^uniffLAir Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s, Kerknie uws. K u nst nieuws, Rechtszaken. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Algemeen Overzicht. woordde liaar verzoek om wijziging van de begra feniswet ontkennend maar duidelijkde tegen woordige regeering antwoordt in het geheel niet. Maar hierdoor moet de vereeniging zich niet laten afschrikken zoolang wij Nederlanders zijn moeten wij blijven kloppen aan elke deur totdat er vrij heid is verkregen. Uit het jaarverslag bleek dat het fonds voor de oprichting van lijkovens, vermeerderd met een batig saldo der rekening over 1877 en meteenige ingekomen giften, thans bestaat uit eene inschrij ving Ned. werk. schuld pet.groot f 10.000. De vorige vergadering had machtiging gegeven een verplaatsbaren lijkoven aan te koopen, in de gedachte dat daarmee verbrand zoudeu kunnen worden de overblijfselen, die gevonden worden bij het ruimen van begraafplaatsen. Het bleek echter dat de wet dit verbiedt, en dat de prijs van zoo'n oven nog te boog is f 6800 a/7800 en 2500 mark voor het ontwerp) voor de middelen der Vereenigiug. Op de door de Vereeniging uitgeschreven prijs vraag, waarbij eene wetenschappelijke, in algemeen bevattelijken vorm en in de Nederlandsche taal geschreven verhandeling van dan omvang van min der dan vijf vul druks over de lijkverbranding- werd gevraagd, is één antwoord ingekomen. De commissie van beoordeeling uit het Hoofdbestuur, bestond uit de heeren A. P. N. Francimont, Mac Gillavry, C. P. Tiele en D. De Loos. Deze commissie was van oordeel dat dit stuk, ofschoon veel goeds bevattende, als te droog en niet in alle opzichten even goed bewerkt, niet voor bekroning in aanmerking kon komen, waar om besloten werd de prijsvraag opnieuw uit te schrijven. Als leden van het Hoofdbestuur werden herko zen de heeren: dr. Campbell, dr. Egeling, Hooy- kaas Herderschée en De Loos. Ter vervanging van de heeren Stieltjes (o vei leden), Tiele en De Jong van Beek en Donk, werden gekozen de heerendr. F. J. Dupont; prof. C. A. J. A. Ou- deraaiïs en mr. H. E. Harsten. De Staats-courant bevat het kon. besluit, bepa lende de plaatsing in bet Staatsblad van het tusschen Nederland en Zwitserland op 19 Augus tus 1875 te Bern gesloten tractaat van vriend schap, vestiging en handel, zoomede van bet additioneel protokol van 21 April 1877. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan W. Bekker, als burgemeester dei- gemeente Bedum, en tot burgemeester dier ge. meen te benoemd 11 J. van Bruggen. middelbaar ouderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks koogere burgerschool te Warffum, W. L. M. van Heiten, te Rotterdam. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te "Winterswijk, L. P. C. Luyten, tijde lijk leeraar aan die school. ridderorden. Vergunning verleend aan W. A. Viruly Verbrugge, lid van de tweede kamer der staten-generaal, tot het aannemen en dragen dei- versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. leger. Op verzoek is aan den generaal-majoor van het leger in Nederlandsch Indië K. F. Schultze, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met behoud van aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen. Benoemd tot generaal-majoor: de kolonel, chef van den generalen staf van het leger in Neder landsch Indië H. G. Boumeester, en Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de kolonel der infanterie van bet leger in Neder landsch Indië II. van der Heyden, gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, tevens militair bevel hebber aldaar. Bovenstaande benoemingen reeds onder de telegr. her. in ons vorig nommer opgegeven Ter benoeming tot leerares in de Fransche taal aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Groningen zijn door burg. en weth. aan den gemeenteraad voorgedragen mej. E. J. van Uil- driks te Groningen en mej. A. M. Will te Leiden. Tot conservator van het physisch kabinet van Teylers Stichting, in de plaats van wijlen dr. V. S. M. v. d. Willigen, is benoemd de heer dr. E. v. d. Ven, directeur van de hoogere bur gerschool met öjarigen cursus te Haarlem. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te We3t- kapelle de heer P. J. van Melle, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Friesland. Door 'het classicaal bestuur van Goes zijn als godsdienstonderwijzers toegelaten de heeren J. Wisse en J. Versluis, beide van Wissekerke. Door den beer D. II. Teljer, predikant bij de N. H. gemeente te Axel, is het beroep naar die gemeente te Helvoetsluis aangenomen. Men schrijft ons uit Rotterdam: Sedert lang is geklaagd over den verwaarloos den toestand waarin het museum Boymans ver keerde. De directeur van dat museum, de heer Lamme, woonde de laatste jaren elders (in Noord- Brabant) en keek naar het museum nauwelijks om. De kostbare verzameling schilderijen waö aan ondergeschikten overgelaten, en de geheele kunst-instelling kwam in verval. Thans eindelijk schijnt de commissie van beheer begrepen te heb ben, dat zulk een toestand niet kon voortduren. De beer Lamme heeft ontslag gevraagd als direc teur. Het is zeer te wensehen, dat nu een man aan het hoofd kome die hart voor het museum heelt; maar ook, dat onder de nieuwe directie wat meer belangstelling ontsta voor de uitbreiding dezer verzameling schilderijen. Daarvoor wordt tot dusver al zeer weinig gedaan. De heer Desfossez, directeur der Haagsche opera, is uit Parijs teruggekeerd na aldaar overeenkomsten met zangers en zangeressen gesloten te hebben om, overeenkomstig den wensch der geabonneerd en; zoowel voorstellingen van grand-opera's als van opera's-comique te kunnen geven. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep G. W., oud 46 jaren, wonende te Boxtel, hoofdconducteur le kl. der staatsspoorwegen, vroeger stationschef te Wolvega, schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien, en hem veroordeeld tot 45 dagen celstraf. '"e"gBaaa!'!!Piga™^ Te Amsterdam is men aangevangen met bet leggen van de houtbestrating voor bet stadhuis. De houtblokken worden gelegd in een betonlaag en nauwkeurig aaneengesloten. Het groote voordeel dezer bestrating is, dat zij een effen en weinig geruischwekkend straatvlak levert en tevens een goed steunpunt biedt voor den hoefslag van paarden. Zij is kostbaarder, doch daaren tegen sterker dan andere wijzen van bestrating en bestaat reeds te Londen en Birmingham. Als de proef gelukt, zullen vermoedelijk de Nieuwendijk en de geheele Haarlemmerdijk met hout worden bestraat. Te Amsterdam heeft zich eene jongelings- vereeniging gevormd ter bescherming van dieren. De jaarlijksche bijdrage is slechts op 50 cent gesteld, teneinde de deelneming zoo algemeen mogelijk te maken. Het plan bestaat om op ver schillende punten der stad kosteloos een toestel beschikbaar te stellen, als dat van den beer Sinck, dat zulke uitmuntende diensten bewijst om een te water geraakt paard op het droge te brengen. Het aantal personen, zonder geld of middel van bestaan, die zich om die reden bij de politie aangaven, bedroeg te Amsterdam in de laatste maanden het dubbele getal van vroeger. De extra-voorstellingwelke morgen te Utrecht in het paardenspel van den heer Corty gegeven wordt, zal door Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin bijgewoond worden. Te Hoorn zijn heden twee huizen in de Hoofdstraat voor afbraak verkocht, welke tus schen 1634 en 1637, tijdens den beruchten tul penhandel, gekocht werden voor drie tulpen- Deze koop is door een steen in een der huizen vereenigd. De Hoïïandsshe maatschappij van f raaie kunsten en wetenschappen heeft als prijsvraag uitgeschre ven„Het hof van Willem V", en besloten de handschriften van Constantijn Huijgens door den heer P. Leendertz Wz", te Medemblik te doen uitgeven, indien de koninklijke academie van we tenschappen daartoe vergunning wil geven. De verbinding tusschen het eiland Ameland en den vasten wal is voltooid, De dam is door de rijksingenieurs opgenomen en, behoudens eenige geringe verbeteringen, goedgekeurd. Te Gouda bestaat verschil van gevoelen tus schen de commissie voor het onderzoek der gemeentebegrooting en het college van burg. en weth. over de wenschelijkheid om de voor eenige jaren opgehevene commissie van fabricage weder in bet leven te roepeD. B. en W. achten dit overbodig. De gemeenteraad zal eerlang moeten beslissen. binnenland. 's Ctravemlsage. Uit Arolsen is lieden het volgende telegram ontvangen: „Heden (Zondag) heeft in het vorstelijk paleis de plechtige ver loving plaats gehad van Z. M. koning Willem III met H. D. H. prinses Emma van Waldeck. Ten hove werd een gala-diner gegeven en werden de gelukwenschen ontvangen.'' (Het telegram, dat heden morgen ontvangen en aan onze geabonneerden afzonderlijk mede gedeeld is, was niet volkomen duidelijk ten aanzien der vraag of de verloving gisteren reeds had plaats gehad, of heden zou ge schieden. Voorzichtigheidshalve gaven wij aan de laatste lezing de voorkeur). Een buitengewoon nommer der Staatscourant bevestigt dat gisteren de verloving van Z. M. beeft plaats gehad. buitenland. Londen. De Times verneemt uit Calcutta, dat de toebereidselen voor den veldtocht tegen Afghanis tan krachtig worden voortgezet. De sterkte dei- strijdkrachten van den emir is niet met juistheid bekend. Het neteligst is de onzekerheid omtrent de houding der grensstammen, die 100,000 strijders kunnen bijeenbrengen. (Van 2229 September.) Middelburg. Ondertrouwd: A. J. Daman Wil- Iems, jm. 27 j., met D. F. Six Dijkstra, jd. 28 j. J. C. Huissoon, wedr. 40 j., met D. J. Diethelm, wede. 27 j. J. Andriessen, jm. 41 j., met E. Lou- werse, jd. 30 j. W. de Klerk, jm. 23 j., met M. Polderman, jd. 19 j. C. A. Ileersma, jm. 23 j., met M. Hobma, jd. 21 j. BevallenG. Mondeel, geb. Timmermau, z. P. Volk, geb. van der Hof, d. T. Brouwer, geb. Louwerse, z. B. vau der Kuip, geb. Hodde, d. M. van der Weel, geb. de Troije, d. J. F. Heijliger, geb. de Krijger, z. J. E. van der Maat, geb. Tromp, z. F. de Buck, geb. Bakker, z. K. Ver- straate, geb. Tanker., z. N. Jansen, geb. van de Ree, z. J. L. Driessens, geb. Venema, z. J. de Lange, geb. Labruijere, d. T. Francke, geb. Ver niel, d. Z. Jongep'ier, geb Walraven, z. S. W. Bosdijk, geb. Wisse, z. N. Bossehaart, geb. Tave- nier, d. C. P. van de Velde, geb. Scheele, d. P. Breel, geb. Sohier, z. Overleden S. Wouters, vrouw van R. Scherp- pingh, 37 j. J. Nolet, z. 13 d. G. Weil, wed", van B. Kroon, 66 j. N. J. A. Esink; z. 3 m. (Van 2128 September.) Vlissingen. Gehuwd: W. N. Jonker, jm. 25 j., met H. Smit, jd. 21 j. N. Rammeloo, jm. 34 j., met M. L. Levinson, jd. 35 j. Bevallen: H. W. Laponder, geb, Frickus, z. T. de Gaaij Fortman, geb. Koeken, z. A. M. Pison, geb. Vandamme, z. A. P. de Kam, geb. Hichielsen, z. T. J. Boëhme, geb. Seherpings, z. C. Frenks, geb. Versluijs, zs. (tweel.) J. M. van Dalsum, geb. Larsen, d. P. Danckaerts, geb. Blaas, d. J. M. Mannaart, geb. Gelein, z. J. M. Krug, geb. Luijmes, d. D. Verschuren, geb. de Roos, z. (levenl.) OverledenA. J. de Munck, z. 4 w. J. Krijger, z. 11 m. J. J. Korff, z. 2 m. J. J. Muller, vrouw van W. Labeur, 44 j. Goes. Bevallen: A. M. Goetgeluk, geb. Over- weel, z. K. Cooman, geb. Weesepoel, z. J. Pol derdijk, geb. Baas, z. A. M. Dekker, geb. Baas, d. C. Schetfers, geb. Hollemans, z. Overleden: J. W. van Kogelenberg, z. 7 m. J. Vermeule, wedt van J. Hibels, 78 j. G. Schou wenburg, z. 12 d. Zierikzek. Gehuwd: J. Verkaart, jm. 23 j., met W. Gerloo, jd. 26 j. BevallenM. Bolier, geb. van der Maas, z. J. Alburg, geb. Oosterling, d. W. Verkaart, geb. Gerloo, d. J. Padmos, geb. de Vrieze, z. M. Ver schuur, geb. Bolmeijer, d. Overleden: L. van der Valk, d. bijna 3 m. C. Vingerhoed, d. 2 m. A. J. Waardenburg, d. 21 j. 28 Sept.'s av. 11 u* 60 gr. 29 's morg. 8 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 6 u. 62 gr. 's av. 11 u. 60 gr. 30 's morg. 8 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 61 gr. m Zitting van Maandag 30 September. Voorzitter de beer Borsius. Afwezig de heeren Luteijn, deBruijne, Snijders en de Kanter. De notulen der vorige zitting worden na voor lezing goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen dat zijn ingekomeneene missive van den minister van waterstaat, handel en nij verheid, houdende bericht wegens den handel en de scheepvaart in het Britsch koningrijk over de maand Augustus 11., benevens een bericht van handel en scheepvaart te Koningsbergen gedurende het jaar 1877 de statistiek van den handel en de scheepvaart in Nederland gedurende de maand Julide statistiek van den in-, uit- en doorvoer, le deel, over het jaar 1877, en eene missive van den commissaris des konings in Zeeland van den 3£0 September 11., ten vervolge op een schrijven van den 15'™ Mei, houdende mededeeling dat thans met de Britsche regeering besprekingen gevoerd worden om, ten aanzien der wrakken in de Noordzee drijvende, in onderlinge samenwerking te handelen. Al deze stukken zullen öl voor de leden ter visie gelegd öf rondgezonden worden. Daarna wordt voorlezing gedaan van een brief van den "minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarbij het advies der kamer wordt gevraagd omtrent eene in de bepalingen omtrent de strandvonderij te brengen wijziging. De voorzitter deelt mede dat met het oog op het spoed eischende der zaak bereids door hem en den secretaris een concept-antwoord op dit schrijven opgesteld is en stelt voor tot de dade lijke behandeling van dit punt over te gaan. Daartoe besloten zijnde wordt door den secretaris evengenoemd concept voorgelezen, dat, behoudens eenige aanmerkingen, strekt om zich met het ontwerp te vereenigen, en aan het einde waarvan nog eenige opmerkingen omtrent de strandvonderij in het algemeen zijn gevoegd. Nadat door den voorzitter sommige punten van dit concept zijn toegelicht, vereenigt zich de ver gadering zonder beraadslaging daarmede. De voorzitter deelt nog mede dat door hem inlichtingen zijn ingewonnen omtrent de leve ringen van steenhij kan omtrent deze zaak berichten dat hij vernomen heeft de keuring te Amsterdam of Rotterdam plaats heeft, doch dat zal onderzocht worden of de mogelijkheid be staat die keuring ook hier te doen plaats hebben Daar verder geene werkzaamheden voor de openbare vergadering aan de orde waren wordt deze geslotende leden bleven echter nog in comité bijeen De Oostenrijkers hebben op twee punten weder zeer belangrijke voordeelen behaald, waarmede waarschijnlijk de belangrijke wapenfeiten in Bosnië en Herzegowina zullen zijn afgeloopen. In het oosten aan de Dalmatische grens viel Livno in liunDe handen. Deze stad, een versterkt plaatsje van 5000 inwonerswerd Donderdag geheel omsingeld, Vrijdag beschoten (men schoot bij voorkeur de huizen in brand, waar men ver moedde, dat de rijkste en meest invloedrijke bur gers woonden) en zoo gehavend, dat „de vijand", verschrikt door bet moordend vuur den Oosten rijkers, Zaterdag morgen capituleerde, zoodat om negen uren onder groot gejuich der troepen de Oostenrijksche vlag werd geheschen. Eene der gelijke geschiedenis wordt uit het Zuiden van Herzegowina gemeld. Daar is op dezelfde wijze de vesting Klobuk in handen van de Oostenrijkers gevallen. Deze plaats hield het bombardement vijf volle dagen uit. Er is in het telegram van den veldmaarschalk Jowanowitsch, dat van de inname van Klobuk verslag geeft, niettegen staande de sombere gedachten, die dergelijke berichten altijd opwekken, iets onbeschrijfelijk koddigs, namelijk in het ontdekken eener hinder laag. Het was gedurende de operaties, die het nemen van Klobuk voorafgingende Oostenrijkers marcheerden in de richting van Trebinje, na bij Stolatz een troep opstandelingen uiteengejaagd te hebben. Nu zou men denken, dat het Oostenrijk sche leger door dien voorspoed zorgeloos was gewordenoneen. Er werd zelfs zoo goed uitgekeken, dat eene hinderlaag van twaalf duizend man ontdekt werd. De generaal van dit waakzame leger telegrafeert de zaak met eene blijkbare voldoening. Die domme Bosniërs, die zulk een troepje niet eens weten te verbergen De paus en dit getuigt niet te zijnen gunste doet veel van zich spreken. Wanneer de man zich wat meer wijdde aan het geestelijk belang van de geloovigen zijner kerk, wanneer hij zich toelegde op het bevorderen van zedelijkheid op ieder gebied, waartoe bij in den godsdienst zulk een krachtig wapen bezit, wanneer het belang der katholieken in éen woord meer zijne aandacht in beslag nam dan het belang van het pausdom en van zich zeiven, zou men minder van iJCm hooren, doch zeker meer achting voor hem kunnen heb ben. Het ganscbe pausdom gaat op in de poli tiek, en de voornaamste partijen worden op het oogenblik gespeeld met Duitschland en met Italië. De brief van Leo XIII aan kardinaal Nina, waar van wij vóór een paar dagen den hoofdinhoud uit een telegram médedeelden, doch dien wij thans in zijn geheel vóór ons hebben, schijnt te doen ge- looven, dat de partij met Duitschland voor het pausdom goed staat; hoewel we nog steeds maar moeilijk kunnen gelooven, dat Bismarck haar zou willen verliezen. De halve belofte van den steun der Duitsche ultramontanen, die de paus als begeerlijk lokaas doet doorschemeren, schijnt bevestiging te vinden in een particulier telegram, Zaterdag uit Rome aan de Pall Mall Gazette gericht, dat wil doen gelooven, dat de brief aan Nina op Bismarcks advies zou gepubliceerd zijn, om den tegenstand te ontwapenen van de Duitsche ultramontanen tegen de socialistenwet. De Duitsche leden van het centrum des rijksdags zoudeu in- structiën gekregen hebben om de regeeringsvoor- stellen te ondersteunen. Instruction en van wien Sedert wanneer ontvangt het ultramontanisme instructiën van den paus? Het gaat zijn eigen weg; wil de paus dien mede bewandelen, een der eerste plaatsen in den trein staat voor hem open wil hij echter niet, dan zullen de ultramontanen ook wel zonder hem in bet afgebakende spoor blijven. Zoo ook met de socialistenwet. Het Duitsche centrum begrijpt, dat het niet kan blijven protesteeren tegen de Meiwetten, waardoor de katholieken buiten liet gemeene recht zijn gesteld, en tevens medewerken om denzelfden maatregel op een ander deel der natie toe te passen. En al wilden nu tien pausen, de een nog onfeilbaarder dan de andere, de Duitsche ultramontaansclie afgevaardigden van den weg afbrengen, die hun door bet gezond verstand en welbegrepen partij belang wordt voorgeschreven het zou ver- geefsche moeite zijn. Daarom hechten wij geen geloof aan het telegram van de Pall Mall Gazette. In Italië wekt de oorlogsverklaring, door den paus tegen den staat gericht, bij de pers eene algemeene verontwaardiging. Zij ziet er de voor bode in van een onverzoenlijken oorlog, waarin de staat in geen geval het onderspit mag delven. De Diritto wil nieuwe wetten om den staat te beschermen tegen de aanmatiging van den heiligen

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2