N°. 341. 13Ie Jaargang. 1878. Zaterdag 13 October. I arf Jucftle! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nonuners zijn verkrijgbaar a 5 Cent, - v Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangére 6, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 11 October. jF^BTTII-.iLiElTOZSr, de Schrijfster van „Jennie" enz. pearl pleit voos lotta. Men meldt ons het volgende omtrent den aanstaanden winterdienst der spoorwegen In den dienst op den spoorweg Roosendaal Vlissingen zal gedurende den winter niet veel verandering komen. In de richting van Roosendaal blijft de dienst hetzelfde, met uitzondering van het volgende: De posttrein vertrekt uit Roosendaal om 7.57 's avonds, aankomst te Ylissingen 9.15. De personentrein, die 's avonds van Goes naar Ylissingen loopt, vertrekt om 9.50, aankomst te Vlissingen 10.25. In de richting VlissingenRoosendaal is de dienstregeling als volgt: W W ffï g O CD O rT: QO .00 C5 ifc* CO if* to if* T3 to OS V- O if* 3 CS bt ca m w *3 to if* to to if* to to n a c+ P on? CQ co P CfQ CD o O at P p, E3 p CO <0 I I is I ot -J o Van de met een gemerkte treinen loopt er slechts éen, en wel naarmate van de aankomst van de mailboot te Vlissingen. Indien de boot zoodanig aankomt dat de reizigers met den trein van 8.35 doorgaan, of wel indien de boot eerst na 1.40 te Vlissingen aankomt, dan loopt geen der met een gemerkte treinen. Wij nemen deze opgave op, zooals zij ons toegezonden wordt, dewijl wij geen reden hebben 73 Qi1 dook HOOFDSTUK XVIII. herkenning en rendez vous. „Gij zijt zeker moede, mijn kind," zei Sibylle, „laat ons even rusten." Zij ging op het gras zitten en leunde vermoeid tegen de helling achter haar. Dora plukte boterbloempjes en madeliefjes en was weldra verdiept in het vlechten van een krans. Sibylle keek angstig recht en linksmaar ner gens bespenrde zij Morel. Zou het mogelijk zijn dat hij haar brief niet gekregen had? Ofschoon deze mogelijkheid voor het eerst bij Sibylle opkwam, was dit werkelijk het geval. Hij had Londen nog vóór haar verlaten en was sedert niet meer in zijn atelier geweest, waar haar brief met eenige anderen nog steeds in de bus lag. Morel, die een weerzin had gekregen in Londen en in de eenzaamheid, nam dankbaar een uitnoo- diging van sir Hardley aan, die hem in Lime-Walk was komen opzoeken, voordat hij naar Hastings vertrok. Delroy, die hem vergezelde, ondersteunde het verzoek van zijn „patroon." om aan de nauwkeurigheid van onzen gewoonlijk goed ingelichtén berichtgever te twijfelen. Is zij echter juist, dan zal uit deze regeling voor menigen reiziger uit Middelburg teleurstelling en moeilijk heid voortspruiten. Men zal er dan vaak op rekenen des morgens te 7.34 met den sneltrein van hier te kunnen vertrekken, doch, na wat korter of langer aan 't station gewacht te hebben, tot de ervaring komen dat, aangezien de mailboot niet bij tijds is aangekomen, er geen trein ver trekt vóór 8.35, en daarmede de vroegere aanslui ting naar Holland geheel missen. Behalve de hesluiten, medegedeeld in het hier achter volgend verslag, dat morgen zal worden voortgezet, besloot de gemeenteraad van Middel burg in zijne zitting van heden zich te vereenigen met punt 1, 2 en 4 van het voorstel van B. en W. omtrent de school E en aan te houden tot eene volgende vergadering punt 3 van dat voorstel. Tot hulponderwijzer aan de school C werd met 12 stemmen benoemd de heer E. G. Drenth, hulponderwijzer te Baarn. De heer F. van Dix- hoorn verkreeg eene stem. Nog werd besloten aan den koning een adres van hulde en gelukwensching met zijne verloving te richten. Een adres van instemming met het verzoek van het Multapatiors bondstrekkende om wette lijke bepalingen in het leven te roepen tot wering van het misbruik van bedwelmende dranken, wordt heden, van vele handteekeningen voorzien, uit Vlissingen aan Z. M. de koning ingezonden. In de week van 3 tot 9 October zijn met de stoomschepen der maatschappij Zeeland te Vlis singen aangekomen 367 en van daar vertrokken 467 passagiers. De in April dezes jaars, door een dertigtal ingezetenen, alhier opgerichte bouwmaatschappij Eendracht maakt maclit, die zich ten doel stelt het bouwen en verhuren van goed ingerichte, ruime, gezonde woningen voor den ambachtsstand heeft gisteren avond aanbesteed het bouwen van een vijftal woningen. Den uitslag van die aanbeste ding deelen wij onder de daarvoor bestemde rubriek mede. De vijt woningen, waarvan ieder twee verdie pingen heeft en die op elke verdieping een woon-, een slaapkamer en een keuken bevatten, zullen worden geplaatst op den hoek van de Lambrecht- straat en de Penninghoeksingel en de teekening er van doet gunstige verwachtingen koesteren. De huurprijs zal zoo laag gesteld worden dat die voor een ambachtsman geen bezwaar oplevert. Morel had volstrekt geen idee dat miss Moreton te Hastings woonde, toen hij de uitnoodiging aan nam en vermoedde dus niet dat de vrouw, die hij het meest wenschte te vermijden, drie dagen later op de plaats arriveerde die hij voor een tijdelijke schuilplaats had uitgekozen. Eens te Belmont Manor" geïnstalleerd voelde hij zich daar zeer naar zijn genoegen. Lady Hardley was een schoon, kalm Hamburgsch meisje geweest, toen zij door den eenigszins bejaarden Engelschman ten huwelijk werd gevraagd. Zij was zeer goed in staat haar huis aangenaam te maken voor logeergasten, daar zij van kind af de plichten der gastvrijheid had leeren in acht nemen. In Morel vond zij een gast die zeer in haar smaak viel, omdat zij met hem in haar moedertaal over Duitschland kon spreken en zij haalde hem van den eepen dag op den anderen over om te blijven, en Morel, die volstrekt niet naar de stad en de moeilijkheden die hem daar wachtten, terug ver langde, gaf zoo dikwijls aan die uitnoodigingen gehoor dat hij er nu reeds bijna veertien dagen was. Hij was dus nog in haar nabijheid op dien Zondag waarop Sibylle hem hoopte te ontmoeten Haar brief, die hem in zijn atelier wachtte, zou hem echter niet hijzonder treffen, maar daar vlak naast lag er een van mevrouw Carlton, die als hij hem vond zijn hart wel sneller zou doen kloppen en zijne wangen doen blozen; want hij bevatte het verzoek om een onderhoud zoodra Morel weer in de stad zou zijn. Onbekend met hetgeen hem wachtte, was Claud Mocht deze eerste proef goed slagen, dan is de maatschappij voornemens op grooter schaal in de te Middelburg bestaande behoefte aan ruime en gezonde woningen voor den werkenden stand te voorzien. Op den Hollandsehen ijzeren spoorweg werden de vorige week proeven genomen met den rook- verbrander-Thierry. Dit toestel werd toegepast op eene locomotief. De proef is uitnemend ge slaagd. Wanneer men steenkolen in den vuur haard wierp en daardoor natuurlijk groote rook kolommen uit den schoorsteen kwamen, behoefde men slechts even den sleutel van het toestel om te draaien en de rook was niet meer zichtbaar, maar verbrandde geheel. Wij behoeven op het groote voordeel van dit toestel niet te wijzen, wanneer men slechts nagaat, welken nadeeligen invloed de huizen van de rook ondervinden, die nabij eene fabriek zijn geplaatst of waar langs dagelijks eenige locomotieven voor bij loopen. Het toestel munt uit door eenvoudigheid, het kan op allerlei stoommachines, zoowel verticale als horizontale, op locomotieven, locomobielen en stoombooten worden toegepast. Welke brandstof men ook gebruike, kolen of hout, de rook wordt geheel verbrand, waardoor de stoomvoortbrenging verhoogd en een besparing van 6 tot 12 pet. der brandstof verkregen wordt. Het toestel kan oogenblikkelijk buiten werking gesteld worden, waardoor de proeven zeer goed en gemakkelijk kunnen worden genomen. Het bevordert de trekking, waardoor men steenkolen van de slechtste soort kan gebruiken, maar hij proefnemingen doet men goed, zeer vette, veel rookgevende te gebruiken. Het plaatsen geschiedt binnen eenige uren, zoo dat de machinerie, waarop het wordt toegepast, niet lang buiten werking behoeft te staan. In Frankrijk is het op de locomotieven van de voornaamste spoorwegmaatschappijen en bij de marine op meest al hare machines toegepast. De Hollandsche maatschappij zal ook proeven nemen met vaststaande machines. Volgens het Vtr. Dagblad, is er niettegenstaande de zeer onrustbarende berichten omtrent plotse linge verheffing der ziekte van den minister van oorlog, in de laatste dagen in omloop, in de laatste weken geen noemenswaardige verandering in den toestand gekomen. Deze is steeds zorgwekkend en het ziekteproces blijft in het algemeen op dezelfde hoogte; nu en dan lijdt de patient hevige pijnen, zoodat hij zich dan tot geheele onthouding van werkzaamheden verplicht dankbaar dat hij nog in zijn aangename omgeving mocht vertoeven en trachtte de drukkende gedachten te vergeten, die hem in den laatsten tijd zoo vreeselijk gemarteld hadden. Tegen het einde der tweede week echter begon hij gewetens wroegingen te krijgen en voelde hij zich genoopt weer aan het werk te gaan. Zondag morgen deelde hij zijn besluit aan sir Hardley mee, die, na eenige zwakke pogingen om hem te weerhou den, er in berustte dat zijn gast. dien dag vertrok. Wellicht deed hij dit niet zoo ongaarne als hij voorgaf, daar het lady Hardley zoo erg hard scheen te vallen dien knappen Duitscher te zien heengaan. „In alle geval moogt gij ons niet van morgen verlaten," zei zij aan het ontbijt tot Morel. „Er is een avondtrein en daar wij 's Zondags om vijf uur eten, kunt gij daar heel goed mee mede gaan." „Ja, ik zou graag naar het station wandelen. Dan ga ik langs de klip," zei Morel. „En ik ga met u mede, beste vriend," voegde Delroy er bij. „Uw valies kan door een van de knechts ge bracht worden," zei sir Hardley. Zoo werd die zaak geschikt en zoo geschiedde het dus ook dat, even nadat Sibylle Glenville House verliet om den man dien zij liethad, te ontmoeten, op het pad langs de klip, die man zonder in 't minst te vermoeden dat men hem daar wachtte, met Delroy aan zijn zijde, langzaam voortwandelde naar de plaats van het rendez-vous, door de vrouw die hij niet lief had bepaald. ziet. Ofschoon de geneesheeren de toekomst duis ter inzien, is er omtrent het juiste verder verloop en den duur der ziekte niets met zekerheid te zeggen. De geestkracht van den zieke blijft, niet tegenstaande de beproevingen, die hem voort durend worden opgelegd, groot. Woensdag zijn de 52 teekeningen, ingezonden ter beantwoording van de prijsvraag voor twee monumentale fonteinen voor het nationaal hulde blijk op het slot te Soestdijk, in de oranjerie aldaar tentoongesteld. De regeling van de uitstalling dezer teekeningen had plaats onder leiding van den heer Brandes, den secretaris der hoofdcom missie voor het huldeblijk, en den heer Redeker Bisdom, den architect van prins Hendrik. De prins kwam vervolgens de teekeningen en de schetsontwerpen, waaronder zeer schoone ontwerpen zijn, in oogenschouw nemen. Gisteren heeft het comité van uitvoering van het plan voor het huldeblijk, bestaande uit de heeren jlr. mr. C. J. A. den Tex, N. Trakranen, J. Boissevain, B. Heldring en H. Brandes, zich op uitnoodiging van den prins naar Soestdijk begeven. In overleg met den prins wordt door het comité een jury van beoordeeling benoemd, om Z. K. H. bij het doen eener keuze nit de talrijke ontwerpen en teekeningen voor te lichten. In de eerste vergadering der Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam, welke Dins dag gehouden is, werden de leden met eene kunst beschouwing verrast, uit eene verzameling teeke ningen, vervaardigd door de dames Jeannette Wolff en Marie Worrell, directrices der door de maatschappij op 1° Oct. 11. geopende dagteeken- school voor meisjes. Niet alleen dat de beschouwing dezer prachtige collectie teekeningen den grootsten bijval verwierf, maar zij gaf tevens het bewijs, dat de directie dezer nieuwe inrichting niet beter kan worden toevertrouwd dan aan genoemde dames. De voor zitter uitte dan ook den wensch, dat de pogingen van het bestuur in het voorzien van een werkelijke behoefte, mogen bekroond worden met het welsla gen dezer onderneming, en dat de „dagteekenschool voor meisjes" spoedig als eene afdeeling der maatschappij zal kunnen worden geopend. (HU.) In eene geschiedenis van Onze vestiging in Atjeh, door den kapitein der artillerie, ridder der Militaire Willemsorde G. F. W. Borel, vindt men de vol gende beschouwing, door dezen ooggetuige, over onze vijanden. „Wanneer Atjeh eindelijk den trotschen nek HOOFDSTUK XIX. „Wilt gij nog niet een sigarette, Morel vroeg Delroy, terwijl hij zijn derde oprolde. „Neen dank u. Ik wil zoo lang ik kan alleen frissche lucht inademen. Zeg eens Delroy, denkt gij voor goed bij sir Hardley te blijven?" Faute de mieux ja mijn vriend! Wat zal ik je zeggen? Hij mag mij graag, ik wordt er altijd gefêteerd. Mylady is wel wat zwaar op de hand, dat is waar, echt Teutonisch, maar zij be moeit zich nog al met het eten en dat bevalt mij. Als ik wat beters kan krijgen neem ik het aan, dat kan ik u verzekeren; maar ondertusschen ben ik nuttig ook; ik houd het toezicht over de nieuwe verfraaiingen aan het huis, ik lees hen de Fransche couranten voor en lok mijn excentrieken patroon uit tot politieke discussies en dat is zijn stokpaardje. Wij zijn het zoo oneens dat het soms tot hevigen strijd aanleiding geeft. En wij zijn geen van heiden toegevend voor de Duit- scbers, omdat zij er bij zijn, vertegenwoordigd door mylady die zich dien woordenstrijd blijkbaar niet aantrekt." „Zij schijnt het leven vrij kalm op te nemen. „Ja en zij wordt met den dag dikker en luier, terwijl gij, die zwoegt en tobt en u met pijnlijke gedachten kwelt, zoo mager wordt als een schim. Waarom volgt gij niet le juste milieu van het leven, zooals ik? Ach Morel hoor toch naar mij

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1