T N". 233 1878. Donderdag 3 October. 12I<: JctüAgtUl^. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Stremming passage voor rij- en voertuigen over de SeisfolnnenRsrug. Middelburg, 2 October. iFETJiLx.iEr.roTsr. de Schrijfster van „Jennie" enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend. dat de passage voor rij- en voertuigen over de Seisbinnenbrug nog tot en met a. Zaterdag den 5™ dezer blijft gestremd. Middelburg, den 2 October 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOKEE, De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. Het Handelsblad wijdt aan 's konings verloving eene beschouwing van weinige regelen, met deze woorden eindigende: „Bij het aangaan dezer verbintenis kon Z. M. slechts worden geleid door de stellige overtuiging, dat hij met deze prinses gelukkig wezen zou. De natie kan in die overtuiging deelen, want de jonge prinses is schoon en goed, bemind bij allen, die haar kennen. „Aan hartelijke bewijzen van deelneming zal het dan ook bij dit nieuwe vorstelijk huwelijk zeker niet ontbreken. De Nederlandsche natie toont gaarne, hoe groot belang zij stelt in het geluk harer vorsten." Het Haagsche Dagblad bepaalt zich tot den wensch: „dat de gewichtige stap, waartoe Z. M. de koning is overgegaan, het huise lijk geluk ook in het vorstelijk paleis moge bevorderen. Als hieruit voor Z. M. een kalm, tevreden leven mocht voortspruiten, zal dit onge twijfeld voor geheel de Nederlandsche natie tevens een reden tot groote vreugde opleveren." De Standaard zegt het volgende „Onze nieuwe koningin is komende en ook zij zal in haar tweede vaderland eerbiedige bejege ning en niet moeielijk te verwerven genegenheid vinden. „Ons Christenvolk biedt haar nu reeds den welkomstgroet en bidt zegen af over deze ver bintenis. „Ja, bidt, bidt met aandrang, dat de komst dezer koningin ons het schouwspel profeteere van een stil en gelukkig, van een echt-Hollandsch en Christelijk leven in de koninklijke paleizen." De Nieuwe Botterdamsche courant heeft bij het bericht der verloving geen woord gevoegd. Het 6? doos HOOFDSTUK XIV. NIEUWS. Dit alles had ik op mijne lippen toen ik bij u te Fern-Lea was en ook toen ik u in de stad vaar wel kwam zeggen, maar ik wist toen nog niet wat ik nu weet en wat mij het recht zou gegeven hebben te spreken zooals ik dacht. Later, den zelfden avond waarop ik Londen verliet, kreeg ik de bevestiging van feiten die ik vroeger ver wacht had. Er rust een smet op het verleden van S. M., dien zelfs uw goedheid niet over het hoofd kan zien. Zij is even valsch als hare oogen, die van twee verschillende kleuren zijn en daarom verbergt zij ze zoo zedig. Alleen bij avond ziet zij iemand aan en dan nog zeer vluch tig. Haar eene oog is blauw, het andere bruin. Tracht u van dit zonderlinge feit te overtuigen en laat u dat het bewijs zijn dat mijn berichtge ver de dame in quaestie goed kent. Gij kunt er, zooals Lavater zegt, altijd stellig op aan dat jnenschen met oogen van verschillende kleuren, Vaderland heeft gezwegen. Het Nieuws van den Dag, de Arnhemsche courant, het Rotterdamse Nieuwsblad hebben niets gezegd. Het Utrecktsch Dagblad heeft naar een vroeger opstel verwezen, waarin het aanstaande huwelijk gekenschetst werd als eene gebeurtenis, waarin geheel Nederland zich zou verheugen „omdat het met zijn Oranje's dweept en in hun vreugde heil ziet." Yoor zoo ver de openbare meening in Nederland zich uitspreekt in onze grootste en meest ver spreide dagbladen, mag uit deze aanhaliDgen het gevolg worden getrokken dat zij het nieuws van 's konings aanstaand huwelijk, met betrekking tot 's lands belang, dat daarbij op zoo nauwe wijs betrokken is, heeft ontvangen met gevoelens, welke, uit eene opvatting van voegzaamheid en eerbied, zich slechts in den vorm van terug houding hebben doen kennen, Wat ons betreft, wij hebben in ons nommer van 4 September ons oordeel uitgesproken. De rede nen waarom wij het toen en niet later meenden te moeten doen, zijn in dat opstel uiteengezet. Wanneer wij daar nu nog op terugkomen is het niet om de bedenkingen te wederleggen, welke hier en daar in de pers tegen ons gevoelen uit gesproken zijn. Het onderwerp lijkt ons daartoe niet geschikt. Evenmin zullen wij over de wijze, waarop anderen hun gevoelen over de gebeurte nis van den dag hebben kenbaar gemaakt, eenige op- of aanmerking in het midden brengen. Maar wij meenen aan onze lezers de verklaring schul dig te zijn dat, gelijk de verrassend vele blijken van instemming, welke wij bij deze gelegenheid ontvangen mochten, ons het bewijs geleverd hebben dat door ons inderdaad gezegd is wat in de harten van vele Nederlanders leefde, zoo ook de uitspraak der openbare mee ning, die op het officieele bericht gevolgd is, ons in onze opvatting bevestigd heeft. Yoor 't overige vereenigen wij ons van harte met den wensch dat het voorgenomen huwelijk aan de koninklijke echtgenooten liet geluk moge verzekeren, dat zij zich daarvan voorstellen en dat het daardoor ook tot het welzijn van Neder land moge bijdragen. Want ofschoon wij alle dweperij als eene ongezonde uiting des gevoels beschouwen en daarom ook niet de meening onderschrijven, dat Nederland met zijne Oranje's „dweept", zijn wij vast overtuigd dat het geluk in 's konings paleis tot dat van ons land in nauw verband staat. Die overtuiging, bij ons misschien iets levendiger dan bij anderen, heeft ons onze woorden van 4 September in de pen gegeven en doet ons over bet schrijven daarvan ook nu nog geen spijt gevoelen. onoprecht ik zou zelfs nog een sterker woord gebruiken en zeggen dat zij leugenaars zijn. Mevrouw M. n. is bezig een huwelijk voor haar dochter in orde te maken, met een rijken West-Indischen gast en ik denk dat Sibylle onder zijn hoede wel verhinderd zal worden verder kwaad te stichten. Hij zal haar met veel jaloersch- heid bewaken en zij zijn aan elkaar gewaagd. „In alle geval, mijn lieve kind, vertrouw ik dat gij alles wat ik geschreven hebt zult opvatten als alleen ingegeven door mijn bezorgdheid voor uw welzijn en geluk. Imprimis ter wille van uzelve; sectmdo terwille van de herinnering aan uw lieve moeder. Schrijf mij naar Melbourne, zooals ik u opgegeven heb, en vertel mij al wat gij weet." Pearl was zoo onthutst door den inhoud van dezen brief dat zij een heelen tijd in stomme ver bazing bleef zittenEindelijk brak zij werktuigelijk den langen brief van Lotta open; maar hare dwalende gedachten werden al spoedig bepaald bij hetgeen zij hier las, van de welbekende hand harer jeugdige vriendin. „Een maand geleden was ik het gelukkigste wezen op de wereld en nu ben ik zoo diep on gelukkig Gij zult zeggen dat ik altijd in uitersten, spreek Pearl maar ik heb Claud ik durf niet meer zeggen m ij n Claud zoo lief en ik vrees dat hij mij ontnomen wordt! Twee dagen nadat, wij elkaar ons woord gegeven hadden ging hij naar Londen en ik ben overtuigd dat dat een slechte stad is, zooals ik al zoo dikwijls heb Bij de heden plaats gehad hebbende opening d,oj> stombiljetten voor de verkiezing van twee- leden voor de provinciale staten van Zeeland, bij herstemming tusschen de heeren mr. D. A. Ber denis van Berlekom, C. J. J. A. van Teijlingen, Th. van Uije Pieterse en W. A. Graaf van Lijn den is gebleken^dat zijn ingeleverd 704 biljetten; hiervan werden 10 om verschillende redenen van onwaarde verklaard zoodat het getal geldige stemmen 694 bedroeg. Hiervan werden uitgebracht op de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom 372, Th. van Uije Pieterse 353, C. J. J. A. van Teijlingen 318 en W. A. Graaf van Lijnden 309; de twee eerst- genoemden zijn alzoo gekozen. In de verschillende gemeenten van het kies district is gestemd als volgt 17 Sept. 1 Oct. te Middelburg 245 300 van de 487 kiezers. Vlissingen. 124 119 77 252 77 Veere 15 16 17 n 33 71 Oostkapelle 21 19 n 7) 38 77 Domburg 20 18 77 7) 35 77 Vrouwepolder 10 15 7) 77 39 77 Serooskerke 17 23 7) Y) 46 77 Aagtekerke 10 11 7) 77 30 77 Grijpskerke 16 17 7) 77 34 77 Westkapelle 12 19 n 77 53 77 St. Laurens 9 11 7) 77 29 77 Meliskerke 7 8 11 77 33 77 Zoutelande 11 11 n 77 27 Bigge kerke 10 7 n 77 44 77 0.- en W.-Soub. 20 21 9) 47 77 Koudekerke 27 31 n 77 78 77 Rtóthem 19 15 77 77 23 77 N.- en St. Joosl. 23 28 77 77 31 77 Arnemuiden 13 15 7) 77 32 T7 629 704 van de 1391 kiezers. I-leden heeft de justitie alhier zich, ten vervolge op ha're descente van gisteren, opnieuw naar Krui- ningen begeven, ter voortzetting van het onderzoek naar een diefstal van per spoor verzonden appelen. Het gevolg van dat onderzoek is geweest, dat de vrouw en de dochter van den stationschei te Kruiningen aangehouden en voorloopig alhier gevangen gezet zijn. De heer M. Couvee Jr., gemeente-architect te Zierikzee, genoot den 1 October 1878 het voor recht zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Als blijk van hoogachting en waardeering werden hem namens den raad door eene commissie uit den raad aangeboden twee kristallen karaffen, sierlijk met zilver gemonteerd. hooren zeggen. Ik heb nog aan niemand mijn twijfel en bekommernis medegedeeld en vertrouw ze aan niemand toe dan aan u mijn beste vrien din! Mijn ouders denken dat ik over zijne af wezigheid treur. Was dat maar alles! Maar ik weet zeker dat hij mij ontnomen wordt zoo zeker als of ik de meedoogenlooze vrouw voor mij zag, die hem in hare strikken lokt en al zijne gedachten van mij afleidt. Ik geloof dat ik om zijnentwil in staat zal wezen alles moedig te dragen, als ik weet dat hij waarlijk gelukkig is en dat zij, mijn doodvijandin, die ik nooit eenig kwaad gedaan heb, hem iief heeft, goed voor hem is, en hem gelukkig zal maken. Pearl zeg mij de waarheid 1 Elke zekerheid is beter dan die akelige twijfel. Wilt gij eens met hem spreken „Hij is zoo goed, zoo lief en zal zeker medelijden met mij hebben. En zijn medelijden is mij oneindig meer waard dan de aanbidding van eenig anderMijnheer Bahn, de beeldhouwer, heeft mij ten huwelijk gevraagd, daarbij natuurlijk niets van mijn engagement af wist. Hij scheen zoo ongelukkig omdat ik hem afsloeg, dat ik uit medelijden met hem begon te schreien als een kind; hij begreep die uiting van mijn gevoel geheel verkeerd en ik was genoodzaakt hem te bekennen, dat ik niet over hem schreide maar over de afwezigheid van iemand dien ik zeer lief had. Daarop voer hij woedend uit togen dien „ailerbedriegelijksten mensch" want hij meende dat ik mijnbeer Delroy een vriend van Claud betreurde, een Franschman die een tijd. De tweede kamer heeft heden het Dewijs gege ven dat de waarschuwing van den minister van financiën, om in 't beheer der staatsfinanciën zui nigheid te gaan betrachten, niet voor doove ooren gepredikt is. Met 41 tegen 16 stemmen heeft zij (zie onze Telegrafische berichten) op voorstel van den heer van de Werk besloten het opmaken eeuer voordracht ter vervulling van de bestaande vacature bij den hoogen raad uit te stellen, althans tot na de daarover te voeren beraadsla ging bij de staatsbegrooting, en wel om reden de financieele toestand bezuiniging vordert. Wij juichen dit besluit zeer toe. Meermalen hebben wij, in rechtsgeleerde kringen, hooren fluisteren dat de leden van ons opperste rechter lijk college juist niet met werk overladen zijn. De wet op de rechterlijke organisatie bepaalt het aantal raadsheeren op „ten minste twaalf en ten hoogste veertien." Er bestaat dus gelegenheid om, in tijden van finaneieelen nood als de tegen woordige, twee raadsheers-traktementen te bezui nigen. De kamer heeft een goed voorbeeld aan de regeering gegeven, door te toonen dat zij de noodzakelijkheid van zuinig te zijn niet slechts belijdt met den mond, maar de gelegenheid zoekt om die te betrachten. Het bedenkelijke van 't geval is dat het aantal raadsheeren nu juist 13 blijft. Een kwaad getal Maar een raadsheer in den hoogen raad zal wel boven dergelijke bijgeloovigheden verheven zijn. Bij de gisteren te Parijs gehouden Holland- sche harddraverij van paarden onder den man, waaraan door 8 paarden van zessen klaar werd deelgenomen, is de le prijs, een zilveren-roomkom met lepel op marmeren voetstuk, behaald door Prinsesvan den heer Smitte Slikkerveer, en de premie, ter waarde van 500 francs, door Wil- helminavan den heer van Haren, te Amsterdam. De maarschalk-president der republiek en Z. K. H. de prins van Oranje waren van het begin tot het einde bij den wedstrijd tegenwoordig. Na het bedanken van mr. J. Loudon, is de heer m'. G. M. van der Linden, rijks-advocaat, door de Vrijzinnige hiesvereeniging te Dordrecht tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen. De ministerraad is Maandag, na de ontvangst van het officieel bericht van 's konings verloving, in buitengewone vergadering bijeengekomen. De grootmeester van bet huis des konings, mr. R. J. graaf Schimmelpennick van Nijenhuis, is lang hier geweest is en dien gij waarschijnlijk te Londen ook wel zien zult. O Pearl! hoe benijd ik u! Wat zijt gij gelukkig! Gij zijt de vrouw van den eenigen man dien gij ooit hebt bemind: gelukkig door zijn onverdeelde liefde, omringd door alles wat lieve vrienden en Engelsche weelde u kunnen verschaffen! En toch ben ik zeker dat gij de gelukkige dagen van ouds niet vergeet en dat gij bij de herinnering daaraan, bereid zult zijn mij te helpen. Tracht Claud te spreken, ondervraag hem, verneem de waarheid en al is zij hard deel ze mij mede. Die onzekerheid is doodend voor mij; welk lot mij wachten moge ik zal sterk zijn en trachten het te dragen, vooral als hij het verlangt." Dien morgen kreeg mevrouw Winter belet bij mevrouw Carlton. „Mevrouw had hoofdpijn „Hartpijn, vrees ik, arm vrouwtje!" dacht de colonelsvrouw wegrijdende. Zij was teleurgesteld dat zij haar nieuwe vriendin niet zien kon en be - schuldigde zonder aarzeling die „leelijke miss Moreton" de oorzaak van haar leed te zijn. En inderdaad was Pearl in hare gedachten met Sibylle bezig en deed deze haar, hoewel onbewust, menigen traan vergieten. Zij twijfelde er geen oogenblik aan of Morel voelde zich tot Sibylle aangetrokken, en ter wille van de arme Lotta was zij bittoi gegriefd door dit bedrog en die trouweloosheid. Wat moest zij in dit geval doen? Hoe kon zij

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1