"^ÜÏTÏlLAfr Telegraphisciie berichten. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Benoemingen en besiuiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger, Kunst nieuws, Rechtszaken. Kolon iën, Thermometerstand, Alg emeen Overzicht, Graanmarkten enz, .Prijzen van Effecten. gingen om van hunne waardeering des overledenen kapelmeesters te doen blijken! Het heeft toch wat in om, wanneer de thermometer des mor - gens 48° wijst en het de vorige dagen schier dagelijks heeft geregend, terwijl de bladerdos der boomen, al is die niet zoo dik als gewenscht ware, toch aan de nu nog warme zonnestra len belet den grond wat op te drogen, om dan nog na zonsondergang zich naar het nooit volprezen lustwaran d" te spoeden, om de gedachtenis van een afgestorvene te eeren, wat muziek te hooren, of om te zien en gezien te worden. Ter verwarming neemt men dan nog de voorvaderlijke „personen thee", want bijna alleen daar zijn, zooals de wetgever zegt, de theestoven nog in vigeur. Weinigen zullen zich nog herinneren hoe datzelfde meubel, in den huiselijken kring, met goed kokend, zin gend water en goed glinsterend vuur een voor werp van vreugde, maar op een publieke plaats met lauw water en stinkende, slecht gloeiende houtskool, een voorwerp van ergernis, hoe die theestooftoen het gemeentebestuur van 's Hage het groote badhuis in eigen beheer nam, aanlei ding gaf tot moeielijkheden, woordenwisselingen tusschen kort aangebonden bezoekers en onbe schofte bedienden, en zelfs een onderwerp van bespreking werd in de dagbladen. Het gemeen tebestuur nam het besluit ze eerst in klein getal en toen in het geheel niet meer te verstrekken de „zooveel personen thee" zijn nu ver van-, gen door zooveel „beijersch" en de wereldsche zaken gaan weder haar gang. Galilei zoude met den voet op het terras kunnen stampen en weder uitroepen „de aarde draait toch pensioenen. Pensioen verleend, ten laste van den staat, aan D. Stoutjesdijk, weduwe van E. J. Bakker, in leven rijksveldwachter 36 klasse, opziener der jacht en visscherij te Brouwershaven, ten bedrage van f 263 's jaars, behoudens over gang ten behoeve van de eventueel na te laten minderjarige kinderen. landmacht. Benoemd: a. bij den plaatselijken staf: tot kapitein plaatselijken adjudant van de le klasse, de le luitenants P. van Eyk en P. G. Maas Geesteranus, plaatselijke adjudanten van de 2e klasse, respectively k te Zutphen en te Haarlem b bij het wapen der infanterietot kapitein van de 2e klasse, de 1B luitenant H. H. Eink, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Neder landsch-Indiëtot le luitenant, de 2e luitenants van het wapen A. W. S. Schut, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, en W. M. Wijnaendts, benevens L. M. de Boer, beide gedetacheerd bij het leger in N. I.bij het lc regiment, tot le luitenant, de 2e luitenant K. G. van der Mandele, van het 4e regimentbij het 2e regiment, tot kapitein van de 2' klasse, de le luitenant-adjudant H. P. Muller, van het 4e regiment; bij het 3e regiment, tot kapitein van de 28 klasse, de le luitenants G. J. Bomberg, van den staf van het wapen, werkzaam bij de koninklijke militaire academie, en J. N. Hardeman, van het corpsbij het 6e regiment, tot kapitein van de 2e klasse, de le luitenant W. H. N. 's Graeuwen, van het 5e regiment; tot 1° luitenant, de 2e luitenants C. H. Dorren en J. T Oosterman, van het corps. c bij het wapen der koninklijke maréchaussée: bij de divisie van Limburg, tot len luitenant, de 2e luitenant P. P. E. Alard, van de divisie. Benoemd bij het wapen der infanterie, tot majoor bij het 4" reg. de kapitein J. C. D. Jansen, van het 8e reg bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs: tot kolonel en bevelhebber in de 5e militaire afdeeling, de luitenant-kolonel J. F. van Hanswijk, van het korps; tot kolonel, de luitenant-kolonel A. Baud, van het korps; tot luitenant-kolonel, de majoor J. A. Schuurman, van het korps; tot majoor, de kapitein K. Eland, van den generalen staf, die tevens, bij hetzelfde besluit, met ingang- van den len October a., is benoemd tot directeur der krijgsschool voor officieren (IIs afdeeling). De familie van wijlen dr. W. C. H. Staring heeft de geheele collectie mineralen en gesteenten, door hem verzameld, aan de rijks landbouwschool geschonken, De afdeeling Dordrecht van Volksonderivijs heeft beraadslaagd over de vraag, of de reden voor haar bestaan al dan niet is vervallen door de nieuwe wet op het lager onderwijs. Terwijl sommigen voor opheffing waren, werd door ande ren in het licht gesteld, dat er nog genoeg te doen overbleef, nu de wet nog te wenschen over laat en o. a. het voorbereidend onderwijs niet regelt noch de opleiding van jongelieden tus schen den tijd, dat zij de school verlaten en hun toelating tot de normaallessen. Ook kon men waken voor langdurig schoolbezoek, nu het moedwillig schoolverzuim te Dordrecht zoo goed als verdwenen was. De slotsom was, dat de afdeeling blijft bestaan. Op 1 Juli 1878 waren er bij de onderscheiden korpsen van ons leger aan vrijwilligers en mili ciens te zamen 19,218 man. De sterkte moest zijn 29,142 man. Derhalve een incompleet van 9469 man. Met het incompleet bij het kader was het nog erger. Bij de infanterie ontbraken 133 luitenants, bij de kavallerie 12, bij de artillerie 50 en bij de genie 7. En eindelijk: bij het kader van onderofficieren en korporaals bedroeg het incompleet niet minder dan 1778 man, waaronder 1196 korporaals! Het Indisch eskader, waarvan de vertrekdag thans op 1 October is vastgesteld, zal na in het kanaal den kolen voorraad te hebben aange vuld, Eio Janeiro aandoen, om van daar om Kaap de Goede Hoop naar O. Indië te vertrekken. De luit. ter zee le kl. D. M. L. E. Keus, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Ever tsen wordt op nonactiviteit gesteld. De scheepsklerk C. C. Hammacher, wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Het Brusselsche gezelschap van het Théatre des fantaisies Parisünnesdat in den aanstaanden winter geregeld voorstellingen zal geven in den Amsterdamschen schouwburg, zal eerstdaags, en vermoedelijk nog meermalen in den winter, ook te Botterdam optreden. Tot directeur der muzieksociëteit de Nieuwe Harmoniede Bergen op Zoom, is benoemd de heer II. H. J. Hartmann, muziekonderwijzer aldaar. In de gisteren gehouden zitting der arrondisse- ments rechtbank alhier werd uitspraak gedaan is de zaak van F. en M de P. te Kwadendamme, de eerste 9 en andere 7 jaren oud, beschuldigd van op den 26 Juni 11. te zamen de offerkist uit de E. K. kerk aldaar te hebben ontvreemd en een gedeelte van den inhoud, naar gissing p. m f 9—, ten eigen bate te hebben aangewend. Zij werden ieder veroordeeld in eeue gevangenisstraf van 7 jaar en 5 maanden, en zullen d'ie straf, met het oog op hunnen jeugdigen leeftijd, ondergaan in een verbeteringsgestiebt. Bij beschikking van den minister van koloniën, zijn de heeren A. H. Berkhout, A. de Jong en J. J. de Graaf, opgeleid aan de academie voor boschwetenschappen te Neustadt Eberswalde, ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Naar men verneemt zal dezer dagen in den -t stadsschouwburg te Amstcidam worden opgevoerd een nieuw stuk van. den heer H. J. Schimmel, getiteld Juffrouw Bos. De gemeenteraad van Franeker heeft beslo ten om, na afloop van de overeenkomst met den aannemer der gasverlichting, de fabrieksgebouwen tegen schatting over te nemen en voor eigen rekening te exploiteeren. Omtrent de overneming der gasleiding onder de straten zal het advies van deskundigen worden afgewacht. Nederland telt in de afdeeling Parfumerieën van de Parijsche tentoonstelling 2 bekroonden. Aan deD heer v. Marken, directeur der fabriek Maison Neuve te Delft, is een bronzen medaille en aan de hh. Verwaaijen en van den Bergh, directeuren der koninklijke Arnhemsche eau de cologne-fabriek te Arnhem, een eervolle vermelding toegekend. Voorts is de firma M. H. Salomonson te Botterdam bekroond met een eersten prijs voor hare inzending van guano. Dezer dagen werden te Alkmaar, op last van den stationschef, wegens dronkenschap uit den spoortrein verwijderd een korporaal en een sol daat der mariniers; beiden verkeerden in een zoo opgewonden toestand, dat de gemeentepolitie zich verplicht zag, hen te ontwapenen en in be waring te nemen. Zij waren belast met het transport van een matroos naar Nieuwediep, doch hun arrestant had op een vroeger station den trein verlaten, zonder dat de geleiders er iets van hadden bemerkt. De acht paarden, die op de Nederlandsche harddraverijen te Parijs op 1 en 3 October a. s. zullen mededingen, zijn gisteren te Amsterdam met een extratrein verzonden. De harddraverij onder den man zal plaats heb ben op 1 October, terwijl die met sjeezen op 3 October, beide des namiddags te twee uren, bepaald is. Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin brengen heden een bezoek te Nederlangbroek op het kasteel Sanderiburg, waar hun door den oud-minister van justitie, baron van Lijnden van Sandenburg, een ontbijt wordt aangeboden. Toen Donderdag middag de trein van Utrecht te Zwolle aankwam werd daaruit een dienst meisje verwijderd, dat geen middel had om naar Groningen te reizen, waar haar familie woonde. Zij was naar zij verhaalde door haar juffrouw weggezonden, onder beschuldiging een paar appelen te hebben ontvreemd. Zij schreide bitter. De portier, P. van 't Hart, deed een beroep op de beurs van de omstanders, met het gunstig gevolg dat er weldra genoeg was bijeengebracht om het meisje in staat te stellen naar Groningen door te reizen. Het Haagsche Dagblad bevat het volgende sensatie-wekkende verhaal. Twee zusters, behoorende tot een gezin op het Korte Groenewegje te 's Hage, begaven zich Donderdag avond te ongeveer 11 uren naar haar gemeenschappelijke slaapkamer. Alvorens zich ter ruste te begeven zaten zij nog een oogenblik te praten en te lachen, toen de oudste plotseling, onder het slaken van een gil, van den rand van het ledikant bewusteloos op den grond viel. De andere, die hevig verschrikt opsprong, snelde op de bewustelooze toe, doch had nauwelijks twee passen gedaan, of zij zakte mede ineen en gaf, op het lichaam harer zuster liggende, den geest. In dien toestand vond men de beide vrouwen, toen men door het rumoer gewekt in de kamer kwam. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepende levensgeesten van de 32jarige dame waren niet op te wekken, terwijl de andere mede in hoogst gevaarlijken toestand verkeert. Hoogstwaarschijnlijk heeft de hevige schrik den dood der eerste veroorzaakt. - De Soir meent met zekerheid te kunnen melden, dat de sluiting der Parijsche tentoonstel ling weder 20 dagen is uitgesteld en nu zal plaats hebben den 20™ November. Gedurende die 20 laatste dagen zullen de inzenders hunne inzendingen mogen verkoopen en de koopers die dadelijk medenemen. Daar de bekroningen nu ongeveer eene maand vóór de sluiting zullen be kend gemaakt worden, kunnen de bekroonde inzenders in die laatste maand nog goede zaken maken. De Schotsche walvischvaarders klagen over het mislukken der vangst; doch de Noren zijn hoogst tevreden. Vier schepen van de Swend Foyn compagnie hadden in het laatst van Augus tus reeds vier en negentig walvisschen gevangen terwijl éen walvischvaarder van Jarfiord er toen voor eigen rekening reeds drie en dertig had. De vangst der Nederlandsche walvischvaarders vinden wij niet opgegeven. binnenland. 's Crravemliage. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den generaal-majoor van het 0.1. leger Schultze, en benoemd tot generaals-majoor de kolonels Bouwmeester en van der Heijden, opper bevelhebber in Atjeh. buitenland. Londen. De Morning-Post verneemt dat Eusland zich bereid verklaard heeft onverwijld zijn gezantschap uit Kaboel terug te roepen naar Petersburg. Van medeplichtigheid van Eusland aan het gebeurde in Afghanistan kan geen sprake wezen. Bucharest. Het Bulgaarsche blad Eostschuk verzekert dat Bulgarije bereid is, in ruil voor de Dobroedsja, aan Eumenië eene vergoeding in geld te geven. 27 Sept.'s av. 11 u. 57 gr. 28 's morg. 8 u. 59 gr. 's rnidd. 1 u. 64 gr. 's av. 6 u. 62 gr. De Bosniër3 schijnen het op te geven. Woens dag is eene deputatie uit de bewoners van Zwor- nick den generaal Szapary komen mededeelen, dat deze stad voor hem open stond en men hem er gaarne zou wachten. In verband met dit bericht, dat officieel uit Weenen wordt gemeld, klinkt ook een telegram uit Belgrado aan de Times niet onwaarschijnlijk, dat spreekt van 21,000 grootendeels gewapende Bosniërs, die de wijk zouden genomen hebben op Servisch grond gebied bij Loznitza. De laatste stelling der „op standelingen" in het noordoosten is dus opgegeven, en de strijd op dat punt vermeden. Ongetwijfeld hebben de Bosniërs bij tijds ingezien, dat zij tegen de overmacht der Oostenrijksche troepen toch niet bestand waren. Het corps van Szapary is aanstonds na de ontvangen toezegging van onderwerping naar Zwornick opgetrokken op zijnen weg vele plaatsen zonder tegenstand ont wapenende. Men berekent thans te Weenen, dat bij het einde der volgende week alle militaire posi- tiën van belang in Bosnië en Herzegowina in handen der Oostenrijkers zullen zijn. Het werk der verovering is dus zijn einde nabij. En dat nog steeds zonder dat er tusschen graaf Andrassy en de Porte een verdrag is gesloten omtrent den aard en den duur der bezetting. De provinciën zijn dus niet, zooals bet Berlijnscbe tractaat wilde, door de Porte aan Oostenrijk overgegevendoch de Oostenrijksche legers hebben ze voet voor voet moeten vermeesteren, en te Weenen acht men, dat deze omstandigheid eene groote verandering brengt in den aard der rechten, die Oostenrijk op Bosnië en Herzegowina kan laten gelden. In plaats van eene tijdelijke bezetting tot wederop- zeggens toe, in het werk gesteld in naam en- in het belang des sultans, meent de Weener regee ring thans aanspraak te kunnen maken op volle rechte» op de veroverde landen a titre ds conquête. Dit is vrij duidelijk te lezen tusschen de regels van een artikel in het officieuse Weener Frem- denblatt. „De regeering, zegt dit blad, heelt thans ten plicht de rust in die provinciën te herstellen op eene wijze, die aan de Oostenrij kschHon - gaarsche monarchie een duurzaam voordeel ver zekert De gebrachte offers zijn te aanzienlijk en de nog te overwinnen moeilijkheden te groot, dan dat de regeering een enkel der elementen zou mogen verwaarloozen, die kunnen bijdragen tot het volkomen welslagen der reeds aangewende en nog aan te wenden krachtsinspanning". Volkomen helder is deze taal niet; zij verbergt eene arrière-pensée, die men blijkbaar wel wil laten doorschemeren, maar nog niet met zoovele woor den zeggen. Zonder twijfel echter wil Oostenrijk waar voor zijn geld hebben, daar de regeering hare uitgaven en de vele opgeofferde menschen- levens niet kan verantwoorden door het twijfel achtig succes van eene tijdelijke bezetting ten behoeve van een ander. Vooral 'tegenover de Hongaarsche oppositie zal men eenig degelijk resultaat moeten stellen. Wij hebben dus er ons op voor te bereiden, dat het Oostenrijk der naaste toekomst nog uit eenige ongelijksoortige bestand- deelen meer zal bestaan, en dat daardoor de monarchie aan innerlijke kracht wellicht zal ver liezen, wat zij in uitgebreidheid van grondgebied zal gewonnen hebben. De commissie voor de socialistenwet heeft de eerste lezing van het ontwerp ten einde gebracht. De eer van den veldtocht komt toe aan Lasker, die vele veranderingen in het ontwerp heeft ge bracht, welke zeker der regeering niet aangenaam zullen aandoen, maar toch voor haar het voor deel hebbendat zij de wet voor de nationaalli- beralen zullen aannemelijk maken. Merkwaardig is de houding, die de regeeringsbladen thans tegenover de nationaalliberaleu aannemen. Deze moeten het ontgelden dat zij Bismarcks ont werp niet met vlag en wimpel hebben ingehaald. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung betreurt het „dat de leiding van bet werk der commissie gevallen is in handen van dezen redenaar", en is overtuigd, „dat die leiding de uitwerking zal on mogelijk maken van eene wet, die beantwoordt aan de behoeften van het oogenblik en aan de wenschen der regeering"De Provincial-Correspon- denz gaat nog verder. Bismarcks eigen orgaan* verklaart aan het Duitsche volk, dat de verwer ping van Laskers amendementen in den rijksdag en het aannemen van de voorstellen der regeering de uitwerking zouden hebben, „om het vertrouwen te doen herleven en de welvaart weder te geven aan handel en aan nijverheid". Deze taal, die niet ver van intimidatie verwijderd is, zal echter wel niet veel invloed hebben op de nationaallibe- ralen, wier plan de campagne door Lasker uitge voerd, wel vooraf zal zijn vastgesteld geweest. Bij slot van rekening zal de regeering zich toch naar hen moeten schikken, daar zonder hen voor haar geene meerderheid voor eene uitzonderingswet te verkrijgen is, en een half ei toch altijd beter is dan een leege dop. Het grootste punt van verschil was wie de overtredingen der wet in hoogste ressort zou beoordeelen. Inderdaad hangt daarvan veel af. Indien deze rechtspraak in handen komt van een onpartijdig college, dat hoog genoeg staat om zich niet door regeeringsinvloeden te laten leiden, heeft men eenige zekerheid, dat de wet althans niet verder zal toegepast worden, dan haar doel heet te zijn. Nadat, zooals wij vroeger meldden, én amendementen én het regeeringsontwerp be treffende deze zaak waren verworpen, is het artikel thans zoo uit den smeltkroes der discussie te voorschijn gekomen, dat het speciale rechts college zal bestaan uit negen leden, waarvan vier uit den bondsraad en vijf uit de hoogste rechts colleges van het rijk of van de verschillende staten zullen gekozen worden. Nog is een be langrijk amendement van den heer von Schauss aangenomen, volgens hetwelk de wet slechts tot 31 Maart 1881 van kracht zal zijn. Het eenige nieuws omtrent Kaboel is heden» dat de Engelsche regeering geene overhaaste maatregelen denkt te nemen, maar de zaak door onderhandelingen wil sleepcnde houden tot zij eene voldoende troepenmacht aan de grenzen zal verzameld hebben. Alhier aangekomen het stoomschip Overijssel, van Botterdam om te dokken. Binnengekomen te Vlissingen het schooner- schip Clemens en Florentinusgezagv. de Breed, van Eiga, bestemd naar Middelburg. Bergen op Zoom, 28 September. Boter per stuk f 1.00, per i kilo f 0.73. Eieren per 26 f 1.20. Amsterdam, 27 Sept. 28 Sept. STAAT SLEENINGEN. Neder 1. Cert. N. W. Sck. 2} pet. 62 f 62 j JlAn J 1 A /-V 1 4" A Q dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 België. Certificaten2( Frankrijk. Origin. Inschr. 3 74# 74i 98 98 59| 60 72J V-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2