20 September. Mare jÜiefeb! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke noimners zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. BEÏR.IOIÏT. Zij die zich voor 1 October a. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom- mers gratis. Middelburg, 19 September. FEUILLETON. de Schrijfster van „Jennie" enz. - Het Vaderland spreekt, even als wij, den wensch uit dat de tweede kamer, alvorens tot de beraad slaging over bet in te dienen ontwerp-strafwetboek over te gaan, eene doelmatiger wijze van behan deling berame dan de thans gebruikelijke. In dien, zegt het blad, eerst eenige boekdeelen moeten worden gevuld met memories en daarna, na oneindige algemeene beraadslaging, artikel voor artikel in behandeling moet komen op de wijze als dit thans regel is, dan is het beter er niet aan te beginnen." Als middel om tot een betere regeling te ge raken keurt het Vaderland voornamelijk de tegenwoordige inrichting der afdeelingsverslagen af. „Een allereerst vereischte voor een vruchtbaar sectieonderzoek is hierin gelegen, dat de grootst mogelijke waarborg wordt gegeven, dat de rap- porteerende commissie ook werkelijk de uitdruk king is van het gevoelen der meerderheid. Zijn wij goed ingelicht, dan bestaat die waarborg bij de wijze van werken in ons parlement voisicckc niet. Voordat de afdeelingen baar onderzoek over een ontwerp aanvangen, kiest elk een rapporteur. Op het oogenblik dat de rapporteur wordt gekozen, weet men dus nog volstrekt niet of de gekozene studie van het ontwerp heeft gemaakt, en nog veel minder, hoe hij over de zaak denkt. Meer malen gebeurt het dan ook, dat iemand tot rap porteur wordt benoemd, van wien het al spoedig blijkt, dat hij met zijn gevoelen vrij wel alleen staat. Maar dan is het te laat. Dan komt uit die afdeeling een rapporteur, die op het verslag een grooten, soms zelfs een overwegenden invloed zal uitoefenen, doch juist bestrijdt wat zijn afdee ling wenscht. „In de Geschciftsordnung van den Duitschen rijksdag is bepaald, dat de commissiën haar rap porteurs eerst benoemen, nadat de beraadslaging is afgeloopen. Dat is rationeel. Eerst dan kan men weten, wie de aangewezen man is en wie het best den geest van de meerderheid zijner afdee ling uitdrukt. „Slechts éen tegenwerping is mogelijk. Men zal 88 door HOOFDSTUK VIII. DE NIEUWE LOOPBAAN. „Hugh," viel ze hem plotseling in de rede „gij handelt hierin toch niet alleen op uw eigen verantwoording? Wat zal uw moeder er van zeggen Zij zal het heelemaal atkeuren misschien. Gij zult haar toch raadplegen voordat gij een beslissenden stap doet, niet waar?" „Misschien vertel ik haar mijne plannen; maar zij zal in 't minst geen invloed op mijn besluit uitoefenen." „Wilt gij er niet eens met mijnheer Walton over spreken? Die is zoo knap en zoo op de hoogte van alles wat zaken aangaat. Ik kan niet inzien dat gij goed handelt met bet werk van zoovele jaren te vernietigen. Ik begrijp het niet goed, maar ik voel dat gij groot gevaar loopt uw tevredenheid en gemoedsrust te verliezen. Spreek eens met mijnheer Walton, Hugh; die is eerlijk en waar." „Gansje, gij praat als een lief goed kind maar misschien de opmerking maken, dat er toch iemand moet zijn om aanteekening te houden van hetgeen gesproken wordten dat waarschijnlijk niemand zich daarmede belasten zal, indien e;' geen rap porteur is. Maar die opmerking zou alleen dan waarde hebben, indien de functiën van secretaris en rapporteur noodzakelijk in éen persoon ver- eenigd moesten zijn. Ook in de Duitsche Kom- missionen heeft men Schrijtjührer en Berichter- statter. De Schriftführer worden vóór, de Berichterstatter na de beraadslaging gekozen." Na eene verdere vergelijking tusschen de wijze van beraadslaging in den rijksdag, waar de z. g. n. drie lezingen gebruikelijk zijn, en die in onze tweede kamer, komt het Vaderland tot deze slotsom. „Onze tweede kamer zal wellicht, na afdoening der voorgestelde amendementen, over de verschil lende onderdeelen van het nieuwe strafwetboek en bloc moeteD stemmen. Weet men een beteren weg men wijze dien aan maar in geen geval trachte men op den ouden voet door te werken en zoo doende het constitutionalisme bij de natie nog meer in discrediet te brengen." In de algemeene vergadering van het waterschap Schouwen, op 17 dezer te Zierikzee gehouden, is vastgesteld de rekening van dat waterschap over 1877, in ontvang op f 312924.30§, in uitgaaf op f 297159.08, batig slot /15765.22|, en de rekening van het reservefonds in ontvang op f 16726.88J, in uitgaaf op f 15750.27, goed slot f 976.61J. Het reservefonds bedraagt met inbegrip van boven genoemd batig saldo, de som van 59398.91J. verhoogd met f 200. Het dijkgeschot voor 1879is vastgesteld op hetzelfde bedrag als voor 1878, met eene kleine uitzondering voor de gronden van de 8', 9e en 10" soort. Bij de uitloting van aaudeelen in provinciale geldleeningen, afgelost wordende op 1 Januari 1879, welke heden alhier beeft plaats gehad, zijn uitgeloot van de leening van f 525,000 de nos. 43, 54, 55, 57, 67, 78, 84, 87, 92, 97, 106, 112, 123,189,193, 215, 230, 237, 265, 321, 336, 338, 342, 355, 356, 361, 388, 391, 392, 408, 44Ó, 446, 454, 480, 484, en 506; van de leening van 79:000 de nos. 2, 8, en 52; van de leening van f 40,000 de n°s. 10 en 15; van de leening van f 50,000 de nos. 13 en 32; van de leening van f 60,000 de nos. 18 en 26. De zeedijk van den Thoornpolder is ter plaatse van den val van 25 November 1877 aanmerkelijk gij begrijpt mijn positie in het minst niet. Ik weet dat ik tegen vele vooroordeelen zal moeten worste len, en alle bezadigde menschen tegen mij zal hebben. Daar ben ik op voorbereid en ik ben gelukkig mijn eigen meester. Niemand kan mij dwingen en gij moet ook niet met haarkloverijen beginnen, vrouwtje. Gij zijt toch zeker bereid mijne kansen te deelen, laat ons dus samen het pad betreden dat ons tot roem zal leiden." Was er veel kans dat zij zou trachten hem te weerhouden door wijze waarschuwingen die zij zelve niet kende, en waarvan zij ook de nood zakelijkheid niet begreep? Hugh moest het na tuurlijk weten en iets waar hij toe besloot, zou zij voor het beste houden. Zij sloeg hare armen om zijn hals, kuste hem en zei met een lieveu glimlach „Excelsior „Bravo Pearl," riep hij verrukt uit. Hare verstandige waarschuwende woorden hadden hem onwillekeurig eenigszins beangst gemaakt, maar nu schudde hij dat gevoel af en zei: „Excelsior zal de naam zijn van het eerste veulen dat ik koop, tenzij men ons voor geweest is; maar dat kan ik nazien in den Wedren- Kalender. beschadigd door den storm van 16 en 17 dezer. Het overgebleven gedeelte van de kruin,, die nog tot 3,30 M boven hoogwater uitstak, is namelijk door den golfslag over 30 M lengte weggeslagen. De ores reikt tot in de binnenglooiing, waarvan de steile rand nog slechts eene hoogte van onge veer 2,00 M boven H.W. bezit. Bovenstaande mededeeling strekt tot aanvulling van het volgende bericht, dat wij in de Goesche courant vinden, welke zich van de juistheid daarvan overtuigd heeft. „Maandag stond de zeedijk van den Thoornpolder op het punt van doorbreken, in zooverre althans, nu de dijk zoo ver weg is, nog van doorbraak sprake kan zijn. Van den dijk is nog slechts een soort van kade over, die bij hevigen wind en opkomend water zeer waarschijnlijk zal wegspoelen. „Men koestert de hoop dat de inlaagdijk in dat geval zal behouden blijven, te meer daar men verneemt dat ingelanden het besluit hebben ge nomen, alle schulden af te doen en den inlaagdijk nog voor den aanstaanden winter te verhoogen en te verzwaren. „Het gescbot van den polder over 1878/79 zou naar men zegt ongeveer f 377 bedragen. Van den „storm in een glas water", die in onze gemeente gewoed heeft in den vorm van onaan genaamheden tusschen den directeur van het muziekkorps onzer stedelijke schutterij en zijne ondergeschikten, hebben wij tot dusverre geen melding gemaakt, omdat het ons niet duidelijk ua?"wëf "beter "zoudenmaken." Het geval zelf vinden wij overigens nauwelijks be langrijk genoeg om nu nog te bevestigen, wat men reeds in andere bladen heeft kunnen lezen, dat de schuttersraad Zaterdag in de zaak eene beslissing heeft genomen, door de veroordeeling van den hoofdschuldige tot betrekkelijk aanzien lijke geldboete, wegens verzet tegen de bevelen van den luitenant-directeur. Van deze uitspraak zal, naar wij vernemen, in hooger beroep gekomen worden bij gedeputeerde staten van Zeeland. In nauwer verband tot het algemeen belang staat echter de opmerking dat hetzelfde gebrek aan harmonie, dat onder het personeel thans aan het licht is getreden, zich sinds geruimen tijd in de uitvoeringen van het korps heeft doen kennen. In den nu bijna afgeloopen zomer lieten die uit voeringen vaak zeer veel te wenschen over en bij het concert in den tuin op het Noordbolwerk op Zondag jl. werd zoo oorverscheurend valsch gespeeld, dat het eene schande voor een muziek korps eener stad als Middelburg was. Dit is eene zaak van publiek belang. Het HOOFDSTUK IX. NOG EEN RECHTSGELEERDE POGING. Den volgenden morgen verscheen heel onver wachts de heer Walton te Fern-Lea. „Ik kom u vreemd nieuws vertellen Pearl," zei hij, toen hij alleen met zijn pupil was. „Ik heb op eens besloten een lange zeereis te gaan maken en wel om twee redenen. Gij zult bet eerst die, ter wille mijner gezondheid vernemen. Sedert ik veertien dagen in dat ijskoude Hamburg heb doorgebracht is de kwaal, die mij nu en dan plaagt, zoozeer verergerd dat ik een anderen dokter geraadpleegd heb, die mij aanraadde mijn geest rust te geven en een langdurige zeereis te onder nemen. Nu treft het nog al aardig dat ons on langs een zaak van het grootste gewicht in handen is gekomen, een zaak die bijna een millioen voor een onzer cliënten een groote maatschappij bedraagt. Er moet een rechtsgeleerde heen om die zaak te onderzoeken en nu heb ik aangeboden dat onderzoek zelf te gaan instellenzoodat ik over een week naar Melbourne vertrek." Pearl ontstelde zeer bij dit onverwacht bericht, en toen het uit den loop van het gesprek bleek dat zij dien trouwen vriend en raadsman voor onbepaald langen tijd zou moeten missen, voelde zij een sterken aandrang om mijnheer Walton te vragen wat hij van de plannen van Hubert dacht. Maar haar gevoel van gehoorzaamheid was toch nog sterker dan haar verlangen naar den raad van haar ouden vriend. Hij had haar verzocht muziekkorps geniet uit de gemeentekas eene toe lage van ƒ1200 'sjaars. Bij het verdedigen der laatste voordracht tot verhooging, in 1875, zeide de burgemeester, dat deze post de eenige luxe-post op onze gemeentebegrooting is en dat, wanneer men nagaat welke genoegens de geheele burgerij, van eiken maatschappelijken stand, gedurende het geheele jaar door die muziek geniet, deze uitgaaf wel te rechtvaardigen is. Wij zijn het hiermede volkomen eens, maar er volgt dan ook uit dat de toelage aan de burgerij geno egen moet verschaffen. Nog slechts betrekkelijk kort ge leden, een paar jaren of zoo, waren de uitvoeringen van dien aard dat men er, mits geen overdreven eischen stellende of in onbillijke vergelijkingen tredende, met genoegen naar luisteren kon. Met de harmonie onder het personeel hebben wij weinig te makendoch wij mogen, uit naam van het publiek, den wensch uitspreken, dat er middelen beraamd mogen worden om het korps weder op de hoogte te brengen, waartoe de ijver en de bekwaamheid van den luitenant-directeur, onder medewerking zijner ondergeschikten, het vroeger gebracht had den. Is daartoe eene veranderde inrichting noodig, waardoor aan de bevelen van den directeur betere uitvoering verzekerd wordt, dan vertrouwen wij dat men daartegen niet zal opzien. Is de verwij - dering van storende bestanddeelen noodzakelijk, dan moet daartoe overgegaan worden. Kan einde lijk de directeur, door eene veranderde houding ten opzichte van zijn personeel, tot het goede gehalte der uitvoeringen meer bijdragen dan tot Sklfeïfcr&iPnt) in üët'oog boude dat zulks even goed zijn plicht is, als het zuiver muzikale gedeelte van zijn werkkring. Op welke wijze ook verkre gen, goede muziek-uitvoeringen zijn het eenige doel, waarmede een stedelijk muziekkorps onder houden wordt. Na het bekend worden van het stranden van het stoomschip Gelderland nabij Cadix werd, volgens den berichtgever van bet Vaderland, op de Kotterdamsche beurs het volgende gesprek gevoerd „De reeders drijven de gezagvoerders tot dol zinnig varen, om hun schepen maar eerder te Batavia te doen zijn dan die van de Nederland, en dat gaat wederkeerig," zei er een. „Zij krijgen hevel, op dien datum te Napels te zijn, en op dien dag te Port-Saïd, en zij houden, om te kunnen gehoorzamen, te dicht bij de kusten." „Ik kan mij begrijpen, dat het aangenamer is om in 43 dagen aan te komen dan in 45, maar toch hen ik er liever wat later, dan dat ik in het geheel den gordel van smaragden niet aan schouwen mag," zei een ander. over dit onderwerp te zwijgen en dus was het haar eerste plicht hem te gehoorzamen. „Wij gaan voor een maand naar de stad," vertelde zij den heer Walton „en gij moet daar nog eens bij ons komen om Hubert te zien en vaarwel te zeggeii. Beloof mij dat oompje lief, want ik ben er bijzonder op gesteld dat gij mijn man nog eens spreekt voordat gij zoover weg gaat o zoo vreeselijk ver!" De advocaat beloofde het en ging bekommerd zijns weegs. Hij was bedroefd bij de gedachte dat hij Pearl zóo lang verlaten moest en zijn verdriet was toegenomen, toen hij merkte dat die „naar de laagte ziende miss Moreton" te Fern- Lea zoo geheel op haar gemak en thuis was. Van het oogenblik af waarop Pearl hem dien brief van haar man had voorgelezen, waarin hij van de Moretons als „intieme" vrienden gewaagde, had mijnheer Walton zich bezig gehouden met de antecedenten van de dame3 van Glenville House na 'te gaan. Hij had reeds veel ongunstigs be treffende het leven van Sibylle en ïthoda in Indië gehoord, en zorgvuldig haar lotgevallen in Engeland nagegaan, nadat hij van een eenigszins schandelijke intrige gehoord had, welke een van de jonge dames aan boord van de stoomboot gehad had met een zekeren kapitein van het 300e regiment. Verder had hij zich vergewist dat Rhoda, de jongste, met een wijnkooper uit Lissabon getrouivd was. En nu hij <üt alles wist deed hij verder zijn best om te ontdekken wat de reden was, dat miss Sibylle kort na deze huwelijksplechtigheid

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1