Handelsberichten. Telegrafische berichten. BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Thermometerstand. Zeetijdingen. Graanmarkten enz, n sements-rechtbank te Maastricht m'. P. F. Besier, advocaat te Utrecht, en bij de arrondissements rechtbank te Heerenveen m', A. J. J. baron van Styrum, advocaat te Haarlem. 0 n tl e r w ij s. De gemeenteraad van Doesburg heeft besloten het aldaar bestaande gymnasium in een pro-gym nasium te veranderen. De gemeenteraad van Burgh heeft besloten uit het door burgemeester en wethouders, in overleg met den districts-schoolopziener, ter be noeming van een hoofdonderwijzer opgemaakte tweetal geene benoeming te doen. Er zal nu tot eene nieuwe oproeping overgegaan worden. Kerkri i e uws. Den 5'» October 1878 is het juist 300 jaren geleden dat de groote kerk te Goes het eerst voor den Hervormden eeredienst geopend werd. Vóór dien tijd hadden de Hervormden sedert 25 Mei 1578 hun bijeenkomsten gehouden in het Blauwe Huiswat oogluikend toegelaten werd doch toen de gemeente meer en meer toenam, zag de magistraat zich genoodzaakt de kerk der Kruisbroeders tot hare beschikking te stellen. Den len October 1578 werd echter de groote kerk door een hoop van het ruwste gemeen geplunderd, waartegen de predikant, Henricus Brand, van Middelburg, en eenige regeeringsleden zich vruch teloos zochten te verzetten. De magistraat zag zich hierdoor gedwongen het verzoek om open stelling der groote kerk op Zondag den 5en Oc tober in te willigen. Door L. P. van de Spiegel wordt in zijne Historie der satisfactie van Goes deze datum op 8 October gesteld. Het blijkt echter uit een ingezonden stuk in de Goesehe Ctaan welke de bovenstaande bijzonderheden ontleend zijn, dat zulks eene vergissing is, voortspruitende uit het verschil tussc'nen de Juliaansche en de Gregori- aansche tijdrekening, welke laatste eerst na 1582 werd ingevoerd. Kunst nieuws, Als een bewijs van bijzondere vlugheid mag dienen, dat op den dag zelf, dat de verloving van Z. M. den koning met prinses Emma van Waldeck-Pyrmont bekend werd, bij eene Haagsche firma reeds een Emma-marsch verscheen. Koloniën, Blijkens de officieele statistiek, betreffende Nederlandsch-Indië over 1876, bedroeg de bevol king van Java en Madura op het einde van dat jaar, 18,515,411 zielen, zijnde 168,719 meer dan een jaar te voren. Van de bevolking in 1876 waren: Europeanen 27,953 (mann. gesl. 15,233), Chineezen 194,348 (mann. gesl. 100,848), Arabieren 10,477 (mann. gesl. 5561), andere vreemde Oos terlingen 3638 (mann. gesl. 1895), Inlanders 18,278,998 (mann. gesl. 8,921,348). Over 't algemeen was, naar de opgaaf van 1876 te oordeeleu, toen gelijk in 1875, de bevolking- aanwas op Java en Madura beneden het cijfer van vorige jaren. Terwijl volgens de gegevens over 1865'74 het zielental in dat tienjarig tijdvak gemiddeld jaarlijks met ruim 2J pet zou zijn toegenomen, beliep de vermeerdering in 1875 slechts 1 pet ruim en in 1876 nog minder dan 1 pet. Voor beide jaren wordt dit toegeschreven aan den ongunstigen gezondheidstoestand, waar door in enkele residentiën het aantal sterfgevallen dat der geboorten overtrof en in vele gewesten de geboorten beneden het gewone cijfer bleven. In de buitenbezittingen telde men 7432 Euro peanen, 124,789 Chineezen, 4506 Arabieren, 6215 andere Oosterlingen. De statistiek der inlandsche bevolking is niet met genoegzame nauwkeurigheid bekend. Gisteren middag is de justitie van hier naar Kruiningen vertrokken tot het instellen van een onderzoek naar den dezer dagen gepleegden, en in ons nommer van Vrijdag medegedeelden, dief stal van appelen, uit een per spoor verzonden kistje. In het volgende jaar zullen in de stadslan- taarns te Amsterdam straatnaamborden worden geplaatst. De kosten a f 500 zijn op de begrooting van 1879 uitgetrokken. Het lijk der jonge dame, wonende op het Groenewegje te 's Hage, welke Donderdag nacht plotseling overleden is, werd op last der justitie Zaterdag avond naar het gemeente-gasthuis over gebracht wegens vermoeden van vergiftiging. Het onderzoek der deskundigen heeft echter aan 't licht gebracht dat eene beroerte als oorzaak van den dood te beschouwen is. - Frederick Moore, oud 53 jaren, geboren in Schotland, is Vrijdag avond ten gevolge van een alagaderbreuk in de cellulaire gevangenis te Amsterdam plotseling overleden. Zijn ware naam was Martin. Hij werd in Juni 11. gearresteerd, omdat hij gepoogd had stukken, voortspruitende uit den grooten effectendiefstal, in 1876 tusschen Dover en Calais gepleegd, te gelde te maken en zijne medeplichtigheid daaraan of wetenschap van de herkomst der stukken werd vermoed. Hij reisde met een pas, door hem niet geteekend, zooals het gebruik verei3cht, en zonder signale ment. Fransche en Engelsche detectivesdaartoe naar Amsterdam gezonden, herkenden in hem een berechten boef, o. a. vermaard als voleur a la barre, een toonbank-dief, die uit een groote hoe veelheid artikelen veinst wat uit te zoeken en ten slotte iets koopt dat hem behaagt, zonder echter hetgeen hij middelerwijl wegnam meê te betalen. Pas voor eenige dagen is de uitvoerige instructie tegen Martin alias Moore, betrekkelijk zijne verhouding tot den effectendiefstal aan den officier van justitie opgezonden. Martin heeft te Londen zeer respectabele familie. Te Renesse heeft zich Donderdag 11. een 4jarig meisje, tijdens hare moeder het huis had verlatenzoo ernstig gebrand dat het den volgenden dag aan de gevolgen daarvan is over leden. De gemeenteraad van Groningen heeft be sloten tot oprichting van een bad- en zwem-in- riehting, en afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur der Werkliedenvereenigingom subsidie ten behoeve van hen, die de tentoon stelling te Parijs mochten willen bezoeken. Omtrent de beproeving van Merryweathers tramway-locomotief door de Haarlemsche tramway- maatschappij wordt het volgende medegedeeld: Ofschoon de tramwaylijn met vele en scherpe bochten door de stad loopt, had Zaterdag de rit van het station van den Ilollandschen spoorweg naar den Hout in tegenwoordigheid van een menigte belangstellenden met het beste gevolg plaats. Om geen storing te brengen in den dage- lijkschen dienst, reed de stoomtram met slechts éen wagen achter den gewonen dienstwagen en hield evenals deze laatste stil bij eiken wissel. Op den terugtocht naar het station had er een klein voorval plaats, dat echter juist bewees, hoezeer bij eenig ongeval de machinist het stoom werktuig in zijn macht heeft. De dienstwagen toch, die onmiddelijk vooraf ging, hield zonder eenige waarschuwing plotseling opdadelijk stopte de machinist en slechts een lichte onbedui dende schok, die den passagiers niet den minsten schrik veroorzaakte, was het gevolg van de onhandigheid van den koetsier van den dienst wagen. Hoe goed ook alles ging, toch verklaarde de Engelsche machinist, dat de aanwezigheid van vier personen op de locomotief hem lastig was geweest. De proeven worden in de volgende week voort gezet. (Vad.) Bij de schietproeven die Zaterdag op het stoomschip Guinea te Nieuwediep, plaats hadden, sprong een granaat met schokbuis onmiddellijk na het verlaten van de monding van het stuk, zoodat het schip aan de verschansing enz. vrij belangrijk beschadigd werd en een paar schepe lingen door houtsplinters licht gewond werden. Als middel tegen eene bekende kippenziekte, de pip, wordt aanbevolen de toediening van 7 heele peperkorrels des morgens, gedurende eenige achtereenvolgende dagen, met een weinig boter. Wij lezen in de Temps, dat mr. van Eek Zater dag de derde zitting heeft gepresideerd van het internationaal congres van vredebonden. In die zitting werden drie conclusiën aangenomen, vol gens welke indien zij bij de regeeringen ingang vinden geen oorlog meer zal gevoerd worden, maar de quaesties, die niet door onderhandelingen hunne oplossing kunnen vinden, aan eene interna tionale arbitrage zullen worden onderworpen. De wijnoogst in Champagne is begonnen. Bijna de geheele oogst is reeds verkocht. De beste merken, Ay, Crémant, Bouzy Verzenay, Mesnil, Avize golden Jr. 800 a 825 het stuk van twee hectoliter. Merken van den tweeden rang, als Rilly, Cumières, Pierry, golden fr. 400 a 650 en gingen gretig van de hand. Den gezamenlijken wijnoogst in geheel Frankrijk schat men dit jaar op ruim 4,000,000,000 liter. Men heeft te Gent het bekende bronzen standbeeld van van Artevelde in de olieverw gezet. De Gentenaars zijn met recht boos over dien wansmaak. Bij een decreet van 22 Juli is Japan in negen belastingdistric'ten verdeeld, In ieder district wordt door de belastingschuldigen, die allen en alleen kiezers en verkiesbaar zijn, eene belastingscom missie gekozen, die advies moet uitbrengen over het uitschrijven en het besteden der belastingen. De tijd van lastige verkoudheden in het hoofd komt weer aan. De Etoile beige geeft er een middel voor aan. Dadelijk als men de ver koudheid voelt een mousselinen doek met watten er in om het voorhoofd en de oogen slaan. Spoe dig voelt men eene groote warmte aan het voor hoofd en den neuswortel, die aanstonds door overvloedig zweet wordt gevolgd. Dan de doek weg en de verkoudheid meteen. Wij hopen het. Eene jonge dame te Goa heeft een, voor zooveel wij weten, nieuwen weg ingeslagen om een man te krijgen. Zij heeft aan de trouwkamer eeu biljet aangeslagen, dat een jong meisje van 18 jaren, van vrij goed voorkomen en met een jaarlijksch inkomen van 1500 xerafijnen (f 1237.50) een man beneden de dertig jaar wil trouwen, die over een jaarlijksch inkomen van 1000 xera fijnen f 825) kan beschikkendaarenboven moet hij Engelsch en Portugeesch spreken en op de hoogte zijn van het metrieke stelsel. Op een gegeven dag zou zij 's middags door de straten wandelen met een groene parasol en een zakdoek van dezelfde kleur in de linkerhand. buitenland. Si«nwien. Er is besloten aan de Indische regeering volle vrijheid te laten in de quaestie omtrent Afghanistan. Een bataljon en vijf batterijen zullen naar Indië vertrekken. Pest!», Het kabinet heeft zijn ontslag aan geboden. ffitonee. Op door het Vatikaan genomen initi atief zal eene gedachtenwisseling tusschen de Belgische regeering en het Vatikaan worden ge houden, ten einde stoornis in de betrekkingen te voorkomen. 30 Sept.'s av. 11 u. 58 gr. 1 Oct. 's morg. 8 u. 55 gr. 's av. 6 u. 55 gr. midd. f n. 58 gr. Ai gemeen Overzicht, De Russische bladen, heel en half officieel, blij ven alle verantwoordelijkheid van Rusland afwerpen voor de handelingen van Sjier Ali, den emir van Kaboel. Veel is aan deze ontkenningen niet te hechten, evenmin als aan de beschuldigingen van Engelschen kant. Of de Russen werkelijk geïn-- trigeerd hebben om Engeland deze moeilijkheden op den hals te halen, valt nu nog niet te beoor- deelen. Onmogelijk is het zeker niet, ja zelfs niet onwaarschijnlijk. Intusschen gaat het kolo niaal bestuur in Britsch Iudië voort met het nemen der noodige maatregelen om een gewa penden inval in Kaboel te kunnen wagen. Licht vaardig en slecht toegerust zal men dat niet doen, daarvoor is men te goed op de hoogte van de gevaren, welke in het vijandelijk land dreigen. De emir heeft een zeer goed uitgerust leger en kan buitendien over een aantal ongeregelde troepen beschikken, dat bijna zoo groot is als het getal zijner weerbare onderdanen. Ieder man is daar, als hij den sabel beeft aangegord en bet geweer in de band genomen, soldaat en gereed om te vechten. Zulk een land kan men niet aanvallen dan met eene zeer besliste overmacht, vooral omdat Engeland voor zijn koloniaal prestige geene nederlaag kan velen, al wordt die later ook door victorie gedekt. De veldtocht van 1842 ligt menigeen in Engelsch Indië nog te versch in het geheugen, dan dat men weder een échec zou mogen wagen. De Times voert over de quaestie eene taal, die minstens zonderling mag genoemd worden. Na gewezen te hebben op de bezwaren, die er ver bonden zijn aan een veldtocht in den winter en op het nog zeer onzekere van de houding der grensstammen, komt het blad tot de wijze con clusie, dat deze zaken beter kunnen onderzocht en beslist worden door de Indische militaire autoriteiten dan in bare redactiebureelen. Op die verstandige en niet ver gezochte opmerking echter volgt weer een staaltje van de taal, die reeds zoo menigmaal den onbevooroordeelde heeft ge hinderd in de pers, die de toch niet zoo harts tochtelijk strijdlustige Engelsche natie vertegen woordigt. De oorlog, zegt het C%blad, als we dan toch oorlog moeten hebben, zal veel moeite en geld kosten. Doch hij zal bij slot van reke ning wel blijken zijn geld waard te zijn. We mogen zelfs blij zijn met de gelegenheid, die ons geboden wordt om eens met Afghanistan af te rekenen. Wij zijn zoo onbetwistbaar in ons recht, dat wij geen gewetensbezwaar {sic) kunnen heb ben, om als wij eens aan het slaan gaan, bard toe te slaan Doch excuses van den emir, als er Russische gezanten te Kaboel blijven, kunnen wij niet aannemen. Wij hebben recht een materieelen waarborg te eiscben voor bet boven drijven van onzen invloed in Afghanistan en zullen spoedig in staat zijn onzen eisch te doen gelden." In denzelfden geest sprak de Daily Telegraph Zaterdag van de uitdaging van den emir en den daardoor waarschijnlijk noodzakelijk geworden oorlog, als van zaken, waarmede de Engelschen in bun schik moesten zijn. Toen deze quaestie pas op bet tapijt was, maakte de een stemmige bewering, dat Engeland in zijn belang de ondergane beleediging moest wreken een goeden indruk; doch wij kunnen het niet helpen nu zekere Londensche bladen weder dergelijk marktgeschreeuw aanheffen, krijgen wij den indruk als of er van de geheele zaak niets komen zal. De taal dier bladen brengt ons een persoon uit een der blijspelen van Molière in de gedachten, die niet zeer moedig van aard, zich trachtte diets te maken, dat hij een dapper man was, o. a. met de woorden: Deasus ses grands chevaux s'est inonté mon courage, maar die op stuk van zaken toch niets deed. Molière wilde daarmede aantoonen, dat meestal zwetserij niet gepaard gaat met moed. Niet alleen de liberale Italiaansche bladen, maar ook de tolken der rechterzijde van bet parlement, voor zoover zij althans niet clericaal zijn, ergeren zich aan den brief van den paus. De Opinione, die zeker niet verdacht zal worden van ultra- liberalisme, wijst op het verschil van taal, gevoerd tegenover Duitschland en Italië. En toch geniet ia Italië de kerk vrijheden, die men er nimmer over denken zal in Duitschland in te voeren. Niettegenstaande dat opent de pans liefderijk zijne armen voor ieder, behalve voor Italië. De brief maakt op de Opinione den indruk, alsof de paus door concessies in andere natiën een steun zoekt tegen Italië. De ultramontaansche bladen toonen zich natuurlijk ingenomen met de houding van Leo XIII. De Parijsche Univers zegt, dat hij eene énergie tout apostolique ten toon spreidt, en meent dat de strijd thans bui tengewoon groote afmetingen gaat aannemen. Met dat al heeft het in werkelijkheid toch meer van een spiegelgevecht dan van een werkelijken strijd, De dikwijls door de clericalen beweerde gevangenisschap van den paus, zoo leugenachtig als, ze is in werkelijkheid, is een niet geheel on juist beeld van zijn toestand. Hij maakt ons eenigszins den indruk van den leeuw iu de mena gerie. Ook die was koning van het woud en is thans gedoemd tot machteloos gebral. Wanneer hij te woest wordt en gevaarlijk voor de omge ving heelt men slechts de tralies te verzwaren. Mijnheer de Eedacteur 't Was gisteren avond officieel lichte maan, maar 'twas er weer, zooals met officieele dingen vaak 't geval is, licht naar Wie de Koningsbrug te passeeren en met moeite, tastend met parapluie of rotting, de leu ning bereikt had, waarlangs hij in de richting van 't station voortschuiven kon, zag hopeloos uit naar een lichtstraal, om hem de nadering van andere dwalenden in de dikke duisternis te verkonden. Wie de schipbrug van bet droge dok over moest, had zich in een duistere vlakte te wagen, waar een harde stoot met de knie, tegen de aldaar geplaatste paaltjes, hem nu en dan waarschuwde dat hij zich nog op 't land bevond. Bij de aanlegplaats der Rotterdamsche stoom boot bewogen een 50tal schimmen zich in 't duis ter, nu en dan tegen elkander botsende en nog maar juist bij tijds elkaar waarschuwende, als men op 't punt stond de onzichtbare lijn te over schrijden, welke de kade van 't water scheidde. Ik spreek alleen van hetgeen ik persoonlijk bijwoonde. Wat in nauwere, of meer afgelegen gedeelten der stad door de duisternis veroorzaakt, of onder baar begunstiging verricht werd, waag ik niet te gissen. De verbeelding deinst er voor terug Eindelijk omstreeks kwart over achten kwam de lantaarn-opsteker van gemeente-wege het wel dadige „daar zij lichtverkonden. Wanneer de gemeentefinanciën niet toelaten alle lantarens, ook bij lichte maan, met zonson dergang op te steken, dan mocht dit toch in elk geval met een paar lichten bij alle bruggen wel geschieden. In elk geval herzeg ik, want al moest de gemeente onder den last van dat licht bankroet gaan, dan is het toch nog beter als bankroetiers in 'tleven te blijven, dan uit spaar zaamheid te verdrinken, of elkander blauwe schenen en bloedneuzen te loopen. Moge de vindingrijkheid van ons gemeentebe stuur echter middelen weten te beramen om ons voor al deze treurige uitersten te behoeden Lux. Aan de loskade alhier gearriveerd Zr. Ms. monitor Krokodil, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Commeis, komende van Helle- voetsluis. Goes, 1 October. Ruimen aanvoer van granen. De prijzen ondergingen geene verandering. Rotterdam, 1 October. Ter markt van heden waren aangevoerd 1702 runderen426 vette 5 nuchtere kalveren; 868 schapen; 475 varkens; 260 biggen; runderen le qual. 86, 2e qual. 66, 3- qual. 46; kalveren le qual. 100, 2° qual. 80, schapen 80 cent. Vlissingen 1 October. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.10. Eieren 5.per 104 stuks. Bergen op Zoom, 1 October. Boter per stuk f 1.per J kilo f 0.70. Eieren per 26 f 1.30. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 30 Sept. 1 Oct. STAAT-SLEENINGE Mcderl. Cert. N. W. Sch. 2-j pet. N„ dito dito dito. dito dito dito. ESclgië. Certificaten Frankrijk. Origin. Inschr. Hongarije. Obl. Goudleen. Staïïë. Gert. Adm. Amsterd. Oostenrijk. dito dito dito dito Obl. Mei-Nov. Febr.-Aug. Jan.-Juli. April-Oct. dito Goud 3 4 3 5 5 5 5 5 5 4 62f 741 981 55j 52 j 521 54 53| 621 62j 98 j 55 71 51 f 51ff 53f 53 611

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3