Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger, Verkoopingen en aanbestedingen. lijkheid voor zooveel sympathie, voor zooveel hulde, nu ook weer blijkende door dit nationaal geschenk. Yan het oogenblik af dat de prins met zijne gade de grenzeu hadden overschreden, toonde zich de belangstelling en deelneming van geheel Nederland, die dankbaar was aanvaard. De band, die Nederland aan Oranje bindt, is daardoor opnieuw versterkt en wat Z. K. H. en H. K. H. zullen kunnen doen, om die banden nog nauwer aan te halen, zullen zij niet nalaten. Nogmaals dankte de prins innig en hartelijk. Nu liet Z. K. H. achtereenvolgens alle commis sieleden aan zich voorstellen door den heer den Tex, evenals aan de prinses. Minzaam onderhielden zij zich met onderschei dene heeren. Tegen half drie was de plechtigheid der aanbieding afgeloopen. De prins vroeg den naam des vervaardigers van de cassette en bracht hulde aan den arbeid der heeren van Holy. (Ebl.( leger. De 2e luitenant J. H. van der Pol, van het 5e reg. infanterie, is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Dr. R. Sinia, door den gemeenteraad van Hoorn benoemd tot directeur van de hoogere burgerschool aldaar, voorloopig voor den tijd van twee jaren, heeft voor deze benoeming bedankt. Deze voor- loopige benoeming wekt nog al bevreemding, daar dr. Sinia reeds 5 jaren als leeraar is werk zaam geweest en alle leeraren, evenals de inspec teur, zijne vaste aanstelling wenschten. Het schijnt echter dat de burgemeester van Hoorn het directeurschap telkens voor een maand door een der leeraren wenschte te doen waarne men, waartegen de inspecteur opkwam, tengevolge waarvan men nu dezen zonderlingen middelweg gekozen heeft. Het is zeer begrijpelijk dat dr. Sinia bedankt heeftde gemeenteraad zal nu niet licht een tijdelijken directeur vinden die op zijne waardigheid prijs stelt. Bij IJ. IJkema, Zuid wal 66 te 's Gravenhage, is een nieuw weekblad voor het onderwijs versche nen, genaamd Onze Volksschool. Yolgens het woord „aan den lezer" is het de bedoeling van het weekblad alles te bespreken, wat de volks school, door de wet van 1878 op nieuwe en hechtere grondslagen gevestigd, verbeteren kan. Behalve dit opstel bevat het eerste nommer een adres van de Vereenigincj voor pasdagogiek over de vergelijkende examens, een beoordeeling dooi den heer IJkema van het Natuurkundig Lees- en Leerboekje van dr. M. Sal'verda, benevens gemengde berichten. Aan den heer dr. L. R. Beijnen, die door zijn verzoek om eervol ontslag verhinderd is geworden zijn 40jarige werkzaamheid als praeceptor en rector van het gymnasium te 's Gravenhage te vieren, is gisteren in het gebouw voor kunsten en wetenschappen een treffend bewijs van hulde aangeboden. Het was voor den jubilaris zeker geen geringe waardeering de vrienden zijner academische jonge lingschap, den dichter Beets, ds. Hazebroek en vele andere uitstekende beoefenaren van kunst en wetenschap, als de heeren de Jonge van Elle- meet, Frits van Lennep, mevr. Bosboom-Toussaint, Alberdingk Thijm, prof. Heremans te Gent, prof. M. De Vries, op de voorste rijen gezeten te zien. Een der oudste vrienden van den jubilaris, jhr. mr. de Jonge van Ellemeet, sprak hem 't aller eerst, namens de oud-leerlingen en oud-collega's van het instituut te Noordhey, in gevoelvolle en hartelijke bewoordingen toe. Uit naam van hen, voor wie hij sprak, bood ^SO^Bg^SeSXa^BSSSBBaS!Sl!!aiSKt!!StieSI!IBSSlSSSSaagSBSBBSXSBntSSSSU£SSSataSSiBrJKitmSKBammt dak van Carlton, zeer weinig op zijn gemak ge voelde, ontdooide zachtjes aan door de vriende lijkheid van Sibylle en toen hij zijn zenuwachtigheid te boven was, sprak hij zeer onderhoudend over al de onderwerpen die zij aanroerde en zij bezat tact genoeg om tegen Morel volstrekt niet de gesprekken te voeren, waarmede zij Carlton amuseerde; maar daarentegen boeide zij hem zeer door hetgeen zij over Indië wist te vertellen, waar zij met haar vader veel gereisd had. Carlton had, ofschoon hij in zijn eigen huis was, blijkbaar veel minder pleizier dan zijn gast Morel. De dame „uit de buurt" had een stokpaardje waar ze met geen mogelijkheid af te brengen was, zoodat Carlton over niets anders hoorde dan over kippen, het beste kippenvoeder en een zeker systeem om kuikens groot te brengen. Als hij nog maar stil had mogen zitten, als of hij luis terde en zijné gedachten laten afdwalen naar het gesprek dat links van hem gevoerd werd! Maar de oude vrijster richtte telkens een vraag tot hem en vorderde dat hij haar onverdeeld zijn aandacht wijdde. Alckenzie deed zijn best de voorschriften die hij gekregen had letterlijk op te volgen en zijn taak was niet gemakkelijkwant hij was er de man niet naar om genade te vinden in de oogen van een zacht, oprecht, eenvoudig vrouwtje als Pearl. Elk woord, elke beweging van hem hinderde haaren hoe meer hij zich beijverde om haar te behagen, des te meer verbaasde het kaar hoe haar man, zijn moeder of miss Moreton zulk een akelig, alledaagsch mensch konden dulden hij den heer Beijnen een prachtig boekgeschenk aan. Namens het letterkundig genootschap Oefening kweekt kennis hield de voorzitter, de heer W. J. van Zeggelen, een treffende toespraak. De keer van Zeggelen eindigde zijn rede met de voordracht van eenige dichtregelen, die met geestdrift werden toegejuicht. Namens bestuurderen van dit ge nootschap werd den heer Beijnen een kostbaar meubelstuk vereerd. Krachtig werd ook namens de oud-leerlingen van den oud-rector gesproken door den voorzitter der feestcommissie mr. A. A. de Pinto. Namens 259 oud-leerlingen werd den heer Beijnen een zeer kostbaar geschenk aangeboden bestaande uit een bronzen groep (Laocoön) van Barbédienne te Parijs. Dr. Beijnen, hoogst getroffen door zooveel blijken van waardeering, bracht in een schoone improvisatie zijn dank aan allen. De predikant bij de hervormde gemeente te Krommenie, de heer M. A. N. Rovers, heeft/ Zondag aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij zijn ambt nederlegt, daar hij zich niet kan onderwerpen aan de jongste synodale besluiten. De off van gezondh. le kl. W. T. Clous, be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 3=" dezer in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. D. A Mensert wordt met den 16eD dezer geplaatst aan boord van Zr. M8. schroefstoomschip Zilveren Kruis. De luit. ter zee le kl. P. G. Bruch, behoorende tot de rol van Zr. M8. opleidingschip Admiraal van Wassenaerwordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. De benoemde scheepsklerken N. J. J. van Rijn van Alkemade en C. J. Blok worden met den 16fn October a. geplaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Willemsoord. De luit. ter zee le kl. C. J. Marinkelle wordt met den laatsten October a. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van officier van politie bij 's rijks werf te Willemsoord, en op nonactiviteit gesteld, en met den l':n November daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee le kl. D. G. Brand. 'Mmefytm. In een pad, hetwelk bij het afnemen van grond van het erf eener woning op den ouden Stadswal te Ter Neuzen te voorschijn kwam, is aangetroffen een steen van gebakken aarde, waarvan het bovenvlak is versierd met fraai en zuiver uitgevoerd lofwerk, waarin de beelden van een mannen- en vrouwenhoofd, elk geplaatst in medaillon, en vertoonende het cijfer 1594. De steen, die ge acht wordt kunstwaarde te bezitten, is door den t. eigenaar J. Grolens geschonken ten behoeve van de oudheidkundige verzameling van het Zeeuiosch genootschap der wetenschappen te Mid delburg. Negen jaren geleden werd te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt eene tentoonstelling, waarschijnlijk van nijverheid, gehouden. Na den afloop daarvan moest er een verslag van opgemaakt worden, dat gedrukt zijnde, een boek deel van 1100 bladzijden 4° vulde. Blijkens eene circulaire van het hoofdcomité, door dr. J. T. Mouton, te 's Gravenhage, onderteekend, is dit verslag eerst thans in druk verschenen! ja zelfs „vriend" noemen. Gabriël sloofde zich uit om zijn gastvrouw te amuseeren en zij luisterde met de grootste beleefdheid; maar verder strekte zich de macht der wellevendheid niet uit. Het was haar onmogelijk hem te antwoorden of zelfs belangstelling te veinzen in hetgeen hij haar op- dischte ondanks haar begeerte om hare plichten als gastvrouw zoo goed mogelijk te vervullen. Behalve het onbelangrijke van den majoor en zijne verhalen waren er andere dingen die haar vervulden vooreerst de bezorgdheid over de gerechten en de bediening en dan over haar man; want zij had spoedig den gemelijken trek op zijn gelaat ontdekt, daar zij gewoon was elke ver andering, die het onderging, op te merken. Misschien waren in die gezellige eetkamer Sibylle en de dame „uit de buurt" de eenigen die geheel op haar gemak waren; daar zij zich volstrekt niet bekommerden over het genoegen of het welzijn der anderen. De avond was zoel en een zuidenwindje woei de drie dames tegen, die na den eten door de open slaande deuren den tuin ingingen. Weldra voegden zich de heeren, in wolken van geurigen tabaks rook gehuld en door vurige punten verlicht, bij haar en Sibylle, die hen verwachtte, had hen het eerst opgemerkt en wist door een handige zij- waartsche wonding naast Morel te komen; zij ging met hem een smal paadje in en liet de andere vier op een rij in de breede laan wandelen. Dora was even vlug geweest ab zij om den lieven Morel in beslag te nemen en hing met dezelfde Ziehier hoe dit in zijn werk is gegaan. Vier jaren lang schijnt men aan het in orde brengen van het verslag bezig geweest te zijn. Althans in 1873 was het nog niet gedrukt. Om de kosten der uitgave te dekken, waren bij een bankier gelden gedeponeerd; deze ging in 1873 failliet en het geld, voor het verslag bestemd, raakte zoek. Het hoofdcomitê schijnt toch nog de noodige gelden bijeengekregen te hebben om het te doen drukken; maar voor de kosten van het inbinden had men geen geld meer. Zelfs verklaart het hoofd comité in zijne circulaire, geen geld te hebben om de exemplaren franco te zenden aan hen voor wie ze bestemd zijn, terwijl de post ze niet als drukwerk schijnt te willen aannemen. Het comité verzoekt dus de belanghebbenden, de manier te willen opgeven waarop men het exemplaar op eigen kosten verlangt te ontvangen. Is het een onaangename verplichting van dr. Mouton geweest om deze circulaire te onder teekenen, het stuk zal in het buitenland, waar het voor bestemd schijnt te zijn, want het is in 'tFransch gesteld, een niet minder onaange- namen indruk teweeg brengen. De justitie uit Zwolle heeft zich Dinsdag avond naar Ambt Hardenberg begeven ten einde een onderzoek in te stellen naar eene poging tot moord op den veldwachter Snoeijer, te Slagharen, op wien Zondag avond omstreeks 11 uren, op den openbaren weg, een schot gelost werd. Het schot echter, hoe goed ook aangelegd, be reikte zijn doel nietde kogel trof eene brieven- tasch, boorde wel door het leer, maar smoorde in de in de tasch aanwezige papieren. Maandag hebben drie veldwachters een onderzoek ingesteld, zonder den dader of de daders op 't spoor te komen. Twee patronen van een revolver zijn op de plaats waar het schot gelost werd gevonden. Daar de veldwachter de aïgemeene achting geniet, laat de oorzaak van deze daad zich moeilijk gissen. Te Hengelo is aanbesteed het bouwen eener Beierschbierbrouwerij met stoomvermogen. Min ste inschrijver voor het gebouw en toebehooren was de heer A. Groothengel, te Borne, voor 23,249. Yoor de gisteren te's Gravenhage aanbestede levering van stalen spoorstaven met ijzeren eind verbindingen bedroeg de minste inschrijving f 229,980, en wel van de ijzer- en staalwerkfabriek te Dortmund. Door den fabrikant H. Burgers te Deventer is een damesvélocipède uitgevonden en vervaardigd, waarmede een proefrit is gedaan, die volkomen gelukt is. In plaats van éen, volgen de beide wielen twee sporen met 4 a 5 decimeter tusschen- ruirnte, doordien de draagbeugel naar de linker- (bijdehandsche) zijde is omgebogen, zoodat de zadel of zitplaats niet bovenop, maar aan diezelfde zijde van het ivóorwiel kan worden aangebracht, van waar op gemakkelijke wijze de beweging met beide voeten door middel van een dubbele kruk-as aan dat wiel wordt medegedeeld. Op het eiland Rottum is door den ingenieur Bekaar, voor rekening van het rijk, een acacia beplanting aangelegd, die voorloopig gunstig staat. Het eiland kan dus na verloop van jaren een kostbaren voorraad hout opleveren. Te Lorch a./d. Rijn heeft een photografen- congres plaats gehad. De heeren hebben gesproken over de moeilijkheid om geschikte leerlingen en knappe retoucheurs te vinden, over eene petitie aan den rijksdag om opheffing te verzoeken van de belemmerende bepalingen op het vervoer der collodiumwol, over het extra snelle procédé van photografeeren van Boissonnas, dat afgekeurd werd, en over het uitschrijven van prijs vragen over het vak; waarna zij hunne werkzaamheden met een gezelligen maaltijd besloten. liefde die zij hem in Hamburg betoond had aan zijn hand. Het pad was wat nauw voor drie en daarom' nam Claud het kleine meisje op zijn arm, dat onwillekeurig zijn gezicht kuste. „Kleine lieveling!" fluisterde hij. Sibylle hoorde dit en balde hare blanke vuisten. Zij had nooit de liefdeblijken van Dora aangemoedigdmaar van dien dag af stiet zij het kind telkens van zich al. Na een poos zwijgend voortgeloopen te hebben zei zij „Ik geloof dat mevrouw Carlton u roept Dora," waarop het kind hard wegliep. Pearl had haar niet geroepen, maar zij greep het handje van het lieve kind en hield het vast uit dankbaarheid voor die stille sympathie, te midden van haar weinig aantrekkelijk gezelschapwant Carlton had zich, onder het een of ander voorwendsel, uit de voeten gemaakt en haar alleen gelaten met den majoor en de kuikens. Toen Sibylle Dora weggezonden en het gevoel van ergernis, dat het kind bij haar opwekte, overwonnen had, sprak zij op haar liefsten toon tot Morel. „Ik heb u met opzet van de anderen wegge voerd, omdat ik een goed woord bij u wilde doen voor mevrouw Carlton. Zij is zoo begaafd, zoo volhardend en toch zoo nederig, dat ik vrees dat gij haar niet goed begrijpt. Gij zoudt haar zulk een grooten dienst doen, als gij dikwijls hier kwaamt om haar met allerlei kleinigheden te helpen, die gij alleen verstaat. Zij is bang u lastig Eene geruststellende tijdingDe Duitsche wapenfabrieken hebben groote bestellingen uit Rusland ontvangen, vooral van mitrailleuses, naar Zweedsch model, die, naar men verzekert, door snelheid van schot en aantal kogels alles over treffen, wat men tot heden van dien aard heeft gezien. Deze wapenen, die ook zeer ver dragen zullen moeten gebruikt worden tegen torpedo booten. De Pall Mall Gazette geeft eene vrij uitvoe rige beschrijving van den aard der manoeuvres, door onze land- en zeemacht aan de Zuid-Hol- landsche kust uitgevoerd. Het plan der manoeu vres wordt geprezen, als met zorg en oordeel gekozen, terwijl het blad het wenschelijke van zulke oefeningen ook voor Engeland betoogt. BINNENLAND. 's Gravenhage. Tot ridders van den Gou den Leeuw van Nassau zijn benoemd de Pruisi sche hoofdofficieren von StolbergWernigerode, von der Groeben en von Neukirchen, alsmede de luitenant von Moltke. 's Gravenhage. De heer G. Simons is be noemd tot rijkshavenmeester te Breskens. BUITENLAND. Konstantinopel. De Porte ontving bericht, dat lord Salisbury waarschijnlijk niet zal toetre den tot Duitschlands voorstel aan de mogendheden, om gemeenschappelijk stappen te doen, opdat de Porte het tractaat van Berlijn tot uitvoering brenge. In ons nommer van gisteren konden wij, bij gebrek aan ruimte en wegens het late uur, slechts het totaalcijfer van f 121,074 mededeelen dat voor de verschillende perceelen, waarin de Schorer polder is geveild werd geboden. Hieronder volgt eene opgave van de voor elk perceel geboden som. le perceel. De hofstede De Schorer-polder met huis, schuur, hooiberg, varkenshok en arbeiders woning in de gemeente Ritthem, met 4 hectaren 80 aren 80 centiaren bouw- en weiland en tuin f 15,000. 2' perceel. 2 heet. 62 aren 15 cent. weiland en watergang in de gemeente Ritthem f 8209. 3e perceel. 3 heet. 44 aren 35 cent. bouwland en watergang aldaar en in de gemeente Nieuw en Sint Joosland f 9215. 4e perceel. 3 heet. 2 aren 80 cent. bouwland en watergang aldaar f 8500. 5e perceel. 3 heet. 39 aren 25 cent. bouwland en watergang aldaar f 8822. 6e perceel. 1 heet. 53 aren 27 cent. bouwland en watergang in de gemeente Nieuw- en Sint Joosland f 3781. Alsnu werden de perceelen 1 tot en met 6 in massa gepresenteerd ter grootte van 18 heet. 82 aren 62 centiaren 53,527. 7e perceel. 3 heet. 2 aren 62 cent. bouwland en watergang in de gemeenten Nieuw- en Sint Joosland en Ritthem f 6701. 8° perceel. 1 heet. 72 aren 25 cent. bouwland en watergang aldaar f 2850. 9e perceel. 2 heet. 75 aren 28 cent. bouwland en watergang aldaar ƒ6003. 10e perceel. 2 heet. 41 aren 57 cent. bouwland en watergang aldaar f 5056. De perceelen 1 tot en met 10 werden daarna te vallen of van belangrijker werk af te houden. Ik heb haar zoo lief, en wie zou haar niet lief hebben, die haar zacht karakter kent en ik vrees niet dat ik te veel van u vergals ik u vraag haar te komen zien, te helpen en te raden. Haar huwelijk is ik weet dat ik u vertrouwen kan een misgreep. Gij zult mij begrijpen en met mij, als haar beste vriendin, voor haar voelen. Haar man is beminnelijk, aardig, comme il faut maar geheel ongeschikt om haar te waardeeren of te begrijpen; maar tot nog toe ziet zij dat niet in. Yoor baar is hij nog de eenige groote en goede man op de wereld. Moge zij die illusie lang behouden Ik kweek die ter wille van haar geluk op alle mogelijke manieren aan en gij kunt daar ook het uwe toe bijdragen, als gij haar geest bezighoudt met haar geliefkoosd werk. Beste mijnheer Morel, ik spreek openhartig met u; maar het is terwille van Pearl, die wij beiden zeker gaarne voor leed of droefheid willen bewaren. Yerg ik te veel van uw goedheid, of wilt gij mij bijstaan Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 5