0 n d e r w ij s. Kerkni e uws. Marine en leger, Kunst nieuws, Land bouw. Rechtszaken, Koion iën. volksvoorstelling en het oplaten van luchtballons, had te 1 uur op het raadhuis de uitreiking plaats van herinnerings-medailles aan de vereenigingen en corporatiën die aan den optocht hadden deel genomen. 's Middags was er in het Valkenberg eene matinee music ale, door de academie aan de gemeente Breda aangeboden. 's Avonds werd een groot bal den genoodigden in het feestlokaal op de academie aangeboden, terwijl op de markt in de kiosk concert werd gegeven en op andere plaatsen bals plaats hadden. Donderdag werd te 12 uren een groot interna tionaal festival gegeven door de koninklijke muziekvereéniging Vlijt en Volharding, 's Na middags werd aan de academie door de sociëteit Casino eene matinée aangeboden. Te 6 uren werden aan de verschillende muziek korpsen, die aan den optocht deel hadden genomen, herinneringsmedailles uitgereikt en te 9 uren had eene muziekuitvoering op de Groote markt plaats. De feesten, waarbij niettegenstaande den ont- zettenden toevloed van menschen, naar wij ver nemen, geen ongelukken te betreuren zijn, werden Donderdag avond door een schitterend vuurwerk besloten. De onlangs opgerichte algemeene afdeeling Onderlinge levensverzekering van Eigen Hulp heeft dekoninklijke goedkeuring verkregen op haar reglement en hare tarieven. De afdeeling treedt in werking zoodra een directeur is benoemd, het oprichtingskapitaal ad 50,000 is geplaatst en het getal aannemelijke verbintenissen tot deelne ming 500 bedraagt. Het bestuur bestaat uit éen of twee directeuren, die nog benoemd moeten worden en drie commissarissen, de heeren W. L. van Meurs, jkr. mr. G. de Bosch Kemper en D. F. A. Bauduin. De hoogleeraar A. J. Pesch is tot wiskundig adviseur aangesteld. De premiën zijn hooger gesteld dan het minimum, dat voor een solied ingericht levensverzekering genootschap vereischt wordt; maar daardoor ver wacht men een behoorlijke winst en daarvan wordt aan de leden van Eigen Hulp, die deelne men, 9095 pet. terugbetaald op hunne premiën, en genieten zij de winst uit de verzeke ringen van niet-leden behaald. Bovendien wordt het netto bedrag der tarieven niet verhoogd met de administratiekosten, wat bij de meeste andere maatschappijen wel het geval is. Een ingezonden stuk in het Vaderland van gisteren luidt als volgt „Evenals vóór de vacantie is de uitslag van het admissie-examen voor de Leidsche universiteit zeer ongunstig geweest. Van de 57 candidaten trokken zich 10 gedu rende het examen terug, terwijl er 19 werden toegelaten en 28 afgewezen. Het stuk, opgegeven om uit het Latijn in het Hollandsch te vertalen, was weer zoo moeilijk, dat de meeste candidaten daarover struikelden. Mij werd door een doctorandus in de letteren verzekerd, dat in genoemd stuk een zin voorkomt, waarover hij geruimen tijd had moeten denken, voordat hij de constructie begreep. Wat betee- kent dit? vraagt men zich onwillekeurig af. Terwijl vroeger het examen belachelijk licht werd gemaakt en daardoor het aantal studenten tot een ongekende hoogte steeg, maakt men nu den toegang veel lastiger. Er zijn er, die hierin verband zien met de financieele bepalingen der nieuwe wet. Anderen willen dit verband niet aannemen en denken aan volslagen willekeur. Misschien zijn er goede gronden, die pleiten voor een verzwaring van de eischen van het examen. Maar verlangt dan de billijkheid niet, dat men minstens een paar jaar te voren die eischen pu bliceert, opdat ieder wete wat hij doet, vóórdat hij zich gaat prepareerén aangenaam zou zijn, maar daal- de omstandig heden dit onmogelijk gemaakt hebben, ben ik van plan zoodra mijn uitzet gereed is, mevrouw Alc- kenzie te worden. „Sibylle," riep hij stampvoetend uit, „gij maakt mij razend. Ik wil en kan het niet gedogen." „Wat hebt gij op de wereld met mijne plannen te maken mijnheer Carlton?" vroeg ze weer lachend. „Moet ik dan maar zoo lijdelijk aanzien dat gij u zelve aldus wegwerpt aldus verkoopt? Nooit!" hij zweeg een oogenblik en hervatte toen op kalmer toon. „Kan geld iets aan uw besluit veranderen, Sibylle? Ik heb van daag vijf duizend pond gewonnen, dank zij Couleur de Eose, maar nog meer dank zij uw doorzicht, uw goeden raad en het geluk dat gij mij aangebracht hebt. Als ik de vijf duizend pond geheel tot uwe beschikking stelde in plaats van de som welke wij overeengekomen waren, zég, zou dat er u toe kunnen bewegen om deze akelige, afschuwelijke banden te verbreken?" Een verblindende lichtstraal, gevolgd door een oorverdoovenden donderslag en een hevigen stort regen, maakte voor het oogenblik elk gesprek onmogelijk. Sibylle die, onder de parapluie van Carlton staande, het oog steeds op de trap ge vestigd hield, werd op eens Alckenzie gewaar. Er waren nog slechts weinige menschen op het plat en hij begaf zich regelrecht naar de plaats waar Sibylle afgesproken had op hem te wachten, maar ziende dat zij die verlaten had, zocht hij De uitreikingen van belooningen aan leerlingen der openbare school te Sluis, die in het jaar 1877 minder dan 5 schooltijden verzuimd hadden, had den 20en dezer plaats, in tegenwoordigheid van den districts-schoolopziener en den burgemeester. De plechtigheid werd voorafgegaan door eene openbare les aan de vier hoogste klassen in. eenige vakken. nergens anders, meenende dat zij hem ergens beneden wachtte, waar zij beter beschut was tegen den regen. Zoodra hij weg was zei Sibylle „Nu is onze tijd gekomen, Alckenzie is zonder mij heengegaan. Wij moesten maar hoe eer hoe beter naar de stad terugkeeren. Ik ril van de koude en ben vreeselijk nat." „Ik ga niet van hier," zei Carlton, „voor dat gij belooft het denkbeeld op te geven u aan dien zwarte te verkoopen." „Wilt gij niet van hier gaan!" zei zij met een fijn lachje. „Dan moet ik mijn weg alleen zoeken." En zonder dat hij haar met woord of daad kon weerhouden, boog zij het hoofd, dook onder de parapluie uit, en liep naar den trap zonder acht te slaan op den regen, die in stroomen neerviel en haar zijden kleed doorweekte. Hij kende haar genoeg ora te weten dat niets haar op haar besluit zou doen terugkomen en dat hem niets anders over bleef dan haar te volgenmaar toen hij het eerste portaal bereikte vond hij Alckenzie reeds bij haar, druk bezig met haar te beklagen en zooveel hij kon met zijn zakdoek den regen van haar japon af te vegen. „Wilt gij mij toestaan u thuis te brengen, miss Moreton?" vroeg Carlton met een buiging. „Dank u, mijnheer Carlton," zei zij. „Majoor Alckenzie'heeft zich verantwoordelijk gesteld voor mijn veiligheid en ik geloof waarlijk dat gij beter zoudt doen met naar uw vrouw om te zien, in dit afschuwelijke weer." I het zooveel mogelijk verschaffen van arbeid gedurende den winter, en het verleenen van hare medewerking tot het oprichten van spaarkassen en ondersteunings fondsen voor zieken en voor bejaarden, die voor den arbeid ongeschikt geworden zijn. De inrichting en het beheer der fondsen worden bij afzonderlijke statuten geregeld, en aan speciale commission opgedragen. De jaarlijksche contributie van het lidmaatschap bedraagt twee guiden. „Hoe zorgzaam van u om nu aan mevrouw Carlton te denken," sprak de zorgzame echtgenoot dier dame, met een soort van grijns. Maar al was zijn toon tuw, zijne manieren waren beleefdhij nam zijn hoed af, maakte nog eene diepe buiging en ging zonder verder een woord te spreken naar beneden en naar buiten. HOOFDSTUK XIII. BEKAADSL AGINGEN. Terwijl de eerste donderslag wegstierf kwamen sir Hardley en Colonel Winter terug bij de dames, die reeds haar toevlucht in de koets ge nomen hadden. Mevrouw Carlton deed een zwakke poging om voor te stellen dat zij de rest van het gezelschap zouden gaan opzoeken, waarmede zij eigenlijk meende dat ze haar man hoopte te vinden, maar mevrouw Winter verklaarde op vriendelij ken, doch beslisten toon, dat dat „al te belache lijk" zou zijn. „Gij kunt er van op aan, lieve dat al de anderen wel zoo wijs zullen zijn van te maken dat zij naar huis komen. Uw man heeft u -in goede handen gelaten en rekent er ongetwijfeld op dat er goed voor u gezorgd wordt, en daar wij in de gelegenheid zijn van regelrecht naar de stad te rijden, zonder eerst nat te worden, moeten wij daarvan gebruik maken en dankbaar zijn." Wordt vervolgd.) en 1876 over nog meer infanterie, maar ook onder zijn troepen bevonden zich een paar ba taljons bariesan van Madura. Men kan dus niet zeggen, dat men bij de operatiën, die thans zijn ondernomen, althans wat betreft de infanterie, slecht is bedeeld. Wenschelijk is het dat het machtsvertoon, dat door het zenden van het lle bataljon wordt ten toon gespreid, den vijand bewege het hoofd i i den schoot te leggen of hem uitlokke tot het aanvaarden van een wanhopigen strijd, die voor onze dapperen moet uitloopen op overwinning. Vluchten, en dus ons noodzaken diepe}- het land in te trekken, is wel het slechtste dat hij voor ons kan doen. Ware Atjeh een land als Java, doorsneden met goede wegen en in het bezit van een overvloed van transportmiddelen, dan hadden onze betere bewapening en oefening reeds lang gezegepraald, zelfs op een tienmaal sterkeren vijand. Overwinnen is te Atjeh niet de grootste moeite, wel te komen waar men zijn wil. Dit laatste wordt niet genoeg in het oog gehouden. Verleden Zaterdag waren te Oostburg twee jongens van 8 en 11 jaren aan het vechten. Een voorbijganger plaats'te zich tusschen de twistenden en scheidde hen. Daardoor werd een der jongens, dewijl hij thans zijn toorn niet uitwerken kon, zoo woedend, dat hij onmiddellijk neerviel en als lijk werd weggedragen. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat hij tengevolge van een aanval van beroerte is overleden. (Sluisch wbl.) De eerste steenlegging voor de gebouwen van de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal binnenkort plaats hebben. De fundeering is bijna geheel gelegd. In tegenstelling met andere landen, zooals Schotland en Noorwegen, levert de haringvisscherij, die zich aanvankelijk gunstig liet aanzien, dit jaar hier te lande slechte resultaten op. In den regel is September de maand, waarin de meeste aanvoeren plaats vindendit jaar maakt daarop een ongunstige uitzondering. Na 6 tot 8 weken te zijn uit geweest, komen de loggers terug met weinig vangst, die afwisselt van 40 tot 180 ton, een enkele, die meer aanbrengt, uitgezonderd. Daarbij komt nog, dat ook de prijzen gedrukt blijven, doordat Duitschland en Amerika niet trekken. Verandert die toestand niet spoedig, dan zal 78 onder de ongunstigste jaren voor de groote visscherij moeten worden gerangschikt. Door de Haarlemsche Tramwaymaatschappij is gisteren een proef op hare lijnen genomen met de Merry weathers Stoomtramway," (agenten de heeren Crans -C"., te 's Hage). In tegenwoor digheid en onder toezicht van 's rij ks ingenieur bij het toezicht over het stoomwezen, zullen heden proefritten voor het publiek plaats hebben. In de Nederlandsche afdeeling der Parijsche tentoonstelling zijn o. a. gouden medailles toege kend aan de koninklijke fabriek van goud- en zilverwerken van de heeren van Kempen te Voor schoten, aan de koninklijke Stearinefabrieken aan de firma Wijnand Fockink en erven Lucas Bols te Amsterdam. Met zilveren medailles zijn de heeren van Znylekom, Levert en C°. te Amsterdam bekroond. Voorts zijn de heeren Hajenius en Reijnvaan met het zilveren eermetaal, de hoogste onderscheiding, in deze tentoonstellingsklasse vereerd. Door het vergaan der Princess Alice hebben zich in Londen twee merkwaardige zaken voor gedaan, 1° dat vele lijken nog niet herkend zijn en 2,J dat bij de politie naar vele vermisten is ge ïnformeerd, die zich naar alle waarschijnlijkheid niet op de stoomboot bevonden. Beide zaken werpen een eigenaardig licht op het leven in de wereldstad. De lijken die niet herkend zijn, zijn meest van vrouwen, die naar het uiterlijk te oordeelen op vrij ruimen voet leefden. Fijne klee deren, gouden horlogies en andere sieraden geven dat aan. Al was het niet uit werkelijke belang stelling, dan hadden vrienden of verwanten toch om deze zaken van waarde onderzoek moeten doen naar het lijk. Dat dit niet geschiedde be wijst, dat vele menschen in de groote stad leven en sterven, zonder iemand te hebben, die zich om hun bestaan of niet bestaan in het minste be kommert. Zij kunnen verdrinken of vermoord worden, zonder dat iemand er zich om bekom mert. Aan den anderen kant is ook het vrijwil lig verdwijnen in zulk eene stad zeer mogelijk, en dat gebeurt dan ook meer dan men meestal denkt. Want nooit gebeurt er een ongeluk, zoo als nu, waarbij vele menschen omkomen, of er komt bij de politie navraag naar de vermisten, die het later blijkt, dat niet eens in de buurt van het ongeluk geweest zijn. Zij maken van zulk een ramp gebruik om voor dood gehouden te worden, en staan dan of in eene kolonie, of zelts in een ander deel van Londen weder onder een anderen naam op. Kan het hun voordeel geven, dan melden zij zich zelf weder wel eens als levend aan. De giften tot ondersteuning van hen, die door de ramp van de Princess Alice hun brood winners verloren hebben, bedragen 29,000 p. st. voor de slachtoffers der ontploffing van de Abercarne-mijn 16,000 p. st. In Bosnië is het eerste nommer verschenen van eene Oostenrijksche officieele courant, die den Dinsdag vierde de Nederlandsche Oustaaf- Adolf-vereeniging in de Pieterskerk te Leiden het feest van haar 25jarig bestaan, waaraan door tal van belangstellenden werd deelgenomen. Na de uitvoering van een koor uit de Schep ping van Haydn, werd door prof. Rauwenhoff een welkomstgroet uitgesproken, waarbij hij, hoewel de Vereeniging in het afgeloopen tijdperk geen groote -dingen had gedaan, toch dankbaar het vele goede door haar gesticht erkende. Door een koor van dames en heeren werd daarop een koraal aangeheven, terwijl vervolgens dT. Laurillard, in eene boeiende feestrede aan het ontstaan der vereeniging herinnerde en daarbij mededeelde dat nog twee der oprichters in Leidén woonachtig waren, de heeren C. Krabbe en H. Obreen, beiden in het kerkgebouw aanwezig. De feestredenaar eindigde met eene opwekking tot ondersteuning. Na eene uitvoering van een koraal door het zangkoor werd door ds. C. Segers een slotwoord gesproken De luitenant ter zee 2e klasse W. C. P. E. de Klopper wordt geplaatst in de rol van Z'. M\ wachtschip te Amsterdam. Den heer P. Arendzen, graveur te Amsterdam, is bij den internationalen wedstrijd van gravures naar oude en nieuwe Belgische meesters, te Brus sel gehouden en uitgeschreven door de Académie Eogale aldaar, ten deel gevallen de groote gouden medaille ter waarde van fr. 600. Het bekroonde stuk is getiteldDans la Bruyère. (N. R. Ct.) De Staats-courant bevat de statuten der ver eeniging Landbouw en Veeteelt te Wolfaartsdijk. Het hoofddoel dezer vereeniging is de weten schappelijke en practische ontwikkeling van landbouw en veeteelt te Wolfaartsdijk en zij tracht dat doel te bereiken door: het houden van vergaderingen, waarin belang rijke onderwerpen op het gebied van landbouw en veeteelt worden behandeld; het houden of doen houden van lezingen of voordrachten over genoemde onderwerpen; het aanschaffen van geschikte boekwerken, tijdschriften en brochures; het vestigen van de aandacht op doelmatige middelen, waardoor het gemeenschappelijk gebruik van landbouwwerktuigen, de aankoop van zaden, meststoffen enz. worden bevorderd; het inrichten van kleine velden, bestemd tot proefnemingen en voorts door al datgene, hetwelk de vereeni ging tot bereiking van haar oogmerk nuttig oordeelt. De vereeniging gegrond op het associatie stelsel, of het bevorderen van gemeenschappelijke belangen door onderlinge samenwerking tracht tevens bevorderlijk te zijn aan de belangen van den arbeidenden stand, door In de openbare zitting voor strafzaken van het kantongerecht te Middelburg van 26 September, zijn de volgende vonnissen gewezen: J. T. V., te Vlissingen, wegens het als tapper tappen van sterken drank aan kennelijk beschon ken personen, (tweemaal gepleegd), na binnen de laatste twaalf maanden voor gelijke overtreding veroordeeld te zijn geweest, en 2° het geven van een openbaar bal zonder schriftelijke toestemming van den burgemeester, na binnen de twaalf maan den voor gelijke overtreding tot straf te zijn verwezen, veroordeeld in drie geldboeten elk van f 3 of 2 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. J. D. en J. M. v. d. V., te Vlissingen, diefstal van te veld staand gras, te zamen en in vereeni ging gepleegd, ieder in eene geldboete van f 10 of 3 dagen gevangenisstraf. P. J. Ch., te Vlissingen, het als tapster te laten tappen van sterken drank aan een kennelijk beschonken persoon, eene geldboete van f 3 of 1 dag gevangenisstraf. H. H. en I. ten H., beide te Vlissingen, het als herbergiers niet branden van een licht boven de voornaamste deur der woning, beide in eene geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. A. H., L. R. en W. D., te Westkapelle, het te samen rapen van kreukels op de werken van den zeedijk, ieder in eene geldboete van 0.50 of eene gevangenisstraf van 1 dag. A. O., te Vrouwepolder, het laten loopen van eene koe over eens anders in den oogst staanden grond, in eene geldboete van f 3 of 2 dagen gevangenisstraf. L. P., te Zoutelande, het laten loppen van een kalf over een buurtweg 3e klasse, zonder toe stemming van het plaatselijk bestuur, in eene geldboete van f 10 of eene gevangenisstraf van 2 dagen. A. d. K., te Middelburg, het beschadigen van den helm in de duinen onder de gemeente Dom burg, in eene geldboete van 10 of 1 dag ge vangenisstraf. Ch. J. v. O., te Vlissingen, het zonder toezicht laten loopen van een hond op de openbare straat ^te Vlissingen, tusschen 10 uren des avonds en 6 uren des morgens, in eene geldboete van f 3 of gevangenisstraf van 1 dag. N. D., te Westkapelle, het halen van zand in de duinen onder de gemeente te Westkapelle, buiten de daartoe aangewezen plaats, vrijgesproken. Al de veroordeelden in de kosten van den processe. Omtrent Atjeh deelt men aan de Locomotief mede, dat de daar nu aanwezige drie sterke garnizoens-bataljons en negen veldbataljons te zamen ruim 9500 man infanterie uitmaken. De eerste expeditie telde 2039 man infanterie, waar onder 1 bataljon bariesan, minder goed geoefende troepen; de tweede expeditie telde -6354 man infanterie, waaronder eveneens 1 bataljon bariesan en de legioenen van Pakoe Alam en Mangkoe Negoro. Generaal Pel beschikte bij zijn operatiën in 1875

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2