0 n d e r w ij s. Marine en leger, Kunst nieuws. Koloniën. Land bouw. Rechtszaken. Haekfoort en J. D, Kelder, allen thans telegra fist 3e kl. Op verzoek eervol ontslagen de telegrafist 3e kl. P. J. Smits. posterijen. Uit 's rijks dienst ontslagen de commies der posterijen 3e kl. U. Feenstra. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Harlingen J. F. W. van Veeren, thans commies der postergen 2e kl.tot directeur van het post kantoor te Haarlem J. J. Pan, thans directeur van het postkantoor te Breda. Dr. J. M. J. Yaleton, praeceptor aan het gym nasium te Botterdam, is voorgedragen tot gewoon hoogleeraar in de algemeene geschiedenis (oude) en Eomeinsche oudheden aan de Amsterdamsohe universiteit. Men verzekert dat aan de departementen van openbaar onderwijs en van financiën in België een wetsontwerp gereed gemaakt wordt waarbij een cre- diet van 20 millioen geopend wordt, om het stichten eener middelbare school in de hoofdplaats van elk kanton te bevorderen. Het wetsontwerp zou in den aanvang van de aanstaande kamerzitting worden aangeboden. De zes eerste candidaten voor de hoofdon derwijzersakte in Drenthe zijn bij het examen te Assen alle afgewezen. Nog zes candidaten moeten volgen, naar zij hopen, niet op den zelfden weg. Het bedrag, dat ter voorziening in sehool- behoeften en schoolmeubelen in de openbare scholen in Noord Brabant jaarlijks wordt uitge geven, is over het algemeen zeer gering, zóo zelfs, dat mag betwijfeld worden, of de belangen van het onderwijs niet hier en daar aan eene te ver gedreven zuinigheid worden ten offer gebracht. Gedeputeerde staten dier provincie hebben op dit kwaad de aandacht der gemeentebesturen met klem gevestigd en, onder opgaaf van hetgeen van een en ander in een goed ingerichte school niet ontbreken mag, hen dringend uitgenoodigd bij het opmaken der begrooting voor 1879 op die aangelegenheid te letten. Tot burgerleeraren aan de krijgsschool te 's Hage zijn benoemd de volgende heerendr. A. H. Pareau, leeraar aan het gymnasium, voor 't onderwijs in natuurkunde, scheikunde en waren kennis; J. Klein, leeraar aan de hoogere burger school, voor 't onderwijs in de hoogduitsche taal; C. A. Hofman, hoofdonderwijzer, voor 't onder wijs in de Fransche taal, en W. Ch. Phillips) privaat-docent, voor 't onderwijs in de Engelsche taal. De plaatselijke schoolcommissie te "Amster dam heeft een voorstel van haar medelid, mr. A. Polak, aangenomen, strekkende om toegang tot de kostelooze scholen te verleenen aan alle kinderen, wier ouders zulks verlangen, zonder voorafgaand onderzoek naar het onvermogen der ouders om schoolgeld te betalen. Naar men ons mededeelt is op 10 October aanstaande de heer A..Meskes, hoofdonderwijzer te Cadzand, 50 jaren hij het openbaar ouderwijs werkzaam. Bij kon. besluit is bepaald, dat de bij de tweede afdeeling der krijgsschool gedetacheerde officieren, voor zooveel noodig, door den minister van oorlog kunnen worden aangewezen om de lessen in de wis- en natuurkundige en in de bouwkundige leervakken aan de polytechnische school te Delft bij te wonen. De daarvoor te betalen college gelden kunnen uit de oorlogsbegrooting worden gekweten. derlooze deerntje haar baby te noemen. Maar al waardeerde zij de goedheid die men haar be wees, Dora vergat toch geen oogenblik haar afwezige vriendin en toen Sibylle kwam, deed zij haar tallooze vragen over haar lieve Pearl, die zeer vriendelijk beantwoord werden. Eenigen tijd geleden had Sibylle, zooala gezegd is, het arme kind met een barschheid behandeld, die veel harder te verduren was dan haar lijdelijke onverschilligheidmaar sedert haar laatste onder houd met Morel, hadden de gevoelens van Sibylle een groote verandering ondergaan en zij beant woordde nu de omhelzing van Dora met warmte. Hij hield van dat kind en hij had dit onschuldige, argelooze wezen geliefkoosd. Eens had zij haar dit benijd, maar nu lag er in de herinnering daar aan eenige verzachting, voor de vrouw die zich zoo voor hem vernederd had. Er bestond weinig kans dat Sibylle ooit het verdriet zou hebben, te zien dat Pearl openlijk boven haar verkozen werd, en daar zij wist dat Claud in zijn liefde voor Pearl even alleen stond als zij in haar hartstocht voor hem, dacht die zelfzuchtige vrouw dat zij zijn onverschilligheid met kalme onderwerping zou kunnen dragen. Zij leed wel; maar hij leed ook en als hij Lotta tot vrouw nam, zou zijn verdriet nog grooter worden, terwijl het hare verzacht zou worden door een huwelijk met Alckenzie. Zij trouwde niet den man, dacht zij, maar zijn geld en zou daardoor in staat zijn een leven te leiden dat haar alles ?50U doen vergeten, Den lcn dezer is de Krijgsschool voor offi cieren, vroeger te Breda gevestigd, te 's Graven- hage in het daarvoor bestemde gebouw, in het Noordeinde (Koningspoort), geïnstalleerd. De van Breda medegekomen officieren-leeraren, de reeds vroeger daarbij gedetacheerde en de onlangs tot bij woning der lessen toegelaten officieren, zoomede de aan de krijgsschool toegevoegde burgerleeraren, werden door den directeur der inrichting, den majoor Eland, voorgesteld aan den kolonel Netseher, inspecteur van het militair onderwijs, die daarbij eenige toepasselijke woorden sprak. De luit. ter zee 2e kl. A. G. Ellis, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den len dezer in Nederland teruggekeerd, is op non- aetiviteit gesteld. De off. van gez. le kl. H. van Stockuïn, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea, wordt met den 20™ dezer op nonactiviteit gesteld. heeren van de commissie, subsidiair 1 dag ge vangenisstraf voor elke boete. - De verdediger, me Aug. Philips, advocaat te Amsterdam, ontwikkelde verschillende gronden, waarop hij meende, dat het vonnis des kanton rechters van 31 Juli 1878, waarbij de beklaagden werden ontslagen van rechtsvervolging, moest worden gehandhaafd. Uitspraak 10 October. Aan een brief, uit Kotta-Kadja (Atjeh) aan Handelsblad gericht, is hei» het Bataviaansch volgende ontleend. „Laat mij voor heden mijn correspondentie beginnen met een woord van lof aan hejft adres van den wakkeren van der Heyden, eerif woord, waartoe allen die weldenken zich gedrongen gevoe len, omdat algemeen de geestkracht wftfrclt geroemd, waarmede die kolonel, op wien tjnïans aller oogen zijn gericht, is opgetreden bij/het binnenrukken der XXII moekims. Dat bitynenrukken was voor ons prestige on vermij del en noodzakelijk, daar het toch niet. la&sgrarTijdelijk kon aangezien wor- Voor opvolger van den heer Dunkier, in zijne betrekking van directeur van het muziekkorps -j- -..wi der grenadiers en jagers, komt naar men vei> --dsaqAfctr de vijand tusschen onze liniën doorsloop neemt, niet alleen de heer Völlmar, onder-directefiff: J 0ln ^ot in de onmiddellijke nabijheid van Kotta- .««"V Radja en Oleh-leh te komen rooven, moorden en pxtonderen. Daarom mogt een tuchtiging niet maar ook de heer Hutschenruijter, directeur van het muziekkorps der Eotterdamsche schutterij, in aanmerking. Sedert eenigen tijd is het polderbestuur te Beesd, na daartoe door de meerderheid der ge- erfden gemachtigd te zijn, met den eigenaar der heerlijkheid Mariënwaard in onderhandeling getre den over den afkoop der koren-, der krijtende- en der slapende tiend. De af koopsom is bepaald op ruim 45.000. Het polderbestuur wil eene geldleening sluiten van f 36,000 a 4) pet. In het begin der volgende maand zal de overdracht plaats hebben. De varkensziekte is in de omstreken van Deventer geweken, en er komen bij de spekslagers reeds zeer vele bestellingen. De prijs der vette varkens, die in de vorige maand 48 a 50 ct. per kilo was, is thans tot 60 ct. gestegen. Dagelijks worden er belangrijke partijen groene nagelhouten opgekocht, waarvoor 98 a 100 ct. per kilo besteed wordt. Wij vernemen dat de terechtzittingen voor straf zaken der rechtbank alhier, van November aan staande af, in plaats van 's Maandags op Dinsdag gehouden zullen worden. Het vonnis, uitgesproken door de rechtbank te Middelburg tegen L. L., wegens bedelarij, van welk vonnis hij bij het gerechtshof te 'sHage in hooger beroep was gekomen en waar van de behandeling Dinsdag jl. plaats had, werd gisteren door genoemd hof bevestigd. Door de rechtbank te Haarlem is in hooger beroep behandeld de zaak tegen de commissie van toezicht van het gesticht Meer-en-Berg. Evenals voor den kantonrechter was de commissie ook nu in hooger beroep gedagvaard wegens drie overtredingen van het kon. besl. van 23 Sept. 1877 (Stbl. n° 185), namelijk dat zij ver zuimd hadopgaaf te doen van de namen en de betrekkingen der bestuurders van het gesticht id. van den loop der bevolking van het gesticht over de maanden November en December 1877 en aan te leggen en te houden een register ter inschrijving der bevolking van het gesticht. De subst.-offic. van justitie, mr. A. J. Eethaan Macaré, lichtte zijn requisitoir uitvoerig toe en eischte 3 boeten van f 10 voor ieder der zeven Dora was opgetogen bij het denkbeeld van bruidsmeisje te zijn en nog meer toen zij hoorde dat Pearl overkwam voor het huwelijk. „Morgen ochtend wordt de maat genomen voor uw jurkje heel licht hemelsblauw. Zal dat niet lief staan zei Sibylle, toen het kind haar goeden nacht kwam zeggen. „Wilt gij mij een groot pleizier doen, juffrouw Sibylle vroeg zij, haar hand vasthoudende. „Zeker als ik kan. Wat meent gij?" „Mag ik in het kleine' bedje in de kamer naast de uwe slapen? Gij moogt de deur sluiten als gij wilt; ik zal mij toch niet eenzaam voelen als ik weet dat gij hier zijt." „Zeker. Ik zal mama zeggen dat zij u die kamer geeft en de deur openlaten." „En mag ik dan 's morgens als ik wakker wordt bij u komen? Ik zal heel stil zijn en u niet wakker maken." „Malle meid} Ja kom maar als gij lust hebt." Haar moeder was zeer verbaasd dat Sibylle met dit kind zooveel intiemer was dan met eenig ander; maar zij merkte met verbazing en genoe gen nog meer veranderingen in haar dóchter op. Sibylle scheen niet alleen zeer onderworpen aaD haar toekomstig lot, maar zij toonde ook levendige belangstelling in al de toebereidselen voor haar uitzet, dien zij besteld had vooj zij Londen ver liet en waarover zij nu druk briefwisseling met naaisters hield. Alckenzie werd ook aan het werk gezet en hij liet zich met de grootste goe digheid, wanneer hij naar Hastings kwam, gebruiken achterWege blijven, ook omdat men den vijand niet overirïtoediger mocht maken dan hij nu reeds is, en wij hemvubmvwaan moesten ontnemen, dat wij in zijn versterkte n^ioekims niet durfden bin nendringen. Eere zij daarom den kolonel van der Heyden, die zich geheel' jp het eenige, maar ware en juiste standpunt ten deèta geplaatst en iets ondernomen heeft, hem alléén eigen,waarvoor zijn voorgangers tot heden waren teruggedeinsd. Of deze tocht ons evenwel een schrede nade\y zal brengen tot het doel: de onderwerping van AtjVJi, wordt hier even sterk als algemeen betwijfeld. Om maar iets te noemen: er zijn in de laatstA weken hier meer kampongs verbrand en er is voor meer waarde van den vijand vernietigd dan wellicht gedurende den geheelen oorlog. „Jammer maar, dat die groote schade geleden wordt door den minderen man alleen en niet door 'de hoofden. Daarom alleen vreest men, dat al dat branden wel der oorlogspartij in Groot- Ajeh, maar niet ons ten goede zal komen. Mocht de mindere man vroeger slechts noóde aan de roepstem zijner hoofden gehoor geven om tegen de Hollanders ten strijde te trekken, geheel anders zal het nu zijn, nu de Atjeher, van have en goed beroofd, maar vervuld van haat en wraakzucht, alleen daarvoor worstelt en kampt. Zoo veel is zeker, dat tot heden uit niets blijkt dat onder werping het gevolg van deze expeditie tegen de XXII Moekims zal zijn, hoe zegerijk die ook begonnen zij. „De vijand trekt steeds terug, biedt weinig te genstand, maar bemoeielijkt onophoudelijk onze transporten, gaat steeds voort op korten afstand van de door ons genomen versterkingen nieuwe aan te leggen en dreigt zelfs door het verbranden van Oleh-leh wraak te zullen nemen over het verbranden zijner kampongs. Hoewel ik geloof dat voor het laatste evenwel geen de minste vrees bestaat, kan men uit's vijands houding toch wel afleiden, dat tot heden van toenadering minder dan ooit sprake is." i Heden morgen is het kind van een schipper, die met zijn schuit nabij het Yrijhandels-entrep ot alhier suiker lag te laden, over boord gevallen. Het werd echter spoedig door een der opvarenden gered. - De opening van het goederenstation te als expeditie-kantoor voor cartonnen doozen, pakjes, hoedendoozen enz. Daar hij op den trein geabonneerd was bij de maand, kon hij er zooveel gebruik van maken als hij wilde en dat deed hij dan ook en was altijd blij als hij weer een voor wendsel had om zieh op reis te begeven. Woensdag den veertienden Juli was voor het huwelijk vastgesteld en den Maandag te voren werden de Carltons verwacht. Toen Dora Zaterdag 's morgens wakker werd vertelde zij Sibylle, dat zij de uren geteld had en dat er nog maar negen en vijftig moesten verloopen eer Pearl aan het station kon wezen. De toiletten voor de bruidsmeisjes waren gereed. De dochters van colonel Marsden waren reeds aangekomen en straalden van blijdschap bij het heerlijk vooruitzicht van het huwelijk en. ook over de hartelijke belangstelling die haar betoond werd, door die lieve „moederlijke mevrouw More- ton," die het nimmer moede werd „dien lieven papa" te prijzen. Zij verzekerden ook haar „lieven papa" dat ze niet zouden rusten voordat ze hem overgehaald hadden er in toe te stemmen dat ze te Hastings bleven, in plaats van terug te keeren naar dat vervelende, afgelegen landgoed van tante Sophie. Uit dit alles kan men opmaken dat mevrouw Moretonhaar spel goed speelde en dat zij, zooals gewoonlijk, zeker was te winnen. Wordt vervolgd.) Feijenoordf aanvankelijk bepaald op 15 dezer, is weder yoor onbepaalden tijd uitgesteld. Giafteren nacht is de stoomboot Prins van Oranjeimrende tusschen Botterdam en Ravestein, aan de pOosterkade te Botterdam gezonken. In het afgeloopen seizoen is de badplaats ScherJ-eningen bezocht door 3706 badgasten. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan dafti gemeenteraad voorgesteld de bestaande con- essiën voor de beide gasfabrieken met 31 Aug. .887, ot zoo noodig vroeger, in te trekken en 'eene gemeentelijke „lichtfabriek" tegen dien tijd op te richten. Het nieuwe station aan het Westerdok te Amsterdam moet tegen 15 Oct. gereed zijn en aan de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij wor den overgegeven. Met de organisatie zullen dan nog wel eenige dagen verloopen, maar denkelijk zal het station 1 Nov. e. k. in gebruik kunnen worden genomen. De dienstregeling voor den winterdienst, aanvangende 15 Oct., is reeds voor de stations Oosterdok en Westerdok vastgesteld. Een uitdrager te Amsterdam is tot de ont dekking gekomen, dat tusschen de voering van eene oude pelsjas, waarin de motten sedert jaren een goed verblijf vonden, oude Fransche bank noten verborgen waren. Naar men verneemt is door de firma Julien en Cie. te Brussel, aan den minister van water staat aanvraag gedaan om eene concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg van Haarlem naar Amsterdam. De vereeniging Neérlands Werkman te Amsterdam vierde Zondag den eersten dag van een feest, ter gelegenheid van haar twaalf en een halfjarig bestaan. Deze nuttige vereeniging, die thans ongeveer 2000 leden telt, zorgt voor uit- keeringen aan weduwen en bij overlijden, heeft een spaarkas, een bibliotheek, een eigen vereeni- gingslokaal, een liedertafel en een dilettant- tooneelgezelschap. Wat samenwerking vermag is ook hier weer schitterend gebleken. Sedert 1870, toen de vereeniging op andere grondslagen Werd gevestigd, is niet minder dan 78,000 ont vangen, en onder de uitgaven komen in slechts 5 ja'-ren tijds niet minder dan f 10,000 voor aan uitkcferingen voor weduwen. 'De heer Joh. F. Snelleman, die den weten- schapj^elijken tocht naar midden-Sumatra mede- maakte^ stelt zich voor in een 5tal leesbeurten bij het Natuurkundig Genootschap te Rotterdam, plan, wi|ze van uitvoering en uitkomsten van dien toclït te behandelen. Omjtrent de te Wissenkerke gepleegde poging tot moo^d vernemen wij dat M. M, rustend land bouwer aMaar, Vrijdag avond aan zijne vrouw eenige snecflen aan hals en hoofd heeft toegebracht. Op het geroep om hulp der vrouw is zij door een der buren ontzet. De dader is daarop gevlucht, doch in denz^ifden nacht opgespoord en op last van den burgemeester naar het huis van arrest alhier overgebracht. De wonden der vrouw moeten, naar melq verneemt, niet van ernstigen aard zijn. Een suikerfa(brikant adverteert in het Advertentieblad van Ajrobolingo het volgende Wegens vertrek, odjk met het oog op de nieuwe belastingen, wenscht de ondergeteekende met einde September op tig houden te contribueeren aan alle plaatselijke instellingen, waarvoor lijsten circuleeren, en verzoekt zijn naam van die lijsten te willen roieeren. Ths. ETTIJ. Wono Langen, 22 Augusïtus 1878. Verleden Dinsdag velrvoegde zich bij juf frouw P. op den Kerkweg tej Velp een jonkheer althans hij gaf zich den troel om kamers te huren, welke hij den daaropvolgenden Vrijdag betrekken zou. Hij moest echteV nog denzelfden dag naar Doesburg om een pakr studenten te bezoeken. Toen hij op het punt wias te vertrek ken, na alles met de juffrouw te hebken afgespro ken en ook order te hebben gegeWm dat zij tegen Vrijdag een taart van vijf gulden Vju be stellen, bemerkte hij, dat hij zijne portertaonnaiê niet bij zich had. Juffrouw P. was zoo (welwil lend om hem eenig geld voor te schieten, Hat hij bij zijn komst zou teruggeven. Tot dusverre wordt de jonkheer nog gewacht, en de juffrouw, bij wie hij zijne kamers lie eft besteld, berekent haar uitschotten en onkosten op twintig gulden. De melkinrichting te Amsterdam heeft vooSr de ingezetenen reeds het nut opgeleverd, dat ook andere melkverkoopers aldaar hunne emmers van deksels hebben .voorzien. Tot nu toe was daartoe bijna geen enkele te bewegen. Ook verneemt men, dat over het algemeen betere melk dan vroeger geleverd wordt, 't Is dus hoogst wen- schelijk, in het algemeen belang, dat de melk inrichting zich moge staande houden. Een Amerikaansch werkman heeft eene stoommachine gemaakt, die niet meer dan'9 gram men weegt en uit zilver en goud is samengesteld. De stoom wordt verkregen uit drie droppels water en houdt de machine 20 minuten aan den gang. De werking van den Vesuvius vermindert volgens een telegram van gisteren. Men wacht geene uitbarsting meer van eenig belang. De Golos, een Russisch blad, legt de volgende getuigenis af omtrent de groote massa van het Russische volk; waarbij het alles behalve socia listische blad de opmerking voegt, dat men onder

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2