N°. 225 l21e Jaargang. 1878, Dinsdag Wnn li «file! 24 September, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentieni 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: vau 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Zij die zich voor 1 October a. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 23 September. de Schrijfster van „Jennie" enz, - MIDDELBURGSCHE Op de staatsbegrooting voor 1879 wordt eene som van f 100,000 voor de uitbreiding der gym nasia, op den voet als de nieuwe wet op het hooger onderwijs voorschrijft, uitgetrokken. De minister verklaart, in de memorie van toe lichting, van oordeel te zijn dat volstaan kan worden met de oprichting (of instandhouding) van gymnasia in die gemeenten, welke volgens de wet daartoe verplicht zijn ('s Hertogen bosch, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, 's Graven- hage, Leiden, Dordrecht, Delft, Schiedam, Am sterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen en Maastricht. Tilburg en den Helder zullen dispensatie krijgen.) Voorts nog te Zutfen, Middelburg, Sneek, Deventer en Assen, terwijl 'pro-gym*asia noodig geacht worden te Boxmeer, Tiel, Harderwijk, Alkmaar, Dokkum, Oldenzaal en Winschoten21 gymnasia en 7 pro- gymnasia (behalve de bijzondere inrichtingen). Ten aanzien van het verleenen van subsidie wenscht de minister als regel aan te nemen, de gemeenten wier bevolking meer dan 100,000 zielen bedraagt, uit te sluitenen aan de overige tot oprichting verplichte gemeenten hoogstens de helft dei- do or den minister goed te keuren kosteD te ver goeden. Aan de verdere hierboven vermelde ge meenten zou evenzeer hoogstens de helft dei- kosten als subsidie kunnen worden toegekend. Mocht een gemeente niet hij machte wezen de wederhelft voor hare rekening te nemen, dan zou het gymnasium moeten blijven. of pro-gymnasium achterwege Omtrent het paardenspel van den heer Corty, dat, gelijk wij in ons vorig nommer vermeldden, ook te Middelburg verwacht kan worden, bevat het Vtr. Dagblad zeer vleiende berichten. Wij lezen daarondér echter ook het volgende: „De gymnastische oefeningen van de gezusters Lind en Katchen Franklin aan het trapeze, geheel hoven in het cirque, waren verrassend en ijzingwekkend. Verbazend was de kalmte, de zekerheid, de fermiteit, waarmee de kleinste werkte, PETJILLiBTOISr. 6© dook HOOFDSTUK X. MOEDEES EN DOCHTEBS. In het vuur van het gesprek was ze opgestaan en naar hem toegaande legde zij haar hand op zijn arm, met zooveel kracht dat hij er van ont stelde. Een oogenblik vergat zij zich en sloeg hare oogen op; zij ontmoetten de zijnen en nu wist hij waarom zij ze zoo zorgvuldig verborg. Sibylle voelde dat zij haar geheim verraden had en keerde zonder verder een woord te spreken naar haar stoel terug. „Luna wacht u," zei zij. En hij was discreet genoeg stilzwijgend weer aan het werk te gaan. Mijnheer Carlton was er in geslaagd een wo ning te vinden en wel een goedgelegen, net ge meubeld kwartier iu de Portugalstraat, Mayfair, waar de familie zich den dag na het uitstapje van Sibylle naar Londen kwam vestigen. Dien zelfden middag liet lady Carolina door nieuws de kracht waarvan de oudste blijk gaf, maar toch een jeugdig meisje met het hoofd omlaag, op een duizelingwekkende hoogte te zien haugen, met een touw iu den mond, waaraan het trapeze hangt, waarop baar kleine zusje zich rug gelings los in evenwicht houdt, en op de tamboerijn speelt; 'twas in zijn soort bewonderenswaard, maar menigeen slaakte toch een zucht van ver lichting toen het was afgeloopen, en de kleine vlugge meid weer behouden op den vasten grond stond." Wanneer het bezoek van het circus-Corty alhier eene werkelijkheid mocht worden, en ons gemeen tebestuur, de politie, justitie, of wie het anders mocht aangaan, geen kans mocht zien om derge lijke wreedaardige en bloeddorstige kunstenma kerijen te voorkomen, dan zullen wij ons verplicht zien, tegen onze gewoonte, het publiek zooveel mogelijk terug te houden van het bezoeken dezer openbare vermakelijkheid. Wil men dan toch gaan, dan hebben wij ten minste onzen plicht gedaan. Er doen zich teekenen voor dat de anti-revo lutionaire partij, na eenigen tijd het voorschrift van Groen in practijk gebracht te hebben door in afzondering haar kracht te zoeken, weder op verzoening met haar natuurlijke bondgenooten, de conservatieven, bedacht is. Althans de Stan daard, die vóór korten tijd geen vinnigheden ge noeg voor het Haagsche Dagblad wist te bedenken neemt nu dankbaar liet entrefiUtje over, waarin het conservatieve blad de benoeming van een anti-revolutionairen opper-ceremoniemeester des konings verheerlijkt. Wat het Dagblad zelf aan gaat, ieder weet dat dit nog nooit een gele genheid verzuimd heeft, om zijn terugkeer als de berouwhebbende zoon in den orthodox-aristocra- tischen kring zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Over het ongeval, aan het stoomschip Gelder land overkomen, bevat de Zutfensche courant den volgenden particulieren brief: Het was des middags van den 6tn te 12 uren prachtig weer, en een kwartier later was het zoo mistig, terwijl de zon nog altijd scheen, dat wij op geen tien passen voor ons, ja zelfs niet eens recht naar heneden in zee konden zien. De ma chine floot onophoudelijk, uit vrees voor aanvaren een half uur later kwam er een flinke storm, huizenhoog verhieven zich de golven, alles en allen op het dek en in de kajuit werden doornat en niemand kon op zijn beenen blijven staan. Tegen 4 nren klaarde het weer op en om 6 uren zaten we allen alweer op de campagne, onzen angst vergetende, bij een lekkere flesch wijn, toen wij op eens, de kapitein had, door het gierigheid of misschien door een beter gevoel en meer belangstelling dan zij zelve wilde bekennen gedreven, zich naar de Portugalstraat rijden en zonder vooraf belet te vragen, bij mevrouw Carlton aandienen. Pearl, die bezig was met uit pakken, lag op haar knieën voor een koffer toen de knecht haar het kaartje barer schoonmoeder bracht en zij vloog met schrik overeind. Als ze het maar vooruit geweten hadMaai er was nu geen tijd om over iets te denken. Een oogenblik later was zij in het salon, had den koelen groet harer schoonmoeder opgevangen en zich zeer aangedaan over de hand van de moe der van haar man gebogen om die te kussen. „Ik hen u zeer dankbaar dat gij gekomen zijt," zei zij „en Hubert zal zoo blij zijn." „Waar is hij vroeg lady Carolina. „Hij is met miss Moreton naar het Park en ik zou in dien tijd uitpakken. Nu ben ik blij dat ik thuis gebleven hen." „Kunt gij het nog al vinden met miss Moreton „Ja: ik geloof dat zij graag bij ons is." „Ongetwijfeld; zij weet zeer goed te beoor- deelen waar zij bet goed heeft. Zij is een vrouw van veel ondervinding en verstand. Gij moet leeren haar te gebruiken. Zij kan u onderrichten in de manieren van onze wereld en als zij wil kan zij u met haar tact en aplomb een positie in de wereld bezorgen. Lady Graan heeft haar ontvangen en dat alleen is genoeg om den roem van een meisje te vestigen. Uw weg is nog gemakkelijker mijn kind, daar gij door uw Heerlijke weer uitgelokt en om de ^passagiers een mooj gezicht te verschaffen, te dicht hij de kust «gestoomd, een vj-eeselijk-en schok voelden, waardoor wij met stoelen, flesschen en alles ten onderste hoven werden geworpen en de boot zelf geheel naar stuurboord overhelde. Wij waren op een blinde klip gestooten en zaten midden in zee vast, Gij kunt u niet voorstellen den schrik en de verwarring die dadelijk op dezen schok volgden alles vloog door elkaar, passagiers, equipage enz.ieder was gek vau angst. Nadat deze toe stand van wanorde en vrees ongeveer een uur had geduurd, werd het detachement in twee bootjes geëmbarqueerd, sommigen geheel, anderen hali gekleed en bleven wij bijna 3 uren bij het schip om zoo mogelijk allen te redden. Ik heb nooit meer angst uitgestaan dan in die oogen- hlikken. Eens werden we door een golf met ons bootje teruggeslagen en tegen het schip geslin gerd, zoodat alles kraakte en we niet anders dachten of het was met ons gedaan. Na den gelieelen nacht tot 's morgens 9 uren in ons bootje doornat en vol angst te hebben rondgezworven, kwamen we op de Spaanscbekust (Conil) terecht nu waren we geredmaar alles wat we bezaten lag op den bodem der zee en we hadden niets meer over dan de kleeren aan 't lijf. Wat het schip aangaat, lading en bagage, alles werd over hoord geworpen om het schip te kunnen lichtenhet is dan ook los gekomen, maar heeft een groot lek en gebroken machine. Het is naar Cadix gesleept, om daar gerepareerd te worden, wat wel drie maanden kan duren. Conil is een klein, vuil zeedorpje, waar we bijna niets te eten kregen, op de steenen en in de open lucht moesten slapen, wat voor sommigen, vooral voor de dames, slechts half gekleed, minder aangenaam was. Op den koop toe werd ons nog 't weinige dat we hadden ontstolen. In dat herbergzaam oord hieven we 3 dagen. Toen gingen wij, mannen, naar St. Fernando, waar we na een marsch van elf uren dood af aankwamen. Vandaar werden we per spoor naar Cadix getransporteerd, waar wij in de kazerne logeeren, natuurlijk, daar we geen van allen de taal kennen, tamelijk beroerd, maar toch duizendmaal heter dan te Conil. Het is te hopeD, dat we spoedig verder kunnen gaanwant we zijn van alles ontbloot. Vah de passagiers zijn twee dames en een heer gevaarlijk ziek geworden ten gevolge van de doorgestane angsten en ont beringen." Door het bestuur der spaarbank alhier is tot boekhouder hij die inrichting benoemd de heer W. Frederiks. Gisteren morgen is dicht bij het stationsgebouw te Etten de te 8 uren van Breda vertrokken trein huwelijk met mij verwant zijt. Het hangt nu van u af of gij slaagt. Uw uiterlijk hebt ge in uw voordeel; en alhoewel het niet waarschijnlijk is dat gij een aanvoerster zult worden, kunt gij met eeuig succes een kleinere rol van beteekenis vervullen Gij zult uitstekend zijn voor hetgeen de Fransche een ingênue noemenof gij kondt de rol eener dorpsbruid nemen, geheel in 't wit, de eenvoud, met myrthenbloesems. Laat dat uw toilet zijn Dinsdag over acht dagen, als wij u aan een uitgelezen aantal vrienden in de Parklaan zullen voorstellen." „Als gij het verlangt, zeker," zei Pearl. „Het is voor uw best. Mij kan het natuurlijk niets schelen," hervatte lady Carolina en vervolgde, als schoot haar plotseling iets te binnen. „Ik hoor dat mijn zoon voornemens is met u naar Ascot te gaan. Gij zult weldoen met Sibylle te raadplegen over uw toilet op den grooten dag; want dat is vau het grootste gewicht voor uw reputatie. Als gij u gedistingeerd genoeg kleedt om opgemerkt te worden, kunt gij rekenen een grooten stap op den goeden weg gedaan te heb ben; maar als gij u onder de menigte verliest hebt gij alle kans verbeurd om een sterken indruk te maken. Het is jammer dat gij niet grooter zijt; uw figuur is goed en uw gezicht ook, maar alles is te zeer mignonne. Ik ben benieuwd de meening van lady Graiin te hooren, want ofschoon zij zelve passée is, weet zij zeer goed wat waarschijnlijk zal opnemen in onzen kring. Gij kunt voor uw toilet geen beter model ontspoord, tengevolge waarvan de passagiers een uur te laat te Roozendaal aankwamen met een vqp daar gezonden ledigen trein, en de weg ge- ruimen tijd versperd bleef. De schade is van weinig belang. Men is bezig den weg te herstellen. De heer m". J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter der eerste kamer, is benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon De arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft ter voorziening der door de benoeming van mr. P. E. Feith, tot raadsheer in den hoogen raad, ontstane vacature in dat rechtscollege, eene alphabetisch gestelde aanbevelingslijst opgemaakt, bestaande uit de heeren mTs. Beaujon, oud pro cureur-generaal te Curacaojhr. B. de Bosch Kemper, rechter-plaatsvervanger en A. M. Pareau, substituut-griffier bij het gerechtshof te Amster dam, de laatste met het lot tegen mr. C. M. J. Willeumier, oud hoogleeraar en advocaat. De feesten te Breda, ter eere van het BOjarig bestaan der militaire academie, zijn gisteren aan gevangen en beloven luisterrijk te zijn. De geheele stad is met groen, vlaggen, eerebogen enz. ver sierd en tot eene algemeene illuminatie zijn alle toebereidselen gereed. De feesten van gisteren bepaalden zich tot een kegelwedstrijd, aan welke, behalve de Bredasche vereeniging Avena Amicitiae, negentien Nederlandsclie en Belgische kegelgezel schappen deel namen, benevens eene buitengewone uitvoering' van het Breda's Mannenkoor in den schouwburg. Eene menigte vreemdelingen bevin den zich in den stad. Z. K. II. prins Frederik heeft in het logement de Kroon zijn intrek ge nomen. Aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam Rotterdam 's Gravenhage Dor drecht, Schiedam, Middelburg, Ylissingen, Gronin gen, LeeuwardenHarlingen en de Twentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel, "is gezonden het bericht wegens den handel en de scheepvaart in liet Britsche koningrijk over de maand Augustus 1878. Aan het Nieuws van den Dag wordt gemeld dat de stoomvaartmaatschappij Zeeland vrijgesteld is vau de betaling der kosten, veroorzaakt door de aanvaring van het stoomschip Prinses Marie tegen de ponton der buitenhaven te Ylissingen. Er wordt bij dit bericht gevoegd dat de schade indertijd begroot werd op f 100.000. Wij moeten echter opmerken dat deze begrooting later zeer overdreven is gebleken en men de schade op niet meer dan een derde van die som berekend heeft. hebben dan Sibylle en ik raad u haar zoo lang te houden als zij blijven wil. A propos is is er al iets bepaald omtrent haar huwelijk?" „Ik wist niet eens dat zij geëngageerd was," zei Pearl verwonderd. „O! dan ben ik misschien indiscreet geweest maar ik beken dat het mij zeer interesseert. Die mijnheer is. een bijzondere vriend van mij. Wilt gij mij een pleizier doen, kind! Laat het mij met een briefje weten zoodra de zaak erdoor is. Dan zult gij mij zeer verplichten en nog meer als gij het tegen niemand zegt, zelfs niet tegen Hubert, dat ik over dit onderwerp met i»gesproken heb. Het is blijkbaar nog een geheim en ik zou in moeielijkheden kunnen komen door het te verraden." Gedurende het geheele bezoek had lady Carolina niet met zooveel warmte gesproken als zij hij deze laatste woorden aan den dag legde, en nadat zij genoeg over het huwelijk van miss Moreton gezegd had nam zij afscheid. Het zou onmogelijk zijn de verslagenheid van Pearl na het vertrek harer schoonmoeder te be schrijven. Hoewel zij door enkele gezegden van Hubert er op voorbereid was geweest, dat zij van lady Carolina moederlijke liefde noch belangstel ling te wachten had, had Pearl in den eenvoud haars harten vastgehouden aan het geloof, dat de moeder van haar man in eenig opzicht moest beantwoorden aan de spanning en de liefde, waarmede zij de ontmoeting met de eenige vrouw die haar bloedverwante was, verbeid had. Peajl

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1