N°. 217. 121e Jaargang. 1878, Zaterdag 14 September. UBarc JHffde! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/rn, franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien: 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daübe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. V orïileziiiig. Middelburg, 13 September, FEUILLBTON. de Schrijfster van „Jennie" enz. MIDDELBURGSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders yan Middelburg, maken bekend dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming van twee leden voor de provinciale staten van Zeeland, in plaats van de heeren Mr. Gr. A. Fokker, overleden, en H. P. "Winkelman, die voor zijn lidmaatschap heeft bedankt, zal plaats hebben op Dinsdag den 17™ September a., van des voor middags 9 tot des namiddags 5 uren, in de bene den-achterzaal van bet raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes zal geschieden in datzelfde lokaal op Woensdag den 18en September 1878, des voor middags te 9 uren. Middelburg, den 13en September 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg, A. J. VAN EEKELEN, L.-B. De Secretaris, J. W. DE EAAD, L.-S. De stoomboot de Eendracht, die den le» September in de Kreek nabij den Spieringpolder is vast geraakt, is heden nacht te uur vlot gekomen en beden middag te 3 uren, zonder schade te heb ben bekomen, alhier gearriveerd. In de week van 5 tot 11 September zijn met de stoomschepen der maatschappij Zeeland te Vlissingen aangekomen 585, en van daar vertrok ken 732 passagiers. De rijkscommissie ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardij schepen heeft 3 candidaten voor den rang van tweeden stuurman en 1 candidaat voor den rang van derden stuurman geëxamineerd. Aan H. Ie Clercq, van Goes, werd het diploma uitgereikt van tweeden stuurman op de groote vaart. Een werd afgewezen voor de theorie, twee voor theorie en practijk. In overleg met den directeur-generaal der Exploitatie-maatschappij heeft de minister van •waterstaat toegestaan, dat de Noord- en Zuid- Hollandsche correspondentie, die vóór den zomer dienst te Bergen op Zoom te 7.15 's avonds aan kwam, doch tegenwoordig eerst 's avonds te 9.3 arriveert, voortaan wordt medegenomen door den posttrein. Deze trein zal zijn vaart bij het station ver minderen, ten einde het pakket te kunnen uitwer pen op bet perron, alwaar een postbeambte het in ontvang zal nemen. De handel is door dezen maatregel, welke bij wijze van proef wordt inge- 54 door HOOFDSTUK V. SIBYLIE KKIJGT HAAR ZIN. Voordat die twee, die zich op zoo verschillende wijze voor haar interesseerden, bij mevrouw Carl ton terugkwamen, had Sibylle van Claud de be lofte verkregen, die zij besloten had hem te laten doen. Hij had zich verbonden Zaterdag tusscben twee en drie uur naar Fern-Lea te komen, om het atelier te zien en aan te bieden mevrouw Carlton geregeld les te geven, als zij het hem wiide ver oorloven. HOOFDSTUK VI. VEKKOCHT. „Ik kom u een visite maken, lieve mevrouw Moreton," sprak lady Carolina, op haar beminne- lijksten toon, „in de eerste plaats om u vaarwel te zeggen voordat ik Hastings verlaat en in de tweede plaats om u te zeggen hoe blij ik ben voerd, zeer gebaat, daar de brieven, die te 9.3 aankomen, niet meer werden besteld, en dit nn, te circa 8 uren aankomende, nog geschieden kan. De heer N. van Dam spreekt in de N. Rott. Ct. den wensch uit, dat de nieuwe stukken der Neder- landsche 4 pets. leening op goed papier gedrukt mogen worden, dat niet op de vouwen scheurt, hetgeen dikwijls bij de levering tot onaangenaam heden aanleiding geeft. De meeste Eussische fondspapieren, zegt hij, zijn van stevig papier. De wensch is zeker billijk. Wanneer wij echter letten op het schandelijk zegel-papier dat, ondanks de onnoemelijk vele klachten, welke daarover reeds gerezen zijn, toch nog maar altijd door den Nederlandschen staat geleverd wordt, dan twijfe len wij bijna of het gelukken zal bruikbaar fondsen-papier te krijgen, 'tls alsof er in de verhouding van den staat der Nederlanden tot zijne papier-leveranciers ook alweer something rotten is. Woensdag overleed in den ouderdom van ruim 81 jaren mr. J. H. Philipse, emeritus hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen. In 1797 geboren te Nieuwerkerk in Zeeland, ving bij, na den cursus op de Latijnsche schooi te Middelburg gemaakt te hebben, in 1814 te Leiden de academische studiën aan. De beoefe ning van het Eomeinsche recht was reeds spoedig zijn lievelingsstudie en dat bij deze op uitstekende wijze beoefende, getuigen zijn bekroonde prijs vraag en de dissertatie, waarmede hij in 1819 promoveerde. Na zich eerst als advocaat te 'sHage gevestigd te hebben werd hem korf daarna een leerstoel te Franeker aangeboden en werd hij 6 jaren later, in 1828, tot hoogleeraar te Groningen benoemd. Bijna 40 jaren heeft de overledene deze laatste betrekking met eere be kleed. Zijn classieke vorming en zijn degelijk onderwijs maakten hem tot een sieraad van de hoogeschool. Dat zijn werk ook in ruimeren kring werd gewaardeerdbewees zijn benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Op 70 jarigen leeftijd verkreeg bij zijn emeritaat en mocht hij nog 11 jaren lang de welverdiende rust na ingespannen studie genieten, geacht door allen die hem kenden. (Gron ct.) Men schrijft ons uit 's Gravenhage, van den 10en dezer. „De schoone dagen van Aranjuez zijn voorbij; en bij het verdwijnen van eerepoorten, versierin gen bloemfestoenenschitterende uniformen, prachtige toiletten enz. roepen we uitSic transit gloria mundi. De intocht van den prins en de met de berichten, die ik zooeven gekregen heb van den weldadigen invloed dien uw dochter op mevrouw Hubert Carlton uitoefent." „Ik ben waarlijk altijd zeer verblijd u te zien," antwoordde mevrouw Moretonblijkbaar zeer verheugd over dit onverwacht bezoek, ofschoon zij zeer goed merkte dat het ware doel er van haar nog niet medegedeeld was. „Gaat gij Hastings voor eenigen tijd verlaten, lady Carolina „Ja, ik ga het einde van het seizoen te Londen doorbrengen. Lady Basilisk, die zooals wij allen weten niet meer zoo jong is als vroeger, heeft mij verzocht bij haar in de stad te komen, teneinde de lasten aan haar positie verbonden met baai- te deelen. Zij heeft zich juist in de Parklaan gevestigd en te zamen kunnen wij de plichten, welke de samenleving ons oplegt vervullen, en zelfs bij ons aan huis recipieeren zonder ons een van beiden te veel te vermoeien." „Gij zult nu zeker mevrouw Hubert Carlton toestaan u te bezoeken?" „Ja. dat moet. Gebrouilleerde families zijn niet fatsoenlijk. Het wordt altijd voor bourgeois gehouden de wereld in de gelegenheid te stellen zich met onze huiselijke aangelegenheden te be moeien. Gij hebt verkozen de vertrouwde van mijn zoon te worden en weet reeds meer van zijn vrouw af dan ik waarschijnlijk ooit van haar zal weten, daarom aarzel ik niet om tot u te komen om over dit pijnlijke onderwerp te spreken." „Ik voel mij gevleid door uw onderscheiding, 1 prinses in 's Gravenhage behoort tot de geschie denis; het echtpaar van4, na gedurende elf dagen vai^ Oldenzaal tot aan Soestdijk toegejuicht, toegezongen en toegesproken te zijn, eindelijk op het vorstelijk lustslot hun home sweet homeen zeker zullen heiden, wanneer ook Soestdijk het feestkleed heeft uitgetrokken en de laatste feest- toca heeit geklonken, instemmen met de woorden van Beets: Wanneer de zon haar dwarsehe stralen Op liiidentop en benkenlcrum, Doet lichten over rood en bruin Dan is 't me een lust door 't bosch te dwalen, althans wanneer onze nieuwe landgenoote goed geprofiteerd heeft van de lessen van doctor Beijnen. Het verblijf hier is op recht vorstelijke, waardige wijze besloten door de ontvangst op het huis de Paauwhun bereid door den grijzen prins Frederik, steeds gedachtig aan het voorschrift voor vorsten en grooten noblesse oblige wat anderen leden van vorstelijke huizen wel eens door het hoofd gaat. De heeren Desfossez, van Veen en Schimmel, ondernemers onzer operacomedie en andere publieke vermakelijkhedenhadden het jong gehuwde paar wel nog een bewijs van erken telijkheid mogen aanbieden voor hun bereid willigheid om hij die heeren wat geld in het laadje te brengen. Het kunstgenot was zeer gering van al die gelegenheids composition, daar weten we alles vanen we weten ook hoe er hij die gelegenheden geïntrigeerd wordt, om op den voorgrond te treden. De pensionnaire van Z. *74. kan ook zeggen Sic itur ad astrgnationaal was het niet haar een voordracht in het Fransch en Italiaansch te hooren doen. Wat zonde in- tusscïien, dat de zon den intocht te 's Ilage niet even vroolijk bescheen als de feesten te Utrecht en Soestdijk! De Zeeuwen, die op 31 Augustus de residentie bezochten en hun naam was legio, want ze waren velen, zullen des morgens en vooral des avonds wel gedacht hebben, dat het er op aankwam hun wapenbord omhoog te heffen, waarop het devies luctor et emergo te lezen staat. Intusschen is het niet alleen het vertrek van den prins dat hier stilte geeft; de residentie is in de overgangsperiode. Scheveningen geeft inde weekstaten min gunstige cijfers, het uitgaande begint het inkomende te overtreffende schaatsen- haan die dezen zomer, toen de bevallige Alice, the highest attraction of the season, zelfs de nieuws gierigheid der vroede mannen van de eerste kamer wist gaande te maken, nadat zij des morgens over de onderwijswet hadden gedebatteerd, heeft hare aantrekkelijkheid verloren, vele kamers worden gesloten daar het bordje chambres a louer eerst weder in het aanstaande voorjaar de attentie zal lady Carolina, en indien mijn dochter of ik u in eenig opzicht van dienst kunnen zijn „A propos," viel de lady haar in de rede „wanneer gaat dat huwelijk van uwe dochter door? Gabriel Alckenzie is in alle opzichten een goede partij en ik zou uw dochter raden hem niet langer aan het lijntje te houden. Hij zal binnen kort een groot fortuin erven en heeft nu al meer vermogen dan eenig jong mensch die ik ken." „Ik meen u te hebben hooren zeggen, dat gij onlangs bericht van den majoor hebt gekregen, lady Carolina?" zei de weduwe. „Is het indis creet van mij als ik u vraag of hij het was die den invloed prees, welke Sibylle op uw schoon dochter uitoefende Lady Carolina kromp ineen, zooals altijd wanneer er op die onaangename verhouding gedoeld werd. Mevrouw Moreton wachtte even voor ze er bijvoegde: „Het zal u niet verwonderen dat ik gaarne verneem boe anderen denken over mijn dochter, wier geluk ik zoo gaarne wensch te bevorderen. „Als gij meent dat geluk te verzekeren door een huwelijk met Gabriël, hebt gij thans alle reden van blijdschap. Alleen zooals ik gezegd heb, raad uw dochter dat zij hem aanneemt en spoedig ook. Hij is al te lang op een afstand gehouden; hij heeft er mij over geschreven en mij om raad gevraagd." „En hebt gij hem dien reeds gegeven vroeg mevrouw Moreton en zag haar bezoekster vor- schend aan. „Ik zal hem dien geven, en nadrukkelijk ook, trekken. De tentoonstelling der teekenmaatschappij die een honderdtal fraaie teekeningen ter bezich tiging stelde,, is ook geëindigd en eerstdaags zal de minister van binnenlandsche zaken op gewone officiecle wijze op het Binnenhof de deur gaan sluiten, waarom omdat ze anders niet volgens de tweede paragraaf van artikel 93 der grondwet op den derden Maandag in September kon geopend worden. De remue-menage van de gecombineerde ma noeuvres is ook voorhij. De vele Duitschers, thans te Scheveningen present, zullen wel een gat in de lucht geslagen hebbentrouwens dat hebben vele Nederlanders ook gedaan, over de allerliefste attentie van het departement van oorlog, om residentie en hadplaats van inkwartiering te ver- schoonen, terwijl ook de beleefdheid niet onop gemerkt bleef van bevelvoerende hoofdofficieren om de badgasten zelfs niet een oogenblik door kruitdamp of kanongebulder te verontrusten. Na gedurende 10 dagen vermoeiende marschen te hebben gemaakt, verschillende onverwaohte be wegingen te hebben uitgevoerd en ver vari elkander gelegen kwartieren te hebben betrokken, waren de manschappen Maandag morgen ten getale van meer dan 5000 vereenigd in de groote vlakte aan de duinzijde tusschen Monster en Loosduinen Yan de hoogten gezien leverde het veld een pittoresk gezicht oprijk gestoffeerd door de ver schillende wapens en wagens van den trein, tele graaf- en ambulancedienst, terwijl, wanneer men het oog wat verder liet gaan, de torenspitsen van de dorpen ter Heide, Poeldijk en Honsholredijk, ofte wel Honselaarsdijk, de voor ons land zoo fel hewogene, doch roemvolle dagen der 17f eeuw in het geheugen brachten. De houding der infanterie, die reeds drie a vier uren had gemar cheerd, was hij het defileeren, ondanks het onge lijke terrein, flink en de gepaste opgeruimdheid der soldaten stak gunstig af bij de walgelijke wijze, waarop vele soldaten van het Haagsche garnizoen op 31 Ang. des avonds van hunne feestvreugde deden blijken. Enfin, dat ziet men geregeld Zondags en Zaterdags avonds. In de dagorder van generaal Pfeiffer, na het défilé door kolonel Driessen voorgelezen, wordt melding ge maakt van fouten van meer of minder belang op taktisch gebied gemaakt; de aandacht van wie het aangaat zij ook gevestigd op vele storingen en verwarringen, die in inkwartiering en voeding plaats hadden, want, het zij bedacht voor het te laat is, wanneer, zooals de dagorder ook zegt, eens de werkelijkheid in plaats van den schijn trad, dan is niet alleen een goede geest hij de troepen voldoende, maar moet die ook worden opgewekt en gaande gehouden door eene goede verzorging. nu ik u gewaarschuwd heb," antwoordde lady Carolina heslist. „En mag ik vragen „Hoe die raad zijn zal?" zei mylady schielijk, „zeker. Ik zal u duidelijk antwoorden. Als Gabriël geen direct antwoord krijgt op een recht, streeksche huwelijksaanvraag, zal ik hem raden voorgoed van miss Sibylle af te zien. Hij is op het oogenblik verblind; maar hij is de man niet om zich voor den gek te laten houden als hij eens merkt dat dit het geval is. Er komen jonge dames genoeg bij mij aan huis, die uit een maatschappelijk oogpunt ver boven uw dochter te verkiezen zijn, gij zult mij hoop ik mijn openhartigheid ten goede houden meisjes die oud genoeg zijn om de voorrechten van een huwelijk met majoor Alckenzie te apprecieeren onder anderen de dochters van Marsden. „Ik dacht dat die nog in de leerkamer waren," bracht mevrouw Moreton in 't midden. „Des te heter voor Gabriël. Zulk een jong meisje zou hem het best kunnen troosten voor de wreedheid van miss Sibylle." „Maar zij is niet wreed geweest," zei de moeder bezorgd. „Tot nog toe niet. Maar 't is waar ook, mevrouw Moreton, ik geloof dat gij den wensch geuit hebt, die dames Marsden als kostmeisjes op te nemen. De kolonel heeft mij onlangs daarom trent om raad gevraagd." De weduwe voelde dat dit laatste gezegde niet waar was. Zij was reeds zoover met colonel Marsden gevorderd, dat

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1