TêtvtifyUU. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerkni e uws. Marine en leger, Kunst nieuws, Rechtszaken. deze afhangt van het verbruik en daarvoor eerst eene berekening kan worden gemaakt, wanneer uit de teruggezonden circulaires de deelneming blijkt. Den 10'n September 1878 heeft te Bern de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrachti ging van het tractaat van vriendschap, vestiging en handel, den 198" Augustus 1875 tusschen Nederland en Zwitserland gesloten, zoomede van het additioneel protocol, den 24" April 1877 onderteekend. Bij het proces-verbaal van uitwisseling is be paald dat bedoeld tractaat den lett October a. in werking zal treden. In het tijdperk van 11 Augustus tot 7 Septem ber 1878 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetastin Gelderland 9in Zuid-Holland 43in Friesland 2 totaal 54 run deren. In het vorige tijdperk van vier weken waren 44 runderen door die ziekte aangetast. Het Nieuws van den Dag waarschuwt tegen eene Engelsche firma, welke ouder belofte van mooie bestellingen, van landbouwers en kooplieden boter, kaas, eieren enz. op de proef zoekt te bekomen. Waarschijnlijk heeft men hier weder met oplichters te doen. Blijkens bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen telegram van den Nederlandschen consul te Gibraltar, is te Dar-el-baida, een der havens aan de Marokkaansche kust, de cholera uitgebroken. raad van state. Ontheven, op de meest eer volle wijze, van het lidmaatschap van de afdeeling voor de geschillen van bestuur, het lid van den raad van state mr. K. A. Meeussen. schutterijen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als luitenant-kolonel bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam aan A. L. Krook van Harpen, met vergunning om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen aan zijn rang verbonden, te blijven dragenen benoemd tot kolonel-kommandant der dienstdoende schut terij te Amsterdam J. H. W. Kehrer, thans majoor bij die schutterij. kustverlichting. In gelijke betrekking over geplaatst naar 's rijks kustverlichting aan het Noordzeekanaal bij Velsen, te IJmuiden, de opzichter bij 's rijks kustverlichting te Kijkduin, L. E. de Weerd. Benoemd tot opzichter bij 's rijks kustverlich ting te Kijkduin, P. Kwant, thans wachter bij die verlichting. belastingen Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsente Goe dereede c. a., J. D. A. Hollweg, thans ontvanger derzelfde middelen te Kerkrade; en te Kerkrade, J. H. H. Eelsing, thans surnumerair bij de admi nistratie derzelfde middelen, werkzaam in de inspectie Groningen. hypotheken, kadaster enz. Benoemd tot be waarder van de hypotheken,, het kadaster en de scheepsbewijzen te Alkmaar, H. L. de Grave, thans ontvanger der registratie en domeinen aldaar. registratie en domeinen. Benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Tholen, A. M. de Kruyff, thans surnumerair der registratie en domeinen. (Reeds onder de Tel. ber. in ons vorig n° vermeld). ridderorden. Vergunning verleend aan den luitenant-kolonel C. H. F. graaf Dumonceau, van den groot.en staf, adjudant des konings, tot het in eens verzekerd. En daar ik van daag met die weddenschap zulke goede zaken gedaan heb, voel ik mij gerechtigd u dat pleiziertje aan te doen, vrouwtjelief, en ik ben overtuigd dat gij heel veel schik zult hebben in uwe eerste kennis making met al de drukte van de „season." „Hugh, gij zijt zoo lief en goed dat het mij zoo ondankbaar voorkomt u te zeggen dat ik dui zendmaal liever in ons eigen vreedzaam huisje zou blijven dan naar Londen te gaan. Kan dat niet „Lieve Pearl, gij weet niet wat gij zegt. Gij hebt niet het minste begrip wat een „season" te Londen beteekent en van het genoegen dat gij als nieuweling daarbij zult smaken, üw weerzin om u in den maalstroom der samenleving te storten, is natuurlijk en lieftalligmaar het zal nog lieftalliger zijn u pleizier te zien hebben, wat niet kan uitblijven." „Ik begin het heusch ook te gelooven, omdat gij er zooveel opgeruimder en gelukkiger uitziet, Hugh, dan de heele verleden week. Zeg mij eens, hebben uwe werklieden naar reden geluisterd? Gaan de zaken beter? Is de arme oude Stock weer geruster?" „De oude Stock zal waarschijnlijk dezer dagen geheel buiten zichzelven geraken, Pearl. Wat denkt gij dat ik besloten heb? „Toch niet om de menschen af te danken Hugh?" Met een weinig geduld en zachtheid zullen zij „Neen Pearl. Ik zal niemand afdanken dan aannemen en dragen van het kommandeurskruis met dé ster der orde van den Witten Valk; het kommandeurskruis 2a klasse van den Zahringer Leeuwhet kommandeurskruis 2e klasse der orde van Frederik; en het kruis voor militaire ver diensten le klasse; hem geschonken respectivelyk door den groothertog van Saksen Weimar Eisenach, den groothertog van Baden, den koning van Wurtemberg en den prins van Waldeck en Pyrmont. telegraphie. Op verzoek eervol uit zijne betrekking ontslagen, de telegrafist derde klasse bij den rijkstelegraaf, J. W. Ross. De hoogere burgerschool met öjarigen cursus voor joDgens te Amsterdam telt thans 245 leer lingen voor alleen 2 voor enkele lessen. De theologische school te Kampen opende haren nieuwen cursus met 98 studenten, zijnde meer dan in eenig vorig jaar. Volgens het Wag. Wbl. bedroeg het aantal open predikantsplaatsen in de N. H. kerk op 31 Dec. 1877 215, waarvoor slechts 21 candidaten beschikbaar waren. Er blijft dus een te kort van 194, tegen 176 op 31 Dec. 1876. De classis Amsterdam der Christelijk gere formeerde kerk heeft den predikant J. G. Smitt, de ouderlingen J. Stam, L. Ekhout, Chr. Esveldt en P. Hildering, benevens den diaken G. van Sitteren, van die gemeente te Amsterdam, afdee ling Weteringkerkvervallen verklaard van hun ambt en lidmaatschap in die gemeente en van geheel de Christelijke gereformeerde kerk in Nederland ter zake van poging tot scheuring, onder misbruik van hun ambtelijken invloed, overtreding van de orde der kerk en schending van hun belofte en verbintenis, bij de aanvaar ding van hun ambten, alles gepleegd tijdens zij nog tot die gemeente en die kerk behoorden. Dat besluit, gedagteekend 20 Aug. 1878, is door middel der kerkelijke dagbladen ter kennis van geheel de Christelijke gereformeerde kerk gebracht. Bij beschikking van den minister van marine zijn benoemdtot klerk bij de directie der marine te Amsterdam, F. Fagg en bij die te Hellevoet- sluis K. Boon. Tevens is de klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis F. J. Kloprogge overgeplaatst naar die te Willemsoord. De officier machinist 2' klasse C. R. van Kooten, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 9sn dezer in Nederland terug gekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Het Nederlandsch tooneelcongres zal op 20, 21 en 22 October a. s. te Antwerpen gehouden worden. De letterkundigen, toondichters, tooneelspelers. bestuurders en tooneelliefhebbers, die verlangen het woord te voeren, kunnen daarvan vóór 20 dezer kennis geven aan den algemeenen secretaris mr. Jan van Rijswijck, Groenplaats 6. De belanghebbenden, die verlangen, als lid of bezoeker het congres bij te wonen, kunnen vóór 15 October kaarten bekomen, op vrachtvrije aan vraag, vergezeld van een postwissel, bij den heer Edm. Mertens, penningmeester, Dambruggestraat 45. De prijs der congreskaart is bepaald op 3 fr. voor België en f 1.50 voor Nederland. mijzelven. Ik heb besloten mij van de heele zaak af te maken, den heelen boel te verkoo- pen, alles tot geld te maken, moeder een som in eens uit te betalen voor haar aandeel in de zaak, die zij beleggen kan zooals het haar het voordeeligst voorkomt. En ik heb mij voorge nomen al mijn tijd, mijn aandacht en zooveel kapitaal als er voor noodig zal zijn te wijden aan een ander handelsvak, een andere manier om geld te maken. Ik heb van daag mijn eerste koop met het oog daarop gedaan die rneirie- veulen waarvan ik u verteld heb. Ik heb plan mijn geluk met haar bij de wedrennen te beproe ven en hoop er nog een paar even goede of betere te vinden. Sedert ik tot dat besluit ge komen ben voel ik mij als een nieuw mensch, Pearl; vol moed, en ondernemingsgeest. Die oude wrakken maakten mij ziek. Nu, hebt gij mij niets te zeggen?" „Het is zoo onverwachts Hugh en het brengt zoo'n groote verandering te weeg. Als gij er mij ten minste op voorbereid hadt! Ik bewonderde u zoo te midden van uw werkvolk en over de kennis, die gij van al de bijzonderheden van dien vreemden ouden boel hadt. Wat waren we dien dag gelukkig, Hugh?" „Gelukkig! Wij zullen altijd gelukkig zijn;en als ik maar eens goed op weg ben in mijn nieuwe loopbaan, zult gij zien {Wordt vetvolgrf') Een gouden lauwerkrans, met de nationale kleuren versierd, werd Maandag avond in de Haagsche opera aan den tenor Lhérie aangeboden, na een uitmuntende voordracht van Zampa's drinklied (le acte). Aan het applaus van het talrijk publiek kwam bijna geen einde. Omtrent de werkzaamheid van wijlen den heer Dunkier deelt het Haagsche Dagblad nog het volgende mede De grootste kracht van Dunkiers talent open baarde zich in de wijze, waarop hij verschillende muziekwerken voor zijn korps wist te instrumen teeren. Dit kwam vooral doordien Dunkier niet alleen een uitstekend clarinettist, maar tevens alle muziek- en blaa3-instrumenten meester was. Hij kende alzoo de kracht van elke partij in den grond en wist met die kennis, zooals trouwens met alles wat hij op dit gebied hoorde, zijn voordeel te doen. Militair in zijn hart, wist de overledene de orde in zijn korps op flinke en rechtvaardige wijze te handhaven en was tot het laatst zijns levens onvermoeid werkzaam om er mede op de hoogte des tij ds te blijven. Vandaar, dat de Kon. militaire kapel zich den naam van het 3e muziekkorps in Europa wist te verwerven. De vlugheid, waarmede de gestorvene zijn mu zikale gedachten op papier bracht, was voor velen onbegrijpelijk. De copiïst kon hem in den regel niet bijhouden en bijna nooit was Dunkler's werk door een vlekje of doorhaling van een noot ont sierd. Netheid en juistheid waren in zijn werken en in zijn uitvoeringen een doorgaand verschijnsel." In de openbare zitting van het kantongerecht te MiddelDurg van den 17" September 1878 zijn de navolgende vonnissen gewezen. M. B., M. v. H., P. A. B., P. V., P. M, J. W. S., G. de K. en W. J. A., allen te Vlis- singen, wegens het maken van burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners, allen ver oordeeld in eene geldboete van f 5.50 of een dag gevangenisstraf. P. J. Chr., het als tapster te Vlissingen tappen van sterken drank aan een kennelijk beschonken persooD, veroordeeld in eene geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf. W. W., het als voerman te Vlissingen zich niet bestendig houden bij zijne paarden, in staat om ze te geleiden en besturen, veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf. P. D., het zonder daartoe uitgetergd te zijn iemand toevoegen van scheldwoorden te Middel burg, veroordeeld in eene geldboete van f 0.50 of een dag gevangenisstraf. L. P., J. de S., te Middelburg, W. M., te Westkapelle en J. P. van D., te Vlissingen, het maken van burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners, veroordeeld ieder in eene geld boete van f 5.50 of een dag gevangenisstraf. F. P. en J. D. v. K., het klimmen tegen een boom op gemeentegrond te Middelburg, veroor deeld ieder in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf. H. de J., A. J., S. H. C. en J. M. J., allen te Vlissingen, het te zamen en in vereeniging spelen met muntspeciën, de eerste na binnen de twaalf maanden aan deze overtreding voorafgaande twee maal te zijn veroordeeld, in twee geldboeten elk van f 2 of twee dagen gevangenisstraf voor iedere boete, de 2e en 4e ieder in eene geldboete van f 1 of een dag gevangenisstraf, de 3e in eene geld boete van 2 of twee dagen gevangenisstraf. J. Chr., het te Vlissingen aan den openbaren weg buiten daartoe geplaatste waterbakken, dat gene verrichten waartoe die inrichtingen bestemd zijn, veroordeeld in eene geldboete van f 1 of een dag gevangenisstraf. A. v. d. Bhet opzettelijk iemand werpen met een hard lichaam te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van /3 of twee dagen gevange nisstraf en allen in de kosten. Het koninklijk paleis te Leeuwarden is uit wendig gerestaureerd. Er is een geheel nieuwe kap op geplaatst, er zijn nieuwe moderne ramen aan gebracht en het gebouw is met portland cement bepleisterd. Voorts zijn er enkele versieringen bijgevoegd, terwijl ook van binnen eenige noodige herstellingen zijn uitgevoerd. De heeren H. Dros, te Bennekom, Jongkindt Coninck, te Wageningen, en anderen hebben concessie aangevraagd voor het leggen van een stoom-tramweg tusschen Wageningen en Nijkerk. Zekere juffrouw Terpoorte, te Nijmegen, die beweerde kanker te kunnen genezen met behulp van zoogenaamde „poppen", is door de rechtbank te Arnhem, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst, veroordeeld tot eene boete van f 25 of 5 dagen gevangenisstaf. - De bij gelegenheid der academiefeesten te Breda te houden feestrede, zal in de groote kerk worden uitgesproken door den hoogleeraar dr. de Hollander, leeraar aan de koninklijke militaire academie. Door den heer W. A. Scholten te Gronin gen is aanbesteedhet bouwen van een woonhuis en de levering van Belgische graniet voor den gevel. De hoogste inschrijving bedroeg f 196,761 aan de laagste inschrijvers, de heeren Bekhuis en Dams tra te Leeuwarden, is het werk gegund voor f 176,359. Het Nederlandsche schaakbond hield den 16*11 September zijne zesde gewone vergadering te Amsterdam. Het bond verheugt zich in gunstige financieele omstandigheden, in ijver en opkomst van leden. De heer Uden Masman, uit Vierhuizen, bood aan eene proef te nemen met het uitgeven van een driemaandelijksch tijdschrift voor het schaakspel, wat dankbaar werd aangenomen en waarvoor hem de ondersteuning van het bond werd toegezegd. Aan den wedstrijd zal worden deelgenomen door de heeren van 't Kruijs Ander son, Kothe, Pinedo en Veraart, uit Amsterdam, Benima uit Winschoten, Uden Masman, uit Vier huizen, en misschien van de Kamer uit Middelburg als plaats van bijeenkomst in 1879 werd met algemeene stemmen Rotterdam gekozen. Door den hevigen Noordwestenwind van Maandag morgen was een ballastschuit op de Ballastplaat bij Harlingen, vol water en aan den grond geraakt, waardoor de beide opvarenden in het grootste levensgevaar kwamen. Men trachtte met het sleepbootje Telegraaf hulp aan te brengen, doch dit vaartuig werd door de onstuimige zee zoodanig geslingerd, dat men het ten spoedigste weer binnenbracht. Inmiddels had de heer M. Teves, firma Zeilmaker c°., op de sleepboot Magnet II stoom laten maken eu ging daarmede persoonlijk ter redding uit, bij zich aan boord hebbende zijn boekhouderden heer Lovius, en eenige wakkere sjouwerlieden. Na ruim een uur tijds mocht het den heer Teves en zijne helpers gelukken, de in nood verkeerenden te redden. De luide welkomstkreet, redders en geredden ter eere bij het aan wal komen uit zoovele monden aangeheven, was den heer Teves en zijne helpers de beste voldoening voor hunne nobele daad. {N. v. d. D.) Het volgende menu werd Zaterdag jl. opge- discht, bij gelegenheid van een gastmaal ter viering van het 65jarig bestaan van het natuur kundig gezelschap Ars Aemula Naturae te Arnhem Menu des Physicians. Liebig. Potage (Buff0ü> Cn Hx Oy Nz S. Ph 4r W s3 ba' r (20—4) Roti Coste aux Légumes. Vol au vent au Poulet (Lavage Martin). Produits Chimiques de Fermentation. An Lièvre au Thymol. 1873. j Perdi'ix a L'acide salie ylique. Anguiile Voltaïque. Patisserie en Disque Sphérique. 4" Celsius. C„ H, O. Aromatique. Dessert Antidyspeptique. Aan de Oost-batterij te Nieuwediep is een sergeant der artillerie door een wagen met kogels overreden en zwaar gewond naar de infirmerie gebracht. Door den hoogen vloed op Maandag jl. zijn eenige weilanden nabij Zuid-Beijerland zóo snel ondergeloopen, dat de daarop grazende paarden en runderen zich niet dan met groote moeite zwemmende konden redden. Z. K. H. prins Hendrik is voornemens op zijn landgoed Soestdijlc achtereenvolgens drie reusachtige plantenkassen te doen plaatsen, ver deeld in vijf vakken, voor de planten en gewassen der vijf werelddeelen afzonderlijk. Tevens zal de prins, in het belang der wetenschap, op ruime schaal gelegenheid geven tot het bezichtigen dezer verzameling. De arbeid aan de klokken in den Dom te Keulen is than3 zoover gevorderd, dat Zaterdag avond waarschijnlijk eene proef zal genomen worden met het luiden van al de klokken tegelijk; valt dit goed uit, dan zal de groote keizersklok den Duitschen keizer bij zijn bezoek in Keulen den 26 a. kunnen verwelkomen. Volgens de Exeter Gazette is te Southmol- ton een werkstaking in aantocht onder de dienstbo- »den, omdat zij niet langer witte mutsjes willen dragen, zooals tot nu toe algemeen gebruikelij k was. Volgens gerucht zouden deze meisjes niet auders hare werkzaamheden willen hervatten, dan netjes gekapt, en nog wel door de kappers hare.i meesteressen, met chignons en lange krullen, of a l'enfant. De gemeenteraad van San Carlos in Zuid- Amerika kreeg onlangs in een keurig kistje een zonderling geschenk, namelijk een schaapskop met een bril op den neus en eene aarden pijp in den mond. De raadsleden hebben hevige standjes gekregen door het opperen van vermoedens op wien die aardigheid gemunt was. Te Savona in Italië is eene meeting gehou den ten gunste van den vrede. Zoaals by die onschuldige liefhebberijen meer pleegt te gebeuren, nam men eene conclusie aan, waarbij de wensch uitgedrukt werd, dat alle internationale geschillen door arbitrage zullen worden uitgemaakt. Over het executeeren der vonnissen van arbiters aan een onwillige sprak men natuurlijk niet. Dan kómt men weer tot oorlog, en zoover willen de vredebonders niet redeneeren.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2