Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerkn i e uws* Marine en leger, Kunst nieuws. Koloniën, Behalve groote muziekuitvoeringen bij het voor naamste feestterrein en dissolving views van Maju, is deze feestdag besloten met eene tooneelvoor stelling in den schouwburg door cadetten, met een dramatisch gelegenheidsstuk van den heer A. S. Kok, leeraar aan de kon. mil. academie. De inschrijvingen voor onze jongste staats- leening bedroegen te zamen ƒ127,917,300, dus ongeveer het drievoud van het gevraagde bedrag. De inschrijvingen waren over de verschillende kantoren aldus verdeeld Bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam 107,865,900 en voort» bij de betaalmeesters te 's Hertogenbosch/ 489,500, Arnhem 1,481,700, 's Gravenhage 2,962,200, Rotterdam 9,446,700, Dordrecht 903,700, Mid delburg 324,100, Utrecht 2,696,400, Leeuwarden 398,000, Zwolle 139,700, Groningen 753,800, Assen 84,100, Maastricht f 371,500, te zamen 20,051,400, totaal 127,917,200, welk bedrag weder verdeeld was in 1203 posten, waarvan de laagste 100 en de grootste f 32,500,000 beliep. Deze opgave levert echter geen geheel juisten maatstaf op voor de mate van deelneming der ingezetenen in de betrokken provinciën en ge meenten, want behalve dat de deelneming uit de gemeenten, waar de inschrijving niet kon worden opengesteld, waarschijnlijk grootendeels te Am sterdam zal geschied zijn, is aldaar zelfs voor niet onbelangrijke sommen ingeschreven uit plaatsen waar gelegenheid tot inschrijving gegeven was. Een opmerkelijk, doch ook vroeger hier te lande bij eenigzins belangrijke leeningen niet ongewoon verschijnsel heeft zich voorgedaan; namelijk dat de deelneming eerst tegen het sluiten der inschrij ving aanzienlijk werd. Den eersten dag bedroeg zij te Amsterdam 6,951,000 in 163 posten, welk bedrag den volgenden dag des namiddags ten drie ure nog slechts geklommen was tot ongeveer 56,500,000, zoodat aldaar in het laatste uur nog voor ruim ƒ51,000,000 is ingeschreven. Ook bij andere kantoren is dit verschijnsel waargenomen. Voor het gezamenlijk ingeschreven bedrag waren aangevraagd: 126,145 schuldbekentenissen a 1000, 2208 schuldbekentenissen a 500, 6683 schuldbe kentenissen a 100. Aan de inschrijvers kon dus ruim 33C1710,0 percent van het gevraagd bedrag worden toege wezen. Dit is echter met dien verstande geschied, dat de inschrijvingen voor niet meer dan 100 geheel werden toegewezen en de overblijvende gedeelten van grooter posten zooveel mogelijk in het voordeel der kleinste inschrijvingen tot geheele stukken werden gebracht. Aldus te werk gaande werd het uitgeschreven bedrag, ook in verband met de eischen van het werk der later te doene uitlotingen, verdeeld in 42,100 stukken a 1000, 1000 stukken a 500 4000 stukken a 100, te zamen 43,000,000. De som, waarvoor buiten tusschenkomst van makelaars en commissionairs in effecten is inge schreven, bedroeg niet meer dan 427,700, verdeeld over 30 posten, waarvan 144,800 werd toege wezen. Van de bevoegdheid tot volstorting is ruim gebruik gemaakt, daar de stortingen in Juli ji. die slechts 30 percent of ƒ12,900,000 behoefden te bedragen, niet minder dan 29,152,183 hebben beloopen. Geen der wegen3 den eersten termijn verschul digde stortingen is achterwege gebleven. Het aantal en het bedrag der posten waarvan de storting eenige dagen werd vertraagd, is uitermate gering. - De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Augustus 1879 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheeps: klerk. „Neem mijn arm, anders wordt gij zoo heen en weder gedrongen," en liep haastig met haar het hek door. Daarop riep hij, zonder haar verlof te vragen, een cab aan, waarvan hij de raampjes sloot. „Anders zoudt gij stikken van het stof" zei hij. „Maak u niet ongerust over de anderen, die vinden we straks." Bij den ingang van het terrein vonden zij in derdaad lady Carolina, miss Moreton en hare cavaliers. „Zorg nu voor miss Moreton, Pearl," fluisterde haar man haar toe, zoodra hij haar in 't oog kreeg. „Ik moet naar de paarden, ik zie u weer bij het dejeuner." Hij ging weg en Sibylle maakte onmiddellijk van die gelegenheid gebruik om haar hand op den arm van Morel te leggen. „Ik zie daar eenige vrienden van mij, aan het einde van dat pad rechts, wees zoo goed mij even daarheen te brengen," zei zij en hij moest wel gaan. Pearl die onopgeschikt maar zoo goed gekleed was dat haar schoonmoeder er niets op aan te merken had, bevond zich op die manier alleen met haar en mijnheer Richardson en wandelde naast haar voort. Carlton was reeds bekend als de eigenaar van het merrie-veulen dat zich beroemd gemaakt had door hare verrichtingen te Epsom. Hij werd nu luid aangeroepen door eenigen van de luidruch tigste lieden, terwijl een paar bedaarde kenners hem ter zijde trokken en weldra in ernstige ba- Jongelingen, die verlangen mochten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlan ders en op den len Januari van gemeld jaar het 15e jaar bereikt hebben, doch het 18" jaar nog niet zijn ingetredenalzoo komen alleen in aan merking zij, die geboren zijn in de jaren 1862 en 1863. De verdere voorwaarden vindt men in de Staats-courantterwijl in de maand April 1879 zal worden opgegeven het aantal open te stellen plaatsen, alsmede de tijd waarop de verzoeken om toelating moeten worden ingediend en wat daarbij is in acht te nemen. registratie en domeinen. Bij koninklijk be sluit is bepaald, dat de standplaats van het kantoor der registratie en domeinen, thans te Cortgene, met den eersten October aanstaande, zal zijn te Colijnsplaat. waarborg. Benoemd bij de administratie van den waarborg op de gouden en zilveren werken tot controleur te Middelburg, R. van Calcar, thans essayeur te Groningentot essayeur te Groningen, C-. L Bernhard, thans in diezelfde betrekking te Middelburg; tot essayeur te Middelburg, J. P. Wieling, thans commies-stempelaar te Amsterdam tot commies-stempelaar te Amsterdam, C. J. An- dreae, thans in diezelfde betrekking te Groningen tot commies-stempelaar te Groningen M. P. S. Popta, geëxamineerd handels-essayeur, thans wo nende te Schoonhoven. {Bovenstaande besluiten reeds in ons vorig nom- mer onder de Tel. ber. medegedeeld.) pensioenen. Pensioen verleend aan K. van Valkenburg van de Kreke, ontvanger der directe belastingen enz., en het bedrag van het pensioen bepaald op 1267II W. H. Kist, hooidcontro- leur van den waarborg op de gouden en zilveren werken, en het bedrag van het pensioen bepaald op 1467E. M. van Mattemburgh, ontvanger der directe belastingen enz., ten bedrage van 2332P. E. Kuysten van Hoesem, douairière van jkr. mr. P. Six, in leven ontvanger der do meinen, ten bedrage van 1005, en M. J. de Wijs, wede. van J. van Diest, in leven hypotheekbe waarder, ten bedrage van 1311. leger. Op verzoek buiten werking gesteld het kon. besluit waarbij de sedert tot le,J luite nant bevorderde 2? luitenant L. Vos, van het wapen der cavalerie hier te lande, voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederlandsch-Indië. De heer H. S. Loran, hoofdondeiwijzer bij de bijzondere school te Wissekerke, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke schoolste Alkmaar. Door den gemeenteraad van Deventer is benoemd tot leeraar in de oude talen en letter kundige vakken aan het gymnasium, de heer J. A. Worp, doctorandus in de letteren te Gro ningen. Aan den directeur der H. B. school te Sneek dr. S. R. van der Ley, iswegens redenen van gezondheid, door den gemeenteraad een onbe paald verlof verleend. Voor de vakken, waarin hij onderwijs geeft, zal een tijdelijk leeraar worden aangesteld. De heer J. A. A. Fransen van de Putte, te Goes, die in de laatst gehouden vergadering der classis Goes als classicaal ouderling werd herbe noemd, heeft om overwegende redenen voor deze benoeming bedankt. raadslagingen met hem verdiept waren, die ein digden met het vergelijken van aanteekeningen of het haastig nederschrij ven van cijfers, namen en datums. 1 'ie vrienden van Sibylle waren op geheim zinnige wijze verdwenen, toen zij met Morel het einde van het pad bereikte, en dus sloegen zij ook den weg naar de wedrennen in. Maar Sibylle, die overtuigd was dat lady Carolina wel in de laan zou blijven of dicht bij de koninklijke loge, stak op eens de renbaan over, zeggende dat ze de officierstenten wilde gaan bekijken. Zij koos zoo handig den weg dat zij op het uur, door lady Basilisk voor het dejeuner bepaald, haar plaats ingenomen had te midden van een aantal goede vrienden en zich bereid verklaarde hunne gastvrije aanbiedingen aan te nemen. Zij was doorgedrongen tot de tent van het 300", dat toen te Aldershot lag, en was door verscheidene offi cieren, die zij allen in Indië gekend had herkend en begroet. Zij omringden haar en waren zeer blijde haar een tijdelijke hulde met champagne frappé te mogen brengen. Morel herinnerde miss Moreton er tweemaal aan dat zij de gasten van lady Carolina waren en dat men op hen zou wachten, doch Sibylle wei gerde niet alleen zelve te komen, maar gedoogde ook niet dat Morel haar verliet om hunne excuses bij lady Carolina te gaan maken. „Waarom maakt gij zoo'n haast om mij hier van daan te krijgen?" zei zij verwijtend en ver volgde toen tot hare vroegere vrienden. De miliciens der lichting van 1877, die bij de regimenten infanterie voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zijn gehouden, zullen den laatsten dezer met groot verlof huiswaarts ver trekken. Naar aanleiding van Zr. M9. besluit waarbij het ramschip Stier en de monitor Krolcodil met den 20™ October a. buiten dienst worden gesteld, worden de kommandeerende officieren dier bodems, respectievelijk de kapitein-luitenant ter zee N. Mac Leod en de luitenant ter zee le klasse J. H. Commijs, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. De officier van gezondheid le klasse W. Schutte, dienende aan boord van Zr. M\ opleidingschip Admiraal van Wassenaerwordt overgeplaatst in de rol van Zr. M". wachtschip te Amsterdam. Ter regeling van de vrachtprijzen voor het vervoer van krijgsvolk en oorlogstuig, over eenkomstig art. 45 der wet van 9 April 1875, zijn door het rijk overeenkomsten aangegaan 1°. met de Nederlandsche Rhijnspoorweg-maat- schappij 2°. met de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij gezamenlijk met de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegende Nederlandsche Centraalspoorwegmaatschappij en de Noord-Bra- bantsch Duitsche Spoorwegmaatschappij. De kapt. C. J. B. Sprengers, van het 30 bat. 3e reg. inf. te Ylissingen, is overgeplaatst bij het 7e reg. inf. De heer Cuypers, die onlangs van de Duitsche regeering een bewijs kreeg hoe zijn kennis van de bouwkunst der middeleeuwen buitenslands ge waardeerd wordt, is te Parijs bekroond als bouwmeester en ontwerper van gebouwen. De Internationale jury te Parijs heeft-hem toegekend la 1 re médaille cl'or, avee la plus grande distinction,'''' o. a. voor zijn teekeningen van het museum dat te Amsterdam wordt opgericht. Gedurende dit winterseizoen zullen in den stadsschouwburg te Amsterdam voorstellingen geven worden door het gezelschap van 't thédtre des Fantaisies Parisiennes te Brussel, dat te dien einde verdubbeld is. Het koor zal voortdurend iu Amsterdam blijven, doch de eerste artisten zullen elkaar afwisselen, zoodat beurtelings allen zich daar zullen doen hooren. Het gezelschap zal v.an Amsterdam uit, ook andere steden van ons land bezoeken. De eerste voorstelling heeft plaats op Dinsdag 1 October e. k. De raad van justitie te Batavia heeft uitspraak gedaan in de zaak van den hoofdredacteur van den Java-Bode, den heer H. B. van Daalen, die, beschuldigd van hoon en smaad den resident van Batavia aangedaan, volgens het O. M. diende gestraft te worden met éen jaar gevangenisstraf, 500 boete, 5 jaren verbod om redacteur te zijn, en de kosten van het geding. De raad heeft den hoofdredacteur veroordeeld tot 6 maanden gevangenis en ƒ250 boete. De veroordeelde zal van dit vonnis bij het hoog gerechtshof in revisie gaan. Op het gymnasium Willem III te Batavia vindt men onder de leerlingen twee Javanen, een Klingalees en een Chinees. Zoo deze jongelieden zich a>n den staatsdienst denken te wijden, staan hun zeker teleurstellingen te wachten, gelijk de Locomotief opmerkt, onder aanhaling van het voorbeeld van den Afrikaanschen prins Aquasie Boachie, die indertijd ingenieur geweest is, doch „Yindt gij dien cavalier van mij niet de onte- vreden3te, ongeduldigste man die er bestaat? Hij gunt mij zelfs geen half uurtje rust, terwijl wij nog al de vermoeienissen van den brandend heeten middag voor ons hebben." De kapitein, wien zij aldus aansprak, bood zich onmiddellijk aan miss Moreton den verderen dag te begeleiden, en verklaarde zich bereid in alles haar zin te doen. „Waarom laat gij hem niet gaan Wij zullen wel voor u zorgen," voegde bij er fluisterend bij. Maar dat lag volstrekt niet in Sibylles plan want toen Morel zei dat hij haar moest verlaten, maar spoedig terug zou komen, stond zij eensklaps op, legde baar hand op zijn arm, en wuifde met de andere ten teeken van afscheid tegen de beeren „die zij achterliet" zoo als zij dat noemde. Haar gedrag, in plaats van Morel te behagen of aan te trekken, stuitte hem, en de toon waarop zij de gemeenzame grappen en complimenten der officieren, die haar blijk baar als une bonne camerade beschouwden, be antwoordde, ergerde den kunstenaar, die zich de vrouw gaarne rein en beschaafd voorstelde. Sibylle had zich dit laatste uur zoo vreemd ge dragen, omdat zij hoopte eenige jaloezie bij Claud op te wekken als hij getuige was van de groote ingenomenheid, welke anderen haar betoonden. Maar die poging mislukte geheel. Als ze alleen bij hem in het atelier was, zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk gebeurd was, amuseerde zij hem met hare snedige opmerkingen en het te pas brengen van kunstenaarstermen, die zij bier en daar opge- den dienst verlaten heeft, en van het sterker sprekend voorbeeld van Raden Ismangoen, die voor anderhalf jaar als ambtenaar, met een Hol- landsch meisje gehuwd uitgekomen is, doch bij zijn hooggeplaatste inlandsche verwanten wan trouwend ontvangen werd, zoodat het voor zijne echtgenoote veilig scheen te repatrieeren, terwijl hij zelf geen andere plaats in den staatsdienst kon krijgen dan een op een Bataviaasch bureau. De in Holland opgevoede Javaan vond zich echter ook daar misplaatst, gedesillusioneerd, achter staande bij zijn Europeesche collega'szijn ge moedsstemming, zijn zelfvertrouwen en daardoor zijn bruikbaarheid leden onder dit allesen dezer dagen is hij tot herstel van gezondheid naar Holland teruggegaan, waar hij heter op zijn plaats zal zijn dan in het land zijner geboorte. Wellicht echter, dat de inlandsche leerlingen der H. B. scholen zich minder illusies zullen maken, dan de Javaansche prins tijdens zijn opvoeding in Holland, en in latere positie mindere teleurstelling zullen ondervinden. Den 21en Aug- jl. is het seminarium te Depok geopend, in tegenwoordigheid van het bestuur, een groot aantal belangstellenden en een 120tal Depok- sche Christenen en schoolkinderen. Na een gebed en het zingen van psalm 103 vers 1, hield de heer mr. L. W. C. Keuoheniu3 een rede, waarin hij mededeelde dat de 2L Augustus als openingsdag werd gekozen, omdat het de geboortedag is van wijlen den beer Groen van Prinsterer; de ge schiedenis der oprichting van het nu te openen seminarium schetste den directeur (den heer Henneman) die de Depoksche gemeente toesprak, en aan het slot verklaarde dat om deze stichting te doen slagen, meer geloof noodig was dan bij de vroegere seminariën heeft voorgezeten. --~v> -v. Bij den kegelwedstrijd, te Breda gehouden, is op baan A de eerste korpsprijs behaald door Pas Begonnen, te 's Bosch, en de tweede door Grad-aus, van Amsterdam. De eerste en tweede personeele prijzen zijn be haald door de kegelvereeniging te Rotterdam. De schimmel Prinses, van den heer P. Smidt te Slikkerveer, die bij de harddraverij te Hil /ersum den eersten prijs van 300 behaalde, is dezer dagen verkocht voor 3500. De gezagvoerder van het schip Alice Devies, te Liverpool van Probolingo aangekomen, rap porteert dat toen het schip aldaar ten anker lag, vijf matrozen zich te water begaven om te baden, niettegenstaande zij gewaarschuwd waren voor de haaien. Na eenige minuten in het water ge weest te zijn, werd een der matrozen door een haai de buik opengebeten. Men trachtte vruch teloos hem door het toewerpen van een touw te redden. Hoewel hij het greep verloor hij het bewustzijn en zonk, waarop de haai, die 15 voet lang was, mede verdween. De vier andere mannen kwamen gelukkig weder binnen boord. Men schrijft het volgende uit Utrecht: Een maand of drie geleden werd de heer R. ambtenaar bij den Ned. centraal spoorweg ver mist, tot dusverre is er van zijn verblijf niets bekend. Bij zijn vertrek bleek de kas in orde te zijh. Later heeft men ontdekt dat daaraan wat haperde en eindelijk is liet nu een publiek geheim geworden, dat de man 33 a 34 duizend gulden in de kas tekort is gekomen. Om dit echter te weten te komen, heeft men drie maanden moeten zoeken. En dat dit feit zich juist voordoet nu deze Maatschappij zich in zulke pénible omstan digheden bevindt, is jammer voor de directie, mis schien niet voor de commissie van obligatie houders, die benoemd is om na te gaan, waarom zelfs den obligatiehouders niets wordt uitgekeerd; haar taak zal daardoor zeker aanzienlijk verlicht zijn. Als de geruchten waar zijn, en er bestaat veel grond om het te gelooven, dan moet de commissie met haar onderzoek gereed zijn, doch kan zij het resultaat daarvan nog niet den obligatiehouders mededeelen, omdat zij nog eenige inlichtingen verwacht van de directie, die niet al te spoedig komen. {Rott. Nól.) vangen had. Maar van daag vond hij haar gedrag hoogst ongepast en het deed hem volstrekt geen ge noegen dat zij door haar opvallend toilet witte zijde met zwart fluweel en haar in 't oog loopend haar aller oogen tot zich trok. Hij ver langde weer bij Pearl te zijn, haar lieve stem te hooren en hare fijne manieren gade te slaan. Sibylle, die altijd alles opmerkte van iemand waarover zij zich de moeite gaf na te denken, zag terstond dat hij uit zijn humeur was, maar vergiste zich totaal in de oorzaak er van en wenschte zich geluk dat zij er in geslaagd was zijn ijverzucht te prikkelen, en zij meende dat hij nu toch zeker wel van haar hield, als hij zich boos maakte over haar gedrag jegens anderen. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2