat bij Boxtel in eene weide speelde, is door een varken aangevallen en zoodanig gekwetst dat het in bedenkelijken toestand verkeerd. Het woedende dier werd door de toegeschoten buren afgemaakt. In een huishoudelijke vergadering van het Nwfs-departement te Assen is, op hun verzoek, besloten, aan de leden der Asser Jferklieden-ver- eeniging kosteloos toegang te verleenen tot de buitengewone vergaderingen, die in den a.s. win ter zullen worden gehouden, waartoe voor elke vergadering een bepaald getal kaarten beschikbaar zullen worden gesteld. Maandag avond heeft te Eosmalen een manslag' plaats gehad. Dader en verslagene, S. en D. ge naamd, woonden onder éen dak. D. was 's avonds ongeveer half negen beschonken thuis gekomen en zocht toen twist met Sdie reeds te bed lag en van wien hij een geleenden ijzeren pot terug eischte; om dezen eisch kracht bij te zetten, sloeg hij een glasruit stuk. Op aanraden van S. bracht diens vrouw den pot buiten de deur, van welke gelegenheid D. gebruik maakte om in de kamer van S. te dringen en dezen met een mes te dreigen. S. waarschuwde hem, zeggende: „Willem, blijf terug, of ik schietwaarop D. met een vloek antwoordde en S. aanviel. Deze neemt zijn geladen karabijn, die naast zijn bed staat, legt aan en jaagt D. een schot in 't onderlijf, dat bijna onmiddelijk zijn dood tengevolge had. Nadat het schot was gevallen is de dader zelf naar den geneesheer geloopen om hulp te halen. 8. begaf zich Dinsdag morgen als naar gewoonte aan den veldarbeid. Spoedig echter was de justitie ter plaatse, die onmiddellijk een onderzoek instelde en S. naar de gevangenis te Den Bosch liet overbrengen. Aan een Turk, die dezer dagen door de Oostenrijkers in Bosnië zou opgehangen worden, werd als naar g9woonte gevraagd, of bij nog iets op het hart had. „Ja, zeide hij, de spijt, dat ik

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2