Telegraphische berichten. Kerknieuws, K unstnieuws, Marine en leger, Kolon iën. Rechtszaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. paneel, doek of papier zoovele buurten en tafe- reelen uit dat minder bekende deel zien prijken. Intusschen, de plannen dier heeren zijn veelom vattend, veelbelovend en veeleischend. Men be hoeft de zaak niet met het Dagblad als een onvoldragen vrucht of als een wicht zonder levensvatbaarheid te beschouwen, maar er zal nog heel wat moeten gebeuren eer het gemeente bestuur met de twee millioentjes over de brug komt. De leden van den raad plegen de zaken of zaakjes eerst ter dege te onderzoeken en van alle kanten te bekijken: het huisje voor den wachter aan de tramway in de Parkstraat, de vervroeging der leeruren aan het gymnasium, de verbetering van het salaris van den directeur dei- gasfabrieken, zijn daar om het te bewijzen. De groep Iiaagsche bankiers, die van hunne ingenomenheid met de plannen der heeren Crans c. s. deden blijken, moeten, gaat de zaak door, door daden toonen dat hunne woorden uit volle overtuiging werden geschreven en zorgen dat hunne Haagsche lastgevers de hand in eigen boezem, maar ook daarbij flink in eigen zak steken. De gelegenheden tot uitspanning maken ook het in den zak tasten voor den residentiebewoner onvermijdelijk. Daar is kost voor alle monden, keus naar ieders smaak. In het „Gebouw" den eenen avond een operette van Lecocq, den anderen Beethovens Fidelio. Het Nederl. tooneel gaf ons Molières Vrek, gevolgd door een ballet-divertis sement van weinig bevalligeslecht getooide dochteren Albions, en het bekende Moeder en Zoon, zeker het beste bewijs dat Birch Pfeiffer leverde hoe moeilijk het is, van een goeden roman ook een goed tooneelstuk te maken. De tijd is nog niet gekomen, dat men van de compagnieschap Schimmel kan zeggen „van de dooden niets dan goeds", maar wreed zoude het zijn haar het stervensuur veel te verzwaren. Dit is zeker, in niets heeft zij vroegere directiën verbeterd, integendeel de splinters, die zij vroeger bij anderen wist aan te wijzen, waren bij haar balken, niet van huizen gebouwd naar de tegenwoordige wijze, maar uit den goeden ouden tijd, toen het stad houderlijk kwartier werd gebouwd. De Fransche opera, eindelijk, wier wettelijk domicilium hier is gevestigdhoe staan daar de zaken Eigenlijk slecht. Het geheele plan voor den veldtocht ligt in duigen en doet denken aan het plan van generaal Boum -uit de hertogin van Gerolstein en van generaal Trochu tijdens de insluiting van Parijs. Het voetvolk, de comedie- troepwerd meedoogenlo.os door de mitrailleuse der stemming vernietigd, een gedeelte van de lichte cavalerie was zoo slecht bereden dat zij uit den zadel werd geworpen en nu laat men ter elfder ure, stukken zwaar geschut aanrukken om ge combineerde manoeuvres uit te voeren. In de maand September bracht de troep reeds een achttal verschillende opera's ten gehoore. De heer Lherie, een tenorzanger met schoone middelen en goede school, de ster van het gezelschap, wiens naam steeds met groote letteren op het aanplakbiljet prijkt, werkte bij iedere uitvoering mede en was steeds de eerste op de bres. Hoe jammer dat zijn stem reeds onder die inspanning heeft geleden! Met de stoombooten der maatschappij Zeeland zijn in de week van 26 September tot 2 October te Vlissingen aangekomen 413 passagiers, van daar vertrokken 489. Aan het gisteren 3 October te Utrecht gehouden examen voor surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspooricegen werd door 22 adspiranten deelgenomen, waarvan 12 hebben voldaan. Onder de laatsten behoort mede P. Hofman uit Ylissingen. Zij gaf hem niet alleen te kennen maar zei rond uit dat daar hij nu eenmaal getrouwd was, het haar volmaakt onverschillig was wien ze nam; en dat zij Alckenzie haar jawoord gegeven had om zeker te zijn van op een grooten voet te kunnen leven en rijkdom te bezitten, die haar niet alleen in staat stelde zelve van het leven te genieten, maar ook om hem, Carlton, bij te staan in eenig plan of onderneming waar kapitaal voor noodig was. „Alckenzie is mijn onderdanige dienaar en dat zal hij blijven," zei zij. „Mijn moeder en haar advocaat, zullen voor de huwelijksvoorwaarden zorgen. Zij zullen mijne belangen goed behartigen en daar zal ik mij niet mee bemoeien. Maar ik ben van plan het beheer over het geld van Gabriël zelf in handen te nemen, en als we daar over kunnen beschikken en wij doen op de een of andere manier eenige kennis op, dan zullen we wel goede zaken maken. Ik heb nog veel nagedacht over uw eerzucht om paarden eigenaar te worden, maar dat zal niet gaan. Het is niet half zoo goed te vereenigen met het stadsleven, als dat gij u alleen bepaalt bij het wedden over paarden van anderen. Het eene vereischt een groote kennis van zaken, die gij niet bezithet andere is een interessant spel, waartoe uw ont wikkeling en uw smaak u bijzonder geschikt maken. Zeg mij nu echter, voor dat wij een woord verder over de toekomst spreken, eens hoe gij met de oude wrakken staat. Zijt gij van die ellendige zaak af De kerkeraad der N. H. gemeente te Sluis heeft besloten den 14c October a. het 300jarig bestaan der gemeente te vieren door eene feestelijke bij eenkomst, waartoe de nog levende predikanten zijn uitgenoodigd, die te Sluis in betrekking zijn geweest. Tot vergoeding hunner reiskosten is door kerkvoogden en notabelen f 150 toegestaan. Aan het huldeblijk, II. K. H. prinses Hendrik door Nederlandsche letterkundigen en kunstenaars aangeboden, is o. a. ook door een onzer stadge- nooten, den heer W. J. van den Berghe, met eene teekening In de Bosschen van Domburg deelge nomen. Uit het verslag, uitgebracht op de 23" algemeene vergadering der maatschappij De Toe komst, pensioenfonds voor toonkunstenaars, blijkt dat onder het ijverig beheer van den heer L, Offermans, penningmeester, de geldelijke toestand steeds in bloei toeneemt. Het kapitaal, op het grootboek ingeschrevenbedraagt f 120,500 daarvan genoot men ruim 2902 rente, uit welke aan 3 leden en 12 weduwen pensioen werd dit betaald ten bedrage van ruim f 2461. Gewis een verblijdende uitkomst na een bestaan van slechts 23 jarenTot eerelid der maatschappij werd be noemd de beroemde componist en pianist Anton Rubinstein. Herkozen werden de volgens rooster aftredende bestuurders, de heeren W. F. G. Nicolaï, president, en C. J. Becht, bibliothecaris. Gekozen werd tot lid van het bestuur, in plaats van den heer Dunk- Ier, de heer J. G. Mulder. Op het 46" concert der maatschappij De Toekomst, dat den 6eD Nov. a. te 's Hage plaats zal hebben, zal onder leiding van den heer Benoit zeiven, diens bij gelegenheid der Antwerpsche Rubensfeesten samengestelde Rubens-cantate uit gevoerd worden. Gisteren is de eerste steen voor het nieuwe gebouw der kweekschool voor de zeevaart te Leiden met gebruikelijke feestelijkheid gelegd. In het Algemeen Dagblad voor N. I. leest men het volgende: „In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het groote ijzeren droogdok der Droogdokmaat schappij op het eiland Amsterdam in de diepte weggezonken. „De oorzaak moet, naar wij vernemen, gezocht worden in de levering van slecht materiaal uit Europa. „Voor de aandeelhouders, waarvan zeer velen in Holland gevestigd zijn, en onder welke prins Hendrik een eerste plaats inneemt, is het ongeluk zeer te betreuren. Maar niet minder voor de scheepvaart alhier." De beschuldigden van diefstal van cambrics (de zaak Westerink c. s. te Amsterdam) zijn, na een jaar preventief gevangen gezeten te heb ben, door het gerechtshof te 's Gravenhage vrijgesproken, na door het hof te Amsterdam veroordeeld en door den hoogen raad naar het Haagsche hof vefwezen te zijn. „Ik heb nog al een mooi bod gekregen. Als ik dat aanneem zal ik verder niets meer met den boel te maken hebben. De werf en het kantoor gaan over in handen van iemand, die een hoogen rang in den koopmansstand bekleedt en hij wil al het werkvolk houden tot den armen ouden Stock toe, als hij blijven wil. Er is nu nog slechts een verschil van een duizend pond tusschen die on- dernemenden koopman en mij." „Is dat al?" riep Sibylle uit „dan kan ik u helpen. Het geld dat gij voor mij gewonnen hebt zal het uwe zijn. Neem het asjeblieft. Gij bewijst mij een gunst. Gebruik mijn geringe wiust om den koop te sluiten. Laat ik mogen gelooven dat mijn aandeel in uw winst van Donderdag bestaat in het bewustzijn, dat ik in staat ben geweest u te helpen om het beste werk te ver richten, dat gij tot nogtoe gedaan hebt!" Men kan nagaan hoe diep Carlton getroffen was door hare goedheid, daar hij lichtgeloovig en buigzaam als een kind tegenover haar was, ofschoon hij er geen oogenblik aan dacht haar vrij hoog aanbod aan te nemen. Thans, in de balzaal, kwam de herinnering aan die treffende ontmoeting weer bij hem opendeed hem pijnlijk aan. Daar had Sibylle ernstig en hartelijk tot hem gesproken, zij had op zijn arm geleund en hem een tevreden blik in de toekomst doen slaan, waarin zij beloofde zulk een belang rijke rol te vervullen. En van avond scheen zij hem geheel te vergeten en was blijkbaar bereid al de bewonderaars die haar omringden, met hare De slooping der vestingwerken te Bergen op Zoom, in 1868 aangevangen, schijnt geheel op den achtergrond geraakt te zijn, althans men hoort daaromtrent niets. De laatste aanbesteding, vanwege het bestuur der domeinen, dagteekent van Maart 1874, welk werk reeds eenige maanden later voltooid en opgeleverd was. Ruim vier jaren nu liggen de walgangen en bastions op dat uit gestrekte terrein gebroken en hebben over het geheel een vervallen aanzien. Door eene spoedige opruiming en openbare verkooping der openval lende gronden met de nog daarop staande boomen zou de'schatkist beter gebaat zijn. (HM.), Te Göirle bij Tilburg is een persoon in hechtenis genomen, verdacht van eenige dagen geleden een ander een slag op het hoofd met een biljartstok te hebben toegebracht, woordoor de getroffene jl. Zaterdag zou zijn overleden. Het bestuur der werkliedenvereniging te Groningen zal in dezen winter een cursus over onze staatswetten doen geven, en zal trachten over te gaan tot de oprichting van een reciteer- college en een leesbibliotheek. Het kosthuis voor ongehuwde arbeiders, dat onlangs bij de volksgaarkeuken is geopend, blijkt in eene lang bestaan hebbende behoefte te voor zien. Aan het spoorwegstation te Batavia had op 28 Aug., tijdens het vertrek van den trein van 2 uur, een treffend ongeluk plaats. Een Euro peaan, de heer C. B. J. Lucas, die met dien trein huiswaarts wilde keeren, kwam bij het instappen, terwijl de trein zich reeds in beweging had gezet, te vallen en werd letterlijk onder de wielen ver pletterd. Als oorzaak van het ongeluk is het telaat komen aan het station aan te merken. De verongelukte is nog, terwijl hij in den trein wilde springen, door den stationschef gewaarschuwd, zelfs teruggehouden, en juist, toen laatstbedoelde zich verzekerd hield, dat de heer Lucas op een volgenden trein zou wachten, probeerde deze toch nog in te stappen, deed, terwijl de stationschef een anderen weg uitzag, ten gevolge van den voortgang van den trein, een misgreep, met het ongelukkig gevolg dat hij uitgleed en in een on deelbaar oogenblik onder de wielen van de wagons lag. De overledene laat eene weduwe na met drie kinderen, was sedert een paar jaar eerste boek houder bij den ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnsen, en stond bekend als een goed huis vader en ijverig ambtenaar. De heeren Emrik en Binger te Haarlem zijn ter Parijsche tentoonstelling voor hun litho- graphieën met een zilveren medaille bekroond. In deze afdeeling was geen gouden eeremetaal ter beschikking van de jury. Naar men verneemt, zullen ook in de unifor men van de adjudanten van Z. M. den koning groote veranderingen gebracht worden. Te 's Gravenhage is op 34jarigen leeftijd overleden dr. J. Hoogkamer, sinds 3 jaren ge neesheer-directeur van het gemeente-gasthuis, in welke betrekking hij zich de algemeene achting verworven had. Het riviertje „de Zoom" wordt er niet beter op. Volgens eene peiling aan het zoogenaamde Pilkenswater was de stand Maandag jl. slechts 66 d.M. en Woensdag tot 53 d.M. gedaald. De officieren van gezondheid aan het marine hospitaal te Nieuwediep, alsmede eenige andere zeeofficieren aldaar, zijn door den koning van Zweden tot ridders van de Poolster benoemd, als blijk van erkentelijkheid voor de goede zorgen bewezen aan de onlangs aldaar verpleegde twee gewonde adelborsten. Woensdag namiddag wilde zekere P. la S., uit Huissen, den spoorweg nabij Halfweg Amster- lachjes en lonkjes te begunstigen, Zij bleef zitten gedurende de lanciers en den galop, maar Hubert hield zich op een afstand en was ten prooi aan een hevige onrust. Hij wist nauwelijks hoe hij den tijd tot aan de ttveede wals zou doorkomen. Zoodra de inleiding er van begon ging hij naai de plaats, waar zij een soort van cour hield en de hulde harer aanbidders ontving. Met een uitdagende houdingwaarover eenige der omstanders zich vermaakten, vorderde Carlton de vervulling der belofte die miss Moreton hem gedaan had. Zij stond op als een martelaar ster en raakte den arm, dien hij haar aanbood ter nauwernood met hare vingertoppen aan. Maar zoodra zij zich onder de andere dansende paren mengden en hij de gelegenheid had haar zijne ver wijtingen in het oor te fluisteren, was hij weer met haar verzoend; want zij vertelde hem dat zij wel genoodzaakt was zich de hulde van iedereen te laten welgevallen om te voorkomen dat men vermoedde dat hij de bevoorrechte was. „Ik heb besloten minstens driemaal met u te dansen," fluisterde zij. „Hoe kan ik dat als ik met u ter zijde zit en Gabriël nog woedender maak dan hij reeds is? Hij knarste letterlijk op zijne tanden toen ik hem zei dat ik niet al de walsen voor hem wilde openhouden." (Wordt vervolgd.) 'dam oversteken. Juist kwam van Haarlem en uit Amsterdam een trein aanrijden. De manvoo r den een uitwijkende, werd door de locomotief van den anderen gevat en vreeselijk verminkt op een afstand weggeworpen; kort daarop gaf hij den geest. Hij laat eene zwangere vrouw en 5 kin deren na. Het geheel aantal ingekomen ontwerpen voor de twee monumentale fonteinen op het slot Soestdijk bedraagt thans 52. De Weser Zeitung schrijftZooals thans bekend is, is dr. Petermann niet aan eene beroerte gestorven, maar heeft hij zelf een einde aan zijn leven gemaakt. De beroemde geograaf heeft zich opgehangen. Het blijkt, dat lip reeds lang dit plan gekoesterd heeft, en dat het eene idéé fixe bij "ticm geworden is, dat hij dezen dood niet kon ontgaan. Zijn vader, zijn broeder en twee neven benamen zich vroeger op dezelfde wijze het leven. De industrie van het droogen van eieren neemt in Amerika eene groote uitbreiding. De eieren worden zorgvuldig tegen het licht onder zocht, of zij frisch zijn, en worden dan in een enormen bak geworpen, waar zij gebroken worden en door eene middelpuntvlietende beweging van de schaal gescheiden, evenals honig uit de graat wordt gehaald. Het dan verkregen vocht wordt op eene bijzondere wijze door hitte gedroogd, waardoor eene stof wordt verkregen, die veel op suiker gelijkt en in vaten verpakt wordt. Al de voedende eigenschappen van het ei zijn bewaard, en de geconserveerde eieren zijn voor alle gebruik even geschikt als versche. BINNENLAND, 's Gravenhage. De heden belegd zijnde zitting der tweede kamer moest, wegens onvol doende opkomst der leden, verdaagd worden. Ingekomen is een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1877. 's Gravenhage. De koning heeft machtiging verleend tot het houden eener buitengewone ver gadering der provinciale staten van Zeeland den 15ea October tot verkiezing van een lid van gedeputeerde staten en tot behandeling van het verzoek tot opheffing van het waterschap „de Nol vanOuwelek." BUITENLAND. ïjOËidors. De Daily News meldt, dat de expe ditie naar Kaboel onmiddellijk zal aanvangen. In Afghanistan worden strijdkrachten verzameld om de Engelschen terug te slaan. New-York. Op Santa-Cruz is een opstand uitgebroken. De negers hebben groote wreedhe den gepleegd en zijn meester van het eiland. Op 3 October jl. is door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen, te Zierikzee, in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed het opnieuw bedelven van de waterleiding tusschen Serooskerke en Haamstede (Haamsteedsche vaart), in 5 perceelen. Van het le en 3e perceel is aan nemer geworden S. Bezuijen te Ouddorp, voor 500 en ƒ380; van het 2e, 4" en 5" perceel Cente Krijger te Haamstede, voor f 460, f 471 en f 400. Spoox- w egbegrooting. Voor 1879 wordt op een te verwerken bedrag van 12,650,000 gerekend. Het vermoedelijk batig slot van vorige dienstjaren is te zamen f 4,650,000, zoodat eene bijdrage van 8 millioen op de staatsbegrooting wordt uitgetrokken. De stand der werken is als volgtDie te Amsterdam en van het goederen-station te Rotter - dam (Fijenoord) bevolen bij de wet van 1860 zijn nog in uitvoering. De werken aan het buitensluishoofd met de sc'nutkolk aan de marinehaven te Vlissingen zijn voortgezet. De brug over den Rijn bij Arnhem evenals die over de Waal bij Nijmegen zijn voltooid en be proefd. Die voor den spoorweg en den grooten weg van Nijmegen naar Maastricht, is voltooid. Voor de lijn Zwolle—Almelo worden de ontei geningen krachtig voortgezet. Voor de lijnen Amersfoort—NijmegenDor» drechtEist en NijmegenVenlo zijn de onteige ningsstukken voorde tweede tervisie-legging in onderzoek. Voor de lijn Stavoren—Leeuwarden worden de onteigeningsstukken voor de gewijzigde richting gereed gemaakt. Voor het gedeelte ZaanstreekHoorn worden de onteigeningsstukken voor de tweede tervisie- legging onderzocht. Voor het gedeelte Hoorn Enkhuizen is het tracé nog niet vastgesteld, daar het onderzoek omtrent de diephouding van het Krabbersgat nog niet geheel is afgeloopeu. De lijnen ZwaluweHertogenboseh, Rotterdam Hoek van Holland en Groningen—Delfzijl zijn nog in onderzoek.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2