Nü. 218 1878. Maandag 16 September. 121ê Jaargang. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering vaü Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiens 20 Gent per reg8l. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, BERICHT. Zij die zich voor 1 October a. op deze courant ajxmneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende" nom mers gratis. Middelburg, 14 September, Benoemingen en besluiten. Kerknie uws. MIDDËLBtlRGSCHË Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére 6 L. Daube en Cie. Ie Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Bij de voorbereiding tot de aanstaande dub bele verkiezing van leden der provinciale Staten, vertoont zich het in ons hoofd-kiesdistrict niet vaak voorkomend verschijnsel, dat een aantal candidaten elkander den weg versperren. Al thans, indien men candidaat noemen kan, al wie in ongeteekende of geteekende adverten- tiën, door „vele", of „eenige" kiezers aanbe volen wordt. Welke cijfers zich achter die verzamelwoorden verschuilen, is even onbekend als bet aantal gelijkgezindendat door de enkele handteekeningen onder andere adverten- tiën wordt vertegenwoordigd. Door kiezersver- eenigingen worden weder andere namen op den voorgrond gesteld, doch ook bier geeft, bij de ongewisheid waarin men verkeert omtrent het aantal kiezers, die tot de candidaats-keuze hebben medegewerkt, de aanbeveling geringen maatstaf. De veelheid der candidaten maakt alzoo den uitslag eener verkiezing tot de meest onzekere aller kansrekeningen. Er zijn er, die aan dezen toestand de voor keur geven. Als de wil der kiezers, zoo redeneeren dezen, zich onbelemmerd uiten kan, zonder voorlichting of bemoeiing van kiezersvereenigingen, zonder drijven of werven in de eene of andere richting, dan is men het meest verzekerd dat de stembus ten slotte de ware volkskeuze aan 't licht zal brengen. Wij zijn niet van die meening. Afgescheiden van de zekerheid dat bet drijven en werven volstrekt niet van de bemoeiing van kiezers vereenigingen afhankelijk is, komt het ons voor dat de keuze onzer vertegenwoordigers ter gemeentelijke, gewestelijke, of lands-verga- dering, van te veel gewicht is, om die aan eene toevallig samentreffende vereeniging van ieder op zich zelf onbeduidende en krachtelooze minderheden over te laten. Eene voorafgaande openbare bespreking van candidaten, mits niet verricht in kleine gezelschapjes, maar in bij eenkomsten aan welke de meerderheid dei- kiezers deel nam, zou ons even nuttig en wenschelijk voorkomen, als zij met den feite lijken toestand niet den minsten zweem van gelijkenis vertoont. Met dien feitelijken toestand rekening hou dende, hebben wij echter nu, te midden van den candidaten-drom, ons af te vragen welke overwegingen bij de vervulling der bestaande dubbele vacature de overhand verdienen te hebben. Door de vrijwillige aftreding van den heer Winkelman heeft Vlissingen zijn eenigen ver tegenwoordiger in de Staten verloren. Wezen wij er bij eene vorige gelegenheid reeds op, dat het wenschelijk was tot een vroeger be staan hebbenden toestand terug te lceeren en voor meer dan éen plaats in de Staten-verga- dering naar een Ylissingschen candidaat om te zien, nu de vacature van den heer Winkel man vervuld moet worden, behoeft de wensche- lijkheid om daartoe op een Vlissingsch inge zeten het oog te laten vallen, geen betoog. Tusschen de liberale kiezersvereeniging te Vlissingen en die te Middelburg is de zoo wenschelijke overeenstemming in dit opzicht th ans verkregen. Beiden hebben den heer Th. van Uije Pieterse, die reeds bij de perio dieke verkiezing in het vorige jaar een aan zienlijk aantal stemmen op zich vereenigde, tot hun candidaat verkozen. Hem bevelen wij met allen aandrang aan, overtuigd dat de belangeu der provincie bij hem ijverige be hartiging, de liberale beginselen in hem een bekwaam en standvastig vertegenwoordiger vinden zullen. Voor de vacature van wijlen den heer Fok ker wordt mede door beide kiezersvereenigingen de heer mr, D, A. Bèrdenis van Berlekom aanbevolen. Van hem hier veel te zeggen ware overbodig. Sinds meer dan twintig jaren is zijn naam verbonden aan die der liberale zaak in Zeeland; waar onze beginselen te verdedigen, onze belangen voor te staan waren, vond men hem steeds in de voorste rijen. In verschillende betrekkingen heeft hij die kennis der plaatselijke toestanden kunnen verwerven, welke voor een lid onzer Staten vergadering onmisbaar is. En zelfs nu er, te oordeelen naar de aanbevelingen, welke als uit den grond oprijzen, eene zeer bijzon dere waarde gehecht schijnt te worden aan de bekwaamheden, welke bij de vervulling der betrekking van burgemeester te verkrijgen zijn, mogen wij er op wijzen dat de heer van Ber lekom gedurende eenige jaren, als burgemees ter van Grijpskerke, in de gelegenheid geweest is die, naar 't schijnt, zoo nuttig geachte voor bereiding tot het lidmaatschap der Staten te doorioopen. Wat dit laatste argument betreft, willen wij echter niet nalaten den kiezers de vraag in overweging te geven, of het inderdaad wenschelijk zijn kan het aantal burgemeesters- leden der provinciale vertegenwoordiging, dat na de aftreding van den heer Winkelman reeds een 9 tal, bijna een vierde deel der geheele vergadering, bedraagt, weder te ver meerderen Zoomin tegenover den commissaris des konings als tegenover liet college van gedeputeerde staten kunnen deze ambtenaren gezegd worden in alle opzichten en onder alle omstandigheden volkomen onafhankelijk te zijn. Zonder te beweren dat de thans zitting hebbende leden burgemeesters bij eenige gelegenheid op de onafhankelijkheid hunner meening eenige in breuk hebben toegelaten, lijkt het ons toch onbetwistbaar dat mén, de keus hebbende tusschen candidaten, bij welke de mogelijkheid dier mindere onafhankelijkheid uit den aard hun ner betrekking bestaat en anderen, hij wie dit niet het geval is, aan deze laatsten de voorkeur behoort te geven. Wij voor ons aarzelen daarom niet. Wij houden ons overtuigd dat de belangen dei- provincie zullen toevertrouwd worden aan mannen van bekwaamheid en ijver, dat de liberale beginselen een nieuwen enwerkzamen steun in de Staten-vergadering zullen vinden, wanneer bij de verkiezing op Dinsdag a. de meeste stemmen worden uitgebracht op de heeren Mr. D. A. Berdenis van Berlekom alhier en Th. van Uije Pietebse te Vlissin gen. In eene heden middag gehouden zitting van den gemeenteraad te Vlissingen, zijn de heeren M. Pot en A C. Ruighart benoemd tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der provinciale staten en tot hunne plaatsvervangers de heeren F. Wibaut en J. C. Oclters. Nog is besloten aan eenige aangeslagenen in den hoofdelijken omslag over 1877 gedeeltelijk restitutie van het betaalde toe te staan, op grond dat de te hooge aanslag een gevolg is geweest van abusieve berekening. Een inzender wijst in het Nieuws van den Dag naar aanleiding van het ontzettende ongeluk dat op de Theems met de pleizior-stoomboot Princess Alice heeft plaats gehad, op de noodzakelijkheid van het voorhanden zijn der benoodigde redding boeien, en wel in groote menigte, niet, zooals thans geschiedt, ten getale van een of twee, op alle rivicr-stoombooten. De noodzakelijkheid van beter politie-toezicht op deze o zeer nuttige doch zeer gevaarlijke mid- t - v&n vervoer, is o.ok door ons reeds een en andermaal met een wenk aangeduid. Niet alleen op de reddingtoestellen, maar ook op het aantal over te voeren personen behoorde de overheid het oog te hebben. Bij feestdagen of buitengewone gelegenheden worden kleine stoombootjes vaak overstroomd door eene menigte menschen, buiten verhouding tot de draagkracht en den bouw der vaartuigen, welke, bij onvoorziene ongelukken, tot de grootste rampen aanleiding zou kunnen geven. Op de kleine booten, de z. g. n. mouches, die de Seine te Parijs bevaren, is het aantal passagiers, dat zij mogen overvoeren, op een bord aange wezen en do politie houdt daarop zeer nauwlettend toezicht. Door de benoemde commissie uit de maat schappij tot Nut van 't algemeen zijn, uit onge veer 150 aanvragers, de volgende werklieden gekozen tot het bezoeken der wereldtentoonstel ling te Parijs. J. L. Dulfer, boekbinder, Zierikzee; J. Klomper, timmerman, 's Hertogenbosch; J. R Vrolijk, let terzetter, Amsterdam; IJ. G. Scbilstra, mast-, pomp- en blokmaker, Gorredijk; C. A. de Jong, huisschilder, Wassenaar; H. P. Lever, letterzetter, 's GravenhageG. van Beminel, stukadoor, Am sterdam; W. Hammantimmerman, Amsterdam; S. Tienstra, timmerman, BolswardJ. A. Post, huisschilder, Amsterdam; S, de Boer, timmerman, Sloten; J. Merkens, modelmaker, Amsterdam; H. Roosjes, timmerman, HarlingenN. A. Zekfeld, timmerman, NieuwveenH. F. Addink, meubel maker, Zutfen, en It Dammers, physisch instru mentmaker en photograaf, Drachten. De reis, die zeven dagen duurt, waarvan vijf op de tentoonstelling door te brengen, gaat uit van Amsterdam op Dinsdag 17 dezer, met den eersten trein van het Holl. spoor (2e kl.) Voor behoorlijke ontvangst, controle en huisvesting te Parijs heeft de commissie zorg gedragen. De commissie heeft besloten, omzoodra hare taak als Itos-commissie zal zijn geëindigd, zich onmiddellijk zelfstandig te con3titueeren en een beroep te doen op het Nederlandsche volk, ten einde haar door vrijwillige bijdragen in staat te stellen tot nieuwe uitzendingen. (IV. B. Ct Ook de, kiezersvereeniging Orde te Rotterdam heeft gisteren den heer mT. J. van Gennep, thans wethouder, vroeger in Indië advocaat en redacteur van het Indisch weekblad van het recht en van een der grootste Indische bladen, candidaat gesteld voor bet lidmaatschap der tweede kamer. Van den heer Verniers van der Loeff was een brief ingekomenwaarin hij kennis gaf van zijne aan vaarding der benoeming tot lid van den raad van state en voor het in hem gestelde vertrouwen zijn dank betuigde. De voorzitter beantwoordde dit schrijven met eene korte toespraak. Gisteren ochtend is te Dordrecht in den ouder dom van omstreeks 67 jaren overleden de heer J. P. Bredius, sedert 1871 lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het district Dor drecht. Door W. J. van Heusden c. s. is concessie aan gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een tramwegennet door de provincie Noord-Bra bant. De eerste lijn, die zij na goedkeuring dei- concessie zullen leggen, is de lijn Waalwijk Tilburg, voor welke zij reeds in 1869 concessie aangevraagd en ook verkregen hebben. Toen betrof het echter den aanleg van een buurt spoorweg, doch deze is destijds niet tot stand gekomen. De lijn zal kosten, met inbegrip van het rollend materieel enz., 250,000; door het comité van concessionarissen is reeds voor f 50,000 ingeschreven; zoodra een kapitaal van f 200,000 zal bjj elkaar gebracht zijn, wordt er een Maat schappij opgericht. De concessionarissen zullen eerst dan in de winst deelen, wanneer de weg 5 aan de aan deelhouders zal hebben opgebracht. Volgens de vroeger door de concessionarissen uitgegeven brochure: Ontwerp tot den aanleg van een buurtspoorweg enz„ was de opbrengst begroot op f 60,000. Het vervoer is sedert dien tijd aan merkelijk toegenomen en, wanneer eenmaal de staatslijn Zwaïuweden Bosch is aangelegd, zal bet vertier zeker nog vermeerderen. Men berekent dus, dat deze weg 10 °/0 aan de aandeelhouders garandeert. Zijn deze berekeningen juist, dan kan er zeker niet getwijfeld worden aan het verkrijgen van het benoodigde kapitaal. Den hoofdinhoud van het toespraakje, waar mede de minister van binnenlandsche zaken de zitting der staten-generaal gesloten heeft, konden wij gisteren onder onze telegrafische berichten mededeelen. Eene meer uitvoerige beschrijving dezer formaliteit zullen onze lezers ons wel willen kwijtschelden. In bijna ieder Nederlandsch dag blad, groote zoowel als kleine, kunnen zij de mededeeling vinden dat de minister, door eene commissie plechtig binnengeleid zijnde, zich „voor den troon geplaatst" en daar zijn speech afgesto ken heeft, om vervolgens op dezelfde wijze „uit geleide gedaan" te worden. Dat verhaal komt ieder jaar terug, even alsof het nog iets nieuws of iets bijzonders ware. Men schrijft van Soestdijk .aan het Vaderland: „Prins en prinses Hendrik zijn hier thans eerst na al de feesten en plechtigheden rustig te huis.' Heden morgen (Donderdag) ontmoette ik hen reeds vroeg bij de naald van Waterloo op den grooten weg van Baarn. Heden middag reden zij in een victoria, met twee paarden en zonder gevolg, over de Hooge en Lage Vuursche, om de schoone omstreken te zien. De prinses wandelt veel in den heerlijken tuin van het lustslot, waar Zater dag avond, ter gelegenheid van haar jaardag' een verlichting van de vijvers en vuurwerk zal wor den ontstoken. „Maandag zal de prins naar den Haag komen om de opening der staten-generaal bij te wonen. In bet begin van October begeven de prins en prinses zich naar Walferdange, waar hun komst met verlangen wordt verbeid. „Reeds nu is de prinses bier bemind om haar bijzondere minzaamheid. „Al de bouquetten, die de prinses sedert haar komst hier te lande heeft ontvangen, zijn op haar verlangen bewaard; H. K. H. stelt er prijs op ze zoolang mogelijk te behouden. Zoo zijn ook alle feestprogramma's en verdere drukwerken, op haar huwelijksfeest betrekking hebbendedoor de prinses verzameld om te worden ingebonden tot een boekdeel. De verschillende muziekstukken, ter eere van den vorstelijken bruidegom en de bruid gecomponeerd, de feestcantate, op Soestdijk uitgevoerd en alle dergelijke documenten vinden in dezen bundel bun plaats. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks koogere burgerschool te 's Hertogen bosch G. Smits, te Maastricht. ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nedorlandschen Leeuw, dr. L. R. Beynen. belastingen. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan W. G. Hoffmann, uit zijne betrek king van ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnsen te Gouda, behoudens aanspraak op pensioen. Donderdag morgen is het gedenkteeken op het graf van wijlen Ds F. C. A. Pantekoek op de begraafplaats Zorgvliet aan de betrekkingen van den overledene overgedragen. De voorzitter dei- commissie, de beer J. H. Schut, hield bij de overdracht tot de beide aanwezige oudste zonen eene toespraak overeenkomstig den zin en de ge dachte uitgedrukt in de bijbelwoordendie gegrift staan op de bladzijden van liet openge slagen boek, dat tegen den "gedenkzuil is gelegd. Deze luiden: „Hij was een goed man, vol des Heiligen Geestes en des geloofs," en: „Door lijden is hij tot heerlijkheid ingegaan." De heer B. A. van Doorn sprak mede nog een enkel woord, opdat hier, aan de groeve van hem die zoo bij uitnemendheid een man des volks was, na zijn dood een stem uit liet volk mocht worden gehoord van weemoed en dankbaarheid bij zijne nagedachtenis. (V- v-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1