Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Kerkni e uws* Rechtszaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, kamer aanhangige wetsontwerp tot aanleg en verbetering enz. van kanalen in het rijk. Zij werden vergezeld door de hoofdingenieurs van den rijks- en den provincialen waterstaat. De heer mr. G. M. van der Linden, rijks advo caat, is thans definitief tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen door de verschillende liberale kiezersvereenigingen in het kiesdistrict Dordrecht. C andidaat der anti-revolu tionaire partij is mr. A. F. de Savornin Lohman, Het internationaal congres van de Vredebonden heeft 11. Dinsdag zijn werkzaamheden ten einde gebracht met het nemen van de volgende be sluiten „Het congres is van oordeel: dat de vrijheid van geweten en de vrijheid van eeredienst ge waarborgd behooren te worden door alle mogend heden en bekrachtigd door een internationale conventie; dat de vrijheid van het handelsver keer, de vrijheid van de zeeën en de ontwikke- ing van de communicatie-wegen meer en meer het doel moeten worden van de handelspolitiek der beschaafde Staten; dat de internationale veeten en de verheerlijking van al wat naar verovering zweemt, door het onderwijs, door de drukpers en door de godsdienstige prediking bestreden moeten worden." Op voorstel van markies Pepoli werd besloten tot benoeming van een comité, belast met het leggen van de grondslagen voor de stichting van een algemeene federatie van de Vredebonden. Tot leden van dat comité werden benoemd de heeren van Eek, Fréderic Passy, Henry Bellaire, Henrij Richard, Lemonnieren Couvreur. Tevens is aan het comité opgedragen, tegen het volgend jaar in een door het comité te kiezen stad een nieuw congres bijeen te roepen. De sluitingsrede werd gehouden door den heer Ad. Franck, die aan de veertien vertegenwoor digde Vredebonden dank zeide voor hun verlichte medewerking tot welslagen van het congres. Met groote blijdschap werd de mededeeling ontvangen, dat tijdens de beraadslagingen van het congres, te Stockholm een nieuwe Vredebond is gesticht onder de leiding van dr. Wiberg. In een warme improvisatie dankte de beroemde vrede-prediker, het Engelsche parlementslid Henry Richard, de Fransche vrienden en geheel Frankrijk voor het broederlijk onthaal en de leden van het bureau van het Fransche Vredebond voor hun krachtig initiatief tot het congres, welks werk zaamheden, naar zijn levendige overtuiging, lot weldadige vruchten in de toekomst zouden ge dijen. {DU.) kantongerechten". Benoemd tot kantonrechter te Beesterzwaag, m1". R. baron van Harinxma thoe Slooten, thans kantonrechter-plaats ver vanger aldaai'. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Breda: E. E. C. Herrits, thans notaris te Roer mond en C. M. W. Steins Bisschop, candidaat- notaris te Roosendaalvergund aan G. Id. V. Bongaerts zijne notarieele standplaats over te brengen van de gemeente Weert naar de gemeente Roermonden benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roermondter standplaats de gemeente Weert, P. M. Goijarts, candidaat-notaris aldaar. Op verzoekeervol ontslag verleend als notaris te Wijk bij Duurstede, aan J. C. A. van Strijen. schoolopzieners. Benoemd tot'schoolopziener in het vierde schooldistrict der provincie Gelder land jhr. mr. H. B. van Tets, te Zutfen. raad van state. Mr. II. C. Verniers van der Loeff, lid van den raad van state, is benoemd tot lid der afdeeling van dien raad voor de'geschillen van bestuur. ridderorden. Vergunning verleend aan Zr. M3. kamerheer A. graaf van Bylandt, tot het aanne men en dragen der versierselen van kommandeur der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. marine. Verleend de titulaire rang van schout bij nacht aan den gepensioneerden kapitein ter zee J. Vos, lid van het hoog militair gerechtshof. belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan L. E. Krabbendam, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Lith c. o., behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Gennep c. a., A.W. Linssen, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Smilde c. a. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de 2° luitenant C. J. A. Jolles, van het 2e regiment infanterie. onderscheidingen. Bij koninklijk besluit is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij hoog3tdeszelfs besluit van 22 September 1855, n° 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aanG. A.W. Wolters, te Amsterdam, wegens de redding van een kind uit de Oostenbnrgergracht aldaar; J. II. Tolhuysen, te Amsterdam, die een jongen redde uit de Brouwersgracht aldaar; J. F. K. Smit, agent van politie le klasse te Amsterdam, voor het redden van een jongen uit het water; J. P. Puysens, te Maastricht, wegens het aan wal bren gen van een man uit het Luikerkanaal; H. Dies- veld, te Arnhem, die een man uit den Rijn op het droge bracht; H. Hooge, J. H. Vincken- möller en G. van den Berg te Amsterdam, voor de redding van vier kiuderen uit een brandend perceelS. Hosang, te 's Hertogenbosch, wegens de redding van een kind uit de Binnen-Dieze aldaar; D. de Bie, agent van politie 1" klasse te Utrecht, die eene oude vrouw aldaar uit het water haalde. Voor de te Middelburg op 16 October aanvan gende examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager-, school- en huis-onderwijs hebben zich 70 candidaten aange meld en wel voor de akte als hoofdonderwijzer 3, hoofdonderwijzeres 2, hulponderwijzer 20, hulp onderwijzeres 8, onderwijzeres in 'tschrijven 3. Voor de Fransche taal: onderwijzers 9, onder wijzeressen 4. Voor de Engelsche taal: onderwijzers 2, onder wijzeressen 3. Voor de Hoogduitsche taal: onderwijzeres 1. Voor de wiskunde: onderwijzers 1. Voor het teekenen: onderwijzers 1. Voor de gymnastiek: onderwijzers 1, onder wijzeressen 3. Voor de handwerken voor meisjes: onderwij zeressen 9 (7 voor de nuttige en fraaie, 2 alleen voor de fraaie). De gemeenteraad van Brielle heeft eenparig aangenomen het voorstel van B. en W., om het gymnasium aldaar te vervangen door een gesub sidieerde II. B. school met 3jarigen cursus, en de meisjesschool, alsook de teekensehool, op te hef fen, daar aan de op te richten H. B. school ook meisjes zullen toegelaten en onderwijs in het teekenen gegeven zal worden. Uit het verslag, dat door de commissie uit de synode der Hervormde kerk is uitgebracht over den toestand van het godsdienst onderwijs, blijkt het volgende. Van de 1346 gemeenten, tot welker kerkeraden en predikanten de commissie zich om inlichting gewend heeft, vonden slechts 711 het de moeite waard om te antwoorden; 635 gemeenten lieten niets van zich hooren. In die 711 gemeenten ontvingen 83,067 knapen en meisjes van 10 tot 17 jaren 'onderwijs. Er wonen in die gemeenten 960,000 hervormden, waaronder bij gissing 133,000 kinderen van ge noemden leeftijd, zoodat er 50,000 geheel van godsdienstonderwijs verstoken zijn. Met de opkomst was het treurig gesteld, 23,734 leerlingen verzuimden meer dan de helft dei" catichisatiën. Onder de oorzaken van verzuim wordt in de eerste plaats genoemd onverschillig heid bij kinderen en ouders. Verder wordt gewezen op betweterij der ouders. „Het land bouwbedrijf neemt de grooten en kleinen in beslsg. 'tls een dure tijd, zeggen de ouders. Als de kinderen acht, negen jaren oud zijn, moeten zij mede naar het veld, om 2,50 of [3 per week te verdienen." Ook zoekt men eene verklaring in het „pseudo-liberalisme bij den burgerstand, in het wantrouwen in den geest van het onderricht, in de inbeslagneming van den tijd voor 't leeren op de school." Van alle zijden wordt over verzuim geklaagd. „Duizenden kinderen komen niet en duizenden komen zelden". Wie zoo schrijft de commissie, een maatregel weet te noemen om aan predi kanten op het platteland leerlingen te verzekeren, wanneer zij meer dan 16 of 18 malen in het jaar met hen wenschen te catechiseerenom de duizenden, die van alle godsdienstonderwijs verstoken rondloopen, te dwingen in te gaan, en de tienduizenden die telkens verzuimen van die kwaal te genezen; in éen woord: wie ons den too verstaf biedt waarmede zij belangstelling in het godsdienstig onderwijs kunnen wekken, hij zal ons driewerf welkom, en der vaderlandsche kerk ten zege zijn." Tot het verzuimen der catechisatiën werkte, naar men meent, mede, de lichtvaardigheid waar mede sommige predikanten personen in andere gemeenten woonachtig plegen aan te nemen tot lidmaat. Ook in garnizoensplaatsen gaat men daarmede soms luchthartig te werk. Iemand gaf deze inlichting „de jongens worden soldaat en keeren, na 12 maanden dienst, met een volledige attestatie terug. Zij zeggen dat voor zoo'n aanneming drie gulden voor ieder wordt betaald." Uit het verslag blijkt verder, dat op vele plaatsen catechisatielokalen ontbreken en dat door de kerkbesturen geen zorg wordt gedragen voor boeken en bijbels. Op de meeste plaatsen zijn geen kaarten en platen, die in onze dagen, bij de hooge waardeering van het aanschouwelijk onderwijs, meer en meer onmisbaar worden. De rechtbank te Zwolle heeft een persoon tot drie maanden opsluiting veroordeeld, die een landman had weten te bewegen zijn huisje te verkoopen, onder voorwendsel, dat hij 1100 noo- dig had om een geneesmiddel uit Londen te halen voor de dochter van zijn slachtoffer, en nog 12 aan reiskosten ontving, ofschoon hij daar voor slechts een uitstapje naar Amsterdam maakte en een paar dagen later een flesch met bruin gekleurde melk medebracht Het feest dor 50jarige ambtsvervulling van den heer J. Kleimaan jr., ontvanger der directe belastingen te Hansweert, is Dinsdag met grooten luister gevierd. Vele geschenken werden den jubilaris van verschillende zijden aangeboden; van een aantal huizen wapperden vlaggen; ook do aankomende stoombooten waren met vlaggen getooid, terwijl op de van Antwerpen komende boot, toen de heer Kleinman aan boord kwam en vertrok, geschut werd losgebrand. De firma Hk. Jonker en zn., te Amsterdam is voor hare te Parijs tentoongestelde vouwmacki- nes met de gouden medaille bekroond. Voor de geldleening der prov. Friesland, groot 84,000 a 4-ï pet., is ingeschreven voor f 362,500. Dat het schrijven van vreemde talen nog niet ieders werk is, zou kunnen blijken uit de volgende aankondiging, te vinden op alle stations van den Holl. ijzeren spoorweg „Badhotel Driehuizen Zandvoort, firma W gegen massige Preizen. „Elegantes aussicht auf See. Tabele d' Hotel a 5 heures. Restaurant ieder Stunde. Siebaden gegen Abonnementspreisse." De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van B. en W. omtrent de uitgifte van het officieel verslag der raadsvergaderingen aan genomen. Voor den tijd van vijf jaren is de levering opnieuw, op de thans geldende voorwaar den, opgedragen aan de uitgevers Nijgh van Ditmar. Ook heeft de raad zich vereenigd met het voorstel om alle officieele stukken, die niet in het verslag opgenomen worden, voor het publiek tegen 10 cent per vel druks verkrijgbaar te stellen. Prins en prinses Hendrik brachten gisteren een bezoek aan den heer Nagell te Lochem. De heer Nagell is de oudste der nog in leven zijnde kamerheeren van koning Willem I. Toen de prins en prinses, bij hun aankomst in het land, voorbij Lochem stoomden, liet de heer Nagell ter hunner eere saluutschoten lossen bij het passeeren langs zijn buitengoed. B. en W. van Groningen hebben den gemeen teraad voorgesteld concessie voor den aanleg van een paardenspoor van het zuiden naar het noor den der stad aan den heer H. L. Gericke, van Amsterdam, te verleeneu, onder voorwaarde, dat ook het station van den staatsspoorweg in de lijn worde opgenomen. De oorkonde op het eerste blad van het dezer dagen aan prinses Hendrik aangeboden album luidt aldus „Den 19°n Juni des jaars 1878 kwamen acht ingezetenen van Amsterdam en Soestdijlc in een der lokalen van het genootschap Natura Artis Magistra bijeen, om te beraadslagen op welke wijze H. K. H. prinses Maria van Pruisen, bij hare komst ais gemalin van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, een blijk te geven van hoogachting en waardeering, dat tevens de uiting zou kunnen zijn der gevoelens van liefde en dankbaarheid, die het Nederlandsche volk haren doorluchtigen echtgenoot toedraagt. „Tot het aanbieden van een album, in dien zin bijeengebracht door Nederlandsche beoefenaren der schoone kunsten en fraaie letteren, en dat dus een waarlijk eenig geheel zou vormen, werd besloten. „De commissie, tot de uitvoering van dit plan overgaande, vermeerderde het getal barer leden tot vijftien dezelfde personen die deze oorkonde onderteekenden. „De uitnoodiging tot medewerking vond niet alleen binnenslands den gewenschten weerklank, maar ook verscheidene Nederlandsche kunstenaars, buitenslands verblijf houdende, gaven met inge nomenheid aan de roepstem der commissie gehoor. „De beeldende kunsten zoowel als de fraaie letteren, de toonkunst en bouwkunst, zijn iu dit album door de werken van vele harer Neder landsche beoefenaars vertegenwoordigd, en meer dan eene rijk begaafde vrouwenhand droeg tot de samenstelling bij. „Als bewijs van eerbiedige hulde en oprechte toewijding, werd dit album H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden aangeboden op het lustslot Soestdijlcden 2cn October 1878." (Was geteekend; L. van Limburg Stirum, voorzitter; W. J. Hofdijk, vice-voorzitter P. H. Witkamp en N. Redeker Bisdom, secre tarissen; F. G. Westerman, penningmeester; A. J. De Bull, A. Caramelli, W. Grnijter jr., W. Hekking jr., J. W. Kaiser, L. Lingeman, C. F. Phlippeau, F- Stracké, J. Taanman en H. Viotta.) Het Nieuws van den Dag bevat eene be schrijving van het Nederlandsche gedeelte van het aan paus Pius IX gewijde geschenk, bestaande in de overzetting der bul ïneffabïlis in 400 talen en tongvallen. Bij deze bul werd, als leerstuk dei- katholieke kerk, vastgesteld dat de maagd Maria zonder erfzonde ter wereld gekomen is. Het geheel moet een zeldzaam schoon en kost baar kunstwerk zijn. Het Nederlandsch gedeelte bevat de vertalingen in al onze gewestelijke tong vallen, alsmede in het Javaansch, het Maleisch en het Neger-Engelsch. Het dialect van Zuid- Bevcland is door den heer J. van der Baan, dat van Zeeuwsch-Vlaandoren door den heer G. P. Roos, te Aardenburg, bewerkt. In de N. B. Ct. kwam voor ecnige dagen een verhaal voor, volgens hetwelk de 26jarige zoon eener weduwe te Eindhoven, Israëliet en niet sterk van geestvermogens, geruimen tijd was ver mist en zou teruggevonden zijn in het bisschop pelijk college te Roermond, onder den naam van Alphons. De ultramontaansche bladen spraken het bericht tegen; maar de Ziv. Ct. meldt nu, dat de jonge man uit Roermond is gevlucht en tot zijne moeder teruggekeerd en dat reeds bij het rabbinaat stap pen zijn gedaan om hem tot het geloof der vaderen te doen terugkeeren. Hij schijnt niet volkomen wel bij het hoofd te zijn. Gisteren morgen is te Rotterdam eene bleekerij op den Binnenweg en gisteren avond eene orgelfabriek aan den Hoogen Boezem groo- tendeels door brand vernield. Te Enschedé barstte gisteren morgen in een blok van negen arbeiderswoningen een brand uit, die des middags nog niet gebluscht was en het geheele pand dreigde te vernielen. In de gewone halfjaarlijksche vergadering der 'Algemeene 's Gravenhaagsche Werlelieden-ver- eeniging, bracht de secretaris het verslag uit over het laatste halfjaar en wees er op, dat ook op deze vereeniging, dezen zomer, de minder gunstige loop der zaken in het algemeen van invloed scheen geweest te zijn, daar de verkoop in den winkel niet meer dan ruim 4800 had bedragen, terwijl het vorige jaar in hetzelfde tijdsverloop voor meer dan f 6100 was besteed. Hoewel nu de financiëele toestand der vereeniging geen zorg behoeft te baren, werd toch don leden aanbevolen in hun winkel te koopen, daar anders het dividend wel eens tot de vrome wenschen kon gaan behooren. De algemeene kas toonde een zuiver batig saldo van f 335. Hetgeen echter in den winkel in voor raad is vertegenwoordigt ruim het op de aandeelen ingeschreven kapitaal van f 2900. Het saldo van het ziekenfonds beliep ruim f 539, eeu resultaat, dat reden gaf tot tevredenheid. Het huis Smith Fleming te Londen heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt drie millioen pond sterling. De ontvangsten der Parijsche tentoonstelling in de maand September bedroegen fr. 2,710,595, d. i. dagelijks gemiddeld fr. 90,353. Voor de nationale loterij zijn reeds 2,200,000 loten verkocht. Men is bezig plannen te maken om in het gebouw op het Trocadéro verlichting en verwarming aan te brengen, wat vergeten is. Zooals men weet heeft de stad Parijs na afloop der tentoonstelling zes maanden tijd om zich te beraden of zij het gebouw zal overnemen. Anders behoudt de staat het. buitenland. Londen, De Britsche strijdmacht is naar Samrud opgerukt om het fort Alinuschid aan te tasten. Tusschen den Emir en de Khyder-stam- men heerscht vijandschap. dUiiene. De koning van Griekenland heeft aan Ilobart-pacha verklaard dat hij van geen duimbreed gronds van het door het congres aan Griekenland toegewezen gebied afstand zal doen. Washington. Twee oorlogschepen zijn naar Santa-Cruz gezonden. Heden middag te 2 uren heeft de aanbesteding plaats gehad voor de levering van steenkolen ten behoeve der verschillende kantoren van de ge meente te Vlissingen. Er waren 4 inschrijvings-hiljetten ingeleverd. De minste inschrijver bleek te zijn de heer J. Dommisse Cz., voor de Engelsche kolen ad 0.84 per Hectol., voor de Ruhrkolen de heer G. de Heer ad /'0.62 per Hectol. 4 Oct. 's av. 11 u. 51 gr. 5 's morg. 8 u. 49 gr. 's mldd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 56 gr. Zitting van Vrijdag 4 October. Voorzitter de heer Fransen van de Putte. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig met kennisge ving de heeren mr. Blaaubeen, dr. van Renter- ghern, jhr. van der Feltz, den Boer en dr. (Jallenfels. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mededat voor het seizoen 1878/79 de steenkolen zijn aanbesteed en gegund, de Ruhrkolen aan J. Th. de Poorter voor 64 ct. en de New-Castle kolen aan J. H. Janssen voor f 1.15 p. hectol. dat de uitloting van aandeelen in de geldlee- ningen van 1866 en 1869 heeft plaats gehad en respectievelijk zijn uitgeloot de nos. 92, 26en2 1. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht van het gasthnisbestmir twee missives, de eerste inhoudende dat het zich niet kan vereenigen met de opmerking van den raad, omtrent de aanwen ding van gelden uit den gewonen dienst voor buitengewone uitgaven en dat het streven van het bestuur is, het gasthuis te vormen tot eene zelf standige instelling, die geen subsidie uit de gemeentekas behoeft de andere bericht de installatie van mevr. v. d. HoekMoll, als regentes. Beide missives worden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens is aan de orde de benoeming van

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2