BUITEN LA¥DT Belastingen in Italië. Z ee t ij dingen. Handelsberichten. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten® 3 Oct. 's av. 11 u. 50 gr. 4 's morg. 8 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 6 u. 54 gr. De crisis in Oostenrijk-Hongarije duurt nog voort, en hoewel het natuurlijk niet aan gissingen ontbreekt, is nog geene beslissing genomen, be halve dat het ontslag van den Hongaarschen minister van financiën is aangenomen. Of ook dat van zijne ambtgenooten door den keizer zal worden aangenomen, wordt betwijfeld, omdat een ministerieel blad te Pesth, de Ellenör, beweert, dat de crisis niets met de politiek te doen heeft, en dat er tusschen het Hongaarsehe ministerie en de regeering der gansche monarchie volstrekt geen verschil van meening bestaat omtrent de bezetting van BosniëHerzegowina. Die mededeeling van het officieele blad schijnt eene toenadering te moeten voorbereiden van Tisza en de zijnen tot de poli tiek van graaf Andrassy, zoodat Szell de eenige onverzoenlijke zou blijken. Deze zou zich, volgens een telegram van de Daily Telegraph, dat over eenkomt met hetgeen de Weener Neue Freie Fr esse meldt, beklaagd hebben over misleiding aangaande de kosten van den Bosnischen oorlog. Men had eerst gezegd, dat deze niet boven de vroeger toegestane 60 millioen zouden gaan; doch reeds half Augustus is gebleken, dat men niet zoude toekomen. Er zou dus eene leening noodig wor den ten behoeve van het rijk, en terwijl de heer Szell niets natuurlijker vond, dan dat de gemeen schappelijke regeering der monarchie die zou uitschrijven, wilde de Oostenrijksche minister van financiën, de heer de Pretis, dat ieder deel der monarchie zich zeiven zijn aandeel in de buiten gewone uitgaven zou trachten te verschaffen. Hij grondde zijn verlangen op de bewering dat Oostenrijk meer crediet heeft dan Hongarije en dat dus een gezamenlijke financieele maatregel het crediet van Oostenrijk zou kunnen schaden. Dat maakte den heer Szell boos, misschien wel omdat het waar is. Het is dan ook geen com pliment aan een minister van financiën, wanneer men hem toevoegt, dat zijn land nog minder crediet verdient dan Oostenrijk. Nu komt daarenboven door het orgaan van de Neue Freie Presse op eens de tijding, dat ook in den Oostenrjjkschen staat eene minis terieele crisis zich heeft voorgedaan, en dat de president minister, prins Auersperg, die reeds vóór drie maanden zijn ontslag heeft aangeboden, thans aan den keizer geschreven heeft met het verzoek op die aanvrage een beslissend antwoord te willen geven. Na de eerste aanvrage was het ministerie op verzoek des keizers aangebleven, met het oog op den troebelen toestand der algemeene politiek in Europa; terwijl de herhaling van het verzoek thans zou gemotiveerd zijn door het verschil van meening tusschen het Oostenrijksche ministerie en graaf Andrassy, omtrent de financieele gevolgen van de bezetting van Bosnië en Herzegowina, een verschil, dat niet kan voortduren, daar de tijd der begrooting in aantocht is. Dit bericht, dat wij niet onvermeld willen laten, dient echter met de meeste voorzichtigheid gelezen te worden de Neue Freie Presse is niet altijd eene zuivere bron. Lord Lawrence, de voorganger van lord Lyt- ton, den tegenwoordigen onderkoning van Engelsch Indië, heeft een brief aan de Times geschreven, die een alles behalve rooskleurige schildering geeft van de kansen en de gevolgen van een oorlog tegen den emir van Kaboel. Hij raadt d.e regeering om eene verontschuldiging van Sjier Ali uit te lokken en die aan te nemeu, daar een oorlog zeer zeker een Russisch-Kaboelscb verbond zou uitlokken en de noodlottigste ge volgen voor Engeland zou kunnen hebben. De RusTci Mir zegt, dat de kritieke toestand van Engeland in Indië Rusland eene gereede aan leiding geeft om den emir van Kaboel te steunen tegen Engeland. „Het beslissend succes van onze politiek in Midden-Azië zal eene nederlaag blijken voor Groot-Brittannië. Ongelukkig echter geven wij ons geene rekenschap van onze kracht. Was Engeland in onze plaats en wij in de zijne, dan was er geen twijfel, dat zelfs het bestaan van ons Indisch gebied in gevaar zou zijn. Doch Engeland laat niet als wij, zich ophouden door denkbeeldige moeilijkheden, maar blijft volhardend naar zijn doel streven". De Golos, een ander Peters bur g3eh blad, meent, dat de krachten van den emir ver van zwak zijn te noemen. Perzië is hem welgezind, de betrekking tusschen hem en den sultan is vriendschappelijken de zekerheid, dat hij van Rusland niets te vreezen heeft, kan hem zonder vrees zijne westelijke en noordelijke grenzen doen ontblooten, om zijne geheele macht tegen de Engelsche invasie te richten. Reeds sedert een paar weken is er in verschil lende berichten sprake van eene overeenkomst tusschen Rusland en Turkije om verschil lende punten te regelen, die als van particulier belang de aandacht van het congres niet mochten bezig houden. Turkije zou, volgens een brief uit Konstantinopel aan de Politische Correspondenz aan Rusland eene oorlogsindemniteit geven van 309,000,000 roebelszou toestemmen in de vrije vaart op den Donau evenals voorheen; de oude handelstractaten zouden van kracht blijven; aan de Bulgaren zou amnestie verleend worden voor misdrijven gedurende den oorlog begaan, en de Muzelmannen, die wonen in de streken, welke door den oorlog aan Turkije zijn ontvallen, zouden vrij zijn hun tegenwoordige woonplaats te behouden ot naar Turkije te verhuizen. Bijna dagelijks zijn in de Italiaansche bladen voorbeelden te vinden van de drukkende werking der belastingen. Een sprekend bewijs deed zich onlangs voor in den verkoop van een geheel eiland, de Isola del Giglio, een van de groep kleine rotsachtige eilandjes, dje men van Livorno uit ziet liggen. De verkoop geschiedde wegens achterstallige belasting. Er wonen op dat eiland ongeveer 2000 menschen, en iedere duim van den bebouwden grond is slechts door zwaren arbeid productief gemaakt kunnen worden, daar het nog niet zoo lang ge leden is, dat het eiland geheel en al dor was. Als nieuw ontgonnen grond was het tot vóór een paar jaren vrij van grondbelasting; doch de eischen der Italiaansche schatkist zijn zoo drin gend, dat men zelfs zulk een hoekje gronds niet vergeet. De inwoners betaalden reeds gemaal en inkomstenbelasting en ondervonden buitendien nog een zwaren druk door de gedwongen immi gratie van 300 bannelingen uit de zuidelijke provinciën. Niettemin werd na de schatting het eiland belast met 20,000 lire grondbelasting, d.i. 10 lire per hoofd, en naar den inzet bij den verkoop te oordeelen bijna de waarde van het gansche eiland. De bewoners protesteerden en richtten verzoekschriften tot de regeering, doch vergeefs, en daar zij de belasting niet konden opbrengen, werden 198 perceelen ten verkoop aangeslagen. De prijs per perceel door elkander was ongeveer 120 lirehet grootste was geschat op 761.67 lirehet kleinste is een veld van de waarde van l. 7.60. Een bosch was geschat op l. 7.20, een boomgaard op l. 15, en een huis gold l. 37.20 alles zeker nietige eigendommen, doch die voor de bezitters alles waren. De bewoners zijn zeer eenvoudige menschen. Nog maar weinige jaren geleden was de brigadier der gendarmes de eenige, die eene klok of horo- logie in zijn bezit had; er zijn geene molens en het koren wordt naar gelang van de behoefte met de hand tusschen twee steenen gemalen. De huizen werden nacht noch «dag gesloten, en de eilanders leefden als êene familie, totdat de 300 bannelingen, waarvan wij zooeven spraken, op het eiland kwamen en de idyllische rust verstoor den.. Toen begon men van diefstallen te hooren, en de moreele toestand van het eiland ging in alle opzichten achteruit. Daarbij is nu de grond belasting gekomen, die een groot deel van de bewoners in volslagen armoede gedompeld heeft, zoodat er voor hen geene uitkomst meer is dan naar het vasteland te verhuizen, en het eiland weer tot zijn vroegeren woesten staat te doen vervallen. In dit geval heeft de inner der belastingen zich kunnen doen gelden; doch er zijn districten, waar hij geheel machteloos is. Zooals wellicht niet algemeen bekend is, wordt het innen dei- belastingen in Italië uitbesteed aan hem, die het laagste bod doet voor invorderingsloón en be hoorlijke borgen kan stellen. De aannemer moet de volle som van de belastingen in de rijkskas storten en heeft daarvoor natuurlijk den steun der autoriteiten bij de toepassing der wet. In een district in midden-Italië was de ontvanger iemand nit het noorden van het land en reeds als zoodanig meer gehaat dan een ander ontvanger. Algemeen werd betaling, geweigerd. De ontvanger dreigde en eindigde met de wet toe te passen en de bezittingen van twee of drie der belasting schuldigen publiek te verkoopen. Zonder nu nog te willen beweren, dat de Italiaansche platteland bewoners hun naaste beminnen als zich zeiven, waren ze nu toch door het gemeenschappelijk gevaar genoopt éene lijn te trekken, en geen enkele kooper kwam op de verkooping. Tegen een anderen dag weder aangekondigd had de veiling geen heter resultaat. Dit ontmoedigde den ontvanger zoozeer, dat hij het geld er maar aan gaf en geen verdere moeite deed. Hij ver loor dat jaar l. 50,000. Hij had zelf het verbeurde land wel kunnen koopen; maar dan zou hij er geen werkvolk op gekregen hebben en buitendien gevaar geloopen hebben om in een donkeren nacht eenige duimen koud staal tusschen de ribben te krijgen, „omdat hij te ver gegaan was". In de steden is het natuurlijk geheel anders. Daar vindt bij verkoop alle waar een nemer, en hebben de belastingschuldigen het dus harder te verantwoorden. Ieder uitstel van betaling, om Welke reden ook, bezorgt den nalatige eene boete. Wordt men aangeslagen in eene belasting, die men niet ver schuldigd is, dan moet men beginnen met betalen en later de teruggave der onverschuldigde gelden eischen, en Job zelf zou zijn geduld verloren hebben als hij al de vormen had moeten in acht nemen die er noodig zijn om eens gestort geld weer uit de schatkist te krijgen. Het onrechtvaardigste van alles is nog wel, dat men boven de som der inkomstenbelasting nog vier percent betaalt voor kosten van invordering, hoewel men zelf op het kantoor de belasting moet gaan betalen en soms een paar uren wachten moet, eer men aan de beurt komt om zijn geld kwijt te raken, daar overal gebrek aan personeel is. Parijs 2 October 1878. Ditmaal willen we een vluchtig bezoek brengen aan die helft van het paleis op het Champ de Mars, welke Frankrijk zich geheel en al gereser veerd heeft. Ik zeg een vluchtig bezoek en leg op dat adjectief bij zonderen klem. Wilden we toch al de wonderen der Eransche industrie nauwkeurig nagaan, we zonden niet slechts dagen, maar weken lang noodig hebben, en een overzicht dat eenigszins op volledigheid aanspraak kon maken zou eenige lijvige boekdeelen vormen. We stippe» dus slechts het voornaamste uit het voornaamste aan. De eerste zaal waar we binnen treden, is die welke bestemd is voor de muziek-instrumenten. We beginnen met deze, omdat we dit bezoek gaarne het eerst achter den rug hebben. Ik heb wel eens gehoord van iemand, die liever trappen hoorde schuren dan piano spelen. Ik heb nooit begrepen boe bet mogelijk kon zijn dat er men schen waren, op wie de liefelijke tonen der muziek zoo weinig indruk maakten. Thans evenwel kan ik het mij best voorstellen. Men moet wel heel bijzondere gehoorvliezen er op na houden om het 's middags een kwartier in deze zaal uit te honden, en ik wil gaarne aannemen dat iemand, die er in geslaagd is er zoolang in te vertoeven, voor zijn leven genoeg heeft van alle mogelijke en onmogelijke muziek. Het is er een getingel, een gefluit en getoeter, waar niemand uit wijs kan worden. De eene exposant stemt een piano, de ander slaat eenige toetsen aan om een bezoeker de kracht en volheid van zijn instrument te laten hooren, een derde speelt met hetzelfde doel een galop, een vierde een marsch, een ouverture ot iets anders. Ginds speelt er een een wals op zijn fluitverder klinken u door al het verwarde ge druis de tonen van een paar koperen blaasinstru menten in de ooren. Geen wonder dus dat we ons haasten om verder te komen en slechts ter loops de prachtige piano 's bewonderen, die bier hij dozijnen geëtaleerd zijn. Zie zoo, we zijn er dóór en bevinden ons in de afdeeling van goud- en zilverwerken, waar we letterlijk verblind worden door al de pracht en waarde, waar we moeite hebben om ons te herin neren dat zelfs een klein stukje van het metaal, dat we hier in zulke massa's voorhanden zien, in klinkende munt zoovele guldens representeert. Het meest voelen we ons aangetrokken door de expositie van Christoffle, den bekenden fabrikant van geïmiteerd zilver, die hier evenwel ook een ippssa echte waar geëxposeerd heeft. Zjne keurige artistieke bewerking, waarbij hij meestentijds antieke, klassieke modellen volgt, doet hem eene plaats innemen onder de eerste en grootste kun stenaars in zijn vak. Als pièce de milieu fungeert een werkstuk eenig in zijn soort: een geheel verguld boekenmeubel, rijk gebeeldhouwd, beschil derd, ingelegd en geëmailleerd. Het is een kast, waarin eenige honderden vertalingen van de Bul der onfeilbaarheid geplaatst zijn en bestemd tot een geschenk voor den paus. Op de g heele tentoonstelling zal men bezwaarlijk een voorwerp vinden van grootscher conceptie, van meer zuiver artistieke bewerking. Vooral is het een prachtig zilveren beeld der H, maagd, door Lafrance gemodelleerd en bewerkt, dat de algemeene aandacht trekt. Doch laat ik er geene bijzonderheden van noemen; ik zou dan, zonder onbillijk te zijn, behalve dit, niet alleen de 22 geëmailleerde medaillons van Courey, maar alle onderdeelen gelijkelijk moeten noemen. Men moet dit kunstwerk zien om het naar eisch te kunnen beoordeelen en tevens om eenigermate een begrip te krijgen van hetgeen in de ateliers van den heer Christoffle zoo al gemaakt kan worden. Niet verre vandaar vinden we een salon waai de dames zich van den ochtend tot den avond verdringen. Het is die der robes en nouveautés. De rijkste en kostbaarste japonnen hebben er eene koopster gevonden, en wel in een nicht van den vroegeren keizer, van Napoleon III: mevrouw de wed. Ratazzi, geboren Bonaparte Wijse. Onder hare aankoopen, welke het publiek hier dagelijks kan bewonderen, behoort o. a. ook een wit zijden japon met een eenige meters langen sleep, die geheel en al gegarneerd is met opgezette vogels en kapellen; zelfs vindt men er een paar natuurlijke vogelnestjes op Voor huisvaders is deze mode-salon een ware bezoeking; men ziet er dan ook hoogst zelden heeren. Het moet evenwel erkend worden dat niet alle magazijnen zich beijverd hebben om stukken uit te stallen, waarvan een dozijn genoeg zou wezen om een burgermanskapitaal te ver slinden. Enkelen hebben rationeeler artikelen, hebben bruikbare stukken geëtaleerd en het is juist bij hen, dat we den meesten goeden smaak ontwaren. Gaan wij thans een weinig ter zijde af en nemen we even een kijkje in de zoo hoogst inte ressante machinen galerij. We treden die juist binnen op de hoogte waar we een geheel nieuwe uitvinding ontmoeten van den heer Arbey, namelijk een klompen machine die met het grootste gemak 200 paar klompen daags maakt, zonder dat het noodig is haar met den rug naar het licht te plaatsen. Het is een zeer vernuftige en hoogst belangrijke uitvinding, waarvan het nut veelzijdig is. De groote productie toch vermindert den prijs van het artikel; de fabriekmatige bewerking levert het netter afge werkt en de arbeidskrachten, welke er dooi' gespaard worden, kunnen thans andere takken van nijverheid ten goede komen. De heer Arbey is een specialiteit onder de fa briekanten, van houtzaag- en boormachines en men zou hem onrecht aandoenj als men de belang rijkheid zijner fabriek alléén wilde afmeten naar deze klompen-machine, welke, hoe hoogst interes sant ook, nog maar een klein en nietig voorbeeld oplevert van hetgeen zijne fabriek in staat is te maken. In ballast naar Newcastle vertrokken het driemast sehoenerschip Langen. Gent 4 October. Roode en witte tarwe fr. 27.a fr. 28.rogge fr. 19.a fr. 20.— gerst fr. 23.—baver fr. 21.—boekweit fr. 16.paardenboonen fr. 20.25kool zaad fr. 42.— lijnzaad fr. 33.— lijnkoeken fr. 24.50; koolzaadkoeken fr. 20.50 boter fr. 3.15 per kilogram; eieren fr. 3.— per 26 stuks. Vlissingeh 4 October. Boter per kilogram f 1.20 a f 1.05. Eieren f 6.per 104 stuks. Amsterdam, 4 October. Raapolie op zes weken f 34§. Lijnolie f 34$. Amsterdam, 3 Oct. 4 Oct. SÏAAIS1EEÜIÏI0ES. Wederl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 62$ 62& dito dito dito. 3 75jg 74$| dito dito dito. 4 98$ 97$$ Slelgië. Certificaten2| Frankrijk. Origin. Inschr. 3 73 4 Mongarije. Obl. Goudleen. 5 55 54$ Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 öostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 51$ 51^ dito Feb'r.-Ang. 5 51$ dito Jan.-Juli. 5 52f 53 dito April-Oct.5 53$ 53^ dito dito Goud 4 611 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 77 764 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49$ 49$ dito dito 1876. 6 96$$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 .5 94 Cert. Inschr. 5s Serie 1854. 5 56 57§ dito dito 6e 1855. 5 74$ 741 Obligatiën 18625 78$ dito 1864 1000 5 90 89* dito 1864 1005 84^ 844 dito 1877 dito5 81$ 814 dito 1872 gecons. dito. 5 79$ 79j$ dito 1873 gecons. dito. 5 80$ 80|f dito 1850 le Leening dito. 4$ 81$ dito 1860 23 Leening dito. 4$ 79$ dito 1875 gecons. dito 4$ 72$ 72$ Cert. Hope C° 1840 4 59$ dito 2e, 3"- 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 71^ 71f dito dito 1859 3 63 63 Cert. van Bank-Assign. 6 39 - Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14| 14$ dito dito 1876 2 32^ 32$ dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 13$ 14$ dito dito 1876 2 30$ 30$ Turkije. Obl. Alg.Scb.1865 5 10$ 10$ dito dito 1869 6 14$ 14$ Egypte. Obl. Leening 1876 6 54§ 54$ Spoorw. dito 1876 5 73$ 72 Vereen. Staten. Obl. 1876 4$ 1024 dito dito 1871 5 103$ dito dito 1861 6 105 105 Brazilië. Obl. Londen 1'865 5 93$ 93$ dito Leening 1875 5 88$ 88$ INDUSTRIESI,E EN FINANCIEELE ONDERNEMINGEN. Wettel-I. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 104$ 104$ Ned. Ind. Handelsb. Aand. 120 121 Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 89$ dito gegarand. dito4$ 101 ©uitsckl&md. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 114 SPOORWEG-LEEN INGE N. Wederland. Maats. t. Expl. St.-Spw. Aandpet. 107$ Ned. Ind. Spoorw. Aand. 100$ Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. 135$ N,-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 69 67 dito dito 2e Hypoth. Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 71$ Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 44$ 44$ Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 Warschau-Weenen dito. 52$ 52 Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand.5 111§ 112$ dito Hypotb. Obligatiën. 4$ 84$ 84$ dito dito dito 4 80 80 Baltisehe Spoorweg. Aand. 3 46 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 80$ 79$ Jelez-Griasi dito5 82$ 82 Jelez-Orel dito f 1000. 5 81$ Kiew-Brest Aand5 Losowo-Sewastopol f 1000. 5 75$ 74 Morschansk-Sysran. Aand. 5 62 61$ Mosk.-Jaroslaw Obl. T 100. 5 90$ Mosk.-Kursk dito dito .6 964 -~ Mosk.-Smol. dito dito .5 82$ Orel-Vitebsk Obl. dito .5 80$ 79$ Poti-Tiflis dito f 1000. 5 81$ Riaschk-Wiasma Aand. 5 60 60

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3