N°. 238. Ï21e Jaargang. 1878, 9 October. 58 ar* JTiefie! "W oenslag Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs- per 3jm. franco 3}50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 8 October. e Schrijfster van „Jennie" enz. Benoemingen en besluiten. lUIDDELBURtiSCHË COURANT GEMEENTERAAD, De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 11™ October 1878des namiddags te kalf drie uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 8™ October 1878. De burgemeester voornoemd, SCHOEEE. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag a des namiddags te half drie uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling der vol gende zaken: Ingekomen stukken: benoeming van een hulponderwijzer op school Copheffing der school E en daartoe betrekking hebbende beslui ten; voorstellen van burgemeester en wethouders: a. opdracht aan den gemeente-bouwmeester, bezoek van de tentoonstelling te Parijsb. vergunning D. C. van der Harst, ligplaats van zijn leggerschip in de kaai bij de Koningsbrugc. aanbieding van eenige gildepenningen aan het koninklijk oudheidkundig genootschap te Amsterdam. Aan de Indépendance is gemeld dat de minister van oorlog, de heer de Boo van Aldeirwerelt, gisteren overleden is. De Goesche couranm deelde gisteren een telegram mede, met hetzelfde treurige bericht. Op grond van ingewonnen in/lichtingen kunnen wij verzekeren dat deze tijding? niet juist is. De toestand van den minister is/echter zeer zorgwekkend. (Zie verder telegrafiste berichten). Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid zijn,/ met ingang van 1 November 1878, bevorderd/ tot opzichter van den waterstaat 2e klasse Jj. G. Lugten en tot opzichter van den waterstaat' 3e klasse J. Haringx. Het in ons nommer van/7 dezer aan Het Va derland ontleende bericht* als zou de gewezen stationschef te Kruiningen Alechts f 360 traktement gehad hebben, is, naar ons van daar gemeld wordt, onjuist. Zijne jaarwedde bedroeg f 500. Door Z. M. den koAing zijn een aantal Duitscbe officieren en grootw/iardigheids- bekleeders aan het Duitsch-keizerlijke /hof benoemd tot ridders dei- verschillende klassaSn in de orden van den Gouden leeuw van Nassa/u en van de Eikenkroon. JFZÊlTJTl-tJLjJB TON. door HOOFDSTUK XVII. BEVREDIGD. Lady Carolina was inderdaad onontbeerlijk geworden voor lady Basilisk, die in haar al den steun en niets van het onaangename vond, dat gewoonlijk aan een „inwoonster" verbonden is. Lady Carolina bezat niet alleen het talent om de waarde van het geld op prijs te stellen, maar ze wist ook zeer goed hoe ze het op zijn voordee- ligst en aangenaamst moest uitgeven. Zij betoonde zich bereid en in staat om alle huishoudelijke zaken te regelen en wist de financiën zoo zuinig te beheeren, dat lady Basilisk geheel verbaasd was over den staat harer eigen zaken. Haar grootste hartstocht was eerzucht, het was altijd het voor werp harer stoutste wenschen geweest, met pairs vrouwen om te gaan en zich onder de „eersten en voornaamsteu" in den lande te bewegen. Buitenslands had haar adel haar eenig prestige verleend en de ophef, dien zij zeil van haar titel maakte, had tot op zekere hoogte gemaakt dat die erkend werd; maar in Engeland was er nog Provinciaal blad n° .bevat het besluit van gedeputeerde staten van ZiG.aud, tot toelating van het gebruik van den korten rÏÏsshUQj) den straatweg van Aardenburg naar de Belgische '"^'^^dering uitgenoodigd. grenzen, in de richting vau Middelburg (België.) gemeentebestuur, de leden der kamer van koop handel, de Utrechtsche leden der staten-generaal en vele groote industrieelen tot bijwoning dezer Ook H. D. H. prinses Emma van Waldeck volgens de Standaard, van dr. L. B. -t3eüIien onderricht ontvangen in de Nedfirla^^che taal en geschiedenis. De heer Beib-c11 za' 7ach met dat doel deze week naar Aroloen begeven. Zaterdag had te Borssele de plechtige installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester den beer, J- Kottier Lz. Door de leden van den raad en den secretaris in rijtuigen, de leden der commissie voor de feestviering en een eerewaeht te paard, gevolgd door talrijke ingezetenen en begeleid door een muziekgezelschap, van zijne woning afgehaald, vertrok de burgemeester naar het raadhuis waai de installatie plaats had. Een drietaleerepoorten waren opgericht en uit iedere woning wapperde de Nederlandsche vlag. Na afloop der raadsvergadering werd de school bezocht, waar premiën en getuigschriften voor getrouw schoolbezoek werden uitgereikt. 's Avonds was het dorp hier en daar geïllumi neerd en werd vuurwerk afgestoken. De katholieke kiezersvereeniging De Grondwet te Schiedam heeft tot eandidaat voor het lidmaat schap der tweede kamer in het district Botterdam gesteld den heer mr. W. H. Jansen. De minister van hinnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebben den, dat in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als apotheker. Dag en uur dier examens zullen nader worden hekend gemaakt. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter dei- commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, en bij hun verzoek het bewijs voegen, dat zij minstens twee jaren als hulp-apotheker binnen het koninkrijk zijn werk zaam geweest. Te Utrecht zal den 15 dezer eene bijeenkomst worden gehouden ter beraadslaging over de ver betering der Keulsche vaart. De Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid aan welke de leiding is opgedragen, heeft het iets meer noodig en het kleine fortuin, dat ze na zooveel jaren wachtens gekregen had, zou haar eenigermate de hulde en vereering verzekeren waaraan zij zoo zeer behoefte had. Dat zij achter haar rug uitgelachen werd kwam niet in haar op of het hinderde haar niet. Zij had haar zin gekregen, haar bescherming werd inge roepen en haar deur werd belegerd door menschen, die om de eer verzochten persoonlijk kennis met haar te mogen maken! En het talent van lady Carolina om veel vertoon met weinig kosten te maken, kwam haar hierbij zeer te stade. Er had een verandering in lady Carolina ten opzichte harer schoondochter plaats gehad. Haar eerste tegenzin had, na de visite die zij, Pearl in de Portugalstraat gemaakt had, plaatsgemaakt voor een gevoel van verdraagzaamheid, en dat gevoel was van lieverlede overgegaan in belangstelling. Zij zond thans herhaaldelijk boodschappen naar mevrouw Carlton om haar uit te noodigen in de Parklaan te ontbijten, mede uit rijden te gaan of samen commissies te doen en bij al die gelegen heden was zij zoo lief tegen Pearl, dat deze er dankbaar door getroffen werd. Carlton was nu voortdurend van huis voor zijne nieuwe „zaken," die hem geheel in beslag namen en dus was zijn vrouw zeer blij dat lady Carolina en mevrouw Winter haar zooveel op zochten. Deze kloeke dame nam de eerste gelegenheid te baat om mevrouw Carlton in de sterkste be Naar aanleiding van het zinken van het ijzeren droge dok aan het eiland Amsterdam, bij Batavia, wijst bet Rott. Nieuwsblad op de bij deze gele-, genheid weder gebleken dwaasheid, om bij het uitvoeren van groote werken, meer vertrouwen te stellen op buitenlanders dan op landgenooten. Het Indische dok toch is geleverd door eene Glasgowsche firma, de heeren Donald c. s., die bij het ongeluk eene schade van een half millioen lijden. „Nederland, zegt het Nieuwsblad, staat noch in handel, noch in nijverheid tegenwoordig op den eersten rang. Er zijn natiën die ons daarin voornitstreven, verre zelfs. Maar daarom behoeft men het dit niet altijd, met woord en daad, voor de voeten te werpen, en vooral mag men er geen argumenten uit smeden om aan alle industrieelen zonder onderscheid vertrouwen te ontzeggen. Hoe weinig juist overigens een derge lijke waardeering van de buitenlandsche industrie is, blijkt uit dit ongeluk, aan de Glasgowsche firma overkomen, onwederlegbaar." notarissen. Benoemd tot notaris binnen- het arrondissement Arnhem, ter standplaats 's Heeren- berg, gemeente Bergh, J. J. de Wit, candidaat- notaris te- Culenborg. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester d-es gemeente Assen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Winschoten M. A. D. Jolles. ridderorden. Vergunning verleend aan Zr. M\ ópper-hofmaarschalk en opper-intendant der konink lijke paleizen mr. F. H. K. B. baron Fagel, tot het aannemen en dragen der versierselen van grootkruis der Leopoldsorde, hem door den koning van België geschonken. Vergunning verleend aan den kapitein ter zee W. H. baron van Heerdt, adjudant des konings en aan den kapitein-luitenant ter zee H. van Goens, adjudant van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, tot het aannemen en dragen dei- versierselen, respectievelijk van het kommandeurs- kruis der Leopolds-orde en het kommandeurskruis 2- klasse der koninklijke Frederiks-orde, hun dooi den koning der Beige» en den koning van Wur- temberg geschonken. middelbaar onderwijs. Op verzoek ingetrokken de benoeming van G. Smits tot leeraar aan de woordingen voor die bleeke miss Moreton te waarschuwen. „Dit huwelijk zal u het middel aan de hand doen om zulk een onbegeerlijken omgang af te breken," zei zij „gij zoudt'waarlijk uw fatsoen te grabbelen gooien als gij de vrouw van Alcken- zie wildet ontvangen. Een blanke vrouw, die zich verkoopt aan een man met negerbloed in de aderen, alleen terwille van zijn geld, moet door de" fatsoenlijke maatschappij veroordeeld en ge brandmerkt worden. Een arme zwarte slaaf, die door dengenen die het hoogste bod doet gekocht wordt, zou altijd mijn oprecht medelijden opwek ken, maar een meisje dat een beschaafde opvoe ding heeft genoten en zichzelve behandelt als een baal goed, zal nooit mijn goedkeuring en ik hoop ook niet die van een mijner vrienden ver werven." Mevrouw Winter meende wat zij zei en zij zou ook nooit met miss Moreton onder éen dak willen zijn; maar er waren menschen genoeg die even eens haar gedrag veroordeelden en toch '„dol gaarne" hare uitnoodigingen zouden aannemen en zich ten huize van mevrouw Alckenzie, 't zij buiten of in de stad, laten onthalen. Beauty was voorloopig bij mijnheer Carlton op stal gebleven en mevrouw Winter nam gretig het aanbod van Hubert aan om haar eens te komen probeeren. Alckenzie zag baar in het Park en toen eerst werd het hem duidelijk boe schoon het paard was, dat hij mevrouw Winter niet gegund had. Die dame had het zoo ver in rijks-hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch, en als zoodanig benoemd P. J. Bos te Breda. Machtiging verleend dat A. J. G. Paardekooper, te gelijk met het ambt van leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Middelburgdat van leeraar aan de burger avondschool aldaar bekleede. (Reeds onder de tel. ber. in ons vorig nommer vermeld). onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat P. Vanmaele, van het koloniaal werfdepót, tot het dragen van de Fransche herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. leger. Geplaatst tijdelijk d la suite ^an de VIP afdeeling vesting-artillerie.de kapitein A. L.W. Seyffardt, thans van den staf van het wapen, en zulks in vervanging van den kapitein P. J. In de Betou, die, in verband met zijne benoeming tot onderinspecteur der draagbare wapenen, tevens chef van 's rijks geweerwinkel, is overgeplaatst bij den staf der artillerie. Benoemd bij den grooten staf: tot kolonel, Zr. M8. adjudant, de luit.-kol. H. J. baron Taets van Amerongen; en de luit.-kol. J. D. A. Barre, adjudant van rL. K. H. prins Frederik der Neder landen; bij het wapen der infanterie: tot generaal- majoor, bij den staf van het wapen, de kol. P. M. Netscker, van dien staf, inspecteur van het mili tair onderwijs-, tot kolonel en kommandant van het 3e regiment, de luit.-kol. A. J. W. van der Schrieck, van het7e regiment. pensioenen. Voortdurend pensioen toegekend aan den off. van gez. le kl. J. G. Bruns en aan den off. van gez. 2e kl. C. G. L'uyt, beiden van het personeel van den geneeskundigen dienst- dei- landmacht, en thans op nonactiviteit, aan eerst- genoemden ten bedrage van f 786 en aan laatst genoemden ten bedrage van f 900 's jaars. Op pensioen gesteld de kol. G. B C. Stoop, kommandant van het '3e regiment infanterie, de majoor J. F. van Kegteren, provinciale adjudant in Utrecht, alsmede de kapitein L. H. Limburg, van het 3e regiment infanterie, eerstgenoemde op zijne aanvrage, terwijl het bedrag van dat pen sioen is bepaald: voor den kolonel Stoop, op 2100; voor den majoor van Begieren, en voor den kapitein Limburg, respectivelijk op 1547 en ƒ1448 'sjaar. huis des konings. Benoemd tot Zr. M8. adju dant in gewonen dienst, de majoor F. M. B. Alewijn, van den generalen staf, die, in verband daarmede, in zijnen rang wordt overgeplaatst bij den grooten staf. telegraphie. Benoemd tot telegrafist der 2a kl. J. C. Ditmarsch, thans leerling-telegrafist, en H.W. Huysman, H. W. Butennth, J. H. Bödeker, F. T. Yiel, B. J. Linschoten, C. F. Jibben, W. B. J. de edele rijkunst gebracht en deed al de goede eigenschappen van een paard zoo voordeelig uit komen, dat Alckenzie, in plaats van boos te worden dat het dier zonder zijn verlof uitgeleend was, naar haar toe reed en haar zijn compliment maakte. Hij was zóo goed geluimd en beminne lijk, dat het dappere vrouwtje geheel van opinie veranderde en later aan mevrouw Carlton bekende dat zij den majoor te haastig beoordeeld had en nu vreesde dat hij nog veel te goed was voor mejuffrouw bleekneus. De kleine Dora voelde zich zeer gelukkig toen Sibylle naar Glenville House terugkeerde. Zij had zich spoediger aan het leven aldaar geiend dan men verwacht zou hebben. Pearl had baar op het hart gedrukt er in te berusten dat zij gaan moest, en haar verteld hoe prettig het voor haar zou zijn te hooren dat haar lieveling bij mevrouw Moreton zoet en gelukkig was. De tijd zou spoedig omgaan en na die korte scheiding zouden zij beiden haar gezellig leven te Fem- Lea nog meer waardeeren. Dora, die er altijd op uit was om Pearl genoegen te doen, besloot het vreeselijk verdriet van heen te gaan en vreemde menschen te zien, moedig te dragen en vond tot haar verbazing dat de gevreesde bezwa ren verdwenen, toen zij maar besloten had ze uit al haar macht te overwinnen. De leerlingen te Glenville House waren alle maal minstens vijf of zes jaar ouder dauDoiaen hadden er pleizier in, het bedeesde, kleine, moe-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1