<&maT3«ridjt«8. Telegraphische berichten. BUITENLAND. Handelsberichten» Rechtszaken. Thermometerstand. Staten-Generaal, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. 5*rijzen van Effecten. Voor het eerste kantongerecht te Amsterdam is een aanvang gemaakt met de behandeling eener voor den graanhandel belangrijke quaestie. De firma V Co., heeft namelijk twee der Amster- damsehe koornwegers en meters doen dagvaarden tot vergoeding der schade, haar opgekomen uit een meting der gedaagden, die uit een gevorderde herweging gebleken is foutief te zijn. De eisch grondt zich op art. 19 van het daarop betrekkelijk stedelijk reglement waarin bepaald wordt, dat in elk geval van twijfel omtrent een plaats gehad heb bende weging, door belanghebbenden de herwe ging kan worden gevorderd, „op kosten van ongelijk." Men berekent dat dergelijke foutieve wegingen aan den handel jaarlijks duizenden kosten. De pleidooien in deze zaak zijn bepaald op 7 Oct. e. k. Voor rle eischeresse treedt op mr. J. Kappeyne van de Coppello, voor de gedaagden mr. Ph. A. Haas. -gseggsasBs- »- Door den heer F. P. C. Schild, beeldhouwer te 's Hage, is met toestemming van de familie van wijlen den heer Dunkier, een afdruk in gips genomen van diens gelaat, ten einde een buste te vervaardigen van den kunstenaar. Door eene deputatie van Friesche dames, met mevr. de baronesse Buma geb. van Eijsinga aan het hoofd, is Diusdag aan prinses Hendrik het geschenk der Friesche vrouwen, eeu nationaal costuum, aangeboden. De dames bleven op het paleis dineeren. Een algemeen bekende vrek, v. d. H., ge woond hebbende in de St. Jacobsstraat te Bot terdam, is overleden. Hij dreef zijn gierigheid zoover, dat hij, in plaats van op een bed, zich ter ruste legde in een kist, gevuld met zakken geld. Er was. zelfs geen laken in zijn huis aan wezig, dat bij het kisten dienst kon doen. Men schat zijn nalatenschap op meer dan een ton gouds. In zijn woning, welke een voortdurende aanstoot was voor de straatjeugd, was bijna geen ruit heel en de gaten werden door hem met planken dichtgespijkerd. In den Haag wordt een kosthuis opgericht, waarvoor reeds het grootste gedeelte van het kapitaal is gevonden. Het gebouw zal bevatten eet- en conversatie zalen, 53 slaapkamertjes, woning voor den direc- - te.ur, ruime keuken, kelder en verdere bergplaat sen, terwijl water- en gasleidingen zullen worden aangebracht en des winters een calorifère het geheele huis zal verwarmen. Het zal in éen woord zijneen doelmatig ingericht kosthuis, waarin de werkman zich gaarne zal bewegen en waarvan zeer zeker een goed gebruik zal worden gemaakt. Z. K. H. de groothertog van Saksen-Weimar zal aanstaanden Vrijdag van Soestdijk naar Wil- helmshöhe vertrekken, teneinde een bezoek te brengen aan den keizer van Duitschland en tegenwoordig te zijn bij de groote revue, die eerstdaags aldaar door den keizer zal gehouden worden. De groothertogin vertrekt Zaterdag naar Eise nach. Te Oude Pekel-A is binnengekomen het kofschip Etakapitein Katt, komende met eene lading hout van Memel. Dit schip, - groot 68 register tonnen, kwam met de volle lading aldaar voor de losplaats, ruim uur het kanaal op. Dit is het eerste geval dat een schip van die grootte aankomt; in den regel blijven zoodanige schepen ver buiten die gemeente liggen, vanwaar het hout dan in vlotten of pramen naar de be stemmingsplaats vervoerd wordt. De hooge stand van het water in het voor eenige jaren gegraven kanaal is eene voorname oorzaak, dat bovenge noemd schip tot zoover kon komen. Maandag avond omstreeks half acht is een hevige brand uitgebarsten in de stoomververij, drukkerij en wasscherij van G. F. Gombault, op het Levendaal, nabij de Binnenvestgracht te Leiden. Die brand verkreeg, bij den feilen wind, al spoedig eene groote uitbreiding, hetgeen te dreigender was, daar onmiddellijk naast het brandende perceel een pakhuis lag, waarin dui zenden kilo's hooi waren opgeslagen. De brand spuiten, waaronder de stoomspuit, wierpen hunne waterstralen in de vuurmassa, maar de ijverigste pogingen konden het brandende gebouw niet redden, noch verhinderen dat ook het hooipakhuis werd aangetast. Eerst tegen elf uren kon men zeggen den brand meester te zijn. Yan het fa- briekgebouw is slechts een puinhoop overgebleven en Dinsdag was men den geheelen dag bezig met het verwerken van het smeulende hooi uit het pakhuis, waarbij ieder oogenblik nog de hulp van een tweetal spuiten ter blussching noodig was. Twee der belendende perceelen hebben door het vuur en het water veel schade geleden. De Hollandsche spoorweg-maatschappij kon digt twee internationale pleiziertreinen aan. De eene vertrekt op Zondag 22 dezer naar Brussel, de andere, voor ongeveer denzelfden uiterst ge ringen prijs, op Woensdag 25 dezer naar Keulen, beiden van Amsterdam en de voornaamste plaat sen aan de Hollandsche lijn. De trein naar Keulen vindt zijn aanleiding in de onthulling van het standbeeld van den vorigen koning van Pruisen en de daarbij te vieren feesten. Nu de gele koorts in New-Orleans en omstre ken aan het afnemen is, althans niet meer toe neemt, wordt het uitbreken der zelfde epidemie te Kingstown en Port Boyal op Iamaica bericht. Brussel zal dezen winter een zijner aantrek kelijkheden missen. Het bekende cirque Eenz zal België's hoofdstad niet bezoeken, maar in Hamburg, Weeuen en Pesth voorstellingen geven. Dezer dagen vertrok eene stoomboot met 600 tot het Mormonendom bekeerde Europeanen uit Liverpool naar New-York. Meest zijn het onwetende lieden, die door Mormoonsche agenten met schoone beloften verleid zijn. Op een diner, dat Zondag te Parijs zal plaats hebben endoor Gam betta zal gepresideerd worden, zal de bekende Spaansche republikein Castelar eene redevoering houden over de vrijheid van de Latijnsche rassen om eene algemeene broederlijke republiek op te richten. Op de tentoonstelling te Parijs is dezer dagen in de afdeeling Engelsche koloniën het plan ter bezichtiging gesteld van de internationale tentoonstelling, die in 1880 te Melbourne zal gehouden worden. D'. Schliemann heeft bij zijne opgravingen op het eiland Ithaca 90 hnizen van cyclopische bouworde gevonden en houdt deze huizen voor de homerische stad Ithaca, waar Penelope haar beroemd geworden breiwerk zoo dikwerf weer 's morgens opvatte om het 's avonds weer uit te trekken. De brand in de onlangs ontplofte mijn te Abercarne schijnt gebluscht te zijn. Door een der schachten ontsnapt echter nog zooveel gas, dat men nog niet in de mijn kan neerdalen. Om de lijken der omgekomen mijnwerkers te vinden zal men eerst de groote hoeveelheid water moeten uitpompen, die in de mijn gelaten is om den brand te blusschen. binnenland. 's Ctravenhage. Benoemd tot voorzitter der tweede kamer gedurende het aangevangen zittingjaar de heer Dullert. De eerste kamer heeft het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, zooals het voorgesteld is, onveranderd aangenomen. Ookfcum. Tot lid der tweede kamer is verkozen de heer Van Swinderen (liberaal) met 1058 van de 1886 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer Van der Hoop van Slochteren (anti- rev.) waren 821 stemmen uitgebracht. Tweede kamer. De heer Dullert aanvaardde het voorzitterschap met eene rede, waarin hij, wijzende op de werkzaamheden welke de kamer in het nieuwe zittingjaar wachten, zeide dat vooral het nieuwe ontwerp-strafwetboek inspan ning en toewijding vorderen zal, doch dat dit onmogelijk tot stand te brengen zal wezen zon der eene vereenvoudigde wijze van behandeling, gepaard met zelfbeperking van de zijde der leden. Het nieuw benoemde lid Froger (voor Amster dam) werd beëedigd en toegelaten. Verschillende wetsontwerpen zijn ingekomen tot vaststelling der begrootingen voor afzonderlijke fondsen. Morgen middag wordt de staatsbegroo- ting aangeboden. Ingekomen is eene aanbeveling voor de ver vulling der bestaande vacature in den Hoogen Baad, waarop geplaatst zijn de heeren de Banitz, president van de rechtbank te ZwolleBoeles, vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden Triebeis, president der rechtbank te Arnhem van Andel, advocaat te 's Hagede Savornin Lohman, raadsheer in het gerechtshof te 's Bosch, en de Jonge,, president der rechtbank te 'sGra- venhage. Door de hernieuwde afdeelingen werden tot voorzitters benoemd de heeren Cremers, van de Putte, Lenting, van Delden en Blussé. Tot leden der commissie voor de redactie van het adres van antwoord op de troonrede werden benoemd de heeren Teding van Berkhout, But- gers, Kops, van Delden en van Heukelom. 18 Sept.'s av. 11 u. 55 gr. 19 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 59 gr. eerste kamer. Het ontwerp adres van antwoord der eerste kamer op de troonrede luidt als volgt: 1. De eerste kamer vernam met belangstelling, dat uwe majesteit gunstige mededeelingen mocht kunnen doen aangaande den toestand des lands. 2. De hartelijke deelneming in het geluk van irwer majesteits beminden broeder en de ontvangst aan zijne gemalin bij hare komst op den Neder- landschen bodem bereid, mogen tot vernieuwde bewijzen strekken van de verknochtheid der natie aan uwer majesteits huis. 3. Zeer aangenaam was ons de verzekering dat de betrekkingen met de buitenlandsche mogend heden steeds van den meest vriendschappelijken aard zijn. 4. Wij waardeeren, dat zee- en landmacht zich voortdurend door ijverige plichtsbetrachting onderscheiden. Met warmte vereenigen wij ons met den wel verdienden lof, door uwe majesteit aan onze krijgsmacht, in het noorden van Sumatra, ge- schonken. 5. Onder de voorrechten waarvoor wij erkentelijk zijn, behoort, dat de landbouw zich verblijdt in een ruimen oogst; terwijl onderscheidene der overige takken van volksbedrijf nog stof tot tevredenheid opleveren. 6. Voorstellen tot versterking der rijks-middelen, ons voorgelegd in verband met plannen omtrent hervorming der bestaande belastingen, zullen wij met al die aandacht onderzoeken, welke een zoo bij uitnemendheid gewichtig onderwerp verreischt. Wij vertrouwen, Sire! dat bij noodzakelijkheid tot versterking der rijks-middelen eene gepaste zuinigheid in de rijks-uitgaven steeds in het oog zal worden gehouden. 7. Het verheugde ons te vernemen, dat de indiening van een ontwerp-wetboek van strafrecht nog in deze zitting mag worden te gemoet gezien. 8. De aanhoudende zorg van-uwe majesteit voor het openbaar onderwijs wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Met belangstelling zien wij dan ook de voorstellen tot uitvoering der wet óp het hooger onderwijs en tot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs te gemoet. 9. Aangenaam was het ons van uwe majesteit te vernemen, dat de algemeene gesteldheid onzer Oost-Indische bezittingen bevredigend mag worden genoemd. Wij betreuren het echter, dat de goede verwachting in het vorige jaar gekoesterd omtrent den loop der zaken in het noorden van Sumatra, nog niet werd verwezenlijkt. Vurig wenschen wij, dat door de buitengewone maatregelen op nieuw aldaar gevorderd, niet alleen ons gezag in dat gewest zal worden gehandhaafd, maar ook aan den oorlogstoestand weldra een einde gemaakt. 10. Belangrijk mag voor Suriname geacht worden de heropening van de gelegenheid tot het ver meerderen van werkkrachten. De blijken van deelneming zoowel hier te lande als in Neder- landsch Indië en elders gegeven in de ramp, waardoor Curaqao werd geteisterd, zagen wij met voldoening in herinnering gebracht. 11. Sire! de ijverige medewerking van de eerste kamer zal niet ontbreken, wanneer zij geroepen wordt tot onderzoek der verschillende wetsontwerpen haar voorgelegd. Mogen de belangrijke werkzaamheden, die ons wachten, onder Gods zegen bevorderlijk zijn aan het algemeen belang en aan het welzijn van het dierbaar vaderland. De zitting van den Duitschen rijksdag van eer gisteren ontleent haar belang veel minder aan de wijd en zijd getelegrafeerde redevoering van prins Bismarck, dan wel aan de ontwikkeling van de zienswijze der Fortschritts-pnvti) door een harer hoofden, dr. Hanel. Er was in die redevoering niets, dat verrassen kon; de houding toch, die de kleine groep Fortschrittler tegenover het socialistenontwerp zou aannemen, was bekend, zij acht de wetsvoordracht onaannemelijk en ook niet vatbaar voor verbetering door amendementen. De groote verdienste van Hiinels rede ligt in de objectieve beschouwing van de maatschappelijke toestanden in Duitschland, in zijn warm plei dooi voor de vrijheid der gedachte en het recht tot verbreiding van beginselen door woord en schrift, in zijn onverbiddelijk logischen betoog trant. Tegenover Bismarck zou men Hanel willen vergelijken, met iemand, die op een heuvel staande een vrij uitzicht heeft over eene gtfnsche landstreekterwijl de kanselier, op lager bodem staande, het bosch niet ziet, maar slechts de boomen. Wij kunnen bier in Hiinels rede slechts eene enkele greep doen. Hij vroeg zich af wat de motieven zijn voor deze wet en vond die in de ondermijning van de regeling van staat en maatschappij. Indien zulk eene ondermijning de opheffing van vrijheid van vereeniging en van drukpers voor eene zekere klasse rechtvaardigen kan, dan zijn het niet alleen de sociaaldemocraten, die door het beginsel der regeering moeten ge troffen worden.* De verschillende particularisten, de ultramontanen beoogen evenzeer die ondermij ning; ja ook aan de Fortschritts-j)a,Tty is dit menigmaal van officieele en van officieuse zijde te laste gelegd. „Nu is het voortaan óf illoyaal en trouweloos, wanneer men dergelijke beschuldi gingen tegen ons uitbrengt, óf men erkenne, dat bet slechts eene vraag is van tijd en gelegenheid, wanneer men deze wet ook op ons zal toepas sen". De regeeringsmachten moeten niet oor- deelen over den inhoud eener leer eu over hare verbreiding door middelen des geesteszij hebben zich dan eerst met haar te bemoeien, als zij zich uit in daden. Eene leer als die van het recht der volken tot revolutie, die in Engeland burgerrecht heeft verkregenmoet door redeneering worden bestreden, en de staat moet in dien strijd der meeningen zich niet mengen door uiterlijke mid delen. Beeds Luther zeide, dat het zwaard geen geschikt middel was tegen ketterij. En de juiste middelen tot bestrijding der sociaaldemocratische theorieën zullen door deze repressieve maatregelen op den achtergrond geraken. Een vriend van den redenaar zeide dezer dagen tot hem: „Hoe moet ik mij nu na aanneming der wet tegenover het socialisme houden Het heeft nu geene wapenen meer tegen mij, en het strijdt tegen de welvoegelijkheid om onder zulke omstandigheden een strijd voort te zetten, die toch werkelijk gevoerd moet worden". Hanel gelooft niet, dat de wet de gevolgen zal hebben, die men zich voorspiegelt. Integendeelzulke vervolgings- wetten spannen iedere zenuw van den vervolgde, wakkeren iedere vonk van zijn talent aan en verwerven hem aanhangers uit een zeer begrijpelijk gevoel van medelijden. Men dempt op die wijze geene groote beweging van den menschelijken geest. En dat is de sociaaldemocratie, ontdaan van hare ruwe schors van agitatie, toch onge twijfeld. Waar zulk eene beweging daden ver oorzaakt, die de maatschappelijke orde bedreigen, is het gemeene recht daar om tusschenbeide te treden. Moet in dat gemeene recht verandering gebracht worden, dan verandere men het. Doch geene uitzonderingswet. Tegen Hiinels taal (die wij niet naar boven staande fragmenten willen beoordeeld hebben) steekt de redevoering van Bismarck hoogst on gunstig af. Zij is zwak aan argumenten en uiterst subjectief. Een goed deel er van is gewijd aan de tegenspraak van hetgeen Bebel den vorigen dag verteld had van Bismarcks omgang met Lassalle en van zijn begunstigen van de sociaal democratie tusschen 1862 en 1871. De kanselier maakt die beweringen uit voor leugensdaarin zal de geschiedenis moeten oordeelen. De slot- femfaronnctde van de speech des kanseliers ver meldden wij gisteren reeds. Voorloopig zijn de debatten thans gesloten, daar het ontwerp naar eene commissie van 21 leden is verzonden. Deze commissie zal de termen moeten vinden voor een vergelijk tusschen de nationaalliberalen en de regeering, waardoor de aanneming van de wet zal verzekerd zijn. De tekst van de nota, door Griekenland aan de mogendheden verzonden, is thans bekend. Na vermelding van de herhaalde vertoogen tot de Porte over de nieuwe grensregeling gericht, con stateert de Grieksche minister van buitenlandsche zaken, dat de Porte weigerachtig is gebleven om de besluiten van het congres uit te voeren, waarom Griekenland de mogendheden beleefdelijk herinnert aan hunne bij de congresacte gedane belofte om in zulk een geval hunne tusschenkomst te verleenen. De Porte heeft ook een verzoek gekregen om zich wat te haasten met de uitvoering van eene andere bepaling van het congres, de ontruiming van het aau Montenegro afgestane grondgebied. Deze aandrang komt van den czaar, die eene klacht heeft ontvangen van prins Nikita, dat de Turken Podgoritza aan de Albaneezen wilden overgeven. Middelburg, 19 September. De aanvoer uit Walcheren was heden van meest alle artikelen ruim. Van buiten was niets aan. Goede jarige Walchersche tarwe werd alleen voor consumtie weinig gevraagd en prijshoudend betaald. Nieuwe blanke Walchersche tarwe werd weder gezocht en 50 cent lager gekocht. Bruine soort mede 50 cent lager. Nieuwe blanke zaairogge weinig getoond en maar 10 cent lager betaald. Nieuwe wintergerst onveranderd. Dito blanksteWalchersche zomergerst gewild en eender gebleven. Jarige Walchersche witte boonen weinig gewild en zijn onveranderd genoteerd. Van nieuwe Walchersche witte boonen werden verscheidene partijtjes ge toond, die door de overvloedige regens geledc-n hadden en wat gevlekt waren en werden als genoteerd afgegeven. Dito Walchersche bruine boonen 50 cent lager. De hardste Walchersche paardenboonen gevraagd en 25 cent lager gekocht. De beste Walchersche groene kookerwten werden voor 't buiten- en binnenland weder gekocht tot 25 cent lager, afwijkende minder begeerd. Wal- chersch winterkoolzaad 25 cent lager met weinig handel. Jarige Walchersche tarwe 9.50 a 10, middelbare qualiteit f 8 40 a 8.75, nieuwe blanke Walchersche tarwe f 9.25 a f 9 50, voor zaaisoort is daarboven betaald nieuwe blanke zaairogge 7.40, baksoort 7 a f 7.15nieuwe wintergerst f 7.10, nieuwe Walchersche zomergerst f 6.25 jarige dito witte boonen 12 nominaal, nieuwe dito 12 a 112.50 gekochtmindere soort 11, nieuwe dito bruine boonen 13.50 a f 14, dito paardenboonen 7 50 a 7.75 gekochtdito groene kookerwten 9.25 a 9.50 betaald winterkoolzaad f 12.50. gemiddelde marktprijzen Versclie boter f 1.25 a f 1.35; eieren per 100 stuks 4. Bergen op Zoom, 19 September. Puike witte tarwe 9.a 9.50, mindere f 7.a ƒ8.75; roode 8.25 a ƒ9.50; rogge ƒ6.75 a 7.— boekweit 5.a 5.10; nieuwe wintergerst 6.50 a 7.25zomergerst 5.60 a 6. haver 9.a 9.50kookerwten f 9.a ƒ9.25; paardenboonen 7.75 a 8.25; kana riezaad 8.10 a 9.25 duivenboonen 9.50 a 10.—. Suiker slap nominaal 25$ op 88 graden; meiassen niet gevraagdboter per stuk 1.10 kilo 0.72eieren per 26 stuks 1.25. Amsterdam, 18 Sept. 19 Sept. STAATSLEENINGEN. Itfederl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 62^ 62$ dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 België. Certificaten2j Frankrijk. Origin. Inscbr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli. 5 dito April-Oct.5 dito dito Goud 4 74$ 74$ 98$ 98 53$ 54$ 50$ 50$ 50$ 51 iV 52$$ 53 52$k 52f$ 60$ 60$

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3