N°. 215, 12Ie Jaargang. 1878. Donderdags 12 September.' g are jOffilr Dit blad -ferscbijnt dagelykg, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke noinmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentienï 20 08nt per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere re'gel mder 0,20, Groote letters worden berekend naar plaafarmmte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 11 September, IFIBTXXX^X^IBTOISr., de Schrijfster van „Jennie" enz. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Kunstnieuws, -. w De Staats-courant bevat liet koninklijk besluit van den 29en Augustus 1878, houdende wijziging van artikel 10 van bet reglement op de zeebrieven en jaarpassen in Nederlandsch Indië, vastgesteld bij koninklijk besluit van 30 Januari 1874 {Staats blad n° 15). De Staatscourant bevat de akte van oprichting van de Coöperatieve vereeniging tot het verkrijgen van eigen woningen te Haarlem. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië is aldaar nader ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao ontvangen eene som van f 1036.65§. Staats-Ct Onder de zes werklieden, die door de maat schappij tot Nut van V Algemeen zijn uitverko ren om voor hare rekening de wereld-tentoon stelling te Parijs te bezoeken, behoort ook J. L. Dulfer, meesterknecht óp de boej^nderij en etuimakerij van de heeren S. Ochtman en Zoon te Zierikzee. De uitkomsten, tot dusverre verkregen met het scheppen van zeehavens op onze kust, hebben ook te 's Gravenhage den ondernemingsgeest wakker gemaakt. Gelijk wij gisteren reeds mede gedeeld hebben, is ook tot het maken van den Haag tot eene zee- en handelshaven de eerste stap gedaan. De heeren P. Crans c. s. hebben con cessie aangevraagd voor den aanleg eener haven ten zuiden van Seheveningen, 2500 meter van den vuurtoren, met een kanaal voor de riviervaart met Vlaardingen en een spoorwegverbinding met het station van den Hollandschen spoorweg. Bij die haven is begrepen het aanleggen van dokken en alles wat tot een groote zeehaven behoort. De kosten voor de voorloopige opnemingen enz. zijn gedragen door de aanvragers, zonder eenige subsidie van het rijk of de gemeente. De plannen, begrootingen en teekeningen zijn ontworpen dooi den heer J. J. A. Waldorp, hoofdingenieur. De begrooting der kosten beloopt 21 millioen g-ulden. De uitvoering van het geheele werk zou binnen zeven jaren tijds geschieden. De minister van waterstaat heeft de aanvragers met groote welwillendheid ontvangen, met inge nomenheid de plannen ingezien, en beloofd een en ander terstond in handen der commissie van waterstaat te zullen stellen. 52 Qi door HOOFDSTUK IV. DE TOOVENAARSTEK BETQ0VERD. „Het spijt mij dat mevrouw mevrouw Carl ton" dit was de eerste maal dat hij dien gehaten naam in haar tegenwoordigheid uitsprak „er zooveel tegen had mij te komen zien", zei Morel, blijkbaar teleurgesteld. „O, gij onnoozele mandacht Sibylle en zei lachend. „Het was slechts een voorbeeld van haar gewone nauwgezetheid. Zij is zoo goed, zooals gij weet, en ik ben zoo slecht. Dat wist ge niet. Die deftige visites waren plicht; naaru toe te gaan was een genoegen en bij mevrouw Carlton staat plicht altijd op den voorgrond terwijl ik steeds het gemakkelijke pad volg. Gij zult, denk ik, trachten beiden te vereenigen. Lukt u dit in den regel?" „In welk opzicht?" vroeg hij verstrooid. Zijne gedachten volgden Pearl, die in de voorkamer was gegaan en zijne schetsboeken doorkeek. Hij Yolgens bericht aan het bureau van de maat schappij Nederland ontvangen, is het stoomschip Voorwaartsvan Batavia naar Nieuwediep, vroe ger bij Penang gestrand, den 7en dezer in vlot water gekomen. De Haagsehe kroniekschrijver der Gron. Ct. schrijtt over het huwelijksplan van Z. M. den koning het volgende „Het is waar, dat Z. M. ter gelegenheid van 't diner ter eere van het jonge paar aan eenige heeren, aan den feestdisch, zijn voornemen om te huwen heeft te kennen gegeven. Ik kan u zelfs zeggen, in welke bewoordingen: „Messieurs," zei de koning, „dans six semaines vous verrez la reine." Wie de koningin zijn zal voegde Z. M. er niet bij maar men weet zeker, dat hij 't oog had op de 20jarige dochter Emma Van den vorst van Waldeck-Pyrmont. Even bekend is 'teven- wel, dat er moeielijkheden bestaan, die 's konings plannen wel eens zouden kunnen dwarsboomen. Men beweert nl. dat van de zijde van het Duitsche hof bezwaar zou zijn gemaakt toestemming te geven v.oor een huwelijk, waardoor de Waldeck - sche prinses het hoofd der familie zou worden, waarvan ook prinses Marie van Pruisen thans deel uitmaakt. De daardoor in 't leven geroepen verhouding tusschen de koningin en prinses Hen drik schijnt tot ernstige bedenkingen aanleiding te geven, die sommige leden van hetNederlandsche hof niet trachten uit den weg te ruimen. „Niettemin houdt Z. M. zich overtuigd, dat hij de moeielijkhedeD zal overwinnen en men wist dan ook, dat reeds nu besloten was, dat de huwe lijksvoltrekking van den koning in November en zonder praal te Arolsen zou plaats hebben." Wij deelen deze beschouwing alleen mede om dat zij eenig denkbeeld geven kan van de gesprek ken, die op 't oogenblik in den Haag gevoerd worden. Overigens gelooven wij niet dat zij ge heel juist kan zijn. Z. M. de koning zal toch zeker de „toestemming" van het „Duitsche hof" niet noodig hebben om een huwelijk aan te gaan. Men schrijft ons uit Utrecht als vervolg op het verslag der feestelijkheden van eergisteren. „Het was eene goede gedachte van het gemeen tebestuur om ook des avonds voor het publiek eenig feest te bereiden. Te 7 uren was het volks- vauxhall in het Lucaspark. De muziektent was gedeeltelijk door gas, gedeeltelijk door lampions verlichtin gas-letters zag men de woorden „24 Augustus 1878" en de letters H. M. Geheet het park was door duizende lampions verlicht, terwijl de muziek van de kapel der schutterij zich deed hooren. Bij afwisseling werd er Ben- gaalsch vuur ontstoken, waardoor een fantastisch snakte om bij haar te zijn en haar de onderwer pen te verklaren, maar Sibylle, zijn bedoeling ziende, weerhield hem. „Ik ben blij dat gij niet zoo tot overdeooren in 't werk zit, als wij dachten," zei zij. „Ik wenschte u een voorstel te doen, waarvoor gij mij zeer dankbaar moet wezen. Ik blijf een maand in de stad en wil u gaarne tot model dienen als gij mij gebruiken kunt. Ik ben geheel au Jait van de verplichtingen eener poseuseik heb meer geposeerd en weet dat de kleur van mijn haar bijzonder is. Het is geen verdienste vaD mij; maar het is een feit en ik ben er trotsch op. Ik weet dat men het mij benijdt en dat er vrouwen zijn die trachten zich zoo te verwen. Alsof men die klem- door verf kon krijgen!" Onder het spreken nam zij haar hoed af .en liet een barer zware vlechten over haar schouder vallen. „Het is prachtig," zei Morel met ware bewon dering. „Dank u voor die hulde. Zoudt gij het willen schilderen „Ik zou het gaarne beproeven." „Dat moogt gij. Laat ons terstond een accoord maken. Als ik naar uw zin poseer, krijg ik dan tot belooning een teekeningetje „Gij hebt slechts te bevelen, natuurlijk." „Gij kunt zelf den dag bepalen en dan zal ik mevrouw Carlton wel overhalen om mij te brengen," zei Sibylle haar hoed weer opzettende. Morel had hare laatste woorden zeer goed ge hoord en was daar zoo door verheugd, dat hij haar licht geworpen werd over de duizenden mensehen die zich in het park bevonden. In de gracht bij tie Lucasbrug bewoog zich een feestelijk verlicht vaartuig, dat een zeer goed effect teweeg bracht en algemeen prachtig genoemd wordt. Op ons maakte het minder indruk, wellicht omdat wij in de gelegenheid waren den 24cn Augustus 11. in het dok te Vlissingen een der groote booten der maatschappij Zeeland verlicht te zien. Te 10 uren was dit feest afgeloopen. Voor zooverre men weet is noch bij den doortocht van prins en prinses Hendrik noch bij dit feest de orde een oogenblik gestoord geworden. „In Tivoli had men vuurwerk en groot militair concert door de stafmuziek van het 55 regiment infanterie." kust verlichting. Op verzoek, eervol ontslag verleend met den laatsten dezer, aan den opzich ter hij 's rijks kustverlichting te Westkapelle M. M. von Hoff, behoudens zijne aanspraak op pensioenen met den len October aanstaande als zoodanig benoemd W. de Rapper, geperfsioneerd opperschipper der marine. geneeskundige dienst. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den officier van gezondheid 2e klasse J. Paré, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de le luitenant J. Doornbos van het 5e regt. infanterie. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Ginneken, D. L. Bakker, thans directeur van het postkantoor te Oudenbosch. Aan liet te Doetinchem op te richten progym nasium zijn door den raad der gemeente de volgende leeraren benoemd, behoudens de nadere goedkeuring van den minister van binuenlandsche zaken. Tot rector dr. F. van Coppelle, thans rector aan de Latijnsche school; tot conrector dr. A. B. Halberstadt, thans leeraar aan de Latijnsche school; tot leeraar in de oude talen enz. F. H. E. Wolf, candidaat in de letteren te Utrecht; tot leeraar in de wiskunde en Hoogduitsche taal J. C. Eger, thans tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Latijnsche school; tot leeraar in de natuurlijke historie en aardrijkskunde dr. W. H. Nieuwhuis, doctor in de wis- en natuurkunde. De benoeming van een leeraar in de Fransche en dankte op een manier, die zij later als overste! pend bestempelde. „Mevrouw Carlton, zijt gij gereed?" vroeg Sibylle in de voorkamer komende en voegde er bij„Wij moesten liever nog wat in het Park gaan rijden, daar zijn we vlak bij." „Zooals gij wilt," zei Pearl, „ik vind het heel goed, natuurlijk." Daarop keerde Sibylle zich tot Morel: „Gaat gij mee rijden Gij zijt zoo beleefd voor ons geweest dat ge wel een belooning verdiend hebt. Wij geven u tien minuten om toilet te maken en zullen zeer blij zijn u tot vis-a-vis in den landauer te hebben. Bedenk u maar niet, mijnheer Morel, gij hebt niets bijzonders te doen en een rijtoertje op zulk een heerlijken voorjaars dag is een verkwikking voor lichaam en geest." Hij zag Pearl aan en wachtte hare bevelen af. „Kom mede asjeblieft," zei zij „het is de eerste keer dat wij in het park toeren en dan kunt gij ons vertellen hoe de menschen heeten." Sibylle verheugde er zich op „het schoone genie in het gewaad der beschaving" te aan schouwen, zooals zij tot Pearl zei; doch toen Morel verscheen voelde zij zich teleurgesteld. De stijve blauw zwarte jas, de hooge hoed en ver lakte laarzen pasten niet bij den man, wiens grootste aantrekkelijkheid lag in zijn natuurlijke schoonheid en ongedwongen manieren. Het was vier uur, het weer was helder en zacht en de lucht met heerlijke lentegeuren ver vuld. De menschen zeiden en dat was waar, dat Engelsche taal zal in de volgende week plaats vinden. De luit. ter zee 1" kl. H. R. J. J. Thorbecke wordt met den 21en dezer geplaatst aan boord van Z'. Ms. schroefstoomschip van Galenter waarneming der betrekking van adjudant bij den divisie-kommandant. De luit. ter zee 25 kl. jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer wordt met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld en met den 21Fn daaraanvolgende vervangen dooi den luit. ter zee 2e kl. J. H. Beucker Andreae. De scheepsklerk W. S. van der Noordaa, behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en den 3sn dezer in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Van de 24 officieren, die examen hebben afgelegd om te worden toegelaten tot de 2a af- deeling der krijgsschool voor officieren, te 's Gra venhage, zijn, naar gemeld wordt, slechts 16 geslaagd. Vad In Frankrijk wordt de muziek van staatswege op groote schaal geldelijk gesteund. Of dergelijke uitgaven op algemeene gronden en met het oog op den belastingschuldige kunnen verdedigd worden, willen wij voor het oogenblik daarlaten doch het feit staat vast, dat de aanmoediging van de studie en de beoefening der muziek Frank rijk in zeker opzicht als muzikale natie een hoogen trap heeft doen innemen. De directeur van de Parijsche opera ontvangt, behalve het gebruik van een prachtig gebouw, waarvoor hij geene huur behoeft te betalen, eene jaarlijksche subsidie van 800,000 tot 1,000,000 francs. De Opéra comique, Theatre des Italiens en Theatre Lyrique worden ook gesubsidieerd, en hebben daarvoor geene andere voorwaarden te vervullen, dan het engageeren van een voldoend personeel, het geven van een bepaald aantal voorstellingen cn het zooveel mogelijk opvoeren van nieuwe werken van Fransche meesters. Doch deze staats hulp komt enkel aan de lyrische muziek ten goede, en er wordt feitelijk alles gedaan om de aandacht der Fransche componisten af te leiden van het scheppen van orchest muziek. Om hierin het evenwicht te herstellen en ook een prikkel te geven aan die Fransche componisten, wier aanleg hen eer drijft om voor de concertzaal te werken dan voor den schouwburg, wil de minister van onderwijs en schoone kunsten een jaarlijksch „het Park er allerliefst uitzag." Boomen, bloemen heesters, struiken, alles stond in vollen bloei. Tulpen en hyacinthen wedijverden in kleurenpracht en het kwam mevrouw Carlton voor dat geheel Londen op de been was en dat de geheele haute volée van Engeland eensklaps in het Park bijeen was gekomen. „Wij hadden Swift mede moeten nemen in plaats van hem met Dora weg te zenden," zei Pearl. „Ik merk dat iedereen twee knechts op den bok heeft en Hubert is boos als ik iets niet doe zoo als het behoort. Ik vrees dat we niet op die manier in het Park hadden mogen komen." „Is zé niet verrukkelijk met haar naïveteit en haar afhankelijkheid van de goedkeuring van haar heer en meester?" vroeg Sibylle vertrouwe lijk aan Morel. Hij hoestte even doch zei niets. Wat zal men zeggen als er gesproken wordt over een derde, die er hij tegenwoordig is? Sibylle trok zich zijn stilzwijgen niet aanzij verlangde geen antwoord; zij vermaakte zich slechts met zijn fijngevoeligheid en schepte er behagen in hem te zien rillen als zij sprak van Pearl's „heer en meester." „Zeg aan Gates dat hij een weinig ter zijde gaat, daar is juist een mooie plaats open geko men dan kunnen wij een poos toezien, zei Sibylle en zij werd onmiddellijk gehoorznamd. Een oogenblik later had het rijtuig een mooie plaats bij de Kow ingenomen, waar de ruiters allen op een lijn staande het publiek overzagen. „Welk een prachtig paard riep Pearl uit bij

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1