N°. 230. 1878, Maandag 30 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3f/'m. franco 3,öH Afzonderlijke nommsb zijn verkrijgbar a 5 Cent. Advertentien! 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 28 September. Bij de herstemming, welke aanstaanden Dins dag voor de benoeming van twee leden der provinciale staten moet plaats hebben, kunnen wij ons, na hetgeen door ons voor veertien dagen over dit onderwerp geschreven is, tot eene korte herinnering bepalen. De veelheid der candidaten, welke toen de afzonderlijke bespreking van ieder hunner belette, is thans tot een dubbel tweetal ingekrompen. Over deze vier veel te zeggen, mag onnoodig geacht wordendaar ieder kiezerbij het enkel lezen der namen, zich gemakkelijk een oordeel vor men kan. De candidaten die wij blijven aanbevelen, zijn de heeren mT. D. A. Berdenis van Berlekom en Th. van Uije Pietei'se. Beide zijn sedert tal van jaren in ons midden werk zaam. Als lid en vice-president der rechtbank, als president-commissaris in het polderbestuur van Walcheren, in tal van andere betrekkingen, heeft de eerste zich doen kennen en die kennis van de toestanden en de belangen der provincie verworvenwelke voor een lid onzer provinciale vertegenwoordiging de hoogste aanbeveling geacht mag worden. Wat den heer van Uije Pieterse betreft, die als notaris en als wethouder te Vlissingen mede voor niemand een onbekende zijn kan, is het genoeg te wijzen op de wenscheüjkheid om ook Viissingen's belangen in de staten rechtstreeks vertegen woordigd te zien om zijne verkiezing als eene zaak van algemeen belang te doen wensehen. Tegenover deze candidaten is het niet noodig de beide tegen-candidaten de heeren van Lijn den en van Teijlingen, in een minder gunstig daglicht te stellen. Wanneer niet persoonlijke, voorkeur, maar bekwaamheid, ervaring en eene door rijpen leeftijd gevestigde degelijkheid van karakter den doorslag behooren te geven, dan mogen wij - in gemoede aan ieder de vraag voorleggen, of deze tegen candidaten met de heeren van Berlekom en van Uije Pieterse op gelijke lijn gesteld kunnen worden. Het antwoord op deze vraag heeft ieder kiezer Dinsdag voor zich te geven, Slechts hierop dringen wij aan, dat mefi zich niet door weg te blijven aan zijne verplichting onttrekke. Eene stemming, zooals die van vóór veertien dagenwaarbij nog niet de helft der kiezers van haar gevoelen doet blijken, is eene heleediging zoowel voor de gekozenen als voor de wetdieons bekwaam achtende voor de vervulling van den kiezersplicht, daarbij niet heeft kunnen voorzien dat wij uit vergeetachtigheid of onverschilligheid ons zei ven een getuigschrift van onbekwaamheid zouden uitreiken. Wij herinneren nog dat, aangezien de her stemming juist op den 1™ October valt, de stembureelen ingevolge art. 41 der kieswet, niet tot des namiddags vijf, maar tot vier uren geopend blijven, en hevelen voorts, met goed vertrouwen op den uitslag, nogmaals onze heide candidaten voor het lidmaatschap der staten aan. Aan alle kiezers in het hoofdkiesdistrict Mid- d elburg is heden de volgende circulaire verzonden: „De kiezersvereeniging de Grondwet neemt de vrijheid u in overweging te geven om de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom, vice-president van de arrondissements-rechtbank te Middelburg, en Th. van Uije Pieterse, notaris te Vlissingen, bij de herstemming op Dinsdag den eersten Octo ber a. te verkiezen tot leden der provinciale staten. „Persoonlijke genegenheid en welwillendheid treden bij eene verkiezing immers op den achter grond. Alleen het algemeen belang moet daarbij het doel der kiezers zijn. „De heer van Berlekom nu is bij u allen bekend als iemand die, uit het oogpunt van het algemeen belang; ajs te buis behoort in de provinciale vertegenwoordiging. „Waar hij toch zijn geheele leven als inwoner van de provincie Zeeland, in de menigvuldige betrekkingen die hij heeft vervuld, bewezen heeft dat hij uwe belangen ook in de provinciale ataten behartigen zal, kan van hem niet anders gezegd worden dan dat hij is iemand, die door erkende bekwaamheid, eerlijkheid van karakter en werk zaamheid aller achting geniet en verdient. „Hij zal alzoo ook voor de bevolking buiten de grootere gemeenten Vlissingen en Middelburg, een wenscheiijk vertegenwoordiger wezen. „Den heer van Uije Pieterse, wethouder der gemeente Vlissingen, meent de kiezersvereeniging u niet minder te moeten aanbevelen, en daaren boven ook omdat die gemeente vroeger twee vertegenwoordigers afzond en nu, werd de heer van Uije Pieterse niet verkozen, alle vertegen woordiging in de provinciale staten zou missen. „Kiezers, op deze gronden neemt de kiezers vereeniging de vrijheid u in overweging te geven om uwe stem uit te brengen op de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom en Th. van Uije Pieterse. „Het bestuur der kiezersvereeniging de Grondwet te Middelburg, „D. A. Dronkers, waarn. voorzitter. „F. M. C. van Deinse,^ „P. Forbes Wels. „P. Roetert Tak Ez,, secretaris." In de heden gehouden algemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren werd het gewoon dijkgeschot voor 1879 vastgesteld, op f 13.50 de hectare schotbaar- en f 5.30 de hectare vrijland. De gemeente Westkapelle werd aange wezen als gemeente, buiten Middelburg, waar de verkiezingen in het tijdvak van October 187831 December 1879 zullen plaats hebben. Voorts werd besloten dit jaar nog eenige be langrijke werken aan te besteden. In een velgend nommer geven wij een meer uitvoerig verslag. De kamer van koophandel en fabrieken houdt tegenwoordig hare zittingen in het stadhuis alhier, in een lokaal dat voor de toehoorders beter gelegenheid aanbiedt om hare beraadslagingen bij te wonen, dan dat in het nu afgebroken Provoosthuis. De eerstvolgende zitting zal aanstaanden Maandag te 3 uren plaats hebben. Daarin zal o. a. ter tafel gebracht worden eene aanschrijving van den minister van waterstaat betreffende de strand vonderij. De 10e jaarlijksche algemeene vergadering van de vennootschap Nijverheidsvereeniging alhier werd gisteren avond gehouden onder leiding van den voorzitter van het bestuur, den heer J. J. van der Harst Az. Tegenwoordig waren 31 vennooten. Uit het verslag van den secretaris den heer P. A. Ver hulst bleek, dat de verschillende ondernemingen met meer of minder gunstigen uitslag zijn gedre ven alleen de hoogaars heeft een vrij aanzienlijk verlies opgeleverd. De steenbakkerij gaat goed vooruit. Het fabrikaat verbetert gaandeweg' en het aantal afnemers neemt belangrijk toe. Het resultaat van het jaar 1877/78 is, dat na belangrijke afschrijvingen op verschillende onder werpen een dividend van 4 pet. kan worden uit gekeerd. De administrateur deelde de balans mede en gaf eene uitgebreide toelichting op de verschillende posten. De rekening en balans werden door de vergadering goedgekeurd en vastgesteld. In plaats van den aftredenden heer P. A. Ver- hulst werd tot bestuurslid gekozen de heer L. L. Woutersen. Voor de heeren J. A. Tak en J. de Kanter, aftredende commissarissen, zijn benoemd de heeren J. P. Fokker en P„ A. Verhulst. Voor den heer L. L. Woutersen, die door de benoeming tot bestuurslid als commissaris aftreedt, werd gekozen de heer D. Verbuist. gezet, Wordt er nu andermaal uitgelicht om nage zien te worden. Het schijnt dat er een kleinig heid aan hapert; want de deur sluit niet geheel in de kast. Door gedeputeerde staten van Zeeland ia aan de leden der provinciale staten verzonden een voorstel betreffende het verzoek der besturen van den Sophia-polder, den Thoorn-polder en het wa terschap voor de Nol van Ouwelek, om dat waterschap op te heffen. Het voorstel strekt om de verzoeken af te wijzen en is vergezeld van de aanvragen der genoemde besturen, die hun voor stel gronden op de „volslagen onmacht der polders om tot de instandhouding der Nol zoo noo dig bij te dragen," en van het advies van den hoofdingenieur, dat strekt „tot afwijzing dei- aangevraagde opheffing van het waterschap, doch [tot intrekking van uw bevel van 28/30 September 4876, gericht tot het waterschap." (Dit bevel strekte tot uitvoering van onderzeescbe werken voor de Nol.) In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Vlissingen zijn de volgende besluiten genomen. Het verzoek van M. Willemse, om yoor eigen rekening in bet "gasthuis te worden opgenomen, is toegestaan. De verpachting van de wert in de Noordstraat, aan J. Filis, voor j 50 'sjaars, werd niet goedgekeurd. Op verzoek van het bestuur der leenbank, is het reglement dier instelling in dien zin gewijzigd, dat voortaan de secretaris buiten het bestuur kan benoemd worden. ■Ons'Streven, „de courant voor Nederlandsche vrouwen," houdt op te bestaan en wordt samen gesmolten met het weekblad de Huisvrouw. Woordspelingen staan, bij lieden van geoefenden smaak, gemeenlijk in een slechten reuk. Toch ligt, in dit geval, de wensch dat „het streven" der Nederlandsche vrouwen zich oplosse in de taak der „huisvrouw" zöo voor de hand, dat wij het durven wagen er op te zinspelen. De oostelijke vloeddeur van de sluis in de Westerhaven te Vlissingen, die onlangs daarin is Het overlijden van dr. M. Polano, sedert 3 Juni 1869 hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de hoogeschool te Leiden, werd gisteren door ons medegedeeld. De N. Rott. Ct. schrijft over haar vroegeren stadgenoot het volgende: „Opgeleid aan de militaire geneeskundige school te Utrecht en tot officier van gezondheid be noemd, dwongen hem redenen van gezondheid eervol ontslag uit den dienst te vragen. Hij vestigde zich toen als heel- en vroedmeester hier ter stede en wist al spoedig door zijne bekwaam heden bet algemeen vertrouwen te verwerven. Achtervolgens werd hij benoemd tot^leeraar aan de cliiiische school en tot heelkundige aan het stedelijk ziekenhuis. De Utrechtsche hoogeschool erkende zijne verdiensten door hem den doctors titel honoris causa te schenken en Z. M. door de benoeming tot ridder der orde van den Neder - landschen Leeuw. Eindelijk werd zijn weten schappelijke loopbaan waardiglijk bekroond dooi de verheffing tot hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, waar zijne lessen, vooral wat de cliniek en de operatieve chirurgie betreft, op hoogen prijs werden gesteld. „Deskundigen zullen zijne wetenschappelijke verdiensten naar waarde schetsen. Dit alleen kunnen wij zeggen, dat hij was een man van veel talent, veel kennis, algemeene ontwikkeling en meer dan gewone geestkracht, die vele en warme vrienden, vooral hier ter stede, bezat, waar hij bet grootste deel van zijn werkzaam leven heeft doorgebracht, vrienden, die zijn goed en edel hart hebben leeren waardeeren, en zijn verscheiden betreuren in een leeftijd, ongeveer 65 jaren, waarin lvj nog voor velen en ook voor de wetenschap nuttig had kunnen zijn." Naar wij vernemen, zal over weinige dagen het eerste nommer verschijnen van een nieuw Maand blad, dat, onder redactie van ds. H. Pierson en met medewerking van den heer W. van den Bergh, zich ten doel stelt de bespreking der prostitutie en der sexueele moraal. Die. quaesties, die in den jaatsten tijd meer en meer op den voorgrond, treden, zal het Maandblad zoo ruiterlijk mogelijk behandelenhet is daarom niet bestemd voor preutsche ooren, maar in de eerste plaats voor hen, die omtrent deze vraagstukken alles mogen es moeten weten. Met belangstelling zal deze nieuwe arbeid van den wakkeren directeur der Heldringsgestichten worden te gemoet gezien, zeker niet het minst door hen, die door bijwoning der vergadering, in Mei jl. te Utrecht gehouden, het bewijs leverden, in deze zoo hoogst gewich tige quaestie belang te stellen. Standaard De vergadering der vrijzinnige kiezersvereeniging te Dordrecht had Woensdag plaats en werd bij gewoond door vier en dertig kiezers. Het doel der bijeenkomst was het kiezen van een candi- daat voor het lidmaatschap der tweede kamer. Als eerste eandidaat werd gekozen mr. A. Kerdijk, wiens kans van slagen evenwel in dit district door sommigen ernstig werd betwijfeld zoodat hij slechts na loting tot eersten eandidaat werd geproclameerd. Voorts werden na herhaalde stemmingen op het drietal geplaatst m1". van der Noorda en d1. van Oven, de laatste na herstem ming met mr. G. W. van der Linden, oud-afge vaardigde en rijks-advocaat. Blijkens een bericht in de N. Rott. Ct.is echter in eene gisteren gehouden vergadering van afge vaardigden uit de verschillende liberale kiezers- vereenigingen uit het district tot definitief eandi daat gekozen mr. J. Loudon, oud-gouverneur- generaal van N. I. Men schrijft ons uit den Haag Woensdag prijkten twee gebouwen alhier met de geliefde driekleur. Het eene was de nieuw gebouwde St. Jacobskerk in de Parkstraat, des morgeus door deu aartsbisschop van Haarlem ingewijd, het andere het in aanbouw zijnde minis terie van justitie, waar men begonnen was met de dakbedekking. Het gebouw, de kerk, zoowel van buiten als van binnen een waar kunststuk, leverde tegen het middaguur een schoon schouw spel op. Een/talrijke menigte was daar verga derd, geloovigen en ongeloovigen, nieuwsgierigen en belangstellenden. De zon scheen vroolijk dooi de ruiten en verlichtte met helderen glans de met kwistige hand aangebrachte gouden en gekleurde versieringen; het gezang was hartverheffend en de geestelijke, die de preek hield, wees ter loops, en van zijn standpunt kon dat niet anders, op den strijd tusschen het gezag der kerk en den modernen tijdgeest. Maar wanneer we hem, spre kende over de schoonheden van den Gothischen bouwstijl, hooren zeggen dat daarin alle lijnen en vormen, alle bogen en zuilen, alle kleuren en tinten, tot zelfs de hooge slanke toren met het kruis, spreken van Gods liefde en heiligheid, en hij er bijvoegt dat al de steenen door voeging en rangschikking éen symfonie vormen, wat dan te zeggen van het andere gebouw, waar ook de vlag op prijkte, dat groote logge gevaarte op den hoek der Pooten, waar men tegen de muren geplakt heeft en nog bezig is te plakken allerlei mogelijke en onmogelijke versierselen, die men zoude aanzien voor de staalkaart van een fabriekant in gipsen ornamenten Onder de genoodigden en die daar ambts- of roepingshalve in bet kerkgebouw waren, bevond zich ook de oud-minister Heemskerk. Bij 's mans groote liefde voor de muziek, nog duidelijk ge bleken bij bet dezen zomer hier ter stede opge voerde Cecilia-kluchtspel, is het licht te begrijpen dat het sckoone koorgezang hem oogenblikken van waar genot heeft bezorgd. Wat is natuurlijker dan dat, in een tijd dat alles, zelfs de congressen, met een maaltijd wordt besloten, ook deze kerkelijke plechtigheid zich oploste in een samenkomst aau een welvoor- zieneu disch, iu de achter de kerk nieuw gebouwde pastorie? De heeren van het Dagblad hadden de geestelijke heeren al naar den ouden Paulez ge stuurd. Dat blad brengt zijn lezers wel meer in de war: met de fontein op de Plaats ook, die staat nog in volle glorie. Enfin, dat zijn maar kleinighedenals ze in zake van canrlidaturen en petitionnementen de goê gemeente, ook maar niet van den goeden weg brengen. Aan den avond van dienzelfden dag vond nog een uitvoering van de kapel der grenadiers plaats in de tent en werd als intermezzo, of liever hulde aan Dunkier, gespeeldEen traan op het graf. Moge die traan niet door tranen van berouw gevolgd worden van dezulken, die daar henen

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1