Kerknieuws, Marine en leger, Land bouw, Imijliii, Telegraphische berichten, Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Het traktement van den hoofdonderwijzer te Cadzand zal, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, met f 100 'sjaars verhoogd worden. De heer A. Meskes, sedert 1837 aldaar als zoodanig werkzaam, heeft op verzoek van den gemeenteraad zijn aanvraag om pensioen ingetrokken. Het bestuur der Christelijke school voor den werkenden stand te Haarlen heeft eene gift van 40.000 ontvangen. Aan den penningmeester van het Neder 1. zen delinggenootschap is van eene onbekende ter hand gesteld de belangrijke gift van 15,000. Sedert de oproeping in Mei zijn meer dan f 30,000 aan buitengewone giften uit alle oorden des lands ingekomen. De beer H. F. Iieijnvaan, predikant te Kerkwerve, heeft het beroep naar Nieuw Vosse- meer aangenomen. Aan de Kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 30 dezer 's morgens te 10 uren eene keuring plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De geldleening, tot welke het hoofdbestuur der Kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft moeten besluiten, teneinde door verbouwing en uitbreiding de inrichting aan haar bestemming te doen beantwoorden, is tot het vereischte be drag gesloten. Naar men verzekert, is door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden de jaarlijksche aflossing gewaarborgd. Heden werd alhier eene buitengewone vergade ring van de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbomv en veeteelt in Zeeland gehouden, die door een dertigtal leden werd bij gewoond. Dc heer A. den Boer, vice-voorzitter der afdee ling, opende, bij afwezigheid van den voorzitter, de vergadering met eene toespraak, waarin hij, wijzende op de groote beteekenis van de drie kleine woorden „Landbouw en Veeteelt", deed uitkomen, dat zonder landbouw geen handel, geen nijverheid, geen zeevaart bestaanbaar is en even zeer zonder veeteelt aan geen landbouw kon ge dacht worden. Onder opmerking dat bij de laatste tentoon stelling weder vooruitgang op verschillend gebied te bespeuren is geweest, uitte hij de hoop dat de verkregen resultaten velen zullen aansporen om voort te gaan op de baan van den vooruit gang, en om belangrijke diensten aan de geheele menschheid te bewijzen, zoo door het meer pro ductief maken van den grond als door het steeds verbeteren van de zuivelbereiding. Spreker achtte het zich ook een duren plicht een woord van dank te brengen aan de regelings commissie voor het vele dat zij heeft gedaan om de tentoonstelling te doen slagen; alsmede aan den commissaris des konings in Zeeland voor de welwillendheid, waarmede hij de uitnoodiging heeft willen aanvaarden tot deelneming aan den rijtoer, welk blijk van belangstelling zeker door velen met hem als een verblijdend teeken des tijds zal beschouwd worden. Vooral ook aan den lcn secretaris, den heer J. H. Snijders, bracht de spreker hulde voor de vele moeite en zorgen die hij zich heeft getroost om het welslagen van de tentoonstelling te ver zekeren terwijl hij aan den 2en secretaris en den penningmeester eveneens zijn dank bracht voor hetgeen door hen ten deze is verricht. Hij ein- diepen indruk, dien uwe woorden reeds op mij gemaakt hebben," zei hij. „Ik heb aan niets anders gedacht sedert wij het laatst samen ge sproken hebben en als ik er maar kans toe zag, deed ik den heelen ouden rommel weg en zou mijn best doen met aangenamer zaken mijn for tuin te maken." „Dat is braaf gesproken!" zei zij. „En als ik getrouwd ben, wat binnen kort gebeuren zal, en een vast inkomen heb, neem ik aandeelen in uwe paarden en in uwe weddingschappenmet mijn bijstand en miju geluk tot steun zult gij zeker voor ons beiden winnen." „Wat een knappe vrouw zijt gij tochriep hij uit. „Hoeveel moed en geestkracht verbergt gij onder dit kalme uiterlijk, Sibylle!" „Sibylle?'' herhaalde zij verbaasd. „Ja; Sibylle! Hoe kan ik u nu nog juffrouw Moreton noemen?" Zij vond het niet noodig door eenige verandering in haar houding te doen blijken dat zij de warmte, waarmede hij sprak, opgemerkt had, en zei dus „Heeft mevrouw Carlton van de week gemerkt hoe somber gij er uitzaagt? Zij moet wel be grepen hebben dat uwe zaken niet goed gingen." „Ja, die arme vrouw! Zij tobt over mij; zij maakt "zich altijd dadelijk veel te ongerust over alles wat mij aangaat." „Ik hoop toch niet dat gij haar kwelt met uwe zwarigheden? Het is zoo onverstandig een vrouw te bedroeven over zaken die buiten haar bereik liggen. digde met den wensch dat de heer Vis, voorzitter der afdeeling Walcheren, spoedig moge herstellen en de leiding der afdeeling weder op zich kunnen nemen. De heer Snijders hierop het woord nemende, verklaarde dat hij zich overtuigd hield de tolk te zijn van de vergadering, wanneer hij den heel den Boer dank bracht voor de wijze waarop deze zijne moeilijke taak heeft ten uitvoer gebracht. De vergadering betuigde door luid applaus hiermede hare instemming. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat het hoofddoel dezer vergadering is het uitreiken der prijzen en premiën, door de verschillende keurings- commissiën op de tentoonstelling van 25 Juli toegekend. Na gewezen te hebben op de moeie- lijke taak der keurings-commissiën, die met de meeste onpartijdigheid hare uitspraken hebben gedaan, wcnschte hij de bekroonden met de hun ten deel gevallen onderscheiding geluk en sprak hij de hoop uit dat deze hen een spoorslag moge zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Het eerst werden uitgereikt de prijzen voor de zuivelbereiding, aan dames toegekend, waarbij de voorzitter mededeelde dat door het hoofdbestuur besloten is, ter herinnering aan deze eerste be kroning voor zuivelbereiding, aan de met den eersten prijs bekroonden bovendien een getuig schrift toe te kennen. Daarna werden de verschillende prijzen en pre miën aan de bekroonden, voor zoo ver zij tegen woordig waren, uitgereikt, waarbij ook voor de met den eersten prijs voor runderen bekroonden een getuigschrift was gevoegd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, welke hierna werd goedgekeurd, bleek dat de ontvangsten f 2442.64i, de uitgaven f 2259.01J hebben bedragen, zoodat een goed slot van f 183.63 bestaat. Eindelijk werd door den voorzitter mededeeling gedaan dat een voorstel is ingekomen van de heeren Gerlach en Voorbeijtel, om voor rekening der afdeeling aan te koopen een stier van Gro- ningsch of Noord-Hollandsch ras, waarvan dooi de leden dezer afdeeling voor hunne runderen gebruik zal kunnen gemaakt wordenterwijl de heer Gerlach zich bereid verklaard heeft dien kosteloos te stallen. Aangezien echter reeds vele leden de vergade ring verlaten hadden werd de bespreking van dit voorstel tot eene volgende vergadering aange houden. Gisteren avond werd door het muziekgezelschap Accelerandoeen serenade gebracht aan haren directeur J. F. Liesoy ter gelegenheid zijner 35jarige echtvereeniging. Te Sittard heeft Zaterdag middag eene botsing piaat3 gehad tusschen een personentrein en eenige bij de loods staande goederenwagens. Eenige personen werden aan het hoofd verwond. Ver keerde stand van een wissel was weder de oor zaak. Aan de wereldberoemde likeurstokerij van Wynand-Fockink te Amsterdam wordt eene ver zameling adressen van brieven bewaard, waaruit blijkt dat vele afnemers de koopwaar der firma beter weten te beoordeelen, dan zij hare moeder taal verstaan. Zoo vindt men er een van dezen inhoud For Je Maintiendrai. Fabricante de Ucores, Amsterdam. Een ander schreef: Monsieur Dubbel Oranje Amsterdam. Een derde: Mesrs Dubbel Cte, Fabriek van Wijnand Foclcink, Amsterdam. Een Duitscher eindelijk adresseerde op de volgende, voor de „En gij „O, mijnheer Carlton versta mij niet verkeerd. Ik ben in het minst niet bekommerd over u. Bedenk ook dat ik veel ouder ben en veel meer ondervinding van de wereld en van zaken heb, dan uw vrouw waarschijnlijk ooit zal krijgen. Tont mieux pour elle „Waarom zegt gij dat? Zou het niet beter zijn voor haar en voor mijdat wij elkander konden verstaan en helpen in het dragen der lasten waar het leven zoo vol van is „Nu begeeft gij u buiten mijn bereik, mijnheer Carlton. „Van psychologische wetten weet ik niets en kan u daarover niets zeggen. Neem in plaats daarvan dezen goeden raad van mij aan, mijn vriend: laat uw vrouw in haar gelukkige onwe. tendheid en bespaar u zeiven de eindelooze vragen, angsten, veronderstellingen, smeekingen en de ge heele verdere batterij welke bezorgde, liefhebbende vrouwen er op na houden om zich zeiven en hunne minnaars mede te kwellen." Toen de paarden voorkwamen stond Sibylle op den stoep, klopte Belshazzar goedkeurend op den nek, bewonderde de huid en de kleur van Beauty en liep toen naar het hek om man en vrouw te zien wegrijden. De zon scheen vlak op haar glanzig haar en zij beschutte de oogen met haar hand, terwijl zij de laan af keek. Een oogenblik later trok zij haar horloge uit en keek met een zucht van ver lichting den anderen kant van den weg op. Wordt vet oolgd.) firma vleiende manierAn die groszte Likorfabrik in Amsterdam. Eigen Haard) Aan de Zutfensche courant wordt medege deeld dat de te Deventer uitgevonden dames- vélocipède nog niet door eene dame is bereden maar door een als dame verkleeden 20jarigen. jongen. Aan den oud-kolonel der schutterij te Amsterdam, jh'. D. Bicker, is door officieren en oud officieren der schutterij een geschenk aange boden, bestaande in een zilveren beker, in den vorm van een puntkogel, rustende op een voet stuk van drie in rotten staande geweren, met pijlen omgeven en door een zilveren band saam gebonden. Aan de drie bajonetten der geweren hangen drie lauwerkransen af, in wier midden de afbeeldingen der versieringen voorkomen, waar mede jhr. Bicker is begiftigd, nl, die van ridder van den Nederlandschen Leeuw, van officier van de Eikenkroon en het ordeteeken van langdurigen (45) jarigen werkelijken dienst bij de schutterij. Op het deksel van den beker, mede van dof zilver, prijkt een vaandrig met het vaandel der Amster- damsche schutterij. Aan de voorzijde draagt deze beker een toe passelijk inschrift. Als een staaltje van aangename verhouding tusschen patroons en ondergeschikten, moge dienen, dat op een voornaam bankierskantoor te Utrecht drie der oudste bedienden, waarvan twee 25 jaren en een 23 jaren op het kantoor werkzaam zijn geweest, een uitstapje naar Parijs maken voor rekening van den patroon. -—Op de Floralia tentoonstelling, welke Zaterdag middag te Utrecht geopend is, hebben van 360 personendie planten aangevraagd en verkregen hadden, slechts 61 de hunne ingeleverd. Het gehalte der inzendingen is echter beter dan verleden jaar. De directeur der N. I. Droogdokmaatschappij, de heer Lindeman, die eerst sedert 1 April jl. die betrekking aanvaard had, heeft weder zijn ontslag gevraagd, naar men zegt wegens oneenig- heid met de commissarissen in Indië. Eene industrie, die thans op vrij groote schaal in Parijs gedreven wordt, is de verkoop van valsche schouwburgkaartjes. Op straat vóór den schouwburg wordt den onerg-denkenden vreemdeling, tegen verhoogden prijs, nog eene plaats aangeboden, waarmede hij zeer in zijn schik is. Deze vergenoegdheid is echter van korten duurin de zaal gekomen, vindt hij zijne plaats bezet, en de man, die hem afgezet heeft, is ver te zoeken. De Engelsche liefdadigheid laat zich bij het ongeluk met de Princess Alice weder niet onbe tuigd. In eene week, sedert de Lord Mayor be gonnen is giften in te zamelen, is reeds eene som bijeengebracht van p. st. 11,000. De groo- tere giften worden meestal aan den Lord Mayor toegezonden; de kleinere in eene bus ge worpen, wier mond in den gevel van Mansion House is. Alleen in deze bus vond men Woensdag p. st. 164. binnenland. 's ©raveisliage. De opening van de zitting der staten-generaal heeft heden op de gebrui kelijke wijze plaats gehad. De troonrede, door Z. M. den koning uitgesproken, luidt als volgt: „Mijne heeren 1 „Het verheugt mij bij de opening dezer zitting aan de staten-generaal gunstige mededeelingen te kunnen doen aangaande den toestand des lands. „Ik waardeer dé levendige belangstelling, in het geluk van mijnen beminden broeder allerwege betoond en de ontvangst, door de liefde der natie voor mijn huis aan zijne gemalin bij hare komst op den Nederlandschen bodem bereid. „Mijne betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. „Zee- en landmacht onderscheiden zich bij voortduring door ijverige plichtsbetrachting. De inspanning verdient allen lof, waarmede onze krijgslieden in het noorden van Sumatra zich kwijten van hunne moeielijke taak. „De meeste takken van volksbedrijf leveren stof op tot dankbare tevredenheid. Vooral de landbouw bloeit en verblijdt zich in het vooruit zicht op een ruimen oogst. „De staat onzer financiën wijst aan dat het oogenblik gekomen is om op versterking der rijksmiddelen ernstig bedacht te zijn. Voorstellen, in dien geest ontworpen, zullen u worden voorge legd en verband houden met de plannen omtrent eene hervorming der bestaande belastingen, welke wordt voorbereid. „Het onderzoek van een wetboek van strafrecht is zoover gevorderd, dat de indieniDg van het ontwerp nog in deze zitting mag worden tege moet gezien. „Op de belangen van het openbaar onderwijs blijft mijne aandacht aanhoudend gevestigd. Tot uitvoering der wet op het hooger onderwijs en tot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs zal op uwe medewerking beroep worden gedaan. „De algemeene gesteldheid onzer Oost-Indische bezittingen mag bevredigend worden genoemd. Werd de rust elders niet verstoord, de goede verwachting werd niet verwezenlijkt, die in het vorige jaar scheen te worden gekoesterd omtrent den loop der zaken in het noorden van Sumatra. „De handhaving van ons gezag aldaar vorderde opnieuw buitengewone maatregelen. „Voor Suriname werd voorloopig de gelegen heid tot het vermeerderen der werkkrachten weder geopend. „Zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië bracht de weldadigheidszin milde offers tot leni ging der ramp, welke het eiland Curagao getrof fen heeft, dat zwaar door een orkaan werd geteisterd. „Wetsontwerpen van verschillenden aard zullen u worden aangeboden. „Belangrijke werkzaamhedenmijne heeren, wachten u. Mogen uwe beraadslagingen, onder Gods zegen, in bet algemeen belang tot gewenschte uitkomsten leiden. „Ik verklaar de gewone vergadering der staten- generaal geopend." 's Cis-avesïhage. De heer Dunkier, directeur van het muziekkorps der grenadiers eu jagers, is heden middag te 3 uren overleden. De muziek uitvoering in den Zoölogischen tuin alhier is na het bekend worden van dit bericht, gestaakt. buitenland. Honstantinopel. Dc Russen zullen vaar- schijnlijk vóór het einde dezer maand achter de liuiën van Tschataldja terugtrekken. De verwij - dering der Engelsche vloot vanhier zal daarop volgen. Het aantal der Albaneezen, die de wapenen hebben opgevat, wordt op 160,000 geschat. Men verzekert, dat Midhat pacha tot gouver neur van Kreta zal worden benoemd. Oerlij is. In den rijksdag is de discussie over de socialistenwet aangevangen. Graaf Stolberg verklaarde, dat het ontwerp beoogt aan de sociaaldemocratische agitatie eiken schijn van wettigheid te ontnemen. (Van 815 September.) Middelburg. Ondertrouwd J. Tevel, jm. 28 j., met J. van Sorge, jd. 28 j. W. J. N. Landré, wedr. 38 j., met M. C. Krab, jd. 24 j., H, C. Havermau, wed1'. 29 j., met M. H. Inkman, jd. 22 j. T. Jenting, jra 27 j., met W. J. Geldof, jd. 24 j. P. J. Ovaa, jm. 26 j., met A. E. Tim, 'jd. 20 j. BevallenJ. M. van Heulen, geb. van Schaik, di T. C. Dingemanse, geb. P-ijpe, d. J. Koolwijk, geb. Bakker, z. S. W. van Aartsen, geb. Kop- pelle, d. J. E. van der Horat, geb. Casteniniller, d. Overleden: A. Simonse, z. 2 w. A. P.. Schel ling, z. 16 j. B. M. Hofman, jm. 23 j. J. M. Carmejoole, z. 5 m. S. W. Olree, vrouw van A. van Dijk, 33 j. J. M. van Meten, d. 6 m. J. C. Lindenberg, d. 4 m. (Van 7—14 September.) Ylissingen. Bevallen: M. C. Bleijenberg, geb. Azaert, z. H. Be3emer, geb. Melse, d. J. P. Gasille, geb. Heijblom, z. D Bouchaut, geb. Aarssen, d. J. E. Dewitte, geb. Verhaaren, z. A. J. Feij, geb. Janssen, z A. T. Sesee, geb. van Ranst, z. M. J. Berger, geb. Gent, z. Overleden: J. J. Corneelissen, z. 7 m. J. E. Wouters, d. 13 m. C. S. Danckaerts, d. 3 m. J. C. Stasse, z. 4 w. J H. de Barge, z. 7 w. Goes. Bevallen: F. Adriaanse, geb. Verheule, z. P. D. Stokmans, geb. Sloover, d. J. de Jonge, geb. de Schipper, d. B. J. Pennings, geb. Ter- heijden, z. OverledenJ. P. Geluk, z. 7 w. J. M. de Kok, z. 4 m. J. van Loo, wedr. van P. Bootsgezel, 84 j. S. Vereeke, wed', van J. Bruggeman, 81 j. Zieeikzee. Bevallen: H. J. Gasille, geb. de Luoze. d. P. J. Kaan, geb Berkhoudt d. J. van der Reijsen, geb. Verbeke, z. P. Pistorius, geb. Smallegang, d. Overleden: W. R. de Molder, vrouw van J. F. Eekelaar, bijna 37 j. 14 Sept.'s av. 11 u. 58 gr. 15 's morg. 8 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 6 u. 63 gr. 's av. 11 u. 62 gr, 16 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. I u. bl gr. 's av. 6 u. 60 gr. De groote waarborg, diende khedive van Egypte bij de omkeering zijner politiek, die haast eene bekeering heeten mag, aan Europa geven kon, was de beloofde benoeming van twee Europeanen in bet nieuw gevormde ministerie Nubar pacha. De khedive was dan ook aanstonds bereid aan twee leden der internationale commissie van onderzoekde heeren Rivers Wilson en de Blignières, een ministerszetel aan te bieden. In dezen stand der zaak deden zich echter plotseling nog moeilijkheden op. De heer Wilson was de aangewezen man voor het departement van finan ciën terwijl de Franschman door zijne speciale bekwaamheden als geknipt scheen te zijn voor het bestuur der openbare werken. Frankrijk en Engeland zijn echter zeer jaloersch op elkander betreffende hun invloed aan de monden van den Nijl, en daar de invloed van een minister van openbare werken altijd zeer ondergeschikt moet blijven aan dien van den man,, die de koorden der beurs houdt, was de Franscbe regeering eenigszins bevreesd, dat Egypte bij uitsluiting van allen anderen westerscken invloed volgzaam de stem der Londensche regeering zou volgen. Die vrees schijnt door de Eransche regeering geuit

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2