BUITENLAND. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Koloniën. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prijzen van Effecten. de schilders en graveurs vindt men o.a. teekeningen gravures of schetsen van Lingeman, Taanman, mevr. Ronner-Smit, Cunaens, te Gempt, Hekking, Gruyter, Kaiser, Wijnveld, Allebé, mej. Schwartze, mej. Vos; hierbij moet worden opgemerkt, dat vele kunstenaars reeds in het door Pulcliri Studio te 's Hage aangeboden geschenk kunstwerken hebben geleverd; van de componisten, eveneens eigenhandig geschreven meestal nieuwe compositiën voor zang of piano, o.a. van Verhulst, Hol, Heiuze, Frans Coenen, Nicolaï, mr. Viotta, de Lange, Brandts Buys, Joh. M. Coenen en anderen. Tevens werd afzonderlijk een door den heer Stracké, te 's Bosch, vervaardigd ruiterstandbeeldje van .wijlen koning Willem II bij het album het vorste lijk echtpaar aangeboden. Het Algemeen Dagblad van N. I. schrijft in zijn overzicht o. a, het volgende over den Atjeh-oorlog: „Het Bat. Handelsblad opperde onlangs weder het vroeger ook door ons wel eens uitgesproken denkbeeld om de vestiging op Atjeh te beperken. Men kon dan later van eene andere zijde den oorlog handiger hervatten. De beperking door het Hdsbl. voorgedragen is echter slechts denk beeldig. Het blad wil 3000 man op 3 punten verdeelen, den kraton, een versterkt kampement in de IV Moekim, en een te Lambaroe. Maar dan behoudt het door ons bezette gebied zijn zelfde uitgebreidheid; alleen zal het open zijn voor de vijandelijke invallen. Toch zullen ook dan de communicaties tusschen die drie punten opengehouden moeten worden en de bevolking en de geïmmigreerde Chineezen beschermd moeten worden, terwijl de beide buiten-kampementen nog uit den kraton geproviandeerd zullen moeten blijven. „Wat zal er van de veiligheid der bevolkingen der patrouilles en convooien worden, als het land door opheffing van al onze posten voor den vijand opengelegd wordt Om die veiligheid te verkrij gen, heeft men immers zoo spaarzaam mogelijk de tegenwoordige posten moeten instellen. Bewijs genoeg dat de vestiging van slechts drie groote posten op een even uitgestrekt terrein ons niet verder brengen zou. Neen, wilde men beperking, wilde men een staking van het tot nog toe gevolgd oorlogsbeleid, dan zou men onze nederzetting tot éene sterkte moeten terugtrekken. Eenige maan den geleden werd door ons dit denkbeeld uitge sproken, maar wij voegden er tevens bij, zooals wij nu herhalenook nu reeds hebben wij op Atjeh eigenlijk nog niet anders dan Kotta-Radja met de noodige voorwerken. Nu, gelijk in October 1876 de heer van de Putte deed, begint men hiel en daar weèr te spreken over verkeerde afwijking van het stelsel-van Swieten, over noodigen terug keer tot een defensieve houding; en nu, gelijk toen, moet het antwoord zijn, dat men van de defensieve houding nog altijd niet is afgeweken. Er is nog nooit op Atjeh, noch onder generaai Pel, noch onder Wiggers en Diemont, noch thans onder van der Heyden een excursie gedaan, die niet noodig gemaakt was door het bedreigen van in de onmiddellijke nabijheid van Kotta-Radja gelegen punten. Wat het denkbeeld van een aanval op Groot Atjeh van het zuiden uit betreft, vooralsnog moet dit denkbeeld een groot woord blijven. Wanneer men op de kaart den afstand tusschen Pedir of Analaboe en ons gebied vergelijkt met de grootte van dit laatstewanneer men weet, dat van het tusschenliggende terrein niets bekend is wanneer men de moeilijkheid van beweging voor onze legers in een land zonder wegen opmerkt, dan beseft men dat dit plan wel een is, dat uitgespro ken, maar nog niet nader besproken kan worden. Het resultaat, waartoe de loop van den Atje- schen-oorlog den opmerkzamen beschouwer telkens weder terugbrengt is dit, dat die oorlog misschien nooit had moeten begonnen zijn, maar eenmaal aangevangen, zijn verderen loop als een fataliteit achter zich aansleept en geen andere keuze dan 3taken of doorgaan overlaat. Beveiliging van Kotta-Radja en onmiddellijke omgeving blijve voorloopig, gelijk tot nu toe, het einddoel onzer operation, welker meer onmiddel lijk doel geacht moet worden bereikt te zijn, wanneer op onze expeditiën nu, gelijk na de tochten onder de generaals Wiggers en Diemont een tijd van rust, en met iedere nieuwe expe ditie een telkens langer tijd van rust volgt. Onzes inziens zal men zich er bij moeten neer leggen om op deze wijze den Atjeh-oorlog zeer langzaam haar einde te zien naderen, zorgende in de tusschenliggende tijdperken van rust zich niet, gelijk de laatste maal, tot zorgelooze bezuiniging en ontblooting onzer posten te laten verleiden. Naar men verneemt is zekere P. B., van beroep sloeproeier en sjouwer te Vlissingen, Maandag morgen zijne Woning uitgegaan en tot hiertoe nog niet teruggekeerd. Daar niemand iet3 van hem weet, vreest men dat hem een ongeluk is overkomen. In verband tot de plannen voor den aanleg eener haven te Scheveningen is er ook een ont werp gevormd voor de uitbreiding van 'sGraven- bage. Dit laatste zou o. a- ten doel hebben het verleenen der aangevraagde subsidie van 2 millioen voor de gemeente minder bezwarend te maken. Het Nieuws van den Dag geeft de volgende beschrijving van de Dinsdag te Parijs gehouden Hollandscbe harddraverij. Dit feest heeft daar furore gemaakt. Reeds te voren was de aandacht der Parijzenaars in hooge mate gaande gemaakt, toen de acht keurige Hollandsche sjeezen met de keur onzer harddra vers er voor, door de fraai gekleede pikeurs aan de hand geleid, jl. Zaterdag van het spoorweg station in optocht langs eenige voorname straten naar het Bois de Boulogne trokken. Bij de eerste vergadering der jury, Zondag in het Pavilion d'Ermenonville gehouden, heeft de voor zitter, de heer Wafelbakker, van Amsterdam, den heer Coster de hulde gebracht, die hij verdient voor zijne poging om een echt Hollandsche harddraverij in Frankrijk'.s hoofdstad te doen houden. Van het begin tot het einde was alles in vader- landschen trant ingericht, zoodat voor onze lezers wel geen nadere beschrijving noodig is, doch alles was rijker en smaakvoller en de prijzen waren kostbaarder en fraaier. Voor den wedstrijd voor paarden onder den man, bestond de prijs in een prachtig bewerkte zilveren roomkom op zwart marmeren voetstuk, uit de fabriek van Van Kempen, benevens een aanzienlijke som in geld, gelijk ook voor de premie. De uitslag van dezen strijd is thans bekend. Van de acht paarden behaalde de prijs het paard Prinses, van den heer Smit Jr., te Slikkerveer, pikeur P. van Santende premie, het paard Wilhelmina, van den heer H. van Haren, te Amsterdam, pikeur P. Koch. De belangstelling, die onze harddraverij in Parijs wekte, bleek uit het overgroot getal toe schouwers, waaronder men telde den president Mac-Mahon, den maarschalk Canrobert, onzen gezant baron van Zuylen, den consul-generaal Coster, den president der Nederlandsche hoofd commissie voor de tentoonstelling jhr. Klerk, en anderen. Ook onze kroonprins was er bij tegen woordig. Het prachtigste herfstweder begunstigde het feest. Morgen volgt de wedstrijd voor paarden en sjees, waarvoor eveneens een kostbare prijs in zilver bestemd is. Naar aanleiding van deze Hollandsche harddra verijen bevatte de Figaro een met veel zaakkennis geschreven artikel over die feesten. Keizer Wilhelm zal waarschijnlijk den 12e" de zer naar Berlijn terugkeeren en dan met eene proclamatie aan zijn volk verkondigen, dat hij de regeering weder van zijn zoon heeft overgeno men. In Amerika wint de meening veld, dat daar te lande door de bevolking meer vleesch wordt gegeten dan wel raadzaam is voor de gezondheid. Dat meerdere zou elders hier of daar nog wel een plaatsje kunnen vinden. In de kinderkamer. „Lieve mama, wat is toch eigenlijk een engel?" Wel mijn schat, dat is een ventje zooals jij, dat vleugeltjes heeft en vliegen kan." De kleine schudt ongeloovig het hoofd. „Gelooft gij het niet?" „Ja maar ik begrijp niet waarom papa onze gouvernante altijd lieve engel noemt, zij kan toch niet vliegen." „Wel zeker, sprak de moeder beslist, gij zult eens zien hoe gauw zij het huis uitvliegt." De Temps zegt, dat de Nederlandsche hard draverij te Parijs slechts matig bevallen is. Er is geene spanning bij, en dezelfde wedstrijd duurt twee uren. Het blad meent, dat deze sport in Frankrijk geen gunstigen bodem zal vinden om inheemseh te worden. Door burgemeester en wethouders van Zierik- zee is op 2 October jl. ten raadhuize in het openbaar bij minste inschrijving aanbesteed de levering van 390 hectoliters steenkolen ten dienste van enkele gemeente-inrichtingen en is hiervan aannemer geworden de firma Moolenburg en c°., voor 63| cent per hectoliter. 2 Oct. 's av. 11 u. 47 gr. 3 's rnórg. 8 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. 's av. 6 u. 53 gr. Omtrent het aandeel, dat de Russische regeeiing al of niet op hare rekening behoort te krijgen van de onbeleefdheid van Sjier Ali, lekt nog niets uit. Bij gemis van eene zekere oplossing van de vraag wordt de waarschijnlijkheidsrekening op haar toegepast. De Engelsche zaakgelastigde te Petersburg heeft vóór een dag of wat aan de Russische regeering schriftelijk de vraag gedaan, hoe de zending van generaal Stolietofï naar Kaboel te rijmen was met de belofte, indertijd door Rus land afgelegd, om zich te onthouden van het uitoefenen van eenigen invloed in Afghanistan. De Engelsche gezant grondde die vraag op den zonderlingen aard der zending, die op een af stand gevolgd werd door eene troepenmacht van 15,000 man. De ambtenaar, die aan het Russische ministerie van buitenlandsche zaken meer bepaald met het bestuur der Aziatische zaken belast is, de heer de Giers, antwoordde, dat de Russische regeering steeds gezind was om zich aan de vroeger gesloten overeenkomsten te houden, en dat de zending van Stolietofï, hoezeer ontworpen onder andere omstandigheden dan die van het tegenwoordig oogenblik, nimmer eenig ander doel had gehad dan om den emir eene hoffelijkheid te bewijzen. Hoewel dit antwoord bitter weinig zegt, is het toch in zooverre voor Engeland geruststel lend, dat er uit blijkt, dat Rusland in geen geval rechtstreeks zich in de Kaboelsche quaestie wil mengen. Wat de Petersburgsche regeering wel licht moge gedaan hebben om het conflict in het leven te roepen, zij schijnt niet van plan te zijn Sjier Ali te steunen, als Engeland den vermetelen nabuur wil straffen. Overigens is aan de bewe ring, dat het Russisch gezantschap een zoo geheel onschuldig karakter zou dragen en dat enkel en alleen uit hoffelijkheid een leger van 15,000 man de boodschap van den gezant - wat die ook moge geweest zijn' gewicht zou hebben bijge zet, wel niet veel geloof te hechten. De Times geeft in zijn nommer van eergisteren eene opgave der militaire krachten van den emir, die eene eigenaardige waarde ontleent aan het feit, dat zij ontleend is aan een arbeid over Afghanistan, bewerkt en uitgegeven door den grooten staf van het Russische leger. De over vloed van bijzonderheden toont aan, dat de Russische officieren, die mét de samenstelling zijn belast geweest, eene nauwgezette studie gemaakt hebben van het Afghaansche leger. Zou dat ook het gevolg zijn van de Russische hoffelijkheid? Uit de opgave van den staf blijkt, dat de emir, behalve over eene zeer aanzienlijk en welgewapend staand leger, in geval van nood nog beschikken kan over eene landweer van 150,000 man, indien althans al zijne vazallen gezind zijn éene lijn met hem te trekken. Indien nu aan Sjier Ali den tijd gelaten wordt om zich met de kleinere vorsten, die zijne suzereiniteit huldigen, te verstaan, kan Engeland in de aanstaande lente eene ontzag wekkende macht tegenover zich vinden en kan het bewaarheid worden, dat de oorlog duur en lang zijn zal, wat nu reeds menigeen in Engeland vreest. Dan wordt ook de vraag des te gewichtiger, die ook deze zaak, evenals vele verhoudingen in het mensehelijk leven beheerscht: wie zal dat betalen? Moet die last op het Indisch gouver nement drukken of op het moederland? De Fall Mall Gazette wijdde in haar nommer van Dinsdag een hoofdartikel aan die vraag, waarin zij in laatstgenoemden zin werd beantwoord. Het aristocratische blad, dat gewoon is voor de uit drukking zijner meening niet altijd de zachtste termen te kiezen, beweert dat het opleggen van den last van dezen oorlog aan het Indische budget zou getuigen van de meest dwaze en de meest gemeene politiek, en dat de schande, die het volgen van zulk eene gedragslijn zou medebrengen, wel vermeden zal worden door het gevaar, dat er aan verbonden is. De rijkste der beide schat kisten zou dan door de armste de kosten doen betalen van de verdediging van een belang, dat in strikten zin een Engelsch belang is, omdat de Afghaansche quaestie geen speciaal Indische zaak is, maar een onderdeel van Engelands algemeene politiek met het oog op het blijkbaar aandeel van Rusland in de houding van Sjier Ali. Bovendien zou het verhoogen der belastingen in Engelsch - Indie om zulk eene reden zeer onstaatkundig zijn, omdat men een oorlog impopulair zou maken, die zijn goeden uitslag voor een groot deel moet danken aan den steun van de inboorlingen. Men schijnt te Weenen nog te hopen op een vergelijk tusschen de rijksregeering en het Hon- gaarsche ministerie. De te vinden middenterm tusschen de beide politieke richtingen zou bestaan in eene bepaling van een zekeren duur voor de bezetting van Bosnië en Herzegowina en in het terugroepen van zooveel mogelijk troepen. Dit bericht vereischt echter bevestiging, daar het voor Oostenrijk in de gegeven omstandigheden zeer moeilijk is in deze quaestie een stap terug te gaan. Een der Engelsche bladen meldt, dat de onder handelingen tusschen het Vatikaan en de Duitsche regeering geheel en al zijn afgebroken. De onwil der afgezette Duitsche bisschoppen, om door water in hun wijn te doen den vrede te herstellen, zou volgens dat bericht de spaak zijn, die in hetf'wiel van den vredewagen is gestoken. r De Duitsche parlementaire commissie voor de socialistenwet heeft ook in tweede lezing, niette genstaande de bezwaren van den bondsraad, de hoofdbeginselen gehandhaafd, door haar bij amendement in het ontwerp gebracht. Hare zitting liep gisteren in korten tijd af. Heden van Vlissingen vertrokken Zr. Ms. stoora- kanonneerbootflydra, kommandant DitlafTj assens, naar Brouwershaven, en Zr. Ms. monitor Krokodil, kommandant Commijs, naar Rotterdam. Oostburg, 2 October. De aanvoer van granen was heden niet zoo ruim als vorige week. Voor goede qualiteiten tarwe en gerst was de vraag weder voldoende, en bleven de prijzen dezelfde. Middelburg, 3 October. Heden was de aanvoer uit Walcheren klein, veroorzaakt door den veld arbeid, dier door het drooge weder begunstigd, het dorsclien verhindert. Van buiten was er geen aanvoer. Goede jarige Walchersche tarwe werd voor verbruik gekocht tot vorige prijzen. Nieuwe blanke Walchersche tarwe gevraagd en 25 cent hooger betaald. Voor puike zaaisoort is boven de noteering besteed, mindere soorten niet gezocht nieuwe blanke zaaifogge en baksoort prijshou dend; nieuwe wintergerst onveranderddito Wal chersche zomergerst 10 cent hooger; dito Wal chersche witteboonen gevraagd en vorige prijzen met graagte betaald; dito bruineboonen onver anderd; dito paardeboonen goed prijshoudend voor dito groene kookerwten in de beste soort bestond buiten- en binnenlandsche vraag en zijn tot dezelfde prijzen gekocht. Nieuw winterkoolzaad nominaal eender. Jarige Walchersche tarwe f 9.50 a 10middelmatige dito ƒ8.40 a 8.75; nieuwe blanke dito 9.50 a 9.75 betaald, eu voor zaaisoort daarboven; nieuwe zaai- en bakrogge f 7.25; dito wintergerst 7.10; dito Walchersche zomergerst 6.25 a 6.35; dito Walchersche witteboonen 12 a 12.25 besteeddito bruine boonen 13.50 gekochtdito paardenboouen 7.50 a f 7.75; dito groene erwten op de kook 9.25 a 9.50 betaald; dito winterkoolzaad f 12.50 nominaal. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd: 2 paarden, 2 vette koeien, 2 vette ossen, 4 vette vaarzen, 12 kalf koeien, 2 kalfvaarzen, 12 vare koeien, 14 stuks jong vee, 2 stieren, 4 schapen, 114 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren: paarden 90 a f 130; vette koeien 74 a 80 cent per kilogr.vette ossen 72 a 76 cent per kilogr.vette vaarzen 76 a 80 cent per kilogr. kalfkoéien f 180 a f 230kalfvaarzen 160 a ƒ190; varekoeien f 90 a ƒ230; jong vee ƒ40 a f 120stieren 50 a f 70schapen 10 a f 16 magere varkens 5 a 14. gemiddelde marktprijzen, Yersche boter 1.05 a 1.15; eieren per 100 stuks 5.80. Bergen op Zoom, 3 October. Puike witte tarwe 9.50 a 10.10, mindere 7.75 a ƒ8.90 roode 8.50 a f 9.75 per 70 kilo rogge 6.70 a 7.10; boekweit 5.a 5.25 per 58 kilo; nieuwe wintergerst 7.10 a 7.30zomergerst 6.a 6.35haver 9.a 9.25kook erwten 9.a 9.50paardenboonen 7.20 a 8.kanariezaad 8.25 a ƒ8.75. Suiker betere stemming nominaal 25 op 88 gradenmeiassen zonder handelboter per stuk 1.4 kilo 0.70; eieren per 26 stuks 1.40. Amsterdam, 2 Oct. 3 Oct. STAATSLEENINGEN. Scales"!. Cert. N. W. Sch. 24 pet. dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 ISelglë. Certificaten2J Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. dito April-Oct. dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844. Portng. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 S&uslantL Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5- Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatiën 18625 dito 1864 ƒ1000 5 dito 1864 1005 dito 1877 dito5 dito 1872 gecons. dito. 5 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 le Leening dito. 44 dito 1860 23 Leening dito. 44 dito 1875 gecons. dito 4^ Cert. Hope C9 1840 4 dito 2e, 3" 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 üjtaisje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereelt. Staten. Obl. 1876 44 dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 ÏNDUSTRIEELE EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Mcderl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. 102 j Ned. Hand.-Maatscli. aand. rescontre5 194! Ned. Ind. Handelsb. Aand. 119 120 Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 894 dito gegarand. dito. 4j 101 üuitsehlaswi. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. _-*■ Oostenrijk. Aand. Nat. B. n 1144 114 5 5 5 4 4 62Ï% 621 75 75 A 98 981 55 55 71 51! 511 51 f 511 531 52! 531 531 61! 771 77 49 j 49Ü 96| 95 94 561 56| 74A 90 f 90 841 84A 815 811 80 791 80! 80f- 811 79 721 721 714 71A 63 40 39 14A 144 32| 32A 13f 13! 301 1H 10! 151 141 55 544 731 731 1024 104A 105 105 941 931 891 88f

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3