WW Dinsdag 1 October O Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Oent. Aavertentien: 20 Oent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte» Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 30 September, 'i Wés ïtt loco lui t i. i Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publieité étrangere G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Donderdag den 3en October 1878, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 'uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHOEEE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Aan de kiezers in het hoofdkiesdistrict Mid delburg wordt herinnerd dat morgen (Dinsdag) van des voormiddags tot des namiddags 4 uren de inlevering plaats moet hebben van de stembriefjes voor de verkiezing van twee leden der provinciale staten. Terwijl wij nogmaals op eene trouwe opkomst ter stembus aandringen, bepalen wij ons tot de herinnering dat door ons, op de vroeger ont wikkelde grondenvoor deze beide open plaat sen worden aanbevolen de heeren mr. I). A- Berdenis vak Bereekom te Middelburg, en Th. yan üije Pieterse, te Vlissingen. Wij verzuimden in ons vorig nommer melding te maken van een ons toegezonden bericht, behel zende, dat het plan tot het openen eener gelegenheid om alhier zuivere melk verkrijgbaar te stellen, door gebrek aan genoegzame deelneming was af gesprongen. Moesten wij dezen ongunstigen uitslag als onherstelbaar beschouwen, wij zouden het betreuren. Dit is echter niet het geval. Veeleer houden wij het er voor dat het ontworpen plan is afgespron gen, dewijl het niet op grondslagen gevestigd was, die aan het publiek voldoende voorkwamen. De eerste grondslag, welken het publiek van eene zoodanige inrichting eischt, is de volkomen ver trouwbare waarborg dat de geleverd wordende melk niet slechts onvervalscht, maar ook in alle opzichten van de beste hoedanigheid zijn zal. In hoeverre het thans afgesprongen plan in dit opzicht voldeed of te kort schoot, behoeft nu niet meer onderzocht te worden. Van meer belang komt het ons voor, met het oog op mogelijke latere ontwerpen, over deze twee vereisehten, waarborg tegen vervalsching en zekerheid van goede hoedanigheid der melk, eenige opmerkingen te maken. Onder melkvervalsching verstaat het Neder- landsch publiek in den regel, zoo niet uitsluitend, verdunning der melk met water. Bijvoeging van andere bestanddeelen, om ze lijviger of vetter te doen schijnen, zooals glycerine, stijfselpap, af kooksel van zemelen enz., of van krijt of koolzure soda om eenigszins zuur geworden melk aan den man te kunnen brengen, schijnt bij ons te lande weinig voor te komenniettegenstaande het vermelding verdient dat te Amsterdam eene poging ontdekt is om melk, welke sterk verdund was, door bijvoeging van Orleans (eene kleurstof uit de zaden van bixa orellana) eene betere kleur te geven. De waarheid is echter, dat het kwaad minstens evenzeer gelegen is in het verkoopen van melk, welke niet vervalscht is, doch de eigenschappen mist welke goede, voor de gezondheid van kin deren en volwassenen heilzame melk bezitten moet. Om hiervan slechts eenige voorbeelden te noemen. Melk van koeien, die kort geleden gekalfd hebben, is veel beter dan die van dieren, waarvan het kalven geruimen tijd geleden is. Voeding der koe tnet groenvoer heeft dunner melk ten gevolge dan die met raap voer; voeding met z. g. n. grondsop, raap- en beetwortelbladeren, spoeling enz. maakt de melk veel waterachtiger. Eene koe kan on gesteld zijn, of eene ziekte onder de leden hebben zij kan ook geneesmiddelen innemen, welke aan koemelk schadelijke bestanddeelen toevoegen. Al deze oorzaken kunnen de melk als voedings middel in waarde doen verminderen, ja het gebruik daarvan gevaarlijk maken, zonder dat er nog van rechtstreeksche vervalsching of ver dunning sprake is. Deze laatste is echter, vooral omdat men geen waarborg heeft voor de zuiver heid van het. ter .verdunning -gebezigde water, niet minder zorgwekkend. Afdoende middelen om deze nadeelige eigen schappen der melk, of hare vervalsching, dadelijk op eenvoudige en practische wijze te ontdekken, bestaan niet. De in de wandeling voorkomende melkwegers, roommet'ers, of huismiddelijes, hebben óf geen waarde, óf ze zijn door de vervalschers gemakkelijk waardeloos te maken. Het micros copisch of scheikundig onderzoek vordert te veel tijd en moeite voor het praotisch gebruik, en zou bovendien nog te kort schieten voor het ontdekken van schadelijke eigenschappen der melk, voortspruitende uit den gezondheidstoestand van het dier. Al ware dus het openbaar toezicht op de voedingsmiddelen zoo goed ingericht als het nu bij ons te lande bijna geheel ontbreekt, dan nog zou onze gerustheid ten opzichte dei- melk, die wij gebruiken, niet volkomen kunnen zijn. Het valt in 't oog dat alleen melkerijen, welke onder onafhankelijk en deskundig toezicht staan en waar het eigenbelang van den bezitter niet" in strijd kan komen met de behoeften der ver bruikers, de voorwaarden bezitten voor het zoo nabij mogelijk verwezenlijken van hetgeen het algemeen welzijn in dit opzicht eischt. Yan dien aard is de sedert 1 Mei jl. geopende Utrecht'sche melk inrichting, welke onder het toezicht van twee hoogleeraren en den directeur der rijks-veeartse nijschool staat en die, de melk afleverende tegen 9 cent de kan bij afhaling en 10 cent bij thuis bezorging, gojffe zaken maakt en minstens 5 pet. rente zal afwerpen. Deze inrichiing bezit geen eigen stallen, koeien enz. maar heeft eenvoudig met groote veehouders gecontracteerd, zoodat voor de zaak weinig kapitaal benoodigd is. Van dien aard is ook, zoo wij niet verkeerd zijn ingelicht, de Arnhemsche melk-inrichting, welker kapitaal evenmin meer dan f 5000 bedraagt. Niet alleen dat deze inrichtingen zelve goede meik verschaffen, maar door hare mededingh% nood zaken zij ook de andere leveranciers om betere waar te leveren. Deze opgaven, waarbij twee zaakkundige op stellen in de N. Bott. Ct. van 28 en 29 Juni jl. ons voorgelicht hebben, kunnen misschien tot leiddraad dienen bij latere Middelburgsche plannen. Yan de bad- en zwem-inrichting alhier werd gedurende de maand September gebruikgemaakt door 1344 personen, waaronder 161 vrouwen en 212 gratis-bezoekers. Gedurende het bad-seizoen, dat den 28eB dezer gesloten is, was de inrichting in 't geheel 136 dagen geopend en werden 9995 baden genomen', of ge middeld 73.5 per dag. Het aantal vrouwen-baden bedroeg 1028, of gemiddeld 7.5 per dag; dat dei- mannen 8967 of gein. 66 per dag. Op de 17 Zaterdagen werd door 1315 personen, of gemid deld 77.5 per keer, gratis van de inrichting ge bruik gemaakt. In 1877 bedroeg het aantal gebruikte baden in 75 dagen 4266, of gemiddeld bijna 57 per dag. In eene Vrijdag avond te Zierikzee gehouden vergadering van de in het vorige jaar opgerichte kiesvereeniging werd besloten, dat zij zal heeten De liberale kiesvereeniging en voorts met kleine wijzigingen aangenomen het door het bestuur voor haar ontworpen reglement. Volgens het laatste kan ieder ingezeten in het hoofdkiesdistrict Zierikzee, die den ouderdom van twintig jaar bereikt heeft, tot lid dier vereeniging worden aangenomen. Bfeï^aantal leden bedraagt 69het bestuur is voorloopig samengesteld uit de heeren D. B. P. M. Zuurdeeg, mr. C. J. Fokker, J. H. C. Heijse en J. Franse, waarbij zoo spoedig mogelijk nog drie leden, buiten Zierikzee woonachtig, benoemd zullen worden. Door de Vereeniging voor volksvoordrachten en volksvermaken te Vlissingen is besloten dat in den aanstaanden winter 5 volksvoordrachten gegeven zullen worden, en eene extra-uitvoering in Februari tot welke diegenen vrijen toegang zullen hebben, die 4 van de 5 voordrachten zullen hebben bij gewoond. De onkosten der jongste Floralia-tentoonstelling zijn door de ontvangsten niet gedekt, daar deze tengevolge van het ongunstige weder niet zijn medegevallen en eene inschrijvingslijst onder de niet-leden der vereeniging slechts f3.75 heeft op gebracht. Daarentegen was het aantal leden en donateurs der vereeniging- gedurende de tentoon stelling tot 165 gestegen. Men schrijft ons uit Amsterdam dd« 28 Sept.: In de heden alhier gehouden gewone vergadering van de afdeeling wis- en natuurkunde der Konink lijke academie van wetenschappenwerd door den secretaris o. a. ook medegedeeld, dat de stukken over putboringen in Zeeland van den heer Seel- heim waren terug ontvangen, verbeterd en ver meerderd. Hij verklaarde daarbij dat het moeielijk zou gaan om al deze bescheiden te laten drukken, aangezien de kosten enorm hoog, wel 2000 a f 3000 zouden loopen, en dat dit de krachten der afdeeling zou te boven gaan. Hij zou willen voorstellen om eerst eene opgave van de kosten te vragen van den graveur voor het graveeren der daarbij behoorende talrijke figuren, alsmede van het drukloon van het lijvig deel kopie Op voorstel van den voorzitter, prof. Donders, werd besloten al de stukken weder te stellen in handen der commissie, die over de eerste be scheiden had geadviseerd tot renvooi aan den schrijver, opdat die commissie andermaal rapport zou uitbrengen, en daarbij tevens zou kunnen nagaan of de schrijver de op- en aanmerkingen, door deze commissie op zijn opstel gemaakt, zich ten putte had gemaakt, om het daarna aan het bestuur, in overleg met de commissie, over te laten of de academie al of niet de kosten zal doen, om die geschriften te laten drukken. Men schrijt ons uit Dordrecht: De keus van een candidaat voor de tweede kamer heeft zeker zelden zonderlinger loop gehad dan die in ons district. Aan „voorloopige" candidaten ontbrak het niet. De heeren Murk Leis, van Osenbrugge, van der Linden, de Koning, Kerdijk, van de Noorda, de Bruine (burgemeester van Zwijndrecht) en van Oven werden alien van liberale zijde aanbevolen. In een deel van het district vonden vooral de beide eerstgenoemden veel sympathie, terwijl in de districtshoofdplaats de heer Kerdijk verreweg de grootste kans scheen te hebben. Bij het stellen van het drietal dei- vrijzinnige kiesvereeniging werd hij dan ook n° 1. Alleen de heer van der Linden scheen een ernstige mededinger te zullen worden. Nu werd echter Vrijdag eene gecombineerde vergadering gehouden van commissiën uit de verschillende liberale kie- zersvereenigingen in het district, en deze verga dering gaat al de genoemde heeren voorbij en proclameert met eenparige stemmen den ex-gou- verneur-generaal Loudon tot candidaat. Hier was het dusAcht honden vechten om een been en de negende loopt er mee been. Ik behoef u niet te zeggen, hoe groot de ver rassing was. Men dacht algemeen, dat Kerdijk de candidaat zou worden, en niemand buiten de leden der gecombineerde vergadering dacht aan Loudon. Mij is het intusschen wèl mits nu de stem men der kiezers ook niet verbrokkeld worden. Dit schijnt echter het geval te zullen worden. De candidatuur van den heer van der Linden blijft ook tegenover Loudon gehandhaafd, en, wat erger is, de voorstanders van die candidatuur doen hun best om in naamlooze advertenties den heer Loudon afbreuk te doen, dooi' de anti-liberalen een handje te helpen om tegen den oud-gou verneur-generaal de Atjeh-zaak te exploiteeren. Niet echter als ex-gouverneur-generaal, maar als oud-commissaris des konings in deze provincie is de heer Loudon in de centrale kiezersvergadering aanbevolen. In die betrekking was hij in deze streken zeer populair. Zaterdag ochtend zijn (te 12 bekroonde werklieden op de tentoonstelliQg van voorwerpen, door den werkman vervaardigd, die op 's lands kosten de wereldtentoonstelling te Parijs zullen bezoeken, derwaarts vertrokken. Zij keeren Dinsdag S October terug. De heer J. Leopold, lid van den gemeenteraad te Groningen, heelt onlangs zijn ontslag als zoo danig genomen, doch in de volgende raadszitting', nadat door den burgemeester eenige ophelderingen gegeven waren, verklaard daarop terug te komen. Men houdt zich nu te Groningen druk bezig met de vraag of een raadslid, die eens bedankt heeft, nog zittingen bijwonen en op eigen gezag het nedergelegde mandaat weder opvatten mag. Het komt ons voor dat deze vraag geen vraag is. Art. 18 der gemeentewet bepaalt dat de leden, die hun ontslag verkiezen te nemen, dit moeten inzenden aan den raad en inmiddels hun lidmaatschap behouden, tot dat de geloofs brieven hunner opvolgers door den raad zijn goedgekeurd. Heeft de heer Leopold dus alleen gezegd dat hij zijn ontslag zou nemen, dan kan dit niet als eene „inzending" beschouwd worden terwijl zijne bevoegdheid om de eerstvolgende raadszitting bij te wonen, geheel en al buiten quaestie is. B. en W. van 's Gravenhage stellen aan den raad voor om aan de directie der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij vergunning te verieenen, langs den tramway van haar station naar het gemeentebadhuis te Scheveningen van stoomkracht gebruik te maken, onder deze bepalingen: a het gebruik van stoomkracht wordt onmiddellijk ge staakt, wanneer daaruit naar het oordeel van B. en W. gevaar ontstaat; b. geen stoommachine mag worden gebezigd zonder hun voorafgaande goedkeuring; c bij het overgaan van openbare wegen moeten voorzorgsmaatregelen worden ge nomen, door hen te bepalend zonder hun ver gunning mag niet meer dan éen rijtuig tegelijk door de machine worden vervoerd. De algemeene vergadering der Vereeniging voor Lijkenverbranding werd Zaterdag te Arnhem door den hoogleeraar C. P. Tieie geopend met eene redevoering, waarvan de hoofdinhoud deze was. Spreker had geaarzeld de taak te aanvaar den hem door het hoofdbestuur opgedragen, om dat hij aanvankelijk had gemeend, dat een schei kundige of hygiënist hier beter op zijn plaats zou zijndoch hij was hiervan teruggekomen. Al versmaadt de Vereeniging allerminst de voor lichting en medewerking van zoodanige deskun digen, toch is de beweging ten gunste van de rematie in de eerste plaats eene zaak van aesthetiek, of als men wil, van het gemoed. Het is waar, dat, op zeker standpunt van ontwikkeling de zaak der lijkverbranding eene godsdienstige quaestie isde Egyptenaren, vast overtuigd dat de ziel zich eenmaal met hun lichaam zou heree- nigen, balsemden de lijken der hunnen met alle voorzorg, teneinde ze de eeuwen te doen trotsee- rön; de volgelingen van Zaratustra vonden aarde, water en vuur te heilig om ze met een lijk te verontreinigenze legden de lijken op hooge torens ten prooi voor de roofvogels de Semitische volken, die zich het „hier namaals" voorstelden als een groote onderaardsche woning, legden hunne lijken in een graf. Onze voorouders gaven hij hunne voorstelling van den dood geen blijk van veel smaakde dood werd niet meer voorgesteld als een jongeling met een omgekeerde fakkel en een immortellenkrans, maar als een rammelend geraamte met een zeis, die bovennatuurlijke dansen uitvoerdezij schilderden den doodendans boven de kerkdeuren en kerkhofpoorten grijnsde een doodshoofd op twee afgekloven doodsbeenderen in de kerk te Marburg werd het feestmaal dei- wormen op afzichtelijke wijze voorgesteld. Onze smaak is anders geworden, maar'wij poëti- seeren onwaarheid. Het „koele graf," de „stille rustplaats van Gods dooden" is leugenpoëzie een kerkhof met rozen en planten, vormt, naar sprekers meening, slechts een meer schrille tegen stelling met de werkelijkheid beneden de zerken, waar niets dan verrotting en doodsbeenderen wordt aangetroffen. Voor wie denkt moet dit walging wekken en spreker meende dat de veree niging moet blijven werken in deze aesthetische richting. Zij wil nimmer dwang, zij zal nooit propaganda maken, nooit eischen dat verbranding verplichtend worde gesteld, maar zij eischt voor zich de vrijheid het te doen. Zij wil niet, als Joseph II, iemand dwingen verstandig te zijn maar zij wii vrijheid. De vorige regeering beant-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1