N°. 229. 12Ie Jaargang, 1878. Zaterdag 28 September. mïnrt JtfcfiU! Dit blad verscMjnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. BERICHT. Zij die zich vóór 1 October a. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. VERKIEZING- Middelburg, 27 September. FETJILLETON. de Schrijfster van „Jennie" enz. middelburgs™ courant De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming bij herstemming van twee leden van de provinciale staten van Zeeland zal plaats hebben op Dinsdag den lcn October a. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, in de beneden-achterzaal van bet raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes in datzelfde lokaal zal geschieden op Woensdag den 2en October 1878, des voormiddags te negen uren. Middelburg, den 26en September 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg, S C HO KEK. De Secretaris, J. W. DE RAAD, L.-S. Uit den Haag wordt ons geschreven Een paar Duitsche bladen, zelfs een dat te Pyrmont verschijnt, hebben de geruchten omtrent 's konings voorgenomen huwelijk met eene Wal- deckscbe prinses tegengesproken, evenwel in zulke bewoordingen, dat zij er altijd nog uit kunnen bomen, wanneer de feiten die geruchten mochten komen bevestigen. Wat het doel is van die di plomatiek ingekleede tegenspraak, weet ik niet; maar dat zij aan de waarheid van hetgeen ik u vroeger schreef niets te kort doet, is zeker, 's Konings reis naar Arolsen beeft wel degelijk ten doel, aanzoek te doen om de hand van prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, en er be staan alle redenen om aan te nemen, dat Z. M. tegen alle kwade kansen voor dit aanzoek is gewaarborgd. In de officieele kringen verwacht men dan ook, dat reeds in de volgende maand een wetsontwerp tot goedkeuring van het konink lijk huwelijk, overeenkomstig de grondwet, bij de tweede kamer zal inkomen. tf In de week van 19 tot en met 25 September zijn met de stoomschepen der maatschappij Zee land te Vlissingen aangekomen 447, en van daar vertrokken 546 passagiers. 64 door HOOFDSTUK XII. stoem2n. „Permitteert gij hem dan dat bij wedt vroeg mevrouw Winter, verbaasd en afkeurend. „Permitteeren zei Pearl lachend „hij doet natuurlijk wat hij goedvindt. En zoo als gewoon lijk, heeft hij het weer hij het rechte einde gehad." „Hij is blijkbaar een zeer gelukkig man," zei mevrouw Winter met belangstelling en vergat daarbij geheel en al haar afkeuring van zoo even, terwijl zij Pearl aanzag, die weer lachte en vroolijk was bij de gedachte aan de blijdschap van haai man. Morel en Delroy namen plaats op den rand van de koets en knoopten een levendig gesprek aan. Mevrouw Carlton deed allerlei vragen be treffende de familie van den senator, die zeer uitvoerig door Delroy beantwoord werden. Hij vond haar na'ive et charmante en het kwam niet in hem op dat mevrouw Carlton, de vriendin van mevrouw Winter (voor wie sir Hardley en zijn yrouw zoo veel ontzag hadden) nog zoo kort Woensdag voormiddag is men begonnen met de westelijke vloeddeur van de sluis der koopmans of westerhaven te Ylissingen, van de werf waar zij gerepareerd is, op hare plaats te brengen. Aanvankelijk ging alles naar wensch, doch toen het water wat gezakt was, bemerkte men dat de achter-har van de deur, in plaats in, op den pot stond, zoodat zij niet zakken kou en ook niet op hare plaats kon komen. Men heett dus met de werkzaamheden moeten wachten tot gisteren morgen. Gelukkig is de deur door den drang van het water wat bewogen en in den pot geschoven, maar het bleek nog niet mogelijk om de deur in den halsband te bevestigen. Daarna zijn de vloeddeuren dichtgezet en heeft de persing van het water de deur zooveel achterover gezet, dat zij gisteren middag vastgemaakt kon worden. Hoewel de deur nu op dit oogeublik op hare plaats staat, is de bevestiging echter nog niet zoo als die gewenscht wordt, zoodat de halshand nog afgenomen zal moeten worden om eenige verbetering aan te brengen. De doorvaart, die nu gestremd was, zal dan echter wel weder toege laten kunnen worden. Men meldt uit Geneve aan de Times, dat onder de personen, die zich thans te Bex (in het Zwit- sersche kanton Waadtland) bevinden, ook opge merkt worden prins Alexander der Nederlanden en prinses Marie van Wurtemberg. Z. M. de koning wordt op reis in Duitschland vergezeld van den grootmeester m'. K. J. graat Schimmelpennick, de adjudanten luits.-kol. graaf Dumonceau en baron de Posson, en den le luit. van Hoogstraten, ordonnance-officier. Als toelichting op het bericht, dat de maat schappij Zeeland vrijgesteld is van de betaling der schadevergoeding voor het aanvaren van de ponton te Ylissingen door het stoomschip Prinses Marie, meldt men aan het Handelsblad als reden dier vrijstelling, dat men later een zoogenaamde rug of baDkje heeft gevonden, hetgeen men verzuimd had bij het baggeren weg te nemen en de oorzaak zou geweest zijn, dat het schip een verkeerde richting nam. Een der voorzitters van het internationaal congres der Yredebonden, dat te Parijs gehouden wordt, is de heer m1'. D. van Eek, terwijl mr. G. Belinfante tot de secretarissen behoort. Zooals men weet, hekleeden beide heeren het voorzitter schap en secretariaat van het Nederlandsch Vre debond. Op eene vergadering der Amsterdamsche kie- zersvereeniging Burgerplicht werd gisteren avond geleden diezelfde gouvernante bij Steinmann was geweest, die Claud Morel zoo van streek bracht, als hij slechts aan haar dacht. Gedurende het laatste uur was de warmte on dragelijk geworden; de zon stak, de lucht was drukkend heet en er was niet de minste wind. Op eens echter kwam er een koeltje, een klein zwart wolkje, dat niet grooter was geweest dan een hand, begon zich uit te breiden en.verborg weldra niet alleen de zon, maar geheel den helderen hemel en bedekte hem met een donkeren sluier, waaruit spoedig dikke regendroppels begonnen neer te vallen. De uitgedroogde aarde ving gretig de lang verbeide besproeiing op en de menschen zochten zich zoo goed zij konden te hergen. Sibylle Moreton, die niet hang was voor de zon, had Alckenzie boven op het plat der tribune laten klouteren en stond in de grootste spanning over den uitslag van de wedren, op het vooruitstekendste puntje, waar zij het gemakkelijkst den jockey met rosé en het bruine veulen dat hem droeg kon gadeslaan. Zij had afgesproken Carlton op een aangewezen plèkje op dat dak af te wachten als hij haar volgens zijne belofte den afloop van den voornaamsten wedren kwam berichten. Nu zij de zegepraal van Couleur de Rose gezien had, was haar eerste gedachte zich van haar al te oplet tenden cavalier te ontdoen en zoodra de eerste droppels begonnen te vallen verzon zij een bood schap, waarop zij den dienstvaardigen majoor kon uitzenden. „Neem dit kaartje als 't u blieft en haal mij de kunstmatige zandbank-vorming voor IJmuiden uitvoerig besproken, en besloten de zaak in de voort durende aandacht van den minister van water staat aan te bevelen en te verzoeken, dat de opnemingen geregeld in de Staats-courant bekend gemaakt zullen worden. De commissie van rapporteurs over de Indische begrooting voor 1879 is door de afdeelingen van de tweede kamer samengesteld uit de heeren Mirandolle, voorzitter, van Rees, de Jong, Corver Hooft en Mees. De Staats-courant bevat het kon. besluit tot wijziging van het besluit van 17 Juli 1877, ter uitvoering van art. 118 der wet van 28 April 1876, tot regeling van het hooger onderwijs. Bij kon. besluit wordt de gemeente Lochem als standplaats van een postkantoor aangewezen. Bij resolutie van den minister van financiën, is in de vierde klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belastingen en accijn- sen te Meppel, waarvan de vermoedelijke beloo ning kan worden geraamd op f 4189 en, na aftrek eener som van f 1150 voor kosten van beheer, op f 3039 zuiver 's jaars. Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid zijn, met ingang van 15 October a.: de hoofdingenieur van den water staat lp kl. H. S. J. Rose eervol ontheven van het beheer der groote rivieren en van het tijdelijk beheer der werken van den Rotter- damschen waterweg en belast met den dienst in het 6e district, provincie Noord-Brabant; en de hoofdingenieur van den waterstaat. 2e kl. J. van der Toorn belast met het beheer der groote rivieren en met het tijdelijk beheer der werken van den Rotterdamschen Waterweg. Bij beschikking van den minister van koloniën, zijn de heerenR. A. I. Snethlage, T. F. A. Delprat, H. J. Dubourcq, G. J. Brandt jr., E. C. J. van der Horst, M. H. C. baron du Tour, H. Koopmans, W. T. Gol, A. C. F. Vanderstraeten, A. J. Schrauwen, P. H. Soeters, L. E. Jacobs, F. de Vink, H. Swart, J. P. van Stenis, N. C. Frohn, J. van Hamel, T. M. G. Keulemans, D.' A. F. Notehos, T. Boon van Ostade, J. E. de Meijier, I. Sluiter, A. F. van Beek jr., J. J. Loke, W. de Zwaan, H. J. Volkmaars, T. Piper, C. J. Ver- meys, S. Struyvenherg en J. W. Ross, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om bij den dienst der staats spoorwegen op Java te worden geplaatstde mijn regenmantel. Het is mij onmogelijk door die menigte, die nu de trap af stormt heen te dringen. Breng mij den mantel zoo gauw als gij kunt, anders ben ik doornat voor dat ik weg kan." Hij ging onmiddellijk en liep bij den ondersten trap tegen Carlton aan. „Ach pas even voor mij op Sibylle," zei Alc kenzie, zijn voorhoofd afvegende. „Ik moet haar alleen onder al die menschen laten en kom dade lijk terug. „Voor u op Sibylle passen, Alckenzie?" vroeg Carlton, terwijl zijn atkeer voor den neger duidelijk op zijn gelaat te lezen stond. „Kijk mij maar zoo niet aan als of gij mij op wilt eten," zei de majoor geraakt. „God bewaar me!" riep de ander, „ik zou u niet willen aanraken al „Hoor eens vriend, geen woord meer" zei Alckenzie met een waarschuwend gebaar. „Gij zoekt immers geen twist?" „Neen ik zoek geen twist. Maar als iemand een dame beleedigt, die De toorn van den majoor veranderde op eens in een lach. „Gij hebt gelijk Carlton," zei hij, „en ik acht er u te hooger omdat gij het voor haar opneemt. Het is mijn schuld, want gij weet natuurlijk nog niets van mijn geluk. Gij moet weten dat Sibylle mij tot den gelukkigsten mensch op de wereld gemaakt heeft, door mij te beloven nog vóór het einde van het seizoen mijn Vrouw te worden. Mijn heeren Snethlage en Boon van Ostade als tijde lijke ambtenaren en de overigen als vaste amb tenaren. Men schrijft ons uit Rotterdam Veroorloof mij een paar opmerkingen naar aan leiding van uwe kantteekening op mijn jongste schrijven. Ik meen die opmerkingen te minder achterwege te mogen houden, nu de heer Kerdijk in het kiesdistrict Dordrecht ernstig in aanmer king schijnt te komen. Het ia volkomen juist, dat verschillende oorzaken hebben medegewerkt om bij de verkiezing in het voorjaar Kerdijk te doen vallendoch zijne beginselen waren daarbij niet in de voornaamste plaats betrokken. Hij was niet de candidaat van het meest vooruitstrevend deel der liberalen alleende „gematigde liberalen" vindt men vooral in de kiesvereeniging Orde, en zij hebben met grooten ijver voor zijne candidatuur gestreden. De kiesvereeniging Rotterdam, die zich tot het middelpunt maakte van de oppositie tegen Ker dijk, vertegenwoordigt geenszins het „gematigde" element in de liberale partij. Haar oppositie was niet gericht tegen Kerdijks beginselen, maar alleen tegen Burgerplicht en Orde, die men beschouwde als aan den leiband te loopen van enkele invloed rijke personen hier ter stede. Kerdijk was candidaat van Orde en Burgerplicht, en hij was bovendien verwant aan den heer Pincoffs daarom moest hij bestreden worden. Uit al wat men in die dagen vernam, bleek duidelijk en klaar, dat er geen andere grieven tegen hem hestonden. "Wel werden, toen alle andere middelen uitgeput waren, Kerdijks denkbeelden omtrent de coöperatie tegen hem geëxploiteerd, doch dit was niets anders dan strategie en strekte om de winkeliers tegen hem op te zetten. De conservatieven voegden zich daarbij om de lieden beangst te maken voor Kerdijks „radicale" denkbeelden in het algemeen, doch zij telden in den strijd nauwelijks meê. Mijn schrijven, dat door u werd gecommentarieerd, beoogde alleen de jammerlijke beginselloosheid aan te duiden van de kiesvereeniging Rotterdam die het kabaal tegen Kerdijk opzette en oorzaak werd dat de liberalen hier eene nederlaag leden, en die nu met bijna algemeene stemmen van Gennep tot haren candidaat proclameerde, zonder dat in hare vergadering éene stem opging, die consequent bleef aan de weinige maanden geleden gevolgde gedragslijn. *Thans volkomen aansluiting bij de overige liberalen, nadat men iu het voorjaar aansluiting gezocht had bij al wat anti-liberaal was, tegen de liberalen! De feesten te Breda werden Woensdag door een rijtoer der reünisten voortgezet. Na eene God wat regent het!" voegde hij er bij en vloog de trap af. Carlton, inwendig kokende van toorn, baande zich een weg door den naar benedenstroomenden menschenvloed en zonder aanzien van leeftijd of geslacht deelde hij rechts en links elleboogstooten uit, die hem menige o en achvan de dames, en nog krachtiger uitroepen van de heeren op den hals haalden, die echter te dicht op een gepakt waren om het hem betaald te zetten. Eenmaal boven zijnde kostte het hem geen moeite om Sibylle te vinden, die op de afgesproken plaats stond. „Sibylle is het waar?" vroeg hij, greep haal bij den arm en zag haar vorschend aan. „Dat gij gewonnen hebt, en dat ik een vijfde krijg van de som die gij verdiend hebt. Ik hoop dat dat waar is," zei ze lachend. „Hoe durft gij mij zoo tergen?" schreeuwde hij, zonder acht te slaan op de menschen om hem heen. „Laat ons dadelijk hier van daan gaan," zei Sibylle. „Niet alleen omdat uw geschreeuw de aandacht trekt; maar omdat ik voor hetoogen- blik genoeg heb van mijn dierbaren Gabriël." Zij wilde zich naar het uiteinde van het dak begeven; maar hij hield hpar arm als in een schroef geklemd. „Sibylle zijt gij voornemens u aan dien neger te verkoopen? Ja of neen! Ik wil antwoord hebben," fluisterde hij heesch, vlak aan haar oor. „Als er kans was dat ik met u trouwde mijnheer Carlton, geef ik toe dat het mij wel zoo

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1