N°. 240. I21e Jaargang. 18781 Vrijdag 11 October. Wim li Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-,en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 10 October. FEUILLETON. de Schrijfster van „Jennié" enz. Naar aanleiding van het bericht, dat op de staatsbegrooting voor 1879 eene som van f15,000 is uitgetrokken voor subsidiën aan teekenseholea, is door ingezetenen van Veere een adres aan den minister van binnenlandsche zaken aangebo den, houdende het verzoek om door het toekennen van zoodanig subsidie, ook de jeugdige ingezete nen dier gemeente in de gelegenheid te stellen onderwijs te ontvangen in het hand- en rechtlijnig teekenen. Terecht wordt in het adres gezegd dat dit onderricht vooral voor toekomstige ambachtslieden zeer nuttig is. Wij hopen dan ook dat de tweede kamer den post op de begrooting zal goedkeuren en wenschen den Veere'schen adressanten een goede uitkomst op hun verzoekschrift toe. Met genoegen vernemen wij dat de schoolspaar- banken op de scholen F en G (voor min- en onvermogenden) alhier, op den duur aan hare bestemming blijven voldoen. De som der inge brachte gelden beliep in het afgeloopen kwartaal op school F f 115.12 en op school G f 72.03, terwijl het totaal, gedurende de elf maanden van haar bestaan, op eerstgenoemde school f 659.63 en op de andere f 372.92 bedroeg. Neemt men in aanmerking dat deze sommen bij enkele centen te gelijk samengebracht worden dan bestaat er alle reden om deze uitkomsten belangrijk te noemen. Te Aagteker'ke is dezer dagen eene volkszang school opgericht, welke 30 leden telt, tegen eene wekelijksche contributie van 5 cent. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Peper, voorzitter, P. Peper, secretaris, P. Kodde PzE., penningmeester en J. P. van Kamer, directeur. Voorts is aldaar eene leesbibliotheek tot stand gekorven, aan welke 25 leden deel nemen, tegen eene jaarlijksche bijdrage van f 1.50, terwijl het bestuur is samengesteld uit de heeren J. P. van Kamer, voorzitter, J. Peper, secretaris en Joh. de Visser, penningmeester. Eindelijk is het besluit genomen tot oprichting eener Landbouw-vereeniging, waarvan het hoofd doel zal zijn de aandacht te vestigen op middelen tot bevordering van het gemeenschappelijk gebruik van landbouw-werktuigen, den aankoop van zaden, meststoffen enz. Tot deze vereeniging, waarvoor de jaarlijksche contributie f 1 bedraagt, zijn 15 leden toegetreden, terwijl aan den heer J. P» van 92 dook HOOFDSTUK XVIII. HERKENNING EH RENDEZ VOUS. Ofschoon Sibylle uiterlijk zoo kalm scheen, zooveel belangstelling toonde in al de bijzonder heden van haar trousseau en zeker voor haar omgeving veel aangenamer gestemd was dan ge woonlijk, werd zij heimelijk door het verlangen verteerd om nog éen poging te doen om Claud te zien, voor dat zij mevrouw Alckenzie werd. Na lang nadenken besloot zij heel koel en afge meten aan Morel te schrijven, maar toen zij eens aan den gang was liet zij haar gevoel den vrijen loop, ging de perken der voorzichtigheid te buiten en verzekerde Claud in hartstochtelijke bewoordin gen van hare onveranderde liefde. „Zend mij een enkel vriendelijk woord tot ant woord" zei zij ten slotte. „Gij ziet, ik vraag niet veel van u en ik kan mij niet voorstellen dat gij zoo onedelmoedig zoudt zijn mij dit te weigeren. Als mijn brief u getroffen heeft en er u misschien toe brengt welwillend aan mij te denken, zult gij misschien geneigd zijn mij iets wat naar geluk Kamer het voorzitterschap, den heer J. Peper het secretariaat en den heer Joh. de Visser het pen ningmeesterschap is opgedragen. Men verneemt, dat tengevolge van het besluit van ingelanden van den polder Borssele, in de vergadering van 2 Oct. 11. genomen naar aanlei ding van eene uitnoodiging van het bestuur der waterkeering tot medewerking aan de vernieuwing der suatiesluis te Borssele, alleen tot herstelling dier sluis zal worden overgegaan, zoodat aan dit waterschap evenals aan andere sueerende polders het uitzicht benomen is op eene verbeterde uit watering. [G. ct.) De begrooting der gemeente Vlissingen over het dienstjaar 1879 sluit in ontvangsten en uit gaven met eene som van f 158,978,101. De post van den hoofdelijken omslag, op die begrooting voorkomende, bedraagt ƒ21,000, zijnde alzoo f 6000 minder dan het bedrag, dat dooi den gemeenteraad ten vorigen jare voor dien post werd bepaald. VI. ct.). Omtrent het spoorwegongeluk te Bergen op Zoom meldt men ons vandaar nog het volgende: „De trein, die gisteren morgen van Roosendaal alhier arriveerde, is aan het station in botsing gekomen met een goederentrein, die uit Zeeland kwam. De oorzaak van dit ongeval moet, naar men zegt, daarin gelegen zijn, dat de machinist van den goederentrein het signaal van den wissel wachter niet had opgemerkt en dus doorstoomde. De stationschef, ziende dat aan stoppen niet viel te denken, gaf onmiddellijk bevel dat de trein van Roosendaal zou wisselen. Voor deze echter van de lijn was, drong de locomotief van den goederentrein tegen de achterste wagens en richtte daar eene nog al groote vernieling aan. Gelukkig kan echter gemeld worden, dat bij dit ongeval geen menschenoffers te betreuren zijn." Voor den feesteiijken intocht van Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin te Luxemburg worden groote toebereidselen gemaakt. De datum dei- feestviering is echter nog uiet vastgesteld. Te Parijs is officieel bericht ontvangen dat Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin de uitdee- ling der prijzen, toegekend op de wereldtentoon stelling, zullen bijwonen. De Staatscourant bevat de statuten der vereeni ging Eigen Hulp voor het district Breda en omstreken. Dit distriet omvat aanvankelijk de zorg voor: zweemt te doen smaken, door mij te vergunnen u nog eenmaal te zien! Ik geloof dat ik daarna meer kracht zal hebben' om het ergste te dragen. Wilt gij mij dit laatste verzoek toestaan? Ik zal u niet lastig vallen met betuigingen van een gevoel dat zooals ik u zeide, plus fort que moi is en verlang ook niet u alleen te ont moeten! Zondag avond, den laatsten Zondag voor mijn huwelijk, zal ik met Dora gaan wandelen terwijl de anderen naar de kerk gaan. Wij zullen om zeven uur uitgaan, naar Castle Hill wandelen en van daar langs de klip. Laat ik u daar vinden! Dat zal de laatste keer zijn dat ik u uit eigen beweging ontmoet." Er kwam geen antwoord. Mevrouw Moreton merkte met bezorgdheid op hoe Sibylle alle brieven bekeek en hoe zij hare teleurstelling niet kon verbergen over het uitblijven van den eenen dien zij verwachtte. „Yan waar en van wien?" vroeg zij zich ge durig afmaar zij durfde er niet naar vragen, uit angst dat Sibylle boos werd en haar in haar drift een vreeselijk antwoord gaf. Zoo iets had ze wel meer gedaan als men haar tartte en het zou noodlottig voor haar kunnen worden als thans haar toorn opgewekt werd. Tegen het einden der week werd Sibylle kalmer: zij troostte zich met de hoop dat Claudt dacht „wie zwijgt, consenteert" in alle geval zou zij haar woord houden en er op vertrouwen dat hij kwam. bevordering van winkelvereeniging of vereenigin- gen en contracten tot aankoop het^ verkrijgen van geschikte woningen dooi' ahe mogelijke middelen, ook door opneming van kapitaalen het oprichten van spaar- en voorschotkassen. Als grootmeesteres van het huis ouzer aan staande koningin wordt genoemd de barones van Heeckeren van Keil, terwijl verder de dames barones Sloet van Oldruitenborgh, barones van Zuylen van Nijevelt, gravin Schimmelpenninck, jonkvr. van Dedem, jonkvr. Huydecoper en jonkvr. dTvoy van Mijdrecht onder verschillende titels tot de hofhouding van H. M. zullen hehooren. Voor een dagelijkschen stoomvaartdienst tus- schen Amsterdam en Londen is het benoodigd getal deelnemers nog niet gevonden. De ontwerpers zullen tusschen nu en 1° December blij ven trachten de ontbrekende inschrijvingen alsnog te verkrijgen. Zeker geen bewijs voor overvloed van onder nemingsgeest in het kapitaalrijke Amsterdam De kiezersvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft met 2d van de 40 stemmen den heer mr. J. A. Levy candidaat gesteld voor de prov. staten van Noord-Holland en met 32 van de 40 stemmen den heer C. P. Metelerkamp voor den gemeenteraad. In den toestand van den minister van oorlog was gisteren weinig verandering gekomen 5 de at- geloopen nacht was onrustig. De minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op een bezwaarschrift van Israëlietische ingezetenen te Eindhoven, tegen de gemeente-verordening waarbij bepaald is dat des Zaterdags de goten en straten schoon geveegd moeten worden. De beschikking is gegrond op de overweging dat door deze verordening niet te kort gedaan wordt aan de bij art. 164 der Grond wet aan ieder gewaarborgde vrijheid van gods dienstige belijdenis, noch ook aan de hij art. 165 toegezegde bescherming van alle kerkgenoot schappen. De Winkler-Prins-beweging in het Noorden des lands is uitgegaan als een nachtkaars. Twee motiën, de éene tegen, de andere vóór de verde diging van ons land, zijn ter overweging aan de verschillende afdeelingen der kiezersvereeniging de Grondwet in het kiesdistrict Winschoten gege ven. Maar met geen dier motiën heeft de meer derheid zich kunnen vereenigen. Het logisch gevolg is dus dat Winschoten niet vóór de lands verdediging, maar toeh bereid is om er aan mee te doen. „Nu ik mij gelukkig van Gabriël afgemaakt heb wil ik van middag verder niemand zien." ver klaarde Sybille op dien gedenkwaardigen Zondag aan haar moeder. „Ik ga mij opsluiten met Dora, en we zullen allerlei prullen opruimen en nakijken, brieven verscheuren en een heele boel menschen gelukkig maken met oude handschoenen en linten. Gij moet ons de thee maar boven zenden en ter wijl gij uit zijt, zullen we een beetje gaan wan delen." Sibylle sprak heel opgewekt, maar kaar moeder viel haar op droeven toon in de rede „Gij kunt niet uitgaan voordat gij naar de kerk rijdt om te trouwen, arm kind." Sibylle keek schielijk op en ontstelde toen zij haar moeder aanzag. „Gij meent dat toch niet?" fluisterde zij. „Ja. Ik wist het van morgen. Ik vergis mij niet licht. De meisjes dachten dat ik flauw viel. Ik moetei- even ontdaan hebben uitgezien als gij nu." „Werdt gij gezien?" „Neen, daar hen ik zeker van. Maar het stadje is klein en mijn naam is bekend. In alle geval moeten we voorzichtig zijn. Als gij uit moet neem dan een rijtuig en doe een dikke voile voor. Wat zal ik dankbaar zijn als gij goed en wel getrouwd en met uw man vertrokken zijt." „Nog voor het einde dezer week zult ge dat genoegen smaken, moeder: als gij dan blij zijt, zult gij vrij wat gelukkiger zijn dan ik." Haar toon was zoo hopeloos dat haar moeder er door verteederd werd en hare armen uitbreidde om Sibylle er mede te omvatten. De gisteren reeds per telegraaf medegedeelde uitslag der beide verkiezingen voor de tweede kamer is in 'tgeheel als volgt. Rotterdam: uit gebracht 1202 geldige stemmen; verkozen mr. J. van Gennep met 719 3temmen. De heer Jansen (katholiek) verkreeg 280, de heer de Savornin Lobman (antirevolutionair) 199 stemmen. Dord recht: uitgebracht 1064 geldige stemmenverkozen mr. G. M. van der Linden met 740 stemmen. De heer de Savornin Lohman verkreeg 266, de heer P. R. van der Made 25 stemmen. Men zal zich herinneren dat in 't jaar 1876 zeven schutters te Zaandam door den schutters raad wegens dienstweigering op Zondag veroor deeld werden tot enkele dagen gevangenisstraf 0 geldboete. Tot verzachting van dit leed, door hen ondergaan wegens gewetensbezwaren, is, als gevolg eener oproeping in de dagbladen, uit ver schillende oorden des lands bijeengebracht eene som van f 464.95. Daarvan is aan de zeven veroordeelden, wegens vergoeding van arbeidsloon, uitgekeerd f 47, voorts aan ieder hunner een prachtbijbel, kostende f 20 het stuk; aan adver tentie-, druk- en andere kosten is betaald/" 120.95, te zamen f 307.95. De overschietende f 157 is overgedragen aan eene commissie, om de rente daarvan te gebruiken voor Christelijk schoolon derwijs aan onvermogende kinderen te Zaandam. Teneinde te voldoen aan een verzoek van den heer L. Lindeboom, predikant hij de Chr. ger. gemeente te Zaandam, gericht aan alle dagbladen die zich met deze schuttersquaestie hebben bezig gehouden, wordt deze opgave door ons aan de Standaard ontleend. Door het Burgerlijk Armbestuur te Deventer, is een voorstel aan den raad gericht om de ver schillende inrichtingen van weldadigheid aldaar onder éen bestuur te brengen, evenals dit op andere plaatsen, o. a. te Amsterdam, met goed gevolg plaats heeft gehad. Reeds vroeger is met den besten uitslag, vooral voor de verpleegden, het bestuur van het St. Geertruiden-Gast- of Ziekenhuis aan het Burgerlijk Armbestuur opge dragen, en zoo zou dit ook met de andere gods huizen, waaronder sommige die ruim, andere die minder met fondsen zijn gezegend, langzamer hand kunnen geschieden, zonder te kort te doen aan den wensch van de stichters dier instellingen. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft de volgende circulaire aan de afdeelingen verzonden „Ongetwijfeld zijt gij met ons van meening, dat, nu de nieuwe wet op het lager onderwijs tot stand gekomen is, het leven onzer Vereeniging „Arm kind!" riep zij, „kan ik u niet helpen in uw leed „Neen mama, asjeblieft geen scènes," sprak zij. „Wij kennen elkaar te goed om vertooningen te maken. Ik ga naar boven. Zend Dora bij mij en vergeet niet dat ik door niemand gestoord wil worden." Sibylle vond bezigheid voor het kind in het opruimen van een werkdoos, terwijl zij zelve brieven en papieren, die in een ijzeren kist lagen, nakeek. De middag ging voor beiden spoedig om, ofschoon zij geen woord spraken. „Gij zijt een goed, lief kind, Dora," zei Sibylle, toen Jane met de thee kwam en zij aan het voorbijvliegen van den tijd herinnerd werd. „Maar nu zult gij ook een belooning krijgen," voegde zij er bij. „Na de thee moogt gij mijne juweelen bekijken en dan zullen wij ze in die nieuwe doos schikken, die ik gisteren gekregen heb." De majoor had haar die doos present gegeven. Het was een prachtige kist van donkerblauw fluweel, waarop met gouden letters haar naam met den zijnen dooreengeslingerd stond. jHoe leelijk ziet die oude daar nu bij uit,""zei Dora terwijl zij ze naast elkaar zette, en elk voor werp dat zij nit de oude nam en op de satijnen kussens in de nieuwe mocht leggen bewonderde. Op eens nam zij een klein speldje op en riep verrukt uit: „Dat is net als het mijne!" „Wat is net als het uwe?" vroeg Sibylle on verschillig, maar ziende wat het kind in de hand

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1