BUITENLAND. Handelsberichten, Zeet ij dingen. Teiegraphische berichten. Santa Cruz. Tsiets nieuws onder do zon. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. F rij zon van Effecten. zulke omstandigheden niet anders dan sympa- thiseeren kan met den wensch der socialisten om het lijden der groote menigte te verzachten. „De ellendige toestand der Russische boeren, zegt het blad, uit een moreel en uit een economisch oogpunt, spruit hoofdzakelijk daaruit voort, dat de omstandigheden waarin de Russische boer leeft zijn natuurlijke ontwikkeling in den weg staan. Hij is te zwaar belast, door de regeering en dooi de plaatselijke autoriteiten. Zijn ondernemings geest is aan banden gelegd door de bepalingen op de paspoorten, die zijne verplaatsing van het eene dorp naar het andere afhankelijk maken van de willekeur van ambtenaren, zoodat deze hem zijn gansche leven kunnen opsluiten in het dorp, waar hij geboren is. Zijn zedelijke ontwikkeling staat laag; hij is onwetend, bevooroordeeld en bijge- loovig. Zijn persoon en familierechten zijn ieder oogenblik ter beschikking van eene hoogst wille keurige rechtspraak. Men moest trachten don Russischen boer te ontwikkelen en een man van hem te maken door hem eigendom te doen ver krijgen, door de eigenschappen van hart en geest bij hem te ontwikkelen en zijne persoonlijke rechten te beschermenWant het zijn niet de gevaarlijkste revolutionairen, die revolutie wenschen om de revolutie zelve; maar juist zij, die zich bij eene beweging voegen, niet omdat zij uiterste theorieën zijn toegedaan, maar omdat hunne zeer billijke wenschen onvoldaan blijven, maken, dat er in een land eene atmosfeer heerscht waarin de werkelijke drijvers welig kunnen tieren." Twee studenten van Cambridge zijn per velocipede gereisd van Londen naar Nice en terug. Zij legden ongeveer 25 uren gaans daags af. Zaterdag middag had te Londen eene eigen aardige plechtigheid plaats. De Waterloo brug, waar sedert zij gebouwd is in 1817 steeds een tol voor rijtuigen en voetgangers geheven is, werd door den president van de Metropolitan Board of Works voor altijd vrij verklaard. De hekken werden weggenomen, en onder het groote publiek, dat opgekomen was om de opening bij te wonen, was het een wedstrijd wie het eerst voor niet over de brug zou gaan. Hetzelfde gebeurde Zaterdag met de brug voor voetgangers bij Charing Cross. Een Engelsch parlementslid, dezer dagen in het publiek het woord voerende, zeide onder anderen„De stilstand in den handel laat zich verklaren door de verliezen, die wij geleden hebben door vreemde leeningen. Het buitenland heeft ons in den vorm van leeningen 200 millioen ponden sterling afgenomenHet is eene schande, dat het vreemde corps diplomatique te Londen onder zijne leden den vertegenwoordiger telt eener mogendheid, die brutaal weg weigert hare Engelsche schuldeischers te betalen, en dat die vertegenwoordiger aan het Engelsche hof ontvangen wordt met dezelfde beleefdheden als de vertegenwoordigers van eerlijke en solide landen." binnenland. Tweede kamer. Na de beëeding en toela ting van den heer van Swinderen, werden ver schillende aan de orde gestelde kleine wetsont werpen aangenomen. Morgen is het wetsontwerp betreffende het huwelijk van Z. M. den koning aan de orde, waarvan tot rapporteurs benoemd zijn de heeren Cremers, van de Putte, Lenting, van Delden en van Heukelom. 's Ctravenhage. De toestand van den heer de Roo van Alderwerelt is nog onveranderd, na melijk zeer zorgwekkend. De nacht is tamelijk rustig doorgebracht. buitenland. Parijs. Maarschalk Mac-Mahon heeft twee decreten geteekend. Bij het eerste worden de gemeenteraden samengeroepen tegen 27 October om uit de kiezers hunner gemeente een lid van het kiescollege voor den senaat te benoemenbij het tweede worden de verkiezingen voor den senaat vastgesteld op 5 Januari a. Weenen. Generaal Reinliinder heeft Zondag op de hoogten van Peci een hevig gevecht gele verd. Maandag werd de strijd hervat; de uitslag is nog onbekend. New York. De opstand te Santa Cruz is onderdrukt. Aanleiding tot den opstand is ge schil over werkcontracten geweest. 7 Oct. 's av. 11 u. 57 gr. 8 's morg. 8 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 's av. 6 u. 61 gr. gr- De Engelsch-Indische regeering is, volgens een der correspondenten van de Timeszeer gesloten omtrent hare plannen met de troepen in de naaste toekomst. Zoover men echter uit de troepenbe wegingen en andere aanwijzingen gevolgtrekkingen kan maken, schijnt het in des onderkonings plannen te liggen, om te trachten door het samen brengen van eene groote troepenmacht op de grenzen den emir te doen bevroeden, dat de Engelschen de macht en den wil hebben om zijn gebied te bezetten en zoo noodig te veroveren. Men hoopt, dat zoodra de Afghanen zulk een tastbaar bewijs voor zich zien, dat de regeering vast besloten is volledige voldoening van hare eischen te verkrijgen, zij zelve den emir onder werping zullen aanraden, en dat wordt die raad niet opgevolgd de emir zal vervallen verklaard worden van deu troon. Men meent toch te weten, dat het volk niet veel zin heeft om zich al de onaangename gevolgen van eene gewapende bezetting op den hals te halen, tenge volge van des emirs persoonlijke sympathieën voor Rusland. Om den gewenschten indruk te maken zou het noodzakelijk zijn met kracht van wapenen de bergpassen van Khayber en Bolan te bezetten, die tevens uitnemende krijgskundige positiën opleveren, hetzij tot verdediging tegen een aanval van den emir, hetzij als voorbereiding van eene dubbele aanvallende beweging tegen Kaboel en Kandahar in de aanstaande lente. Hebben deze maatregelen niet den uitslag, dien men er meent van te kunnen verwachten, dan zal de regeering toch alles in het werk stellen om een veldtocht in den winter te vermijden, tenzij de emir zelf dien door aanvallende bewegingen uitlokt, en zal zij zich en toe bepalen den winter te gebruiken voor volledige toebereidselen voor een desnoods langdurigen oorlog met Kaboel. Wellicht zou er dan in den winter gelegenheid zijn om Kandahar door een coup de main te vermeesteren zegt decorrespondent. Het is echter misschien geoorloofd te twijfelen aan den goeden uitslag van militaire verrassingen, die zoolang te voren in een dagblad worden aangeraden. Het vermoeden, dat men nog niet dadelijk aanvallenderwijze zal te werk gaan wordt bevestigd door een telegram uit Simla, waarin medegedeeld wordt, dat het nog niet zeker is waar de onder koning gedurende den winter zijn kwartier zal vestigen, en dat het niet onwaarschijnlijk is, dat hij naar Calcutta, dus ver van het tooneel van den strijd, zal gaan. Dit beteekent echter op zich zelf niet zooveel, daar ook in Engelsch Indië de afstanden te meten zijn met den maatstaf van spoortrein en telegraaf. Intusschen is ook bericht ontvangen, dat Sjier Ali zelf troepen heeft gezonden naar de Khayber passen. Dit kan eene bedreiging zijn aan het adres van Engeland en het kan ten doel hebben om de onafhankelijke grensstammen eerbied en ontzag in te boezemendoch in ieder geval ge tuigt het niet van de gezindheid om dadelijk aan Engeland verschooning te vragen voor de gepleegde onbeleefdheid. Hiermede trouwens meent de Daily News, zou Engelands eerste minister niet zeer gediend zijn. De staatkunde van het Engelsche kabinet heeft geheel wat anders op het oog, dan den emir te laten erkennen, dat hij spijt heeft van hetgeen er gebeurd is. Haar doel is te eerzuchtig daarvoor, en aan den wensch tot uitstel van den oorlog tot de lente is wellicht de bedoeling niet vreemd, om door dat uitstel den oorlog omvangrijker te maken in offers en ook in resultaten. Het oppositieblad, -voor welks rekening wij deze achterdochtige redeneering laten, heeft er steeds op aangedrongen om door een spoedig handelen zoo mogelijk de zaak ook zeer spoedig te doen afloopen. Reeds in de tweede zitting der internationale commissie tot regeling van het staatsbestuur in Oost-Rumelië zijn oneenigheden uitgebroken tus- schen den atgevaardigde der Engelsche regeering en het Russische lid, prins Dondoukoff. De Rus sen hebben op het congres aangaande deze land streek hun zin niet kunnen krijgen; zij hadden gewild, dat ook deze streken aan het gebied der Porte zouden worden onttrokken en deel van Bulgarije zouden uitmaken. Het congres besliste echter, dat Rumelië, niettegenstaande vrij uitge breide rechten van autonomie, deel zou blijven uitmaken van Turkije. De Russen zijn er nu op uit om bij de nadere regeling van het bestuur in die provincie haar zooveel mogelijk aan Turkschen invloed te onttrekken. Dit streven vond zijne eerste uiting in een voorstel van prins Dondoukoff om den omloop van papier van de Ottomaansche bank in Oost-Rumelië te verbieden en eene natio nale Bulgaarsche bank op te richten voor Bul garije en Oost-Rumelië gezamenlijk. Dit lokte een levendig protest uit van sir Drummond Wolf, den Engelschen commissaris, die beweerde en naar het schijnt terecht dat, daar het Berlijn- sche congres Oost-Rumelië een integreerend deel van Turkije gelaten heeft, men hét privilege der Turksche staatsbank aldaar niet kon opheffen, evenmin als in eenige andere provincie van het gebied der Porte. De quaestie is nog niet opgelost. Uit Rome wordt een tijding geseind, die alle kenmerken draagt van een sensatiebericht. De Italiaansche regeering zou bij den khedive en bij de Fransche en Engelsche regeeringen ver- toogen hebben ingediend om te verklaren, dat Italië als Middellandsche zee-mogendheid ook recht had om een woord mee te spreken in het bestuur van Egypte, en dat wel met het oog op de be noeming van een Engelschman en de aanstaande benoeming van een Franschman in het ministerie van den khedive. Wij achten, dat het bericht nadere bevestiging behoeft. Toen wij Vrijdag avond het telegram ontvingen, dat op Santa Cruz een opstand was uitgebroken, waren wij in een licht verklaarbare onzekerheid, waar wij het bedoelde Santa Cruz moesten zoe ken. De naam van het heilige kruis toch is door de Spanjaarden en Portugezen aan zoo menige plaats in Oost en West gegeven, dat men wel eene nadere aanduiding als leiddraad bij het zoeken mag hebben, wat hier te meer noodig was, daar het meestal met den Franschen naam ge noemde eiland Sainte Croix bedoeld werd, het zuidelijkste der Virginische eilanden, die deel uitmaken van de kleine Antillen. Dit eiland is het grootste van de drie eilanden, die Denemar ken in West-Indië bezit. De anderen zijn St. John en St. Thomas. Sainte-Croix had volgens de laatste opgave, die wij vinden, en die reeds van 1845 dagteekent, ongeveer 25,000 inwoners, waaronder 18,000 negers. Een opstand dezer laatsten is dus eene ernstige zaak. De negers schijnen verscheidene plantages op het eiland te hebben verbrand en de bewoners vermoord; terwijl een particulier telegram, te Kopenhagen ontvangen, meldt, dat de stad Frederiksstad reeds half in de asch ligt. De gouverneur van de Dfeöüsche eilanden in de West is van St. Thomas overgekomen en heeft met de kleine macht, die hem ten dienste stond (50 soldaten) reeds een slag aan de negers geleverd, die dezen volgens de berichten op 200 man te staan kwam. Engel sche en Fransche oorlogschepen zijn reeds ver trokken om hulp te verleenen. Het eiland, in 1733 door Denemarken van de Malteser ridders gekochtis zeer productief geworden door goede exploitatie; het levert voor namelijk suiker, katoen en vee. Meerestem is zeer beschadigd en zwaar lek. Men is druk bezig de lading maïs, 870 hectoliters, in andere vaartuigen over te slaan. Er is bereids door den heer V. d. Brink, expediteur te Hans- weert, protest laten aanteelcenen. (G. Ct.) Het barkschip Mary is heden morgen van de reede te Veere vertrokken om door het Zuid- Bevelandsche kanaal Ylissingen te bereiken. In de eerste helft dezer eeuw waren de ultra - montanen al geene betere staatsburgers dan nu. Dit blijkt uit een brief, door kardinaal Dechamps, aartsbisschop van Mechelen, vóór een paar dagen in het Journal de Bruxelles geplaatst. De brief handelt over den eed op de constitutie. De ar tikelen in de grondwetten, die gelijke bescherming aan alle godsdienstige gezindten waarborgen, zijn den ultramontanen een doorn in het oog, en toch moeten zij voor menige betrekking diezelfde grondwet bezweren. Maar Selon divers besoins il est une science D'étendre les lieus de notre conscience; zooals blijkt uit de verklaring van prins de Méanaartsbisschop van Mechelen en lid der eerste kamer in Nederland vóór 1830. Deze heer gaf, op voorschrift van den toenmaligen paus aan zijn eed op de constitutie den volgenden uitleg: „Ik ondergeteekende, in mijne qualiteit van lid der eerste kamer der staten generaal van het koninkrijk der Nederlanden, den eed afgelegd hebbende, die door de grondwet van dat konink rijk is voorgeschreven, en op duidelijke wijze blijk wenschende te geven van mijne onverander lijke onderwerping aan den Heiligen Stoel en aan den paus Pius VII, en tegelijkertijd getuigenis willende afleggen van de zuiverheid des geloofs, die het steeds mijn streven was ongeschonden te bewaren, erken en verklaar plechtig, dat ik door den „eed op de grondwet" mij tot niets wil verbinden, dat strijdt tegen de leerstellingen en wetten van de katholieke, apostolische, roomsche kerk, dat ik nimmer iets zal doen, wat daar mede in strijd is, dat ik integendeel haar bij iedere gelegenheid zal steunen met alle middelen, die mij ten dienste staan, en dat ik door den eed om aan alle godsdienstige gezindten in den staat, d.w.z. de leden dier gezindten, gelijke bescherming te verleenen, alleen versta hun die bescherming uit een burgerlijk oogpunt te verleenen, zonder daardoor noch rechtstreeks noch zijdelings hunne grondstellingen goed te keuren, die door den katholieken godsdienst in den ban zijn ge daan." Geldt het hier, vraagt de heer Dechamps, het uitsluiten uit den eed van de artikelen der grond wet, die handelen over de vrijheid vaneeredienst? Neen integendeel. Het geldt slechts de uitlegging in welken zin men den eed heeft afgelegd op die artikelen en de beperking van de kracht van den eed in den zin, waarin men dien heeft afgelegd. Sapienti sat. Gisteren kwam voor den mond van het kanaal te Veere het barkschip Mary, geladen met stuk goederen van Rotterdam naar Vlissingen. Spoedig zat het schip op een der zandbanken onwrikbaar vastniettegenstaande het door de sleepboot Hellevoetsluis op het kanaal gezet werd. Gelukkig was de schroef boot Elena Maria aanwezig, die hielp om het schip af te brengen en naar de ree te doen terugkeeren. Als het schip heden bij hoogwater weder stootte zou het de reis doen door het Zuid-Bevelandsclie kanaal. Zaterdag 11. is het Ned. zeilschip Meerestem kapitein J. Gerrits, komende van Antwerpen met eene lading maïs, bestemd voor Wageningen, bij het doorvaren der spoorbrug te Vlalte in aan varing geweest met het sleepschip Gustavokapt. II. de Bijl, komende van Pruisen en bestemd voor Antwerpen, met 301,600 k. spoorstaven. De Goes, 8 October. Door de zaaitijd zeer geringen aanvoer van alle artikelen, de prijzen bleven in een doen. Rotterdam, 8 October. Ter markt van heden waren aangevoerd 1387 runderen; 295 vette, 3 nuchtere kalveren; 583 schapen; 364 varkens; 204 biggen; runderen le qual. 84, 28 qual. 66, 39 qual. 46; kalveren le qual. 100, 2e qual. 80, schapen 90 cent. Bergen op Zoom, 8 October. Boter per stuk f 0.97}, per kilo f 0.67}. Eieren per 26 f 1.50 Vlissingen 8 October. Boter per kilogram f 1.15 a f 1.05. Eieren 0.per 104 stuks. Amsterdam, 7 Oct. 8 Oct. STA ATSIEENIKSEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2} pet. 6262} dito dito dito. 3 75 74# dito dito dito. 4 97} 97 België. Certificaten2{ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 54 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 51} 51A dito Febr.-Aug. 5 51$ dito Jan.-Juli.5 52} 52# dito April-Oct.5 53# 52} dito dito Goud 4 611 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 76} 76} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49} 49# dito dito 1876. 6 96} Busland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 94} 94 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 57} 57} dito dito 6e 1855. 5 74} 74| Obligatiën 18625 78} dito 1864 /1000 5 90} dito 1864 1005 84} dito 1877 dito5 81} 81# dito 1872 gecons. dito. 5 79} 79$ dito 1873 gecons. dito. 5 80} 80} dito 1850 le Leening dito. 4} 82 dito 1860 2- Leening dito. 4} 79} 79} dito 1875 gecons. dito 4} 72} 72} Cert. Hope C° 1840 4 60 dito 2e, 3e 4e Leen. 1842/44i 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 71} 71} dito dito 1859 3 63 Cert. van Bank-Assign. 6 39 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14} 14# dito dito 1876 2 32} 33 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 14} 14# dito dito 1876 2 31# 31# Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 10# 10} dito dito 1869 6 13} 13} Sügypte. Obl. Leening 1876 6 53} Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4} 102 dito dito 1871 5 103} dito dito 1861 6 104} Brazilië. Obl. Londen 1865 5 93} 94 dito Leening 1875 5 88 ÏNDGSTEIEELE EN FINANCIEELS ONDEHNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. 102} Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelsb. Aand. 120 120 Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl.5 dito gegarand. dito4} 101 Duitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 113} SPOOKWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aand. pet. 107} 107} Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. 135 N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 70} 69} dito dito 2e Hypoth. Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 71} 71 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 44} 44} Holen. Wars.-Bromb. Aand. 4 Warschau-Weenen dito. 52 Uuslamd. Gr. Sp.-Maats. Aand5 112} lllf dito Hypoth. Obligatiën. 4} 85} dito dito dito 4 80 80 Baltische Spoorweg. Aand. 3 46} 46} Chark.-Azow Oblig. 100. 5 80} Jelez-Griasi dito5 83 82 Jelez-Orel dito f 1000. 5 Kiew-Brest Aand5 Losowo-Sewastopol f 1000. 5 75} 75 Morschansk-Sysran. Aand. 5 61} Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 90} Mosk.-Kursk dito dito .6 97} Mosk.-Smol. dito dito 5 83 Orel-Vitebsk Obl. dito .5 80} 81} Poti-Tiflis dito f 1000. 5 81} 81} Riaschk-Wiasma Aand. 5 60 59} Yinerika. Cent. Pac. Obl. 6 dito California Oregon dito. 6 90} Chic. N.-W. Cert. Aand. „72# 70# dito Mad. Ext. Obl7 98} dito N.-W. Union, dito 7 92# 92} dito Winona St. Peter dito. 7 93} 93} Illinois Cert. v. Aand. 80} 80} dito Redempt. Obl. 6 Union Pac. Hoofdl. dito. 6 103} PBEMIE-LEENIN GEN. Nederland. Stad Amst. 3 pet. 103 103} Stad Rotterdam3 101} Gemeente-Crediet3 88 87} België. Stad Antwerp. 1874 3 94} Hongarije. Staatsl. 1870 66} Oostenrijk. Staatsl. 1860 5 94 dito 1864 Rusland. Staatsl. 1864 5 139} dito 1866 5 138 138 De rente van "disconto's en beleeningeu bij de Nederl. bank is met een half percent verhoogd.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3