N». 224 1878, Maandag 23 September. besrich; Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. - - Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére Cr, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Zij" die zich voor 1 October a. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 21 September. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws» Kunstnieuws, Rechtszaken» MIDDELBURGSCHE Aan het commissariaat van politie alhier is als gevonden gedeponeerdeen hinder paraplnie en een gebreid beursje, waarin eenig geld; voorts zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden bruin tafelkleed, een vloerkleed en een pakje wasch- goed, waaronder twee zakdoeken gemerkt J. M. B. 12. Door de benoeming van den heer J. J. Blan- kert tot rijksontvanger te Leeuwarden, ontstaat eene vacature in den gemeenteraad te Zierikzee. In de Pall Mall Gazette lezen wij het volgende Een buitenlandsch correspondent van een der bladen vermeldt, dat de Duitsche postmeester- generaal Stepban met den Nederlandschen direc teur-generaal der posterijen Hotstede onlangs de inrichtingen der maatschappij Zeeland, te Vlissingen bezocht. Men gelooft, dat er een stoombootdienst zal opgericht worden tusschen Londen, Vlissingen en Hamburg, in concurrentie met den dienst over Ostende. Z. K. H. prins Frederik zal Zondagnamiddag te Breda aankomen, in het logement de Kroon logeeren, des avonds aan verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten audiëntie verleenen en tot Dinsdag in Breda vertoeven. Het ontwerp-adres van antwoord der tweede kamer op de troonrede is, nog letterlijker dan dat der eerste kamer, niets dan een weerklank op die toespraak. Wij rekenen ons daarom ont slagen van de moeite om het mede te deelen. Tot regeling der aansluiting van de Nederland- sche en Belgische gedeelten van den spoorweg WoensdrechtAntwerpen zijn voor Nederland door den koning tot commissarissen benoemd de heeren jhr. mr. P. .1Bosch van Drakestein, com missaris des konings in Noord-Brabant, en J. G. W. Fijnje, "administrateur der afdeeling waterstaat van het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Het Haagsche Dagblad grijpt met beide handen de gelegenheid aan om iets liefs te zeggen aan de anti-revolutionairen, door te doen opmerken dat Z. M. de koning een hunner voornaamste woordvoerders, den baron van Wassenaer Catwijk, tot opper-ceremoniemeester benoemd heeft.» Men behoeft hier echter, naar onze meening, zooveel niet achter te zoeken. Reeds de Génestet maakte de opmerking dat de orthodoxe kerkelijke richting er „zoo fatsoenlijk uitziet." Daarom vindt men dan ook bijna alle graven of baronnen ou der de leden ot leiders dezer volks-partij. Voor eereposten, die uitsluitend het deel van den hoogen adel zijn, kan dus de keuze van Z. M. bijna niet anders dan tot de anti-revolutionaire partij be paald worden. Dat overigens het ambt van opper-ceremonie meester „de hoogste waardigheid is waarmede de koning zijne onderdanen vereeren kan," is eene bijzondere opvatting van Haagschen smaak. Het huldeblijk der Friesche vrouwen (breed gouden oorijzer, juweelen naald, dito spelden en twee echte kanten mutsen) is Dinsdag jl., zooals reeds gemeld is, prinses Hendrik te Soestdijk aangeboden door de dames: mevrouw Hopperus Buma, geb. jonkvrouwe vau Eysinga, mevrouw de gravin van Limburg Stirum, geb. baronesse van Weideren Rengers, en mevrouw de baronesse van Weideren Rengers, geb. Looxma, alle in het Friesche costuum gekleed. De prinses verzocht de dames haar hartelijken dank te betuigen aan al degenen, die hebben bijgedragen tot het aan H. K. H. geschonken blijk van warme belangstelling in haar komst hier te lande. Dat dit eigenaardig geschenk door de prinses hoogelijk werd gewaardeerd bleek overtuigend uit de omstandigheid, dat de prinses een der dames uitnoodigde, H. K. H. behulpzaam te zijn voor het toilet met de Friesche kap, en dat H. K. H. in gelijk costuum als de dames (de Friesche kap) aan het diner voorzat. Vaderland De minister van waterstaat heeft in eene uit voerige aanschrijving geantwoord op den brief van burg. en wetb. van Amsterdam over de verondieping voor de haven van Ymuiden. In die aanschrijving komt o. a. het volgende voor- „Uit het door den hoofdingenieur Conrad aan mij uitgebracht rapport, is mij gebleken, dat de ontstane ophooging niet van dien ernstigen aard is, als aanvankelijk gevreesd werd. Die hoofdin genieur bericht mij, dat de in het voorjaar van 1878 gestorte specie heneden het peil van ruim 10 meter onder het laagwatervlak tot een hoe veelheid van 636,000 M3., door de hooge getijen der maanden Mei, Juni tot half Juli is afgeslecht met taluds van gemiddeld 110 op 1, doch dat de 275,000 kub. meter, die van 16 Juli tot 10 Aug. boven voornoemd pëil werden gestort, zijn blijven liggen met hellingen van 21 tot 33 op 1, en niet zijn afgeslecht, omdat gedurende dat tijdperk voornamelijk aflandigewinden met weinig hooge zeeën voorkwamen. „Ongetwijfeld, meent de hoofdingenieur, zal laatstgenoemde onbeschermde hoop specie met betrekkelijk steile taluds geslecht en grootendeels opgeruimd worden, zoodra de hooge najaarsvloeden invallen en zal de minste diepte op het punt dei- storting weder ruim 10 M. onder het laagwaterpeil bedragen, terwijl de overige specie meer dan waarschijnlijk door de hooge stortvloeden en de daarmede gepaard gaande stroomversnelling dei- getijen gedurende den aanstaanden winter zal verspreid worden over den diepen bodem der Noordzee." Men schrijft ons het volgende uit den Haag: Middelburg behoort evenals de residentie tot die plaatsen van ons vaderland, waar het gemeen tebestuur, terecht meenende dat iets wat niet bij ordonnantiën, resolutiën of publieatiën in het leven is geroepen, ook moeilijk bij besluit van een gemeenteraad kan worden afgeschaft, de kermis in wezen liet. Niet om een pleidooi te leveren voor die vreemde uiting van volkspret, die telken jare bij haar wederkeeren meer en meer de ken merken eener aanstaande ontbinding toont, is hier sprake van kermismaar alleen om, in tegenspraak met diegenen die aan kermisafschaf- fings-monomanie lijden, er op te wijzen dat de lagere standen- van ons volk in hun uitingen van vroolijkheid, teleurstelling, bewondering ot ver wondering, ruw, bot en smakeloos zijn, niet alleen en bij uitsluiting op kermissen, maar bij elke gelegenheid dat zij zich, vooral in grootere plaatsen, in getale vereenigd zien. Dezer dagen nog bij de begrafenis van den kapelmeester Dunkier. Op verzoek van den overledene had de begrafenis zonder eenige militaire plechtigheid plaatsde lijkstoet, behalve dat dé kist bedekt was met bloemkransen, bood. dan ook het gezicht van een gewone deftige begrafenis; de lijkwagen werd gevolgd door vijf volgkoetsen de vereer ders, vrienden en kameraden van den overledene hadden zich afzonderlijk naar het kerkhof bege ven de stoet bewoog zich langs den aangewezen- weg, dus ook over de Plaats en Groenmarkt door Hoogstraat en Westeinde, waar het tegen het middaguur zeer druk is. Zoocfra het volk, mer kende wat iu aantocht was, nu maar een puntje zag van den grooten hoed des rouwkoetsiers, hoorde men roepen, neen gillen„daar issie", „daar hejjem mal" „is er meziek bij „hettie nou geen muziek achter zen g Het was onwaardig en te meer bevreemdend, daar 's Gravenhage onder de personen, die op den voorgrond treden, zeker geen tweede kan aanwij zen, die elk inwoner, ook het volk, zoovele oogenblikken van genoegen heeft verschaft. Dunk- Ier moge gemist hebben wat sommige artisten kenmerkt, eene zekere hoffelijkheid, die zeer na aan pluimstrijkerij grenst, Dunkier was een be scheiden degelijk kunstenaar, gloeiende van liefde voor de kunst en onvermoeid waar het gold die te bevorderen. Nog-staat ons. levendig voorden geest de dag van 23 September des vorigen jaars, toen hij na het volbrengen van een 50jarige kun stenaarsloopbaan,. zooveel welgemeende en welver diende bewijzen van belangstelling ontving. Gelukkig dat hij dien dag uog heeft mogen heieven en daardoor het bewijs kreeg hoezeer zijn ver diensten werden erkend en gewaardeerd. Ter loops zij hier nog- aangestipt de ovatie, die hem van de zijde van het publiek ten deel viel toen de kapelmeester door een hoofdofficier op eene weinig heusche wijze was bejegend. Doch om op ons onderwerp terug te komen. Het is niet met boos opzet, noch uit lust om onrust en wanorde te stichten, maar ons volk weet zich niet op gepaste wijze te vermaken of bezig te houden en wordt voor een groot deel bij feesten, ja zelfs bij plechtigheden, brooddronken. Bleef het daar maar bijMaar ook jenever- dronken. Wat hebben de afschaffings- en matig- heids-vereenigingen, Multapatiors-bonden, vereeni- gingen tot veredeling van het volksvermaak nog weinig kunnen uitrichten! De lieden die de ker mis hebben afgeschaft, meenden heel wat te heb ben gedaan, docb zij deden niets. We brengen hun in herinnering de ergelijke tooneelen die in de hoofdstad voorvielen, een paar jaren geleden, toen op den 2en Pinksterdag een gedenkteeken werd geplaatst op het graf van ds. Meijboom; op het ongebondene dat steeds plaats heeft op 2" Pinksterdag, Hartjesdag, potjeskermis, of hoe zulke aan de pret gewijde dagen ook heeten en die ons herinneren aan den epos van Rotgans. We wijzen op de tafereelen die op het platteland bij schier elke tentoonstelling of harddraverij «►«.plaats hebbendie ook de Meifeesten kenmerkten en die Ostade en Steen, zoo ze nog leefden, zeker naar palet en penseel zouden doen grijpen. Maarwathelpen nualdieklachten, al diezwartgal- lige voorstellingen, zoo er geen middelen zijn die iets tegen het kwaad vermogen! In de eerste plaats moeten we de bestaande vereenigingen steunen, zoo ze niet veel doen of hebben gedaan, haar streven zal toch niet geheel nutteloos zijn. Hoe jammer dat de commissie voor openbare feesten uit den raad, des noods met hulp van de inwo ners, geen volksfeesten organiseerde bij het huwe lijk van prins Hendrik! Deze zijn doorgaans goed geslaagd. In de tweede plaats laten zij die boven het volk staan, een goed voorbeeld geven. Medewerken om orde en rust te bandha ven, politie- en sociëteits-reglementen opvolgen, een voorbeeld geven van goeden smaak en geen schouwburgzalen vullen wanneer er Neptunussen en Tuimelaars worden opgevoerdde café- chantants, waar de kunst in het aangezicht wordt geslagen en de wansmaak gehuldigd, vlieden als de pestlaten de jongelieden geen halven dag in „kneipen" zoek brengen en daar strijden om de eerste plaats aan het geopende raam, om van daaruit aardigheden van verdacht allooi der vrouwelijke kunne toe te roepen en bovenal, dat matigheid bij de hoogere klassen der maatschappij de leuze zij. De studeerende jongelingschap moge ook wel bedenken dat een goed voorbeeld goed doet volgen en de leer der kwade voorbeelden te veel wordt aangehaald. Wanneer bij of na een maskerade een prachtig uitgedoscht ridder zwaaiend langs 's Heeren wegen gaat, wanneer men, in de weldra op han den zijnde periode, dronken broedersnovici in rijtuigen ziet vervoeren, wanneer na afloop van landbouwfeesten, harddraverijen enz. aan het gebruikelijke dinee de toosten door de daartoe geroepenen met een twijfelachtige wel sprekendheid worden uitgebracht, zullen dan ook de minderen in grootere of kleinere gemeenten niet evenzoo meer gebruiken dan hun nuttig of noodig is? Yeel schrijven of spreken over verbe tering van het volk is goed, maar goed voorgaan is beterleeringen wekken, voorbeelden trekken. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Amers foort c.a. jhr. E. J. van Holthe, thans onvanger dierzelfde middelen, te Harderwijk e. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden J. J. Blankert, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Zierikzee c. a. ridderorden. Vergunning verleend aan den gepensioneerden luitenant-kolonel der genie en sappeurs van het leger in Nederlandsch Indië W. F. Versteeg, tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. De bisschap van 's Hertogenbosch heeft bij mandement de kroning aangekondigd van het miraculeuse Lieve Vrouwebeeld te 's Hertogen bosch, dat aldaar voor 25 jaar onder zijn voor ganger naar de St. Jans-Kathedraal is terugge bracht. De paus heeft toegestaan, dat dit kerkelijk feest op 27 Dec. e.k. zal plaats hebben en heeft tevens een vollen aflaat, ook op de zielen in het vagevuur toepasselijk, allergenadigst ver leend aan alle geloovigen die, gebiecht en ge communiceerd hebbende, de Kath. kerk of de kapel van O. L. Vrouw zullen bezoeken en aldaar zullen bidden tot gewone intentie der H. kerk. Om het feest op waardige wijze te vieren, zullen er gedurende 8 a 10 dagen buitengewone onder richtingen en predicatiën bij wijze van missie, en plechtigen missen gehouden worden, en worden, ter bestrijding der ko3ten van twee prachtige gouden kronen, offerbussen geplaatst. Zij echter, die in ruime mate wenscben bij te dragen, worden verzocht hun giften aan een der pastoors ter hand te stellen. Te Spijk, classis Gorinchem, heeft zich het zeker zeldzaam voorkomend geval voorgedaan dat vader en zoon voor dezelfde predikantsplaats werden aanbevolendoor de stemgerechtigden aldaar is ter voorziening in de bestaande vacature bij de hervormde gemeente een tweetal opge maakt en aan den ambachtsheer der gemeente ter keuze aangeboden, bestaande uit de heeren J. Zegers (zoon) candidaat en W. Zegers (vader) predikant te Gorinchem. Door den gemeenteraad van Rotterdam is op verzoek wegens redenen van gezondheid, eervol ontslag verleend aan den heer D. A. Lamme als directeur van het museum-Boymans. Misschien bestaat er verband tusschen dit ver zoek en de opneming van een ingezonden stuk in de N. Bott. Ct. van een der laatste dagen, waarin geklaagd werd dat het museum tegen woordig zoodanig verwaarloosd wordt, dat de benaming van „het verlaten huis" er niet ten onrechte op van toepassing zou zijn. Voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van wijlen den heer Dunkier zal weldra door eene commissie eene oproeping gedaan worden. Het plan daartoe gaat uit van de kapel zelve, met den kapelmeester Vol Imar aan 't hoofd. Mevrouw Seebach, die gisteren van 's Hage vertrok, ontving kort voor haar afreis uit Soest dijk van prins en prinses Hendrik een prachtig gouden medaillon met edelgesteenten, begeleid van een schrijven waarin haar persoonlijk dank werd betuigd voor haar aandeel aan den kunstavond in den schouwburg. Het medaillon ging vergezeld van de portretten van den prins en de prinses, om die in 't medaillon te plaatsen. Gisteren berichtte het Vaderland dat de vcreeniging het Nederlandsch tooneel liquideeren zou eu dat twee barer voornaamste sujetten, de heeren Albregt en van Ollefen, een eigen gezelschap oprichten en naar de concessie van den schouw burg te 's Hage dingen zouden. Heden blijkt dit bericht onjuist te zijn geweest, daar de li quidatie, volgens het Vaderlandgepaard gaat met voortzetting, onder verandering der statuten, met welke bijna alle aandeelhouders zich reeds vereenigd hebben, Is nu dit bericht juist, dan hopen wij dat deze scliijn-dood en opstanding in alle opzichten bet begin mogen zijn van „een nieuw leven." Het gerechtshof te Leeuwarden heeft D. S. Postma, oud 16 jaren, te Veenwoude

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1